Vlečenje

taycha · 30763

Love_kokerspaniel

  • Gost
Odgovori #30 : 11 December 2008, 16:13:21
No naš Chappi tudi vleče na sprehodi ampak ne zmeraj .  :) >:(
Ga odvajamo !  :D



KIMYA

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 12 December 2008, 09:52:53
Hja, torej jo pohvališ za vlečenje.
Preberi zgoraj dano povezavo.

napisala sem res tako, kot da jo pohvalim zato, ker vleče..:) najprej jo ustavim, da jo umirim. ko se usede jo pobožam, pa malo počakama preden grema naprej.
ta halti - če ga začneš uporabljati - potem ga moraš vedno, ali se pes navadi hodit "normalno" tudi na navadnem povodcu?



Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #32 : 12 December 2008, 10:06:51
Tudi mi imamo oblazinjenega. :) Ne vem, mi haltija ne uporabljamo še tako dolgo, ampak pes si zapomni, da ne sme vlečt, ker v kolikor bo, mu pač ne bo pasalo. Noora se je hitro navadila, da ima poleg vrvice na sebi še halti, velikokrat ko hodimo gleda vrvico, koliko je sproščena, ker želi pospešiti, ali zaviti, ali kaj pošnjofati. Če ne bi imela haltija, bi jo težje zadržala, ampak učinek haltija mi je dober predvsem zato, ker se pes navadi. Zapomni si da ne more delati po svoje, zato neha delati. Če si ne bi zapomnila, potem bi ga res lahko uporabljala celo življenje na vsakem sprehodu. Tako pa se nauči, navadi se lepe hoje, ne zgodi se pa to v enem mesecu, pač traja, kakor pri komu. Ko je pes enkrat navajen na lepo hojo, halti več ni toliko potreben. Mi smo rekli, da za začetek bo vedno halti na sprehodu, ko bo navajena, bomo poskusili brez, vseeno pa ga bomo enkrat na teden dali gor, toliko, da ne pozabi, oziroma da se ne razvadi :) Verjamem pa, da se pes po nekem času res nauči, in ji /mu je samoumevno.
Npr., ko sem mojo učila dat taco...Zanimivo ji je bilo zelo, vseeno ni dala vedno. Včasih ji pač ali ni bilo, ali se ni mogla spomniti, kaj jaz vem..Zdaj, ko je stara 11 mesecev jo lahko sredi noči zbudiš, pa ti bo takoj dala taco. Kjerkoli, kadarkoli, taco obvlada. Tako se je naučila, da ji je samoumevno, beseda taca, aha, dam taco :)Zakaj? Ker sem dobila zadnjič kos klobase in je bilo dobro in so mi rekli, da sem pridna, ko pa mi rečejo da sem pridna, sem še božana. Akcija! :o
Isto je z vlečenjem, jaz jo vedno na vsakem sprehodu zelo pohvalim, ko hodi ob meni nekaj minut in ne vleče, je ne mika kaj drugega...In je zelo vesela in tudi vidim, da se potem še bolj trudi. Težko je po mojem biti pes, ki vleče. Če ima svoje skrbnike rad, je z njimi zadovoljen, sigurno ne bi rad bil kregan, ali pač ne pohvaljen, ne božan. Zunaj pa je tooooliko stvari, ki jih mikajo, ki so zanimive, dišijo,....S haltijem krotiš to zanimanje do teh stvari. Navadiš psa, da ga bodo lahko zanimale ko bo spuščen, dokler si na vrvici je tvoje zanimanje potka, cesta, lepa mirna hoja, pozornost do vodnika. Ko enkrat osvojiš to, gre halti lahko počivat.


Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #33 : 09 Januar 2009, 11:39:27
Tema spi, naš halti pa tudi ;D
Halti počiva v omari, kupili smo novo vrvico, ker je bila naša mrcina tako pridna...Torej, vsem lastnikom psov, katerih psi vlečejo, tudi naša je...Nekaj časa smo uporabljati halti, zdaj ga ne potrebujemo več. Veseli smo vsi, midva in Noora. Tu pa tam jo kaj zamika, pa se samo vstavim jo  tako čudno pogledam, pa kar izgubi zanimanje..Nam je halti zelooo pomagal in bom vedno vesela, da sem se ga odločila uporabljati. Me pa prav veseli, da tu pa tam kakšna stvar res pomaga.

Lp


yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 09 Januar 2009, 19:13:57
ta halti - če ga začneš uporabljati - potem ga moraš vedno, ali se pes navadi hodit "normalno" tudi na navadnem povodcu?

