Border Collie

Lisa · 3993184

Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3240 : 26 Februar 2007, 13:13:48
Na razstavi ni pomemben poleg, važno je da pes pokaže najlepše gibanje. Border pa pokaže najlepše gibanje z repom dol in tako da ne gleda vodnika, ni pa važno ali teče pred, za ali ob vodniku. Jaz sem srečal več sodnikov, ki niso preveč gledali na nošnjo repa (seveda govorim, če je rep lepo nastavljen, vendar ga je pes dvignil zaradi drugih psov, vonjav...). Ni lahko naučiti psa imeti rep dol, še posebaj če nisi reden obiskovalec razstav oz. ne učiš psa ob prisotnosti drugih psov. Niti približno pa ni res, da lahko pes teče z repom dol samo, če se boji lastnika.

Sodnica, ki je sodila na specialki v Italiji (Karen Dalglish - psarna Corinlea) je v nekem članku, ki je bil objavljen v reviji Cani med najpogostejšimi napakami omenila ravno rep (prekratek in previsoko nastavljeni). Bom poizkusil poiskat in prevesti del članka, ki govori o repih (cel članek je predolg da bi ga prevajal).



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #3241 : 26 Februar 2007, 13:25:45
Niti približno pa ni res, da lahko pes teče z repom dol samo, če se boji lastnika.

je pa najhitrejša varianta da spraviš rep dol   :D  :D
ne jemat najine pripombe z deteljico preveč resno

Sodnica, ki je sodila na specialki v Italiji (Karen Dalglish - psarna Corinlea) je v nekem članku, ki je bil objavljen v reviji Cani med najpogostejšimi napakami omenila ravno rep (prekratek in previsoko nastavljeni). Bom poizkusil poiskat in prevesti del članka, ki govori o repih (cel članek je predolg da bi ga prevajal).

bi te prosili da se potrudiš prevesti in posredovati


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3242 : 26 Februar 2007, 13:48:43
Na razstavi ni pomemben poleg, važno je da pes pokaže najlepše gibanje. Border pa pokaže najlepše gibanje z repom dol in tako da ne gleda vodnika, ni pa važno ali teče pred, za ali ob vodniku. Jaz sem srečal več sodnikov, ki niso preveč gledali na nošnjo repa (seveda govorim, če je rep lepo nastavljen, vendar ga je pes dvignil zaradi drugih psov, vonjav...). Ni lahko naučiti psa imeti rep dol, še posebaj če nisi reden obiskovalec razstav oz. ne učiš psa ob prisotnosti drugih psov. Niti približno pa ni res, da lahko pes teče z repom dol samo, če se boji lastnika.

Sodnica, ki je sodila na specialki v Italiji (Karen Dalglish - psarna Corinlea) je v nekem članku, ki je bil objavljen v reviji Cani med najpogostejšimi napakami omenila ravno rep (prekratek in previsoko nastavljeni). Bom poizkusil poiskat in prevesti del članka, ki govori o repih (cel članek je predolg da bi ga prevajal).

Meni se predvsem zdi, da je nastavljenost repa eno, kako ga nosi pa drugo.
Tudi nizkonastavljen rep lahko pes nosi visoko- npr moj Day ima zelo nizko nastavljen rep, pa ga rad nosi tudi pokonci-odvisno od razpoloženja. Videl asem mnogo whipetov, ki so v primernem razpoleoženju imeli svoje repke čisto pokonci , pri tem da so bili čist "whipetovsko" nastavljeni.
In obratno- tudi visoko nastvljen rep lahko uspešno visi dol  ;),al pa tud se skriva med nogami  :P

Me pa res zelo zanima, ker Kolibri namiguje na neke težave ,ki se lahko skrivajo za visoko nošenim (ne nastavljenim repom) katere bi to bile- jaz si jih nikakor ne morem predstavljat, niti jih še nisem opazila  ::).
Zato bi bilo zelo razsveseljivo, če bi kaj več povedala , namesto, da skrivnostno namiguje  >:D .

