sterilizacija

Gost · 390702

doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #240 : 18 Junij 2007, 12:51:03
Jaz pa imam vprašanje za tiste,ki ste iz obale...Katero kliniko priporočate za sterilizacijo?
Poznam 3:  na Markovcu,v Izoli in v Bertokih (nevem točno pod kateri kraj spada)...
Vaše izkušnje/mnenja?   
Hvala.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #241 : 18 Junij 2007, 12:57:35
doro, boš svojo sterilizirala?


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #242 : 18 Junij 2007, 13:05:51
Ja,glede na to,da imamo tako mi,kot sosedje grozne težave s samci med gonitvijo (čiiistoo se jim utrga,res.. :o >:() mislim,da bo najbolša sterilizacija.
Čeprav sem vedela že prej,da jo bom,samo zdaj,ko vidim kaj vse bi psi naredili,da bi prišli do goneče psice ne mislim več čakat.

Čeprav mi je tako gorznoo jo peljat tja in jo tam pustit... :'(



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #243 : 18 Junij 2007, 13:08:50
Čeprav mi je tako gorznoo jo peljat tja in jo tam pustit... :'(

Verjamem (je tudi mene), ampak mislim, da je to v tvojem primeru res najboljše.


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #244 : 18 Junij 2007, 13:13:11
Ti jo imaš namen tudi?



lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #245 : 18 Junij 2007, 13:14:02
Probaj se dogovoriti tako kot jaz... psičko sem pripeljala tik pred operacijo, poleg nje sem bila dokler ni zaspala in ko je lahko odšla, so me poklicali toliko prej, da sem jo v bistvu počakala v čakalnici. Sicer sem bila jaz v Topolšici ampak mislim, da se da povsod tako dogovoriti.
Pa sploh ni tako hudo. Ko sem jaz svojo Divo dala v avto (po sterilizcaiji) in sem ji obrisala očke, je že pričela gristi robček.  :D Sicer je pol cel dan spala, ponoči je 1x bruhala (napaka, ker sem ji dala piškot), naslednji dan pa je bila že dosti boljša. Tudi jedla je že...
Je pa seveda vedno malo skrbi kako in kaj. Priznam, da sem tudi sama bila kar precej živčna in nestrpna.  :)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #246 : 18 Junij 2007, 13:19:39
Ti jo imaš namen tudi?

Ja, zaenkrat imam namen. Sem čisto živčna, ko se goni pa samo čakam, od kod bo kakšen samec pridirkal pa kakšne probleme bom imela z njimi. Mladičkov tako ali tako ne mislim imeti (že tako je legel toliko, da bi jih po mojem ful težko prodala (posebno dobrim lastnikom) pa že tako bi jih težko po dveh mesecih dala stran...). Ampak bom prej še mal preštudirala vse, če jo bom dala ali ne.


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #247 : 18 Junij 2007, 13:29:21
Ko smo dobili muco smo tudi vedli,da jo bomo sterilizirali...Samo potem sem jaz zavlečevala,ker me je blo strah jo nest tja  :'(
In je potem mama (pametna mama ;) ),ko sem šla v šolo, si vzela 1 dan fraj in jo peljala na sterilizacijo. In je bila tam nekaj ur,potem šla po mene in namesto domov sva šle v napačni kraj ...nič jasno...(sem mislila,da gremo po sestro,ki ima tam šolo),pa sva pristale pred ordinacijo.
Muca je bla še malo "zadeta" 2 dni,ampak drugače brez komplikacij. In zdaj se gle lahko tudi malo potepat,brez,da sem jaz ves čas v skrbeh.

Psica se je pa pred kratkm nehala gonit in med gonitvijo je bilo grozno. Ponoči so psi lajali,cvilili,pregrizli so nam vse ograje (le kdo bo stoške poravnal? >:() ,podnevi ni smela bit niti za sekundo sama,sprehodi pa da sploh ne govorim. Al smo bežale,al sem ves čaz govila: bejži dol! ,...Groza,res!
In še ljudje,ki so me srečavali so mi govorili,da zakaj ne dam na povodec tudi drugega psa,če imam že enega,da ga bo avto povozu...Ja,potem jim pa dopovej,da ni moj,ampak me SAMO spremlja že nekaj killometrov. >:(



doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #248 : 18 Junij 2007, 13:30:35
Če bi imela rodovniško psico in bi se odločila za leglo...Nevem kako bi jih oddala,res ne.
Se navežem na nekoga,ki je pri meni 2 dni,kaj šele 3 mesece... :-\



lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #249 : 18 Junij 2007, 13:36:41
Jaz sem ista. Čeprav ima Diva rodovnik, sem že vnaprej vedela, da jo bom dala sterilizirati.
1. smo v stanovanju in si nikakor ne predstavljam kako letam cele dneve gor in dol po stopnicah, da nesem otročke na potrebo. Jih imaš npr. kakšnih osem in se ti en polula pa drugi, pa kar brišeš in brišeš...  :D

2. za to je treba imeti precej časa in denarja

3. kot je že bilo omenjeno...vse se da z malo volje in veselja. Ne 1. in 2. točka nista tako "kritični". Ampak mladičke oddati v PRAVE roke... Sama se tudi zelo hitro navežem in nevem kako bi jih lahko oddala. Bodo šli v prave roke? Mogoče se samo "kažejo", da bodo dobri skrniki; kaj če ne bodo...?

