sterilizacija

Gost · 390680

miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #600 : 29 Julij 2010, 18:11:50
Ma smo imeli, sam nikoli tako. To je blo za znoreti. Mogoče še zato bolj ker se je Maddox zraven še v dnevni sobi drl ko je one slišal. Prej je ponavadi prišel kaki mali snubec, taki ko ji še do kolen ni segel, zdaj pa sami veliki. Ma danes je bilo že bolje. Sem povedala naj imajo zaprte pse ponoči. Gre pa verjetno na sterilizacijo čez cca 2 meseca, to sem vedela da ni priporočljivo mesec dni po gonitvi. Naš še ni toliko zrel zdaj da bi ga ekstra zanimalo. Pogreša jo samo ker nista skupaj, samo na sprehodu. Ziher je ziher :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #601 : 29 Julij 2010, 18:24:55
Mogoče lahko vprašaš še v temi o berncih, če ima kdo izkušnje s sterilizacijo pri tej starosti.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


snow

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #602 : 02 December 2010, 21:26:46
Pozdravljeni, imam psičko SH ki bo 10.12 dopolnila sedem mesecev, ker imam kar nekaj pomislekov me zanima ali bi vi dali sterilizirat psičko pred prvo gonitvijo ali ne. Imamo jo v hiši ampak grema vsak dan vsaj za tri do štiri ure na sprehod pa si ravno ne predstavljam sprehodov z celim tropom psov za nama :-[. Ni nam noben problem brisat lužic za njo ali kar koli drugega.  Sem pa razmišljala da ko bomo tako daleč bi jo peljala na sterilizacijo v Veterinarsko bolnico Ptuj kakor tudi običajno hodimo in smo zelo zadovoljni operiral pa bi jo dr. Senčar. Če kdo pozna bolj strokovno ekipo naj mi prosim sporoči. Cena posega in oddaljenost nista pomembna samo da bo z našo princesko vse OK. Hvala že vnaprej.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #603 : 03 December 2010, 08:20:41
Če si se tako in tako odločila za sterilizacijo, ni razloga zakaj bi odlašala in čakala prvo gonitev, če te to navdaja z nelagodjem.
Sicera pa ni tako grozno. Za mojimi psicami se ne sprehaja noben pes, kaj šele cela horda. Odvisno tudi kje se sprehajaš. V ruralnem okolju je mnogo slabše, saj kmečki Fifiji še vedno prosto tekajo naokoli. V mestih ni problemov, ker so psi v veliki večini pod nadzorom. Z zmanjšanju vonja pomagajo tudi klorofilne tablete, ki jih začeš dajat ob prvem znaku gonitve pa do konca. Nič ne škodijo psu, Klorofil je koristen. Pred sprehodom jo še pošpricaš s sprejem, ki prekrije vonj in to je to. Jaz sicer ne uporabljam ne spreja ne tablet, ker ni potrebe.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #604 : 03 December 2010, 09:50:37
Če se odločiš za sterelizacijo je boljše pred prvo gonitvijo ker se tako najbolj zmanjša verjetnost za raka na mlečnih žlezah. Z vsako gonitvijo pred posegom se ta procent zmanjšuje.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #605 : 03 December 2010, 11:04:43
hja... poveča se pa verjetnost za razne druge bolj nevarne oblike raka in inkontinenco.
Zato se pa odloči glede na našo situacijo. Na tehtnico pluse in minuse in odločitev bo padla.

Če se je že tako in tako odločilo za kastrcijo in če se komu zdi, da bo kriza med gonitvijo in da morda temu ne bo kos, naj pač kastrira prej. Odločitev vsakega posameznika posebej.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


snow

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #606 : 04 December 2010, 14:29:27
Hvala za odgovore. Odločili smo se da jo bomo sterilizirali po prvi gonitvi zmanjša se namreč nevarnost za kakšne druge vrste raka za malenkost pa se poveča možnost za raka mlečnih žlez tako da bomo naredili nek kompromis med vsemi možnostmi. Ker živimo na vasi imamo kar precej takšnih "fifijev" tako da bomo pridno papali tabletke, uporabljali sprej in upali na najboljše. :-\



Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #607 : 04 December 2010, 14:54:43
Hvala za odgovore. Odločili smo se da jo bomo sterilizirali po prvi gonitvi zmanjša se namreč nevarnost za kakšne druge vrste raka za malenkost pa se poveča možnost za raka mlečnih žlez tako da bomo naredili nek kompromis med vsemi možnostmi. Ker živimo na vasi imamo kar precej takšnih "fifijev" tako da bomo pridno papali tabletke, uporabljali sprej in upali na najboljše. :-\

Svetujem vam, da kakršnekoli luknje pod ali med ograjami zapolnite. Mi imamo na vasi nek čivava mix, ki se zrine pod vrtnimi vrati in veselo markira in serje po parceli.  ::)

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


snow

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #608 : 06 December 2010, 12:27:55
Živjo, ograjo imamo kar dobro utrjeno z betonom ampak psi so, ko se gonijo, pravi umetniki. Pri naši prejšnji psički, ki ni bila sterilizirano so okrog boksa skopali beton iz zemlje in skoraj dvignili deset centimetrov debelo desko ki je bila pritrjena s šestimi osem centimeterskimi vijaki. Dobro da ni bila noč daljša drugače bi že imeli male kepice. Je pa bilo zelo neprijetno na sprehodih. Naša mala pa je tako ali tako skozi notri ker moremo spomladi povišat ograjo (1m ograje Husky-ja pač ne ustavi). Zanima me če je kdo dal sterilizirat eno psičko pred gonitvijo in drugo po gonitvi in kakšna je bila razlika v obnašanju in zdravju.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #609 : 06 December 2010, 12:31:46
Moja je bila sterilizirana pri 14 mesecih - pred prvo gonitvijo. Razlike v obnašanju ni nobene..



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #610 : 07 Januar 2011, 12:37:10
Prijateljica ima psičko z navideznimi brejostmi, ki je pred tednom ravno zaključila z gonitvijo, zdaj pa jo zanima kdaj je najbolj optimalen čas za sterilizacijo?



White Chocolate

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #611 : 07 Januar 2011, 12:43:43
Najboljše počakat tam ene 3 mesece po gonitvi...  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #612 : 08 Januar 2011, 21:21:24
Že 2 mesece po gonitvi je dovolj. Vsekakor pa mora minit navidezna brejost pred posegom. V tem času je najbrž tudi ugotovila približen ciklus psice in lahko prekalkurira kdaj je še varno dat sterelizirat, da ni psica tik pred gonitvijo.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #613 : 08 Januar 2011, 23:16:48
Že 2 mesece po gonitvi je dovolj. Vsekakor pa mora minit navidezna brejost pred posegom. V tem času je najbrž tudi ugotovila približen ciklus psice in lahko prekalkurira kdaj je še varno dat sterelizirat, da ni psica tik pred gonitvijo.



2 meseca po gonitvi je lahko navidezna brejost na višku in takrat hormoni še niso v mirujočem stanju. Pri navideznih brejostih gre za to, da so znaki najmočnejši v času, ko bi sicer psica kotila in še en teden potem, kar pomeni dobra dva meseca od ovulacije. Zato je res pametno počakati recimo tri mesece od zaključka gonitve, da hormoni res preidejo v stanje mirovanja.

Navidezna brejost pa nikakor ne more trajati do naslednje gonitve, za to ni nevarnosti, da bi jo prepozno sterilizirali, če bi jo recimo tri mesece po koncu gonitve.



BiancaBučko

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #614 : 12 Januar 2011, 21:20:08
Prijateljica ima psičko z navideznimi brejostmi, ki je pred tednom ravno zaključila z gonitvijo, zdaj pa jo zanima kdaj je najbolj optimalen čas za sterilizacijo?

Nika, čisto izven teme:

Mi lahko prosim razložiš, zakaj si mi pred nekaj časa poslala ZS s takšno vsebino, in zakaj mi ne odgovoriš, ker bi bila zelo vesela odgovora. Hvala  :)



spelyko

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #615 : 13 Januar 2011, 20:44:34
Hej,

Mene pa zanima kaj mi svetujete kam naj peljem 7mesecev staro shih tzu psicko na sterelizacijo? Sem iz Maribora ampak mi ni problema je peljat tudi kam ven iz Maribora...res bi rada da nebi bilo kakih komplikacij in da operacija vreu steče... :)



xCore

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #616 : 14 Januar 2011, 07:35:24
Jaz sem poslal na kr nekaj štajerskih bolnic par vprašanj (Ambulanta za živali, Klinika za male živali, Bones, Veterinarska bolnica maribor, toplica-vet(dr.Matko), Veterinarska bolnica Ptuj, ...)

