Border Collie

Lisa · 3993038

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7800 : 29 Marec 2008, 08:43:09
ker mu ze zdaj tipam vsa rebra.

Saj to je bistveno, ce mu jih niti zatipat vec ne bi mogla, potem bi bil ze ful prevec predebel :o

Visina se izmeri na lopaticah.

battito animale


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7801 : 29 Marec 2008, 09:20:28
Meni se zdi čisto logično, da bodo imeli samci borderjev nekaj čez 20 kil. Če res niso ne vem kaj mali in suhci.  :D

No, Lum spada med slednje - suhce, namreč ;). Sicer plečne že dolgo nismo merili, ampak ima nad 55 cm, kil pa ima okoli 17  ;D (nazadnje pri vetu 16,4, ampak je bilo to sredi mirovanja, tako da ima zdaj več mišic - upam  ::))



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #7802 : 29 Marec 2008, 14:21:58
Pri Corrie Dhu je ultrazvok potrdil vsaj 7 mladičkov!    :o


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #7803 : 30 Marec 2008, 18:05:10
Je bil kdo na vzrejnem?

Jaz vem samo za GREEN MUBEV ANAKINA-dobil je telesno oceno 3 in pogojno vzrejno.



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #7804 : 30 Marec 2008, 18:12:54
Sem bila, a slikala samo enega :-\


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7805 : 30 Marec 2008, 22:26:14
Jaz sem jih ves čas gledala, samo ne morem nič pomagat, ker nobenega ne poznam.  :-[

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7806 : 31 Marec 2008, 09:38:01
Jaz sem jih tudi gledala.. ampak malo več samokritičnosti določenih lastnikov bi pa človek pričakoval - v dobro pasme.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7807 : 31 Marec 2008, 09:38:59
Jaz sem jih tudi gledala.. ampak malo več samokritičnosti določenih lastnikov bi pa človek pričakoval - v dobro pasme.

?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #7808 : 31 Marec 2008, 09:41:17
Tudi mi smo bili; vzrejni so sovpadali z hrti.

Videli smo OGROMNO barbik (aka medeki), pravih borderjev le malo....



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7809 : 31 Marec 2008, 09:56:27
Tudi mi smo bili; vzrejni so sovpadali z hrti.

Videli smo OGROMNO barbik (aka medeki), pravih borderjev le malo....

No, pol so bli vsaj v vzrejni komisji zadovoljni  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7810 : 31 Marec 2008, 10:01:55
Videli smo OGROMNO barbik (aka medeki), pravih borderjev le malo....

Ke lepo da smo Slovenci dobili še enega strokovnjaka za borderje... Nam lahko naučiš kaj več?



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #7811 : 31 Marec 2008, 10:04:59
Ke lepo da smo Slovenci dobili še enega strokovnjaka za borderje... Nam lahko naučiš kaj več?

Ne. Šel (šla) bi jih včeraj pogledat. In se kaj naučit....

P.s.: Slovenščina ne dela .... sploh?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7812 : 31 Marec 2008, 10:08:20
Ne morem reči  za karakter in temperament,  tega se ne vidi tam,tako na hitro..ampak če pes ni tipičen ali ima določene napake, potem res ne vidim, da bi se ga moralo vzrejati pri tej številni populaciji BC v Sloveniji..
Tudi mislim, če pripelješ psa na vzrejnega, potem ga moraš za to pripraviti - da pokaže , kar ima , da je navajen različnih okolij in ne kaže neugodja ( mogoče je celo živčen ali plašen ?')..
No, niso bili vsi barbike ampak jaz bi želela, da bi se pregledovalo karakter in temperament in da bi se dalo več "pohvale" v nekem smislu psom, ki imajo izkazano neko aktivnost  ( v delovnih knjižicah) in opravljene določene izpite, katerekoli, ni nujno pašne za ovčerje in pastirje..
N. pr. ni nujno , da se zahteva neki izpit, če je že tako, ( v izogib nerodovniški vzreji zaradi prezahtevnih pogojev ) ampak pes, ki ga ima ali je aktiven n. pr.  agility (2,3) ali RO...naj bi to bilo vidno pri vzrejnem dovolenju.. Pa potem vsak vidi, kdo je kdo
Seveda je to samo moje razmišljanje..
Aja, nisem strokovnjak za >BC, seveda, ampak kravjo stojo pa ločim

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7813 : 31 Marec 2008, 10:23:28
ne vem, če bi izpiti agility al pa RO kaj pomagali vzreji.
Sploh izpiti kakršne koli vrste .
Bi pa bilo pametno za vse pasme uvest preiskus značaj, "korung sistem" ala skandinavci al pa v stilu preiskusa za malinoise.

