Border Collie

Lisa · 3992976

tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #7140 : 17 Februar 2008, 22:06:16
Mene pa neki zanima.
Zdaj, ko imam Blytha, resno razmisljam o tem, da bi imela se psicko. Da bi mu dobila zenico.
Me pa zanima kako je potem s parjenjem. Na strani SKBOP sem brala, da mora biti parjenje odobreno za to, da dobijo psicki rodovnik. Kaksni so razlogi, zaradi katerih ne bi odobrili paritve? A ne more Blyth imet samo njo potem za paritev? :-[

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7141 : 18 Februar 2008, 08:13:16
čara - noge pod pot in na obiske k vzrediteljem.
Za začetek k tistim, ki nimajo naprodaj mladičev, pa k čim večim.
Potem se pa odločite
- kaj so vam različni vzreditelji povedali
- komu zaupate / verjamete
- kakšno "linijo" borderjev boste vzeli
In če vam bo vse jasno, naredite "drugi krog" pri vzrediteljih in si rezervirajte mladiča (če...)


Kolibri, najbolje da za začetek pridejo kar k tebi  ;)



Noben ne poroča o rezultatih 4fun tekme v Logatcu  :-[


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7142 : 18 Februar 2008, 08:21:16
Jaz samo vem, da je v A2 Open zmagala Witch, druga je bila Veni in tretja Kate.  V enki pa mislim, da je zmagala Bebi z Dašo, druga je bila po mojem Lija.... Več pa ne vem.  :-[ :-[ Borderji rulajo.  :D :D :D


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7143 : 18 Februar 2008, 08:45:17
Aja... Pa v ekipnem so zmagali Kal, Criss in Day, druge so bile pa Nisa, Veni in pa Kate z mojo mami.  8) To je vse, kar sem si uspela zapomniti.  :-[ :-[ :-[  Pa videli smo par lepih posamičnih tekov (Sky v drugem teku sem si zapomnila, kaj več pa ne).

Čeprav najbolj je navdušil bernski planšar Atos.  :) Vsaj mene.  :D :D


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7144 : 18 Februar 2008, 10:36:54
Kolibri-ampak res.  :oTo sem sama predlagala mami, že zaradi alergije, da se vidi potem, če bo kaj kihala, postala rdeča. Te čaka ZS.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7145 : 18 Februar 2008, 11:30:31
Mene pa neki zanima.
Zdaj, ko imam Blytha, resno razmisljam o tem, da bi imela se psicko. Da bi mu dobila zenico.
Me pa zanima kako je potem s parjenjem. Na strani SKBOP sem brala, da mora biti parjenje odobreno za to, da dobijo psicki rodovnik. Kaksni so razlogi, zaradi katerih ne bi odobrili paritve? A ne more Blyth imet samo njo potem za paritev? :-[

Za vsako pasmo je t.i. VZREJNI REFERENT. Ko želiš parit, moraš prijavit kombinacijo, se pravi očeta in mamo bodočega legla. In ta vrejni referent ti da "žegenj" ali pa tudi ne. Če pariš brez dovoljenja, mladiči ne dobijo rodovnika.

Moje osebno mnenje je, da za pasmo narediš več škode kot koristi, če pariš vedno eno in isto kombinacijo, ker če bodo recimo samo tri legla po recimo 10 mladičev, bo to 30 mladičev, ki bodo v ožjem sorodstvu. Bolje je za samičko izbrat za vsako leglo drugega očeta. Zato, če misliš nabavit samičko samo zato, da boš parila z Blythom, raje dvakrat premisli.

Kristinca & Florinca


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #7146 : 18 Februar 2008, 11:44:38
Mene pa neki zanima.
Zdaj, ko imam Blytha, resno razmisljam o tem, da bi imela se psicko. Da bi mu dobila zenico.
Me pa zanima kako je potem s parjenjem. Na strani SKBOP sem brala, da mora biti parjenje odobreno za to, da dobijo psicki rodovnik. Kaksni so razlogi, zaradi katerih ne bi odobrili paritve? A ne more Blyth imet samo njo potem za paritev? :-[

Prvo razmisli, ali hočeš še enega psa zase ali za svojega psa. Borderje ne moreš kupovat samo za družbo drugemu. Poleg tega pa njih ne zanima družba ampak delo.
Psa in psico ni enostavno imeti skupaj. Vsako gonitev ne moreš parit, in tisti čas pa zna bit zelo hudo. Pa glede na to, da še nimaš "narejenega" prvega psa, ti priporočam, da še nekaj časa počakaš. Z dvema mladima psoma ni lahko.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #7147 : 18 Februar 2008, 11:49:25
Borderje ne moreš kupovat samo za družbo drugemu. Poleg tega pa njih ne zanima družba ampak delo.

