Border Collie

Lisa · 3992985

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7170 : 19 Februar 2008, 10:27:23
On je lepo vzgojen, ker je imel res dobro vzrediteljico, ki je poskrbela, da je kuža prišel k meni tak kot je bilo treba.

Hmm...potem je sedaj osnovna in glavna vzgoja mladiča stvar vzreditelja in ne lastnika  ??? :-[


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7171 : 19 Februar 2008, 10:34:30
Hmm...potem je sedaj osnovna in glavna vzgoja mladiča stvar vzreditelja in ne lastnika  ??? :-[

hehehe, najbolje, da jih oddajajo pri starosti enega leta.  :D

Kristinca & Florinca


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7172 : 19 Februar 2008, 10:46:40
Da pojasnim... Tega psa je dobila, ko je bil starejši. Ampak vseeno se je sama odločila zanj (in če greste prebrat zgodbico na mojpes.net, je bil idealni kužek, dokler ga ni začela oddajati - potem je postal prava pošast) in je morala vedeti, v kaj se podaja, ko se je odločila zanj. In sama se je potem odločila za še enega psa ne glede na to, da se je morala zavedati, da je prvi pes problematičen. In, če sem prav prebrala, se zdaj pri njih doma (sicer sestra pa vseeno) ponovno odločajo za nakup mladička. Super, ni kaj...  ::) Upam, da ga bodo dobili pri dobrem vzreditelju, da bo lepo vzgojen.  ::)

Če bo kdo rekel, da to ne spada v to temo, pa mislim, da vseeno sodi. Naj Tejka ve, kakšna oseba ji daje nasvete glede nakupa še enega psa.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7173 : 19 Februar 2008, 12:28:23
hehehe, najbolje, da jih oddajajo pri starosti enega leta.  :D
ne se smejat,ampak jaz vem za vzreditelja borzojev, ki je mladiče oddajal šele po 7 mesecu , ker je ugotovil, da jih kupci ne znajo naučit odpoklica. Zato jih je naučil on in oddajal že takorekoč izšolane, vsekakor pa socializirane, "hišno obrušene" in z zanesljivim odpoklicem, le v res  izjemnih primerih je oddal mladiča prej (če je pozal kupca in imel zaupanje v njegove sposobnosti).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7174 : 19 Februar 2008, 12:50:14
Pa še moje mnenje kako nastane dober vzreditelj:
takorekoč nikoli zato, ker se je nekega dne zbudil in si zamislil,da bo postal vzreditelj te ali one pasme in se začel pospešeno izobraževat v smeri vzreje .
Kvalitetna vzreja je lahko samo nadgradnja dolgega, uspešnega udejstvovanja s psi.
Dober vzreditelj ne nastane , se ne odloči za vzrejo ampak "zraste" v vzrejo.
Začne se navado z enim psom ali psico in aktivnim kinologom, ki ugotovi, da njegov pes(ali psica)  je izjemno dober, človek se zaljubi v pasmo  in tako pride do odločitve za leglo. In je uspešno in ga veseli in dela dalje in želi bolje in tako nastaja vzreditelj.
Drga možnost- da ljubi pasmo , z njo dela a ima smolo pri nakupu prvič- zato izjemno dobro preštudira pasmo za drugi nakup in jo že tu temeljito spozna. Zato uspe kupit , izšolat in delat z odličnim psom Ker se zaveda težav nakupa,  potem zastavi svojo vzrejo, da ne bi spet prišel do slabega ali bolanega psa. Dela,ker ljubi pasmo in privošči kupcem in sebi najboljše pse.
Noben od teh ne pari doma, razen izjemoma ali  najboljših vzrediteljev, ki so obenem masovni (s solastništvi vred več deset plemenjakov in plemenk) in ki utrjuejo že svoje linije. Ti so vrh ledene gore vrediteljev in lahko pustijo pečat pasmi. A skoraj obvezno so to vsestarnski aktivni kinologi, pogosto profesonalci.
Iz ljudi, ki se zbudijo in se odločijo, da bodo vzredilji pa še to na način da bodo kupili psa in psico, v 90 % zrastejo samo šteparji. Z ali brez rodovnikov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7175 : 19 Februar 2008, 14:56:06
ne se smejat,ampak jaz vem za vzreditelja borzojev, ki je mladiče oddajal šele po 7 mesecu , ker je ugotovil, da jih kupci ne znajo naučit odpoklica. Zato jih je naučil on in oddajal že takorekoč izšolane, vsekakor pa socializirane, "hišno obrušene" in z zanesljivim odpoklicem, le v res  izjemnih primerih je oddal mladiča prej (če je pozal kupca in imel zaupanje v njegove sposobnosti).

