Border Collie

Lisa · 3993085

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #8760 : 27 Maj 2008, 12:09:24
Jaz sem tako Buffy, kot Gio vsako leto cepila proti kužnim boleznim in ju bom tudi v nadaljne.
Nobena ni nikoli imela reakcije na cepivo.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8761 : 27 Maj 2008, 12:10:35
Mene pa zanima vase mnenje o cepljenju za kuzne bolezni pri BC-jih. Glede na to, da sem v drugi temi prebrala o reakcijah na cepivo, sem precej v dvomu glede cepljenja. Po drugi strani, pa ne bi rada dala skozi ponovnega zdravljenja in kasnejsih posledic paraviroze (kot pri enem od prejsnjih psov). Zanima me torej, kolikokrat ste cepili vasega strinoznega prijatelja (ce ste sploh ga), ter argumente za in proti cepljenju.
Hvala!

Jaz sem svojega cepil na začetku, kar je obvezno in potem po enkrat na leto. Vendar je lani dobil precej hudo reakcijo po cepljenju in mislim, da ga ne bom več cepil, dokler ne bo spet nujno potrebno.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #8762 : 27 Maj 2008, 12:14:31
Sem prebrala temo o reakciji na cepivo. Jaz sem obe cepila z ločenimi cepivi. Najprej sem cepila kužne, kasneje (več kot mesec razmaka) pa še steklino. Nikoli nobena ni dobila kombiniranega cepiva (kužne + steklina).


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8763 : 27 Maj 2008, 12:16:24
Jaz sem svojega cepil na začetku, kar je obvezno in potem po enkrat na leto. Vendar je lani dobil precej hudo reakcijo po cepljenju in mislim, da ga ne bom več cepil, dokler ne bo spet nujno potrebno.

Lp Zoran

Kako misliš nujno potrebno? Kakšna pa je bila realcija? Vprašam, ker jaz Deepa lani nisem zaradi 4-mesečnih neprestanih težav pred odkrito borelijo, sem pa tudi v dilemi ali naj ga letos cepim.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8764 : 27 Maj 2008, 12:24:31
Kako misliš nujno potrebno? Kakšna pa je bila realcija? Vprašam, ker jaz Deepa lani nisem zaradi 4-mesečnih neprestanih težav pred odkrito borelijo, sem pa tudi v dilemi ali naj ga letos cepim.

Kot nujno potrebno mislim predvsem, če bi kje zahtevali, da je pes cepljen tudi proti kužnim boleznim.

Reakcija je bila precej huda. Bruhanje, omotičnost, popolna apatičnost, neješčost,... Pes je cel dan samo poležaval in cvilil. Zelo neprijetno.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #8765 : 27 Maj 2008, 12:34:57
Sky, se morda spomnis (oz. pogledas v knjizico) za katero cepivo je slo?



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8766 : 27 Maj 2008, 12:39:34
Sky, se morda spomnis (oz. pogledas v knjizico) za katero cepivo je slo?

Bom potem doma - trenutno sem v službi.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #8767 : 27 Maj 2008, 14:42:01
Sem prebrala temo o reakciji na cepivo. Jaz sem obe cepila z ločenimi cepivi. Najprej sem cepila kužne, kasneje (več kot mesec razmaka) pa še steklino. Nikoli nobena ni dobila kombiniranega cepiva (kužne + steklina).

Lum je tudi vedno dobil ločeni cepivi in je bil tudi vsako leto cepljen. Reakcije hvala bogu ni bilo in upam, da bo tako tudi ostalo (trkam na les), ker narkozo pa na primer zelo slabo prenaša in je še ves dan potem blesav  :-\.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8768 : 27 Maj 2008, 15:20:41
Sky, se morda spomnis (oz. pogledas v knjizico) za katero cepivo je slo?


Uporabljeno cepivo Vanguard Plus in FirstDose.

In pri Loku je med cepljenjem za steklino in cepljenjem za kužne bolezni vedno 2 meseca razmaka.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #8769 : 27 Maj 2008, 16:50:36
Da se malo pohvalim, z Lumom sva ravno prisla s prvega "pravega" treninga od novembra in sem popolnoma navdusena. Sicer sva odtekla samo dva kratka parkurcka in nekaj con, ker je res rozno vroce in Lum je (bil) cist fertik, ampak to je pa res dobro odtekel. Preskoke smo malo znizali, da ne bo prevec za tacke, ampak je zelo lepo delal in s polno paro. In tudi cone si je lepo zapomnil, kaj pomenijo, sem bila cisto presenecena. V petek greva spet in potem naslednji petek ... vmes pa se kak slalom za zraven. Skratka,super!!! 

