Border Collie

Lisa · 3993184

Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #7020 : 30 Januar 2008, 19:08:32
Baja, glede na to da niti tvoje mopsike ne znaš tačke naučiti, ne vem kako bi ti potem šele borderja učila...  ::)

Jaz ti svetujem da si prebereš ogromnoooo literature glede na temo učenja s pozitivno motivacijo, klikanjem, priboljški, igračami itd. preden se sploh odločiš za naslednjega psa. Sploh če nimaš osnov o učenju psa... Kolikor se jaz spoznam na border collije so lahko tudi zeloooo zahtevni glede vzgoje. Če ne boš na pravi pristop pristopila do psa, ga mogoče ne boš naučila nič ali pa bo pač trajalo ogromno časa da bo pes sploh pogruntal kaj hočeš od njega... Nekdo ki pa zna delati s psi, ima ogromno izkušenj, je veliko prebral pa bo psa to naučil v minuti. Mi je prijateljica govorila za prav tak primer. Border collije moraš spoznati, moraš se naučiti kako oni razmišljajo in vedeti kako pristopiš do njih.

To so zeloooooo hiperaktivni psi in če ga ne boš zaposlila dovoj, ti lahko zraste prek glave! Pa to niso samo sprehodi, tekanje. Psa moraš umsko zaposliti, mu dati naloge pri katerih razmišlja sam s svojo glavo, se z njim igrati in ga preko igre učiti novih stvari.

In seveda da če ne ponavljaš neke stvari da bo pes pozabil. Logično. Sploh če za uspešno opravljen trikec, ne dobi nagrade (igrače, lastnikovega vidnega veselja, priboljška)... Ti bi delala neko stvar za brez veze? Verjetno ne.
Trikci sploh niso tako preprosta stvar. Psa moraš naučiti, kako sam ugotovi, po kakšni poti mora iti, da bo pravilo izvedel trikec in da bo zato pohvaljen in nagrajen.
S postopnim učenjem psa pripelješ do tistega kar bi ga rad naučil. In včasih je to še kako težko, sploh ko ima včasih pes blokado, ne ve kaj hočeš od njega, oziroma mu kot lastnik ne znaš pravilno pokazati kaj bi rad. Učenje trikcev stoji na lastniku in njegovim pristopom in koraki, do uspešne izvedbe trika.
In kaj narediti ko ti zmanjka idej za trikce, ko se boš mogoče naveličala psa, ki non stop sili vate in pričakuje da se boš igrala, ga naučila kaj novega?

Ne govori da je pri 9ih letih psa ne moreš naučiti toliko kot mladička. Včasih ga lahko naučiš še več!
Sama imam sibirsko huskyco, ne border collija ali mopsa. To so zelo zelo trmasti in samosvoji psi. Ampak vse se da če se hoče. In tako sem mojo huskyco pri 7ih letih naučila trike kot je npr. ''Kako te je sram'' (tačko čez oči, dokler ni pohvaljena)... In ne boš verjela, ta zapleten trikec nama je vzel samo par dni učenja. Nekateri pa mladička učijo zelo dolgo, oziroma ga sploh ne naučijo. Starejšega psa bolj poznaš, poznaš kako odreagira na določeno stvar, veš kaj moraš narediti, da bo pes naredil to in to, pa tudi pes je bolj zrel, odrastel, miren in tako je v tem primeru učenje dosti lažje.

Tako da, tole je samo topel nasvet zate. Kajti brez osnov kako šolati psa, sploh ne razmišljaj o takšni pasmi kot je border collie.

