Border Collie

Lisa · 3993129

Lelika

  • *
    • Prispevkov: 158
    • Točke: 1
Odgovori #5010 : 17 Julij 2007, 08:22:03
Hoj, evo prišel je čas ko se odločam za oz. proti sterilizaciji. Prebrala sem si že vse kar se prebrati da, me pa zanima kakšne imate vi izkušnje. Kdaj so se vaše psičke prvič gonile? Ali razne tablete in spreji kaj pomagajo, da se ubraniš psov? (tam kjer jaz živim je več psov kot ljudi)  :D :D :D


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #5011 : 17 Julij 2007, 08:27:58
Buffy se je prvič gonila pri 10 mescih in pol. K sreč sem bila celo njeno pro gonitev doma, ker sem bila na bolniški. Tabletk, sprejev in česa podobnega nismo uporabljali. Jaz sem ji samo rjuho povsod dajala in jo potem prala.
Tudi zunaj ni bilo nobenih težav s "sledenjem". Res pa je, da sva bile večkrat po mal zunaj, ker jst za dolge sprehode nisem bila sposobna.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #5012 : 17 Julij 2007, 08:29:30
Tema sterilizacija je že odprta.  ;)

Moja ima 16 mesecev in se še ni gonila  :o  V naselju je veliko psov, pa je kljub temu ne mislim dat sterilizirat. Baje spreji pomagajo, še najbolj pa pomaga, da v času gonitve psico odpelješ (z avtom) na odročen kraj, kjer opravi potrebo, potem pa po hitrem postopku domov. Malo organizacije in potrpljenja, ampak gre.

Kristinca & Florinca


Lelika

  • *
    • Prispevkov: 158
    • Točke: 1
Odgovori #5013 : 17 Julij 2007, 08:40:31
Florinca - vem da je odprta sem že prebrala, ampak sem hotela slišati še izkušnje lastnikov BC. Ne vem jaz se ful bojim jo dati sterilizirati. Po drugi strani pa ko berem kakšne vse probleme lahko imaš, če jo ne daš (navidezna brejost, možnost tumorjev...) mah, saj ne vem več. Mladičkov ne mislim imeti. No, saj bi jih ful imela, samo jih potem ne bi hotela dati nikomur.  :-\ :-[

Ali ima sploh katera na tem forumu psičko sterilizirano (mislim BC)? Ker kolikor sem razmišljala se mi zdi da ne.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5014 : 17 Julij 2007, 09:06:34
Mogoče kdo iz zdravstvenih razlogov, kaj veliko borderk pa res ni steriliziranih.
Na splošno vsi , ki s psi delamo gonitev še opazimo ne  ;).
Za mano navadno ne hodijo nobeni tuji psi. Če pa le kdaj kakšen teži, pozabim na ljubilteljstvo in ga tako kot vsakega tečneža prilepim s povodcem čez hrbet  :-[ , pa ga mine pohota in gre težit drugam  :P .
Svoje gonče psice mirno sprehajam s svojimi šolanimi samci, jih pač ves nadzorujem - edino najhujše tri dni včasih posebaj sprehodim, delam pa itak z vsakim posebaj.
Kakšnih tumorjev in podobno nisem imela še pri nobeni od svojih psic.

Večina propagande za sterilizacijo izvira izključno iz tega, da povprečni ljudje , ki imajo pse za kdo ve kaj ...saj še sami ne vejo  ::)...navadno ne pazijo dovolj na gonečo psico in posledica so nezaželjeni mladiči. Vsi ostali kao pozitivni izdravstveni učinki so bolj izgovori za prepričevanje , da se lažje odločijo za poseg. Ker kakor najbrž veš , vsaka medlaja ima dve plati- tudi zdravstveni učinki sterilizacije. Smiselno je zagotovo sterilizirati vse psice, ki imajo hormonske težave - prepogoste gonitve, navidezne brejosti ipd.
Kar se tiče vedenja in vpliva na kakovost življenja lastnika  je kastracija samcev zagotovo bolj učinkovit ukrep kakor sterlizacija psice.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5015 : 17 Julij 2007, 09:24:51
Spet veliko lepih novic, pa samo za vikend (no, pa še malo  ::)) smo "manjkali"! Čestitke vsem tekmovalcem za soboto, še posebej pa cacy  :o  :o in 5rci  ;D ;D.

Mi smo ta vikend izkoristili za krajšo delovno akcijo pri fantovi mami, za "popestritev" pa smo v nedeljo rinili še na Kokrško sedlo, kjer je Lum seveda užival sto na uro (komaj sem ga prisilila, da se je malo ulegel v senco  8)), jst pa malo manj  ::). Vsekakor zanimiv vikend!  ;)


5rca - a ste se še kaj bolj konkretno pogovarjali o tistem morebitnem srečanju v vaših koncih?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5016 : 17 Julij 2007, 10:01:09
5rca - a ste se še kaj bolj konkretno pogovarjali o tistem morebitnem srečanju v vaših koncih?

