Border Collie

Lisa · 3992982

Ela

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • BC Aja
Odgovori #5850 : 27 September 2007, 20:15:31
Živjo!
Sem lastnica skoraj 5 mesecev stare borderke in me zanima če imate kakšne izkušnje z zaganjanjem psa v avtomobile, saj ko greva na sprehod se za vsakim avtomobilom zapodi in zalaja nanj. Prosim za nasvete kako psa tega odvadit.Zanima pa me tudi na kaj moram še posebej paziti pri vzgoji in kakšne imate vi izkušnje.
Najlepša hvala za odgovore.
Lp Ela.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5851 : 27 September 2007, 21:00:15
Ela, zaganjanje borderja v avtomobile (in druge premikajoče stvari) je negativno vedenje, ki ga moraš skorigirati.
Načinov je več, pridlagam pa ti, da se obrneš na najbližjo pasjo šolo ali pa na vzreditelja, ki ti bo povedal, kako naprej (od kod pa je borderka, če lahko vprašam).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #5852 : 27 September 2007, 21:12:54
Sva dva in si bova razdelila  ;). Za vsakega eden  ;D.

Tako je! Treba je imeti dva, no vsaj dva, saj eden ni nobeden. :o Me veseli, da bo Hitova sestrica imela družbo ;D. Lepo potuj.

Da bi nas pa presenetila, bi bilo pa malo težko. ::)


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #5853 : 27 September 2007, 21:15:21
Joooj petrca, tudi jst ti želim mirno in varno pot, pa čimprej pridte nazaj in nas zasuj s slikcami male princeske ;D



Ela

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • BC Aja
Odgovori #5854 : 27 September 2007, 21:16:36
 Hvala za odgovor.V šoli so mi svetovali halti ker se tudi v agility pse zaganja.Je pa iz Pirnič pri Medvodah (gospa nima psarne) mati:Pandora, oče:Allymoon Icebreaker.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5855 : 27 September 2007, 21:22:33
Halti ne bo rešil težav, samo krotila jo boš lahko. Pomembno je, da te naučijo, kako preusmeriš pozornost iz avtov na sebe. Samo po internetu ti bomo težko svetovali.
Menjaj šolo :-).
In vprašaj še vzrediteljico, če ti lahko pomaga.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5856 : 28 September 2007, 09:44:15
Halti ne bo rešil težav, samo krotila jo boš lahko. Pomembno je, da te naučijo, kako preusmeriš pozornost iz avtov na sebe. Samo po internetu ti bomo težko svetovali.
Menjaj šolo :-).
In vprašaj še vzrediteljico, če ti lahko pomaga.

