Border Collie

Lisa · 3992982

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5730 : 16 September 2007, 20:03:33
Komaj čakamo videe. Predvidevam, da je šlo Lumiju odlično (kar sem Gaji itak vedno govorila, da je on narejen za ovce).  ;D

Drugače mi je pa včeraj povedala Sandra, da sta šla dva Hitova mladička v LJ-Polje, tako da sta čisto blizu mene.  :o :o :o


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5731 : 16 September 2007, 20:20:48
5rca - lahko ti je žal, da nisi prišla! Bilo je super! Malo smeha (na temo: igraj se z ovčkami), veliko ploskanja, nekaj predstav je bilo res odličnih! Najboljši pastir je postal (sram vas bodi borderji  :o ) sheltie! Pa vidli smo Bay in alenkob delati v (ker sta razstavna psa) "best in show " ringu - beri, ta velikem travniku. Lumova lastnica se je bala, da ne bo šlo (sej je res Shep stric, ampak...), bilo je super vzdušje.
Tisti, ki ste prebrali naš članek o lanski paši ste se zagotovo prepričali, da tisto ni bilo nakladnja, da smo še premalo napisali, kako dobro je.
A ja - poleg borderjev so pasli še šeltiji (prvo in tretje mesto!), bearded colliji, shapendoes in avstralec (škot pa ne vem, ali je ali ni, mislim, da ni noben).
Hrana je bila odlična, pijače več kot dovolj, malo premalo sence (prav mi je, kaj pa nisem šotora s seboj prinesla), pa toplo. V glavnem - mi smo šli domov več kot zadovoljni.
Pa odločili smo se, da bomo - ko bodo šli mladički od hiše - začeli hoditi k Martini. Da bomo odlepili te p******* ovce od ograje, kamor se nalepijo, ko pride Oli v ogrado.  >:(

A ja - pa lepo je bilo enkaj forumovcev v živo spoznati  ;)


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5732 : 16 September 2007, 20:28:05
5rca - lahko ti je žal, da nisi prišla!

No, ja... Mi ni.  :P ;) :P Ker ne vem, kako dobro je bilo...  :P ;) :P


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5733 : 16 September 2007, 20:29:23
Škot je od Lidije pol en šel notri z njo ;D Je tudi pasla ;D

Men je blo tud res super 8)
Šeltiji so pa ČIST razstural :o taki mejhni pa toook dobri :o



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #5734 : 16 September 2007, 20:31:06
Šeltiji so pa ČIST razstural :o taki mejhni pa toook dobri :o

Saj veste kaj pravijo.. Strup je v majhnih stekleničkah  :P  ;D

Čestitke vsem  ;)

Lp


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5735 : 16 September 2007, 20:37:39
Ja zdej pa res sem že nestrpna za videe!!  :o Toook čestutate Lumu, da kumi čakam da ga vidim!!!  :o :o


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5736 : 16 September 2007, 20:39:50
Gaja, jst Luma nimam na posnetku :-[ sori...
Tud tko se mi zdi da mi ene par filmčkov manjka (k sm jih zdele pregledala) :-\
Je pa res da so fuul veliki teli moji filmčki. tko da ne vrjamem da jih bom na net dajala :-\



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5737 : 16 September 2007, 20:42:59
5rca - lahk verjameš na besedo in ti je lahko žal :-)

Madonca - pozabila - še en belgijska ovčarka groenandelka  je tudi pasla!


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5738 : 16 September 2007, 20:53:48
Men je bil fuuuul dobr un 3 mesečni borderček :o kwaaa je deluuu :o Noro :o Tkole šele vidš kaj majo teli psi v krvi :D :D

Men je bil vsak posebi všeč ;D



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #5739 : 16 September 2007, 20:58:28
Hvala tudi Simonu, za požrtvovalno prevajanje. :)

Smo se dogovarjali, da stvar ponovimo, oz., da začnemo pasti. :o :o


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5740 : 16 September 2007, 21:00:27
Ja Simon HVALA za vse informacije in prevode ;D ;D



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #5741 : 16 September 2007, 21:06:54
Pa vidli smo Bay in alenkob delati v (ker sta razstavna psa) "best in show " ringu - beri, ta velikem travniku.

Barbka, danes sta bla delovna...  ;D, vsaj malo...

Dan je res hitro minil s super družbo. Sara pa je bila navdušena nad tolikimi psi in ovcami, da še kar noče zaspati.

Prevajanje... pa še kdaj  :D



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5742 : 16 September 2007, 21:08:56
Smo se dogovarjali, da stvar ponovimo, oz., da začnemo pasti. :o :o

Sem slišala ja  :D :D Cacy ma 'izvrstne' ideje!  :D :D :D


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #5743 : 16 September 2007, 21:19:10
Sem slišala ja  :D :D Cacy ma 'izvrstne' ideje!  :D :D :D

A to misliš o nakupu ovac in shrambi in pašnji pri vas?