Nekak z odzivom sem bil najbol zadovoljen z Veterinarsko bolnico Ptuj in Dr. Emil Senčarjem... vsi drugi se mi zdi ko da so bol z muko odpisali na hitro tolko da se me rešijo... Koliko sem prebiral o dr. Senčarjem naj bi bil kar dober.


Dejanskih izkušenj še nimam bom pa jih imel čez kaka 2 meseca :P

še linki:
http://www.bones.si/
http://www.veterinarskabolnica-ptuj.si/
http://www.vet-pobrezje.si/
http://www.klinika-malezivali-mb.si/
http://www.veterinarska-bolnica.si/
http://www.toplica-vet.net/



Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #617 : 14 Januar 2011, 09:54:45
Mi z našo hodimo na pobrežje in smo jo tudi na sterilizacijo peljali tja. To je bilo konec oktobra, ko je bila stara 6 mesece in so jo super zrihtali..dobila je notranje šive, naslednji dan smo se šli pokazat, če je vse ok in zacelilo se je lepo, brez kakšnih komplikacij.  ;)



spelyko

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #618 : 14 Januar 2011, 15:38:02
Rock star...kateri živinozdravnik na pobrežju pa je stereliziral tvojo psičko??



LiaMB

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
  • LIA
Odgovori #619 : 14 Januar 2011, 18:28:47
Jaz sem dala svojo veliko švicarko sterilizirat na Pobrežje (Klinika za male živali), ko je bila stara 6 mesecev. Dr. Čuden mi je rekel, da je bolje, čim prej, če se tako odločimo. Ne vzamejo maternice, temveč samo prekinejo jajcevode. S tem zmanjšajo možnost raka in inkontinece. Dogovorila sem se za dopoldanski termin, ker mora psica biti tešča. Nobenih komplikacij ni bilo, en dan je bila malo bolj "boga", drugi dan pa že skoraj po starem. Treba jo je potem kakšne 14 dni čuvati, da preveč ne skače. Imela je samo en šiv. Skratka - vse ok. To je bolo konec julija letos.

lp



Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #620 : 14 Januar 2011, 21:50:15
Rock star...kateri živinozdravnik na pobrežju pa je stereliziral tvojo psičko??
Dr. Princl, hodimo pa na tisto
veterinarsko na precni ulici.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #621 : 18 Januar 2011, 22:09:37
2 meseca po gonitvi je lahko navidezna brejost na višku in takrat hormoni še niso v mirujočem stanju. Pri navideznih brejostih gre za to, da so znaki najmočnejši v času, ko bi sicer psica kotila in še en teden potem, kar pomeni dobra dva meseca od ovulacije. Zato je res pametno počakati recimo tri mesece od zaključka gonitve, da hormoni res preidejo v stanje mirovanja.

Navidezna brejost pa nikakor ne more trajati do naslednje gonitve, za to ni nevarnosti, da bi jo prepozno sterilizirali, če bi jo recimo tri mesece po koncu gonitve.

Nekatere psice nimajo problemov z navidezno brejostjo (bojda) in pri tistih lahko tudi 2 meseca po gonitvi.
Šapa je imela to "srečo", da je psica imela tako hiter ciklus očitno, da se kmalu zatem, ko je navidezna brejost minila, začela gonit.

Bina je imela mladiče (če sem prav zapomnila) novembra/decembra in po 5 mesecih od mladičev, ko sem jo dala sterelizirat, je bila tik pred gonitvijo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #622 : 18 Januar 2011, 22:15:33
Bina je imela mladiče (če sem prav zapomnila) novembra/decembra in po 5 mesecih od mladičev, ko sem jo dala sterelizirat, je bila tik pred gonitvijo.