V glavnem veliko je minusov zakaj sem proti. Zaenkrat. Mogoče pa bo nekoč prevladal + pri mladičkih. Mislim, da je to nekaj nepozabnega in zelo lep delček v življenju.  :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #250 : 18 Junij 2007, 14:21:09
Jaz pa imam vprašanje za tiste,ki ste iz obale...Katero kliniko priporočate za sterilizacijo?
Poznam 3:  na Markovcu,v Izoli in v Bertokih (nevem točno pod kateri kraj spada)...
Vaše izkušnje/mnenja?   
Hvala.

Z operacijami na obali nimam izkusenj, jaz bi jo po mojem peljala v Ljubljano... na splosno mi je pa na obali najbolj vsec tista v Izoli.

battito animale


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #251 : 18 Junij 2007, 14:31:07
Tudi jaz sem "ciljala" na tisto v Izoli.
Imaš morda njeno št.?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #252 : 18 Junij 2007, 14:37:39

battito animale


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #253 : 18 Junij 2007, 19:32:53
Ooo,super, sploh nisem vedela,da lahko dobim to tudi na tej strani  :o
Hvala!



alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #254 : 22 Junij 2007, 09:05:55
Živjo! Zanima me ali je res bolje da ima psička enkrat mladiče in jo steliriziramo šele po tem, ali jo lahko že prej???


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #255 : 22 Junij 2007, 09:10:41
Lahko jo sterilizirate, tudi če nikoli ni imela mladičev. To je ena stara šola, da mora imet psička (vsaj)  enkrat mladiče, preden jo daš sterilizirat.

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #256 : 23 Junij 2007, 08:13:37
Ja, brez kakršnega koli problema jo lahko steriliziraš.

Mislim, da se zdaj bolj pojavlja vprašanje, ali je dobro psičko sterilizirati pred ali po prvi gonitvi. Zagovorniki sterilizacije po prvi gonitvi pravijo, da se le tako psička razvije do konca, saj se ji izločajo vsi potrebni hormoni. Katera "teorija" je pa pravilna, se mora pa vsak posameznik odločiti.

Lp



alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #257 : 23 Junij 2007, 09:40:10
Hvala obema! Najprej sem jo mislila dati stelirizirati že drug mesec(stara je 6 mesecev), zdaj pa bom morala še malo premisliti  :)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #258 : 23 Junij 2007, 10:08:38
Res pravi nesmisel je mišlenje, da psička mora imeti enkrat mlade. Res alora premisli. Ne bom ponavljala , kar so že napisali, samo sama se moraš odločiti za kdaj se boš odločila jo sterilizirati. Sem pa od večih tako od tega foruma kot od drugod slišala, da je bolje po prvi gonitvi da jo daš sterilizirati. Kaj je na koncu bolje ne vem. Odločitev pa je tvoja. Asko sem dala po prvi gonitvi sterilizirat. Bi jo že pred prvo gonitvijo , samo se je začela gonit in potem sem morala nekaj časa po tem počakati.

lp


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #259 : 23 Junij 2007, 14:32:45
Aska, jajčniki tudi sproščajo hormone, ki vplivajo na razvij psičke. V zadnjem času se zagovarja sterilizacija po prvi gonitvi, saj naj bi bila šele takrat dokončno razvita.



alora

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
  • Moj Sibk.<3.
Odgovori #260 : 24 Junij 2007, 21:09:46
Jah potem bom jo dala pa stelirizirat po prvi gonitvi. Samo nwm natanko pri kokih mesecih se začne gonit...menda ko je stara pol leta??


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #261 : 24 Junij 2007, 21:11:45
Ja enkrat mel pol leta in letom. Je čisto različno. Pri manjših pasmah pa lahko tudi kasneje.



doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #262 : 13 Julij 2007, 00:15:21
http://www.pesjanar.si/index.php/2005/61 ;)

Jaz sem ene 3 dni klicarla na to št. in na koncu ugotovila,da ni prava  :-\  ;)
Imam pa novo....Koga naj opozorim o spremembi?



lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #263 : 13 Julij 2007, 10:24:41
Se ponavljam...to je samo moje mnenje ampak sama niti sllučajno ne verjamem, da je psička manj razvita, če je sterilizirana pred 1. gonitvijo. Živ dokaz je moja Diva, ki ima 61 cm plečne višine in skoraj 30 kg. Torej je celo nad standardom za bokserja. Pa ni debela, da nebi kdo pomislil. Prav mrcinica. Prav takšni sta tudi njeni sestrici, ki sta prav tako sterilizirani. :P
Je pa v Celju kar veliko steriliziranih psic in nobena od njih se mi ne zdi manj razvita od "sorodnic".