P ne odlašaj - resno  :-\



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5857 : 28 September 2007, 09:54:05
Mah jaz sem sprobavala tisoč in en način preusmerjanja pozornosti pa mi je to bolj malo pomagalo, ker ash ponavadi slisi/vidi avto, kolo, tekace pred mano tako da je edina moznost, da ga v trenutku ko se hoce zagnati v premikajoci se objekt dam na prostor ceprav mi vedno tudi ne uspeva.
Za halti res ne vrjamem da bo pomagal, reazen pri obvladovanju psa v trenutku, ko se zazene. Ash se zadnje case da sam v prostor in tako tudi ostane dokler ne gre avto mimo, kadar pa so mokre ceste in se izpod koles slisi se zvok spricanja vode pa mi nic ne pomaga je nagon mocnejsi od vsega.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5858 : 28 September 2007, 09:59:08
Aja pa se to. Tole z dajenjem psa na prostor je mogoce res zamudna zadeva, ker se je treba pac vsakic ustaviti in pocakati da gre avto mimo ampak boljse zguba casa kot povozen pes.  ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5859 : 28 September 2007, 10:10:21
Jaz sem imela takega aussieja , ki je tekel z joggerji, ustavljal avtomobile, sledil tekačem na smučeh in vsemu podobnemu..in še danes poskuša ustaviti kosilnico - ga zaprem, ko kosim..
Velja biti korak pred njim ( za začetek) in ker predvidevaš, kaj se bo zgodila, ga preusmeriš predno od reagira (zahtevaš pozornost, pokažeš žogo.. ipd in nagradiš !!!)
Vaja prostor, zlasti na daljavo je super, je pa zahtevnejša..
 In ja vprašaj vzrediteljico..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5860 : 28 September 2007, 10:21:45
Meni se pa zdi, da je boljše s pozornostjo kot s prostorom (čeprav je prostor čisto v redu - itak je pomembno samo to, da se psa ustavi). Ker v prostoru moraš vedno paziti na to, kdaj se bo zagnal (kaj, če kdaj slučajno nisi pozoren  :-\ ), s pozornostjo pa odvračaš ta nagon in sčasoma se ti bo pes nehal zaganjati v avtomobile. Je pa treba to delati od prvega dneva, ko pride mladiček v nov dom. Ko se enkrat že začne zaganjati v avtomobile, je problem precej težje popravljati kot pa, če sploh nima možnosti, da razvije tako vedenje.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5861 : 28 September 2007, 10:42:29
Vse lepo in prav ampak kolikor vem (vsaj kolikor sem sprasevala lastnike borderjev), vecina ni imela teh tezav da bi se jim psi zaganjali v premikajoce se predmete/osebe. Tako, da lahko je govoriti o preusmerjanju pozornosti drugo pa je praksa. Jaz z svojim delam na tem ze od samega zacetka, ker sem bila na potencijalno tezavo zaganjanja opozorjena ze dolgo pred nakupom psa, pa mi preusmerjanje pozornosti ni kaj dosti pomagalo. Najbrz pa je nekaj tudi na tem, kako mocen nagon ima pes.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5862 : 28 September 2007, 10:51:24
isla - zelo veliko ljudi ima težave s pašenjem premikajočih predmetov. En možakar na štajerskem koncu plačuje premoženje, ker je njegova psica že marsikoga pogrizla, po cesti z njo ne more hoditi ipd . (več bi ti znali povedati tisti iz "štajerskega" konca). Tudi ena "moja" je začela to kazati, pa so to zdaj lastniki za silo poštimali. Verjetno se samo o težavah ne govori na glas (ne vem - ker se zmanjša imidž svojega psa mogoče?).
No, kar se tega tiče - jaz sem vsem "mojim" povedala še preden so šli mladiči od doma, kako se morajo stvari prilotiti. In tisti, ki so me resno vzeli, teh težav sploh niso imeli ...

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5863 : 28 September 2007, 11:01:30
 ;D Najbrz je res tako. Bolj kot sem sprasevala, bolj sem dobivala odgovore moj pa tega ne pocne, pa ceprav je ravno pasnja premikajocih se predmetov najpogostejse omenjena kot potencjalni problem pasme. Dolgo casa sem razmisljala, kaksno sreco moram imeti, da sem ravno jaz dobila psa, ki pase vse kar se premika ostali pa teh problemov nimajo.

V soli sem dobila nasvet naj preusmerjam pozornost, vcasih je funkcioniralo ponavadi pa ne. Za svoj primer mislim da tezave ne bomo nikoli povsem odpravili imam pa to sreco, da z svojim psom prezivim vecino dneva in ga poznam kot lasten zep ter zaradi tega lazje predvidim kdaj in v kaj se bo zagnal.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #5864 : 28 September 2007, 11:08:11
isla - če boš vztrajala, boš odpravila. ne obupati (borderji so najbolj inteligentni tudi zato, ker predvidijo, da bomo obupali :-) ).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5865 : 28 September 2007, 11:30:59
Lyra je vcasih tudi zelo rada pasla avtomobile, ampak k sreci ne takrat ko smo bili zunaj na cesti, ampak samo, ko smo se smai peljali z avtom. Ampak to je bilo dovolj grozno in neprijetno. Napadla je skoraj vsakega, ki ga je videla--tudi tisti, ki so bili parkirani ob cesti ::). Sipa na njenem oknu je bila vse umazana od sline in popraskena od njenih zobk. Smo bili zelo hudi vsakic, ko je to naredila, in scasoma se je odvadila. Se pa vcasih vidi v njenih oceh ko se peljemo, da jo zleo, zelo mika... Crazy dog!



tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #5866 : 28 September 2007, 12:27:09
Tudi jaz sem imal velike probleme z Makom in njegovim zaganjanjanjem v avtomobile, kolesarje, tekače-vse, kar se je premikalo no, največja strast so bili motorji-tukaj mu še vedno čisto na zaupam ::). Tudi sama sem poiskusila vse mogoče, da bi preusmerila pozornost...včasih je uspelo, velokokrat ne, dajala sem ga na prostor...pravzaprav se sploh ne spomnim več kaj vse smo počeli. Kakorkoli, problem je počasi izginil.
Mala je prav tako ene 2x pomislila, da bi bilo mogoče zabavno kakšnega tekača past, pa se zanjo ni najbolj prijetno končalo ;) sedaj pa tudi pomisli ne več na kaj takega.


dUŠAN

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
  • Archie
Odgovori #5867 : 28 September 2007, 12:34:19
Ela- Delat, delat pa še enkrat delat z psičko. Pozornost,preusmerjanje pozornosti, igra takšna in drugačna( žogice, frizbi....... Agylity........ Z haltijem ne bosta prav nič rešila.  Dokler mu ti ne boš bolj zanimiva od avtomobilov, bosta imela probleme.

Lep pozdrav
Dušan&Archie :)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5868 : 28 September 2007, 13:11:04
Ela- Delat, delat pa še enkrat delat z psičko. Pozornost,preusmerjanje pozornosti, igra takšna in drugačna( žogice, frizbi....... Agylity........ Z haltijem ne bosta prav nič rešila.  Dokler mu ti ne boš bolj zanimiva od avtomobilov, bosta imela probleme.

Se ne bi mogla bolj strinjat.

tincy, kako se ni najbolj prijetno končalo? :-\


Ela

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • BC Aja
Odgovori #5869 : 28 September 2007, 14:13:18
Hvala za nasvete.Saj delam na pozornosti, sam problem je v tem ,da ko gre avto mimo oz. ko ga zagleda jo ne zanima čisto nič drugega pa če se trudim z igračo, hrano... Halti pa so mi priporočili zaradi tega ker bi jo s haltijem lahko hitro obrnila stran od motečega dejavnika ter tako pridobila pozornost.
Lp Ela.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5870 : 28 September 2007, 14:24:02
Probaj jo ujeti preden zagleda avto.  ;) Saj bo šlo.


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #5871 : 28 September 2007, 15:43:33
Ela,
tudi Art se malo cudno obnasa v prometu (zgleda, da je to malo v druzini, glede na to da ima Isla isti problem :o).
Ampak po nasvetu 5rce, imam pri roki vedno kaksno igraco al pa palco in ko silsim avto, mu jo pokazem, potem pa samo se to gleda. Noben avto ni vec zanimiv. Frisbee pa je pri nas najboljsa varianta za pritegovanje pozornosti.
Ce pa ne tripa na igrace, je pa to verjetno malo tezje na hitro resiti.
Sporoci, kako se bos lotila tega problema.
lp
maja



mašyka

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
  • Lino__________Kdor ima rad pse ima rad ljudi.
Odgovori #5872 : 28 September 2007, 15:53:05
Smo že trije iz istega legla ki imamo tak problem.Samo moj dela to samo ko je na vrvici, zato vedno ko grema s kolesom se ustavim in ga dam na sedi. Prav očke se mu svetijo po želji da bi se pognal za njim :). Ko pa avto opazim pred njim pa ga kličem in ne dela tega :o



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5873 : 28 September 2007, 15:59:48
Mislim da tudi suri to pocne. Vsaj ko je bila manjsa, je zdaj pa ne vem..  :-\



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5874 : 28 September 2007, 16:05:41
To je pač značilnost borderjev, da popasejo kdaj pa kdaj, če jim je dolgčas (nekako dvomim, da pasejo, ko počnejo kakšno super zadevo z vami). Taki so.  ;) Je pa na strani lastnikov, da se jim pokaže, kaj se lahko pase in kaj ne.  ;)


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5875 : 28 September 2007, 16:28:55
Tako je 5rca vsem psom iz tega legla je dolgcas in vsi smo nesposobni lastniki!  ;)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5876 : 28 September 2007, 16:34:49
Pomiri se, Isla, ni letelo na "vaše" leglo  ::)   Tudi mi imamo te probleme, samo ne z avtomobili in kolesarji, pač pa s psi ... pa nimamo nobene veze z vašim leglom  :P. In dejstvo je tudi, da če sem res extremno zanimiva (kar pomeni, da zraven skoraj dušo izpustim), tudi Lum neha psat pse, ki se žogajo in se igra z mano. Samo, je pa zelo težko bit ves čas tako naspidiran, razen če začneš kaj jemat  ::) Verjetno pa smo enostavno zamudili tisti vlak, ko ne bi bilo treba takih ekstremov. Ampak - ne boste verjeli - napredujeva in Lum je včeraj dal prostor celih 10 minut, čeprav je nekaj metrov stran delala borderka poleg in vaje v gibanju. Sem zelooooo ponosna.  :o



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5877 : 28 September 2007, 16:41:12
Se ne rabim pomirajat, ker nisem razburjena. Le zacudena, kako nekateri radi solijo pamet vsem, povsod in v vseh temah...
Dejstvo je da nekateri borderji pac ne pasejo vsega kar se premika in to ni stvar vzgoje temvec stvar karakterja in nagonov. Jaz s tem, da mi pes lezi na prostoru nimam problemov, imam pa vsekakor problem (glede na to da sem z njim skoraj 24 ur), kam priti ob prometni cesti. Biti psu venomer tako zanimiv, je lahko reci ce imas psa ob sebi le takrat, ko imas z njim namen kaj poceti. Ce pa se mi kam mudi pa enostavno nimam casa ob cesti psa se motivirat in ga animirat zato, da se mi ne bo zaganjal v avtomobile.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #5878 : 28 September 2007, 16:48:39
Ja, saj te čisto razumem, imamo hudo podobno situacijo, verjemi. In mi smo tudi z njim skoraj 24 ur na dan, 5rca pa pravzaprav tudi ... No, pa nima veze.

Kar se pa soljenja tiče - bilo je postavljeno vprašanje in bil je podan odgovor. To je vse. Vsaj kakor jst to razumem ...  ;)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5879 : 28 September 2007, 17:00:18
Ja, najlažje je reči, da je vse v genih pa da so starši od psa krivi.  ::) Pa ne rečem, da bi se predniki od moje psice ful neki razlikovali od prednikov tvojega... Ne rečem, če bi mi to rekla gulu.  :-\

isla, pojma nimaš, koliko dela je bilo vloženega v mojega psa (niti ne poznaš ne moje psice in ne ostaih iz tega legla)... Če tako vzameš - veš to samo za tvojega psa. Tako da nimaš pravice govoriti, da se je moja psica skotila že vsa pametna in brez napak. Da pa napišeš, da si za psa zanimiv le, če ga imaš zraven le, ko delaš... A me poznaš? Veš, kaj delam s psico in kdaj? Verjemi mi, da je psica z mano ves čas, ko sem doma pa me opazuje še, ko počiva. Čudna sem, a ne, da se znam narediti zanimivo za psa.

Ne vem, zakaj imate borderje potem pa jokate, ko se pojavi kakšna njihova tipična nezaželena značilnost...

Ne da se mi s tabo več, ker samo iščeš, kje se boš z mano spravila v prepir. Čudno, da se ti spraviš z mano v prepir, artichoka je pa zadovoljna z mojim nasvetom, ki ji očitno pomaga (zgleda se le da, če se hoče). In s tabo ne vidim smisla o tem razglabljati...