sterilizacija

Gost · 390679

SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #180 : 05 April 2007, 10:03:01
Zakaj sterilizirati?
Čeprav je osnovni namen sterilizacije preprečitev brejosti in s tem kotitve neželjenih mladičkov, pa ima sterilizacija še mnoge druge pozitivne učinke – tako iz zdravstvenega stališča psice kot iz stališča lastnika.

a)Prednosti iz zdravstvenega stališča:
- Verjetnost za nastanek tumorjev na mlečni žlezi se po sterilizaciji močno zmanjša.
- Izgine pojavljanje navidezne brejosti. Navidezna brejost je pojav, kjer psica kaže psihične in fizične znake, ki so enaki kot pri dejanski brejosti (gnezdi, prenaša igračke in tudi dobi mleko). Zaradi navidezne brejosti lahko pride tudi do vnetja mlečne žleze.
- Ker se psica ne more več obrejiti, se izognemo tudi težavam, ki lahko spremljajo breje psice: raztrganina, zasuk in gnojno vnetje maternice. Vnetje maternice je za psico lahko življenjsko nevarno.
- Ker se v vsakem ciklusu podre hormonsko ravnovesje, imajo nekatere psice zaradi hormonov probleme z dlako. V tem primeru ti problemi po sterilizaciji izginejo.

b)Prednosti za lastnika:
Ker se psica ne goni več, se tudi zanimanje psov zanjo preneha. Tako lastnik nima več problemov s samci, ki bi radi na vsak način osvojili njegovo psico.

Možni zapleti po posegu
Najpogostejši zaplet po sterilizaciji psice je inkontinenca (nehoteno puščanje urina). Pojavi se pri približno 20 odstotkih steriliziranih psic. Do nje pride zaradi popuščanja mišice zapiralke mehurja. Pojavi se lahko hitro po operaciji, lahko pa šele čez več let (med enim do dvanajst let, v povprečju pa 2,9 let po posegu).

Inkontinenci zaradi sterilizacije so pogosteje podvržene težje psice (tveganje za psico, težko 20 kg je 31%). Pasemsko najbolj izpostavljene pa so psice pasme nemški bokser (65%). Pri psicah, ki so sterilizirane pred prvo gonitvijo, je možnost za inkontinenco manjša (v povprečju 11%).

Če do inkontinence pride, jo lahko zdravimo z zdravili, ki vplivajo na mišico zapiralko mehurja in s tem normalizirajo stanje.

Ostali zapleti so redkejši. Vseeno jih bom na kratko predstavila:

V primeru, da psica le enkrat poliže operacijsko rano, jo okuži z bakterijami, ki jih ima v ustih. Tedaj skoraj gotovo pride do vnetja. Zdravimo ga s pomočjo antibiotikov, v primeru hujših zapletov (zagnojitev celotnega področja rane) pa je lahko potreben tudi ponoven kirurški poseg.

V času okrevanja lahko pride tudi do reakcije na šivalni material. To se zgodi zelo redko, na pojav pa žal ne moremo vplivati. Morebitna reakcija se pojavi dva do pet dni po operaciji, pozdravi pa se sama v približno mesecu dni.

Možen je tudi pojav sindroma ostanka jajčnikov. Do njega pride, če ostane v telesu le majhen delček jajčnika, ki še vedno izloča hormone. Kaže pa se tako, da se psica - kljub sterilizaciji - še vedno goni. V tem primeru je potrebno poseg ponoviti.

Najprimernejša starost za poseg
Če ne želite imeti mladičkov, je najprimernejša starost za sterilizacijo takrat, ko psica dopolni 6 ali 7 mesecev; vsekakor pa pred prvo gonitvijo, saj tako najbolje izkoristimo preventivni učinek sterilizacije na nastanek tumorjev na mlečni žlezi, poleg tega je tedaj tudi tveganje za inkontinenco najmanjše. V primeru, ko je psica sterilizirana pred prvo gonitvijo, se verjetnost za nastanek tumorjev zmanjša na 0,5 odstotka, če poseg opravimo po prvi gonitvi, tveganje naraste na 8, po dveh (ali več gonitvah) pa na 26 odstotkov.

Seveda pa lahko steriliziramo tudi starejše psice. Čeprav svetujem preanestezijski test pred vsakim posegom, kjer je žival v narkozi, pa je le-ta pri starejših psicah še posebej pomemben. Večkrat se namreč zgodi, da na podlagi izidov ocenimo, da (starejša) psica posega z veliko verjetnostjo ne bi prenesla. Pri psicah do 5 let običajno ni bistvenih posebnosti, medtem ko je pri starejših psicah poseg lahko nekoliko bolj tvegan. Vendar je to zgolj statistika, zato vsak primer obravnavamo posebej.

Pri starejših psicah je včasih potrebno odstraniti tudi maternico, ki je lahko spremenjena zaradi preteklih brejosti ali nastanka hormonskih jeder.



Toliko na hitro izluščim najpomembnejše.. ostalo najdete tu http://www.veterinarska-postaja.si/svetovalnica/?id=22

Za v bodoče pa.. Veterinarji, ki to že so in tisti, ki to še bomo pa 5 let kar traja fax verjetno ne študiramo stvari, ki niso preverjene! Res je da so včasih predmeti nepopolni ampak vsaj tisto kar nam povedo je nekdo preveril!!! Torej kdo bo bolje poznal fiziologijo živali in kaj se v njihovem telesu dogaja in zakaj kot usposobljeni za to?!?! Sej ne rečem.. tudi mi kdaj naredimo kako napako in se zmotimo.. ampak ko se gre pa za take stvari pa menda vemo več kot preprosti laiki, ki nas imajo za zaslužkarje!


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #181 : 05 April 2007, 10:18:16
Za v bodoče pa.. Veterinarji, ki to že so in tisti, ki to še bomo pa 5 let kar traja fax verjetno ne študiramo stvari, ki niso preverjene! Res je da so včasih predmeti nepopolni ampak vsaj tisto kar nam povedo je nekdo preveril!!! Torej kdo bo bolje poznal fiziologijo živali in kaj se v njihovem telesu dogaja in zakaj kot usposobljeni za to?!?! Sej ne rečem.. tudi mi kdaj naredimo kako napako in se zmotimo.. ampak ko se gre pa za take stvari pa menda vemo več kot preprosti laiki, ki nas imajo za zaslužkarje!
Sej pravim... Jaz vem o sterilizaciji tam nekje med 0 in 0,0 in to je to...in ne grem solit pameti nekomu, ki je to študiral...
Sam pol pa preberem nekaj v tem smislu:
Vsi sesalci smo narejeni podobno in pri tem ko se dela taka drama iz ženske menopavze in nekateri celo umetno dodjajo hormone po tem obdobju , vedno pa v primeru sterilizacije zaradi zdravstvenih razlogov v plodni dobi, za izboljšanje zdravja in kvalitete življenja, ko je jasno da je neposredna povezava med upadom delovanja spolnih hormonov na osteoporzo in cel skupek zdavstvenih dejavnikov pri ljdeh, me poskušanjo eni veterinarji prepričati, da je isto (oz še slabše) hormonasko stanje pri psih koristno  ?
Haloo??? Tako podcenjevanje mojega IQ ja se mi zdi žaljivo  >:D !
hmm...pol se pa mal zamislim...kaj pa če je to res  ???...no in pol, ko mi zadevo razloži nekdo od stroke, je to takoj drugače... ;D