(upam, da je tudi Polona tako navdušena  ::))



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #8770 : 27 Maj 2008, 17:13:01
Gaja super! Zdaj samo še držimo tačke in pesti, da bo z nogicami vse ok, potem sta pa na konju!  ;)  :-* :-* za Lumpka


tessa

  • *
    • Prispevkov: 363
    • Točke: 0
Odgovori #8771 : 27 Maj 2008, 17:20:27
Da se malo pohvalim, z Lumom sva ravno prisla s prvega "pravega" treninga od novembra in sem popolnoma navdusena. Sicer sva odtekla samo dva kratka parkurcka in nekaj con, ker je res rozno vroce in Lum je (bil) cist fertik, ampak to je pa res dobro odtekel. Preskoke smo malo znizali, da ne bo prevec za tacke, ampak je zelo lepo delal in s polno paro. In tudi cone si je lepo zapomnil, kaj pomenijo, sem bila cisto presenecena. V petek greva spet in potem naslednji petek ... vmes pa se kak slalom za zraven. Skratka,super!!! 

(upam, da je tudi Polona tako navdušena  ::))
  to je pa supr slišat ;)

Živali ne znajo povedati, znajo pa pokazati...zato se moramo toliko bolj potruditi da jih razumemo


drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #8772 : 27 Maj 2008, 21:11:37
Aha, zelo podobno kot smo imeli tudi na prejšnji tekmi pri Martini, edino ovce ni bilo potrebno prijeti za nogo. Imbuto: spraviti moraš ovce skozi ožino, kjer gre lahko samo ena ovca naenkrat. Pri nas je bilo pravilno izpeljano, če so šle skozi samo ovce, "pastir" in pes sta pa šla mimo.

Kaj pa je francoski obrat?

Če mogoče bere Tomster ali pa Drim ali če kdo drugi ve: kdaj je stabilizacija ovac pravilno narejena? Pri nas na izpitu, pa tudi na tekmi, ki jo je sodil Mirco Lulli (predsednik italijanskega kluba) je bila stabilizacija pravilno narejena, če so ovce stale vendar se niso pasle. Na izpitu je to bilo izrecno tudi povedano. Na sobotnem izpitu, se mi je zdelo, da je pri nekaterih tudi ta sodnica to upoštevala in dokler so ovce jedle in "odobrila" stabilizacije, pri drugih pa je bilo vseeno OK.

Najprej se opravicujem za malo poznejsi odgovor, smo malo sluzbeno zasedeni, ampak...
Evo, kar se tice pasnega izpita - ISDS ga kot takega ne pozna, obstaja pa test pasnih nagonov (working test), ki je uporaben samo in izkljucno za:
A) pridobitev ISDS rodovnika oz. registration on merrit - RoM
B) za bahanje  ::)

Working test izgleda enako kot trial (v enki, kar pomeni pomoc vodnika pri dolocenih delih ter stabilizacijo namesto shed-a), torej: outrun, lift, fetch, turn, drive, cross-drive, stabilizacija in pen. Stabilizacija pomeni umiritev ovac v ringu za cca. 10 sekund. Ali se ovce pasejo ali ne, niti ni toliko vazno, glavno je, da so mirne. Odbitek tock za to, ker se ovce pasejo, je po mojem mnenju bedarija! Da razlozim, zakaj: dejstvo, da se ovce pasejo pomeni, da so mirne, da pes na njih deluje z neko mero umirjenosti, da jih torej ne vznemirja, so sproscene, ceprav jih pes premika. Na vecini trialov se ovce pasejo med fetch-em ali drive-om, razen, ce je pes divjak in jih nima pod kontrolo, ker jih prevec tisci. Ali pa, ker so ovce zbezljane in jih spet nima pod kontrolo. Na kratko, ce se ovce pasejo je to dobro ker je pes umirjeno opravil svoje delo, noben priseben in pameten sodnik zato ne jemlje tock! RAZEN, ce je pes premalo prezenten in ovc NE premakne dalj casa (taka neaktivnost pa je seveda kaznovana, ne pa pasenje ovc!). FCI sistema po pravici povedano ne poznam, zato ga zal ne morem komentirati...

