Border Collie

Lisa · 3993521

artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #6750 : 05 Januar 2008, 22:03:49
Tina, kje si imela pa obcutek (Alen, Branko, Martina), da najbolje vodis psa oz. da te pes najbolj razume?



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #6751 : 05 Januar 2008, 22:48:07
Tina, kje si imela pa obcutek (Alen, Branko, Martina), da najbolje vodis psa oz. da te pes najbolj razume?

To tudi mene zanima :)

Drugače pa tukile je filmček od naju (krajši ker sm slabe dele vn dala :D)
http://youtube.com/watch?v=5f4SVPb5NwA



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #6752 : 05 Januar 2008, 23:11:46
manca lepo je Bode delu(ful dobr je laufu velik krog okol ovčk, pa lepo je prostorčka delu ;) ), bravo!  ::)


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #6753 : 05 Januar 2008, 23:16:16
manca lepo je Bode delu(ful dobr je laufu velik krog okol ovčk, pa lepo je prostorčka delu ;) ), bravo!  ::)

Sej sm napisala da to je bil trenutek "pridnosti" :-[
Žal je le 10% paše tako priden trenutno... Res pa je, da če dela Martina z njim je pa 100% priden... se pač vidi da jst zadeve še ne obvladam :-[



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6754 : 05 Januar 2008, 23:27:51
Kar sem pa jaz delala so na Madžarskem izhajali iz kroženja oz že v prvem dnevu so kroženje spremenili v "nihanje " za ovcami-korak 2, navadno je do tega prišlo , ker je novinec posnemal izšolanega psa. Če ni šlo tako so v naslednjih treningih poskusili s pozicijo in mahanjem vodnika to spremenit. S tem da si že od začetka psa pošiljal z razdalje (ene 20-40m).

Na Nizozemsem pa si psa takoj prvič poslal od daleč za ovce in ga tam poskušal ustavit in začet direktno kot vi rečete korak 2 v prvo. Če je šel kakšen pes preveč direktno v ovce, so imeli ograjo cca 50 m dolgo in izučen pes je ovce namestil nakoncu,  novinca pa si poslal po drugi strani te ograje za ovce- s cca 5O ali več m takoj v prvo.
Skraj noben od videnih psov ni kazal posebnega namena ugriznit , če pa kakšen je se noben ni sekiral v tej fazi dela. Pač rekli so prostor še nekrat, al pa fuj za pse , ki so že bili bolj daleč z vajami. Kar sem jaz videla ni bilo nobenega napada,ki bi lahko ogrozil ovce itak.

Belgija:
Pa še poseben kmečki sistem s katerim najbrž ne zmagaš pašne tekme zagotovo pa se kmalu naučiš uporabljat psa tako,da vodi ovce kamor hočeš (preverjeno)  :D:
Za mene  je Dayev vzreditelj po desetih minutah ugotovil , da sem itak brezupen primer  :P(jaz ne psi) in je po prvem trenigu ubral drugo taktiko, ki se baje obnese za mestne dame , ki nimajo pojma o ovcah o psih. Dal mi je cca 20 ovc in nekaj ha in mi razložil naj jaz in pes spraviva ovce- najpej na točko 1, potem 2 potem 3 potem v hiško in potem pod lopo- To naj izvedeva kot veva in znava , bova že dobila občutek sčasoma je dejal in odšel domov na kosilo  :o.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #6755 : 06 Januar 2008, 00:11:29
Tina, kje si imela pa obcutek (Alen, Branko, Martina), da najbolje vodis psa oz. da te pes najbolj razume?
Težko rečem kje sem najbolje vodila psa...vodenje najbrž nikjer ni bilo preveč blesteče ;).
Martinin način dela se mi je zdel nekoliko lažji-lažje je bilo preiti iz kroženja v "nihanje", kot pa že začeti s samim "nihanjem".  Res pa je, da je Mak precej bolj napredoval pri Brankotu, pa tudi grizel je manj.
Mi pa je bila na začetku povsem zmedena-je na vsak način hotea krožit, pa je tudi ona kmalu ugotovila kaj se od nje pričakuje.
Kaj več pa žal ne znam povedat...bo treba vprašat koga, ki se na stvar bolje spozna.


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #6756 : 06 Januar 2008, 09:10:13
Dal mi je cca 20 ovc in nekaj ha in mi razložil naj jaz in pes spraviva ovce- najpej na točko 1, potem 2 potem 3 potem v hiško in potem pod lopo- To naj izvedeva kot veva in znava , bova že dobila občutek sčasoma je dejal in odšel domov na kosilo  :o.

