Border Collie

Lisa · 3992972

SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5580 : 31 Avgust 2007, 09:07:03
Ne,sem bil ziher,da si kar nekaj zmišljujete!    :-[     ;)

A pridete jutr kaj k nam?


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5581 : 31 Avgust 2007, 09:13:26
No ja, vsaj dokler Olivia ne bo imela mladicev, a ne?  :D :D :D

In to z Grinom, ne :P ;)

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5582 : 31 Avgust 2007, 09:16:28
In to z Grinom, ne :P ;)

Dvojni merl...  :o :o ;D ;D


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5583 : 31 Avgust 2007, 09:29:21
Ne,sem bil ziher,da si kar nekaj zmišljujete!    :-[     ;)

A pridete jutr kaj k nam?


Lp Zoran

Misliš Varpolje? Ja, pridemo. Sicer smo mislili že danes, pa mislim, da bo jutri tudi vreme lepše. Boš tam?  :o



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5584 : 31 Avgust 2007, 10:27:20
Popoldan.

So pa že v torek zvečer prišli eni italjančki z borderjem.So potem ful Loka snemali v sredo,ko sem bil gor.    :o

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5585 : 31 Avgust 2007, 14:01:07
Kaj pa je jutri v Varopljah?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ewchy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #5586 : 31 Avgust 2007, 14:28:03
Tabor reševalnih psov, ki pa traja že od srede in bo še do nedelje ;)


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5587 : 31 Avgust 2007, 14:30:28
A je možno prit en dan firbcat? Jutri me žal ni doma, ampak resnično me ima firbec kaj reševalci počnete  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ewchy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #5588 : 31 Avgust 2007, 14:39:33
Seveda je možno :). Je pa tako da se ponavadi dopoldne do kakih treh dela na različnih deloviščih, potem pa je ostanek popoldneva prost. Tako da popoldne je bolj težko kaj videti razen dobre družbe ;)


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5589 : 31 Avgust 2007, 14:54:16
Kaj pa imate v nedeljo v planu, bi vas bilo mogoče opazovati na katerem od delovišč?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5590 : 31 Avgust 2007, 15:01:52
Citiraj
Kaj pa imate v nedeljo v planu, bi vas bilo mogoče opazovati na katerem od delovišč?

Neyka,eno od delovišč je tudi pred Novo štifto,na tisti stari veliki kmetiji na levi strani (smer proti Gornjem Gradu),kjer bi naj delali nekakšne toplice.
Ziher veš,katero mislim.  ;)
Do nje pelje stari drevored.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5591 : 31 Avgust 2007, 17:14:45
aaaa Repene  ;D superca! Sigurno pridem pobirbcat (mam lih 2 km do tja če ne manj)  :) Komaj čakam. Kaj pa delate tam - ruševine?  ;D

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5592 : 31 Avgust 2007, 17:21:51
Ja,tam se delajo ruševine.  :)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #5593 : 31 Avgust 2007, 22:25:19
Khm...

Pozdravljeni najprej, res mi ni dalo miru, da se nebi logiral s svojim nickom...

Saj res več ne vem, kaj naj za vraga človek še napiše, reče, pokaže, naredi, da je stvar nekak bolj jasna...

Če bo kje kaka tipkarska napača, to je zaradi silnega kozlanja, ki ga mam po tipkovnici po prebiranju teh črev (enkrat na vse svete se spravim brat kak pesjanarski forum, pa me vedno srat prtisne... Al pa kar kozlat...).