To je normalen ciklus - se pravi da bi bilo med obema gonitvama sedem mesecev pavze. ;)



kavalirka

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #623 : 21 Januar 2011, 18:29:27
Hoj. Zanima me nekaj, ali je res normalno, da se psička po sterilizaciji malo bolj mesi-ji izpada dlaka? In kako dolgo to traja. Naša princesa je kavalirka in je bila pred 2 tednoma sterilizirana pri 6 mesecih - vse ok.
Hvala in lep pozdrav :P



spelyko

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #624 : 29 Januar 2011, 17:36:55
ali ima kdo izkušnje z veterinarjem Rokom Štiblerjem? baje je ful vredu :D



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #625 : 05 Februar 2011, 10:13:04
Jaz tudi tuhtam o sterilizaciji... Prebiram to temo, tuje forume in se ne morem odločit. Mi smo prvo gonitev že dali čez, pri 10. mesecih (začetek novembra).

Prva gonitev je bila zelo blaga, noben pes je ni zavohal, še v pasjo šolo sva normalno hodili. Edino kar me je motilo je bil rdeč izcedek, in ko se je sprehajala po stanovanju je kapljalo, ni pa nič počistila za sabo (večina naj bi to naredila), kupili smo tri pare hlačk, vse si je potrgala dol, vložke iz njih pa pojedla ::)).

Psica je itak v stanovanju, živimo v Lj v naselju, kjer je veliko psov, a so večinoma pod kontrolo (razen en se sam sprehaja). Legla nimam v načrtu, malo za hec sem mislila it na kako razstavo.

Zanima me, ali se lahko glede na prvo gonitev sklepa kako zelo bo "dišala" pri nadaljnih? Npr, ena gospa ima ZP, ravno se je prvič gonila, kmalu bo šla na sterilizacijo, ampak je tako dišala, da se je še moja psica ogrela zanjo... Moje pa noben ni porajtal.

Najbolj me skrbi glede dopustov, ker goneče psice naj ne bi nikamor peljali. Pa seveda operacija, čeprav je to že rutinski poseg gre vseeno pod nož in narkozo.. Pa velika verjetnost za inkontinenco pri velikih pasmah (nekje sem brala da kar 75% velikih psic postane inkontinentnih, ne nujno takoj, po petem letu starosti), še posebej če ni sterilizirana pred prvo gonitvijo.

Berem sicer tuj forum o moji pasmi, samo kaj ko tam vsi sterilizrajo po dolgem in počez že od četrtega meseca dalje (USA) ???



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #626 : 05 Februar 2011, 10:17:22
Moja ni grozno disala pri prvi gonitvi in niti pri naslednjih - je pa res, da ne izzivam prevec usode ;) ampak moram trkat, po 3 gonitvah nisem imela niti enega samca na vratih.

Pa isto je vedno pojedla vlozke iz hlack, zato sem zdaj nazadnje kupila kar otroske gate in  jih pustila brez vlozka, ni bilo sicer 100%, ampak je bombaz vseeno precej vpil (vsekakor je bilo boljse kot brez).

Jaz sem tudi dolgo kolebala glede sterilizacije da/ne, ampak poleg tega, da se goni tako neopazno (tudi na psiho ji ne vpliva prevec) ima ciklus na 9 mesecev, kar v bistvu pomeni samo 1x letno, tako da dokler bo tako, je ne bom.

battito animale


Dr. Miška

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #627 : 05 Februar 2011, 11:10:20
Jaz bom samo na hitro povedala svoje mnenje o sterilizaciji (in koneckoncev kastraciji) ... Če bi jaz imela psičko, bi jo sterilizirala. Verjetnost, da dobi raka na mlečni žlezni je ob sterilizaciji pred prvo gonitvijo le 4%, za malignega le 0,05%. Večina sprememb na mlečni žlezi pri psici je sicer benignih, ampak vseeno niso zanemarljive. Verjetnost da nesterilizirana psica zboli za rakom mlečne žleze je približno pol. Pa če zanemarimo to dejstvo ....

Po mojem mnenju je pes (sploh pa maček) narejen tako, da se goni z razlogom in če 'ne dobi svojega' dejansko trpi. Psice, sploh pa mačke so narejene, da jih ob vsaki gonitvi naskoči pes (maček). Vsaka gonitev je torej stres za organizem ... Da ne govorim o navideznih brejostih ... In vsak ki zaradi lepšega dopušča tak stres, se meni ne zdi ravno skrben lastnik. Seveda so lahko psice, ki se tiho gonijo in jim ni nič hudega, ampak vseeno ... Meni se zdi to stres ...