Tako kot je napisala cacy: ''Borderji so čudoviti psi, ČE imajo čudovite lastnike, ki vedo kaj imajo!''   8)

Na temo učenja s kilkanjem, pozitivno motivacijo pa najdeš veliko na tem forumu, pa tudi na tej strani so odlični prispevki: http://ilirija.agility-slo.net/?Zanimivosti  ;)

+1

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #7021 : 30 Januar 2008, 20:13:31
Kaj je pa klik?Je to slučajno una naprava k neki klikneš za določen trik al neki? :-[ :PJa ma js nevem...KR mopsika se je napol naučila.To da jo nosim sm in tja je na žalost ne mogoče ker mama živi u bloku,mopsika pa spušča ful dlake :'(ampak se trudim vsak dan prist sem k očetu pa jo peljat na sprehod.Js nevem lih ku se nauči sem pa pr dej tačko dala taktiko:Rekla sem dej tačko pol pa sm ji na začetku jo sama dvignla pol pa jo nagradila in bla ful navdušena...In tko sm pol ponavljala neki ur pa se je naučila na pol.Ampak priznam da pol nisem več ponavljala :( :-[ Ampak js bi jo naučila npr:Dej tačko,Prosi,Play dead,K nogi.Zna že prostor (sedi) in zdej bom ponavljala.Samo njej se neč ne da...Razen sprehodov ma že tko se sredi poti usede na tla in tud če jo vlečeš po tleh se ne premakne-še več se uleže ;D Ampak nevem ona je full pametna samo js nism in nevem točno kako in kaj...Mogoče pa res ne bi smela met borderja :-\Ampak bom Lajko prvo malo natrenirala...Ampak agility pa res ne..Je mal preveč okorna in skoči samo če maš hrano v roki..In kdaj tekmujemo do vrtnih vrat..Uglavem če bo jutri lepo vreme jo začnem trenirat..Komi čakamm!!!!Ampak je res težko ne vzet BC-ja..Ker so fuul prjazni uni in so pr bolj takih gospodarjih-sej veste;vn vas spustim in zdej me ne briga več..So meli enga psa tud v kletki par cm prekriti z drekom..Pomoje BC mix in ful prjazn je bil pol sm ga pa z pomočjo ene prjatlce spustila..So meli še 2 BC-ja al je bla ena BC mix sej nevem in 3 mlade...Pol so pa unga k je bil v kletki ( Ful suh smo mu pravle Suhko) uspavali in mlade oddali in zdej ma una BC spet mlade in une druge pa ne najdem ???Ampak So tko prjazni in cortkani!!!In so od nekega narkomana uglavnem niso veliko z njimi....



eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
Odgovori #7022 : 30 Januar 2008, 20:21:07
.Samo njej se neč ne da...

...ali pa je pač nekaj v daljavi bolj zanimivega kot ti in psica ni dovolj zmotivirana za delo.

lp



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #7023 : 30 Januar 2008, 20:23:16
baja, če se psički ne da delati, jo pa moraš pač na nek način zmotivirati, da bo hotela delati, da ji bodo trikci začeli biti zanimivi. Magari z žogico skozi igro-če ima rada igro in igračke- ali pa z priboljški, salamico,sirčkom. Vsakemu psi kdaj kaj ni zanimivo, zato mi moramo pač mi narediti to zanimivo.


Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #7024 : 30 Januar 2008, 20:44:52
Ok tnx za nasvete..



Nick

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #7025 : 30 Januar 2008, 21:31:23
Mi imamo doma kar nekaj psov med njimi tudi border collia.Imamo ga v hiši.Trenira agility in je pravi navihanec.Resnično ga imamo radi..Zna cel kup trikov. ;D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7026 : 30 Januar 2008, 21:49:32
Nick, povej kaj več o tvojem borderju.  :D :D Pa kakšno fotko nalepi.  :D :D


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #7027 : 30 Januar 2008, 22:04:17
Nick, a se ti delaš malo norce iz nas >:(. Tvoj post je na začetku bil čist drugačen in si ga spremenil v drugo smer..


