Border Collie

Lisa · 3993184

Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9060 : 11 Junij 2008, 13:37:11
Mah, po mojem to ni največji problem pasme, čeprav niti približno ne odobravam, da ne bo pomote. Več pa nebi, ker če ne bo spet vroča kri :P Sam spremljam in sem že tudi bil na več ita razstavah, pa sem videl samo enega lastnika, ki se je tega lotil.



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #9061 : 11 Junij 2008, 14:55:41
Most, palisada, gugalnica
Pes, ki skoči z ovire, preden se je z vsemi štirimi šapami dotaknil sestopnega dela, na gugalnici pa dokler ne prestopi osi gugalnice, se kaznuje za izogibanje s 5 kazenskimi točkami.              (prekopirano iz pravilnika)

A ni dovolj da se pes dotakne cone samo z 1 tačko. ??? Mi je sumljivo da piše za 4...

Lp

... ja pa piše tudi sestopnega dela ;)


Nincy29

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 0
Odgovori #9062 : 11 Junij 2008, 15:00:50
jah sej katera pasma pa ni "pokvarjena"..ko pride pasma popularna je toliko psov tiste pasme in se pasma dobesedno uniči..pred par leti(lahk kar neki časa nazaj no) ni se border delil na 2 liniji razstavna in delovna..border je bil izključno samo delovna..in kdo ve lahko ima prav kakšen iz tega foruma eden od njegovih daljnih,daljnih prednikov narejen rodovnik.sej tudi borderji 1x ga niso meli..če ga je kdo za delo uporabljal(izključno samo za delo) mislim da če je imel možnost si ni sam sebi delal rodovniške mladiče ker to ga ni zanimo..važno da je pes dobro delal in to je to..pa ne mislt da ne odobravam rodovnika..sam pač tko je..



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #9063 : 11 Junij 2008, 15:24:10
Bay - pri cirnecih je bilo - v "mojih časih" "LIR" začetni. Ko imaš polne štiri generacije, te vpišejo v "LOI".

Nincy - ni čist tko, kot si napisala, ampak, tema je bila že 1000x prežvečena.
Psi, vpisani v ISDS so "working sheepdog", psi vpisani v FCI rodovnike so "border colliji".
V večini primerov so si kar precej podobni (ampak - ne bi o tem).

Vse pasme so bile na začetku bila vzrejene za "namen", ki je velikokrat sovpadel z izgledom. Če si boš prebrala zgodovino razstav, pa boš zasledila, da so na sejmih poleg "namena" - človeška nečimrnost pač taka je - ocenjevali tudi "lepoto".

Ampak - ko sem bila jaz otrok, smo okrog letali bosi, ni bilo svinjarije, nobenga ni skrbelo za nas, ker se nam itak ni moglo nič hudega naresti, nismo imeli TV, ko je bil, je bil pa ČB, pa en program :-). Časi se spreminjajo in tudi psi gredo večkrat na razstave, kot včasih  :o.

Konec tedna sodim specialko borderjev v Nemčiji. Komaj čakam! Bom povedala, kaj je tam videti :-)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9064 : 11 Junij 2008, 15:36:06
Bay - pri cirnecih je bilo - v "mojih časih" "LIR" začetni. Ko imaš polne štiri generacije, te vpišejo v "LOI".

No, sej zdej je tudi tako in to pri vseh pasmah :-[ sem zabluzil glede kratic, ostalo pa OK.



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #9065 : 12 Junij 2008, 09:54:12
Smo okrog tega že veliko govorili, zato samo majhna opomba.

Psi, vpisani v ISDS so "working sheepdog", psi vpisani v FCI rodovnike so "border colliji".

Vicova starša imata v ISDS rodovniku pod breed vpisano Border Collie.

Ločevanje med working sheepdog-i in border collie-ji, pa je v različnih krogih zgleda različno (zgornji citat velja bolj za razstavljalske/FCI kroge), v ISDS krogih so working sheepdogs psi brez papirjev.

LP, Nina



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #9066 : 12 Junij 2008, 10:19:36
...ISDS krogih so working sheepdogs psi brez papirjev...

Da se še malo dopolnim:

...oziroma se izraza uporabljata tudi kot sopomenki.