LP, Tomster 



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #8773 : 27 Maj 2008, 21:28:56
Mislim, da vsi ki govorimo o delovnem izpitu mislimo working test (le da je tak prevod, ni dobeseden).
In ta "naš" delovni izpit je zgledal točno tako kot si ga omenil ti (vrstni red vaj pa itaq določi sodnik na tekmi). Se pravi smo imeli working test (ali se ne strinjaš drim?)
Kolikor jst vem, je treba doseči 60 točk za to, da se lahko gre na tekmo v paši.
FCI pa prizna delovni izpit (za razstave mišljeni, delovni razred) če opraviš working test z več kot 75 točkami.

Meni osebno se je v soboto zdela stabilizacija zelo kratka.



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #8774 : 27 Maj 2008, 22:22:49
Jah, OK, working test je v obeh primerih...
Vrstnega reda NE določi sodnik (govorim o ISDS, FCI ne poznam), ampak je določen s pravilnikom o trialih, ki je vedno in povsod enak in v tej ali podobni obliki star ze kakih 80 let. Torej, vrstni red je na trialu dolocen in se ga ne menjuje nikoli, ker pa je working test prakticno "enka", je tudi vrstni red v testu enak kot na trialu v enki... Pravzaprav ne gre za strogo locene sklope, ki jih opravita pes in vodnik, ampak je vse nekako povezano in za tiste, ki se s tem ukvarjajo, tudi logicno in smiselno. Nemogoce je torej zamenjati vrstni red sklopov na trialu, ker je pac enako kot voznja... Najprej zalaufat motor, stisnit sklopko, prestavit v 1., pocasi speljat, dat v 2. itd. Ne mores kar v 5. vozit, pol pa zalaufat motorja in dat v 1. pol pa komaj "kuplungo" spustit... Ni logicno... Zaporedje delovnih nalog na trialu si sledi po takem vrstnem redu iz izkljucno prakticnega razloga - posnemanja vsakdanjega dela doma, na farmi oz. spravljanje ovac s pasnikov na dvorisce in v obore...
Ja, strinjam se s tem, da ste imeli working test (iz kateregakoli ze razloga), ne strinjam pa se z njegovim namenom pod okriljem FCI. Kot ze omenjeno je pri ISDS working test namenjen izkljucno za pridobitev rodovnika in nima nobene veze s triali oz tekmovanji. Ce je pes sposoben delat, bo brez problema oddelal parkur open ali pa recimo eno dvojko, za to pa ne rabi pasnega izpita...

LP, Tomster



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #8775 : 27 Maj 2008, 22:38:53
Mene pa zanima vase mnenje o cepljenju za kuzne bolezni pri BC-jih. Glede na to, da sem v drugi temi prebrala o reakcijah na cepivo, sem precej v dvomu glede cepljenja. Po drugi strani, pa ne bi rada dala skozi ponovnega zdravljenja in kasnejsih posledic paraviroze (kot pri enem od prejsnjih psov). Zanima me torej, kolikokrat ste cepili vasega strinoznega prijatelja (ce ste sploh ga), ter argumente za in proti cepljenju.
Hvala!

Ash je bil letos cepljen proti kuznim in proti steklini (ločeno), reakcije ni bilo nobene. Jaz ti priporočam cepljenje, bolje reakcija kot pa komplikacje zaradi kužnih bolezni.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #8776 : 28 Maj 2008, 08:11:48
Pisala mi je gospa Cathrin z Nemčije, da ima eno blue merle psičko (Bouncy "Jay") še prosto. Gre za psarno Border Collies & Shelties from Thircan's dream. Mati mladičkov je Cheeky in blue from the narrow lane, oče Rising Sun Spot. Skoteni so bili 25.04.2008.
Več o psarni, mami in mladičkih najdete na http://www.thircans-dream.de/B-Wurf.htm


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #8777 : 28 Maj 2008, 08:36:21
Joj, petrca, kolk si ti zlobna.  :'( :'( ;)


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8778 : 28 Maj 2008, 08:40:49
Joj, petrca, kolk si ti zlobna.  :'( :'( ;)

Pa je res, ane?!  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #8779 : 28 Maj 2008, 09:07:50
Joj, petrca, kolk si ti zlobna.  :'( :'( ;)

Sam čist res  >:D



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #8780 : 28 Maj 2008, 09:12:52
Joj, petrca, kolk si ti zlobna.  :'( :'( ;)

Če me je pa prosila  :-[.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #8781 : 28 Maj 2008, 09:37:23
Tomster,
verjetno pa je razlika oz. se vidi razliko ali se ovce same stabilizirajo (kar se ovce s katerimi se dela cele dneve lahko) ali jih dejansko stabiliziraš ti in pes?