Nič konkretnega. Se bomo ta vikend zmenili kaj več...  :-\

Sem se spomnila... cacy, a si mi kaj dolžna?  :P 8) :P :P


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5017 : 17 Julij 2007, 10:03:04
Sem se spomnila... cacy, a si mi kaj dolžna?  :P 8) :P :P

Zakaj pa misliš, da je šla na dopust  ;) :P



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5018 : 17 Julij 2007, 10:04:55
Zakaj pa misliš, da je šla na dopust  ;) :P

Packa...  >:( >:( :D :D


Gayo

  • *
    • Prispevkov: 77
    • Točke: 0
  • BC Gayo
Odgovori #5019 : 17 Julij 2007, 10:10:19
Ah, ne verjamem, po mojem bo cacy držala obljubo :) ... če ne jo bomo pa spomnili. :)

.. sploh ne upam vprašat ... Kaj je z Grifom ? ... včeraj sem slišala govorice, ki mi niso bile všeč ...

Mojca


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #5020 : 17 Julij 2007, 10:16:34
Hay,
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4191.0 tukaj je več o Griffu napisano, če še nisi videla  ;)
Res ga je škoda.
lp,
Anja


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5021 : 17 Julij 2007, 10:26:29
Kdaj so se vaše psičke prvič gonile?

Nasa avstralka Olivia se je prvic gonila pri 16 mesecih. BC Lyra je bila sterilizirana pri 6 mesecih, v Ameriki. Placali smo malo vec za laserski poseg namesto klasicnega kirurskega, ni imela nobenih komplikacij in se je hitro okrevala.

Skoraj vse moje psice so bile sterilirizane, imam bolj malo izkusenj z nesteriliziranimi. Olina prva gonitev ni bila nic kaj posebnega, sli smo celo na borderzbor, se pa lahko zgodi, da bo druga bolj problematicna, ker bi radi sli z obema psicama na seminar v tujini ravno takrat, ko se bi Oli lahko gonila, in gonece psice so (zaenkrat) prepovedane.




Gayo

  • *
    • Prispevkov: 77
    • Točke: 0
  • BC Gayo
Odgovori #5022 : 17 Julij 2007, 10:39:46
brez besed.

Mojca


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5023 : 17 Julij 2007, 22:29:20
evo nas doma...

najpraj čestitam vsem za pretekli 2 tekmi, še posebej cacy in sky za dober začetek  :o  sveda vseeem ostalim tudi!!  ;) septembra pa bomo že mi na tekmi, če bo vse pos sreči  ;D

Jojjjj upam da se bo Grifa našlo!  :-\  :(  držimo tačke in pesti!


Gayo

  • *
    • Prispevkov: 77
    • Točke: 0
  • BC Gayo
Odgovori #5024 : 18 Julij 2007, 12:17:16

Mojca


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #5025 : 18 Julij 2007, 12:47:29
Tole sem pa že videla. Pameten pes, v tako umazano vodo tudi jaz ne bi šla.

Kristinca & Florinca


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #5026 : 18 Julij 2007, 18:29:20
Ta le filmček sem tudi jaz že videla, res pameten pes ;D


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5027 : 19 Julij 2007, 21:26:19
Danes je pa mika z Bafko treniral. Glede na to, da je Bafka precej bolj izkušena od njega pa je on še malo štorast, jima je šlo kar dobro.  :o :o

PS: mika, upam, da je z roko vse v redu in da te rit ne boli preveč.  :D :D 8) :D ;)


mika

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
  • Bufka in Gigi
Odgovori #5028 : 20 Julij 2007, 07:38:54
Danes je pa mika z Bafko treniral. Glede na to, da je Bafka precej bolj izkušena od njega pa je on še malo štorast, jima je šlo kar dobro.  :o :o

PS: mika, upam, da je z roko vse v redu in da te rit ne boli preveč.  :D :D 8) :D ;)

Kar dobro? Kam si pa ti gledala? ::) Toliko treninga, toliko odrekanj pa vse skupaj nič..  8)

Sem mislil da je tole lažje, tko da kapo dol pred vami agilitaši.  :)

LP,
M




petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #5029 : 20 Julij 2007, 07:46:21
A zdej vidiš, kaj treningi delajo  ;).
Ne morš kar pri 3. teku vse obvladat  :P.
Dokler ne probaš, se zdi vse enstavno.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5030 : 20 Julij 2007, 09:53:40
Sem mislil da je tole lažje, tko da kapo dol pred vami agilitaši.  :)

tut jest sm tko mislila  :D  pol pa ko pridbaš, je pa tko težje...zgleda pa tko lahko in na izi, ko gledaš na tekmi   ;D


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5031 : 20 Julij 2007, 09:57:37
Ok, če noben ne želi s to temo med "borderje" potem bom pa jaz tukaj nadaljevala debato iz te teme: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4147.msg136287;boardseen#new