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


H-udicka

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #182 : 30 April 2007, 13:01:43
Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje in sicer moja psička je bila pred 5 dnevi sterilizirana in je z njo vse lepo in prav ...... se ji je pa naredila oteklina tam ki ima šive, da bi jo kaj bolelo ali pa motilo nisem opazila. Tudi vet. mi je rekel da se to lahko zgodi in da ni to nič narobe, da samo potem izgine. Me pa vseeno malo skrbi saj, ko sem prebrala vse vaše poste noben ni tega omenil in me zdaj zanima, če se je pri kateri od vaših psičk tudi to naredilo in koliko časa je minilo da je oteklina izginila.

Lep pozdrav

H



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #183 : 30 April 2007, 13:10:44
Oteklina je normalna, bo izginila in nič skrbet. Naša jo je imela tudi še potem ko smo že odstranili šive. Operativni posegi pač terjajo svoje. Če bi pa se kaj vnelo je pa potem drugo, dokler pa je vse čisto okoli rane je ne boli pa brez panike.

Lp nina



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #184 : 30 April 2007, 14:14:07
Kar se sterilizacije tiče, ji kinologi niso naklonjeni (brala v reviji Kinolog), kajti povratka ni. Niso naklonjeni, da bi se rodovniške psice kar povprek steriliziralo. Jaz imam psičko, verjetno ne bo imela mladičev, ampak me nihče ne bo prepričal v sterilizacijo. Sem že slišala za primere, da je psica poginila, da po sterilizaciji ni bilo bolje, kar se nadlegovanja samcev tiče itd. Sploh pa: v kolikih primerih ali pa odstotkih pa se pri nesteriliziranih psicah pojavi tumor? 5, 10, 35, 95%? Bom tvegala, hvala lepa. Sterilizacija sama ne izklučuje možnosti tumora, ali pač? Samo zmanjša to možnost.

Verjetno ima sterilizacija res veliko prednosti, ampak tudi kožni rak je precej pogost, pa se kljub temu množica nastavlja soncu. Zelo nevaren je tudi rak na dojkah, pa si samo zato ne boste dale odrezat psi, ali pač? Marsikatera ženska se odloči, da ne bo imela otrok, pa se samo zato ne da sterilizirat.

Kristinca & Florinca


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #185 : 30 April 2007, 15:15:27
Zakaj sterilizirati?
Čeprav je osnovni namen sterilizacije preprečitev brejosti in s tem kotitve neželjenih mladičkov, pa ima sterilizacija še mnoge druge pozitivne učinke – tako iz zdravstvenega stališča psice kot iz stališča lastnika.

a)Prednosti iz zdravstvenega stališča:
- Verjetnost za nastanek tumorjev na mlečni žlezi se po sterilizaciji močno zmanjša.
- Izgine pojavljanje navidezne brejosti. Navidezna brejost je pojav, kjer psica kaže psihične in fizične znake, ki so enaki kot pri dejanski brejosti (gnezdi, prenaša igračke in tudi dobi mleko). Zaradi navidezne brejosti lahko pride tudi do vnetja mlečne žleze.
- Ker se psica ne more več obrejiti, se izognemo tudi težavam, ki lahko spremljajo breje psice: raztrganina, zasuk in gnojno vnetje maternice. Vnetje maternice je za psico lahko življenjsko nevarno.
- Ker se v vsakem ciklusu podre hormonsko ravnovesje, imajo nekatere psice zaradi hormonov probleme z dlako. V tem primeru ti problemi po sterilizaciji izginejo.

b)Prednosti za lastnika:
Ker se psica ne goni več, se tudi zanimanje psov zanjo preneha. Tako lastnik nima več problemov s samci, ki bi radi na vsak način osvojili njegovo psico.


no ,a lahko še malo polemiziram s strokovnjaki veterinarske stroke ;)

"- Verjetnost za nastanek tumorjev na mlečni žlezi se po sterilizaciji močno zmanjša".
Enako velja za ženske, da ne bi o tem ,da sterilizacija popolnima ukine možnost za nastanek rakov na rodilih, ki so pri ljudeh mnogo pogostejši kot pri psih ,pa vseeno te bodo poslali k psihiatru ne h kirurgu, če boš svojemu ginekologu povedala, da se želiš preventivno sterilizirati in ti bo naštel več škodljivih kot koristnih posledic.

Izgine pojavljanje navidezne brejosti.

ja enako kot zgoraj- to sicer res izgine, pojavi se pa kaj drugega. Vsekakor se meni osebno zdi nagnjenost k hormonskim motnjam in redne navidezne brejosti eden glavnih razlogov ZA sterilizacijo- ampak samo, če hormonske motnje  res so in ne kar tako povprek ker večina psic vendarle teh problemov nima.

Ker se psica ne more več obrejiti, se izognemo tudi težavam, ki lahko spremljajo breje psice:

tole je čisto nakladnje, ker rezulat je čisto enak, če se ne obreji iz drugih razlogov- npr novodobna visoka tehnologija: v času gonitve jo imamo pod nadzorom  :o

Ker se v vsakem ciklusu podre hormonsko ravnovesje, imajo nekatere psice zaradi hormonov probleme z dlako. V tem primeru ti problemi po sterilizaciji izginejo.
ja drži  ::), sterizirane psice imajo vse leto enako dlako - in to slabšo kot nesterilizrane , ravno zaradi pomanjkanja hormonov  :P

Ker se psica ne goni več, se tudi zanimanje psov zanjo preneha. Tako lastnik nima več problemov s samci, ki bi radi na vsak način osvojili njegovo psico.
Iz mnogoletnih izkušenj s psi in psicami vseh starosti zagotavljam, da samci  veselo nadlegujejo sterilizirane kot nesterilizane psice in tudi kastrirane samce. In to več in bolj intenzivno, kakor nesterilizane psice izven gonitve , seveda pa je to nekaj malega manj kakor tistih pet najbolj plodnih dni dvakrat letno ob gonitvi nesteriliziranih psic. Se pravi prednost je v tem primeru 10 dni proti 355 za nesterilzirane  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


H-udicka

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #186 : 30 April 2007, 15:41:43
ninci hvala za odgovor.

