V praksi so najpogostejse zastrupitve z naslednjimi sredstvi:
STRUP ZA GLODALCEDelujejo tako, da v organizmu preprecijo strjevanje krvi, hkrati pa poskodujejokrvne lasnice, zaradi cesar se kri izlije iz telesne votline , posledica pa je pocasna smrt. Praviloma se bolezenska znamenja ne pojavijo neposredno po zauzitju strupa, pac pa praviloma sele cez nekaj dni. Vse reakcije so odvisne od kolicine in starosti zauzitega strupa ter tudi od starosti, telesne teze ter splosnega zdravstvenega stanja psa.
Ob zastrupitvi kaze pes znamenja splosne prizadetosti (nejescnost, otoznost, slabotnost), pogosta sta tudi kaselj in otezeno dihanje. Zaradi primesi krvi je iztrebek crno obarvan. Zaradi motenj v strjevanju krvi se pojavijo krvavitve iz manjsih ran, iz nosu, pri psih v casu menjave zobovja pa tudi iz dlesni.
Prav tako nastanejo tudi notranje krvavitve v prsno in trebusno votlino, zaradi katerih zival v nekaj dneh ali vcasih celo v nekaj urah po pojavu prvih bolezenjskih znamenj tudi pogine.
Ukrepi: Ce ni preteklo vec kot 2 uri od zauzitja je najbolje, da pri psu izovemo bruhanje, vsekakor pa cimhitreje k veterinarju. Ce je zdravljenje pravocasno je v vecini primerov tudi uspesno. Za zdravljenje je na voljo specificen protistrup (antidot), v hujsih primerih pa je potrebna transfuzija.
STRUP ZA POLZEBolezenska znamenja se lahko pojavijo ze v nekaj minutah po zauzitju dokaj majhne kolicine strupa. Organizem reagira zelo drasticno: otezeno dihanje, solzenje, motenje v vidu, mocno slinjenje, krcevito bljuvanje, nekotrolirano izlocanje blata in urina, driska, nekoordinirana hoja, lahko nastanejo tudi motnje v zavesti. Do pogina pride najveckrat zaradi poskodbe centra za dihanje in posledicne zadusitve.
Ukrepi: Najbolje je, da tudi ce ze samo posumimo, da je pes pojedel strup za polze, cim prej poiskati veterinarsko pomoc. Ceprav je na voljo specificen protistrup je uspeh zdravljenja lahko vprasljiv.
SREDSTVO PROTI ZMRZOVANJU - ANTIFRIZIma sladkoben vonj in okus in ga psi radi kar sami od sebe zauzijejo. Je izjemno strupen in v organizmu povzroci nepopravljivo okvaro notranjih organov, predvsem jeter in ledvic. Znamenja se ne pokazejo takoj, temvec sele cez nekaj ur; z znamenji hude splosne prizadetosti organizma.
Ukrepi: Takoj je potrebno poiskati veterinarko pomoc, saj igra cas izjemno pomembno vlogo.
UGRIZ KACES svojimi ogrizi ogrozata navadni gad in modras. Pri ogrizu pes bolece zacvili in odskoci, prizadeto mesto pa ponavadi hitro in zelo otece.
Ukrepi: Psi kacji ugriz naceloma lazje prenasajo kot clovek. Vseeno pa je pomembno, da poskodovani zivali v cim vecji meri zagotovimo mirovanje (najbolje je da jo do vozila kar nesemo) in cimprej obiscemo veterinarja. Pri nudenju prve pomoci uporabimo hladne obkladke in zmerno prevezemo prizadeto okoncino, medtem ko zarezovanje na mestu ugriza v danih okoliscinah ni smiselno. Tudi uporaba specificnega protistrupa pri psih ni priporocljiva.
MOCERADVecina psov se zanj v naravi ne zmeni. V primeru pa, da pes vanj ugrizne, mocerad prek priusesnih strupnih zlez izloci posebno strupeno snov, ki se zelo hitro vsrka skozi ustno sluznico in preide v kri. Znaki zastrupitve se pokazejo ze v nekaj minutah z drgetanjem, izlocanjem penaste sline in vcasih s hudimi krci, pri cemer zival zapade v sok in pogine zaradi zadusitve.
Ukrepi: Da pes ugrizne v mocerada je nujna takojsna veterinarska pomoc, pri cemer je potrebno vedeti, da se kljub temu pogosto ni mogoce izogniti poginu. Zato je toliko bolj pomembno, da v procesu socializacije preverimo njegovo naravno vedenje do mocerada. Ce bo pes do mocerada kazal pretirano zanimanje ga poskusamo veckrat in dosledno odvracati z ostrim "fuj" ali pa "ne". Kljub temu pa verjetnosti, da vanj ne bo ugriznil, ko bo sam, ne moremo zanesljivo izkljuciti.
Medve sva danes imeli bliznje srecanje z moceradom in seveda mu je Idea vsekakor namenila malo vec pozornosti, vendar sem bila hvalabogu kar hitro zraven, da sem jo potegnila proc.
+1