Mislim, da ni treba haltija potem ves čas uporabljati; mi ga še vedno pogosto uporabljamo, čeprav lepo hodi poleg. Amapk se čisto nič ne pritožuje - preden gremo ven dam halti med roke in kar sama pride in gobec notri porine ;D



lun

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 0
  • my hart!!
Odgovori #35 : 16 Januar 2009, 14:22:28
halti ne uporablat k psu škoduje zarad vratu ker ?e mu s haltijem zategneš v eno stran preve? mu loh vrat zviješ.

l.p.                Barbara&Lun


Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #36 : 16 Januar 2009, 15:52:28
halti ne uporablat k psu škoduje zarad vratu ker ?e mu s haltijem zategneš v eno stran preve? mu loh vrat zviješ.

Vrat zviti psu ni kar tako, veš. Vsako stvar je treba znat uporabljat, tudi haltija. ?e ga znaš, potem to psu ni? ne škoduje, kve?jemu pomaga, ker so sprehodi tudi zanj bolj prijetni. mislim pa, da noben ne vle?e kot nor za halti, da bi psa poškodoval.


lun

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 0
  • my hart!!
Odgovori #37 : 27 Februar 2009, 19:54:53
drgač pa v mr.pet-u prodajajo protivlečne oprsnice,našmu je ful pomagal.

l.p.                Barbara&Lun


NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #38 : 13 Januar 2010, 09:48:25
A je kdo sprobal proti vlečenju tole?



ali je še zmeraj halti boljši?  ::)

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #39 : 13 Januar 2010, 10:29:05
Če psa fizično nemoreš obvladat-je po mojem najboljši halti-katerega moraš PRAVILNO UPORABLJATI-preberi si navodila(KD krim ima napisano), psa je treba na halti postopno navadit. Hkrati pa delat vaje za samokontrolo, vaje iz poslušnost-delat na tem, da nekoč halti ne bo več potreben.

Mene res kar stisne ko vidim ljudi, ki imajo psa pripetega samo na halti, kar ni OK-ob močnem cuku se ga ustavlja na ovratnico ali oprsnico,  haltijem pa nežno preusmiri.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #40 : 13 Januar 2010, 10:40:40
Če psa fizično nemoreš obvladat-je po mojem najboljši halti-katerega moraš PRAVILNO UPORABLJATI-preberi si navodila(KD krim ima napisano), psa je treba na halti postopno navadit. Hkrati pa delat vaje za samokontrolo, vaje iz poslušnost-delat na tem, da nekoč halti ne bo več potreben.

Mene res kar stisne ko vidim ljudi, ki imajo psa pripetega samo na halti, kar ni OK-ob močnem cuku se ga ustavlja na ovratnico ali oprsnico,  haltijem pa nežno preusmiri.

hvala za nasvet. vaje iz poslušnosti delamo že zdej. tudi vaje kako naj bi se pes odvadil vlečenja, ki nam jih je pokazal vodnik v šoli, so pa precej podobne vaji ki jo je opisala Sammy  :) še zmeraj pa bi probala tudi s haltijem.

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #41 : 13 Januar 2010, 10:44:01
NoXika če ga rabiš ti ga lahko jaz dam, ker ni bil nikoli v uporabi (in verjetno nikoli ne bo). Bo vašemu verjetno prav (imam ovčarko).



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #42 : 13 Januar 2010, 11:08:47
Halit mora biti prave velikosti, ker drugače lahko poškoduje pasje oči!

Kar se pa te ovratince tiče, na njej je psa lažje zadržati, kot na haltiju. Je pa soft obilka bodeče ovratince. Njene dobre in slabe strani smo pa že napisali v temi o njej.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 12 Februar 2010, 11:02:18
kupiš tekoči trak  in ga doma pripneš gor dve uri pred sprehodom.

samo delno šala- vsekakor se ne čudit, če mlad ne zletan pes vleče na povodcu.
Vzporedno s šolanjem bilo kakšnim je predpogoj, da je pes redno dovolj utrujen.

 ;D To že, ampak prvi jutranji sprehod, ko je ves svež (vsaj moj) pa poln energije pa preden prideš do travnika... takrat lahk kr fajn razvado razvije. ::) Sicer pa razumem, ja.

Mam pa eno drugo vprašanje. Mi delamo te vaje, da se ustavim in stojim kt drevo al pa da spremenim smer hoje, že par mesecev. Ne morem rečt, da sploh ne pomagajo, ker napredek je. Zanima me samo to, al je uspeh, da kuža neha vlečt, ko se ustaviš, al da sploh ne vleče. Ker jaz bi rada dosegla to drugo, jasno. :P Moj pa še kar cuka - naprej, nazaj, levo, desno... Tud nazaj po tanovem, sploh če je kak kuža za nama.
Najbolj hinavski so tisti "cuki", ki niso v smeri hoje, se pravi levo in desno in so ravno tako dolgi, kot je dolg napet povodec+moja iztegnjena roka. Malo cukne, ampak preden porajtaš, kaj je blo, ma on že tisto palco med zobmi. Se pravi, je povlekel in prišel do nagrade. S tem potem izniči vsa moja prizadevanja stat kot drevo pa spreminjat smer hoje. Kakšen nasvet?