Me pa še nekaj zanima, meni so pri vet. rekli da nerabimo nazaj hodit za šive ven dat ali je to normalno in tudi nobene obveze ali flajštra ji niso dali na rano. Drugače pa se ji rana lepo suši in celi.

Lp H



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #187 : 30 April 2007, 15:55:19
Meni so pri prejšnji psici tudi rekli, da ni treba nazaj hodit in sem ji pač sama pobrala ko je bil čas za to, ker niso nič zginevali  ::)

Mnenje o sterilizaciji, prejšnjo psico bi spet zaradi vsega kar se je dogajalo, zdajšnje pa za nič na svetu, ker če nam ni težko čuvat tistih nekaj dni je bolje tega ne naredit, je več negativnih posledic kot obratno.

A vseeno jo svetujem vsem, ker je malo ljudi, ki se jim da čuvat psičko za prav, plus kaki drugi razlogi...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #188 : 30 April 2007, 16:51:42
To da kinologi niso naklonjeni sterilizaciji je čist jasno in sicer zaradi problema inbreeding-a, saj se ko striliziraš ali kastriraš rodovniše pse zmanjša t.i. ˝gene pool˝ glede na to da ne smejo psi, ki jih parimo biti v sorodstvu do vključno 3. generacije!

Morda bi bilo bolje se spomniti na to, da veliko psic po porodu umre zato ker zanje ni primerno poskrbljeno.. torej je tu tisto izogibanje težavam, ki spremljajo breje psice in vsemu kar paše zraven. Sicer res, da točne statistike nimam, ampak kolikor se sliši jih več pogine zaradi poroda, kot pa zaradi setilizacije.

In ko že ravno mešamo ženske in psice, kar je popolnoma smešno, saj nismo ista vrsta.. ženska ima mesečni ciklus, psica 2× letno.. ni logično, da hormosko vseeno ni vse primerljivo?! Da ne govorim o čisto splošni neenakosti pravil za vse.. žensko bodo poslali psihiatru, če bo hotela sterilizacijo, ker pač človeški mladiči so vedno zaželjeni ne glede ali so pohabljeni ali zdravi, kar je čisto v nasprotju z naravo, ker marsikdo od nas nebi preživel, če se nebi šli vmešavat zdravniki, obenem pa trpeče in vegetirajoče ljudi pač puščajo priključene na aparatih zeeeloo dolgo.. če bi bil to pes bi že zdavnaj bil uspavan. S tega vidika je res trapasto primerjat kaj počnemo v zdravstvu z ljudmi in kaj z živalmi. Koliko je testiranja na živalih in koliko na ljudeh? Dokler se v človeških glavah ne pošlihtajo stvari bodo živali vedno obravnavane drugače in raje vidim, da psico sterilizirajo, kot pa da potem pobijajo mladiče, ki jih niso hoteli oz. psica pogine ker pride po porodu do vnetja maternice, ker so jo pustili brez zdravstvenega pregleda!

Sicer pa, prednosti v zdravju sterilizirane psice nedvomno so! Nihče pa ni prisiljen v to, da jo sterilizira, če je le dovolj osveščen in odgovoren pri ravnanju z njo! Psi pa tako kot ljudje so različni in različno prenašajo in reagirajo na določene stvari.. tak, da bi se dalo razpravljati in vsak bi povedal drugače.. moja sterilizirana psička ima pa čudovito dlako! :P  sej izjeme potrjujejo pravilo, al kako že  ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #189 : 01 Maj 2007, 10:11:00
SrčicaRubi- vse tvoje zagovarjanje nujne sterilizacije temelji na predpostavki,da je nesterilizirana psica nujno breja psica, kar je popolnoma neresnično in čisto zavajanje.
Vsekakor je smiselno sterilizarat in kastrirat vse pse in psice neodgovornih lastnikov ali takih , ki zaradi bilo kakšnih razlogov mnemorejo drugače poskrbeti za varnost med gonitvami-ampak to izključno iz naslova zmanjšanja nezaželjenih novih mladičev in izključno zaradi koristi za človeka.
Za posamezen osebek (psico) pa poseg ni pozitiven- razen če je opravljen iz zdravstvenih razlogov (vnetje ,hormonske motnje , tumor itd).

In ja verjamem ,da je več mrtvih po porodih ,sa je kotitev najmanj 10 x več kot steriloizacij in sterilizacije so opravljene strokovno , kotitve pa marsikje ne nadzorujejo in ne ukrepajo , ko bi bil potrebna in če bi bila potrebna veterinrska pomoč.

Tendenciozno predstvljanje podatkov z namenom lažne propagande me zelo razjezi.
Nič nimam proti sterilizacijam samo ne se sprenevedat in recimo bobu bob- to je poseg ,ki koristi in olajša življenje ljudem.
Prav tako kot odstranjevanje krempljev pri mačkah ali debarking pri psih.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #190 : 01 Maj 2007, 11:52:59
Sem vedela, da bo zopet narobe interpretirano, kar bom napisala. Glejte.. dejstvo je in ostaja, da je na forumih precej laikov in tudi taki, ki iščejo pomoč tu verjetno niso neki izvedenci, zato grajam vsakršno primerjanje ljudi in živali!! V tem primeru ženske in psice! Čisto tako, ženske imamo obvezen ginekološki pregled, da se izključi rak na maternici, za koliko psic lahko trdimo enako?! Torej, če je že v osnovi za zdravje ljudi poskrbljeno s preventivnimi pregledi potem res ni na mestu, da se gremo primerjave z živalmi pri katerih nekateri lastniki ne poskrbijo niti za tiste nujne preglede, kaj šele da bi bili pripravljeni psa peljat na preventiven pregled. Poleg tega, če že nekdo primerja dva organizma naj vsaj malo pozna tako fiziologijo kot patofiziologijo le-teh, poleg tega pa še vsaj malo anatomije, histologijo in tako naprej.. Kar pa verjetno razen veterinarjev ne zna nihče! Mislim, ne vem.. če so med nami že razlike v prahranskih potrebah.. ja halo, da so potem tudi drugje! Samo, nekdo, ki o tem ne prebere nič in ki to ne študira pač tega ne ve!