Ne me hecat!  :o  No, saj ti verjamem....   ;)

Se pa sprašujem, kako je lahko delal oziroma šolal, če je bilo leglo veliko. 8, 10 ali več mladičev šolati naenkrat najbrž ni mačji kašelj.  :-\  Šolanje ne traja samo do 7 meseca, ampak vse življenje.

Kristinca & Florinca


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #7176 : 19 Februar 2008, 15:32:06
Da se še jaz malo umešam  ::) ker je že ravno govora o Nerotu..

Ko sem prišla na ogled Nerota sem spoznala njega in Mikea. In moram reči da je razlika v karakterju enega in drugega precejšna. Nero je itak en velik 'živc'  ;D medtem ko je Mike bolj umirjen. Npr. Nero se mi je basal takoj v naročje, silil v glavo, ko ga ni noben gledal (takrat smo se pogovarjali o njem) Mike pa je lepo mirno ležal in čakal, da mu bo Sandra npr. vrgla žogico. In med tem dvema psoma je precejšna razlika ne glede na to, da sta iste pasme.
In če se ne motim se je Sandra preselila in to je bil razlog za oddajo Nera. Ker Nero je pač Nero.. Skos bi imel nekoga ob sebi. Mike pa je - vsaj kolikor sem jaz opazila, bolj umirjen..
Ne zdi se mi fer da se sedaj zaradi enega komentarja ki sploh ni imel kakšne veze z Nerotom ali Mikeom pač pa samo o vzreji spravljate na Sandro? Ker Nero je pri nas že pol leta. in ne vem zakaj je treba na dan vleči stare teme- ker je bilo že takrat vse narobe in je bila ona vsega kriva ker se ga je odločila oddati.. A ni bolje če vidiš da ni več časa za dva psa da enega oddaš in mu s tem zagotoviš 'boljši' dom- s tem mislim človeku, ki mu bo lahko posvetil toliko časa, kot ga pes rabi. Pa tudi videlo se je da ga ne bi oddala kar nekomu in smo se precej zgovarjali takrat tudi o naših psih, kako se bodo ujeli .. Vi govorite tu kot da ji je bilo vseeno za Nerota- pa se mi zdi to daleč od resnice.

No to je bilo pa vse, kar sem mislila povedat..

Lp


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #7177 : 19 Februar 2008, 16:09:12
Sunshine 1, glede Nerota smo vsi na forumu presrecni, da je prisel k tebi. Tu ni nobene debate! ;)
Se mi pa poraja vprasanje ... Ce imas doma enega "zivca", zakaj si komplicirat zivljenje in si nabavit se enega (potencialnega)?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7178 : 19 Februar 2008, 16:31:50
O, Lilit!!!!

Po ta novem si sedaj tudi ti v "naši" družbi :o :P :o, se nas boš kaj usmilila in nam pokazala slikce tvoje lepotičke. :o :o Sem slišala, da je tamala zelooo pridna.

Ste me hitro odkrili :o  :D

Nekaj slik za vzorec je tukaj, na zalost bolj malo. Pa tko preplasena zgleda, ker je bil to prvi dan, zdaj je ze prava teroristka (ima dobre zglede ::)).

Glede Nerota, ok, se pac zgodi situacija in moras psa oddat, razlog je pac kakrsen je, osebna stvar, ne zdi se mi pa fer zdaj krivde zvracat na vzrediteljico, sploh, ker je bil dobro leto pred tem Nero se idealen druzinski kuza in oh in sploh super, zdaj pa kar naenkrat ful problematicen ???

battito animale


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #7179 : 19 Februar 2008, 16:48:09
Lilit čestitke za novo članico...  ;D

Če sem prav prebrala ste jo šli iskat na hrvaško, a ne!?



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #7180 : 19 Februar 2008, 16:51:01
Čestitke lilit! :-*



Urša in Balu

  • *
    • Prispevkov: 2.879
    • Točke: 5
  • The Skateboarding Dog
Odgovori #7181 : 19 Februar 2008, 17:20:42
Čestitke Lilit :-*
:)

Živali so tako prijetni prijatelji
- ne sprašujejo in ne grajajo.

BuldogBalu


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #7182 : 19 Februar 2008, 17:22:41
Lilit, čestitke še tukaj!  :o

Mala je prov luštna!  :-*

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7183 : 19 Februar 2008, 18:13:28
Sunshine1, jaz sem tudi ful vesela, da je Nero prišel k tebi. Ampak se strinjam tako z artichoko, ko je napisala tole:

Citiraj
Se mi pa poraja vprasanje ... Ce imas doma enega "zivca", zakaj si komplicirat zivljenje in si nabavit se enega (potencialnega)?

in z Lilit, ko je napisala tole:

Citiraj
Glede Nerota, ok, se pac zgodi situacija in moras psa oddat, razlog je pac kakrsen je, osebna stvar, ne zdi se mi pa fer zdaj krivde zvracat na vzrediteljico, sploh, ker je bil dobro leto pred tem Nero se idealen druzinski kuza in oh in sploh super, zdaj pa kar naenkrat ful problematicen

In človek, ki odda enega od svojih psov, ker obeh ne more imeti, ne more dajati ostalim nasvetov, kako je fino imeti več psov.