Točno.
Moj je 2,5 let živel v isti sobi s še enim psom,pa se z njim nikoli ni kaj posebaj družil in tudi sedaj,ko drugega ni več,ne pokaže nikakršnih znakov,da bi ga pogrešal.

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7148 : 18 Februar 2008, 12:18:07
Tejka, najprej tega psa izkoristi do maksimuma, ko pa boš imela prevč časa in energije samo za enega, pa več nobene ideje kaj še ne zna,da bi ga lahko naučila,šele nabavi drugega  ;).

Pari lahko tvoj samec  katerokoli samičko, z vzrejnim dovoljenjem in ki paše skupaj po kombinaciji-če bo dovolj dober in zdrav za plemenjaka seveda.
Tudi če boš imela samičko je verjetnost, da bo ravno z Blythom najboljša kombinaciji neskončno majhna. Poleg tega za eno ali dve paritvi se ne splača že vnaprej odločat s kom bo ali ne bo za parit. Najbolje, da za samičko- če bo res dobra in vredna paritve seveda, izbereš samčka, ki bo tisti hip na širšem območju(ne samo v Sloveniji) predvioma dal z njo v kombinaciji najboljše in najbolj zdrave mladičke.

Pa da ne bi o tem, da itak ni niti najmanjše potrebe, da se pari vsakega psa in vsako psico  :-\.
Ta del je najbolje prepustiti vzrediteljem, ki se na to spoznajo   :).
Športniki in ljubitelji pa se naj posvetijo šolanju in druženju z njihovimi psi  8).
Razmišljati o "družici" za psa je neresno, neodgovorno in otročje. Poleg tega tipičen primer počlovečevanja, ki psom mnogo bolj škodi, kot koristi >:(.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7149 : 18 Februar 2008, 15:18:52
Za vsako pasmo je t.i. VZREJNI REFERENT. Ko želiš parit, moraš prijavit kombinacijo, se pravi očeta in mamo bodočega legla. In ta vrejni referent ti da "žegenj" ali pa tudi ne. Če pariš brez dovoljenja, mladiči ne dobijo rodovnika.

To ravno ne drži. Vsak izbere sam samca. Če je v slovenski lasti potem mora imeti vzrejno, če pa je iz tujine pa ni potrebno nič, samo podpis lastnika psa in fotokopija rodovnika.



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #7150 : 18 Februar 2008, 16:01:22
A potemtakem v tujini sploh nimajo vzrejnih dovoljenj?



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #7151 : 18 Februar 2008, 16:57:22
>Moje osebno mnenje je, da za pasmo narediš več škode kot koristi, če pariš vedno eno in isto kombinacijo, ker če bodo recimo samo tri legla po recimo 10 mladičev, bo to 30 mladičev, ki bodo v ožjem sorodstv.

Ne razumem. Kaj je v temu narobe?

>Bolje je za samičko izbrat za vsako leglo drugega očeta. Zato, če misliš nabavit samičko samo zato, da boš parila z Blythom, raje dvakrat premisli.

Kako to? A ti ki pridejo na razstave kot vzrejni par niso samček in samička istega vzreditelja in se "med njima" parita?
Mogoce pa nisem razumela kaj pomeni vzrejni par...

>Razmišljati o "družici" za psa je neresno, neodgovorno in otročje. Poleg tega tipičen primer počlovečevanja, ki psom mnogo bolj škodi, kot koristi.