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7028 : 30 Januar 2008, 22:06:24
Zgleda je nekomu dolgčas in ima precej bujno domišljijo... Pred dvema urama je borderja še kupovala zdaj ga pa že ima in zna že vse trikce in trenira agi. :o

Torej Baja in Nick je ista oseba.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #7029 : 30 Januar 2008, 22:14:39
ninci, hvala.  :o
Vmes pa ga je imela v pesjaku, ga niso spuščali ven in je bil agresiven.Imeli so ga za čuvaja.



Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #7030 : 30 Januar 2008, 22:32:49
sorry ne vem kaj me meče :-[ 8)
 Podvojena registracija



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7031 : 30 Januar 2008, 22:36:47
Hahahahahaha na verigi :D :D :D :D :D

Eni otroc rabjo zaposlitev...pejte se kej učit al pa kej...



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7032 : 30 Januar 2008, 22:37:33
Hahahahahaha na verigi :D :D :D :D :D

Eni otroc rabjo zaposlitev...pejte se kej učit al pa kej...

Al pa pejt mopsiko učit  ;)



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #7033 : 31 Januar 2008, 01:17:48


masyka, mene pa še nikoli nisi napadla, pa skor sosede sva očitno  :) res pa je da ob celovški pa nikoli ne hodim :P


No, tebe direktno mogoče ne, Bode me pa že pozna  :P! Vidim, da si na poti, ki bi si jo z veseljem izbrala tudi jaz-pes med študijem, ko si lahko odtrgaš kar nekaj časa na račun dolgočasnih predavanj  ;). Ampak, dokler mi brat ne prepusti stanovanja in sem pri starših... gre denar od študentskega dela pač v hranilnik. Saj verjetno bi mi celo uspelo izprositi dovoljenje za psa, a v dobro sebe in njega tega ne bom niti poskušala. Si ne predstavljam, kaj bi nastalo iz borderja, ki bi podlegel stalnemu crkljanju in razvajanju moje mame in stari šoli mojega fotra  ::)... Še kakšni dve leti, če bo vse po sreči, pa bom ugotavljala, v kateri aktivnosti se jaz in psička najbolje ujameva  ;D. Če bo sreča, talent in možnost vaje, bom s tem zelo osrečila tudi prijatelja, ki ne zna paziti na svoje ovce  :D.

No, Baja, upam da si spoznala, da se moraš še marsičesa naučiti, da moraš biti potrpežljiva in da imaš vse možnosti, da iz svoje stare psičke potegneš tisto najboljše-naj bo tvoja mentorica. Naj ti bo cilj izpolniti njeno življenje, jo motivirati za delo... In vse to znanje boš lahko kasneje prenesla na drugega psa. In ja, prav imajo, ko ti govorijo, da se da starega psa naučiti marsikaj-za mano je kar nekaj uspelih poskusov tudi s praktično nesocializiranimi psi. Samo voljo je treba imeti, z informacijami pa si praktično obkrožena  ;).


Imam pa še eno vprašanje za vas izkušene  ;D:

Kako psi s tako veliko energije dojemajo bolezen svojega lastnika? Mislim npr. tiste enotedenske bolezni z visoko vročino, ko nimaš energije za normalne aktivnosti in sprehode, nimaš pa tudi vedno možnosti, da bi psa utrudil kdo drug. Se prilagodijo in potrpijo? Kako jih zaposlite v takem primeru?

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7034 : 31 Januar 2008, 06:51:13
Nick, a se ti delaš malo norce iz nas >:(. Tvoj post je na začetku bil čist drugačen in si ga spremenil v drugo smer..

 >:( >:( >:( >:( Eni majo pa res preveč časa...  >:( >:(


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7035 : 31 Januar 2008, 07:34:50
sorry ne vem kaj me meče :-[ 8)
 Podvojena registracija

Očitno nisi dovolj dorasla forumu, kaj šele psu  >:(


Kako psi s tako veliko energije dojemajo bolezen svojega lastnika? Mislim npr. tiste enotedenske bolezni z visoko vročino, ko nimaš energije za normalne aktivnosti in sprehode, nimaš pa tudi vedno možnosti, da bi psa utrudil kdo drug. Se prilagodijo in potrpijo? Kako jih zaposlite v takem primeru?