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 12 Februar 2010, 11:49:31
Najbolj hinavski so tisti "cuki", ki niso v smeri hoje, se pravi levo in desno in so ravno tako dolgi, kot je dolg napet povodec+moja iztegnjena roka. Malo cukne, ampak preden porajtaš, kaj je blo, ma on že tisto palco med zobmi. Se pravi, je povlekel in prišel do nagrade. S tem potem izniči vsa moja prizadevanja stat kot drevo pa spreminjat smer hoje. Kakšen nasvet?
Po temle sistemu od Kay Laurence, povodec sploh ne sme biti dolg, ves čas povodec držiš dovolj trdno in se držiš začrtane smeri, da te pes sploh nima možnosti potegnit.

http://www.kliker.si/?q=node/198

škoda ker je filmček, ki zelo nazorno pokaže kako to gre, umaknjen.  :-\



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #45 : 12 Februar 2010, 12:18:56
mene pa zanima kje je razlika med lupom in haltije(za oboje slisim prvic) rada bi ga preizkusila, saj ga vsi zelo hvalite. z mojo psicko sva prisle na tocko, ko imam flexi, da ko ji recem "pocas" ona ve, da bo kmalu konec povodca in ne zategne mocno. ko pa jo imam poleg oz na skrajsanem povodcu(na prometni cesti) pa povlece in ji prav tako govorim "pocasi" in popusti...potem pa spet povlece. tako se greva izmenicno katera bo bol termasta ali pa ko bo konec ceste. je husky, kateri ne blestijo po poleg hoji. ima pa kovinsko ovratnico in ko jo 3x zategnem(kar mi ni najljubse) pa poslusa in ne vlece vic. sele ko ji dam ukaz, da laho tece potem tece. rada bi na lepsi nacin jo naucila poleg(ne na poteg). sva poizkusili metode v nasprotno smer in z ustavljanjem, ampak to je bilo bol tako tako. sem bol za vzgojo, da si s psom povezan in ne ignorantski. je pa psicka polne energije;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #46 : 12 Februar 2010, 12:39:00
;D To že, ampak prvi jutranji sprehod, ko je ves svež (vsaj moj) pa poln energije pa preden prideš do travnika... takrat lahk kr fajn razvado razvije. ::) Sicer pa razumem, ja.

Mam pa eno drugo vprašanje. Mi delamo te vaje, da se ustavim in stojim kt drevo al pa da spremenim smer hoje, že par mesecev. Ne morem rečt, da sploh ne pomagajo, ker napredek je. Zanima me samo to, al je uspeh, da kuža neha vlečt, ko se ustaviš, al da sploh ne vleče. Ker jaz bi rada dosegla to drugo, jasno. :P Moj pa še kar cuka - naprej, nazaj, levo, desno... Tud nazaj po tanovem, sploh če je kak kuža za nama.
Najbolj hinavski so tisti "cuki", ki niso v smeri hoje, se pravi levo in desno in so ravno tako dolgi, kot je dolg napet povodec+moja iztegnjena roka. Malo cukne, ampak preden porajtaš, kaj je blo, ma on že tisto palco med zobmi. Se pravi, je povlekel in prišel do nagrade. S tem potem izniči vsa moja prizadevanja stat kot drevo pa spreminjat smer hoje. Kakšen nasvet?

Sčasoma bo prišlo do-sploh ne vleči. Pa dobro če je prišel do svoje nagrade-izkoristiš za vajo Pusti, jo pobereš in se potem poigrata. Mene mal čudno gledajo včasih sredi mesta-ko laufam rikverc psica proti meni in potem jo dam v sedi in tako še 2x in obrat, poleg, šapo, priklon....Ampak tako si pridelaš psa, ki je pripravljen sodeloati s tabo ob motečih elementih.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackRosie

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 12 Februar 2010, 13:35:54
Joj, kako mi je vse to znano! =) Naš pesjanar gre skozi takole učenje le z mano, ampak se je že navadil na to, da je pri meni drugačen red kot pri očetu. Seveda pa zato učenje traja precej dlje. In trenutno najini sprehodi izgledajo tako, da se ob vsakem potegu ustavim in počakam, da pride do mene. v 80% primerov to kar stori bolj ali manj takoj. A v ostalih 20% pa obstane na mestu z nategnjenim povodcem in me gleda, malo mahlja z repom, malo povohlja, a premakne se pa ne. Potem se pa greva, kdo je bolj trmast. In tako včasih stojiva na mestu tudi 10 minut! Zdaj sem začela s tem, da če se ne odzove takoj in ne pride do mene, potem topnem z nogo ob tla, se udarim po stegnu, zakašljam... in ga tako opozorim nase. To ponavadi deluje.
Imam pa cel kup dilem in ne vem, če postopam prav:
Psa ko se vrne k meni, ne pohvalim, vendar le greva naprej. Naključno dobi priboljšek (se pravi enkrat takoj, potem 7x ne , pa potem tatretjič itd.). S pohvalami sem nehala, ker so mu pohvale kot nekakšno povelje za sprostitev in potem ko ga pohvalim, oddivja naprej in spet cuka. Če pa mu dam samo priboljšek, je pa okej. Delam prav?
Pa še to, v veliki večini primerov, ko se vrača k meni, gre ob moji desni nogi, za mano in se postavi v "poleg" ob moji levi nogi in me pogleda. To mu je ostalo od šolanja, ki ga je v jeseni opravljal z očetom. Kar je meni fenomenalno, ampak zdaj ne vem, ali naj to spodbujam in od njega to pričakujem vsakič? Ker zdaj sem zadovoljna tudi v primerih, ko pride do mene in mi tega ne pokaže. Da le ne vleče.
Pa še to: Čeprav iščem poti, na katerih bi srečala čimmanj "motenj", dokler ne osvojiva lepe hoje, le redko kdaj mine sprehod, ne da bi srečala kakšnega psa z vodnikom. Žal tod okoli ni veliko vzgojenih psov, večinoma vlačijo svoje lastnike sem ter tja. In ko srečava psa, je tak tudi naš Nero. Vleče kot norec. Pomaga, če se umaknem na stran in ga dam v "prostor", ampak to deluje le, če gresta pes in lastnik v nasprotno smer, če pa hodita pred nama ali za nama, pa je zadeva nevzdržna. In v takem primeru taktika "obstani in počakaj, da pride do tebe" ne deluje. Psa moram dobesedno odvlečt stran, da mu prekinem očesni stik in še potem rabim vsaj 10 minut da ga toliko umirim, da se spomni, kaj pomeni, če obstanem. Zanima me, koliko škode pravzaprav naredim v tistih 10 minutah, ko se trudim priti čimdlje od tujega psa in se ne oziram na to ali Nero vleče ali ne, da potem lahko spet normalno nadaljujem sprehod?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #48 : 12 Februar 2010, 15:33:13
Po mojem v tej fazi premalo nagrajuješ.
http://www.youtube.com/watch?v=sFgtqgiAKoQ

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #49 : 12 Februar 2010, 15:43:43
Joj, kako mi je vse to znano! =) Naš pesjanar gre skozi takole učenje le z mano, ampak se je že navadil na to, da je pri meni drugačen red kot pri očetu. Seveda pa zato učenje traja precej dlje. In trenutno najini sprehodi izgledajo tako, da se ob vsakem potegu ustavim in počakam, da pride do mene. v 80% primerov to kar stori bolj ali manj takoj. A v ostalih 20% pa obstane na mestu z nategnjenim povodcem in me gleda, malo mahlja z repom, malo povohlja, a premakne se pa ne. Potem se pa greva, kdo je bolj trmast. In tako včasih stojiva na mestu tudi 10 minut! Zdaj sem začela s tem, da če se ne odzove takoj in ne pride do mene, potem topnem z nogo ob tla, se udarim po stegnu, zakašljam... in ga tako opozorim nase. To ponavadi deluje.
Imam pa cel kup dilem in ne vem, če postopam prav:
Psa ko se vrne k meni, ne pohvalim, vendar le greva naprej. Naključno dobi priboljšek (se pravi enkrat takoj, potem 7x ne , pa potem tatretjič itd.). S pohvalami sem nehala, ker so mu pohvale kot nekakšno povelje za sprostitev in potem ko ga pohvalim, oddivja naprej in spet cuka. Če pa mu dam samo priboljšek, je pa okej. Delam prav?
Pa še to, v veliki večini primerov, ko se vrača k meni, gre ob moji desni nogi, za mano in se postavi v "poleg" ob moji levi nogi in me pogleda. To mu je ostalo od šolanja, ki ga je v jeseni opravljal z očetom. Kar je meni fenomenalno, ampak zdaj ne vem, ali naj to spodbujam in od njega to pričakujem vsakič? Ker zdaj sem zadovoljna tudi v primerih, ko pride do mene in mi tega ne pokaže. Da le ne vleče.
Pa še to: Čeprav iščem poti, na katerih bi srečala čimmanj "motenj", dokler ne osvojiva lepe hoje, le redko kdaj mine sprehod, ne da bi srečala kakšnega psa z vodnikom. Žal tod okoli ni veliko vzgojenih psov, večinoma vlačijo svoje lastnike sem ter tja. In ko srečava psa, je tak tudi naš Nero. Vleče kot norec. Pomaga, če se umaknem na stran in ga dam v "prostor", ampak to deluje le, če gresta pes in lastnik v nasprotno smer, če pa hodita pred nama ali za nama, pa je zadeva nevzdržna. In v takem primeru taktika "obstani in počakaj, da pride do tebe" ne deluje. Psa moram dobesedno odvlečt stran, da mu prekinem očesni stik in še potem rabim vsaj 10 minut da ga toliko umirim, da se spomni, kaj pomeni, če obstanem. Zanima me, koliko škode pravzaprav naredim v tistih 10 minutah, ko se trudim priti čimdlje od tujega psa in se ne oziram na to ali Nero vleče ali ne, da potem lahko spet normalno nadaljujem sprehod?

