sterilizacija

Gost · 390900

rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #270 : 13 Julij 2007, 12:38:34
Potem je lahko navidezno breja, če ji ne vzamejo vsega ven in ji samo podvežejo jajčnike.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #271 : 13 Julij 2007, 12:45:19
Jaz sem ene 3 dni klicarla na to št. in na koncu ugotovila,da ni prava  :-\  ;)
Imam pa novo....Koga naj opozorim o spremembi?

ninci :)

battito animale


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #272 : 13 Julij 2007, 13:19:58
Nevem no...  :-\
Smo pa prejšnjo psičko dali sterilizirati pri 7ih letih. Ravno zaradi te navidezne brejosti, ker je bilo z vsako gonitvijo huje. Bila je depresivna, ni hotela jesti, na sprehod je nikakor nisi spravil, izločala je mleko... Da ne govorim o psih, ki se jih nikakor nisem mogla rešiti, pa če sem še tako mahala z dežnikom, palico... Potem pa je bil tak lep miiir.  ;D
No, verjetno je odvisno tudi od posameznega psa. Recimo, sama lahko primerjam prejšnjo in zdajšnjo bokserko in tiste pse, ki jih dobro poznam. Moje izkušnje so takšne, da ni nobene razlike. In glede na to, da so bokserji podvrženi rakavim obolenjem, sem upoštevala nasvet dr. Matkota, da jo dam sterilizirati pred 1. gonitvijo. Žal mi ni, ne bom pa zdaj vztrajala in vsem dopovedovala, da je "moje" prav.  :P
Mogoče se bomo tudi glede tega nekoš "sporazumeli". Tako kot so bile dileme ZA ali PROTI sterilizaciji.


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #273 : 13 Julij 2007, 13:20:52
Potem je lahko navidezno breja, če ji ne vzamejo vsega ven in ji samo podvežejo jajčnike.


Ni res.  ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #274 : 13 Julij 2007, 13:44:58
Ne ni res, ker jajčnikov ne podvezujejo ampak jih odstranijo. Če bi se pravilno izražali, je psica tako v primeru če odstranijo vse ali pa samo jajčnike kastrirana, se ne goni več in tudi navidezno breja ni več ( razen mogoče v sezoni takoj po kastraciji če je bil poseg opravljen v malo bolj nerodnem delu cikla). Sterilizacije (podvezovanje jajčnikov) rutinsko ne delajo, bi se moral prav posebej zmeniti z veterinarjem za to. Pa ne vem zakaj bi dal kdo (razen mogoče takih okorelih nasprotnikov kastracij kot sem jaz) psico sterilizirat: še vedno bi se mu gonila, navidezne brejosti bi bile enako pogoste kot prej, možnost pojavljanja tumorjev tudi, ženini bi še vedno svetili orog bajte, samo upsov ne bi bilo več.


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #275 : 13 Julij 2007, 13:50:27
Se poplnoma strinjam z Lanabelo.
Najprej sem mislila, da samo ne razumem kaj je želela rapgirl povedati, pa vidim, da jo nisem edina tako razumela.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #276 : 13 Julij 2007, 14:39:52
No kolikor jaz vem so jih pred 3 leti še delali, saj so mojemu prijatelju to naredili s psičko, pa je bila kaseje navidezno breja pol pa ne več.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #277 : 13 Julij 2007, 14:43:17
Hm? "Stare sorte" veterinar. Jaz sem Lizo dala pred šestimi leti sterilizirati, pa ni bilo več te metode.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #278 : 13 Julij 2007, 15:23:42
Seveda se še dela, če izrecno zahtevaš. Niso pa preveč navdušeni, ker je malo bolj natančno delo kot odrezat in ven potegnt, pa še "nobene koristi" ni od posega.
Lorry, ne vem zakaj bi se ravno morali "sporazumeti". Vsaka stvar ima svoje prednosti in slabosti, pretehtaš oboje in se odločiš, kakor je v tvojem primeru najboljše.
Pa še to: če je nekdo nagnjen k temu, da mu rastejo tumorji, mu bodo po vsej verjetnosti tudi zrasli. Če ne morejo na enem mestu, bodo pa kje drugje.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #279 : 16 Julij 2007, 11:48:11

Pa še to: če je nekdo nagnjen k temu, da mu rastejo tumorji, mu bodo po vsej verjetnosti tudi zrasli. Če ne morejo na enem mestu, bodo pa kje drugje.