Jaz imam to srečo, da je psico zjutraj, po službi in zvečer vozil ven fant. Če je bilo nujno, sem jo na hitro peljala ven tudi sama. Ampak ponavadi najraje leži pri ali na meni in se crklja. Ob takih dneh čisto nič ne zahteva od mene, ampak me samo prijazno gleda in se stiska k meni.
Poleg tega imam zelo dobro prijateljico 5rco  :o, ki je sprehodila in zlaufala Buffy.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7036 : 31 Januar 2008, 08:57:30
Kako psi s tako veliko energije dojemajo bolezen svojega lastnika? Mislim npr. tiste enotedenske bolezni z visoko vročino, ko nimaš energije za normalne aktivnosti in sprehode, nimaš pa tudi vedno možnosti, da bi psa utrudil kdo drug. Se prilagodijo in potrpijo? Kako jih zaposlite v takem primeru?

Ja, Lum je tudi tak, kot je napisala Buffy - se pač crklja, spi in razume, da ne moreš biti tako zanimiv, kakor sicer. Saj čuti, da nekaj ne štima. Pa se pač malo bolj zaposli s kakšno kostko, flašo ... Tudi pri meni ga sicer vozi ven samo fant, če ga skupaj ne moreva, ampak zna tudi potrpeti.  :D Je huje, če je on na bolniški  ::)  >:(



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7037 : 31 Januar 2008, 09:18:35
Poleg tega imam zelo dobro prijateljico 5rco  :o, ki je sprehodila in zlaufala Buffy.

 :-[ :-[ :-[ Bafko vzamem kadarkol s sabo na sprehod.  :D :D

Pri nas je isto. Na sprehode jo pelje fant, če jaz ne morem (že tako jo skupaj sprehajava ponavadi). Drugače pa Veni točno ve, da, če cel dan ležim v postelji, da mora biti pridna in se potem crkljava.  :D :D


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7038 : 31 Januar 2008, 09:43:48
Tudi jst težko odgovorim, ker imam starše ali pa kako prijateljico, ki mi pelje psa vn, če je nuja :) Res pa je da v tem letu in pol nisem bila še nikoli bolana, tako da niti ne vem točno :D (knock knock knock, upam da tako tudi ostane)  :)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7039 : 31 Januar 2008, 09:50:17
Zgleda je nekomu dolgčas in ima precej bujno domišljijo... Pred dvema urama je borderja še kupovala zdaj ga pa že ima in zna že vse trikce in trenira agi. :o

Torej Baja in Nick je ista oseba.

Baja, Nick al karkoli že si! A se ti norca delaš iz ljudi ali kaj?!  >:(  Punce se trudijo in ti skušajo svetovat, kako je živet z borderjem, ti pa takole! Pa še nekaj: če že pišeš, piši v slovenščini, kdo bo bral tvoja skrapucala. Morda bi si morala prebrat pravila foruma.

Bravo Ninci, da si jo dala na ketno!

Kristinca & Florinca


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7040 : 31 Januar 2008, 10:34:15
Baja, Nick al karkoli že si! A se ti norca delaš iz ljudi ali kaj?! 
Ma jasno  :D, sicer pa ni edina,ki se zeza po forumih  ;)
Ampak navsezadnje nikoli ne pišemo samo za eno osebo. Vsaj jaz imam vedno v mislih širšo populacijo,ki bere poste in ki ima podobna vprašanja- sami zase ali na splošno.
Tako da če izhajamo iz vprašanj nekoga, ki ima namišljen problem nič hudega.
Vse polno je ljudi ,ki imajo resnično tak ali podoben sklop vprašanj (na žalost) in njim naši odgovori koristijo :).

je pa dobro , da smo obveščeni o tem , kdo je resen in s kom se starši premalo ukvarjajo in nima niti druge primerne družbe za klepet in igro, pa išče zato sogovornike po internetu. A ni to žalostno  :( . Kaže se pa seveda tudi v sposobnostih pisanja in izražanja, ki so milorečeno precej pod nivojem starosti,ki jo navaja (če je seveda vsaj ta podatek resničen  ;)).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #7041 : 31 Januar 2008, 10:43:49
Moram priznati, da sem tudi jaz izvedel nekaj zelo zanimivih iformacij, predvsem praktičnih od lastnikov, ki mi bodo v bližnji prihodnosti olajšale odločitev o nabavi štirinožnega prijatelja
Hvala  :)

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #7042 : 31 Januar 2008, 11:02:36
Imam pa še eno vprašanje za vas izkušene  ;D:

Kako psi s tako veliko energije dojemajo bolezen svojega lastnika? Mislim npr. tiste enotedenske bolezni z visoko vročino, ko nimaš energije za normalne aktivnosti in sprehode, nimaš pa tudi vedno možnosti, da bi psa utrudil kdo drug. Se prilagodijo in potrpijo? Kako jih zaposlite v takem primeru?

Moj je ne dojema  :-[... Zahteva svoj jutranji sprehod in konec, potem se sicer umiri ampak se vedno pricakuje da se bom ukvarjala z njim. Je pa tudi res, ce ga dovolj dolgo ignoriram se uzaljeno vrze v kaksen kot in da kaksno uro dve mir. Sicer pa imam tudi jaz sreco, da pri njegovi oskrbi nisem sama, ampak je tu se fant in moja mama, ki ga z veseljem pelje na kaksen sprehod.

Drugace pa se strinjam z deteljico, teli nasi nasveti Baji ne bodo nikomur skodili, mogoce celo komu pridejo prav.  :)



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #7043 : 31 Januar 2008, 13:35:06
Masyka: Jest mam tut srečo, da takrat, ko sem bolna Bebi lepo počiva zraven mene. Lulat jo že peljem, pa da mir potem, ko nazaj prideva. Če je pa tako, da res ne more več počivati se začne igrat sama(kako igračko si začne po celi sobi metat in se podi za njo in laja nanjo), sicer če začne to delat, potem ji rečem, da mi prinese igračko in ji jo jest mal mečem. Po enih 15h minutah, pa se spet umiri in gre počivat. Potem pa ko mami pride domov, jo pa pelje na en fajn sprehod, da se res znori. Ja eni mamo res srečo, da jim psi lahko prespijo cel dopoldne,če je treba  ;D Sicer pri Bebi je pa samo ta problem, ko sem jaz bolna da pol manj giba, kot če gre z mano ven. Pol pa spet pridobimo nazaja komaj odstranjene gramčke...


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7044 : 31 Januar 2008, 13:58:35
Sicer pri Bebi je pa samo ta problem, ko sem jaz bolna da pol manj giba, kot če gre z mano ven. Pol pa spet pridobimo nazaja komaj odstranjene gramčke...

Pri nas jima Miha frizbije meče. In potem prideta nazaj z jeziki do tal.


Res pa je da v tem letu in pol nisem bila še nikoli bolana, tako da niti ne vem točno :D

Jaz grem v primeru prehlada vseeno na hitro ven. Pred dobrim letom pa je bila situacija drugačna in se lahko vsem ostalim zahvalim za pomoč  ;D.