Torej, vidim, da ste bli spet pridni in plodni glede debat na temo delovna linija/razstavna linija, eni ne vejo, kaj je kaj, eni niti ne vejo, kaj je pasji rep, po prebranem sodeč. Da najprej pojasnim (pišem počasi, ker vem, da verjetno nekateri ne berete hitro!!!) nekaj stvari, ki so se hote ali nehote zapisale nekaterim: VSI psi, ki jih zadnjih skoraj 30 let (žal) lahko videvamo po razstavah v 1. FCI grupi pod imenom Border Collie, so oz. so bili potomci ČISTIH DELOVNIH LINIJ. Iz enega samega, zelo zelo nezapletenega razloga: DRUGIH PAČ NI BILO! Pasma se pač razvijala skozi stoletja na zelo majhnem geografskem področju (prvi zapisi o psih, po zunanjosti in delovnem načinu podobni današnjim borderjem segajo v zgodnje 16. stoletje, torej PASME NI IZUMILA FCI), kot zdaj verjetno večina že ve, je "skrb" za pasmo prevzela leta 1906 ustanovljena ISDS, ki je pse vpisovala v svoje rodovne knjige po delovnih sposobnostih ter po zunanjem izgledu. Standarda si vrli škotski kmetje, ustanovitelji ISDS, niso niti približno hoteli izmišljevati, ker je edino pašna sposobnost pomembna in relevantna, ne pa barva dlake ali postavitev uhljev. Fizične pomankljivosti so bile do tega časa pri borderjih (takrat še jih niso tako imenovali, imeli so kakih 30 različnih imen za praktično isto vrsto psa) že "spucane" in sicer z naravno in vzrejno selekcijo - enostavno: nesposobni psi niso mogli past, zato z njimi niso vzrejali, ne glede za izgled in pamet. Ime Border Collie pripisujejo g. Jamesu Reidu, dolgoletnemu predsedniku ISDS-ja, ki je prvi zapisal ime pasme in sicer v tridesetih letih 20. stoletja (torej tudi IMENA NI IZUMILA FCI).

Zgodovina "velikega poka" za intermezzo: ISDS kot krovna organizacija je rasla in si do začetka 70-ih let prejšnjega stoletja prislužila že ogromno članov, Američani so celo v tem desetletju prirejali "world Championships" v paši, ki pa so jih po pravilu dobivali psi in pastirji iz VB (OK, saj je tudi večina ameriških psov iz tistega časa uvoženih iz VB, zelo malo je lastne vzreje), torej lahko sklepamo, da so tudi Američani poznali borderje pred FCI... In, jasno, ko se KC odloči, da prizna pasmo Border Collie kot "show breed", se začne val protestov iz vsega pašnega sveta (saj veste, agilityja takrat še ni bilo, prav tako ne flyballa in freesbieja, torej je bil border res samo delovni, pašni pes in ne še športen), a ti protesti ne zaležejo nič. KC in zatem še FCI priznata borderje kot razstavno pasmo, od tega trenutka naprej je pasma razdeljena, temu ne gre oporekati (ja, ja, malo zgodovine nikomur ne škodi, saj vem, da je enim tečno to brat, ker sem verjetno že kakih 526 krat to zadevo napisal na raznih forumih, ampak vseeno, mogoče pa bo kdo spregledal).

OK, gremo dalje... Nekaterim se rado zapiše, da so borderji torej samo psi, ki imajo FCI papirje, working sheepdog pa je ves ostali "šrot", ki nekako izgleda kot border... Ljudje, enkrat za vselej: sheepdog je praktično nadpomenka za psa, kot pri nas kdo reče, da ima ovčarja, pa vsi vidimo bebavega, artritičnega, podrtega Rexa, tako je v VB "sheepdog" pač ovčar, in ker je border nekako tako pogost na farmah in kmetijah kot mačka in traktor, jih vsi imenujejo sheepdog. Tale "working" je samo tak... Olepšava... Češ, hej, moj pa sliši moje žvižge in zna ovce pripeljat iz onega brega, ki je kake 3 kilometre daleč... Ampak vsi so tega sposobni, da ne bo pomote!