S tem stavkom se popolnoma strinjam. Znanstveniki zadnje čase vedno bolj ugotavljajo, da je veliko več gensko pogojenih bolezni kot so mislili do sedaj.

Kristinca & Florinca


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #280 : 19 Avgust 2007, 15:06:39
V kratkem bomo dali psico sterilizirat, pred prvo gonitvijo. Zanima me, koliko časa po sterilziraciji je še "boga" oz kako je z obnašanjem po operaciji, prve dni itd? Kakšne izkušnje ste imeli?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #281 : 19 Avgust 2007, 22:16:04
Nič ne kompliciraj. Obliž ima čez rano 3 dni, šivi se odstranijo 10 dan, vmes paziš, da ne nori in se ne liže po šivih in to je to. Rumba je sicer pri bolj hiperaktivnih tako da je bila že naslednji dan pripravljena za kakšrnokoli akcijo ::) Pač ta čas nosi zaščitni ovratnik ali jo imaš stalno pod kontrolo.

Lp nina





gala

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #282 : 19 Avgust 2007, 22:34:51
No, naša Gala je bila že naslednji dan na nogah (ob sterilizaciji je bila stara 6 mesecev) in prva dva dni je bilo vse OK...Mogoče je bila že malo preveč aktivna...Nato je žal je dobila alergijo na obliž in jo je nenehno srbelo...Ko sem ji vzela dol obliž je imela ves trbušček rdeč, rano pa gnojno...Imela je tudi povišano temperaturo in se je slabo počutla..Pri veterinarju so ji najprej dali antibiotike in nam svetovali, naj leži na čistem, naj počiva itd....Ker še vedno ni bilo dobro, smo jo čez 2 dni peljali nazaj, kjer so pri ponovnem pregledu ugotovili, da ji delajo težave šivi...Zunanji šive se je odprl in je mogla nazaj na šivanje...Po šivanju pa še 10 dni "bolnišle", ovratnice, mirovanja...Nato je bilo ok, čeprav se je mesto šivov kar malce gnojilo še nekaj časa...

Toliko...Sicer mi ni žal, da je prestala sterilizacijo, vendar ni bilo tako na easy...Praktično bi mogla biti na bolniški skupaj z njo...Okrevanje je trajalo mesec dni...Vmes mi je bilo kar nekajkrat hudo, ko bi rada pomagala, pa ne veš kako...

Upam, da z večino ni bilo tako...Bodi pozorna na možne stranske učinke (alergija na obliž, na šive, odprtje rane...) in takoj k veterinarju, da se ne zakomplicira kot pri meni...Psičko pa res malo ahtaj te dni - da ni zunaj in ne nori preveč...

Sedaj je Gala stara 11 mesecev in je vse OK!!!Jaz pa brez skrbi...

LP,
Erika



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #283 : 20 Avgust 2007, 09:41:18
Sprašujem zato, ker se je zdej vse tako na hitro odvilo glede šolanja. Namreč mislila sem, da se šole začnejo šele nekje septembra, pa sem včeraj zvedela, da začnemo že danes teden. Tako da sem zdele klicala na 300 kosmatih, v sredo zjutraj imamo sterilizacijo. Bolje, da damo to čez zdej pred prvo gonitvijo in pred šolanjem, da potem normalno vse poteka.



gala

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #284 : 20 Avgust 2007, 09:55:52
Se strinjam...Gala je mesec dni izostala iz šole...Aja...Pa ko so jo sterilizirali, je že imela izcedek (približno 4 dni), da sem se bala, da bomo vse skupaj prestavili...Pa je rekel veterinar, da je vseeno OK...Raje ne odlašaj preveč (jaz sem datum trikrat prestavljala...ker sem imela pomisleke) in se je že začela gonitev...

Srečno...Držim pesti, da bo brez težav...

Kratko opozorilce: Med okrevanjem se je Gala še bolj scrkljala in razvadila...Kaj hočeš...

