Border Collie

Lisa · 3993098

ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8490 : 09 Maj 2008, 14:58:54
da so psičke veliko bolj živahne in kolikor opažam so tudi bolj dominantne od samcev.

Sem sam opazil nekaj podobnega pri skupini BC-jev na Puju, da so bile samičke (da so, sem izvedel kasneje) bolj za "igro" kot samčki

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #8491 : 09 Maj 2008, 15:32:50
Aja, za nekatere je težava tudi gonitev, zaradi čuvanja pred tečnimi samci, pa tudi ker med gonitvijo ne moreš na razne tekme, če hodiš. Med gonitvijo se z nekaterimi tudi ne da normalono trenirati (to bo verjetno bolj Deteljica lahko povedala kako je s tem). Psicam izpada dlaka po vsaki gonitvi, samci naj bi menjavali dlako 1x letno (to sem bral, kar se psic tiče, za našo drži).



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #8492 : 09 Maj 2008, 15:38:39
Bay in ata - zakaj bi bilo pa ravno pri BC drugače?  ??? Saj smo tudi pri ljudeh ženske bolj za akcijo, bolj živahne in , no ja - pustimo, da imate moški zadnjo besedo (da draga)  :o.

Naš samec je bolj toleranten od samice (do samcev in do samic). Samica je bolj "alfica". Oba samca (pa tudi nas) ima bolj pod kontrolo.
Živahnost in pripravljenost za delo? To pa ne znam oceniti, ker sta si med seboj tako različna in sta tudi različno "gor rasla".
Jaz za prvega psa priporočam mladiča, ki kaže najbolj stabilno in "sredinjsko" obnašanje v leglu; psi, ki se odmikajo v "ekstrem" so bolj za tiste, ki že znajo. Če pa želiš spol - to pa čisto po lastnih potrebah. Če hočeš psa, ki bo vedno "dobro zlgedal", ki ga boš vedno in povsod vzel s seboj, potem samec. Psice se namreč gonijo in takrat - bodimo pošteni - pač ne morejo nujno vedno z nami. Zaradi hormonov se tudi status dlake na njih (in posledično v hiši/stanovanju) bolj intenzivno menja kot pri samcih.
Če se nameravate ukvarjati z vzrejo - psica. Če želite imet za sebe, in mogoče še kdaj kasneje kakšnega zraven - potem pa oba enakega spola .

Sky - jeseni bo (v tujini, s psom iz Anglije) parjena ena od psic iz naše vzreje. Če te zanima več, ZS.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8493 : 09 Maj 2008, 17:24:38
Bay in ata - zakaj bi bilo pa ravno pri BC drugače?  ??? Saj smo tudi pri ljudeh ženske bolj za akcijo, bolj živahne in , no ja - pustimo, da imate moški zadnjo besedo (da draga)  :o.

Jaz za prvega psa priporočam mladiča, ki kaže najbolj stabilno in "sredinjsko" obnašanje v leglu;.


Prvi del bom preslišal - doma imam namreč štiri ženske - čisto prave in enega mačaka, ki pa mi ni ravno v nevemkako pomoč :P, zato se počasi nagibam k samčku... :-\

A to se da ugotoviti z Campbelovim testom za socializacijo, ali pa ta test za BC-je ne velja?

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8494 : 09 Maj 2008, 19:08:09
Večno vprašanje ne? :)
Ko smo mi kupovali oz. že od nekdaj, pravijo, da se psička veliko bolj naveže na dom in družino, je bolj umirjena... Ko sem to omenil Bayini vzrediteljici, je rekla, da to mogoče velja za druge pasme, za borderje ne, da so psičke veliko bolj živahne in kolikor opažam so tudi bolj dominantne od samcev. Žal to ni iz prve roke, ker imam doma samo samičko, se je pa to pokazalo pri prvem leglu, ko je bila edina samička najbolj živahna in je vseh 5 samčkov imela pod kontrolo, kljub temu da je bila najmanjša. Sem se pa o tem že pogovarjal tudi z drugimi ljudmi, ki imajo doma samca in samico (BC) in so mi to potrdili.

Ma ja no, jaz imam ocitno doma dve izjemi, ki potrjujeta pravilo al kaj :-[ (ista teorija naj bi veljala za avstralce)
Ne samo po karakterju, tudi kar se dlake tice - ok samice vso odvrzejo ob gonitvi, ampak samci jo pa mecejo vse leto :)
Po izgledu so pa tudi meni samci res lepsi ;)

ata, ocitno si se odlocil za borderja, lahko vprasam, kaj je prevagalo v to smer? ;)

battito animale


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8495 : 09 Maj 2008, 19:15:56

ata, ocitno si se odlocil za borderja, lahko vprasam, kaj je prevagalo v to smer? ;)



Zdrava pamet!   :D   :P

Ne, hecam, hecam!  ;)



lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8496 : 09 Maj 2008, 19:35:43


ata, ocitno si se odlocil za borderja, lahko vprasam, kaj je prevagalo v to smer? ;)

[/quote]

Mislim da skoraj enoletno surfanje po tem forumu, Buffy in hčerka na sliki z Hitovim potomcem  ;D. Odkrito povedano sem že od začetka navdušenec nad BC-ji

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #8497 : 09 Maj 2008, 19:54:40
odločitev je res dobra :o :o

ampak ata, tale Darjin kuža je res v sorodu z mojim Hitom ni pa Hitov potomec. :) Hitovi zadnji potomci bodo komaj naslednji teden odhajali v nove domove. Tukaj pa pišem o njih.
http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,4147.msg244782.html#new

Je pa Ray tudi iz Madžarske in Hitov oče je v bistvu od njenega Ray-a dedek.

