Border Collie

Lisa · 3993020

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3600 : 23 Marec 2007, 13:57:26
Kam bodo dali vse mladiče?  :-\

cacy - sej jih ni glih 15- to je blo tako na pamet rečeno  :-[- pač ta konec Slovenije redno leglo za leglom zalaga trg z nerodovnoškimi mladiči ( večkrat letno z vsako psico seveda, pa zdaj majo že mlade zadej ker "dobr grejo"  >:( , pa ni samo en, ampak jih je več, vedno več. Samo še Mislinja manjka- če sploh še manjka  ::))

kam bodo dali vse te pse pa se jaz neprestano sprašujem, pa ne za borderje ampak na splošno. Kam Slovenija pokonzumira vse te mase psov  :o - rodovniških , uvoženih rodovniških, naštepanih , prešvercanih in nenačrtno naparjenih  :-\?
Po zavetiščnih straneh s o ddaja in odda masa psov, po oglasniku s proda masa psov in v končni fazi se tudi proda vse rodovnoške pse vseh pasem, čeprav ne vedno vse v roku 8 tednov  ???.
Vedno znoava se čudim ,kam te mase psov poniknejo, kdo si jih kupuje ,kaj se dogaja potem z njimi ?

V glavnem absolutna hiperprodukcija ,ki je zaskrbljujoča v celoti , kot trend, ker pomeni večinoma več neprimernih lastnikov in več problemov v okolici.
Sprememba razmerja pasem se mi sploh ne zdi problem. Če grejo npr borderji in russli gor, pa pač upade kakšna druga pasma številčno (npt nemški ovčarji, kokr španjeli ). In borderji se mi vseeno ne zdijo pasma,ki bi bila kaj ekstra problematična in bi bilo treba bit posebaj zaskrbljen ,če se razširja v področja drugih pasem - za enkrat ;) in velja za rodovniške seveda  8).


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3601 : 23 Marec 2007, 14:01:53
Jaz sem za teh pet legel mislila, da kam jih bodo dali. Mladički bodo na voljo ravno pravi čas za dopuste, to smo pa lani odlično videli, kako so ti mladički zaželeni. Pa so bila lani mislim, da tak čas tri legla pa niso mogli prodati mladičkov. Kaj bo šele letos?

Kam gredo mladički pa tudi meni ni jasno.

Drugače pa mi, ko ste eni v blatni Ljubljani, uživamo spet na snegu:



Pa delamo velikane:



Veni itak uživa 100 na uro:



Pa še ena od strani (fantu se vidi, da ga zebe  8) ):



Ostale fotke so pa tukaj: http://www.moj-album.com/album/7141406/

Če kdo pogreša sneg, ste vabljeni.  :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3602 : 23 Marec 2007, 14:09:15
ja Griff je imel samo eno leglo, ki je bilo za oddajo v luliju - in je bila kriza. Prodajala sem še jaz po vseh vezah in poznanstvih in po cajtngih, v glavnem sem se angažirala popolnoma. Pa še je bilo težko in je kar trajalo.Predvsem je bilo težko ker sem si za (po moje) najboljšega zamislila ,da mora it nujno delat h komu bolj ambicioznemu. No nazadnje se je kar dobro izteklo, samo dela je pa bilo s prodajo mega dela in nekaj časa je celo  kazalo, da bo "moj" kar pri meni ostal, če hočem imet koga ambicioznega zanj  ;D ,čeprav res sploh nisem rabla še enega psa.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3603 : 23 Marec 2007, 14:12:42
Po drugi strani pa so nekatera legla "razprodana" še predno se skotijo... ne glede na čas kotitve...
Je pa res pasma ratala precej popularna in že marsikdo na cesti ve katera pasma je to in da je za ovce, ter agility ;D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3604 : 23 Marec 2007, 14:27:01
Po drugi strani pa so nekatera legla "razprodana" še predno se skotijo... ne glede na čas kotitve...

ja taka legla so vedno  :)- če se lastnik samice pravočasno zmiga rezervacije nabirat (daleč prej preden pari), pa če približno ugane število mladičev pa še je faktorjev. Če pa kar čaka kaj bo in da ene par oglasov, ko so mladiči že skor za oddat pa prodaja takorekoč na trgu ne za poznane -potem čas oddaje mladičev postane zelo pomemben.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #3605 : 23 Marec 2007, 14:38:19