Kravja stoja je pa pač kravja stoja- pristoji samo kravam.
Tud ostale grobe anatomske napake v vzrejo nekako ne sodijo.
V glavnem pa nobena komisija in vzrejna dovoljenja ne morejo nadomestiti zdrave pameti vzrediteljev.

S šteparji je pa tako- na njih število zahtevnost izpitov oz pogoev za vzrejo ne vpliva. To so pač nemoralne barabe in bodo vedno ostajali, ne glede na bolj ali manj zahteven sistem pridobitve vzrejnega- dokler se ne bo šlo za šteparijo klavir špilat, za nakup nerodovniškega pa prav tako. Samo - sniva svijna o krompiru.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7814 : 31 Marec 2008, 10:25:49
Ne. Šel (šla) bi jih včeraj pogledat. In se kaj naučit....

P.s.: Slovenščina ne dela .... sploh?

Super, drugič grem na mednarodno razstavo gledat ocenjevanja drugih pasem, pa bom vse znal o večini pasem.

Martina, kaj pa rešiš, če daš za vzrejno pogoj, da je pes v dvojki ali trojku v agility-ju ali RO? Saj so tam tudi mešanci? Po mojem s tem ocenjujemo kako priden in vztrajen je lastnik in ne pes.

P.S. Joj, joj, se globoko opravičujem za tisti "ke" in upam, da boš lahko spal/a ponoči, ker sem se tako grozno neslovensko izrazil. Boš pa v bodoče vsekakor še prebral/a slovnično napako v mojih postih. Če zaradi tega ne boš kaj razumel/a, pa sporoči na privat, bom poizkusil prevesti, da se bova razumela.



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #7815 : 31 Marec 2008, 10:33:21
Da ne bo moj odgovor zvenel tako grobo....

Moj dober prijatelj ima rodovniškega borderja. Lep pes, karakterno stabilen, v telesnih proporcih skladno z standardom, delovna linija, z opravljenim BBH izpitom... Se pravi, lahko rečemo skoraj idealen Border in "mušter" za ostale.
In kaj vidim včeraj? Previsoke, predebele pse, s preširokimi glavami, živčne ali celo popadljive, kravja stoja, očitno kazanje neugodja med tolikimi psi...
Da ne govorim o tem, kako nepripravljeni so prišli lastniki. Psa ne zna postavit, ga ne zna pokazat...

Seveda se je našla kakšna izjema, a večina (vsaj 70 %) jih je bila TAKŠNIH. In takšni si NE zaslužijo pozitivnega vzrejnega dovoljenja, ker bodo še bolj pokvarili (deformirali, škartirali) pasmo.
In takšne jaz (in mnogokateri lastnik Borderja) imenujem Barbie collie.

Bay vse jasno?  



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7816 : 31 Marec 2008, 10:37:34
Da ne bo moj odgovor zvenel tako grobo....

Bay vse jasno?  

 ;D ;D ;D  :-*
Dober si, res.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7817 : 31 Marec 2008, 10:40:05
Da ne bo moj odgovor zvenel tako grobo....

Moj dober prijatelj ima rodovniškega borderja. Lep pes, karakterno stabilen, v telesnih proporcih skladno z standardom, delovna linija, z opravljenim BBH izpitom... Se pravi, lahko rečemo skoraj idealen Border in "mušter" za ostale.
In kaj vidim včeraj? Previsoke, predebele pse, s preširokimi glavami, živčne ali celo popadljive, kravja stoja, očitno kazanje neugodja med tolikimi psi...
Da ne govorim o tem, kako nepripravljeni so prišli lastniki. Psa ne zna postavit, ga ne zna pokazat...

Seveda se je našla kakšna izjema, a večina (vsaj 70 %) jih je bila TAKŠNIH. In takšni si NE zaslužijo pozitivnega vzrejnega dovoljenja, ker bodo še bolj pokvarili (deformirali, škartirali) pasmo.
In takšne jaz (in mnogokateri lastnik Borderja) imenujem Barbie collie.

Bay vse jasno? 

Hm, sicer se deloma strinjam s tabo ,ampak ... jst ga tudi ne znam postavit/pokazat ker s tem nimam nobenih izkušenj - a bom zato deformirala pasmo?  :-[ Ne zafrkavam se, resno mislim ... Pa najbolje vzgojen tudi ni (še), med drugim tudi zato, ker je imel zelo dolgo bolniško in zato posledično malo škrta socializacija. Ampak čisto resno mislim, da to pač še ni razlog, da ne bi dobil pozitivnega vzrejnega. Ali pač ...  :-\



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7818 : 31 Marec 2008, 10:55:04
Bay in deteljica - se strinjam.
Problem se pojavi, ko je pasma popularna.
Z izpitom sem pa mislila tako, kot imajo v avstriji za aussije - za vzrejno se pač zahteva kar se zahteva ampak psi, ki so vključeni v neko delo imajo pri vzrejnem dovoljenju napisano nekaj dodatnega - n. pr. jack pot ( hecam se ) ali kaj takega. Ker razlika je vendar , ne gleda da gre za vztrajnost lastnika.
Ja absolutno je vzreja odgovornost in domena vzreditelja, komisija tu ne more kaj dosti.. saj v ZDA n.pr. za avstralce sploh ne poznajo vzrejnih dovolenj. In preveč posegati in določati tudi ni pametno ( n.pr. Švicarski klub za avstralce določi s katerim samcem moraš pariti  ??? - hvala lepa, vzreditelj bolje ve, kaj hoče in imam sigurno več podatkov, vsaj naj bi jih imel .