Kar se mene tiče se način nošnje repa nanaša na temperament (in šolanje  ;) ), nastavitev pa na zgradbo. Prav rada spremenim mnenje , če so zato kakšni objektivni razlogi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #3243 : 26 Februar 2007, 14:11:03



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3244 : 26 Februar 2007, 15:11:33
No, mi smo pa danes začeli brisati kaplice krvi po tleh. In se opravičujem vsem samcem, ki so bili zaljubljeni v Veni na tekmi v Prestranku.

Gospodična je pa postla ena fina dama zdaj, ko se goni. Zjutraj ni hotela na sprehod po dežju in se na veliko izogibala luž (ki so bile prej cel žur).  ;D


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #3245 : 26 Februar 2007, 15:25:56
A je sedanja gonitev močnejša od prejšnje?
Če bo le mogoče, ji bo Buffy prišla v tem času delat družbo ;)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3246 : 26 Februar 2007, 15:30:35
petrca, družbe bi bile seveda vesele.

Nimam pojma, če je močnejša.  :-[ Se je šele začela. Sem jo pa prej pogruntala, da se goni, ker sem prej opazila, da ima ogromno zadevo (v bistvu od petka nekako se mi je zdelo, da bo kmalu). Prva ni bila preveč močna. Zaenkrat smo našli ene 4 kapljice.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3247 : 26 Februar 2007, 23:03:14
Recimo,ko smo nazadnjegovorili o tem,si napisala da so za parjenje na razpolago Lokov oče in Lokovi bratje,ki imajo normalni rjavi očesi.
Torej oni niso prenašalci?

p.s.Ni provokacija,res me zanima.  ;)
Lp Zoran

Tole vprasanje je bilo sicer postavljeno ze enkrat novembra ampak na njega nikoli ni nihce odgovoril. Mene tudi to zanima, kdo vse so potencijalni prenašalci? Samo tisti, ki ima modro oko ali tudi vsi ostali v leglu, ki imajo "normalne" oči? Če se odgovor na to vprašanje že kje nahaja, se opravičujem in naj mi nekdo prosim da link do ogovora.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3248 : 27 Februar 2007, 08:24:34
Odgovor ti je lahko jasen že na podlagi Lokovega legla - namreč njegov oče ima obe očesi najbolj temno rjavi , kar je možno in v tem  leglu sta bila dva maldiča s plavim očesom  ;).
Mati legla je bila parjena že z različnimi samci in ni nikoli dala plavookih.
Oče je bi tudi parjen že z drugimi psicami in je dal še v eni drugi kombinaciji eno plavo oko- je bilo na beli glavi.
Z isto psico (ne Lokovo mamo, ono drugo) v naslednjem leglu ni bilo nobenega s plavim očesom.V ostalih leglih ni bilo nobenega s plavim očesom.

Sicer pa plavo oko ni noben problem- komur ni všeč vazme v leglu tistega, ki ima rjave oči- od 5 tedna naprej je namreč barva oči lepo vidna - ni nekaj skritega 8).
To je posebnost,ki je stvar osebnega okusa kupca-enim je všeč , enim ni. Stanadard ni navdušen nad plavimi očmi ni pa to "napaka" , ki bi pomenila kaj posebnega  ali vplivala na zdravje (pri mnogih sodnikih pes, ki mu je to edina pomanjkljivost, dobi celo odlično- res pa nima pespektive za nabiranje šampionatov).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #3249 : 27 Februar 2007, 09:47:36
Nikki,dobrih 7 mesecev  ;)







Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #3250 : 27 Februar 2007, 09:58:22
Če že dajete slikce vaših borderčkov gor, dam še gor Icea :)





Pa še Veni :)



Ker forum avtomatsko pomanjša fotko, jo poglejte v novem okencu, da je malce večja :)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3251 : 27 Februar 2007, 09:59:29
U Zoran, zdaj pa Nikki ni več tako medvedkast, je pa bolj kakemu novofundlancu podoben  :P (hecam se, da ne bo zamer!)
Fleten je, se mi pa zdi, da je zelo velik, ni pa preveč visok?
Btw, koliko ima Lok plečne?