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #264 : 13 Julij 2007, 10:26:35
Torej, jaz podpiram sterilizacijo pred 1. gonitvijo.  :P
Alora...najbolje bo, da se posvetuješ s svojim veterinarjem. In se odloči po svoje. Glavno pa je, da potem ne boš imela problemov z gonitvami.


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #265 : 13 Julij 2007, 10:53:21
Lorry... ne gre samo za telesni razvoj. Jaz poznam tudi ogromno psičk, ki so bile sterelizirane pred prvo gonitvijo (saj so nekaj let nazaj priporačali tako), pa jim čisto nič ne manka. Samo v primerjavi med možnostjo prej in potem, se čedalje več povdarja možnost po za tisto, ki naj bi bila boljša. Definitivno pa ne obstaja pravilno odgovor, saj drugače nebi bilo toliko člankov o tem, ki govorijo v prid enim in drugo zopet v prid rugim.

Sama nisem v tem in še nikoli nisem odločala o sterilizaciji psičke, saj imam vedno psa (do sedaj ni bil še nobeden kastriran, saj je imel vzrejno dovoljenje in smo ga tudi parili), tako da tudi sama ne vem kaj bi naredila. Vem pa kar nekaj o hormonih in bi se verjetno odločila za možnost po prvi gonitvi.

lp, miša



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #266 : 13 Julij 2007, 10:57:34
Aha, pa še nekaj je.
V primeru, pa da bi lastniki težko prebrodili to prvo gonitev (da nebi čuvali psičke v času gonitve, da imajo mogoče že kakšnega samca doma, da bi bila cela vas okoli njihove hiše, ali pa da niso pripravljni sprejeti tega dolgo trajajočega "cirkusa") potem bi jim priporočala sterilizacijo tudi pred prvo gonitvijo.
Veliko bolj odgovorno je to, kot pa da bi bila psička v času gonitve brez nazdzora.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #267 : 13 Julij 2007, 11:04:50
Tudi mi smo našo streilizirali pred prvo gonitvijo, saj če se goni in jo potem steriliziraš je lahko psica navidezno breja ker se je že gonila. Tudi če jo potem steriliziraš. Pa priporočam, da ji vse poberejo ven, tako so tudi naši, ker ne more dobiti raka na maternici ali kaj takega pa še zakomplicire se ne. Poznam eno, ki je dala psico sterilizirati, pa so ji samo jajčnike obvezali ali kako že to gre in je potem mogla še na eno operacijo ker se je nekaj zakompliciralo.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #268 : 13 Julij 2007, 11:26:20
Baki...kaj pa bi še naj bilo poleg tega, da je psička manj telesno razvita? Samo zanima me.  ;)
Drugače pa smo spet tam...sterilizacija kjer se vse "ven pobere" in tista, ki bi naj bila "delna" (čeprav ne razumem zakaj delna, ker psička se tako ne goni in je isto kot pri "popolni"). Spet mišljenje posameznega veterinarja.  8)


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #269 : 13 Julij 2007, 12:26:37
Lorry... to se bo verjetno full butasto slišalo, ampak tudi ko mi zrastemo nismo še do končno razviti.
Zdej sem se malo bolj poglobila v to in bi ubistvu lahko rekla, da sami spolni hormoni nimajo tako velikega pomena kot ostali. Sigurno pripomorejo k boljši razvitosti mišičnega tonusa (vsaj pri samcih). Drugače pa tudi če še mladička stereliziraš zraste in se razvije, saj se izločajo hormoni hipofize (npr. somatotropin je rasni hormon, ki vpliva na rast kosti v dolžino, TSH vpliva na razvoj ščitnice, ACTH vpliva na rast in funkcijo skorje nadledviče žleze), hormoni ščitnice (T4 in T3 regulirata celični metabolizem, vplivata na razvoj možganov, pospešujeta endohondralno osifikacijo in linearno rast kosti), hormoni obščitne žleze in hormoni nadledvične žleze ... zaradi vsega tega se psička kljub sterelizaciji razvije kot si že sama rekla.

Res pa je, da obstajajo članki in štidije, ki zagovajajo tudi drugo možnost.
Sama se nikoli nisem prav preveč poglebljala vanje. Vendar bi se definitivno pozanimala o njih, če bi se odločala za sterilizacijo svoje psičke. Mene se nebi dalo tako hitro prepričati. Vem, da ima večina ljudi dobre izkušnje s sterilizacijo, pa naj bo to pred ali pa po prvi gonitvi.

Tudi mi smo našo streilizirali pred prvo gonitvijo, saj če se goni in jo potem steriliziraš je lahko psica navidezno breja ker se je že gonila. Tudi če jo potem steriliziraš.

Kolikor je meni znano se zna kaj zakomplicirati pri starejših psičkah, ki so se že večkrat gonile. Me pa to čudi, saj veterinarji priporočajo sterelizacijo vsem tistim psičkam, ki so podvržene navidezni brejosti. Sej to se jim dogaja, ker so pod vplivi hormonov, če jim pa vse vzamejo ven,..., ne vem kako naj bi se jim po tem to dogajalo.