Border Collie

Lisa · 3993173

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3090 : 14 Februar 2007, 19:41:58
No, zdej sem pa 100%, da je Rika hčerka od Kene (od Kodelje) ter Jimmyja (od Bucikov), sem si tipkal s Paolom :) Kmalu dobim slikce :)

Kaj pa samec?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3091 : 14 Februar 2007, 21:02:56
No, zdej sem pa 100%, da je Rika hčerka od Kene (od Kodelje) ter Jimmyja (od Bucikov), sem si tipkal s Paolom :) Kmalu dobim slikce :)
no ja ,vsaj to je res,da je italianska zadeva  ;D- Jimi je Aster dell Apruso-itaianska psarna, mama od Kene je pa tud iz Italije bila pripeljana  ;).
Pol so bile moje informacije vsaj delno točne  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3092 : 14 Februar 2007, 21:20:40
deteljica,
da nisi vedela, da je Rika sestre od Bucikove Ree? Zdejle si mi pa razočarala  :o

Aragorn je italijanski pes, mislim, da tudi iz kluba La Bora. Ta Aragorn na spletni strani je pa bratranec ali nekaj takega od bodočega očeta Olikinih bodočih mladičev (stara mama je Ma Bische of Whenway - sej veste - razstavna psica, vpisana v ISDS zaradi delovnih sposobnosti :). Če boste dobro rodovnik pogledali, boste našli notri Clan Abby Blue Aberdoona .

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3093 : 14 Februar 2007, 21:39:36
Mislim, da je bil ta Aragorn lani na tekmi v Ljubljani. Se ga kdo spomni?  :-\ :-\


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3094 : 15 Februar 2007, 01:18:59
Mogoče tale:

Če ima kdo shranjen mogoče katalog od Ilriije lani, naj pogleda...  ;) Madona, smo firbčne.  ;D ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3095 : 15 Februar 2007, 08:13:30
deteljica,
da nisi vedela, da je Rika sestre od Bucikove Ree? Zdejle si mi pa razočarala  :o


ne pojma nisem imela. Sem mislna , da je prej di Cambiano al pa "kr neki" iza meje  :D Tudi drugače ne vem ravno za vse kateri pes je od koga  :-[ , pravzaprav me tud prav pretirano ne zanima.
Vem samo za tiste za katere sem slučajno slišala, al pa če mi je kašen pes res izredno všeč :P.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #3096 : 15 Februar 2007, 08:42:20
Mislim, da je bil ta Aragorn lani na tekmi v Ljubljani. Se ga kdo spomni?  :-\ :-\

Lani je v Ljubljani z Aragornom laufala Scarabat Sara iz Italije (pogledano po rezultatih)


Lp, Ivana


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3097 : 15 Februar 2007, 23:10:17
Alen je sporočil, da je včeraj Myf povrgla eno trikolor samičko. Za ime še ne ve.

Hkrati pa sem na njegovi strani prebrala, da so morali dati uspavat Naca, iz legla Pappy in Zaca, zaradi prehudih epileptičnih napadov. Sladko spančkaj, Nac!  :'(



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3098 : 16 Februar 2007, 00:11:24
 :'( :'( :'( Nac je bil Željkov, a ne?   

Sliko od samičke ima pa že objavljeno.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3099 : 16 Februar 2007, 00:24:51
:'( :'( :'( Nac je bil Željkov, a ne?   

To sem tudi jaz prebrala na strani :'( res žalostno :'(



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3100 : 16 Februar 2007, 00:46:15
Zalostno  :-\.
Sicer ne vem koliko sta stara ampak predvidevam da so mami in ocetu teh psov takoj, ko so zvedeli za epilepsijo v leglu preklicali vzrejno dovoljenje?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3101 : 16 Februar 2007, 07:56:21
Zalostno  :-\.
Sicer ne vem koliko sta stara ampak predvidevam da so mami in ocetu teh psov takoj, ko so zvedeli za epilepsijo v leglu preklicali vzrejno dovoljenje?

Mami je bilo to zadnje leglo.
Sicer pa veterinarji pravijo,da tako visok procent epileptičnih psov v enem leglu ne more bit stvar genetike, pač pa je moralo med brejostjo psice prit do kake okužbe ali pa zastrupitve,ki psici ni škodila , je pa  poškodovala živčeje v razvoju fetusov.
Tako kot npr pri ljudeh rdečke , toksoplazmoza , nekatere spolne okužbe ipd .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3102 : 16 Februar 2007, 08:29:48
Mami je bilo to zadnje leglo.
Sicer pa veterinarji pravijo,da tako visok procent epileptičnih psov v enem leglu ne more bit stvar genetike, pač pa je moralo med brejostjo psice prit do kake okužbe ali pa zastrupitve,ki psici ni škodila , je pa  poškodovala živčeje v razvoju fetusov.
Tako kot npr pri ljudeh rdečke , toksoplazmoza , nekatere spolne okužbe ipd .

Mogoče je bila poleg tega tudi hudo zgrešena kombinacija, kot je napisal Alen. Ker noben od mladičev iz materinih (in očetovih, se mi zdi) prejšnjih legel ni imel epilepsije ali kakih drugih težav.
Pa pravzaprav to zdaj niti nima veze.