Je bil ta nacin res pravi in sta ovcke spravila celo v lopo? :o



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #6757 : 06 Januar 2008, 09:23:55
No, Drim oz Tomster lahko povesta kako je to v Avstriji, ker če se ne motim hodita gor?

Tomaž in Vic sta začela iz "kroženja". Pa ne samo v Avstriji, tudi v Franciji se je tako delalo in na vseh seminarjih. Za borderje je namreč naravno to, da lovijo pozicijo "ob 12-ih" in da ovce peljejo k vodniku, zato me je zanimala Brankotova obrazložitev njegovega načina.

LP, Nina



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #6758 : 06 Januar 2008, 10:52:17
drim, a imata kakšne posnetke vajinih psov v akciji?  :-[ :-[

cacy, Bode zgleda res super na tistem posnetku (čeprav nimam pojma, kaj mora delati  :-[ :-[).  :o :o

Čakamo posnetke Ice-a. Menda se je res izkazal.  :o :o

Sky, vse najboljše!!!!  :o :o :o


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #6759 : 06 Januar 2008, 10:55:11
Sej sm napisala da to je bil trenutek "pridnosti" :-[
Žal je le 10% paše tako priden trenutno... Res pa je, da če dela Martina z njim je pa 100% priden... se pač vidi da jst zadeve še ne obvladam :-[

sej vem, sej si napisala  ;D sam useen tusti ta lepi delčki so pa res super  ;)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6760 : 06 Januar 2008, 11:03:04
Čakamo posnetke Ice-a. Menda se je res izkazal.  :o :o

Ice-ove posnetke imam tud sama, ampak je Andraž rekel, da jih bo sam objavil  ;).


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #6761 : 06 Januar 2008, 12:10:11
artichoka, mislim, da si že sama v vprašanju dobila odgovor.
 Problem ni v njih, ampak v nas samih, kaj znamo sami potegnit ven iz tega kar smo slišali. Nekaterim to bolje ratuje, nekateri pa imamo s tem več problemov. Mislim, da Martina lepo razloži in tudi lepo pokaže, še posebej,  ko gre ona s "problematičnim" psom v ogrado. Vedno tudi povdari, da pes ve kaj mora delat in da je problem v nas.
Kar se kroženja tiče, sem zasledila tudi pri Schapendoesih, da vedno začnejo z njim. In mi je to čisto logično, glede na to, da ga že majo v genih tako borderji kot schapendoesi. Tudi Šušu je to čisto nagonsko, in je nazadnje pri Martini prav lepo krožila.
Taglavni problemi pa tako ali tako izhajajo iz poslušnosti psa oz. iz spoštovanja psa lastnika- kakor pravi Martina. Dokler ni poslušnost v "nulo" se bomo vsi matrali s pašnjo.
Debata kateri "trener" je boljši se mi zdi čisto mimo. Nekdo se bo bolj ujel z Martino, nekomu bo bolj všeč Alenov pristop, nekomu Brankotov. Mislim, da je najbolj važno, kje boš ti bolj uživala in se imela fajn. Osnov pašnje se lahko pri vseh treh naučiš. Pa tako ali tako vsi hodimo tja bolj iz zabave, kot pa resnega treniranja (bi bilo treba bolj redno hodit) in namena začeti hoditi na triale.


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #6762 : 06 Januar 2008, 12:29:03
Minci, od Tine nisem hotela slisati kateri trener je najboljsi, ampak samo njeno osebno mnenje.



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #6763 : 06 Januar 2008, 14:37:06
Ah, nisem dokoncala stavka... :-[
... njeno osebno mnenje o nacinu ucenja in njenih obcutkih o ucinkovitosti. ;)



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #6764 : 06 Januar 2008, 19:58:50
drim, a imata kakšne posnetke vajinih psov v akciji?  :-[ :-[

Žal, nič kaj dosti, pa še to vse staro. Jaz ponavadi začnem gledat, kaj delata in pozabim snemat, pa mi malo iz kadra pobegnejo... :-[ Pa še bolj redko sem lani hodila zraven in ponavadi smo pozabili fotoaparat in kamero doma. Definitivno naš zmagovalni (že "pokojni") posnetek je pa bil eden, kjer sem se kregala z muho, namesto, da bi snemala  :-X