Ja.. seveda.. če bodo vsi psi kastrirani in psice setilizirane potem težko, da bomo imeli še kake potomce.. samo, da se pa na forumu o tej zadevi piše tako, da nekdo, ki nima pojma o stvareh potem zagrabi za besedo in počne neumnosti.. ja, tako ne bo nikoli bolje, ampak le slabše! Torej naj se reje/razmnoževanja psov lotevajo zgolj tisti, ki so za to res dobro poučeni in vedo kaj delajo! (pobožno sanarenje :-\) Ampak ker živlimo v času ljudi, ki vse vedo a so totalno nevedni pač imamo preprodajalce in mladičev vsepovprek, ko ne vemo kam bi z njimi, psice pa so tovarna za kotitev, pa sploh ni važno v kakem stanju je. Mladiči takih psic pa tudi niso ravno najbolj zdravi. In potem imamo primere, ko starši otroku kupijo blazno dragega pasemskega psa, ki to sploh ni, poleg tega pa še z glistami, bolhami in garjami!  :-X

Citiraj
vse tvoje zagovarjanje nujne sterilizacije temelji na predpostavki,da je nesterilizirana psica nujno breja psica, kar je popolnoma neresnično in čisto zavajanje.
In res ne vidim kje je tukaj zavajanje ljudi, če je točno dokazano, da je zdravje steriliziranih in kastriranih psov boljše?! In meni osebno je to na prvem mestu, potem pa kaj je za človeka najbolj. Ampak, ker živimo v zgoraj opisanem svetu, je pač sterilizacija in kastracija razumljena, kot nekaj za človeka. Sem pa že povdarila in še enkrat bom Nihče ni prisiljen v to, da psa sterilizira oz. kastrira, če je le dovolj osveščen in odgovoren pri ravnanju z njimi! A čem še podčrtat pa z rdečo in velikost pisave na 20, da bo vidno? Pardon.. ampak, ko mi nekdo obrača besede sem pa rahlo razdražena!! >:(

No.. sej.. morda bo pa enkrat zdravstvo živali na nivoju kot za ljudi in bomo imeli zanje zdravstveno zavarovanje, da ne bo lastnikom predrago vsakič plačevati vsako storitev in potem bodo bolj zainteresirani za skrb svjih živali in svet bo čudovit! Dokler pa ni, pa prosim ne primerjajte neprimerljivega, ker s tem samo povečujete število tistih, ki vse narobe razumejo in se imajo za vele izvedence, ki to niso in pridejo k veterinarju s točno diagnozo in terapijo, ki oni vedo je za njihovega psa najbolj primerna pa tud če to sploh ni res, ker oni pač to vedo, veterinar pa ki je najprej 5 let gulil to na faxu in potem še prakciral več let pa itak nima pojma in samo zavaja in služi in blablabla  ::)

Veste.. s takim odnosom res ne dajete nobene spodbude strokovnjakom.. danes je že tako težko komu kaj dopovedat, ker se imajo ljudje pač za vele, nad in oh in sploh superiorne, žival je pa pač potrošna dobrina, in ko se še na forumu pljuva po stroki, ja potem pa bomo res neki dosegli.. Jaz sem na tem faxu z namenom, da zdravim živali in jim dam vsaj malo tistega, kar ljudem nudi medicina v življenju, ampak na ta način, ko vsi spodbijajo tisto kar je bilo zanastveno dokazano z opazkami, ki niso niti preverjene.. ja potem lahko le sanjam o tem, da bo nekoč res na tem svetu več odgovornih lastnikov, kot pa takih ki imajo žival pač zato, da jo imajo  ???

Pa da ne bo spet kaj narobe interpretirano! Nikomur, ki je res odgovoren do svojega psa ne rečem nič, ampak sej pravim.. na forumu so in ga tudi bere precej laikov, tako da ne pisat na način, da se potem vse skupaj narobe razume!
Ne bom trdila, da so vsi veterinarji nezmotljivi, niti da so blazno storkovni, ker vem da nekateri to pač niso.. ampak, to pa nikomur ne daje pravico, da gre spodbijat nekaj, kar so DOKAZALI da drži! In da meče VSE v slabo luč, zato ker mu nekaj ne paše. Razen, če ima res trdne dokaze v nasprotno in ne zgolj nekaj izjem! In nakoncu vedno veterinar najbolj ve kaj je za zdravje živali najbolje! In tudi kinologi, razen če so sami bili primerno izšolani, potrebujejo strokovnjake za svoje delo in ti strokovnjaki so v prvi vrsti veterinarji, potem pa še kaki genetiki in drugi.


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #191 : 01 Maj 2007, 12:15:06
Kar se sterilizacije tiče, ji kinologi niso naklonjeni (brala v reviji Kinolog), kajti povratka ni. Niso naklonjeni, da bi se rodovniške psice kar povprek steriliziralo. Jaz imam psičko, verjetno ne bo imela mladičev, ampak me nihče ne bo prepričal v sterilizacijo. Sem že slišala za primere, da je psica poginila, da po sterilizaciji ni bilo bolje, kar se nadlegovanja samcev tiče itd. Sploh pa: v kolikih primerih ali pa odstotkih pa se pri nesteriliziranih psicah pojavi tumor? 5, 10, 35, 95%? Bom tvegala, hvala lepa. Sterilizacija sama ne izklučuje možnosti tumora, ali pač? Samo zmanjša to možnost.

Verjetno ima sterilizacija res veliko prednosti, ampak tudi kožni rak je precej pogost, pa se kljub temu množica nastavlja soncu. Zelo nevaren je tudi rak na dojkah, pa si samo zato ne boste dale odrezat psi, ali pač? Marsikatera ženska se odloči, da ne bo imela otrok, pa se samo zato ne da sterilizirat.


Pa kaj hudiča primerjaš ženske in pse?

In ko že ravno mešamo ženske in psice, kar je popolnoma smešno, saj nismo ista vrsta.. ženska ima mesečni ciklus, psica 2× letno.. ni logično, da hormosko vseeno ni vse primerljivo?! Da ne govorim o čisto splošni neenakosti pravil za vse.. žensko bodo poslali psihiatru, če bo hotela sterilizacijo, ker pač človeški mladiči so vedno zaželjeni ne glede ali so pohabljeni ali zdravi, kar je čisto v nasprotju z naravo, ker marsikdo od nas nebi preživel, če se nebi šli vmešavat zdravniki, obenem pa trpeče in vegetirajoče ljudi pač puščajo priključene na aparatih zeeeloo dolgo.. če bi bil to pes bi že zdavnaj bil uspavan. S tega vidika je res trapasto primerjat kaj počnemo v zdravstvu z ljudmi in kaj z živalmi. Koliko je testiranja na živalih in koliko na ljudeh? Dokler se v človeških glavah ne pošlihtajo stvari bodo živali vedno obravnavane drugače in raje vidim, da psico sterilizirajo, kot pa da potem pobijajo mladiče, ki jih niso hoteli oz. psica pogine ker pride po porodu do vnetja maternice, ker so jo pustili brez zdravstvenega pregleda!
Se strinjam.

