sterilizacija

Gost · 390711

Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #150 : 31 December 2006, 08:36:27
Zdej je tako - tudi moji so zelo navdušeni nad njo - predvsem tata - in za finance itak oni full pomagajo že tako in pravijo da ni problema pri temu. Za sprehode tudi zdej hodimo vsi z Bugzom - no 99% jaz ampak mislim da ločeni sprehodi nebi bili problem - jaz to načrtujem ločeni nekaj časa - potem lahko tudi skupaj.


"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #151 : 31 December 2006, 13:21:58
Medtem ko kastriranega psa drugi pogruntajo in se do njega včasih malo čudno obnašajo (pogosto se zgodi da kastrate naskakujejo vsi, tako psi kot psice) pa tega, da je psica sterilizirana sploh ne opazijo. Za pse je to pač psica,  ki se nkoli ne goni. Načeloma se samec in sterilizirana psica izjemno dobro ujameta. Vendar ne vem kam se vam tako mudi. Najbolje je, da en pes povsem odraste in imaš lepo vzgojenega, takega kot si si zamislil, in šele nato vzameš naslednjega. Tako recimo po dveh letih. Kar ima še eno prednost - kasneje nimaš dveh pasjih starcev naenkrat.
Z dvema mladima psoma imaš precej več dela, a se da. Ni treba, da so vsi sprehodi ločeni, mogoče kakšna polovica ali pa še to ne. Vsekakor pa morajo  biti ločeni tisti sprehodi, na katerih spotoma psa misliš tudi kaj naučiti.


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #152 : 31 December 2006, 13:25:44
Sej ne da se mudi...pač zaljubli smo se v psičko v zavetišču...ni blo načrtovano.
Ma z voljo se vse da.

Lanabela: po prvi gonitvi - je boljše da vzamejo vse ven ali samo jajčnike?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #153 : 31 December 2006, 16:29:53
ponavadi pri psičkah, ki še niso imele mladičkov ozrioma ni videti kakšnih sprememb na maternici poberejo ven samo jajčniki. tako je rana veliko manjša.
moji psičko so vzeli ven samo jajčnike (sterilizirana pred prvo gonitvijo).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #154 : 31 December 2006, 19:46:47
Jaz imam itak najraje, da psicam ne poberejo ven nič. Če je pa že treba pa čim manj.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #155 : 31 December 2006, 22:18:28
Jaz imam itak najraje, da psicam ne poberejo ven nič. Če je pa že treba pa čim manj.

Se strinjam.
Pa počakat je treba da odraste. Vsaj ena gonitev. Hormoni vplivajo tudi na rast in razvoj organizma. Logično in dokazano.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #156 : 01 Januar 2007, 00:21:27
Se strinjam.
Pa počakat je treba da odraste. Vsaj ena gonitev. Hormoni vplivajo tudi na rast in razvoj organizma. Logično in dokazano.
Kar se tiče kdaj ali pred prvo gonitvijo ali vsaj po prvi so različna mnenja. Potem še dobro, da moja je bila sterilizirana šele po prvi gonitvi..

lp


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #157 : 01 Januar 2007, 02:23:28
Različna so ja. Še malo nazaj bi trdila drugače.
Pol pa malo prebereš tu malo tam.
Pa kako je pri ljudeh...

Hormoni so pač hormoni. In če jih nekje prekineš sigurno vpliva tudi drugje.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #158 : 01 Januar 2007, 11:25:07
jaz sem se za sterilizacijo pred prvo gonitvijo odločila zaradi priporočil strokovnjakov. zmanjšana možnost rakavih obolenj na mlečnih žlezah. in bi se zopet odločila isto. poleg tega sem s tem morda rešila psički življenje, saj je bila očitno zastrupljena, česar nikoli ne bi ugotovili, če ne bi bila sterilizirana.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #159 : 01 Januar 2007, 12:35:25
Vsi, ki morda niste prebrali kakšne strani nazaj... še enkrat en zanimiv članek glede sterilizacije in kastracije: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1653.msg69261#msg69261