Ne razmisljam o druzici temvec o paritveni partnerki. Pa tudi ne razumem, zakaj bi to bilo neresno in neodgovorno. Naeresno in neodgovorno bi bilo, ce bi to naredila brez predhodnega pozanimanja. Stvar sem vzela resno in me zanima kako se te stvari porihtajo. Ni treba biti groba. ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #7152 : 18 Februar 2008, 17:08:15
Kako to? A ti ki pridejo na razstave kot vzrejni par niso samček in samička istega vzreditelja in se "med njima" parita?
Mogoce pa nisem razumela kaj pomeni vzrejni par...

Da komentiram samo tole.. Za pare na razstavi gresta lahko pes in psica iste pasme, ki sta na dan razstave v lasti iste osebe (morta bit pozitivno ocenjena seveda), kar pomeni da sta to lahko tudi brat in sestra, mati in sin, oce in hci, itd., ali pa nista v sorodu  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7153 : 18 Februar 2008, 17:12:25
Uppsss Bay - tudi v tujini je potrebno vzrejno dovoljenje..
Jaz sen 2x parila s francoskim psom in je to razvidno že iz rodovnika.
Tudi Avstrija, Nemčija, Belgija,  Nizozemska  poznajo vzrejna dovoljenja ( ZDA ne)
Morda Italija ne??


Hmmm tejka_in_blyth vzreja ni ravno preprosta zadeva.. da samo to  komentiram

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #7154 : 18 Februar 2008, 17:53:27
Uppsss Bay - tudi v tujini je potrebno vzrejno dovoljenje..
Odvisno od pasme. Nekatere pasme v tujini nimajo vzrejnih. O tem je debata že 1x potekala.

Glede 3x ponovitve iste paritve: zakaj bi bilo tega treba?! Nikoli niso psi tako super in oh in sploh dobri, da bi kar 3x ponovili isto kombinacijo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7155 : 18 Februar 2008, 18:39:26
>Moje osebno mnenje je, da za pasmo narediš več škode kot koristi, če pariš vedno eno in isto kombinacijo, ker če bodo recimo samo tri legla po recimo 10 mladičev, bo to 30 mladičev, ki bodo v ožjem sorodstv.

Ne razumem. Kaj je v temu narobe?

....

Ožanje genskega bazena, če se tak izrazim. In s tem težave pri vzreji notraj države.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7156 : 18 Februar 2008, 19:07:12
Moje mnenje je, da ne bi nikoli kupila še enega psa kot paritvenega partnerja drugemu psu. Psa si kupim zase. Da jaz delam z njim. In kupovati psa samo z namenom, da ga imaš za paritvenega partnerja se meni zdi zgrešeno. Kaj, če se ti naredi, da psica ni to, kar pričakuješ od nje ali da bi mogoče ugotovila, da kombinacija te psice in Blytha ne bi dala takih mladičkov kot jih ti pričakuješ? Kaj, če Blyth ali psica ne dobita vzrejnega dovoljenja? Boš ravno tako parila ali boš mogoče potem kupila novo partnerko za tvojega samca? Vzreja ni tako preprosta zadeva kot izgleda. Druga stvar, ki je jaz ne bi naredila, je ta, da bi razmišljala o novem psu, ko bi bil moj prvi star šele 7 mesecev. Že zdaj, ko je Veni stara dve leti in pol se mi zdi (po premisleku seveda), da je za drugega psa prezgodaj. Jaz osebno bi raje upoštevala deteljico, da iz psa potegneš maksimum (v bistvu se strinjam s celim njenim postom), greš na vzrejni pregled, daš slikat kolke in po možnosti testirati oči, se pokažeta na kakšni agility tekmi (ali kaj drugega), gresta na kakšno razstavo in upaš, da bo pes tako dober, da ga bo opazil lastnik kakšne psičke.


Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #7157 : 18 Februar 2008, 19:21:46

>Razmišljati o "družici" za psa je neresno, neodgovorno in otročje. Poleg tega tipičen primer počlovečevanja, ki psom mnogo bolj škodi, kot koristi.