Prav tako žensk med ciklusom noben pod oknom ne čaka ali jih naskoči sredi ulice... ;)

Kar se pa nadlegovanja samcev tiče- itak da bodo vedno naskakovali psice, če naskakujejo še drug drugega, da o plišastih igračkah sploh ne govorimo...
Kar se tiče dlake- tudi moja ima krasno dlako, tako da me vsi sprašujejo, kaj ji dajem za jest in kakšne šampone uporabljam...pa je psica sterilizirana

No pa da povem kaj je bilo pri naših dveh prejšnjih psicah, ki nista bile sterilizirane (pač nisem imela besede pri skrbi zanje)... Obe sta dobili tumor na maternici in ena še na mlečnih žlezah (večkrat)...in sta bili potem polni bul (verjetno rak)... Drugače pa itak da ni bilo problema, lepo smo jih pazili (ker sta bile na vrtu), nikoli ni bilo mladičev, razen da sta med gonitvijo naskakovali druga drugo  ;) Ampak če bi jih sterilizirali pa tudi tumorjev ne bi bilo...

Aja, pa tako se zgražate nad pobijanjem neželjenih mladičev, obenem pa govorite čez sterilizacijo...svašta...

Torej naj se reje/razmnoževanja psov lotevajo zgolj tisti, ki so za to res dobro poučeni in vedo kaj delajo! (pobožno sanarenje :-\)
Res bolj pobožno sanjarjenje zgleda...glede na to, kar berem tukaj... Nimaš kej...težko je prepričevati že prepričane, pa če se še taklo trudiš... :-\

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #192 : 01 Maj 2007, 13:39:39
No pa da ne bo samo insinuacij, tistih, ki ne vedo vsega o fiziologiji in itd. pa potem primerjajo žensko in psico.. sicer bi bilo lepo, če bi se prej pozanimali predno kaj izrečejo, a ko se niso in s tem zavajajo ljudi.. jah.. pač moja zavest pri osveščanju laikov in ohranjanju ugleda moje stroke, ki jo napadajo z brcami v temo, mi pravi, da bo najbolje, da jih kar sama malo poučim  :P

Sterilizacija odpravi večino, če ne vse produkcije ženskih hormonov. Ko je to doseženo se vidijo prave prednosti le tega. Pri ženskah (ljudeh) je veliko truda vloženo v ohranjanje ali vračanje teh hormonov v telesu, kar pa je pri psicah le redko izvajano. Ti hormoni so sicer ključni pri reprodukciji psov, vendar pa imajo prenekatere neželjene stranske učinke.

1. Estrus: med gonjenjem se pojavijo prenekatere vedenjske in higijenske težave. Psica, ki se goni aktivno išče samce in lahko pobegne z dvorišča in je tako izpostavljena prometu in verjetnosti pretepu z drugimi živalmi. Psi se zbirajo na dvorišču in vse pokakajo in polulajo, ko označujejo svoj nov teritorij. Psica pa ima v tem času tudi izcedek, ki traja 4-13 dni. (tole je vse še v meji, ko lahko lastnik veliko stori, da stvari odgovorno nadzoruje in skrbi za varnost in higieno psice)

2. Rak mlečnih žlez: Estrogen je en najpogostejših vzrokov za nastanek raka na mlečni žlezi, ki je najpogostejši maligni tumor pri psih. Tveganje za nastanek malignega tumorja na mlečni žlezi je pri psicah steriliziranih pred prvo gonitvijo 0.05%, po prvi gonitvi 8% in 26% po drugi gonitvi. Pri živali, ki jih steriliziramo pred 1 letom starosti se ta malignost zelo redko pojavi.

3. Tumorji reproduktivnega trakta: S sterilizacijo izključimo možnost, da do njih sploh pride

4. Infekcije maternice: Veliko psic ima težave z resno boleznijo maternice, imenovano pyometra, ki je, če se je ne odkrije, vedno smrtna! Zdravljenje pa je grozno drago. Prav tako pa ostanejo dolgoročne posledice na ledvicah in srcu tudi, ko se bolna maternica odstrani, ki so lahko na koncu prav tako smrtne.

5. Navidezna breja: Ki je vzrok nepravilnosti v ravnovesju hormonov in se sicer lahko brez posledic uredi, lahko pa psica dobi mastitis (vnetje mlečne žleze), metritis (vnetje maternice). Včasih pa vse skupaj zopet vodi do pyometre. Zato se tudi priporoča sterlizacija psic, ki se jim pojavlja navidezna brejost.

6. Težave z dlako: Pri psih dlake ne raste neprekinjeno kot pri ljudeh, ampak ima izraženo fazo rasti (anagen) in fazo počivanja (telogen). Estrogen, ki se izloča v času estrusa upočasni ali zavre fazo rasti, tako da je več dlak v fazi počivanja. In ta dlaka, ki počiva je tudi lažje izgubljena, ker ni tako trdno pritjena. Torej pri psicah, kjer so spolni organi dejavni in proizvajajo ter izločajo estrogen, dlaka precej trpi kar se odraža na izgledu. Povratek v normalno stanje pa lahko traja 2-4 mesece. Nekatere psice pa nikoli nimajo normalne dlake zaradi cirkulacije hormonov. Taki pimeri se pogosto zamešajo s hipotiroidnimi težavami. Najboljše za te psice je - sterilizacija.

Za zaključek pa:
bilo je tudi dokazano, da lahko podaljša življenje, vsekakor pa ga naredi bolj udobnega in manj stresnega. Seveda je tudi za reguliranje prekomerne populacije psov, ampak kot lastniki, bi morali nanjo gledati najprej z vidika povečanja dožine in kvalitete živali.


In upam, da so zdaj dovolj nazorno pokazane ključne razlike med žensko in psico, vsaj kar se hormonov tiče (ker pač se ne bom spuščala v razlaganje cele znanosti) in zakaj se prve sterilizira zgolj ko je to res potrebno in zakaj druge kot zagotavljanje boljšega življenja!



Seveda pa če želimo imeti rodovniške pse brez inbreedinga ni najbolje sterilizirati in kastrirati vsepovprek.. a za take psice in pse naj skrbijo za to usposobljeni, ki tudi ne bodo škrtalili pri potrebnih pregledih in preventivah za boljše zdravje njihovih živali, tisti, ki pa za to niso pa vedo kaj bo zanje in predvsem za pse najbolje.. vsaj upam, da zdej dejansko res!