Še nekaj o registraciji psov v register ISDS... Jasno, če sta starša vpisana v ISDS, mladiči dobijo ISDS papirje (ob predpostavki, da imajo starši pregledane oči, CEA in PRA sta v populaciji borderjev igrali veliko bolj nevarno vlogo kot HD ali kaj podobnega) in to je to. Vendar pa ISDS pozna tudi ROM oz "registration on merrit", kar je pogojni vpis, ki ga pes pridobi s prikazom pašnih sposobnosti na "working test-u". Tak pes NI vpisan v rodovno knjigo ISDS, so pa, če se takega psa pari s psom, ki je vpisam v rodovno knjigo, v ISDS vpisani njuni mladiči. Torej, Kolibri, Leroy je vpisan le pogojno, ker je več kot uspešno opravil working test in tudi tekmuje v "trojki" oz. v razredu open (in to po ISDS trialih, ki so kar malo zahtevnejši od FCi trialov). 

Še nekaj na kratko: delovni pes je vsak pes, ki nekaj dela (jasno, kar se mene tiče so razstave izvzete!!!), pri borderjih pa je zame delovni pes le tak, ki pase... Delovna linija pa, hja... Kakor kdo to razume. Po moje so vsi borderji iz delovnih linij, ker pač vsi izvirajo iz ISDS-ja, s tem da so eni še sposobni delat in so LEPI, drugi pa so še samo za prah z njih brisat in jih futrat s slinčki pa na razstave z njimi hodit, taki pa so GRDI (ta stavek spada v kategorijo "pišem počasi, kot eni berejo").

Povzetek:
a) border collie je stara pasma, čeprav se tako imenuje le kakih 80 let
b) FCI NI izumila pasme border collie
c) FCI NI izumila imena border collie
d) border collie in working sheepdog je eno in isto (že Einstein je rekel kako zanimivo o relativnosti...)


Pa še en nasvet za lažje življenje:

PREBERITE, ZA BOGA ISUSA, ŽE KAKO KNJIGO O ZGODOVINI PASME, ISDS-ja, PAŠE, DELA,..., NE PA SAMO NOVOZELANDSKO-AVSTRALSKIH RODOVNIKOV (priporočam: British Sheepdogs, E. Halsall; Border Collie - The Versatile Breed, J. A. Larson; Old Farm Dogs, D. Hancock; Understanding Border Collies, B. Sykes;... Malo morje je dobrih, res dobrih knjig o tej pasmi...

Sicer pa... Lep pozdrav in nasnidenje v naslednji vojni  :P
 



Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #5594 : 31 Avgust 2007, 22:34:55
Opa, še nekaj sem pozabil...

če se komu da Googlat, naj poišče sledeče:

-Old Hemp
-Maddie (druga psica, vpisana v ISDS, sicer beardie - v tem primeru tip dlake)
-Wiston Cap
-Clun Roy
-Sweep from Otterburn
-Bosworth Coon
 
še ogromno je takih psov, vsi pomembni za pasmo, nekaj International Supreme Champion-ov, vsi pa poščijejo današnje "barbie collie-je" na vsaki razstavi...

Upam, da se mi bo kdaj dalo poskenirat in sem pripopat stare slike teh psov, čisto tak, za podkrepitev napisanega...



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5595 : 01 September 2007, 08:00:23
Tomster - Angleži v svojih katalogih (osebno videla na Cruftsu v agilityu) , ločijo - border collie in working sheepdog. In točno tako vpišejo.

Da je Leroy vpisan v ISDS je bil le primer (replika na deteljico) - da se v ISDS vpisujejo tudi psi z novozelnadskimi show predniki.