(Kar pa je dovolj, da Darjo skrbi podobnost z mojim Hitom :D :D :D)


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #8498 : 09 Maj 2008, 19:58:58
ata - jaz se vedno zanesem na zdravo kmečko logiko. Test lahko narediš v določenem trenutku. Ki je za enega mladička ugoden, za drugega ne. Če jih opazuješ ves čas, če se z njimi ukvarjaš, potem vidiš.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8499 : 09 Maj 2008, 20:02:12
Ups, mea culpa, mea maxima culpa :-[, sem v Ptuju narobe razumel. Se opravičujem vsem, ki sem jih pomotoma zavedel  :-[ :-[

Ampak bistvo je da so mi ti psički všeč (žena pravi temu obsedenost >:D)

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #8500 : 09 Maj 2008, 20:07:41
Ko smo pri Ptuju - šele danes sem videla slikice od treh mušketirjev- Taffya, Tarin in Tantadruja




Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8501 : 09 Maj 2008, 20:28:43
Hmmm - kar se testa tiče -
jaz sem z mladiči sicer praktično 24 ur na dan in jih ,lahko rečem zelo dobro poznam.
Vendar test  - pod pogojem, da je pravilno opravljen in v starosti, ko ga je potrebno narediti - zeloveliko pove.

Gre namreč za potencialne delovne lastnosti - za izbiro, za kakršno delo psa pač rabiš.
Ali tudi za družinskega psa..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8502 : 09 Maj 2008, 22:05:48
Martina, oni omenjajo drugačen test... Ni isti, kot ta, ki smo ga mi naredili. Vsaj po imenu ne.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8503 : 09 Maj 2008, 22:20:19
Ja saj testov je več.. izbereš tistega, ki se ti zdi primeren..kar pač hočeš ugotoviti oz. da si pomagaš ali potrdiš svoja opažanja..
Sicer pa kot vem, v Sloveniji ni dosti psov testiranih..
So bili labradorci v Škofji Loki, za ostale ne vem..

Jaz sem tega izbrala zato, ker sem imela informacije s Finske in rezultate od Rubyne polsestre in Sneakerja.
Da lahko primerjam - tudi še zdaj..

verjetno je tudi problem, ker ni ljudi, ki bi to naredili..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8504 : 09 Maj 2008, 22:22:23
Luškan trio!  :)

No, Tarin sem tudi osebno spoznal, Tantadruj mi je pa itak od začetka ful simpatičen.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8505 : 09 Maj 2008, 22:55:53
Ali pa se teste osebnosti podcenjujejo. Ker po moje ni isto, kot če cele dneve gledaš mladiče, ki te poznajo v poznanem okolju.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #8506 : 09 Maj 2008, 23:19:21
andreja in martina, strinjam se, da sem slab vzreditelj, ki ne zna oceniti karakterja psov in njihovih sposobnosti.  ;)



Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8507 : 10 Maj 2008, 09:42:48
Kolibri - poskusi testirati leglo  ( če ga nisi, ne vem), boš videla, da je zanimivo..poučno - ker vsi se vseskozi učimo in toliko se stvari spreminjajo..
Samo kot sem rekla, testorja dobiti ni ravno lahko..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #8508 : 10 Maj 2008, 10:35:42
Ups, mea culpa, mea maxima culpa :-[, sem v Ptuju narobe razumel. Se opravičujem vsem, ki sem jih pomotoma zavedel  :-[ :-[

Ampak bistvo je da so mi ti psički všeč (žena pravi temu obsedenost >:D)

Nič hudega ;D

Sve se pa z Darjo že ob tvojem prvem postu spraševale ali si na Hit-ovega potomca, (ki je bil na Ptuju) mislil Blytha, ali si smatral Ray-a kot Hit-ovega. :D :D


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8509 : 10 Maj 2008, 18:57:42
Smatral sem Raya (če je Ray na sliki z mojo hčerko - ali pa sem tudi tu zamočil?) za Hitovega potomca :-[

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #8510 : 10 Maj 2008, 19:01:43
ja, to pa je :D. Jaz pa sem zamočila pri imenu, ker se piše Rye :-[


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8511 : 10 Maj 2008, 19:56:18
Šment, pa sem mislil, da se samo mi ki imamo kakšno puberteto več, motimo >:D.