tudi pri meni je bila tezava s pohvalo in nato spet potegne. zacela sem ko sem ji rekla naj sede.. sem se sklonila k njej(ali pocepnila) jo pobozala(z gladanjem in ne trepljanjem) in mirnim glasom bravo,pridna.med mojim vstajanjem pa sem ji govorila "zdaj greva pa POLEG in POCASI"-malo poudarjeno. z zacetka seveda ni zakapirala...kasneje pa sem dobivala tiste njene poglede,da ve kdaj gre poleg. na vsakem NOVEM koraku oz. dejanju sem ji dala ukaz.pr njej je tako, da ce ne dobi ukaza si misli, da je prosta. nekako sem prisla z mojo psicko do stika, da se "pogovarjam" z njo. takrat pa ko lahko teka jo zoped v sedi polozaju 2x potrepljam in dam ukaz, da lahko tece.
mozno pa da je tvoj kuza zmeden, ker ga sedaj ucis ti in ne tvoj oce. dobro je, da psa uci samo en skrbnik/gospodar.
pes pa se tako ali tako lahko uci 15-20min. probaj ucit kuzka na koncu sprehoda, ko bo zmatran. ali na domacem vrtu in potem stopnjujes motenje okolice. to sicer ne pomeni, ce kuza ni na ucni "uri" , da lahko leta vsepovsod.takrat prilagodis dovoljeno razdaljo z vrvico.
ko greva z mojo na sprehod in morava najprej prehoditi nekaj metrov po cesti jo imam kratko...ko pa prideva izven "nevarnosti" avtomobilov pa ji spustim flexi. nisem ravno strokovnjak, je pa en od predlogov, da bi ti uzitke s kuzkom povecal. :) lepo se imej



BlackRosie

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 12 Februar 2010, 16:51:17

@čara

pogledala filmček. si želim, da bi imela čivavo  ;D ne pa labradormix, ki me ob vsakem dražljaju povleče vsaj dva metra za sabo  :o torej praviš, naj ga s priboljškom nagradim vsakič? mali bo vse svoje obroke pojedel na sprehodih  :) če ga poskušam nagradit z igro, recimo s cufo, koliko časa naj traja igra? kako naj ga potem umirim, da lahko nadaljujeva sprehod?

@Choha

torej si svoji psici neprestano dajala povelja? meni se "poleg" (ki ga kar obvlada, ampak na krajših razdaljah, recimo20,30m) na sprehodu zdi nepotreben (razen v kakšni posebni situaciji, ko greva mimo agresivnega psa ali ko prečkava prometno cesto) in ga na to ne bom navajala. misliš, da naj si za "ohlapno" hojo izmislim drugo povelje in naj ga večkrat ponavljam, npr. "počasi"?
žal je tako, da ima ta pes dva vodnika. oče ga pač fizično lažje zadržuje in mu je manj pomembno, kako hodi na povodcu (poleg tega ga precej spušča, kar jaz ne počnem, ker odpoklica še ne obvlada), jaz pa ga večkrat čuvam (ko starša kam gresta) in zato rabim, da je obvladljiv. Poleg tega pa bomo kmalu živeli v isti hiši in k nevzgojenemu cucku ne morem pripeljat še svojega psa (ki bi že zdavnaj obstajal, če si ne bi oče umislil Nerota, tako pa sem prisiljena počakat še vsaj kakšno leto). Zato moram nekako vzgojit Nerota mimo očeta =), no, vsaj toliko, da očetu pokažem, da se z doslednostjo da dosečt marsikaj. Zanekrat me namreč ne upošteva niti malo (oče, Nero me že kar :)), ker sem pač "teoretik" =)

Pa še to, kako dolg naj bo povodec za tako učenje?



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #51 : 12 Februar 2010, 17:59:10
@čara

pogledala filmček. si želim, da bi imela čivavo  ;D ne pa labradormix, ki me ob vsakem dražljaju povleče vsaj dva metra za sabo  :o torej praviš, naj ga s priboljškom nagradim vsakič? mali bo vse svoje obroke pojedel na sprehodih  :) če ga poskušam nagradit z igro, recimo s cufo, koliko časa naj traja igra? kako naj ga potem umirim, da lahko nadaljujeva sprehod?