LP,
Erika



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #285 : 20 Avgust 2007, 10:26:38
Ja sej zato sem pa zdele pohitela z vsem, tko da bo to za nami in bomo lahko nardil šolanje brez prekinitev. To, da bo še bolj scrkljana pa sploh ne dvomim  :D sej jo že zdej tok crkljam, že vidm kako bo v sredo. Se mi bo smilila, jo bom sam božala :D Jah ni kej, za njo bi nardila vse jo imam tok rada, pa ima šele 5 mesecev.
Upam da bo šlo vse gladko brez težav, da se ji ne bojo veterinarji kaj zamerli.



suki

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #286 : 28 Avgust 2007, 12:35:26
Sem nova na tem forumu.
Rabim pa en nasvet, ker sem v dilemi. Kupujem rodovniško psičko pritlikave pasme. Ker sem se odločila, da je ne bom vozila na razstave in jo ne bom parila, sem jo mislila sterilizirati. Vzrediteljica, kjer kupujem psičko (drugače zelo vredu vzrediteljica) pa mi je rekla, da mi strilizacije ne priporoča...češ da se psička goni le dvakrat v letu...in da to ni tak problem. Vendar meni se zdi tud za zdravje boljše. Čist sem v dilemi kaj naj naredim?



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #287 : 28 Avgust 2007, 12:41:37
Če je psička vzrejne kvalitete razumem vzrediteljico. Upa, da se boš premislila in imela z njo leglo. Drugače pa razloga proti sterilizaciji ne vidim. Razen, če gre za kakšno pasmo, ki ima kakšne posebne težave (vendar jih imajo ponavadi bolj molosi).
lp
T.

8)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #288 : 28 Avgust 2007, 12:50:52
Suki, psička bo tvoja in ne od vzrediteljice (razen, če gre za solastništvo), zato naj bo tudi odločitev tvoja. Mnenja so zelo deljena (preberi vse, kar je v tej temi napisano, pa boš videla  ;) ), zato konkretnega odgovora ne boš dobila. Je to tvoja prva psička? Živiš v bloku ali hiši? Ima hiša ograjen vrt? Imaš avto? Imaš čas, da jo boš v času gonitve vozila na malo bolj oddaljen in miren konec, kjer ni psov? Malo povprašaj druge lastnike psic, kako zgleda v času gonitve. Kaj pa, če te čez par let prime, da bi imela mladiče? Ko boš imela celo sliko, bo odločitev lažja. Ampak še vedno boš ti tista, ki jo boš mogla sprejeti.

Kristinca & Florinca


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #289 : 28 Avgust 2007, 15:21:16
Florinca ma v bistvu prav, ampak tu je še pogoba... To je njuna odločitev.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #290 : 28 Avgust 2007, 15:51:00
Glede na to, da je to tvoja prva psička in ne nameravaš imeti legla, ti svetujem, da jo steriliziraš. Konec koncev, tako kot je rekla Florinca, je psička tvoja in če nimaš pogodbe, ki te zavezuje, da mora imeti psička leglo, lahko narediš kot želiš.  :)


suki

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #291 : 28 Avgust 2007, 16:49:17
hvala za vaše odgovore.
Ne, nimam nikakršne pogodbe. Sem pa že prej imela psičko, ki smo jo zaradi zdravstvenih težav pri kar visoki starosti morali sterilizirati. Tako, da sem jaz osebno bolj za sterilizacijo. V mojem okolišu ni ravno veliko samcev, tako da ob gonitvi ne bo večjih problemov (lahko najdem prostor kje se bo psička neovirano gibala tudi med gonitvijo). Vendar pa živim v stanovanjskem bloku in bi si leglo mladičev malo težko privoščila. Pa še to je, da jo na razstave ne bom vozila in ne vem kako je s tem....če bi hotla imeti kvalitetne maldiče...bi verjetno samčka mal težje dobila? Vzediteljica pa mi je rekla, da pa ja moram psički pustiti njen nagon in da je sterilizacija le nekakšna moda v zadnjem času. Vendar tu se ne gre zame, da se meni ne bi dalo ubadati z gonečo se psičko, ampak se mi zdi sterilizacija tudi po nasvetih vetrinarjev( pri prejšni psički) bolj primerna.
lep pozdrav