Joj, Andraž, si hitro pristavil kotliček?  :P



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #3252 : 27 Februar 2007, 10:06:59
Citiraj
U Zoran, zdaj pa Nikki ni več tako medvedkast, je pa bolj kakemu novofundlancu podoben   (hecam se, da ne bo zamer!)
Fleten je, se mi pa zdi, da je zelo velik, ni pa preveč visok?
Btw, koliko ima Lok plečne?


Ja,Nikki je čist nekaj posebnega.
Zelo odlakan,precej dolg,globoka prsa,pa kakšen cm nižji od Loka.
Je pa večino časa v pašni pozi.

Lok ima plečne 52 cm.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3253 : 27 Februar 2007, 10:13:59
Odgovor ti je lahko jasen že na podlagi Lokovega legla - namreč njegov oče ima obe očesi najbolj temno rjavi , kar je možno in v tem  leglu sta bila dva maldiča s plavim očesom  ;).
Mati legla je bila parjena že z različnimi samci in ni nikoli dala plavookih.
Oče je bi tudi parjen že z drugimi psicami in je dal še v eni drugi kombinaciji eno plavo oko- je bilo na beli glavi.
Z isto psico (ne Lokovo mamo, ono drugo) v naslednjem leglu ni bilo nobenega s plavim očesom.V ostalih leglih ni bilo nobenega s plavim očesom.

Nisem se tako dalec spuscala in raziskovala celotno lokovo leglo, vprasanje je bilo bolj splosno in ni letelo konkretno na loka. Zanimalo me je kdo so potencijalni prenašalci plavih oči. Hvala za odgovor vseeno. Imam pa se eno vprasanje, glede na to da vzrejno dobijo včasih/ponavadi tudi psi z plavim očesom oz očmi me zanima če je dovoljeno pariti dva plavooka psa. Ja, ja vem tudi na to vprasanje je najbrz ze 100x odgovorjeno ampak bi se enkrat prosila za pojasnila.

Hvala  :P



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3254 : 27 Februar 2007, 10:17:07
Do kdaj te potem še lahko pridemo obiskat v Mozirje, Zoran? :P :P



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #3255 : 27 Februar 2007, 10:23:25
Pa še naša Buffka:

(slika je bila namerno posneta črno-belo)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3256 : 27 Februar 2007, 10:38:45
isla - dva modrooka borderja ne bi bilo pametno pariti skupaj (čeprav nikjer ne piše, da se jih ne sme - tako, kot nikjer ne piše, da modrooki niso za vzrejo).
Modrooki se lahko pojavijo v vsakem leglu. Moja prijateljica, ki se ukvarja z genetiko pri živalih (in psih) - iz tega področja je naredila celo doktorat, mi je na moje vprašanje o paritvi plavookih psov pri pasmah, kjer je osnovna barva oči rjava, vse paritve z modrookimi psi odsvetovala (pa ne zaradi lepotnih idealov).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3257 : 27 Februar 2007, 10:42:03
oooo hvala kolibri.  :o Lahko se malo bolj podrobno ali pa vsaj kaksen koristen link, ce imas cas.  :) To da ni zaradi lepotnih idealov vem, zanima pa me kdaj in ob kasnih paritvenih kombinacijah, v "katerem kolenu" pride do problemov oz bolezenskih znakov?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3258 : 27 Februar 2007, 10:54:24
isla - na forumu nimam ne časa - ne volje - pisati o tem. Lahko se kdaj srečamo, pa se take stvari pogovorimo.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3259 : 27 Februar 2007, 10:56:41
ok hvala, ceprav bi taksne informacije najbrž prav prišle še komu



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3260 : 27 Februar 2007, 11:00:21
Nisem se tako dalec spuscala in raziskovala celotno lokovo leglo, vprasanje je bilo bolj splosno in ni letelo konkretno na loka. Zanimalo me je kdo so potencijalni prenašalci plavih oči. Hvala za odgovor vseeno. Imam pa se eno vprasanje, glede na to da vzrejno dobijo včasih/ponavadi tudi psi z plavim očesom oz očmi me zanima če je dovoljeno pariti dva plavooka psa. Ja, ja vem tudi na to vprasanje je najbrz ze 100x odgovorjeno ampak bi se enkrat prosila za pojasnila.