LP, Nina



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #6765 : 06 Januar 2008, 20:04:21
No, midva spomladi sigurno začneva bolj intenzivno, in sicer verjetno kar pri Martini, nam je blo zlo všeč.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6767 : 06 Januar 2008, 21:36:56
Je bil ta nacin res pravi in sta ovcke spravila celo v lopo? :o
ja na ta način sva že prvi dan izvedla vse naloge :) (z Griffom ne z Dayem, Day je bil takrat še premlad in itak se je bal ovc dopredkratkim ko hudič križa). Samo prvi dan sem jaz tudi laufala ko pes :-\. Potem pa vse manj :). Tam sem delala 4 dni 2 x na dan, vsak dan drugo pot za nalogo, tako da ne ovce ne pes ne poznajo vnaprej programa   in zadnji dan sem s pomočjo psa lahko spravila celo čredo kamorkoli , ne da bi se jaz pri tem premikala kaj več kot v počasnem hodu , večino čaa pa sem lahko stala čist pri miru:o. Je še pogosto najprej krenil preveč direktno in so se mu razkropile, a jih je takoj samoniciativno pobral skupaj in se postavil približno zadaj.  Na zadnjem treningu  je pes v bistvu samo rabil,da sem nakazala kam hočem ovce spravit in jih je tja tud spravil. Tud jih je na povelje nekje držal ali od kje odpeljal 8).
Ni pa bilo nič po nekih pravilih kot za tekme :-X. Nobene prave pozicije , outturni preozki kot rečeno a je že sam pogruntal v teh dneh, da če gre preveč direktno ,da se mu razkropijo in je samoiniciativno začel hodit bolj daleč in bolj previdno  :-*(jaz se nisem nič vmešala v njegovo delo in stil ,samo povedal sem ,da je v redu, če so šle ovce tja , kot sem si zamislila). Je uporabil tudi prepovedane metode, če ni šlo zlepa. Npr tam je bilo nekaj malih ovc , rjavih z rogovi,ki so tekle ko raketa in ovni so bili dokaj trmasti in tud napadalni. Ko se jim ni več dalo delat so se znali ukopat in tud v psa pognat- no Grif je najbolj zoprnega, ko s eje ukopal in grozil v šusu podrl na tla- ne z ugrizom, s prsmi se je tzaletel vanj in pol je bilo spoštavnje veliko- niso več proballi kontrirat n so korakali vsi kot v fim babe, če jih j egrdo pogledal  :D, bi pa za tak poseg najbrž letel takoj s tekme al pa izpita  :-\.
Tako lahko rečem za oceno nič vredno delo za domačo rabo pa popolnoma uporabno. Za enega kmeta , ki ga noben ne ocenjuje super  8) pes je samostojno in zaneslivjo naredil vse in lahko sem ovce namestila al pa odpelja glih kamor sem si zamislila čist brez osebnega angažiranja.
Vbistvu se mi je zdelo,da ker res nimam občutk za psa vodit pri ovcah in znanja o paši (kot bi slepec slikarstvo učil  ;)) je bilo psu bolj jasno tako- da je pogruntal na začetku kam hočem ovce odpeljet in se je vključil v delo po lastnem nagonu in z lastno pametjo, brez vmešavanaja  in siljenja v neke pozicije pet do pol al pa pet čez pol in razdalja tolk in tolk itd. Ko smo mu to razlagal mu ni blo nič jasno. Ko pa sem se s tem nehala ukvajat in sem mu razložila, da gre samo za to,da ovce nekam odpeljemo ali pa nekje držimo , pa mu je bilo v hipu vse jasno. Mal je še poeksperimentiral kako te žvali reagirajo na kakšen njegov premik in kolk se da z mojo pozicijo kaj pomagat in to je bilo to.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #6768 : 06 Januar 2008, 22:32:45
O gulu, vaju pa kar pogrešamo. A še kaj trenirata agy?

O, lepo. Sej mi tud vas ...  :) Agy je trenutno zamrznjen ker smo (že od novembra) spet na okrevanju. Če bo vse posreči, bomo od konca tedna dalje lahko šli na kakšen milejši skupni sprehod, na agy bomo pa še morali malo počakat in še potem bo bolj na izi, se mi zdi. Bomo pa od spomladi pasli  :o




cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #6769 : 07 Januar 2008, 00:47:13
Midva s Tino sva kar združila svoje posnetke, jih ustrezno skrajšala in popestrila z luštnim komadom ;)

Evo ga: KLIK



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6770 : 07 Januar 2008, 08:02:09
krasen filmček Cerare  :-*.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #6771 : 07 Januar 2008, 10:11:39
Lep filmcek.  :) A Branko tudi tekmuje z svojimi psi v pasi?