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #292 : 28 Avgust 2007, 17:12:20
Tudi jaz ne maram sterilizacij kar tako brez nekega vzroka. Ampak po pravici povedano, da bi psica nekaj zelo rabila svoj nagon... Če lahko 11 mesecev na leto čisto lepo živi brez njega... Sicer pa psice ni treba dati sterilizirati takoj, lahko počakaš da se ene dvakrat goni in se potem odločiš. Res je zoprno, če zelo stara psica zboli tako, da bi bila potrebna sterilizacija, pa je operacija že prenevarna. Mimogrede, moji mami se je zgodilo tako, pa so psico zdravili s hormoni, od takrat sta minili že dve gonitvi, pa je še vedno živa in za svojo res častitljivo starost zdrava.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #293 : 29 Avgust 2007, 22:00:03
Na nekatere razstave se lahko prijavijo tudi sterilizirane psičke. Če ne misliš imeti mladičev, je res boljše, da jo steriliziraš. Tako in drugače. Seveda je nekaj razlogov, da jo in nekaj da jo ne. Najboljše, da jih sama pretehtaš in se odločiš kaj ti bol odgovarja.

Lp

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #294 : 14 September 2007, 14:01:19
Tudi jas imam doma psičko z rodovnikom, starši imajo odlične rezultate na razstavah in vzreditelj nam je rekel da bi bila zelo zanimiva za razstavljanje in legla.In že prej ko smo jo kupili smo vzreditelju povedali, da mladičkov nebo in  bo sterilizirana (kar nam je v tem primiru tudi svetoval) in je pristal. Saj je njegov namen psički poiskati dober dom, kjer bomo zanjo lepo skrbeli, z mladički ali brez.
 Ampak ker sem pač odvisna od staršev in njihovih financ je bilo že takoj na začetku jasno da mladičev pri naši hiši nebo. Ker živimo v vasi se okoli hiše na manka psov ki se prosto sprehajajo kakor jim je drago, tako da bi bilo najbrš med gonitvijo kar nekaj gužve okrog hiše. Zato smo se odločili za sterilizacijo, kot nam je veterinar svetoval ko bo riva stara približno pol leta (kar bo že zelo kmalu  :-\)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #295 : 14 September 2007, 15:04:16
*sara* mislim, da ste se odločili prav. Če ste sigurni, da ne boste imeli vzreje potem je sterilizacija pametna odločitev. Glede tega kdaj je primeren čas je prav zanimivo, kako različno svetujejo. Nam so namreč rekli, naj to storimo čimprej, pred prvo gonitvijo pa sploh. Za manjše pasme naj bi bil primeren čas nekje 5, 6 mesecev, za večje pa še prej. Zato smo mi to že dali čez, hvalabogu brez kakršnih koli težav in zapletov. Tega sem se namreč bala, kot se pač vsak lastnik za svojega psa. Nikoli ne veš kaj gre narobe, pa tudi če se rana čisto malo zagnoji je že lahko problem oz ne gre tekoče. To je uspešno za nami, upam da bo tudi pri vas tako lepo steklo!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #296 : 14 September 2007, 15:29:05
Še malo, pa boste kar rutinsko dajali psice sterilizirat pri treh mescih. Malo pameti prosim. Dajte pustiti psico da vsaj približno odraste. Kadar ni res katastrofa, če se psica slučajno prej goni (če jo imaš zunaj na ketni in nima vstopa v hišo recimo) pri večjih pasmah počakajte tam nekje do 8 meseca. Ali pa vsaj do šestega.


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #297 : 14 September 2007, 15:33:44
Kot sem rekla - vsak ima pač svoje mnenje kdaj je pravi čas da to narediš. Ne bom se z nobenim kregala kdaj bo to on opravil, nobenemu govorila naj si vzame pamet v roke ipd. Vsak odgovarja zase in se ravna po mnenju in izkušnjah ljudi in veterinarjev, s katerimi sodeluje. Sicer je pa pes last vsakega lastnika, zato lahko sam odloča od tega kdaj bo steriliziran/kastriran, kje bo spal, bo na ketni ali v velikem pesjaku, v postelji ali...



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #298 : 17 September 2007, 08:34:05
Še malo, pa boste kar rutinsko dajali psice sterilizirat pri treh mescih. Malo pameti prosim. Dajte pustiti psico da vsaj približno odraste. Kadar ni res katastrofa, če se psica slučajno prej goni (če jo imaš zunaj na ketni in nima vstopa v hišo recimo) pri večjih pasmah počakajte tam nekje do 8 meseca. Ali pa vsaj do šestega.

Se podpišem pod tole!

Kristinca & Florinca


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #299 : 17 September 2007, 10:09:40
Koliko je tvegana sterilizacija psice pri petih letih?