Ne razmisljam o druzici temvec o paritveni partnerki. Pa tudi ne razumem, zakaj bi to bilo neresno in neodgovorno. Naeresno in neodgovorno bi bilo, ce bi to naredila brez predhodnega pozanimanja. Stvar sem vzela resno in me zanima kako se te stvari porihtajo. Ni treba biti groba. ::)
[/quote]

Tejka, Deteljica sploh ni bila groba, le razložiti ti poskuša, da še malce počakaj. Tvoj kuža ni star niti eno leto. Počakaj še malo, pojdi na več razstav, kot razstavljalka, boš videla kako je tvoj Blyth všeč sodnikom in drugim razstavljalcem, pa se potem odloči. Če bo uspešen razstavni pes, bodo samičke itak "v vrsti stale".
Živeti v istem stanovanju/hiši s psom in gonečo psico pa nikoli ni bil piknik.

Glede "paritvene partnerke" - a oče in mati tvojega psička živita skupaj?

Kot pravi 5rca - psa kupuj sebi ne svojemu psu.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7158 : 18 Februar 2008, 21:08:55
Sem čisto slučajno spet pogledala tole temo. Vsake toliko pridem pogledat, če je kaj novega...
Pa me je zmotilo to, kako ste bili vsi tako hitro proti odločitvi tejke. Če ima resno željo imeti še enega psa in je stvar dobro premislila zakaj pa ne konec koncev? A nekateri imajo lahko tudi po tri pse in več, lahko parijo delajo take in drugačne kombinacije, imajo več legel na leto, nekateri pa to naj ne bi smeli ali kako je zdaj s tem? Vsak ima pravico biti vzreditelj, če se pač tako odloči se meni zdi in ni rečeno da ne ve, da je vzreja hudičevo komplicirana zadeva-to se še kako strinjam ja, samo verjetno se je tudi tejka že malo pozanimala in se zaveda te odgovornosti. Kuža je res še zelo mlad ampak preden bo dobila dobro psičko tako kot želi tudi lahko mine leto celo več... Do takrat se lahko tudi nauči že zelo veliko. Tudi ostali vzreditelji se niso rodili vsevedni in "genetsko osveščeni" ane? Znanje se pridobiva iz dneva v dan iz meseca v mesec... Če ima željo nekoč postati vzrediteljica in imeti dva psa zakaj pa ne. Ne gre pa to čez noč to je pa res.

lp 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7159 : 18 Februar 2008, 21:33:50
Uppsss Bay - tudi v tujini je potrebno vzrejno dovoljenje..
Jaz sen 2x parila s francoskim psom in je to razvidno že iz rodovnika.
Tudi Avstrija, Nemčija, Belgija,  Nizozemska  poznajo vzrejna dovoljenja ( ZDA ne)
Morda Italija ne??

Npr. Italija za borderje nima vzrejnega. Mislil sem povedati, da če neka država pač nima vzrejnega, potem lahko pariš s kakršnimkoli psom, lahko ima tudi več kot pol bele barve npr. Čeprav sem jaz vseeno moral dati en ocenski list poleg prijave legla, ne vem pa ali bi mi lahko zavrnili paritveno kombinacijo, v pravilniku nisem nikjer zasledil, da je to mogoče.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7160 : 18 Februar 2008, 21:54:11
Sem čisto slučajno spet pogledala tole temo. Vsake toliko pridem pogledat, če je kaj novega...
Pa me je zmotilo to, kako ste bili vsi tako hitro proti odločitvi tejke. Če ima resno željo imeti še enega psa in je stvar dobro premislila zakaj pa ne konec koncev? A nekateri imajo lahko tudi po tri pse in več, lahko parijo delajo take in drugačne kombinacije, imajo več legel na leto, nekateri pa to naj ne bi smeli ali kako je zdaj s tem? Vsak ima pravico biti vzreditelj, če se pač tako odloči se meni zdi in ni rečeno da ne ve, da je vzreja hudičevo komplicirana zadeva-to se še kako strinjam ja, samo verjetno se je tudi tejka že malo pozanimala in se zaveda te odgovornosti. Kuža je res še zelo mlad ampak preden bo dobila dobro psičko tako kot želi tudi lahko mine leto celo več... Do takrat se lahko tudi nauči že zelo veliko. Tudi ostali vzreditelji se niso rodili vsevedni in "genetsko osveščeni" ane? Znanje se pridobiva iz dneva v dan iz meseca v mesec... Če ima željo nekoč postati vzrediteljica in imeti dva psa zakaj pa ne. Ne gre pa to čez noč to je pa res.