Lp nina



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #160 : 01 Januar 2007, 16:04:23
Priporočam tudi jaz. No, moj vet ima psičko. Kdo ve ali je sterilizirana ali ne?  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #161 : 02 Januar 2007, 10:43:40
No zanimivo...članka prej nisem opazila ???
Kaj pa vem no. Jaz mislim, da bi psičko vseeno dala sterilizirati pri 6 mesecem starosti. Ne vem...v to bi se verjetno poglabljala, ko bi se odločala za psa



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #162 : 02 Januar 2007, 13:21:52
Odvisno od tega, koliko lastnika gonitev psice prizadene. Tisti, ki se zgrozi ob vsaki kapljici krvi na tleh ali pa tisti ki ne zna (noče, ne more) paziti na gonečo psico kot je treba, naj jo da sterilizirat pred prvo gonitvijo. Še vseeno manj škode, kot če mu pobegne. Tudi če imaš odraslega  samca doma zna biti gonitev zelo stresna, ali pa če živiš nekje na vasi, kjer so vsi pohotni samci spuščeni.
Če gonitev lastniku ne predstavlja kakšnega posebnega problema, pa je bolje počakati vsaj eno gonitev. No včasih smo rekli, da, če vzameš psico, moraš vzeti v račin tudi gonitve...ampak časi se spreminjajo. Ljudje smo postali komot.  Vsekakor pa se mi zdi sterilizacija psice samo in zgolj zato, da bi jo zaščitil pred tumorji na vimenu nesmisel.


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #163 : 02 Januar 2007, 15:15:29
se strinjam. je nisem dala sterilizirati izključno zaradi tega ;) so bili še drugi dejavniki...
in bolj, ko sedaj razmišljam in več kot preberem o tem, bolj logično mi postaja, da je sterilizacija ob nedoknčanem razvoju bolj škodljiva kot ne... ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #164 : 02 Januar 2007, 16:07:48
Tisti članek se je nanašal predvsem na zelo zgodnje sterilizacije,  pri dveh mesecih recimo, ki so v Ameriki izredno popularne. In ker vse kar je moderno v Ameriki prej ko slej postane moda tudi pri nas... Pri 6 mesecih so težave že bistveno manjše.


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #165 : 02 Januar 2007, 16:54:41
no ja, ampak glede na prebrano tud 6 mesecev ni priporočljivo :-\  baje, da se podobne težave po sterilizaciji pojavljajo tudi pri ljudeh. zato mi je s tega vidika popolnoma logično, da je vse, kar je pred koncem razvoja, prekmalu.





Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #166 : 25 Januar 2007, 15:05:05
eno vpršanje - mogoče malo čudno - kaj lahko dam Kibi ki je bla pred tremi dnevi sterilizirana ampulo proti klopom in boham - al lahko to kej škodi ker ima še šive in to...

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #167 : 25 Januar 2007, 20:06:30
Tudi mi smo dali našo psičko sterilizirat pred prvo gonitvijo(6 mesecev),kjer so ji ven vzeli vse,maternico in jajčnike in rana ni bila velika.Kar je je,mislim pa,da s tem ni nič narobe,kajti tako ali tako vidim,da en veterinar pove eno,drugi drugo,odločit se pa tako ali tako moraš sam.
lp


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #168 : 27 Januar 2007, 12:37:02
MI smo našo psičko dali sterilizirat pred prvo gonitvijo (stara je bila 6 mesecev) in je sedaj pri dveh letih in pol brez težav. :) So ji pa vse pobrali ven. Vendar nima ne hormosnkih težav in tudi vedejskih težav. Ker smo slišali in tudi videli par primerkov, ko so dali psice sterilizirati po prvi ali parih gonitvah pa so postale napadalne do drugih psov. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #169 : 27 Januar 2007, 12:44:02
eno vpršanje - mogoče malo čudno - kaj lahko dam Kibi ki je bla pred tremi dnevi sterilizirana ampulo proti klopom in boham - al lahko to kej škodi ker ima še šive in to...
jaz osebno bi počakala, da se vse lepo zaceli, ker se ampula (no vsebina ampule ;D razporedi po koži in bi mogoče lahko prišlo do kakšnih neprijetnosti