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #7045 : 31 Januar 2008, 15:17:15
Hay,
ko sem pa jaz bolana pa naš Zoro tudi lepo miruje, sicer ni border, ampak vseeno je tut kar hiperaktiven, bi se kar kljub svoji starosti samo igral in igral pa še tekal, kondicija mu pa še tudi ni začela pešati, razen poleti se pa vidi, da mu takrat peša kondicija. Drugače pa ko sem prehlajena pa grem čisto lepo zraven njega ven noreti, me prehlad še nikoli ni oviral. Huje je če je kaj drugega, takrat pač se lepo umiri in leži na meni ter me pazi.
Aja Baja al karkol si že to pa sploh ni bilo lepo od tebe, da se tukaj delaš norce iz nas, sicer pa bodo ti posti komu drugemu prav prišli, ki ga zanimajo.
lp,
Anja


Zarja

  • Gost
Odgovori #7046 : 31 Januar 2008, 15:31:41
Živjo! :)
Imam eno vprašanje za lastnike borderjev, če se seveda komu da odgovoriti ...
V kratkem (čez kakšen mesec) pri nas dobimo border collie-ja in že zdaj počasi kupujem potrebščine (okej, ali pa zato, da si olajšam grozno čakanje  ;D) in edina stvar, glede katere se ne morem odločiti, je ležišče za psička. Na nekaterih spletnih straneh in v knjigi o borderjih izrecno piše, naj bi borderji spali v boxu in ne na "navadnem" ležišču. Pri ostalih pasmah tega nisem zasledila. Je to kakšna posebnost borderjev ali je to pač splošno znana praksa?



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7047 : 31 Januar 2008, 15:36:22
Na nekaterih spletnih straneh in v knjigi o borderjih izrecno piše, naj bi borderji spali v boxu in ne na "navadnem" ležišču. Pri ostalih pasmah tega nisem zasledila. Je to kakšna posebnost borderjev ali je to pač splošno znana praksa?

Jaz tega še nisem zasledil  ??? Mogoče kje piše v boksih, da nebi kot mladič česa uničil (omare, vrata...), ampak to bi potem veljalo tudi za druge pasme.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #7048 : 31 Januar 2008, 15:36:39
Zarja, če si "tista Zarja", ki sem jo spoznala - sem ful vesela, da že dobiš kužka. Sej nisem pozabila na tebe - samo... Zarja je ena zelo fejst punca in verjamem, da se bo njen border prav luštno imel z njo.
Spanje v boksih se priporoča mladim fejst aktivnim mladičem, bolj zato, da ti ne uničijo vsega (ampak - vseh pasem, ne samo borderjev), pa fino je, če so ga vajeni, če z psi veliko potuješ.
Starejši pa ... Mislim, da ni kakšne posebne potrebe.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #7049 : 31 Januar 2008, 15:46:54
Hvala za odgovore  :). Seveda tudi jaz lahko načeloma računam na pomoč fanta, prijateljev, sorodnikov... Ampak nikoli se ne ve, zato reje vprašam. Živali čutijo, da nekaj ne štima, poleg tega pa so najboljše zdravilo in vzpodbuda prav pasje vragolije. Le o tem, koliko so borderji sposobni brzdati svojo neizmerno energijo pa nisem bila čisto prepričana  :D.

A, pa še nekaj zame zelo pomembnega bi vprašala. Vem, da se da s pravilnim pristopom in vzgojo narediti ogromno in da bom morala imeti vedno oči nekoliko na pecljih, ampak-koliko so borderji nagnjeni k preganjanju oz. zatiranju glodalcev? Za šnavcerje mi je jasno, da je "vidim-zadavim" princip, ne vem pa, kakšna čustva vzbudijo ovčarjem. Družbo mi namreč delata dva burunduka (veverici mošnjičarki), ki imata svoji kletki in seveda ne bi nikoli nenadzorovano delala šprintov z borderjem po stanovanju, a bi rada dobila predstavo, kako težko je obvladovati morebiten pasji nagon po uničenju majhne premikajoče se "igrače". Ima kdo od vas kakšne podobne izkušnje npr. s skakači, miškami, podganami...? Če bi ju samo mirno pasel (brez ščipanja) me niti ne bi motilo  :D.

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)