Nac je bil Željkov, ja, to je bil tisti lepi kuža z enim modrim in enim rjavim očkom. 



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3103 : 16 Februar 2007, 08:37:02
Tudi to je teoretično skoraj nemogoče. Ker noben od staršev nima teh problemov, se pravi , da je kakršen koli gen lahko le recesiven in da se pokaže le , če sta oba gena v paru recesivna. To bi pomenilo matematično 25 % mladičev, ob predpostavki, da sta oba starša nosilca. Tule jih je pa že zdaj več kot pol- oz skoraj vsi pa menda so šele tri leta stari.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #3104 : 16 Februar 2007, 08:52:01
Ok mogoče sem narobe slišala, ampak menda so tudi psi iz G legla imeli težave in težavice z epilepsijo.... :-\



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3105 : 16 Februar 2007, 09:01:38
Kar se tiče G legla, to je pa druga mama.  ;)



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #3106 : 16 Februar 2007, 09:13:22
Ampak hčerka od Puppy...



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3107 : 16 Februar 2007, 09:14:59
Ja, to je res. No v "našem" L leglu zaenkrat (upam, da tudi nikoli  :-\ ) ni teh težav ...



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3108 : 16 Februar 2007, 09:26:02
sirtaki, pa si vprašala Alena, zakaj je prišlo do napadov? Tako v N-leglu kot v G?


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3109 : 16 Februar 2007, 09:46:52
Ampak hčerka od Puppy...

Ne poznam nobenega od teh pso in tudi lastnika ne, ampak zgleda ze tako kot da gre tukaj epilepsija po dedni liniji..



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3110 : 16 Februar 2007, 10:43:44
Ok mogoče sem narobe slišala, ampak menda so tudi psi iz G legla imeli težave in težavice z epilepsijo.... :-\

Moj je iz G legla , pa ne on, ne njegovi potomci niso imeli takih simptomov.
Razen, če je njegovo metanje na hrbet pred vsakim, ki ga lepo pogleda, ena od oblik epilepsije  :P

Sicer pa zgornja razlaga gelede okužbe med brejostjo velja za omenjeno "epileptično leglo" in ni zrasla na mojem zelniku, pač pa je to strokovno mnenje veterinarjev, ki s temi psi nimajo nič.
Kdorkoli torej ve bolje, kot trenutna uradna veterina, bodo na veterinarski fakulteti najbrž zelo veseli njegovega prispevka k znanosti   8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3111 : 16 Februar 2007, 11:59:59
Sama imam mladiča od Puppy (torej polbrata od "N" legla), ki je tudi paril. Ne on, ne njegovi potomci (3 legla s popolnoma različnimi psicami, ki niso bile med seboj nič v sorodu), po meni znanih podatkih niso imeli / nimajo epilepsije. Shep ima pregledane oči (in je zdrav). Po podatkih, ki jih imam, njegov oče ni imel epilepsije, prav tako ne Puppy, niti njegove sestre in bratje.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3112 : 16 Februar 2007, 12:07:48
Tudi to je teoretično skoraj nemogoče. Ker noben od staršev nima teh problemov, se pravi , da je kakršen koli gen lahko le recesiven in da se pokaže le , če sta oba gena v paru recesivna. To bi pomenilo matematično 25 % mladičev, ob predpostavki, da sta oba starša nosilca. Tule jih je pa že zdaj več kot pol- oz skoraj vsi pa menda so šele tri leta stari.

Ni nujno, odvisno od nacina dedovanja gena/genov za epilepsijo... mogoce ne gre samo za dominanco/recesivnost, ampak je drugacno dedovanje, lahko je vpletenih vec genov... tistih 25% pa je samo matematicna verjetnost, praksa pa zna bit tudi drugacna ;)

Sicer pa bodo veterinarji najbrz najboljse vedeli.

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #3113 : 16 Februar 2007, 12:25:41
http://www.canine-epilepsy.net/cerc.html

Če koga zanima, tukaj je link..
Zelo blizu so odkritju gena -ov in testu .. potem bo vse lažje
In tudi izključeni ev. epileptični napadi, ki bi bili posledica genetske epilepsije...

Bi pa bilo prelahko kriviti samo enega psa/psico.

In odkrito govoriti o problemu ( med vzreditelji seveda ) bi bilo v veliko pomoč pri reševanju tega. Zato vsaka čast Alenu..
Vsekakor je epi ena najstrašnejših dednih bolezni z zelo slabo prognozo zdravljenja ( CA Sharp z Intituta za zdravje in genetiko avstralskih ovčarjev, USA, jo je postavila na prvo mesto v razvrstitvi dednih bolezni z nazivom "dirty dozen" ).
Sicer pa podrobnejša razprava o tem sodi drugam..po mojem mnenju
lp

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3114 : 16 Februar 2007, 12:42:46
Sem mogla prekiniti pisanje. Služba  ::)