Strinjam se z obema - deteljico in alenkob. Dejstvo je, da se pri nas še premalo zavedamo, da so borderji precej obremenjena pasma, če je ne spremljaš dovolj. Tukaj sicer govorimo samo o očeh, imamo pa še problematiko HD - ED , CL, TNS, pa še kakšno bolezen. Prav tako niso imune linije - prizadete so tako razstavne kot ISDS linije.
Angleški border collie klub je prav v zadnji številki njihove revije na veliko pisal o tem - ko bom utegnila, bom prevedla.
Mislim, da je potrebno o tem govoriti in pisati - vse v smislu, da se izobrazi tako vzreditelje kot bodoče lastnike.
Alenkab - po mojih informacijah imamo v Sloveniji že pse, ki imajo status "affected", vendar natančne evidence o številu nihče ne vodi (so samo vzreditelji, ki povedo, ker jim ni vseeno).
Težave s HD/ED mislim, da vsi poznamo (samo ta forum preberemo, pa dobimo podatke).

Je pa nekaj res - kljub vsemu pa se ne pari "certifikatov" in "šampionatov" temveč psov. In - tako kot pravi deteljica - včasih je potrebno uporabiti zdarvo pamet. Kaj ti rabijo kolki A/A, če je pes tak "kripl", da komaj hodi. In kaj s koliko C/C - če vidiš psa, ki tudi ob teh kolkih pri desetih letih fantastično giba in dela.

Osebno sem za uporabo zdrave pameti - ob uporabi informacij, ki jih nudi sodobna veterina.


P.S. Jaz bom v Optigen poslala vzorec. Če bi dobili 20 ali več psov, bi dobili 20 % popust, pa še stroški poštnine bi se zmanjšali. Če je kdo zainteresiran, naj mi pošlje ZS ali pa kontaktira na [email protected]

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5032 : 20 Julij 2007, 10:02:57
Kolibri kaj sta CL in TNS?  :-\

Lp nina



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5033 : 20 Julij 2007, 10:08:52
CL: Neuronal Ceroid Lipofuscinosis, poznan tudi pod NCL
http://www.optigen.com/opt9_cltest4collies.html

TNS: trapped Neutrophil Syndrome
http://bordercolliehealth.com/TNSdatabase.html

Pa pozabila sem omeniti še PRA, pa epilepsijo, gluhost ...


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5034 : 20 Julij 2007, 10:15:10
Samo v vednost v zvezi z Opitegen DNA CEA/CH testom ( sem že pred pol leta spraševala, če je kdo zainteresiran, tudi Maša je), pa ni bilo nobenega.
Vzorec se pošlje na Nizozemsko, oni potem pošljejo v ZDA ( kjer se test opravi, in samo tam).
Tako imenovane "clinics" so razpisane za leto vnaprej, objavljene , tudi kje se dobi koda za popust, ker se vsak lahko priključi kateremukoli klubu, ki jo že ima..( popust 20% )
Dodaten popust se dobi na on-line izpolnjen formular.5%
Sem tudi ponudila pomoč pri informacijah, pa se je zanimala samo ena lastnica BC-ja.
Moja Ruby je testirana.. pošlješ vzorec, pa je.
Kolikor mi je znano je testirana v Sloveniji samo ona in Mašina BC.
lp

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #5035 : 20 Julij 2007, 11:10:21
tut jest sm tko mislila  :D  pol pa ko pridbaš, je pa tko težje...zgleda pa tko lahko in na izi, ko gledaš na tekmi   ;D

Se mi zdi, da je bilo zanj težje, ker je pes že izkušen, on pa je začetnik. Lažje bi bilo, če bi se tako on, kot pes, osnov in vodenja učila skupaj in bi bilo za oba vse novo. Vsaj za nekoga, ki se prvič spopada z agility-jem, se mi zdi, da je drugi primer lažji in boljši.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5036 : 20 Julij 2007, 11:15:28
imaš prav....potem pa blagor nam, ki smo imeli/imamo lažje delo  :D  ;)


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5037 : 20 Julij 2007, 11:38:49
5rca, do zdele nism niti vedela da sta zmagale (glede na pisanje tukaj predvidevam da sta) :D
Seveda da dobiš tortico... a žal šele v torek (je prvi dan ko bom dejansko doma)... Tko da če ti nasledn teden ustreza (do sobote sm doma, pol me ni do okol 10.8.), sporoči, pa se bomo zmenile... ;)



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #5038 : 20 Julij 2007, 12:09:55
Kolibri a lahko tudi vzorec druge pasme ali mora biti border? Jaz bi namreč testirala mojo tollerko na CEA (PRA je normal po starših, zato tega ne bi).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5039 : 20 Julij 2007, 12:15:23
V navodilih piše, da lahko različne pasme, različni lastniki.
Tule je pa seznam testov, ki jih lahko naročiš http://www.optigen.com/opt9_test.html

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience