Border Collie

Lisa · 3993163

Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6870 : 17 Januar 2008, 21:56:07
Jaz sem imela obiske zdajle. Lastniki so mi povedali, da je v njihovem koncu leglo nerodovniških border collijev, 6 živih mladičev, cena bo pa kar taka, kot so rodovniški. Ker je itak vseeno...

Letos bo legel verjetno veliko. Vem, da bosta parjeni vsaj dve Olikini hčerki, za tretjo še niso sigurni (vse tri pa v tujini, z različnimi samci). Pa še za kakšno napovedano paritev vem. Tako, da  - izbira bo letos kar velika :-).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6871 : 18 Januar 2008, 09:22:19
... saj prenavljam stran (najprej bo začasna verzija, kasneje prava), kjer je tudi ona dobila svoj prostor  ;).

Stran se je danes zjutraj počasi začela nalagat na internet. Nekaj je že vidno, vse pa verjetno še ne. Upam, da sem uspela vse polinkat (levi meni). Je pa vse skupaj res začasno in na hitro narejeno. Prava podoba šele pride  :o.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6872 : 18 Januar 2008, 09:32:25
Sem pozabila napisat, da je stran dosegljiva na istem naslovu kot prejšnja www.petrca.net  ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6873 : 18 Januar 2008, 10:14:20
A ste videli, koliko legel je napovedanih za zdaj?
kje pa naj bi to videli  :-\

sicer pa - zaenkrat so še zmeraj vsi prodali, tud če jih je zgledalo gromno  :).
Očitno posegajo v tržne niše drugih pasem  ;).
Kje je legel re spreveč je težko rečt  :P.
NO  so bili napr na več deset legel letno v časih popularnosti. Tudi nemških terierjev je legel ko listja in trave, čeprav se jih izven gozda skoraj ne vidi.

še vedno bolje, da se množijo borederji kot kavkaški ovčarji, ruski terierji , pit buli , bandogi, buldogi in kdo ve kaj- pa ne da bi imela kaj priti tem pasmam. Zgolj zdijo se mi borderji še vedno ena dokaj primerna pasma za večino normalnih ljudi in v večini med manj problematičnimi glede socialzizacije, zdravja, bolj vodljivimi in primerne velikosti.
Ni pa za pasmo preveč fino, da postaja pasma modna :-\ .


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #6874 : 18 Januar 2008, 10:25:38
Ravno včeraj sem ugotovila, da so si naši sosedi omislili borderja, tako da imamo zdaj v bližnji soseski vsaj tri BOC-je :).

Petrca, tej tvoji novi strani se že zdaj vidi, da bo super ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6875 : 18 Januar 2008, 10:31:57
kje pa naj bi to videli  :-\

4 legla so vidna na spletni strani Kluba za britanske ovčarske pasme (povezava).

Petrca, tej tvoji novi strani se že zdaj vidi, da bo super ;)

Hvala.
Kot sem že rekla, je tale stran res začasna. Sem jo samo tolk naredila, da je tudi Gia dobila svoj prostor na njej. Lepotni popravki so že v izdelavi. Računam, da bom lahko v roku 1 meseca objavila končno verzijo  ;).


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6876 : 18 Januar 2008, 10:49:10
Hm,pa vse tri sestre je paril isti samec.  ???


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #6877 : 18 Januar 2008, 10:52:04
Če se ne motim, je bila ena od sester (nimam pojma katera) že parjena s tem samcem lani enkrat. Mora biti res super kuža.  :)


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #6878 : 18 Januar 2008, 11:07:37
Jap, Lina je že bila parjena z Zulujem lani.



flopy

  • *
    • Prispevkov: 106
    • Točke: 0
Odgovori #6879 : 18 Januar 2008, 15:07:27
Zulu je super ja :p
kakor vem pa tole z Luno ne bo nič, ker so mal zamudil...  :-\

Lp, Gala


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6880 : 18 Januar 2008, 15:18:35
Hm,pa vse tri sestre je paril isti samec.  ???


Lp Zoran

pol bo pa še liskotov  ;), č eje kdo fouš Evi  :P
predvsem ,ker Lina ima zdgleda še več belega faktorja  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #6881 : 18 Januar 2008, 17:33:45
pol bo pa še liskotov  ;), č eje kdo fouš Evi  :P
predvsem ,ker Lina ima zdgleda še več belega faktorja  8)

Ne reklamiraj preveč liskotov, ker prejšnje leglo je bilo čisto klasično obarvano  :P, razen "tamalega" Zuluja s črnim flekcem na glavi.



Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #6882 : 20 Januar 2008, 00:04:42
V razmislek: članek je bil objavljen v januarski/februarski (torej aktualni) številki revije International SheepDog News, reviji ISDS. Prilagam prevod (upam, da ne zamerite, tako je bolj berljiv tudi tistim, ki ravno ne blestijo v znanju tujih jezikov). Če se pač komu da prebrat, glede na to, da smo imeli že prenekatero debato o zgodovini in poreklu borderjev...



KDAJ SE JE POJAVIL SODOBEN BORDER COLLIE?

Pogled Normana Lortona* na nove dokaze in dokumente


   O kmečkih psih, navidez podobnim današnjim border colliejem, govori marsikatera knjiga starejšega datuma. Lesorez, objavljen v Bewickovi knjigi leta 1790 prikazuje collieja, zelo podobnega današnjim. Seveda pa border collie ni bil tako imenovan do začetka 20. stoletja. Čeprav je razvoj border collieja na Škotskem opisan s strani mnogoterih avtorjev, nam le-ti ne povedo veliko o značilnostih in lastnostih, ki so jih posedovali tako psi kot njihovi vodniki. Edini dokaz, da so psi bili po obnašanju in značaju podobni današnjim, so bili triali, ki so kar dobro dokumentirani. Iz teh dokumentov lahko tudi dobimo globlji vpogled v ukaze in način dela ter organiziranost trialov v tistem času. Splošno znano in priznano je, da je prvi dokumentiran trial tisti iz leta 1873 v Bali, Wales. Tekmovanje je organiziral g. R J Lloyd-Price iz Bale, in sicer med Škoti in Waližani, kjer je zmagal Škot. Verjetno gre za prvi »International Trial«, namreč tekmovanje med dvema narodoma.
   O tem trialu v Bali je zapisano, da so »psi lajali in bevskali po terenu in glas ter roke so bile svobodno uporabljene s strani pastirjev z namenom krotiti njihove pse.« Ta slikovit opis je uporabil tudi Eric Halsall v svoji knjigi Zgodovina Britanskih pastirskih psov. V svojem delu avtor navaja dejstvo, da je William Wallace iz Otterburna leta 1883 dokazal, da tak napor ni potreben, s svojim psom je delal »s sikom v bližini in nizkimi žvižgi na daleč«. Sklepamo lahko, da je bilo takratno vodenje psov in samo delo zelo grobo in trdo, prav tako pa lahko spremljamo napredek, ki je viden v zelo učinkovitem načinu dela še danes. Vendar pa je v zadnjem času prišlo do zanimivega odkritja na Novi Zelandiji, ki pomeni tudi preobrat v razumevanju zgodovine trialov in border colliejev ter namiguje, da je že pred letom 1880 obstajal miren in tih način dela.
   Zadnje novice – Nova Zelandija 1867
   Pregledoval sem faksimile in kopije starih časopisnih člankov. Časnik je bil »Oamaru Witness«, izdan v Otagu na Novi Zelandiji. Opisuje prvi pastirski trial, ki je bil organiziran v tistem okrožju 18. aprila 1867. Te kopije starih novozelandskih časnikov mi je poslala Margaret Vickers iz New Zealand Sheep Dog Trial Association in so zelo zanimivo branje. Ne le, da članki »prehitevajo« prve znane in dokumentirane triale v VB, zdijo se tudi sveži in ne kažejo, da so bili napisani pred 140-imi leti v daljni naselbini.
   Ti novozelandski triali iz leta 1867 so torej prvi in najstarejši dokumentirani triali. Napisanih je kar nekaj zanimivih in duhovitih stavkov:
   »Triala…so se udeležili pastirji z veliko vnemo. Opazili smo tudi nekaj predstavnic nežnejšega spola. Tekmovalcev je bilo veliko in teki so bili na nivoju, ki se ga nebi sramoval niti en tekmovalec ali pes iz niti ene države. Vsak pastir je moral, s svojim psom, opraviti drive, dolg kake četrt milje, s tremi divjimi gorskimi ovcami, jih obrniti in postaviti jih v ogrado, veliko pet korakov, jih brez velike izgube obrniti in vrniti na izhodiščno mesto v 30-ih minutah«.     
   Tekmovanje kaže nekaj podobnosti z današnjimi. Zdi se, da je bilo potrebno ovce spraviti iz neke ograde, opraviti drive v dolžini četrt milje, opraviti pen in jih spraviti nazaj. Avtor je začuden nad prisotnostjo žensk, ne omeni pa, ali je katera sodelovala kot tekmovalka.
   Poročila s sledečih trialov, organiziranih leta 1868, zvenijo že zelo podobna današnjim:
   »Šest ovac, stavljenih v ogrado, je bilo potrebno voditi tričetrt milje po strmem pobočju gore, pastir (ki se ni smel oddaljiti od začetnega mesta za več kot dolžino verige) je moral psa poslati za ovcami, da jih je vodil, jih držal v stoji vsaj pet minut in jih vrnil do svojega gospodarja; zatem je moral ovce spraviti v ogrado, veliko le nekaj korakov.«
   Osupljivo je, da naslednje leto, 1869, opisujejo dvojni lift:
   »Psa so nato poslali, ob znaku sodnikov, da najde in pripelje prvi trop del poti. Na naslednji znak sodnikov se je pes obrnil in stekel po drugi trop, ki ga je združil s prvim; vse ovce je nato držal v stoji vsaj 2 minuti; nato jih je pripeljal do gospodarja in jih spravil v ogrado, veliko pet korakov.«
   Zanimivo je, da se beseda »yard« uporablja tako za sam pen kot za delo ob pen-u, čeprav tretji članek govori o »yarding them in a pen«. (op.p. Zaradi težko prevedljive besedne zveze je beseda »yard« uporabljena kot »spraviti jih v ogrado« in »ograda« oz. »pen« in ni nikjer izpostavljena)
   Posebno pozornost so v člankih prebudili škotski vplivi. Veliko pastirjev ima škotska imena (Campbell, Craig, McCullum, Anderson, Watson, McDonald). Članku v časniku sledi pismo samooklicanega pastirja iz Škotske in Otaga, podpiše se kot »Dumfries«. V njegovi diskusiji in negodovanju se vidi, da se prav veliko ni spremenilo. Prav tako kot njegovi sodobniki je imel jasno stališče glede večine aktualnih dogodkov in je na koncu celo okaral vladne davke!
   Otago je okrožje na jugu južnega otoka Nove Zelandije. Naselbina Otago je bila sponzorirana s strani Svobodne cerkve Škotske in je nastala leta 1848 s priplutjem prvih dveh ladij iz Greenocka na Firth of Clyde. Do leta 1860 je področje cvetelo, saj je bila prst rodovitna, pred kratkim pa so odkrili tudi zlato. Veliko število kitajskih delavcev je prispelo z namenom pridobivanja zlata. Samo naravno se zdi, da so višavja, grob in hribovit teren, uporabljali za ovčerejo, da so lahko nahranili in oblekli toliko priseljencev. Klimatski pogoji so bili ustrezni z mrzlimi, ledenimi zimami in suhimi, vročimi poletji. Dandanes so ti isti griči še zmeraj uporabni kot vrhunski vinorodni okoliš.
   Ko so se Škoti podali na Novo Zelandijo leta 1848, so bili opremljeni in pripravljeni za uspeh v novi deželi. Teren sam je bil zelo podoben tistemu na Škotskem, z odprtimi travniki in planjavami ter strmimi, valovitimi griči in hribi, za kar so potrebovali dobro natrenirane pse za delo na velike razdalje. Moramo se vprašati, če so ti škotski prišleki sanjali in uresničili sen o trialih prav tam, na južni polobli? Vsekakor je bolj verjetno, da so svoje ideje ponesli v novi svet, kjer so si ustvarili domove. Če so ideje o trialih potovale z naseljenci na Novo Zelandijo, lahko sklepamo, da so triali z dvojnim liftom obstajali na Škotskem pred letom 1850.
   V knjigah, ki opisujejo zgodovino pastirskih in ovčarskih psov, lahko zasledimo verjetnost trialov v Angliji in na Škotskem pred letom 1870, a nikjer ne najdemo trdnih dokazov o njihovem obstoju v obliki člankov ali poročil. V iskanju razlogov za to naletimo na dejstvo, da je Škotska le kakih 100 let pred tem doživela »višavske čistke«. Od 1750 naprej so male klanske skupnosti lastniki zemljišč metali z zemlje, da so naredili prostor za ovce, saj so le-te predstavljale večji dohodek kot najemnine za zemljo. Pravzaprav je leto 1792 znano kot »leto ovce« in 1820 nastopi druga faza deložacij ljudi in velikopoteznih naseljevanj ovc. Te ovce so redili na odprtih pašnikih in terenu, ki je bil prej neprimeren za poljedelstvo, zato ni bilo ograj in mej. Od tod izvira potreba po dobrih, treniranih pašnih psih za delo z ovcami. Je ta pritisk privedel do pašnega collieja, kot ga poznamo danes, verjetno »razvitega« med 1800 in 1850?
   V tistem času, in še nekaj sto let pred tem, je bilo v ruralni Angliji in Walesu pravo omrežje manjših polj z mejami iz živih meja in kamnitih pregrad ter zidov. Takrat ni bilo potrebe po pastirskih psih, ki bi delali na daljavo in samostojno, dovolj je bil pes, ki je hodil s pastirjem in »potiskal« ovce naprej. Prav surovo, odprto in ogromno ozemlje Škotske je potrebovalo pse, ki lahko v daljavi zberejo trop. Isti psi so kasneje garali na odprtih planjavah in hribih Nove Zelandije. Zelo verjetno so bili ti psi odlično trenirani pred njihovim odhodom s Škotske in vodniki so bili prav tako vešči svojega dela. Članki z let 1867, 1868 in 1869 to potrjujejo. Njihove tehnike so bile dovolj dobre za delo na razdalji tričetrt milje ali približno 1200 metrov; samo zamislite si današnji dvojni lift, dolg 800 metrov – že to je ultimativen test za psa in vodnika. Potrebne so bile dobre žvižgalke in nikakor pastirji in psi niso delali grobo. Sicer ne vemo, ali so psi lajali in ali so vodniki mahali z rokami in se drli na ves glas, poročila tega ne omenjajo; kar pa omenjajo, je zelo impresivno. Držati ovce dve ali celo pet minut, nato outrun po drugi trop ovac, to je vsekakor na nivoju današnjih veliki trialov. Moje mnenje je, da so škotski psi delali na tako visoki ravni že pred 1850, izoblikovali pa so se kakih 50 let prej, za čistkami in upori po škotskem višavju.
   Zdi se, da se o razvoju border collieja med leti 1800 in 1850 ni pisalo, ali pa so zapisi za vedno izgubljeni. To sicer ni presenetljivo, saj je bil razvoj moderne Škotske oviran zaradi konfliktov in težav. Bitka pri Cullodenu se je odvila leta 1746 in je okarakterizirala razpad klanskega sistema in uničenje marsikatere skupnosti. Cela Škotska je v tistem času neznansko trpela. Prvi časopis je v Glasgowu izšel šele 1783, kar je bila majhna luč na koncu dolgega, temnega tunela in prvi znak miru in normalizacije razmer. Tako torej ni presenetljivo, da obstaja zelo malo zapisov o življenju izven bojišč in razen trpljenja ne opisujejo ravno veliko. Do leta 1850, ko se je škotski narod ustalil in so bila potovanja bolj dostopna in množična, so prišli v ospredje možje iz Bordersov in severne Anglije s svojimi psi.V zgodnjih 70-ih letih 19. stoletja je bila peščica zainteresiranih pripovedovalcev in poročevalcev, ki so pisali o vpletenih ljudeh, psih in dogodkih. Collie, ki ga z enakimi značilnostmi in lastnostmi danes poznamo kot Border Collie-ja, je bil prvič opisan v celoti. Menim pa, da so ti psi začeli svoje poslanstvo, torej delo, kakih 70 let prej, ko so ovce zavzele škotska višavja. Članki iz novozelandskih časnikov in v njih opisi škotskih psov in pastirjev nam dajejo nov pogled na sodobnega Border Collieja in na njegovo škotsko poreklo.