Pustimo zdaj temo nazaj borderjem.

Čestitke Lilit za malo. Meni je ful zanimiva. Trikolor z modrimi očki.  :D :D :-* :-* Komaj čakam, da jo vidim v četrtek.  :D :D

In čestitke Majchy za njeno lepotičko. Tudi komaj čakamo, da pride v Slovenijo pa da jo vidimo v živo.  :D :D


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7184 : 19 Februar 2008, 18:23:23
Waaauuu, sami novi otroci :o

Ja, nic, vsem zelim vso sreco in zdravje in... da se vam uresnicijo zelje ::)

Pa glede na aktualno temo, ne pozabite na "ta stare"

Navijam za vas :D

Blumina



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7185 : 19 Februar 2008, 18:50:40
Ja pustimo temo borderjem, kar je bil tudi moj namen. Ne morem verjet kako so nekateri ljudje lahko tako nesramni, ampak dobesedno nesramni. Komentirala sem nekaj čisto drugega in ker veste da imam prav ste se spravili na druge stvari. Zelo nekorektno od vas.
In hvala Sunshine, da si razložila namesto mene. Vsakemu se lahko življenje obrne v nepričakovano smer. In ko sem vzela Nerota nisem vedela, da se bo vse obrnilo tako hitro. Tukaj zadaj so res osebni razlogi, ki se vas pač ne tičejo. Izbirala sem med Nerotom in še nečim, izbrala sem pač tisto drugo. Vsak od vas bi, če bi bil na mojem mestu. Čisto in točno tako je. In še enkrat nikoli nisem trdila, da je Nero problematičen. Rekla sem zahteven, to je čisto druga stvar, če ne ločite mogoče. Če ne kar slovar v roke, ker se je z nekaterimi čisto nemogoče pogovarjat. Zdaj sem pa še jaz nesramna ampak če me nekdo tako grdo napade potem mi ne ostane drugega...

Tako veselo govorite kako odgovorna je vzreja, kakšne naloge ima vzreditelj bla bla bla.... Potem pa rečete, da vzgoja mladiča ni naloga vzreditelja. Ali se zavedate koliko protislovij je tukaj?? Mogoče ne ravno vzgoja, definitivno pa socializacija in priprava na "normalno" življenje, priprava na vključenost v okolje. In nikoli nisem blatila Nerotove vzrediteljice, to ni moj namen.

In 5trca ne vem kdo misliš da si, da lahko daješ tako obupne izjave. In če pri nas doma kupujejo psa, kaj je narobe s tem. Saj ga nimajo. In nisem nesposobna, neodgovorna, trapasta. Zdaj me imajo ljudje za tako, zahvala pa gre tudi tebi.  Lepo ni kaj.

Žalostno, da obstajajo taki ljudje kot ste nekateri tukaj.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7186 : 19 Februar 2008, 19:06:18
Polna luna bo.  ;)  Se že čuti.....  ::)

Kristinca & Florinca


mayča

  • *
    • Prispevkov: 526
    • Točke: 0
  • Brigitka in Nelči-Belči
Odgovori #7187 : 19 Februar 2008, 19:06:48
Ja Wapi je carica! Tko kot Nelly!  :D :D :D Čestite Lilit tudi tukaj!  :-*
Sem zelo vesela, da je prišla k Lilit, da imam vsaj še kako žlahto od Nelly blizu! ;D Glede na to, da so vsi bratci in sestrice od Bri tudi! in je prov luštno tako!  ;D


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7188 : 19 Februar 2008, 19:20:50
Zadnjič odpišem sani, potem ji dam pa mir... sana, najprej napišeš eno zadevo, potem drugo (enkrat je problematičen, potem ni, enkrat zaradi selitve, enkrat zaradi tega, ker ga ne obvladaš, enkrat je vzreditelj kriv, drugič ni...). Potem te eni citiramo in praviš, da tega nisi napisala. Odloči se že. Dokler se ne boš, te bodo ljudje imeli za neodgovorno. Ne zaradi mene, ampak zaradi tega, ker vso odgovornost prelagaš na druge in vsak teden napišeš nekaj novega. Naslednjič, ko daješ nasvete o vzgoji in o številu psov, malo premisli, če si pravi človek za to, da daješ tak nasvet. Namesto, da bi se iz svojih izkušenj kaj naučila, ljudi spodbujaš v to, kar tebi ni uspelo (ne glede na razlog). Če pa že daješ nasvete, je pa prav, da ljudje vedo, kdo je oseba, ki jim nasvete daje. Ker brez zamere, ampak je razlika, če nekaj napiše deteljica ali pa če nekaj napišeš ti (ali jaz ali kdorkoli na forumu...). Jaz zaključujem s tabo debato, ker nima smisla...

mayča in Lilit, a sta se sestrici že kaj videli ali se bosta v četrtek prvič?


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7189 : 19 Februar 2008, 19:56:03
Ok zaključimo. Se strinjam, nima smisla pa ni razlog v meni...

Še zadnjič naj povem potem upam da bo vsem jasno, zdaj pa že more bit no. NIKOLI nisem rekla, da je problematičen(povedano stoprvič), oddala sem ga zaradi selitve in pač še enega zelo osebnega razloga, ki pa je v zvezi s selitvijo. In 5trca vidim, da ti delajo težave vzročno- posledična razmerja. To pa moraš imeti popolnoma razčiščeno, če se spuščaš v take dialoge z mano. Vzrok za oddajo pač selitev ter še nek razlog, posledica tega vzroka pomanjkanje časa in s tem neobvladovanje psa. Tako to gre in še za vse tiste, ki ne veste ter potem pišete bedarije češ da jaz ne vem kaj govorim. Jaz se dobro zavedam, verjemite mi.

In jaz sploh ne vem kdo je deteljica, če povem po pravici me tudi čisto nič ne zanima. Zaenkrat čisto dobro delujem tudi brez te informacije. Tako sklepam, da zame niti ni pomembna.

S tem pa upam da bomo zares zaključili.

   

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7190 : 19 Februar 2008, 20:07:14
Joj, jaz sem pa mislila, da si ga oddajala zaradi vzrediteljice, ki ti ga je slabo vzgojila...  ::) ::) Glede na odzive članov foruma v tej temu nisem bila edina, ki ima probleme z vzročno-posledičnimi razmerji...  ::)

Še enkrat, kar me je motilo pri vsem tem je to, da je tak nasvet prišel iz tvojih ust (oziroma izpod tvojih prstov). Vsi ostali, ki pa imajo ogromno izkušenj z vzgojo več psov, so Tejki to odsvetovali. In prav je, da Tejka ve, kdo si ti in kakšne izkušnje imaš iz šolanja psov in vzreje, da bo znala oceniti, katero mnenje naj upošteva in katero ne...



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #7191 : 19 Februar 2008, 20:48:29
In čestitke Majchy za njeno lepotičko. Tudi komaj čakamo, da pride v Slovenijo pa da jo vidimo v živo.  :D :D

Hvala 5rca!  :-*

Se že fizično in psihično pripravljam na malo kosmatinko.  ;D
Se mi pa bosta ta dva meseca zares zelo vlekla.  ::)

Lp, Maja

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7192 : 19 Februar 2008, 20:58:37
Saj bo šlo hitro. Ti bodo pošiljali slikce pa filmčke itak objavljajo na strani pa na kakšen sprehod boš šla z borderčki pa bo.  :D



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #7193 : 19 Februar 2008, 21:04:14
Hehe, ja to itak! No sicer pa jo grem pogledat že čez circa 4 tedne.  :D  ;D

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7194 : 19 Februar 2008, 21:07:19
Lilit in Majchy čestitke za nove pridobitve.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7195 : 19 Februar 2008, 21:29:56
Hehe, ja to itak! No sicer pa jo grem pogledat že čez circa 4 tedne.  :D  ;D

 :o :o

A Elite je tudi že kotila? A kaj veš? sem videla, da imata ena za drugo


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #7196 : 19 Februar 2008, 21:47:51
Ne še.  ;D Baje je že pravi bajsek.  :D
Rok ima 26.2. :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #7197 : 19 Februar 2008, 22:48:18
Lilit čestitke za novo pasjo članico :o :o Sem jo videla že v živo, samo tebe ni bilo zraven :P :P Čeprav samo preko šipe avtomobila ;) :P

Majchy tebi pa čestitke sledije, ko jo dobiš ;) :P ;D Tedni naj se ti pa čim manj vlečejo do tega dogodka :o

lp


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7198 : 19 Februar 2008, 22:49:02
Lilit in Majchy, čestitke še tukaj.

Lilit, zdej si prva v Sloveniji, ki ima kombinacijo avstralec - border, tako da boš lahko, čez nekaj časa, povedala kakšna so tvoja opažanja glede razlike med pasmama :D.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7199 : 19 Februar 2008, 23:57:02
No sej Jean ima tudi avstralec-border kombinacijo ;D če odmislimo eno nogo Lyre :P :D

Lilit, čestitke za "tamalo" ;D

5rca, Elite je pa zakon 8) :-* jst sm se čist zaljubila v njo ko sm jo spoznala, resno :-[