O nezaželjenih leglih pa sploh ne bi izgubljala besed ... Kako je sosedov Fifi prišel v dnevno sobo ali pa kako je preplezala psica 2m ograjo ali pa kako so samo za pol minute pogledali stran na sprehodu ... Vse slišano ... Kakor jaz vem traja kopulacija okoli ene ure ... zato ne bi o takih bučkah ... Temu se elegantno ogneš, če psičko steriliziraš.

Moje mnenje ... Če nimaš namena psice parit ali pa mogoče razstavljati - pod nož z njo. Operacija je rutinska, redko kdaj se dogajajo zapleti. Sama sem bila zraven že pri 20+ sterilizacijah in nikoli ni bilo nič, ampak niiič narobe. Mogoče kdaj počen šiv zaradi nepazljivosti skrbnika ali pa težja operacija zaradi odlašanja, saj je maternica lahko že zelo prekrvavljena in je zato poseg bolj zoprn za veterinarja.

Pa še ena veterinarska pripomba ... raje imam večjo rano, da lahko veterinar poišče jajčnike (in maternico) s prsti, kot manjšo rano in išče s kljukico, saj so kao največji eksperti na veterinarski fakulteti kar nekajkrat lovili psičko k življenju, saj so pretrgali marsikatero žilico, ko so mešali po trebušni votlini s kljukico...  >:(



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #628 : 05 Februar 2011, 11:51:14
Stvari niso samo crno bele in s sterilizacijo zmanjsas moznost nektarih rakastih obolenj, povecas pa moznost drugih. Pa ce ze gledas iz vidika narave, hormoni imajo neko funkcijo v telesu in tudi s tem, da jih odstranis, povzrocis nek stres.

Da ne govorim o tem, da imam jaz osebno grozno slabe izkusnje z inkotinenco (pri 45 kg psici in pri 5 kg psici), tako da...

S tem, da mora vsaka psica, ki ni za vzrejo, pod noz, se absolutno ne strinjam... nisem proti sterilizaciji, ampak za vsako ceno sterilizirat se mi pa tudi ne zdi prav.
Sem dobro pretehtala zadeve in to je moje osebno mnenje pac :) treba dobro premislit in se odlocit, kaj je v neki situaciji najboljse.

(kolikor vem, je pri mackah malo drugacen ciklus kot pri psicah)

battito animale


Dr. Miška

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #629 : 05 Februar 2011, 12:16:56
Stvari niso samo crno bele in s sterilizacijo zmanjsas moznost nektarih rakastih obolenj, povecas pa moznost drugih. Pa ce ze gledas iz vidika narave, hormoni imajo neko funkcijo v telesu in tudi s tem, da jih odstranis, povzrocis nek stres.

Da ne govorim o tem, da imam jaz osebno grozno slabe izkusnje z inkotinenco (pri 45 kg psici in pri 5 kg psici), tako da...

S tem, da mora vsaka psica, ki ni za vzrejo, pod noz, se absolutno ne strinjam... nisem proti sterilizaciji, ampak za vsako ceno sterilizirat se mi pa tudi ne zdi prav.
Sem dobro pretehtala zadeve in to je moje osebno mnenje pac :) treba dobro premislit in se odlocit, kaj je v neki situaciji najboljse.

(kolikor vem, je pri mackah malo drugacen ciklus kot pri psicah)

Imaš popolnoma prav, tudi negativne posledice so, seveda. Če bi na hitro rekla se mi zdi, da je pri psici, ki ima težke gonitve, navidezne brejosti in podobno sterilizacija precej pozitivna reč, pri ostalih je za tehtat. Vsekakor pa sem mogoče malo 'poklicno deformirana' ob vseh teh zavrženih psih, ki jih pobiram s ceste in sem zato bolj pristaž sterilizacije. Vsekakor nekdo, ki ima psico in zanjo ne skrbi 100% (kavč, trening, notranje bivanje ipd.) in je psica zunaj, nenadzorovano spuščena - taki morajo sterilizirat, sicer pač tehtaš. Mene že rak mlečne žleze prepriča. O posledici S kot raku na kosteh pa se mi zdi, da ni dovolj raziskav, zato ne verjamem čisto. Inkontinenca ... možno, jaz nimam izkušenj z njo. Nobena sterilizirana psička, ki je šla do sedaj od mene je ni imela, kakor jaz vem.