Kalahit kakšne pa so vaše izkušnje za debato samec ali samička?


Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8512 : 10 Maj 2008, 22:23:16


Kalahit kakšne pa so vaše izkušnje za debato samec ali samička?



izberi leglo, pol pa jih pojdi spoznat in boš videl kateri ti "sede" :).
Če ti bo najbolj simpatčen, boš imel samčka, če ti bo najbolj simpatična boš pa imel samico  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #8513 : 10 Maj 2008, 23:39:57
Ojej, glede na to, kako različna karakterja sta moja Kala in Hit, bom jaz težko kaj rekla.  :D

Za moja lahko rečem, da je Kala precej umirjena, je poslušna, zelo rada dela (karkoli), vendar pri tem ni tako hitra in zaletava kot npr. Hit. Je precej bolj racionalna pri vsakem delu kot Hit (Hit dosti-krat naredi dosti več kot se mu pove), Kala zelo rada čuva, moje predmete (nahrbtnik), rada se repenči na psice, nima rada otrok in ji ni všeč, če nekdo sili v njo. Sledi načelu jaz dam mir vam, vi ga dajte pa meni. Je manj družabna kot Hit. Uživa, če lahko pride v dnevno sobo se vleže, spi in uživa. Hit je vedno za petami, če se le kaj dogaja, je povsod poleg, dočim Kala zna veliko prespati in preležati. (Od malega je buckasta ne glede na male obroke dijetne hrane).
Hit je res pravo nasprotje Kali, vsak mu je prijatelj, ob tem ko vidi otroke že maha z repom. Vsakega se neznansko raduje, da ne govorimo kako všeč so mu samičke, dočim pred samčki se važi in tudi renči na njih (ampak to je posledica paritev ali pa dozorelosti), prej je bil prijatelj tudi z vsemi samčki. Zna pa tudi čuvati. Npr. če pride na obisk Bodri se Hit postavi pred vhodna vrata in ga ne spusti notri.
Uči se zelo hitro, vendar je pri učenju in delanju vaj neutruden. Drugače je tak dobrovoljček, prijazen, zelo rad se carta in če ga ignoriraš, ti dobesedno daje roko na njegovo glavo. Ja tudi to je zanj značilno, če nekaj želi imeti to potem tudi doseže. Energije ima pa zeloooo veliko.

Vizuelno ju ne bom komentirala, ker si ju oba videl.   ;D


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8514 : 11 Maj 2008, 10:41:05
Hvala za podroben opis vaših psov, sem tudi sam dobil podoben občutek, ko sem ju videl skupaj. Pri Ryu bo verjetno opazen še tretji karakter - saj že vem, da si niti bljižnja sorodnika nista podobna po karakterju, kasneje je baje največ odvisno od lastnika, kako bo vzgojil svojega psa. Pri vizualizaciji pa imajo "vsake oči svojega malarja" in je za lstnika njegov pes najlepši, najboljši ... kar je tudi popolnoma prav.

Ja, Deteljica, nekje sem prebral, da pes izbere lastnika in ne obratno ;), zgleda da to kar drži.

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


tessa

  • *
    • Prispevkov: 363
    • Točke: 0
Odgovori #8515 : 11 Maj 2008, 13:02:00
jaz sem pa mislila da so psičke bolj umirjene :) vsaj pri drugh pasmah naj bi bilo tako me pa malo skrbi agresivnost do drugih psov :-\...kako jo bi pa odvadila od takega obnašanja??

 LP
    Nika

Živali ne znajo povedati, znajo pa pokazati...zato se moramo toliko bolj potruditi da jih razumemo


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8516 : 11 Maj 2008, 18:25:32

Ja, Deteljica, nekje sem prebral, da pes izbere lastnika in ne obratno ;), zgleda da to kar drži.

To pa ne!  ;)

Psa izberem sam ali pa mi ga pomaga izbrati inštruktor.
Nikoli ne pustim, da pes izbere mene.
Nekako ne padam na tiste finte,da tisti,ki prvi priteče je taparavi,ker si me je izbral.  ;)

Sem pa popolnoma pripravljen, da mi psa izbere vzreditelj sam in mi je ob temu popolnoma nepomebna barva in podobne stvari. Le spol določim sam.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8517 : 11 Maj 2008, 18:51:17
Sky - se strinjam, da se bolj ne morem..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8518 : 11 Maj 2008, 18:59:31
Sky, hvala za nasvet, torej le ne drži, da je vse kar se napiše tudi res :P. Še en razlog, da več ljudi več ve in da so ti frumi namenjeni ravno razpravi o takšnih in drugačnih problemih - v kolikor so to sploh problemi, vsekakor pa so v veliko pomoč pri izbiri. Mislim, da bi jaz padel na to foro, se mi je zdela kar dobra :-[

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8519 : 11 Maj 2008, 19:21:38
Mal sem se zatipkal.   :-[

Namesto inštruktor bi moralo pisati vzreditelj.  ;)



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!