LP, Nina



petrag

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 1
Odgovori #9067 : 12 Junij 2008, 13:42:41
Malo sem že prebrskala po forumu, pa nism zasledila nič o tem, kar me zanima o paši.
Upam da sem izbrala pravi naslov za nakaj vprašanj.
Kje se vse skupaj začne? Ali so društva, ki se s tem ukvarjajo in kje?
Pri kateri starosti naj bi se začelo delo s psom?
Ali je pomembna pasma?
Ali je pes, ki se ga izšola za pašo v takih društvih, primeren za pravo pašo in koliko živali lahko obvlada?
Katere živali lahko pase? Krave tudi?
 




Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #9068 : 12 Junij 2008, 13:45:41
petrag - a (tudi) tebe zanima kako bi izgledala paša NO?

...sledi svojim sanjam


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #9069 : 12 Junij 2008, 13:50:49
Jst ti lahko le delno odgovorim  :)
Žal v sloveniji ni nobenega kluba oz. društva, kjer bi lahko to počeli. Tudi ni veliko ljudi (če sploh so), ki so usposobljeni za to, da bi svoje znanje lahko prenašali na druge.
Obstaja nekaj klubov v bližini (predvsem Italija in Avstrija), kjer lahko treniraš in se učiš.
Glede starosti, čimprej tem bolje pomoje... Tudi z mladički se že dela.
Pasma je seveda pomembna. Sploh zaradi ovc in njihovega zdravja. Vsekakor o tem odločajo tisti, ki se na to spoznajo. V Italiji sem videla past več pasem, borderje, avstralčke, schapendusko, beaucerone, nemški ovčar (nisem ga videla v živo), škotski ovčar, bearded collie, shelti...
Za pravo pašo se lahko izšola psa, ampak tu je potrebno veliko dela in vaje. Koliko živali je pa tudi od tega odvisno. Veliko je odvisno tudi od psa in živali (koliko so navajene).
Mislim pa, da se tukaj večinoma gre za pašnjo ovc.

Upam, da sm ti kej pomagala...
Popravite me, če sm kej narobe napisala ;D



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9070 : 12 Junij 2008, 14:04:49
Glede na to, da vidim, da imaš v avatarju NO sklepam, da te zanima za to pasmo. Sam sem bil na tekmi, ko je bil tudi NO in bil na koncu 3. Bilo ga je res lepo gledati, vendar se je gospod baje mučil več let, za nivo, ki ga z borderjem brez posebnih naporov dosežeš v enem letu (večina v 6 mesecih). Govorim o delu z ovcami. Če te zanima še kaj več, mi lahko pišeš na zasebno pa bom posredoval vprašanja naprej, saj je Martina članica kluba, ki se ukvarja s pašo vseh ovčarskih pasem.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #9071 : 12 Junij 2008, 14:23:30
Kaj pa loči pse, ki so primerni za pašo od tistih, ki niso? :-[

...sledi svojim sanjam


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #9072 : 12 Junij 2008, 14:41:34
Kaj pa loči pse, ki so primerni za pašo od tistih, ki niso? :-[

V prvi vrsti nagon potem pa sveda poslušnost in učljivost pa najbrz se kaj kar bodo povedali tisti, ki se z pašo zadnje čase aktivno ukvarjajo.

Drugace pa... ali niso bili NO narejeni za čuvanje ovac in ne za pašo?



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9073 : 12 Junij 2008, 15:14:25
Imas dva tipa pasnih psov sheep dog (pasnja ovac) in cattle dog (pasnja goveda).
Ce si izposodis kaksen pasji leksikon, si bos lahko vec prebrala, katere pasme so to.
Nas sosed je imel nemskega ovcarja, ki je obvladal tudi par njegovih krav.

Pred kratkim (11.5.) je SKBOP organiziral preverjanje pasnih sposobnosti. To je preizkus, kjer preveris nagnjenje svojega psa k pasnji. Izvedli so ga v drustvu SheepDog Isontino v Ronchi-h (Italija).

Po ucerajsnjem pogovoru z Martino pa sem izvedela, da je baje fajn tecaj pasnje opravljati tudi za vzpostavljanje pravega razmerja med lastnikom in psom. Vsekakor je fajn izvest s psom najprej preizkus pasnega nagona.
Prej je fajn, ce ga naucis osnovno polusnost (sedi, prostor, odpoklic ipd.). Jaz bom zdaj zacela z Blythom, pa je star 11 mesecev, preizkus sva opravila v maju in ker je bil zelo zelo uspesen in ga je stvar zelo zanimala, sem se odlocila, da bova tudi to opravila.