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #193 : 01 Maj 2007, 14:48:30
že v tej temi je na prejšnjih straneh tudi nekaj linkov in kopij o veterinarsko dokazanih negatvnih učinkoh sterilizacije. (Npr str 5).
Kot bodoči veterinar bi morala SrčicaRubi predstaviti tudi te učinke.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #194 : 01 Maj 2007, 16:14:31
Deteljica.. glej.. dokler bo tukaj pisanje proti sterilizaciji glede na ŽENSKO, kjer je hormonsko vse drugače kot pri PSICI, potem se bom omejevala na razčiščevanje in razjasnjevanje le tega! Ko pa boste nehali s takimi nesmisli, potem mi pa ne bo treba iskati 100 in 1 način, da bi vam razjasnila pojme in potem bom lahko iskala še kaj drugega..

Torej.. začnite se pogovarjat o psih in psicah pa ne mešajte zraven ljudi, ker niti smo ista vrsta, niti naši organizmi enako delujejo in zato ni primerno govoriti kaj je pri ljudeh/ženskah in da je tako tudi pri psicah in da vas veterinarji že ne bodo prepričal da je drugače, ker pač tukaj veste veliko več o poteku stvari v organizmu kot pa strokovno izobraženi za to!! Je to tako težko razumeti  ???

Seveda se stirnjam pa s tem, da je včasih potrebno podvomiti v vse, da bi se našla nova in boljša rešitev, a predlagam, da to prepustite stokovnjakom! Nikoli nisem proti temu, da ljudi s svojimi vprašanji dopolnjujejo svoje znanje in z opažanji spodbujajo v nove raziskave.. samo naj bo to na nekem nivoju.. ne se spuščat v take primerjave in obtožbe ki res ne peljejo nikamor. Bo šlo  ???

Sej vem.. moji posti so dolgi in velikokrat je spregledano bistvo sporočila, ki je, še enkrat: ne primerjajte živali in ljudi, ker nismo enaki niti v nivoju zdrvaljenja in preventive, ki je na voljo enim in drugim, niti v delovanju našega organizma!

Pa še enkrat tole:
Citiraj
No.. sej.. morda bo pa enkrat zdravstvo živali na nivoju kot za ljudi in bomo imeli zanje zdravstveno zavarovanje, da ne bo lastnikom predrago vsakič plačevati vsako storitev in potem bodo bolj zainteresirani za skrb svjih živali in svet bo čudovit! Dokler pa ni, pa prosim ne primerjajte neprimerljivega, ker s tem samo povečujete število tistih, ki vse narobe razumejo in se imajo za vele izvedence, ki to niso in pridejo k veterinarju s točno diagnozo in terapijo, ki oni vedo je za njihovega psa najbolj primerna pa tud če to sploh ni res, ker oni pač to vedo, veterinar pa ki je najprej 5 let gulil to na faxu in potem še prakciral več let pa itak nima pojma in samo zavaja in služi in blablabla  ::)

Veste.. s takim odnosom res ne dajete nobene spodbude strokovnjakom.. danes je že tako težko komu kaj dopovedat, ker se imajo ljudje pač za vele, nad in oh in sploh superiorne, žival je pa pač potrošna dobrina, in ko se še na forumu pljuva po stroki, ja potem pa bomo res neki dosegli.. Jaz sem na tem faxu z namenom, da zdravim živali in jim dam vsaj malo tistega, kar ljudem nudi medicina v življenju, ampak na ta način, ko vsi spodbijajo tisto kar je bilo zanastveno dokazano z opazkami, ki niso niti preverjene.. (tukaj zopet govorim o primerjanju ženske in psice!) ja potem lahko le sanjam o tem, da bo nekoč res na tem svetu več odgovornih lastnikov, kot pa takih ki imajo žival pač zato, da jo imajo

sicer bi pa morali odgovorni lastniki in veterinarji združiti moči, da bi bilo za naše kosmatince bolje, ne pa da nas neprestano degradirate.. :-\

Vidite.. če ne bi klatili neumnosti in primerjali psico in žensko bi lahko čas in trud, ki sem ga vložila v to, da sem razjasnila (vsaj upam, da sem) pojme glede tega kako zelo napačno je tako razmišljanje ker je enostavno.. hja.. čisto neznastveno in nesmiselno! Bi ga mogoče vložila v to, da bi poiskala, koliko je raziskav o negativnih učinkih in koliko o pozitivnih.. zaenkrat prevladujejo slednje in dokler jih povsem ne ovržejo tudi ostajajo v prevladi.


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #195 : 01 Maj 2007, 16:26:22
Pa še enkrat tole:
sicer bi pa morali odgovorni lastniki in veterinarji združiti moči, da bi bilo za naše kosmatince bolje, ne pa da nas neprestano degradirate.. :-\
Ne, to pa ne bo šlo...A ni očitno da tuki en folk s FDV (al od kjerkoli so že) ve več od veterinarjev? :-\
Sej pravim...nima smisla prepričevati že prepričanih...ker so tok prepričani, da je sterilizacija škodljiva, bodo vedno našli nekaj negativnega (in seveda spregledali pozitivno)...

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #196 : 03 Maj 2007, 09:08:26
Jaz velecenjenih veterinarjev ne cenim preveč, ker so me na vsak način hoteli prepričati, da naj dam rodovniško psico ODLIČNIH prednikov sterelizirat (njen ded je tretjič zapored osvojil BOB na svetovni razstavi CRUFTS)!! Ker je to sploh in oh bolje za psico (o slabostih pa modro molčali). Nekdo me prvič vidi in ne ve ničesar o meni in pogojih v katerih živi moja psica in me takoj začne prepričevati za sterilizacijo. Zato, SrčicaRubi oprosti, ker vas imam za dobičkonosne.

Kristinca & Florinca


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #197 : 03 Maj 2007, 09:34:02
Jaz velecenjenih veterinarjev ne cenim preveč, ker so me na vsak način hoteli prepričati, da naj dam rodovniško psico ODLIČNIH prednikov sterelizirat (njen ded je tretjič zapored osvojil BOB na svetovni razstavi CRUFTS)!! Ker je to sploh in oh bolje za psico (o slabostih pa modro molčali). Nekdo me prvič vidi in ne ve ničesar o meni in pogojih v katerih živi moja psica in me takoj začne prepričevati za sterilizacijo. Zato, SrčicaRubi oprosti, ker vas imam za dobičkonosne.
Šit ej, kaj si drznejo... ??? sej je bil samo predlog...a vas je kdo s pištolo prisilil, da zdej morate pa dati nujno sterilizirat psa, če ne... Ne? No, sej se mi je zdelo... ::) Glavno, da si tako pametna, da več več od tistega, ki je zadevo dejansko študiral in nekaj v o njej...svašta...
A ste sploh mislili imeti kdaj mladiče s to psico? Ali ste samo rekli, joj, moja ima pa rodovnik, pa ful hude prednike, takega psa pa že ne moreš dati sterilizirati... ::) Moja, recimo, je psička z rodovnikom, s ful hudimi predniki, ampak če ni časa ne volje za mladiče in ker nočem, da je tako boga, kot moje prejšnje psice na stara leta (rak in tumorji na maternici), sem jo pač pelala na sterilizacijo... ::) Pač ne bo mladičev, pa kaj pol...