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3606 : 23 Marec 2007, 15:11:28


cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #3607 : 23 Marec 2007, 16:37:06
Ajej, da se vam da fotkat psa med skokom - meni osebno neokusno... Razen slikce med igro, k sta oba skupej, to je pa a must-have ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3608 : 23 Marec 2007, 16:47:53
Ampak Q pa je :-|~
Pricakujes tudi rdece mladicke?

battito animale


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #3609 : 23 Marec 2007, 17:14:36
Mi smo vozili 8 ur z Olivio, popolnoma brez problemov. Je spala v Monikinem narocju ali se igrala z njo in z igracko. Ustavili smo se, kadar je postala nemirna, je lulala in kakala zunaj, dobila tudi normalne obroke za jesti pa ni bruhala v avtu. Ponoci je spala z nami v postelji, ni jokala in je bila cista--sem se zbudila takrat, ko se je ona, in jo peljala ven na stranisce. Se macek nam je pridruzil v postelji zgodaj zjutraj, kar jo je malo presenetilo, ampak ga je lepo sprejela kot clana druzine. One big happy family.

Tudi zdaj oba spita pri meni v postelji (ko Monike ni doma), in mi je prav lepo zaspati in se zbuditi z eno pscio na eni strani, druga pa na drugi strani. Tudi zato si ne morem privosciti tretjega psa, razen ce mi bi slucajno porastla tretja roka za pobozanje.

Se dobro, da nisem vec porocena  :P ;D





5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3610 : 23 Marec 2007, 18:50:40
Če sem jaz prav videla, ima mala Bu že vlogo v reklami.  :o :o :o

PS: Ja, Silvia ima napisano na strani, da je snemala.  :D


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3611 : 23 Marec 2007, 19:13:38
mala Bu? hehe ;D
V kateri reklami? oz rekla za kaj?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3612 : 23 Marec 2007, 19:55:56
mala Bu? hehe ;D
V kateri reklami? oz rekla za kaj?

Za Volksbank.  ;D

Sem pa najprej pogruntala, da je border, potem da pa tačko čez nosek pa ni bilo več dvoma, kateri border je (čeprav Bu ne bi smela zgrešiti).  ;D


Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #3613 : 24 Marec 2007, 00:44:09
Ampak Q pa je :-|~
Pricakujes tudi rdece mladicke?


ja, tudi..sicer je bolj malo vrjetnosti ampak upamo da bo  ;)

lp

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3614 : 24 Marec 2007, 11:46:54
Kako mirno je danes, ko je isla zaposlena.  :D :D :P ;)


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3615 : 24 Marec 2007, 13:01:34
Po mojem tudi parjenje s samci, ki so nam najbližji ni daleč od nerodovniškega štepanja... Recimo da razumem nekoga, ki ima eno leglo, da pari s samcem, ki mu je blizu, če pa nekdo pari večkrat pa...



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #3616 : 24 Marec 2007, 18:00:47
No, in ker se na veliko pise o mojem Iziju, me prav zanima, kaj bos vele vzreditelj Bay napisal proti njemu oziroma mi samo razlozi prosim, zakaj je slabsi od drugih v tujini (ali pa zakaj tisti borderji v tujini spadajo med rodovniske, moj pa med skoraj stancanje brez rodovnika)? In zakaj VELIKO vzredioteljev po celem svetu veckrat pari preverjene kombinacije?

Sama sem imela do sedaj 27 legel, pricakujem 28-o, v 15 letih. Upam, da se strinjava, da mi ne manjka izkusenj, bom pa z veseljem prisluhnila, kaj imas za povedat :o.

Pa Barbka, tisti tvoji jokajoci smajliji, jest bi jih raje kot za Izija uporabila pri kaksnih drugih paritvah  :'(, pa se NIKOLI ne vtikam v vase pse in vase paritvene kombinacije.

Vsak naj stoji za svojimi psi in mladici. Pa cimanj folsije, pa bo :).