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5744 : 16 September 2007, 21:30:28
Ja pomoje to misli :D Kaja, nam vsem se je zdela tale ideja najboljša :D 8) ;D



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #5745 : 17 September 2007, 07:09:16
Meni nekako ni žal, ker zaradi zdravstvenega stanja tudi ne bi bila sposobna pridt.
Sem pa za pašo že kar nekaj časa zmenjena nekje drugje  :P. Tako da bomo kmal vidl, kako bo šlo.
Kot mladič je Buffy veliko pasla golobčke in seveda svojo najboljšo prijateljico Veni  :D.


uša

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #5746 : 17 September 2007, 07:27:07

Tudi nam je bil včerajšnji dan zelo všeč, kljub temu, da imam psa, ki ima nagon za pašnjo (pravi Martina), vendar je ta nagon že tolko preusmerjen, da so ovčke zanjo prijetne živalce! ;)
Svetovala je naj poskusiva s pet terapy! :) :) :)

Organizatorji, prevajalci in družba so bili super! ;D

L.p.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5747 : 17 September 2007, 07:45:56
Svetovala je naj poskusiva s pet terapy! :) :) :)

Ne pozabit na frisbi!Vidve sta super tim. A kaj trenirata? Bi nastopala v Naklem?



uša

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #5748 : 17 September 2007, 08:13:23

Jean, trenirava! :o Samo nisva za kakšne nastope pred publiko! :-[

p.s. če vas pa ne bo dovolj lahko poskusiva! ;) :)

L.p.



Freya

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #5749 : 17 September 2007, 09:28:28
No, da se še midva mal oglasiva. Vse kar ste napisal o Freyi je res, da ne bo več ugibanj (Jimmy pa Adara,...).
Je pa naša mala totalna hiperaktivka, tako da imava ful dela z njo. Zdej še hodimo v malo šolo v Ognjeno, prejšnji teden sva pa še agility začela trenirat.
Sej se še kaj oglasiva pa tud fotke bova poslala. Za vzorec pa upam, da mi bo uspelo eno pripeti tukaj zraven.

Lp,
Valentina & Primož


Jest sem pa včeri spoznala eno zelo luštno borderko  ::) Z lastnikoma živi blizu nas, spoznali smo pa se na predavanju G. Vidica, ki smo ga imeli v sklopu z pasjo šolo, kamor sta prišla tudi onadva. Mala je stara 7 mesecev, fuul luštna psička in prijazna, sicer ni imela časa se malo prečohat, ker je imela preveč dela z tekanjem po poligonu  ::)  Slikic na žalost nimam, ker nism vedela da bojo se oglasili ko grejo iz šole in je ostal fotkič doma  :'( No sej sta lastnika registrirana na forumu, tako da upam da se kmalu kaj javita v temi in objavita kako slikico lepotičke Freje  ::)
So pa bili na pikniku v Mostecu in so se spoznali z minči.  ::)



binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #5750 : 17 September 2007, 10:49:17
Sem prvič na tem forumu tako da vsem lep pozdrav!
Sem lastnica BC stare 4 mes in imam kar nekaj vprašanj.Psička je izredno aktivna,kot je značilno za pasmo.Koliko gibanja potrebuje,da ne bo prišlo do težav z kostni in sklepi,ker je pač še mlada in raste.V prihodnje se bove verjetno ukvarjale z agilitijem.

Lp binka



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5751 : 17 September 2007, 12:07:13
Škot je od Lidije pol en šel notri z njo ;D Je tudi pasla ;D

Men je blo tud res super 8)
Šeltiji so pa ČIST razstural :o taki mejhni pa toook dobri :o

mene pa to res ne čudi  8).
Kajti šeltijo so bil delani za ravno delo v padockih- malih ogradah  :).
In če je bil presikus tam kot vedno  ;) , je bilo to njihovo področje in zmaga šeltijev pred borderji pričakovana  :)
Zagotovo bi blesteli tudi npr corgiji- morda bi potolki celo šeltije  :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #5752 : 17 September 2007, 12:39:43
Deteljica,
se kje dela teste tudi v velikih ogradah?

Mislim, da Martina upošteva pri točkah tudi pasmo: torej če je za pasmo značilno, da nima več nagona, lahko dobi pes, ki pogleda ovce in se celo zapodi za njimi toliko točk, kot pa border ki tudi kroži okrog ovc, z repom dol... To se mi samo zdi glede na točke in zanimanje različnih pasem.