@Choha

torej si svoji psici neprestano dajala povelja? meni se "poleg" (ki ga kar obvlada, ampak na krajših razdaljah, recimo20,30m) na sprehodu zdi nepotreben (razen v kakšni posebni situaciji, ko greva mimo agresivnega psa ali ko prečkava prometno cesto) in ga na to ne bom navajala. misliš, da naj si za "ohlapno" hojo izmislim drugo povelje in naj ga večkrat ponavljam, npr. "počasi"?
žal je tako, da ima ta pes dva vodnika. oče ga pač fizično lažje zadržuje in mu je manj pomembno, kako hodi na povodcu (poleg tega ga precej spušča, kar jaz ne počnem, ker odpoklica še ne obvlada), jaz pa ga večkrat čuvam (ko starša kam gresta) in zato rabim, da je obvladljiv. Poleg tega pa bomo kmalu živeli v isti hiši in k nevzgojenemu cucku ne morem pripeljat še svojega psa (ki bi že zdavnaj obstajal, če si ne bi oče umislil Nerota, tako pa sem prisiljena počakat še vsaj kakšno leto). Zato moram nekako vzgojit Nerota mimo očeta =), no, vsaj toliko, da očetu pokažem, da se z doslednostjo da dosečt marsikaj. Zanekrat me namreč ne upošteva niti malo (oče, Nero me že kar :)), ker sem pač "teoretik" =)

Pa še to, kako dolg naj bo povodec za tako učenje?
je pa mogoce, da se Nero nekaj nauci in to mu potem tvoj oce lahko zbije ven z glave. ce bi biu kuza starejsi 4leta bi se psu dalo nekako dopovedati, kaj in kako. skrbnik mora racunati, da kuza enkrat zraste in da postane mocnejsi. psa se najlazje nauci z doslednostjo in tako kot kinologi recejo se imata pes in skrbnik rada.  :)
ne razui napak, da zdaj neprestano govorim pocasi,pocasi,pocasi... ko vidim, da bo kmalu konec povodca(flexi- 7metrski) ji recem pocasi. takrat upcasni korak. ce pa gres po cesti pa imej tiste kratke povodce, tako da ima glavo blizu tvojih kolen(skoraj vzporedno)-kot na posnetku. in ko povlece ga ti "zategni" nazaj in das povelje (poleg). ce pa ni veliko prometa pa se ustavis(po zelji dodas povelje "stoj") preden naredis korak pa reces "gremo poleg". prvic ko te povlece mu ponovis ukaz in ga cuknes nazaj.
da pa ga ne mislis navajati na cesto? ali sem te narobe razumela? :)



BlackRosie

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 12 Februar 2010, 18:31:42

Ne, nisva se razumeli.  :) Seveda ga navajam na cesto. Pravzaprav sta z očetom obiskovala tečaj za Bbh izpit (in ker je bil Nero premlad, opravljala le A izpit). In vaje na poligonu je odlično opravljal. Manjka pa mu tiste "uporabne" poslušnosti.  Drugače na povodcu po cesti hodi precej lepo, vendar ne poleg (konec koncev rabi še kaj prešnofat in mu to dovolim). Zame je dovolj, da hodi ob robu (tako da sem med cesto in njim še jaz) na ohlapnem povodcu (nisva iz mesta, prometa ni tako veliko) in ne v tistem "šolskem" poleg. To pa uporabljam, kot sem že rekla, le če je res veliko prometa v vasi ali pa ko prečkava glavno prometno cesto. Fleksija ne maram, ker ima tako preveliko moč, ko potegne. Najin povodec je prekratek, da bi lahko hodil prav daleč stran od mene, se me mora kar držat in tako ga tudi lažje obvladam, če naju kaj preseneti. Vendar spet točno loči asfaltirano cesto v naselju in poljsko pot ali gozdno stezo. V tem drugem primeru precej bolj vleče, kot na cesti.
Ne smem ga preveč kritizirat. V 14 dneh oz. v dveh vikendih, kolikor sem bila doma in se dosledno držim vsega tega, se je prav super popravil.
Zdaj bom poskusila še tako, da ga bom umirjala s "počasi" , ga vsakič nagradila in se še naprej držala ustavljanja ob potegu.
Sigurno pa je glavni problem v tem, da ga poskušava učit tako oče kot jaz (kadar sem pač doma ali kadar ga čuvam) in v tem, da imava različna merila v tem, kaj je "dovoljeno" obnašanje pri psu in kaj ne. Mogoče se bo kaj spremenilo, ko se preselim nazaj domov, večja verjetnost pa je, da bom nekako morala prepričat psa, da kadar je z mano, mora sodelovat pod mojimi pogoji.