Za mladicke naj vas nikar ne skrbi, imamo ze vsaj za 2 legli rezervacij :).



zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #3617 : 24 Marec 2007, 18:35:05
Res ne vem zakaj vsi hodite part svoje psičke v tujino a so naši psi v SLO tako slabi  ??? Lahko pariš z ne vem kakšnim samcem v SLO ali v tujini, vendar če mladička ne znaš narediti, ti ne pomaga nobena genetika, tu govorim o delu (agility ali ovce) no ja psi ki jih hočete imet za rastavo, to je pa nekaj drugega, vendar ugotavljam da hočete imeti lepe in delovne pse. Mislim da to ne gre sicer vsak BC lahko dela, vendar kako dela, to je vprašanje.  ???
lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #3618 : 24 Marec 2007, 19:03:29
Sam sicer o vzrejanju vem toliko, kolikor rabim - torej praktično nič, a zakaj se nihče ne razburja, ko imate tudi vi (človeške) bratce in sestrice (se pravi so se vaši starši parili po večkrat)? Pa je daleč od tega, da so vse kombinacije uspešne :) :)

Izi daje lepe mladičke, zato je povpraševanje po njem veliko, o epilepsiji še nisem ničesar slišal v njegovi liniji, tudi psi so sicer zdravi, lepi in dobri za delo. Ali raje vidite, da se eksperimentira in dobi radoznale? :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3619 : 24 Marec 2007, 19:22:06
zvezdica, so slovenski psi tako slabi, da je treba po njih na Hrvaško?

Moje mnenje je, da se s tujimi psi širi baza pri nas in to je dobro. Če ne bi bilo tujih psov, potem bi na koncu parili bratce in sestrice. Čudno, da vsi priznani vzreditelji parijo svoje psice tudi v tujini. Pa pri nas je ogromno legel domačih psov. Samo zreklamirati jih je treba znati.  ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3620 : 24 Marec 2007, 19:22:37
jaz zase imam najrajre preverjene, ponovljene kombinacije.
Samo dejstvo,da je plemenjak iz tujine žal ne zagotavlja kvalitete.
Predvsem , če o vzreji kdo ve le toliko,da moraš it parit v tujino in vzet samca s titulami  ::)
Domači psi imajo eno prednost ,ki je tudi slabost  ;)- da jih natančno poznamo. Tako tisti,ki res ne preštudirajo pasme in genetike lahko vsaj po fenotipu izberejo za svojo psico najboljšega samca.
nekaterim pa se pač zdijo tisti ,ki o njih vejo samo to ,da imajo take in take (po možnosti lepotne nazive) atraktivnejši.
Seveda ne trdim s tem, da ni smiselno it  v tujino ,če doma ni primernega psa ali če osebno poznaš psa ,ki ti ustreza in ga hočeš parit.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #3621 : 24 Marec 2007, 20:06:19
5rca, veliki vzreditelji povprecno parijo v tujini (ali v drugih psarnah) priblizno na 1 od 10 legel, ki jih imajo v psarni (verjetno se manj) :-)))).
Sem absolutno zato, da paris v tujini, ce ves, zakaj to delas. Sama nikoli ne grem parit psice v tujino, ki je zgolj povprecna. Imam dovolj odlicnih samcev za izbiro v Sloveniji. Prodas pa itak 90 % mladicov kot druzinske pse (in kot vzrejne mogoce 1 na 10 psic- ostale sterilizirajo se pred 1 gonitvijo). Ce imam doma vrhunsko psico in si mislim iz legla kaj zadrzat, kar bi bilo v prihodnje pac zanimivo za vzrejo, potem parim tam, kjer menim, da je tisti trenutek najboljsi pes. Kilometri niso ovira.
In druga resnica je pac v tem, da domace pse zelo dobro poznas, kot je omenila Deteljica, njihove dobre in slabe lastnosti. Pri tujih ves le za dobre :o.

V Sloveniji imamo dovolj veliko bazo borderjev, da Izijeva paritev 3 psic ne bo ogrozila populacije ;D. Ce bo 10% izmed vseh psic v teh leglih kasneje imelo mladice, bo veliko.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3622 : 24 Marec 2007, 20:23:22
5rca, veliki vzreditelji povprecno parijo v tujini (ali v drugih psarnah) priblizno na 1 od 10 legel, ki jih imajo v psarni (verjetno se manj) :-))))

Ja, samo pri nas ni takih psarn kot jih imajo v tujini.  ;)  Da pa pariš svojo psico z domačim samcem sama zaradi tega, ker ga pač imaš doma (ne glede na to kakšen je), mi pa nikoli ni bilo prav všeč.

In druga resnica je pac v tem, da domace pse zelo dobro poznas, kot je omenila Deteljica, njihove dobre in slabe lastnosti. Pri tujih ves le za dobre :o.

Verjetno še bolj pomembno je, da poznaš njihove mladičke (kot je že deteljica napisala o preverjenih kombinacijah).