Bi pa po mojem včeraj moral zmagati 1. pes (ali psička?), ki je bil izven konkurence, 3 mesece star mladiček borderja  :P. Takoj ko je prišel v ogrado se je zapodil za ovcami, okrog pa je bilo precej psov, ki je lajalo, tekalo... ampak on je videl samo ovce  :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5753 : 17 September 2007, 12:57:02
Deteljica,
se kje dela teste tudi v velikih ogradah?

ne bi vedela  :D.
Zagotovo pa je dejstvo,da so bile nekatere pasme delane ravno za take ograde, zato me ne čudi, če dobijo višje točke  8).
Pa tudi znatraj posameznih pasem so posamezne linije delane bolj za male črede oz skupine in druge za večje črede in ene za padoke in druge za odprto področje. Ne morem se sicer pohvaliti s spiskom katere so katere  :-[, sem pa vsaj toliko napredovala, da vem da so zelo različne po vedneju, tako pri čredah ,kakor drugod  :P
Zanima  pa me to sploh ne zaradi opravljanja kakršnih koli preiskusov ampak izključno  zato, da bi si znala v bodočnosti tem bolje izbrati zase pse za čist drug namen kot je paša  ;D

Kar pa se tiče pristopa k prvim vajam psa ob ovcah, pa meni oz moji filozofiji bolj ustrezajo drugačni pristopi. Recimo od 4 dosedaj videnih oz sprobanih mi bolj ležijo drugi trije kot "italianski". Ampak to je pač stvar osebnih  preferenc in okusa in sploh ne pričakujem, da bi ga kdo moral z mano delit.
Tudi če ne bi bila zame tale varainta , čeprav reletivno blizui, absolutno čist predaleč in neekonomična  bi se prav z veseljem redno vozila. Ne dvomim, da bi se dalo dogovorit o sistemu dela.

P.S.:
Kdo pa je bil talentirani "kandidat za psa"  :D ?


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #5754 : 17 September 2007, 13:20:02
Kakšni pa so tej 3 pristopi?




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5756 : 17 September 2007, 14:02:06
Kakšni pa so tej 3 pristopi?

vsi so bili na odprti površini (Več ha), z večjo čredo ovac in vsi so pustili, da pes eksperimentira in se niso vtikali v njegov stil že v začetku.
Izhajajo iz filozofije, da pes itak zna past , mora samo imet prostor in čas in možnost eksperimentirat, da ugotovi kaj deluje in kako se ovce vedejo oz odzivajo na njegove "posege".

V enem primeru dajo zraven izšolanega psa, da se novinec uči od njega oz v timskem delu.
V drugem primeru je zraven šolan pes ampak samo zato, da popravlja napake začetnika oz čredo postavlja tako, da začetnik lahko dela ( ker ni ograde seveda je to nujno).

V tretjem primeru dobiš ovce in nalogo, da jih moraš spravit tja in tja- pa se znajdita ti in pes kakor vesta in znata -se pravi oba dobita možnost, da se seznanjata z ovcamiin njihovim obnašanjem. Kajti dejstvo je, da v današnjih časih tudi večina vodnikov prvič sreča ovce v živo, ko pride na preiskus s psom.






Kar meni ni blizu , je pa zagotovo pot do uspeha, če šolaš pse za presikuse, je izhajati iz dejstva , da psa moramo naučit past in da pes dela že od začetka striktno po navodilih nekoga, mimo svojega občutka.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #5757 : 17 September 2007, 14:03:47
A to misliš o nakupu ovac in shrambi in pašnji pri vas?

Ja pomoje to misli :D Kaja, nam vsem se je zdela tale ideja najboljša :D 8) ;D

 :D :D vidim da ste se že kar določili  :D :D  Jest bi bla tut za, sam da ne bojo tele ovce, zrinle kkšnega konja iz boksa, če pridejo!  :P :D Se bomo pomenili ko se vidimo!  8)

No, da se še midva mal oglasiva. Vse kar ste napisal o Freyi je res, da ne bo več ugibanj (Jimmy pa Adara,...).
Je pa naša mala totalna hiperaktivka, tako da imava ful dela z njo. Zdej še hodimo v malo šolo v Ognjeno, prejšnji teden sva pa še agility začela trenirat.
Sej se še kaj oglasiva pa tud fotke bova poslala. Za vzorec pa upam, da mi bo uspelo eno pripeti tukaj zraven.


Ooooo pozdravljena na forumu!!!  ::)  Čim prej pokažita še kako slikico!!   :P ;)

Sem prvič na tem forumu tako da vsem lep pozdrav!
Sem lastnica BC stare 4 mes in imam kar nekaj vprašanj.Psička je izredno aktivna,kot je značilno za pasmo.Koliko gibanja potrebuje,da ne bo prišlo do težav z kostni in sklepi,ker je pač še mlada in raste.V prihodnje se bove verjetno ukvarjale z agilitijem.

Binkatinka pozdravlljena na forumu!

Dobrodošla še kaka slikca!  ;)


Minči...Kaj pa filmčki?  :P  


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5758 : 17 September 2007, 14:58:48
Minči...Kaj pa filmčki?  :P   


Ja, kaj pa filmčki?   ;) 

Minči nekaj nagaja net, se mi zdi ...


Hvala, cacy in ostali za čestitke, Lum je bil res super! Pa tudi sicer smo zelo navdušeni.  :o Bomo poskusili še kdaj ponoviti.



binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #5759 : 17 September 2007, 15:12:50
nekaj sliki je na: http://binkatinka.moj-album.com/
Vseeno pa bi prosila,če mi kdo odgovori na vprašanje.
Lp