lp, tina



tea26

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #170 : 09 Marec 2007, 10:23:36
Pozdravljeni!
Sem nova na tem forumu zato se že vnaprej opravičujem za kakršne koli nepravilnosti.
Imam eno vprašanje včeraj sva peljala najino psičko (8 mesecev) na sterilizacijo in je takoj po narkozi nehala dihati in so jo morali oživljati in zaradi tega sploh ni bila oprerirana. Poklical naju je kako uro po začetku (narkoza), da lahko prideva po njo. Bila je strašno boga, nekontrolirani gibi, bruhanje, strašni glasovi. No proti večeru se je umirila vendar še vseeno ni mogla vstati, danes je vse ok. Zanima me če je imel kdo podobno izkušnjo in kaj naj narediva. Veterinar je sicer rekel, da sedaj ve da je bolj občutljiva na narkozo in da jo lahko pripeljeva za kake tri mesece, vendar me je strah da naslednjič ne bo take sreče, da bo preživela. Kaj mi svetujete? Naj jo peljeva spet ali ne? Jaz je nebi, moj pa verjetno bi. Hvala že vnaprej za odgovore
Tea



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #171 : 09 Marec 2007, 11:11:15
Tea26, pojdi še do drugega veta po drugo mnenje, ker kot je razvidno iz tvojega pisanja gre lahko za to da je psička alergična na narkozo (kar privede do tako hude reakcije), da so ji dali previsoko dozo ali pa da je mogoče kaj narobe z njenim srčkom. Na tvojem mestu bi šla še po drugo mnenje in pa seveda bi psički naredila temeljiti pregled. Se boš potem tudi lažje odločila kako naprej, ker če je psička alergična na narkozo ali pa če je kaj narobe z njenim srčkom, ne vem jaz bi potem raje potrpela gonitev kakor da bi jo izpostavljala visokemu riziku.
To je moje mnenje, bodo pa še punce ki se na zadeve spoznajo podale še svoje mnenje ;)


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #172 : 09 Marec 2007, 16:18:44
Tea26, jaz osebno je nebi več temu izpostavljala, ker mi gonitev ne predstavlja tako grozne ovire, če bi se pa temu ti rada izognila, bi bilo pa verjetno res najbolje, da greš še po drugo mnenje.

Kar se pa tiče mojega mnenja glede sterilizacije oz. kastracije in kdaj,... Če že pogledamo nas ljudi, je v veliki meri odvisno od hormonov kakšnega razpoloženja smo, kaj nam je všeč, kako se vedemo,..., če samo pogledamo kako menstualni cikel vpiva na nas, ali pa ko ženske preide v menopavzo v kakšno "krizo" lahko pade zaradi spremembe v količini hormonov. Hormonov pa nimamo kar tako, za brezveze, vendar uravnavajo naše telo in sodelujejo pri pomembnih funkcijah telesa. Pri psih je pa čisto enako.



Ketrin

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #173 : 27 Marec 2007, 10:49:23
Živjo,
mene pa zanima, katero kliniko v Ljubljani ali okolici priporočate za sterilizacijo psičke?

hvala za informacije!

KATARINA


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #174 : 28 Marec 2007, 15:01:08
Ketrin jaz ti priporočam kliniko na Veterinarski fakulteti v Mestnem logu.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #175 : 04 April 2007, 21:30:19
Še ena zanimiva raziskava na temo kastracij - sterilizacij sploh pri mladih neodraslih psih: http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf
Sicer je kar nekaj branja ampak mogoče se bo komu dalo prebiti skozi ;)



Lp nina



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #176 : 05 April 2007, 08:15:58
S študijami ali brez je vsakemu kmetu jasno, da zgodnja sterilizacija ni namenjena ničemur drugemu, kot da neresne skrbnike, kateri bolje da sploh ne bi imeli psov , zavaruje pred "strahotami" gonitve, okolje pa neželjenh pridelkov njihove debilnosti :-X.
Kdor ni sposobnen psice čuvati vsaj eno ali dve gonitvi, naj si kupi plišasto >:(.

Vprašanje sterilizacije pred prvo gonitvo namreč zagotovo ni vprašanje ali je koristna, pač pa kvečemu koliko je škodljiva oz koliko možne negativne posledice prevladajo kakšne malenkostne pozitivne (kar se zdravja in razvoja tiče)  ::).