Itak pa sem še milijonkrat povedala, da o vzreji ne vem čisto nič in govorim samo iz vidika kupca psa. ;D

lapi, za katere psice se gre? Vem samo za eno.  :-[ :-\ 


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3623 : 24 Marec 2007, 22:16:46
5rca, zdele sm pa tud jst Bu vidla :o :D  ;D



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #3624 : 24 Marec 2007, 22:51:38
5rca, se enkrat si preberi moj prejsnji post, pa ce ti se vedno ne bo jasno, o cem govori, me privat kontaktiraj, probam pac pisat za (upam) vsaj povprecno razgledane kinologe :-[.

Se ti pa iskreno opravicujem, da ti moje vzrejne kombinacije niso vsec. Dobr, da nimajo vsi tvojga okusa :o



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3625 : 25 Marec 2007, 00:38:21
Ha Lapi, očitno si se spoznal/a v tistem kar sem napisal. Pojma nisem imel, da je pes o katerem piše Barbka Izi.
Zakaj je Izi slabši od psov v tujini? Ker nima mladičev, ki bi bili multi Ch, ker ni on multi Ch... (pa ne govorima samo o lepoti), v tujini pa se take pse dobi in to ne samo enega.

Po mojem skromnem mnenju se paritvena kombinacija ponovi (isti samec in samica), če je ta dala res vrhunske mladiče, kar zame ne pomeni en mladiček s slovenskim ali hrvaškim šampionatom ali 1 mladiček v 3 agilitija ali paše.

Hvala za vzreditelja ;), vendar če ne veš to nisem, tisto leglo, ki pa smo ga imeli z našo psico, je samca izbrala vzrediteljica od Bay in tudi, ko (če) bomo imeli naslednje leglo, ne bo odločitev o samcu moja, ker se v vzrejo nisem poglabljal in se tudi ne bom.

Bi pa bil res vesel, če bi mi naštel/a 3 BC-je, ki so v Sloveniji o katerih govoriš v takih presežnikih in zakaj si to zaslužijo?



cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #3626 : 25 Marec 2007, 09:55:06
Vse lepo in prav, Bay, da tebi te titule toliko pomenijo. Saj ima vsak človek svoj sistem vrednosti, zato me to čisto nič ne moti. Poznam dosti ljudi, ki jim razstave res pomenijo veliko.

Edino, kar me je zmotilo pri tvojem pisanju pa je, da nikjer niti enkrat nisi omenil najpomembnejšega pri naših psih - zdravja in dobrega karakterja, ki se na razstavah ne ocenjuje v tolikšni meri, da bi bilo reprezentativno. In to bi sam prej postavil kot utemeljitev uspešnosti legla, kot MultiCh.

Je pa tako, kakor piše Lapi, večinoma resnično - 90 % mladičkov gre bolj v družinske roke, in brez resnih ambicij tako v razstavljanju, agilityju ali paše (ter - posledično trdega dela na kateremkoli področju), psa ne boš imel s titulami. Zatorej po mojem vrednostnem sistemu to ni pogoj za naslov "legla leta"  :P :P



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #3627 : 25 Marec 2007, 10:02:06
Bay, da boš vedel s kom se pogovarjaš  in o katerih psih, je tukaj njena spletna stran; da ne omenim kaj je dosegla v agilitiju :
 
  http://www.shadowofaire.com/


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #3628 : 25 Marec 2007, 11:35:46
Minči in Cerae, hvala za podporo :), se vsaj tolk blond ne pocutm vec ;D.

Bay: o vzreji sem sicer govorila o Airedalcih, me pa zanima, zakaj TVOJI mladici, ko si sel parit V TUJINO, niso MULTI J Championi? Sej so ze dost stari, a ne?

Nikoli novih lastnikov mladickov ne silim na razstave, ce to pac zelijo, gredo, ce ne, pa ne. VEDNO pa jih silim v pasje sole, kjer se oni in psi naucijo, kako srecno ziveti v skupnem zivljenju. To tud steje, a ne in res upam da ne samo Multi titule, o katerih govoris? Raje mam zdavega, pametnega in srecnega borderja kot nesposobnega Multi Championa. Ampak, kot sem ze prej rekla, hvala bogu, da so okusi razlicni, mi bomo prodajali tvoje mesance, vi pa vase multi champione, pa bo 8)

Zdravja pa raje ne bom omenjala :o

M.



lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #3629 : 25 Marec 2007, 11:43:10
Kakšno zanimivo temo imate??? ;D