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #198 : 03 Maj 2007, 09:47:09
Moja, recimo, je psička z rodovnikom, s ful hudimi predniki, ampak če ni časa ne volje za mladiče in ker nočem, da je tako boga, kot moje prejšnje psice na stara leta (rak in tumorji na maternici), sem jo pač pelala na sterilizacijo... ::) Pač ne bo mladičev, pa kaj pol...

Vsak po svoje.  ;)

A ti sterilizacija da GARANCIJO, da na stara leta ne bo raka? Koliko let garancije so ti pa dali? 10, 12? Kako bi pa razmišljala, če bi ti psica med posegom poginila? Bi  naslednjo tudi dala sterilizirat? Potem pa kar, mene pa ni treba prepričavat, hvala lepa, sem se že odločila.

Kristinca & Florinca


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #199 : 03 Maj 2007, 09:56:19
Vsak po svoje.  ;)

A ti sterilizacija da GARANCIJO, da na stara leta ne bo raka? Koliko let garancije so ti pa dali? 10, 12? Kako bi pa razmišljala, če bi ti psica med posegom poginila? Bi  naslednjo tudi dala sterilizirat? Potem pa kar, mene pa ni treba prepričavat, hvala lepa, sem se že odločila.
No tudi prav...itak se ne splača prepričevati že prepričanih...sej je tvoj pes... :P

Aja, če bi mi poginila med operacijo? Hm...to bi bilo grozno...ampak na to takrat sploh ne smeš misliti...itak se mi zdi, da je tako majhna verjetnost za to (glede na napredek veterinarske medicine)...če bi vedno razmišljali, kje vse lahko kdo umre, ne bi pustili na operacijo nikogar več, sploh pa ne človeka, kaj šele da bi kdo še sploh imel otroke (tudi tam lahko umreš- ni ravno prijetno razmišljati o tem, ampak to pač vzameš kot nekaj, kar bi se lahko zgodilo in upaš, da se ne bo)... :-\

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #200 : 03 Maj 2007, 10:16:17
Ker sem se za drugega psa odločila da bo psička, sem poleg vsega ostalega razmislila tudi o sterilizaciji in to kljub temu da se odločam za rodovniško psičko z razstavnim potencialom (torej čimboljših in čimuspešnejših staršev) ampak tudi to ni garancija da bo moja psička vse to. Sama bom sprva videla če bo moja psička vse to, v primeru da ne bo, bo kljub odličnemu pedegriju odšla na sterilizacijo, že v dobro njene pasme. S tem da veliko vzrediteljov v tujini za pet kvaliti mladiče zahtevo sterilizacijo do 1 leta.
Sama sem za sterilizacijo vendar v to nikogar ne prepričujem, vsak se naj odloča po svoji vesti, pa samo še nekaj ker so nekateri ravno vmešali not še primerjavo z ženskami, ženske imamo na voljo mnogo zaščitnih sredstev in ne boste verjeli veliko žensk ki se odloči da otrok ne bo imelo si da podvezati jajčnike, si vstavi obročke itd. torej lahko rečemo da na en način opravijo "sterilizacijo".
In ja vsak poseg ali zdravilo ima tako pozitivne kot negativne lastnosti.
Ampak to je samo moje mnenje!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #201 : 03 Maj 2007, 10:39:50
Tudi psice imajo na voljo "zascitno sredstvo" - lastnika, ki pazi nanje med gonitvijo :o

Vsak se odloci po svoje. Da bi pa pod nujno morala sterilizirat psico, ce nimam z njo namena imet mladice, se mi zdi pa malo neumno...

battito animale


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #202 : 03 Maj 2007, 10:43:11
Tudi psice imajo na voljo "zascitno sredstvo" - lastnika, ki pazi nanje med gonitvijo :o
No, veliko zabave ti želim pri tem... :P



Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #203 : 03 Maj 2007, 10:43:32
Florinca.. maš prav, res smo dobičkonosni, ko priporočamo sterilizacijo, ki stane cca. 80 €, ko bi lahko z zdravljenjem psice z rakom in infekcijami na rodili in vsem drugim zaslužili 400 € in več  ::)

Takle.. dokler niste sami dovolj strokovno in znanstveno naravnani in izobraženi glede tematike, ki jo izražate, prosim ne brcajte v temo in ne podajajte neutemeljenih pripomb kot je bilo tisto nadvse nesmiselno pisanje in primerjanje žensk s psico! Če kdo tukaj zavaja ljudi so to osebe, ki o samem delovanju organizma nimajo pojma in potem nekaj načujejo pa vse posplošijo tudi, če sploh ni za posplošit!

Vse lepo in prav, da se sprašuje tudi o stranskih učinkih sterilizacije, ampak dokler je o tem en članek s podatki izpred 10 in več let res ni ravno korekto ovreči vse trditve, ki spremljajo prednosti sterilizacije! Ko bo na voljo študija s podatki zbranimi DANES potem se bo dalo razpravljati. Za vse tiste, ki ste tako znanstveno naravnani pa tukaj ˝zakaj?˝ .. ZATO, ker pred 10 leti, ne samo da je bilo zdravstvo drugačno bila je tudi prehrana, ki pa je ključna pri razvoju oz. nerzvoju raznih bolezni. In dokler mi DANES ne podajo raziskav, ki so opravljene kot treba, torej da je bilo za vse psice, ki so imele kake stranske učinke res poskrbljeno kot treba z vseh vidikov, tako z zdravljenjem kot prehrano in itd. in ko bo na podlagi vsega tega več negativnih kot pozitivnih izsledkov, potem bomo lahko govorili da sterilizacija ni fajn! Ker pa DANES to ni primer, saj je veliko več prednosti kot pa slabosti, pa še te slabosti so večinoma povezane z rizikom, ki operacija to pač je.. prosim, da ne polnite glave laikov z nestrokovnimi izjavami, ki slabšajo že tako slabo osveščenot in odgovornost večine lastnikov!!

Vsi, ki ste odgovorni bi vam lahko bilo jasno, da takole pisanje kvečjemu škodi, kot pa da bi imelo nek koristen učinek!