Hvala  :P

Ni bilo odgovorjeno-po moje ni noben niti vprašal.
Ni prepovedano, ni pa najbolj pametno, oz moraš imet res dober razlog, da pariš točno taka dva psa- razen, če sta blue merla  ;).
Sicer pa v mnogih dražavah sploh ne obstajajo vzrejna dovoljenja niti priporočila za vzrejne kombinacije (to so v vsakem primeru zgolj priporočila- se pravi nikjer ni prepovedano parit keterakoli dva psa z vzrejnimi dovoljenji). Paritve so prepuščene odgovornosti in znanju in viziji vzreditelja.
Zakaj te pa to skrbi -a želiš vzrejat modrooke borderje  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3261 : 27 Februar 2007, 11:07:01
da pariš točno taka dva psa- razen, če sta blue merla  ;).

Zakaj te pa to skrbi -a želiš vzrejat modrooke borderje  ;)

 ??? A dva blue merla lako paris?

He, he ne ne zelim vzrejati modrookih borderjev (ceprav so mi zelo simpaticni), zanima me zato, ker se samo tako na splosno govori o tem, da plavookih psov ni priporočljivo pariti ampak nikjer nisem zasledila nobenih konkretnih in trdnih argumentov proti. Po tej logiki, se ne bi smelo pariti nobenega psa iz legla kjer se je pojavil pes z plavimi očmi, saj so vsi lahko potencijalni prenašalci?!



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3262 : 27 Februar 2007, 11:12:57
oooo hvala kolibri.  :o Lahko se malo bolj podrobno ali pa vsaj kaksen koristen link, ce imas cas.  :) To da ni zaradi lepotnih idealov vem, zanima pa me kdaj in ob kasnih paritvenih kombinacijah, v "katerem kolenu" pride do problemov oz bolezenskih znakov?

Od kje pa ti ideja, da sploh pride do bolezenskih znakov  :o?
Oz zakaj misliš,da bi prišlo do bolezenskih znakov pri črnih psih z modrimi očmi  , pri blue merlih z isto barvo oči pa ne pa ne  ;)?
Oz zakaj pasme,kjer je to pasemska značilnost npr. huskyji potem nimajo teh bolezenskih znakov   ::)

Kar se oči tiče-npr  ni povezave med CE,  PRA ipd. problematiko  in barvo oči. So pa modre oči  bolj občutljive za svetlobo - V tem kontekstu me čudi, da ravno severnjaške pasme tolerijajo svetle oči, saj je bleščanje na snegu s tem v zvezi največji problem  :-\.

Vsekakor modre oči ni nekaj , kar bi si človek želel v vzreji( nobene pasme kar se mene tiče), obenem pa tudi zame osebno ne faktor ki bi bil odločilen pri izbiri psa za delo. Parila pa jaz za vsak slučaj ne bi dveh modrookih borderjev skupaj iz istega razloga kot se ne pari dveh blue merlov skupaj- namreč nikoli ne veš če ni kaj v podobni povezavi kot je blue merl barva oz vsi geni za razbarvanje. Vprašanje sploh ,če je modra barv aoči vedno posedice oistih genov- tako kot bele barv aglave ni vedno ista genetsko ozadje, čeprav zgleda enako.
Glede generacij dedovanja pa - nikoli ne veš od kje so potegnili kaken gen, včasih zelooo od daleč nazaj.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3263 : 27 Februar 2007, 11:31:47
Od kje pa ti ideja, da sploh pride do bolezenskih znakov  :o?
Oz zakaj misliš,da bi prišlo do bolezenskih znakov pri črnih psih z modrimi očmi  , pri blue merlih z isto barvo oči pa ne pa ne  ;)?
Oz zakaj pasme,kjer je to pasemska značilnost npr. huskyji potem nimajo teh bolezenskih znakov   ::)

Kar se oči tiče-npr  ni povezave med CE,  PRA ipd. problematiko  in barvo oči. So pa modre oči  bolj občutljive za svetlobo - V tem kontekstu me čudi, da ravno severnjaške pasme tolerijajo svetle oči, saj je bleščanje na snegu s tem v zvezi največji problem  :-\.