lp 

Zato, ker vzreja ni macji kaselj in je dosti vec od tega, da kupis psa in psicko in imas mladice. In ker je razlog, da kupis psicko za psa, precej nepravi. Noben ni hotel napadat tejke, dejstvo pa je, da se na forumu najdejo take in drugacne provokacije in sicer verjamem, da je tejka samo hotela zbirati informacije in ne bo zdej na vrat na nos kupila se ene psicke, vcasih pa se najde tudi kdo, ki ni odgovoren in mu je treba take ideje o vzreji zatreti v kali ;D

Mogoce mora tejka malo bolj natancno razlozit, zakaj bi kupila druzico za Blytha. Zato, ker bi rada sama vzredila mladice? Zato, ker bi rada, da ima Blyth enkrat v zivljenju potomce? Zato, ker bi sama rada se enega psa?

battito animale


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #7161 : 18 Februar 2008, 22:40:23
O, Lilit!!!!

Po ta novem si sedaj tudi ti v "naši" družbi :o :P :o, se nas boš kaj usmilila in nam pokazala slikce tvoje lepotičke. :o :o Sem slišala, da je tamala zelooo pridna.


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #7162 : 18 Februar 2008, 23:02:22
Hvala za informacijo Ovcka. Pa hvala za en kup dobrih tock v razmislek 5rca in Aramis :) Pa hvala za razumevanje sana  ;) Res ni bilo misljeno, da bi provocirala in ne da bi pa zdaj na vrat na nos kupovala se eno psicko. Kot sem ze napisala sem razmisljala o paritveni partnerki.
Tisti, ki me pozna ve, da se ne vrzem v projekte brez neke vizije in povrsno. CE se bom odlocila, da si zelim vzrejati pse, se bom v to vrgla z vso potrebno resnostjo. Zato, kot pravi Lilit, zbiram informacije, na podlagi katerih se bom sploh odlocila, ce je to nekaj, kar bi si zelela, nato ce je to nekaj, s cemer bi se dejansko lahko ukvarjala, itd.
Pa Blyth ni moj prvi pes :) Da ne bo kdo mislil, da je pa prvi pes, ki ga imam, in da kar tako lahkomiselno gledam na vzrejo.
Vse je se vedno na CE in na BOMO SE VIDELI...

PS
No, glede tistega posta o tem, da ne razumem, zakaj bi bilo slabo pariti vedno isti par pa mi je fant napravil manjse predavanje o genetiki ;) Tako, da zdaj razumem, zakaj je boljse pariti cim bolj razlicno. ::)
Pa glede tistega o grobosti - zal je interpretacija tistega, kar tako preberes na forumu lahko zelo razlicno. Meni se je zdelo grobo (posebno zaradi smajlija), pa ce deteljica ni tako misila, pomeni, da sem narobe razumela. Se opravicujem.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7163 : 19 Februar 2008, 06:13:42
sana, nekateri tudi dobro premislijo in preden kupijo drugega psa pa jim potem ne znese. Brez zamere, ampak po tem, kar si ti naredila, si zadnja, ki lahko spodbuja ljudi k tem, da naj si kupijo še enega psa.  ::) ::)