*Norman Lorton – Chief Executive of the ISDS



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6883 : 20 Januar 2008, 10:35:54
Zanimivo branje zgodovine trialov. Super.
Edino, kar bi me zanimalo je, ali je kje jasno, ali so te triale delali samo z border colliji podobnimi psi (lahko so tudi škotski ovčarji in beardiji) ali tudi z ostalimi lokalnimi očvarji (posebej npr. v Novi Zelandiji).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #6884 : 21 Januar 2008, 16:12:23
Pozdravljeni!

Ravnokar me je klical stric, ki je na aktivnem oddihu na Pokljuki. Pravi, da se jima je z ženo na sprehodu pridružila mlajša border collie psička, črno bele barve. Tetovirna številka bi naj bila 068, vendar ni nujno pravilna. Čipa (še) niso preverili. Ker mi starost in tetovirna št. ne gredo čisto skupaj, bi po moje lahko šlo tudi za avstralskega ovčarja. Psička ne kaže nobene potrebe, da bi šla "domov" in pridno leži pred njuno hiško. Torej, če jo kdo pogreša, naj pokliče na tlf. 041/863-066 (Matija Biber).

LP, Nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6885 : 21 Januar 2008, 16:13:37
Avstralci še nimajo tako visokih številk pa nobenega samo črno belega ni, imajo vsi še rjavo.

Upam, da se lastnik najde.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6887 : 23 Januar 2008, 16:25:43
No, tako. danes mi je prisodil par poljubov en BC Mirje Lapanja. Bilo cca 9 psov in dve vodnici-hudo.Zdaj sem pa srečno bitje v LJ.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #6888 : 24 Januar 2008, 06:45:05
Psička je doma.

LP, Nina



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6889 : 24 Januar 2008, 08:11:43
Ravno danes sem mislil vprašat, kako je s psičko, če ste našli lastnika. Je potem čip pokazal pravega lastnika?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6890 : 24 Januar 2008, 10:46:53
Jaz sem pred časom že razmišljala, da bi naredili bazo podatkov za slovenske borderje, ki bi bila javno dostopna.
Na podoben način kot je hrvaška ali pa Anadune.
Cena "hrvaške" baze je cca 500 €/leto, vključno z uporabo serverja.
Mislite, da bi bilo to zanimivo in ali bi dobili sponzorje?

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6891 : 24 Januar 2008, 11:02:33
Po mojem je zanimivo. Kaj pa če bi se naredilo bazo za vse britance in se poizkusi vključiti tudi klub za britance? Pa bi potem bila to baza samo za pse, kiživijo v Sloveniji ali za vse, ki bi se vpisali?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #6892 : 24 Januar 2008, 11:04:01
Jaz sem že rekla, da bom pomagala po najboljših močeh pri postavitvi baze. In sem za to, da se naredil. Kar se pa financ tiče je pa po mojem kar problem dobiti sponzorje.  :-\ Bi morali na začetku verjetno lastniki borderjev sami poskrbeti za to, da se ta denar nabere.  :-\


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6893 : 24 Januar 2008, 11:30:21
Tudi jaz sem se pred časom ponudila za pomoč pri postavitvi baze (predvsem pri vpisu podatkov). Res bi bilo fajn imet slovensko baz borderjev.


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #6894 : 24 Januar 2008, 15:56:01
Uuu. :o

Po mojem je treba imet dokaj sirok cilj, ker ce ne bo bolj malo s financami.

Lahko naredimo bazo za vse, pa se pac nekje ob prikazu podatkov oznaci, ce ima pes prebivalisce v Sloveniji ali kje drugje. Tako si ne omejimo sponzorstvo samo na slovensko stran, ampak lahko privabimo kaksen $ se od zunaj. ;)

Jaz bi bila pripravljena pomagat. Mislim, pri organizaciji baze, pa ce bi imela dovolj casa tudi pri pisanu kode ipd.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #6895 : 24 Januar 2008, 15:57:53
Cez dva tedna imam ravno izpit iz Podatkovnih modelov in jezikov ;P

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6896 : 24 Januar 2008, 21:42:45


Tale mi je dal lupčka na nos in se pustil božat. Ko sem počepnila za pofotkat, je takoj prišel za čohat. Saj je to BC, ne?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #6897 : 25 Januar 2008, 08:00:46
čara, tale pesjanko zgleda kot Kal.  :)

A bi bil kdo od tukaj pripravljen prispevati kaj za bazo?  :-\


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #6898 : 25 Januar 2008, 09:43:20
Kaksnih 10-20€ ne bi bil problem, kaj vec pa ze  :-\



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #6899 : 25 Januar 2008, 10:15:54
Jaz prispevam za bazo. Me lahko stejete zraven.

Tisto na slikci je pa prav gotovo Kal  :o