Ampak kako rešiti problem, da so ljudje osveščeni in na kupujejo od šteparjev in backyard vzrediteljev ( tudi rodovniških) kar je ediina selekcija - ampak vsi vemo, kako to gre ( velja seveda za vse pasme, da ne bi bilo narobe razumljeno)
Ne vem, če bomo to kdaj rešili

Gulu: jaz mislim, da je v interesu lastnika, da pokaže kvalitete psa ( seveda samo tako, da ga na pregled pripravi ) kakor tudi najbrž iz istega razloga ni pametno pripeljati premladega psa, ki ni "narejen" in tvegati slabšo oceno. In zakaj hiteti??
Ampak to je spet odločitev posameznika  - samp potem ne vzdihovat, zakaj kdo dobi slabšo oceno ali pogojnega . Morda ljudje le premalo vejo o vzreji.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7819 : 31 Marec 2008, 10:58:18
dolge bolniše bi npr. lahko bile vzrok- pač odvisno od česa so  :-\
handlanje se pa na srečo ne deduje  :D

Zato so tud razni izpiti, ki so plod bolj treningov kot naravnih zasnov, lahko dvorezni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #7820 : 31 Marec 2008, 11:01:43
Tako kot za hrte, nemške ovčarje, doge.... tako tudi za Borderje velja standard. Standard natančno definira, kakšen mora biti pes telesno in značajsko...Če pes telesno ni v zahtevanih proporcih ali pa če ima očitno napako (tudi vedenjsko), potem pač ni primeren za vzrejo.
Je tako?

In včeraj.... da se ne ponavljam. Groza. >:(
Pa verjetno bi kdo moral malce po zdravju vprašati člane vzrejne komisije kaj hudiča delajo...

Aja, jaz ki imam hrta verjetno nimam pojma, a ne?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7821 : 31 Marec 2008, 11:06:13
se pa absolutno strinjam,da je glavni problem,da postaja psama nekam preveč popularna  :-X.
Pa kako to preprečit  :-\?
Nimam pojma  :'(.
Tako pač gre to s pasmami  :(.
Imajo dobro vzrejo- sledi bum populranosti in pasma gre v PM. In potem popularnost pade in ostane nekaj entuziastov, ki spet popravijo vzrejo.
Se pa bojim, da so borderji še tam,ko se pasma šele dviga v popularnosti. Prava skrpucala lahko prčakujemo čez nekaj generacij. In bi rekla , da ga ni majstra , ki bi ta trend ustavil al pa obrnil.

Zaenkrat se v povprečju v Sloveniji še kar držijo v mejah normale  :). Vsem na prvi pogled uganeš , da so broderji, tu dče niso vsi za vsak okus  in z vsemi se da še normalno živet in  felerje v značaju se še da maskirat z dobrim šolanjem.

še , še , še - do kdaj pa sam boh ve  ::) .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #7822 : 31 Marec 2008, 11:09:38

Vsem na prvi pogled uganeš , da so broderji,
;D ;D ;D



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #7823 : 31 Marec 2008, 11:10:24
Pa verjetno bi kdo moral malce po zdravju vprašati člane vzrejne komisije kaj hudiča delajo...

Eni smo si to že večkrat (beri po marsikaterem vzrejnem) drznili, pa si lahko predstavljaš :-9. Malo poišči po temah in preberi...  zaa  :-|~.
Me pa res zanima, kateri borderji so bili to pot prijavljeni. ???
Lp, Mateja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7824 : 31 Marec 2008, 11:11:01
Tako kot za hrte, nemške ovčarje, doge.... tako tudi za Borderje velja standard. Standard natančno definira, kakšen mora biti pes telesno in značajsko...Če pes telesno ni v zahtevanih proporcih ali pa če ima očitno napako (tudi vedenjsko), potem pač ni primeren za vzrejo.
Je tako?

 

standard za borderje je zelo ohlapen.
Po mnenju večine,ki z njimi delajo še pramalo ohlapen.