Hotela sem samo reči, da sem pa mnenja, da mogoče ni najbolj primerno, da se govori o določenem vzreditelju, posebej, če ta ni prisoten, da bi kaj razložil.
Jaz ne bi želela, da bi se o meni pisalo vse mogoče (z ali brez osnove).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3115 : 16 Februar 2007, 12:50:56
Jst bi dodala še tole, da sigurno noben vzreditelj ne želi imeti epilepsije v leglu (ne pari namerno tako da se pojavi), in da je to lahko le napaka, ki se lahko zgodi vsakemu :-\ (tudi če je bila v puppyenem primeru bolezen med brejostjo) Sigurno je hudo in lastnikom in vzreditelju  :-\
Imam psa, ki ima epilepsijo (sicer je mešanček) in vem kako neprijetno je to, sploh za lastnika :'(



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3116 : 16 Februar 2007, 13:05:14
Hotela sem samo reči, da sem pa mnenja, da mogoče ni najbolj primerno, da se govori o določenem vzreditelju, posebej, če ta ni prisoten, da bi kaj razložil.
Jaz ne bi želela, da bi se o meni pisalo vse mogoče (z ali brez osnove).

torej glede vzreditelja- ki ni prisoten  ;)
dejstvo je, da je eden redkih, ki objavi javno tudi probleme.
Psičko iz tega legla, ki jo je imel v soslastništvu za vzrejo, pa je dal sterilizirat takoj, ko je imel prvi epilepsijo-ne glede na to, da je bila videti povsem zdrava.
Vsekakor je največ, kar lahko vzreditelji naredijo, da take podatke obesijo v baze. V kolikor je znan kakšen dogodek, ki bi lahko bil vzrok oz sprožilec, ga je pametno omeniti.

Kar pa se tiče epilepsije - še pri ljudeh ne vedo točno vseh vzrokov, zakaj se pojavlja. So sklepanja, da ima tudi genetika kaj zraven.

Mnogo epilepsij pa se pojavi po raznih poškodbah glave (p.s. tisti pes iz G legla, kolikor je meni znano si je med igro skozi gobec v glavo zapičil palico- govorice,pa ne od vzreditelja)  , prebolelih boleznih, okužbah, zastrupitvah šokih ipd pri obolelem osebku, pa kot že rečeno takih stanj matere med nosečnostjo. Pogosto je sprožilec cepljenje oz reakcija na cepljenje- toliko jaz naključno vem o tem iz humanega področja -slučajno sem imela nekaj epileptičnih učencev, ko sem bila vzgojitelj in so me o tem poučili.

Tudi z genetskim čiščenjem torej epilepsija žal ne bo povsem izkoreninjena  :-\ .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3117 : 16 Februar 2007, 13:10:08
Prepricana sem, da vzreditelj ni paril namerno in da tudi zelo trpi ob celotni situaciji. Sprasevala sem le kaj je bilo storjeno, da se taksne stvari ne bi ponavljale. In dobila sem kolikor toliko zadovoljive odgovore.
Strinjam se tudi da ni primerno razpravljati o osebi, ki ne sodeuje v razpravi ampak kot je ze veckrat pokazala praksa forumov se je temu tezko izogniti. Velikokrat se pogovarjate tudi o lastnikih borderjev in njihovih psih, ki sploh ne sodelujejo na forumu pa se do zdaj se ni nihce razburjal.
Sama se taksne prakse vzdrzujem, saj me resnicno ne zanima cigav je kateri border in kaj trenira, znalo pa bi me zanimati zdravstveno stanje psov enega najvecjih vzrediteljev na hrvaskem, saj so taksne infomacije potencijalnim kupcem vec kot dobrodosle. Vprasanje sem postavila brez kakrsne koli zlonamernosti.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3118 : 16 Februar 2007, 14:10:15
Vsakemu vzreditelju se lahko na žalost zgodi kaj takega. Še večja možnost je, če imaš toliko legel kot jih je imel Alen. Do tistega N-legla je imela psica že dve legli, ki sta bila brez problemov. Isto je bilo s samcem. Ni bilo nobenega razloga, da ju ne bi paril. Ker me je zanimalo, kaj je bilo s temi legli, sem se pozanimala in dobila iste odgovore, kot so bili napisali tukaj. Veterinarji so se strinjali, da je bilo nekaj hudo narobe med brejostjo. Pri G-leglu pa to, kar je napisala deteljica. Poškodbe glave. To se lahko zgodi kateremukoli psu pa ne bo nihče povezoval z vzrediteljem. Na žalost po mojem eno hudo naključje in Slovenčki seveda sklepamo navadno po svoje, ne da bi se pozanimali prej. Kar mi je še posebno všeč pri njegovi vzreji je to, da ne skriva problemov. Če bi vsi tako delali, bi se verjetno marsikaj dalo izboljšati. In še to... Če bo imel Alen leglo takrat, ko si bom kupovala drugega psa, bom imela hude probleme se upreti njegovemu mladičku.

Vsekakor sožalje tako Željku kot Alenu za izgubo Naca in hkrati tudi čestitke (čeprav malo z grenkim priokusom) za novo leglo.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #3119 : 16 Februar 2007, 14:19:14
o moje sožalje željku za izgubo Naca!  :'(