In - ja - pasme border collie ni izumil FCI temveč KC (Angleška kinološka zveza) in jo registrirala pri FCI, ta pa po njej povzel standard.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5596 : 01 September 2007, 08:19:45
Da nadaljujem - vprašanje je, zakaj je KC priznal working sheepdog kot pasmo border collie?
Mogoče z druge strani - če je ne bi, mi tega foruma ne bi imeli, ker nihče od nas nikoli ne bi slišal za borderje in njihove lastnosti, ker bi bili še zmeraj - samo kmečki psi... Kaj bi bilo bolje? Ne vem, vem pa, da z mojimi "barbikami" neskončno uživam.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #5597 : 01 September 2007, 20:44:34
Kolibri, lej... Lepo sem napisal... Border Collie ni izum niti KC niti FCI, ampak izključno ISDS. Sheepdogs and their masters (John H. McCulloch), knjiga iz leta 1938 (!) že pasmo imenuje Border Collie, nikjer v prej omenjenih knjigah, ki so jih pisali izključno ljudje, ki so s svojimi psi delali, niso jih razstavljali, ni omenjen working sheepdog, povsod le Border Collie - OK, je omenjen working sheepdog, a le kot sopomenka, nikjer kot "druga liga", kot to dela FCI. Kar pa zdaj dela FCI po razstavah, je pa še ena hinavska fora, ki samo potrjuje moje mišljenje. Edino, kar je izumila FCI, je napisan standard pasme, ki pa nikjer ne omenja delovnih sposobnosti, kar je edinstven paradoks, glede na to, da so ravno delovne sposobnosti naredile pasmo tako kot je. In ja, ta napisan standard je naredil daleč največ škode tej (in vsem ostalim delovnim pasmam) pasmi, več kot katerikoli nevesten vzreditelj, HD, PRA, CEA, kajvemkajše...

Zdaj pa res, pred naslednjo večjo debato toplo priporočam omenjene knjige, boste vsaj vedeli, o čem govorim...



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #5598 : 01 September 2007, 21:02:16
Tomster, lepo, da si nas uboge nevedneže razsvetlil, ampak v bodoče prosim za malo lepši ton. Saj veš lepa beseda lepo mesto najde.  ;)

Kristinca & Florinca


Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #5599 : 01 September 2007, 21:15:22
Heh, brez skrbi Florinca, Tomster je kot poletna nevihta, redko, a toliko močneje vdari! 8)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5600 : 01 September 2007, 22:01:03
Tomster - FCI je pasmo "border collie" priznal na predlog KC - matične angleške kinološke organizacije. Na podlagi razstavnega standarda, ki ga je predlagal angleški KC. Če bo KC standard spremenil, bo FCI prilagodil standard angleškemu. Nikakor pa ga ne more spreminjati standard.
Border collliji v Angliji in po FCI imajo tudi delovni izpit. Ko bom utegnila, bom prevedla angleška pravila za izpit in za "trial-e". Mislim pa, da so v Angliji pozveti po ISDS. Zakaj pa Angleži (ki nimajo nič z FCI - na svojih prireditvah pse ločijo v "working sheepdog" in borderje moraš pa drugje vprašat. FCI nima s tem nič :-)
Tako, da ni vse samo črno in samo belo, borderji imajo tudi druge barve ... (Florinca, sej Tomster v resnici ni tako hud, kot se dela :-), je čisto prijeten fant, ki je lani pripeljal k nam na kmete kolege, da so pokazali, kako borderji delajo.


Drugače sem pa danes videla modro-dookega borderčka (prvi v živo). Ej - prav dobro zgleda.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #5601 : 02 September 2007, 14:24:40
Par fotk BCjev iz agility tekme včeraj. . .



















Več fotk pa v mojem albumu. . .  :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #5602 : 02 September 2007, 14:51:53
Hay,
me ni 14 dni pa napišete tolko strani da jih komaj preberem in večinoma samo o delitvi borderjev.
Po vrhu pa zamudim še border srečanje  :'( imeli ste se sigurno super, jaz pa zamudim, ker sem na Pagu.
Petrca kdaj si ti šla s Paga? Ker jaz sem gledala malo če bi te kje najdla, pa te nisem.
Majchy lepe slike.
En borderček ima celo takšno kost kot ima Zoro dve. Me veseli da jih ima vsaj en pes rad. Zor jih je imel rad samo takrat ko jih je dobil, potem pa niso bile več zanimive.
Čestitke vsem, ki ste dobili kakšne rezultate v teh 14 dneh, ko me ni bilo.
Kolibri starša bodočega legla sta mi všeč in če prepričam očeta da naj ne odklopi interneta, če jaz kupim psa bi mogoče se javila, če bo kej resnega te kontaktiram preko emaila ali telefona, če bo seveda takrat še kakšna samička prosta, ker samčka ne morem imeti zaradi Zora. Kot sem rekla kar bo resnejšega bo privat  ;)
lp,
Anja


mitja

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 1
Odgovori #5603 : 03 September 2007, 08:31:03
Kdor je kolikor toliko objektiven se pac mora strinjati s Tomsterjem.