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6772 : 07 Januar 2008, 10:28:24
Film je res super. Kolikokrat sta bila psa že na paši?

Kot se mi zdi iz filma moraš ti kot vodnik hodit na to famozno 12. uro oz pred ovce. To mi ni najbloj jasno zakaj? Sicer ima vsak učitelj svoje metode, mi kot učenci se moramo tem metodam prilagoditi. Vse kar lahko naredimo je da izbiramo učitelje (vsaj v tem primeru). Osebno se mi zdi veliko lažje iz kroženja preiti na hojo, vodenje ali kako bi se že temu reklo. Tako tudi ko ti ovce začnejo bežati pes naredi en, dva kroga okrog njih in greš naprej.

Je pa ena velika prednost pri tej metodi, mislim, da se bodo vsi, ki hodijo k Martini strinjali: ni tiste pr....ete linije med ovcami in psom na katero je potrebno paziti  :P  ;D



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6773 : 07 Januar 2008, 10:41:58
Se mi zdi, da je bil Ice prvič med ovcam  ;D. Zgleda je naravni talent za pašo  :o :D


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6774 : 07 Januar 2008, 10:45:26
Lep filmcek.  :) A Branko tudi tekmuje z svojimi psi v pasi?

Branko ne tekmuje, ampak sodeluje na predstavitvah na kmetijskih (obrtnih) sejmih, kar je napisano na njegovi spletni strani.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #6775 : 07 Januar 2008, 10:45:50
Ja Ice je bil prvič :) luštn film, sicer mi ta metoda ni čisto jasna, ampak vsaj vidim nek napredek ;D
Kok je Mi zrastla :o :o :-*



cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #6776 : 07 Januar 2008, 11:52:02
Ice ima za seboj veliko izkušenj, le da tisto, kar pase, niso ovce, temveč naš belgijski ovčar Pan. No, če Pana ni blizu, je odlična zamenjava tudi Tinin Mak. Če še njega ni, je dovolj vsak pes, ki se kolikor toliko hitro giblje. Če pa še teh ni na razpolago, se pa nejevoljno poči v kot in spi...

Aja, pozabil sem še na mačko od Tine, kadar sva na obisku. Te zveri res ni za izpustit izpred oči. Dokazno gradivo:




No - žal je bil posnet samo prvi del, v drugem delu je delal že naslednji korak, in sicer, da je iz polega letel do ovc, ki so bile kakih 50m stran in jih pripeljal do mene. Je bilo že veliko pretemno in premraz :) Sicer velik del pripisujem začetniški sreči, bomo videli, kako bo, ko bo - drugič :)

Tehnik učenja ne poznam - kakor tudi ne prednosti med učenjem Martine in učenjem Branka. Vem samo, da mi je bilo - kljub predsodkom - všeč, Ice je delal, kakor se mora delat (torej - pripeljal ovce do mene oz. jih vodil za menoj). Če je rezultat v prvo pozitiven, očitno tehnika ni zgrešena - torej - meni je všeč ;)



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6777 : 07 Januar 2008, 12:00:03
Naše Suki pa Ice ne upa past, ker bolj ona pase njega  :D. Na prvem in edinem obisku se je je kar pošteno ustrašil  :-\.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6778 : 07 Januar 2008, 12:14:08
Ice res dobro dela.
Daleč od tega, da ta tehnika učenja ni OK. Samo govorim kaj se mi ZDI lažje. Ne vem niti, če mora res vodnik tekati pred ovce, tako se zdi na filmčku.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6779 : 07 Januar 2008, 12:22:59
Po moje je s tehnikami tako kot drugje pri šolanju- vse poti vodijo v Rim. Če jih poznaš več vzameš tsito ki tebi in trenutnemu psu najbolj paše, če poznaš samo eno pa s to tud z vsakim psom prideš v Rim, samo mogoče se kakšen dan več pelješ.
Izjemo redki so psi, ki jim kakšna tehnika sploh ne paše.
Podobno kot pri učenju slaloma. Učila sem pse različno:  na kazanje z roko, na V sistem in na koridor sistem- na koncu so vsi eneko delali slalom. Ne bi mogla rečt, da je kakšen sistem bi bistveno hitrejši ali boljši. Samo da kakšen bolj paše posameznemu psu, da je pri nekatrih več pri drugih manj odvisno od znanja in spretnosti vodnika in da kakšnega lahko delaš prej (že z mladičem).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!