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #7164 : 19 Februar 2008, 07:59:21
Sem čisto slučajno spet pogledala tole temo. Vsake toliko pridem pogledat, če je kaj novega...
Pa me je zmotilo to, kako ste bili vsi tako hitro proti odločitvi tejke. Če ima resno željo imeti še enega psa in je stvar dobro premislila zakaj pa ne konec koncev? A nekateri imajo lahko tudi po tri pse in več, lahko parijo delajo take in drugačne kombinacije, imajo več legel na leto, nekateri pa to naj ne bi smeli ali kako je zdaj s tem? Vsak ima pravico biti vzreditelj, če se pač tako odloči se meni zdi in ni rečeno da ne ve, da je vzreja hudičevo komplicirana zadeva-to se še kako strinjam ja, samo verjetno se je tudi tejka že malo pozanimala in se zaveda te odgovornosti. Kuža je res še zelo mlad ampak preden bo dobila dobro psičko tako kot želi tudi lahko mine leto celo več... Do takrat se lahko tudi nauči že zelo veliko. Tudi ostali vzreditelji se niso rodili vsevedni in "genetsko osveščeni" ane? Znanje se pridobiva iz dneva v dan iz meseca v mesec... Če ima željo nekoč postati vzrediteljica in imeti dva psa zakaj pa ne. Ne gre pa to čez noč to je pa res.
lp 
Saj jaz verjamem da je premislila, če hoče še enega psa, samo verjetnost, da boš na tak način dobil dobro paritveno kombinacijo je po mojem enaka verjetnosti, da boš zadel na lotu  ;).
Kar nekaj na tem forumu nas ima psa in psico in nihče od njih ni bil kupljen zato, da bi parili prvo psico ali psa. Če želi še enega psa naj ga vzame, ampak brez predpostavke, da mora parit. Če pa bi se kombinacija izkazala za dobro, potem naj pač pari.
Je pa potrebno kar nekaj znanja o vzreji še preden vzame novo psičko,  če jo namerava pariti z že izbranim samcem, v tem primeru s svojim.



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #7165 : 19 Februar 2008, 08:30:53
Glede na to, da je Blyth Hit-ov sinek, moram reči, da me je Tejkino razmišljanje o še enem psu malo zabolelo. :( Pa ne, da sem proti temu, da psa ima za nadaljno vzrejo ali da kupi samičko ampak iz razlogov, ki jih je že navedla deteljica in s katerimi se POPOLNOMA strinjam. Vzrejati, pariti... ja lepo se sliši ampak enostavno pa ni. :D Jaz si recimo ne predstavljam da imam pod isto streho Hit-a in še kako vročo samičko. >:D Ne predstavljam si, da bi besnel nekaj tednov tako kot nori takrat ko mu pripeljejo samičko na paritev. >:D Mogoče bi morala to enkrat doživeti. :D Ker seveda vsako gonitev ne smeš pariti zna to biti hudič. :P Še večji hudič je lahko, če bi tvoji novi psički ustrezal kak drugi samček in ne Blyth. Ne pozabi, da bi Blytha bilo dobro testirati, saj mama nima testov in tudi njeni predniki ne (tudi Hit razen sklikanja kolkov nima opravljenih testov, vendar sta oba starša testirana, tako da so rezultati posledično pri njem znani). Torej priporočam, da preden razmišljaš o potomcih  Blytha razmišljaš o testiranjih in slikanjih kolkov.... predvsem pa razstavah (ni nujno, je pa priporočljivo, ker zaenkrat vaju drugje ni videti in za vaju ljudje v Slo ne vedo, razen da je Hitov potomec ;)) ali kaki drugi disciplini, kjer se bosta pokazala kot uspešna. No takrat boš tudi mladičke (ob velikem številu v Sloveniji) lažje spravila v promet.