No na svoja vprasanja si ze odgovorila v naslednjem odstavku  ;D. Zato, ker sem mislila da obstaja povezava med modrimi očmi in CE, PRA itd. Saj sem zakljucila, da ce ni problem lepotnega znacaja, da je edini razlog proti bolezenskega znacaja. Mislim pa tudi (ne bom trdila), da sem nekje to prebrala (ne spomnim se ali na forumu ali pa na kaksni strani o genetiki borderjev).
Se pravi, da je edini potencijalini problem svetloba in nič drugega?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3264 : 27 Februar 2007, 11:43:48
deteljica
severne dežele imajo takrat, ko je veliko snega, veliko teme  8)
Mimogrede - občutljivost na svetlobo - torej - psa pečejo oči, težje gleda, se solzi ipd. - samo vprašam - ali se ti zdi to normalno?

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3265 : 27 Februar 2007, 12:09:31

Mimogrede - občutljivost na svetlobo - torej - psa pečejo oči, težje gleda, se solzi ipd. - samo vprašam - ali se ti zdi to normalno?

Ne nikakor se mi to ne zdi normalno niti zdravo, tisti edini problem je bil misljen kot edina stvar, ki se pojavlja pri modrih oceh in ne kot nepomenben problem.

A je tole vprasanje sploh letelo name  ???



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #3266 : 27 Februar 2007, 12:43:34
isla - nekaj je pa res - samo modro oko nujno ne pomeni tega. Gre samo za večjo možnost, da pes to težavo ima, kot če nima modrih oči. Tako, da so razlogi za in proti vedno. Vendar pa - če se misliš ukvarjati z vzrejo, potem verjetno psička z modrim očesom ni dober začetek. Samec pa - ali ga bo kdo rabil, je itak stvar na lastnikih psičke.


In - ne  8)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3267 : 27 Februar 2007, 13:12:52
deteljica
severne dežele imajo takrat, ko je veliko snega, veliko teme  8)
Mimogrede - občutljivost na svetlobo - torej - psa pečejo oči, težje gleda, se solzi ipd. - samo vprašam - ali se ti zdi to normalno?

mislim,da najbrž občutljivost ni tako opazna in nima tako močnih posledic - ker če bi bila, bi že kmetje izločili vse take pse iz paše oz bi se izločičli sami  ;). Obenem bi potem morali izločati tudi vse modrooke  in svetlooke pri barvah dlake , kjer se to tolerira-pa jih ne, se pravi da trenutno le prevladuje estetski kriterij ocenjevanja unanjosti pred potencialnimi težavami.
Pravzaprav nisem slišala, da bi se kdo od lastnikov modrookih pritožil nad kakšnim solzenjem, sem pa brala,da je občutljivost na svetlobo večja- ravno na snegu se naj bi najbolj opazila in se mi zdi logično, ker tudi modroki ljudje so bolj občutljivi na svetlobo.
gelede teme pri severnjakih - ni sneg samo, ko je tema in tudi neprilagojeni  ljudje dobijo tam pogosto snežno slepoto-sicer pa Huskiyi niso moja specialnost ,ampak priznam,da se mi je mnogokrat zdelo čudno, da imajo tako radi modrooke po standardu. Med toleriranjem modrih oči in preferiranjem je namreč zelo velika razlika.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #3268 : 27 Februar 2007, 14:02:43
Citiraj
Do kdaj te potem še lahko pridemo obiskat v Mozirje, Zoran?

No,kakšen mesec,dva še že,potem pa se bo potrebno zapeljati na obisk pod Roglo. ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3269 : 27 Februar 2007, 16:17:44
Sky, koliko kilogramov ima Niki? Meni je prav ogromen (mogoče je slika slaba, ampak zgleda res ogromen... preogromen) Pa a punca tolerira, da je pes ves čas v pašnem položaju?