Prvotni in edini pravi standard standard je bil nadvse enostaven in učinkovit  ;).
Boreder collie je pes, ki učinkovito pase ovce s specifično tehniko najmanjšega vznemirjanja pašnih živali.
Prva vzrejna skupina- je bil pes , ki je bil  sposoben dojet v najmanjšem številu treningov in ostat v funkciji največje možno število let kljub  maksimalnim fizičnim naporom  in s čimmanjšim finančnim in časovnim vložkom lastnika  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7825 : 31 Marec 2008, 11:14:10
SG, mene samo zanima, katerega borderja ima tvoj kolega. Ker delovna linija in po standardu, ki ga ocenjujejo na vzrejnih... Bi rada vedela, za katerega psa se gre.  ;D ;D

Na vzrejnega bi jim lahko pripeljal kravo pa bi rekel, da je border bi še vedno dobila pogojno vzrejno.  :-\ :-\ ::) Ali sploh dajejo vzrejne prepovedi?

Me pa tudi zanima, kdo je bil na vzrejnem in kakšne ocene so dobili.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7826 : 31 Marec 2008, 11:18:31
deteljica, ti se hecaš -  ampak če se odločiš za vzrejo in svojega psa " na ogled postaviš" se boš pa že malo potrudil, ne. Ker če  niti v to nič ne vložiš, kaj boš pa v vzrejo vložil??
Mogoče bo kdaj tudi tako, da bodo vzrejni pregledi tak dogodek, da bodo prišli tja vzreditelji, ki jih zanimajo novi psi in da bodo prišli bodoči lastniki, da tudi v živo vidijo plemenjake.
Potem bi se pa že vsak potrudil..
Ali smo pa premajhni in so to samo sanje..najbrž
SG jaz BC premalo poznam ( njihov standard) in te vedenjske težave tudi ne bi upala tako definirati, ker dopuščam možnost, da so psi slabo pripravljeni na javni nastop.. in tudi to je nedopustno.. In vzrejan komisija pozna standard  in odloča glede na to.. bi rekla.
samo mislim, da bi si vzela lahko pravico zavrniti ocenjevanje psa, ki se ga ne da oceniti.
Samo vsi iammo svoje mnenje.. in vzrejni za kak dan vedno razburkajo vodo.
ja deteljica, ta tvoj  zadnji post  je seveda retorično vprašanje ampak še kako resnično

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7827 : 31 Marec 2008, 11:20:37
5rca - te moram popraviti- standard je samo eden.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7828 : 31 Marec 2008, 11:20:54
Tako kot za hrte, nemške ovčarje, doge.... tako tudi za Borderje velja standard. Standard natančno definira, kakšen mora biti pes telesno in značajsko...Če pes telesno ni v zahtevanih proporcih ali pa če ima očitno napako (tudi vedenjsko), potem pač ni primeren za vzrejo.
Je tako?


Aboslutno, se strinjam.

Gulu: jaz mislim, da je v interesu lastnika, da pokaže kvalitete psa ( seveda samo tako, da ga na pregled pripravi ) kakor tudi najbrž iz istega razloga ni pametno pripeljati premladega psa, ki ni "narejen" in tvegati slabšo oceno. In zakaj hiteti??

Ja, seveda, saj malo sem se hecala, malo sem se pa res ustrašila, da hendlanje res kaj močno vpliva, ker tam sem pa zelo ... švoh  ::)
Drugače pa itak, da se je treba pripravit in tako dalje, pa tudi sicer mislim, da je čisto brez veze hiteti. Mi še nismo šli, mogoče v jeseni, če bo z zdravjem vse ok. Sicer pa sama mislim tudi to, da bi morali biti lastniki tako fer do sebe, da si priznajo, če je s kužkom kaj narobe (tu mislim bolezni in vedenje!), kar bi se lahko preneslo na mladičke, tudi če tega ni v standardu. A ni grozno, če se zavedaš, da bi se lahko neka bolezen prav zaradi tebe prenašala naprej  ???  (tudi iz tega razloga bom še močno razmislila, če bom dala Luma kdaj parit, tudi če bo na vzrejenm uspešen).



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #7829 : 31 Marec 2008, 11:25:09
Boreder collie je pes, ki učinkovito pase ovce s specifično tehniko najmanjšega vznemirjanja pašnih živali.
Prva vzrejna skupina- je bil pes , ki je bil  sposoben dojet v najmanjšem številu treningov in ostat v funkciji največje možno število let kljub  maksimalnim fizičnim naporom  in s čimmanjšim finančnim in časovnim vložkom lastnika  :D

"Tamagoči" :o ;) ;) Saj pol pa ni čudno, da ti na cesti že vsak (ko mu dopoveš, da imaš borderja) pove, da imaš najbolj pametnega psa, ki ga sploh ni treba šolat, ker vse sam skapira in naredi in da si ga bodo omislili, ker itak nimajo dovolj časa za ukvarjanje z njim. >:(

Lp, Mateja