Sana !?
Ja OK je več psov, vendar ne pri taki starosti prvega psa (spet le moje mnenje). Oba psa sta naenkrat mlada in bosta naenkrat tudi stara,kaj boš počela takrat. Z obema nič. No če že sedaj počneš z obema nič, potem ne bo razlike. Ampak jaz bi vseeno raje videla da Blyth nekaj doseže in da Tejka dobi več izkušenj, saj jih bo pri naslednjem psu lahko potem še bolje "vnovčila" in bo naslednji pes lahko le še uspešnejši. To pa je odvisno tudi od vsakega posameznika, kak cilj ima.
Ker pa ne poznam kdo je Sana bi pa rada malo več vedela kaj je dosegla s kužki in zakaj bi se lahko njeno mnenje upoštevalo, kajti recimo mnenje deteljice, Aramisa, 5rce, Bay, Kolibri.... in še koga lahko vzamemo kot merodajno, dočim za vsakega udeleženca foruma pa ne moremo šteti kot da je to kar je rekel prav.  ;)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7166 : 19 Februar 2008, 09:37:48
Lilit se popolnoma strinjam, da vzreja ni mačji kašelj kot praviš. To sem tudi napisala.
In tudi ne pišem zato, da se moje mnenje upošteva, samo izrazim ga, to je precejšnja razlika. 5trca, tisti tvoj komentar pa nekako ni na mestu, ne veš vsega ozadja. Sem pa še vedno vesela, da imam Mikea, spet lahko povem. On je lepo vzgojen, ker je imel res dobro vzrediteljico, ki je poskrbela, da je kuža prišel k meni tak kot je bilo treba. Pa to ni za to temo.
In nikogar ne vzpodbujam, da naj ima več psov. Samo rekla sem, da če ima željo in voljo, da bi začela vzrejat, če bo to vzela z odgovornostjo in resnostjo zakaj pa ne. Saj ne bo začela jutri, niti ne naslednji dan... Najprej je neka zamisel, želja, potem moraš počakati, da to dozori in potem greš šele v akcijo za iskanjem informacij, na izobraževanja,... pri vsaki stvari gre tako. Jaz samo pravim, da tisti, ki imate več izkušenj s temi stvarmi bi ji lahko svetovali kako začeti. Mogoče kje potekajo kakšni seminarji v tujini na to temo, katero literaturo naj prebere itd,... Že samo to se zavleče. Kje je potem še iskanje primerne psičke, ko bo to na vrsti bo tudi njen kuža že precej starejši kot je zdaj. Samo to sem hotela povedati. Da ne tako ostro nastopiti proti vsaki ideji in ne imeti v glavi samo nekatere izbrance, ki to lahko počnejo. Tudi tisti, ki danes vzrejajo so morali nekje začeti ali ni tako?? Kaj če bi takrat njih nekdo tako v kali že zatrl in rekel, da ga boli srce, ker se o tem pogovarja ali ne vem kaj še vse? Brez veze... in s tem ko je rekla, da je to vzela resno, jaz sklepam, da se zaveda da mora narediti vse potrebne preiskave pri samčku in samički preden začne. Včasih je treba poste pozorno brat.

Lp 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #7167 : 19 Februar 2008, 09:48:47
... Včasih je treba poste pozorno brat. ...

Torej nisi dovolj pozorno prebrala mojega sporočila..

Ker pa ne poznam kdo je Sana bi pa rada malo več vedela kaj je dosegla s kužki...

Mene res zanima, ker te ne poznam, pa ne bi rada imela napačnega mnenja.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7168 : 19 Februar 2008, 09:54:00
5trca, tisti tvoj komentar pa nekako ni na mestu, ne veš vsega ozadja.

Kako lahko rečeš, da komentar ni na mestu? Spodbujaš ljudi k nakupu še enega psa, sama si pa enega od dveh (in to celo starejšega) oddala naprej, ko si videla, da ne gre. Meni se zdi več kot na mestu. In potem iščeš vse mogoče izgovore za to, da je bil pes nevzgojen (to z vzrediteljico je kar nekaj - saj si se sama odločila za to, da si vzela psa in potem si se zavestno odločila še za enega ne glede na to, da si vedela, da naj bi bil Nero problematičen).

Sem pa še vedno vesela, da imam Mikea, spet lahko povem. On je lepo vzgojen, ker je imel res dobro vzrediteljico, ki je poskrbela, da je kuža prišel k meni tak kot je bilo treba. Pa to ni za to temo.

Ja, prav zato je dobro vzgojen, ja... ::)

Kar se tiče takih nasvetov, jih raje zase obdrži kot pa da jih prodajaš naprej, ker te tisti, ki te ne poznajo, lahko še resno vzamejo.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #7169 : 19 Februar 2008, 10:11:20
On je lepo vzgojen, ker je imel res dobro vzrediteljico, ki je poskrbela, da je kuža prišel k meni tak kot je bilo treba.  

Sana ta tvoj stavek mi veliko pove, pa še marsikomu drugemu. Ni  fer, niti strokovno, se izgovarjati na vzreditelja in ga blatit po forumu.; se mi zdi čisto brez veze ti kaj napisati, ker vidim, da nimaš še razjasjenih velikooo stvari okoli vzgoje in vzstrajaš na svojem.
Ti pa povem iz svojih izkušenj (so bile kar hude z našo Sky), jih veliko ljudi pozna; z voljo in veeeliko dela se da "premikati gore"; ampak ne, ti si si rajši umislila drugega veliko manj zahtevnega psa, prvega oddala in skritizirala vzrediteljico.