Vsi sesalci smo narejeni podobno in pri tem ko se dela taka drama iz ženske menopavze in nekateri celo umetno dodjajo hormone po tem obdobju , vedno pa v primeru sterilizacije zaradi zdravstvenih razlogov v plodni dobi, za izboljšanje zdravja in kvalitete življenja, ko je jasno da je neposredna povezava med upadom delovanja spolnih hormonov na osteoporzo in cel skupek zdavstvenih dejavnikov pri ljdeh, me poskušanjo eni veterinarji prepričati, da je isto (oz še slabše) hormonasko stanje pri psih koristno  ?
Haloo??? Tako podcenjevanje mojega IQ ja se mi zdi žaljivo  >:D !
 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #177 : 05 April 2007, 08:30:44
S študijami ali brez je vsakemu kmetu jasno, da zgodnja sterilizacija ni namenjena ničemur drugemu, kot da neresne skrbnike, kateri bolje da sploh ne bi imeli psov , zavaruje pred "strahotami" gonitve, okolje pa neželjenh pridelkov njihove debilnosti :-X.
Kdor ni sposobnen psice čuvati vsaj eno ali dve gonitvi, naj si kupi plišasto >:(.

Vprašanje sterilizacije pred prvo gonitvo namreč zagotovo ni vprašanje ali je koristna, pač pa kvečemu koliko je škodljiva oz koliko možne negativne posledice prevladajo kakšne malenkostne pozitivne (kar se zdravja in razvoja tiče)  ::).

Vsi sesalci smo narejeni podobno in pri tem ko se dela taka drama iz ženske menopavze in nekateri celo umetno dodjajo hormone po tem obdobju , vedno pa v primeru sterilizacije zaradi zdravstvenih razlogov v plodni dobi, za izboljšanje zdravja in kvalitete življenja, ko je jasno da je neposredna povezava med upadom delovanja spolnih hormonov na osteoporzo in cel skupek zdavstvenih dejavnikov pri ljdeh, me poskušanjo eni veterinarji prepričati, da je isto (oz še slabše) hormonasko stanje pri psih koristno  ?
Haloo??? Tako podcenjevanje mojega IQ ja se mi zdi žaljivo  >:D !
 
A ti to resno?  ???

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #178 : 05 April 2007, 08:54:20
 ;Dresno, ampak kot ponavadi -pretirano in namenoma provokativno  ;)

Nisem proti sterilizaciji in kastraciji  :)- nasprotno, zagovarjam sterilizacijo potencialno kot koristno  8). Zagovarjam tudi odločitve vseh,ki se iz raznih razklogov , ki veljajo v s psi prenaseljenih okoljih in gospodinjstvih odločijo za ta poseg, in vseh, ki dvomijo v to , da bodo uspeli psico vse gonitve učinkovito čuvati ali so jim le te iz karšnega koli razloga zelo nepraktične, ali kadar obstaja  zdravstveni problem.
Nikakor pa ne zagovarjam sterilizacije kar tako vse povprek, nikakor pred prvo gonitvo , absolutno pa ne pred 6 mesecem starosti. Streilizacija pred oddajo novim lastnikom ( ameriški sistem pri 2 do 3 mesecih) pa je po moje izključno zato,da ne bi kdo delal konkurence z vzrejo  :P pri čimer je vzrediteljem zdravje psov zadnja briga  >:(.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #179 : 05 April 2007, 09:14:00
;Dresno, ampak kot ponavadi -pretirano in namenoma provokativno  ;)
hehe... I like that... ;)

Nikakor pa ne zagovarjam sterilizacije kar tako vse povprek, nikakor pred prvo gonitvo , absolutno pa ne pred 6 mesecem starosti. Streilizacija pred oddajo novim lastnikom ( ameriški sistem pri 2 do 3 mesecih) pa je po moje izključno zato,da ne bi kdo delal konkurence z vzrejo  :P pri čimer je vzrediteljem zdravje psov zadnja briga  >:(.
Jaz sem dala mojo psičko sterilizirati tam okoli 6. meseca... Pa še to samo zato, ker so mi tako svetovali veterinarji... In ker jaz nimam pojma o veterini, sem pač naredila tako, kot so rekli... Kaj naj bom pametna, če pa o sterilizaciji vem tam nekje med 0 in 0,0%... Upam samo, da res ne bo kakšnih zapletov na stara leta... :-\

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)