Jaz sem do sedaj videl 2 "working testa" in oba sta imela isti vrstni red. Ko sva z Martino trenirala za test (ko me je ona ocenjevala), sva delala po istem vrstnem redu kot je bilo na obeh testih. Glede na to, da je tudi Martina bila na le nekaj teh testih (mislim, da s tem njenim na 4), ni bila prepričana kako je z vrstnim redom, zato nam je rekla naj se ne pripravimo 100% (bolj zaradi glave kot česa drugega) na točno določeno zaporedje.

Italijani so z letošnjo sezono uvedli test kot obvezen (60 točk), zato da nebi hodili na tekme vsi psi, ker odkrito rečeno, so ljudje, ki ne vedo ali si nočejo priznati, da psi niso za v enko, pa jih kljub temu prijavijo in peljejo. Prej si lahko prijavil vsakega psa, ki je bil starejši od 12 mesecev.



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #8782 : 28 Maj 2008, 10:31:48
Pisala mi je gospa Cathrin z Nemčije, da ima eno blue merle psičko (Bouncy "Jay") še prosto. Gre za psarno Border Collies & Shelties from Thircan's dream. Mati mladičkov je Cheeky in blue from the narrow lane, oče Rising Sun Spot. Skoteni so bili 25.04.2008.
Več o psarni, mami in mladičkih najdete na http://www.thircans-dream.de/B-Wurf.htm

A ima obe očki modri?

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #8783 : 28 Maj 2008, 10:42:09
Zaenkrat ima še obe modri, ni pa nujno da bo tako ostalo.
Gia je imela pri 8 tednih oba učka modra, sedaj ima svetlo rjave, v levem učku ima en mali moder delček (trikotniček).


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8784 : 28 Maj 2008, 11:09:33
Je pa zelooo lušna psička.
Še ena mala plesnivka.   :o



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


tessa

  • *
    • Prispevkov: 363
    • Točke: 0
Odgovori #8785 : 28 Maj 2008, 13:00:47
Joj, petrca, kolk si ti zlobna.  :'( :'( ;)

prov res...kok so luškani
...kok pa je kei rjavih (temno rjavo-belih) borderjev pa blue merlov v sloveniji??
pa če je kakšen lastnik na forumu ker me zanima kakšni so ko odrastejo ???

Živali ne znajo povedati, znajo pa pokazati...zato se moramo toliko bolj potruditi da jih razumemo


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8786 : 28 Maj 2008, 13:05:33
prov res...kok so luškani
...kok pa je kei rjavih (temno rjavo-belih) borderjev pa blue merlov v sloveniji??
pa če je kakšen lastnik na forumu ker me zanima kakšni so ko odrastejo ???


Kako to misliš?

Saj pri psih ne velja isti mit kot pri ženskah. (tisto o blondinkah  ;)  )    8)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #8787 : 28 Maj 2008, 13:25:10
Hay,
Pisala mi je gospa Cathrin z Nemčije, da ima eno blue merle psičko (Bouncy "Jay") še prosto. Gre za psarno Border Collies & Shelties from Thircan's dream. Mati mladičkov je Cheeky in blue from the narrow lane, oče Rising Sun Spot. Skoteni so bili 25.04.2008.
Več o psarni, mami in mladičkih najdete na http://www.thircans-dream.de/B-Wurf.htm
na Madžarskem pa je prost še red merle samček in ima istega očeta  :) od tega samčka pa je mama polsestra od Niinega očeta. Same sorodstvene vezi  :D
lp,
Anja


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #8788 : 28 Maj 2008, 13:32:28
Hay,na Madžarskem pa je prost še red merle samček in ima istega očeta  :) od tega samčka pa je mama polsestra od Niinega očeta. Same sorodstvene vezi  :D
lp,
Anja



Katera psarna?



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


tessa

  • *
    • Prispevkov: 363
    • Točke: 0
Odgovori #8789 : 28 Maj 2008, 13:38:07

Kako to misliš?

Saj pri psih ne velja isti mit kot pri ženskah. (tisto o blondinkah  ;)  )    8)


Lp Zoran

hehe :D
 to je mišleno kot da če je kakšen lastnik da mi pošlje kakšno slikco prosim

Živali ne znajo povedati, znajo pa pokazati...zato se moramo toliko bolj potruditi da jih razumemo