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #53 : 12 Februar 2010, 19:24:52
Ne, nisva se razumeli.  :) Seveda ga navajam na cesto. Pravzaprav sta z očetom obiskovala tečaj za Bbh izpit (in ker je bil Nero premlad, opravljala le A izpit). In vaje na poligonu je odlično opravljal. Manjka pa mu tiste "uporabne" poslušnosti.  Drugače na povodcu po cesti hodi precej lepo, vendar ne poleg (konec koncev rabi še kaj prešnofat in mu to dovolim). Zame je dovolj, da hodi ob robu (tako da sem med cesto in njim še jaz) na ohlapnem povodcu (nisva iz mesta, prometa ni tako veliko) in ne v tistem "šolskem" poleg. To pa uporabljam, kot sem že rekla, le če je res veliko prometa v vasi ali pa ko prečkava glavno prometno cesto. Fleksija ne maram, ker ima tako preveliko moč, ko potegne. Najin povodec je prekratek, da bi lahko hodil prav daleč stran od mene, se me mora kar držat in tako ga tudi lažje obvladam, če naju kaj preseneti. Vendar spet točno loči asfaltirano cesto v naselju in poljsko pot ali gozdno stezo. V tem drugem primeru precej bolj vleče, kot na cesti.
Ne smem ga preveč kritizirat. V 14 dneh oz. v dveh vikendih, kolikor sem bila doma in se dosledno držim vsega tega, se je prav super popravil.
Zdaj bom poskusila še tako, da ga bom umirjala s "počasi" , ga vsakič nagradila in se še naprej držala ustavljanja ob potegu.
Sigurno pa je glavni problem v tem, da ga poskušava učit tako oče kot jaz (kadar sem pač doma ali kadar ga čuvam) in v tem, da imava različna merila v tem, kaj je "dovoljeno" obnašanje pri psu in kaj ne. Mogoče se bo kaj spremenilo, ko se preselim nazaj domov, večja verjetnost pa je, da bom nekako morala prepričat psa, da kadar je z mano, mora sodelovat pod mojimi pogoji.
no upam, da se bosta uskladila. in tudi oceta malo v roke uzemi, da ga bo se on ucil poleg. oz vsaj tam, ko je promet. ;) labradorcki pa so super kuzki, sploh za ucenje. in ce pravis da se je po 14dneh pokazal napredek, se nimas kaj bati. :)



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 12 Februar 2010, 23:32:15
Po mojem v tej fazi premalo nagrajuješ.
http://www.youtube.com/watch?v=sFgtqgiAKoQ

Like! :)

@TibiQ: Ti maš pa naštudiran tale kliker.si.  ;) Sicer pa mislim, da sem tist video od Kay nekoč vidla. Vbistvu js sama nisem preveč navdušena nad hojo v krogih... :-[ Kaj pa vem... Če bo res treba, bom probala, sej sliši se logično...

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 14 Februar 2010, 15:21:57
Schnappi, ja, Majini nasveti so me res navdusili za take nacine vzgoje in edino zal mi je, da pri nas ni vec sol kjer bi ucili tudi prakticni del.  ;)

Kar se tice hoje v krogih niti ni bistvo v tem. Na navadnem sprehodu si samo prilagodis sistem in psa na tak nacin, kot je bil prikazan na videu, odvleces dovolj stran od motnje, da se pes lahko umiri in pocasi preusmeri fokus stran od motnje.

Drugace se spomnim kako sem enkrat peljala na sprehod enega zavetiscarja, mesancka s huskyjem. Pes se je ustavil tisti moment, ko sem se ustavila jaz in isti moment, ko sem dvignila nogo, da naredim korak naprej, je pes spet potegnil naprej kot nor. Tako da so mi primeri, ki jih nekateri opisujete, priblizno jasni.

Kar se mene tice je potrebno veliko vztrajnosti in potrpezljivosti. Stvari se ne spremenijo cez noc, se pa z doslednostjo definitivno se, pa ceprav vcasih traja leto ali dve. ;)

BlackRosie, tvoj kuza je se mlad in upostevaj predhodni stavek. ;)

Kar se pa tice dajanja povelj,.. tudi meni se je vse to zdelo nesmiselno, ker nisem razumela logike zadaj. Vsako vedenje, ki ga zelimo pri psu utrjevat, so pravzaprav vaje, ki v sami osnovi niso nic drugacne od "poleg", "sedi", "prostor", "tacko", "prosi",.. Namigi (povelja) so z vidika psa bolj nase, za cloveske oci, neopazne geste telesa, kot pa glasovna povelja. Z dovolj vaje se pes nauci iz neopaznih signalov z nase strani, reagirati tako, kot je prej reagiral na nase bolj opazne signale. In potem je tu se menjava signalov - kar smo prej podkrepili z nekim verbalnim signalom "pocasi", je spremljal tudi nek nas, za nas nezavedni gib - npr. zadrzanje povodca. Skozi dovolj dosledne vaje, ko pes dojame kaj doloceni signali pomenijo in mu pridejo v kri, se zacne odzivat na vedno bolj pretanjene namige. Na koncu zadosca ze upocasnitev nase hoje ipd. Ampak seveda na zacetku, oz. v procesu ucenja, moras do tega pristopat enako, kot do vseh vaj ki se jih dela na tecajih in torej nobenega sprehoda ne smes jemat kot neaktivnega, saj bo vsak neaktiven sprehod porusil vse, kar si prej gradila, dokler ne bo pes imel utrjeno vedenje nevlecenja. Tako zal je. Res je tudi, da eni kuzki ne vlecejo, pa se lastniki niso nikoli tako trudili z njimi, ampak treba je razumet, da so kuzki taki in drugacni in eni smo pac naleteli na bolj komplicirane, v katere je treba vlozit vec truda.