Najbolj pervezna izjava, ki sem jo o borderjih kdaj slisal (ne spomnim se avtorja)
je bila tista, da se delovni (ISDS) borderji sploh ne bi smeli imenovati border collie,
ker baje sploh niso vec podobni onim ta pravim (razstavnim ali FCI ali ne vem kaksnim).
Torej logika:
nekomu ukrades pasmo in ga potem poducujes kako bi ta pasma morala izgledat oz.
zahtevas, da svojo pasmo poimenuje z drugim imenom.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5604 : 03 September 2007, 10:18:12
No tako - danes je bilo 5 borderjem odvzeta kri in (že) poslana v Optigen. Hvala dr. Cepudru (Medicovet Kranj) da je privolil v "testni projekt" in zdržal jutranji pritisk borderjev na njegovo ambulanto.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5605 : 03 September 2007, 12:08:44
Na bolhi sta spet dva oglasa za "borderje"    :-\



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Lelika

  • *
    • Prispevkov: 158
    • Točke: 1
Odgovori #5606 : 03 September 2007, 12:49:35
No, mi smo se pred tednom vrnili z dopusta in sem končno našla čas, da napišem par stvari.
V glavnem smo ful uživali, bili smo na dolenjskem, pa na Kolpi in na morju. Suri sicer morska voda ni pretirano odgovarjala, se je navdušeno zagnala v vodo, potem pa je ugotovila, da ima čuden okus in se je vsa užaljana pobrala na brisačo. :D :D
Sicer je pa Suri junakinja tega poletja. :o :o :o Vam bom povedala eno tako luštno zgodbico, ki se je zgodila pred kakimi tremi tedni. Nekega večera (ob 1h zjutraj) smo sedeli pred hišo na dolenjskem in gledali zvezdne utrinke (je bilo ravno ful utrinkov) in je fant rekel, če gremo do gozda (cca 50m za hišo), ker se od tam ful dobro vidi. In mi smo šli res proti gozdu, prva sva šla moj fant in jaz za nama pa brat od fanta s Suri. Ko sva midva prišla do roba gozda je za nama pritekla Suri vsa nasršena. Meni se je zdelo ful čudno, ker ona ponavadi ni taka. Potem naju je prehitela in ful začela teči v polkrogu in lajati. Moj fant je pri tem počepnil in gledal na kaj laja (misli je da je verjetno kakšna divjad, ker tam je ful teh živali, ker je začetek kočevskega roga). In kaj smo videli  :o :o :o :o :o cca. 5 metrov pred nami je ležal MEDVED  :-\ :o, no v glavnem lahko si nas predstavljate, da smo z nadzvočno hitrostjo zdirjali stran in hvalabogu, če nebi bilo Suri bi mu midva padla naravnost v objem. K sreči pa se on tudi ni preveč sekiral, ker če bi hotel bi nas sigurno napadel, tako da smo potem ugotavljali, da je sigurno zavohal naše ovce. :'( :'( :-\ :-\, tako da previdnost sigurno ne bo odveč. Sploh pa je tam čisto normalno, če se kakšen jelen sprehaja po poti, vsakodnevno vidimo lisice, srne...

Seveda je bila Suri drug dan takoj nagrajena, dobila je super kuhano kosilo in eno ogromno kost.  ;D


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5607 : 03 September 2007, 12:53:31
uuuuuuuuu tole pa je zgodbica :o
Bravo Suri  ;D

Mene bi kap  :-\



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5608 : 03 September 2007, 13:14:21
Lelika!  :o :o Suri good job!  ;D

Drugače sem pa učeri Suri spoznala...Super pridna in luštna psička je!  :-*


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #5609 : 03 September 2007, 14:37:34
Bravo Suri!