Tisti članek je samo dokaz in potrdilo, da se raziskujejo vsi vidiki te teme in da glede na to, da se sterilizacija v večini še vedno prakticira in priporoča niso bili najdeni tehtni razlogi, da bi se sterilizacija ukinila! ampak.. to lahko vedo samo tisti, ki so malo osveščeni in vedo kako neka študija in zaznstvena odkritja potekajo, ostali pa seveda skačejo v neznano in širijo traparije!

Če boste pa veterinarju rekli, da sterilizacije nočete vas pa tudi ne bo silil v to!! Velik egoizmem vseh takih pa je, da potem tukaj pljuvate po STROKI samo zato, ker vam ni bil všeč predlog, ki je bil, mimogrede, za DOBROBIT vašega psa in ne kritiziranje VAS osebno!!

Če sem vsaj komu s svojim trudom in pisanjem razjasnila pojme potem je svet za toliko bolj osveščen, ostali pa pač še dalje žive v temi  :P

Hvala lepa (ne)posluh, pa lep pozdrav


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #204 : 03 Maj 2007, 10:47:10
No, veliko zabave ti želim pri tem... :P

Oh groza 8) najboljse, da sploh nimam psa, ko pa je toliko obveznosti z njim ::)

battito animale


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #205 : 03 Maj 2007, 10:50:45
Draga SrčicaRubi, sprašujem se ali tako navijaš za sterilizacijo tudi zato, ker tvoja sterilizirana samička ne mara ne steriliziranih samičk in to zelo očitno tudi pokaže? Smo namreč že imeli bližnje srečanje s tvojo SrčicoRubi, ki pa ni bila ravno srčica. Naj te spomnim javno ali raje zasebno? In dokler ne boš imela diplome v rokah in nekaj let delovnih izkušenj, se lepo prosim, ne šopiti tako silno. Saj vemo, da študiraš veterino, ampak lepo prosim nisi najbolj pametna na forumu in se temu primerno tudi obnašaj. Hvala lepa.

Kristinca & Florinca


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #206 : 03 Maj 2007, 10:51:06
Ker sem se za drugega psa odločila da bo psička, sem poleg vsega ostalega razmislila tudi o sterilizaciji in to kljub temu da se odločam za rodovniško psičko z razstavnim potencialom (torej čimboljših in čimuspešnejših staršev) ampak tudi to ni garancija da bo moja psička vse to. Sama bom sprva videla če bo moja psička vse to, v primeru da ne bo, bo kljub odličnemu pedegriju odšla na sterilizacijo, že v dobro njene pasme. S tem da veliko vzrediteljov v tujini za pet kvaliti mladiče zahtevo sterilizacijo do 1 leta.
Sama sem za sterilizacijo vendar v to nikogar ne prepričujem, vsak se naj odloča po svoji vesti, pa samo še nekaj ker so nekateri ravno vmešali not še primerjavo z ženskami, ženske imamo na voljo mnogo zaščitnih sredstev in ne boste verjeli veliko žensk ki se odloči da otrok ne bo imelo si da podvezati jajčnike, si vstavi obročke itd. torej lahko rečemo da na en način opravijo "sterilizacijo".
In ja vsak poseg ali zdravilo ima tako pozitivne kot negativne lastnosti.
Ampak to je samo moje mnenje!



Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #207 : 03 Maj 2007, 10:52:46
Oh groza 8) najboljse, da sploh nimam psa, ko pa je toliko obveznosti z njim ::)
Oh groza, pa res... Ko se bo pa za tabo podilo nekaj lokalnih cuckov (tudi takrat, ko ne boš imela psa- vonj je pač vonj), boš pa mogoče začela drugače razmišljati... :P

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #208 : 03 Maj 2007, 11:08:19
Citiraj
Draga SrčicaRubi, sprašujem se ali tako navijaš za sterilizacijo tudi zato, ker tvoja sterilizirana samička ne mara ne steriliziranih samičk in to zelo očitno tudi pokaže? Smo namreč že imeli bližnje srečanje s tvojo SrčicoRubi, ki pa ni bila ravno srčica. Naj te spomnim javno ali raje zasebno? In dokler ne boš imela diplome v rokah in nekaj let delovnih izkušenj, se lepo prosim, ne šopiti tako silno. Saj vemo, da študiraš veterino, ampak lepo prosim nisi najbolj pametna na forumu in se temu primerno tudi obnašaj. Hvala lepa.

Toliko o moji psici:
1. je iz zavetičša (samo po sebi pove, da je že v osnovi lahko skrajno problematičen pes)
2. je imela skrajo težko preteklost (maltretiranje, pretepi, brcanje itd. s strani lastnika)
3. ko je začela biti popadljiva, je prej bila napadena sama!!!
4. psi vohajo strah in če mojo psico, ki se boji sosedove le-ta vsakič ko jo vidi nalaja na kilometre daleč in je do nje popadljiva, ko sta blizu.. jah.. a je kaj čudno, da moja enako?!
5. incident med mojo psico in tvojo.. A si 100%, da če nebi tvoja izražala toliko strahu, da nebi bilo srečanje čisto in zgolj igranje?
6. moja je bila predno je bila napadena vedno čista SRČICA neglede ali je bila psica sterilizirana ali ne!! To ti lahko potrdi Tetameta, ki je vedno bila prisotna, ko je Rubi srečala 100 in 1 psa, psico.. sterelizirani ali ne, ni bilo problemov!!

.. itd. še marsikaj, kar pač ti, ki jo srečaš vsake tolko res nimaš kaj sodit.. Sploh pa ne s tem povezovati in grajati moralo za mojimi načeli!


Glede diplome pa.. jaz vsaj študiram to in veliko več vem o tem tudi brez diplome, kot bo marsikdo tu gor kdaj koli!! tako, da imam vsaj podlago za šopirjenje, četudi je ne uporabljam!  :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #209 : 03 Maj 2007, 14:59:57
Oh groza, pa res... Ko se bo pa za tabo podilo nekaj lokalnih cuckov (tudi takrat, ko ne boš imela psa- vonj je pač vonj), boš pa mogoče začela drugače razmišljati... :P

So se ze, pa iz dvorisca sem jih tudi ze podila...
Bom zacela drugace razmisljat o cemu? Saj nisem proti sterilizaciji... nimam nic proti tistim, ki psice sterilizirajo... moja je tudi (iz zdravstvenih razlogov) in med drugim tudi zaradi nje sem zacela razmisljat, da naslednja psica ne bo. Pa sem imela tudi ze psico, ki ni bila sterilizirana...

Moti me samo pristop, da se sterilizacija tako na veliko oglasuje kot oh in sploh fajn zadeva s samo pozitivnimi stranmi in to, da se folk prepricuje, da ce ne bos imel mladickov, je pac najboljse, da psico steriliziras.

battito animale