Kar se tice tvojega razmisljanja, da kuzata ne hvalis, ker potem spet zacne vleci, moras prav tako razumeti, da ima vsaka vaja zacetek in konec in pohvala za psa pomeni konec vaje in ce psa nimas naucenega na zacetek in konec aktivnosti s tabo, si pes pac razlaga posamezno vajo za zacetek in konec aktivnosti in si vsako pohvalo razlaga kot konec aktivnosti in da je frei in se mu ni treba vec ukvarjat s tabo.

Tu pa nastopi povezava med vodnikom in psom. Vodnik mora biti psu pac tako zanimiv, da si pes zeli interaktivnosti z vodnikom in dokler si ti zelis sprehodv, kjer bos imela mozgane na off, pes pa bo vohljal po svoje, samo da ne bo vlekel, tega odnosa ne bos dosegla.



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 16 Februar 2010, 00:06:10
Citiraj
Schnappi, ja, Majini nasveti so me res navdusili za take nacine vzgoje in edino zal mi je, da pri nas ni vec sol kjer bi ucili tudi prakticni del.  Wink

Kar se tice hoje v krogih niti ni bistvo v tem. Na navadnem sprehodu si samo prilagodis sistem in psa na tak nacin, kot je bil prikazan na videu, odvleces dovolj stran od motnje, da se pes lahko umiri in pocasi preusmeri fokus stran od motnje.

Drugace se spomnim kako sem enkrat peljala na sprehod enega zavetiscarja, mesancka s huskyjem. Pes se je ustavil tisti moment, ko sem se ustavila jaz in isti moment, ko sem dvignila nogo, da naredim korak naprej, je pes spet potegnil naprej kot nor. Tako da so mi primeri, ki jih nekateri opisujete, priblizno jasni.

Kar se mene tice je potrebno veliko vztrajnosti in potrpezljivosti. Stvari se ne spremenijo cez noc, se pa z doslednostjo definitivno se, pa ceprav vcasih traja leto ali dve. Wink


Zdej hodiva tako, da v momentu ko potegne, popolnoma spremenim smer hoje; da Bart večino sprehoda ne ve, kam se bova obrnila. Tako da se zgodi, da včasih tud po 4x prehodiva istih 10m. Sosedje najbrž mislijo, da iščem najlažjo pot skozi njihovo okno.. :-[ :P Zaenkrat kaže vredu.

Tist sistem od Kay Laurence bom pa tud počasi osvojila - najprej js, potem pa še Bart. ;)

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 16 Februar 2010, 08:01:08
Hehehe, vidva kar vztrajajta, predvsem pa se ne obremenjujta z okolico.  ;)



BlackRosie

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 16 April 2010, 12:33:21
 ;D Spet jaz, 2 meseca kasneje.
Zdaj že slabe 3 tedne spet živim doma in tako z Nerotom preživim mnogo več časa. Sprehodi so skoraj že pravi užitek. Upoštevala sem vse vaše nasvete, pa še kaj svojega sem dodala. In nisem popuščala niti tiste dneve, ko sva bila po pol ure še vedno le 100m stran od hiše  :D Tako Nero zdaj hodi na ohlapni vrvici in le še redkokdaj potegne nekam vstran, kjer kaj mamljivo diši. Če srečava psa, je malo drugače  :-[, a večinoma tudi v takih situacijah pridobim njegovo pozornost, nato pa v prostoru počakava, da se "dražljivec" premakne mimo naju. Seveda sem edina pri hiši, ki vztraja, zato na sprehodih z očetom še vedno vleče, a tudi tam občutno manj, kot je prej.  :o
Nesrečni Nero trenutno okreva po kastraciji, a takoj ko se mu zaceli rana, nadaljujeva z učenjem. Najprej naju čaka pozornost name ob raznih motnjah, potem pa sledni povodec in odpoklic. Da klikanja in trikcev ne omenjam  ;D Čeprav se še malo loviva, Nero v klikanju tako uživa, da ga niti sosedski psi ne zmotijo. Juhej!



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 17 April 2010, 13:39:10
Seveda sem edina pri hiši, ki vztraja, zato na sprehodih z očetom še vedno vleče, a tudi tam občutno manj, kot je prej.  :o
Ja to je približno tako, kot moja psica, ko doma in v restavraciji točno ve, da med kosilom mora ležati ob meni in ne sme težit dokler ne pojemo, na obisku pri starših je pa pravo nasprotje. Ker se staršem ne da nič dopovedat. Lahko bi jo kvečjemu zaprla, pa jim ne bi bilo prav in potem pač pustim.. naj jo "imajo" kakor hočejo  >:D

Drugače pa super novica in kar tako naprej.  :)