Vec ti pa zal ne vem povedati. Ko se ucis delas na pribl. 6 ovcah. Ne vem, kako se pa potem to prenese na vecjo credo. :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #9074 : 12 Junij 2008, 16:12:59
Vec ti pa zal ne vem povedati. Ko se ucis delas na pribl. 6 ovcah. Ne vem, kako se pa potem to prenese na vecjo credo. :)

Nemškim ovčarjem povečajo število ovc  ;).



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #9075 : 13 Junij 2008, 07:26:37
Nemškim ovčarjem povečajo število ovc  ;).

Zakaj pa to?

...sledi svojim sanjam


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #9076 : 13 Junij 2008, 08:28:05
Ker je način, kako pase pri njemu drugačen kot pri BC-ju.

En članek o nemških ovčarjih in paši, sicer v angleščini, pa vendar http://members.cox.net/gsdherd/gsdstarting.htm



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9077 : 13 Junij 2008, 08:30:07
Dina,
mislim, da tukaj ni nobenega, ki bi ti znal odgovoriti na vsa vprašanja o paši NO. Več je takih pasem (Schapendoes, hrvaški ovčar...), ki se bolje znajdejo z večjimi čredami. Zakaj, ne vem. Tako je povedala Martina in NO, ki sem ga videl, je dejansko bolje delal z večjo čredo (dali so mu vse ovce ki jih imajo).
Je pa baje delo s celo čredo lažje kot pa če čredo deliš. Ne govorim iz lastnih izkušenj, ker sem sam delal z največ 15 ovcami, ampak mi je to povedal gospod, ki ima ovce doma.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9078 : 13 Junij 2008, 08:33:19
Tudi pri NO jih še obstajajo pašno-delovne linije.
Glede stila paše pa so imeli NO je za mal drugačen namen in imajo tud malo drugačen stil.
Anomalija je, da se sedaj vse pašne pse ocenjuje po kriterijih stila paše za border collije. Original delovno-pašni  preiskus za nemce je drugačen od tistega za borderje. No ji so bili bol spremljevalci - njihova naloga je bila prvenstveno spremljanje večjih čred na premikih - se pravi ob cetah, poljih, kjer so skrbeli, da so se ovce držale na njim namenjeni poti. So jih seveda tudi držali skupaj na pašniku in tudi branili. Tako je bilo z večino celinskih ovčarjev.Ostalo je bilo manj poudarjeno. Delali so pretežno z glasom in gibanjem ne s fiksiranjem. Nemški psi so vedno tudi večnamenski (pri vseh rabah).
Otoške linije ovčarjev (borderji) niso nitio najmanj za čuvat, ker so volkove že zdavjan iztrebili. Več so jih uporabljali tudi za natančno za manevriranje s čredo ( delitve, izločanje posamezne, držanje na mestu itd).
Otoški psi so pri vseh pasmah bolj ozko specializirani ( npr lovskih ptičarjev rabijo angleži pet  pasem za en aspekt lova, nemci pa samo eno)

+1

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9079 : 13 Junij 2008, 08:36:33
Delo z veliko čredo je lažje za pse z močnimi nagoni in večjo dominanco.
Manjša ko je čreda večja je tendeca, da pašo prekrivajo še druge faze plensko- lovskega nagona.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9080 : 13 Junij 2008, 09:12:01
Lažje je tudi, ker se ovce držijo bolj skupaj, imajo svojo vodilno, ki jih vodi. Ko izločiš 4 ovce iz črede iščejo kje bodo prišle do ostalih. Zdi se mi, da tudi pes "stoji" dlje od večje skupine kot pa če je ovac manj, vsaj tako je Bay delala, ker drugače dela zelo blizu, sploh če je kakšna počasna ovca hodi čisto za njo.



petrag

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 1
Odgovori #9081 : 13 Junij 2008, 13:37:41
Hvala vsem, ki ste mi odgovorili na vprašanja.
Ali menite, da bi se dalo kaj izvedeti tudi od samih ovčarjev in ljudi ki se ukvarjajo z rejo ovc. Ali pa slovenski ovčarji pse uporabljajo zgolj za čuvanje črede.
Za zganjanje goveda pa psov pri nas verjetno sploh ne uporabljajo?

Moja NO pa ne bo pasla.



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #9082 : 13 Junij 2008, 14:42:31
Ker ne vem če vsi tukaj spremljate tudi temo FRISBEE, vam samo sporočam, če bi kdo želel imeti majčke, ki jih bomo dali narest za nas frisbee norce, da si ogledate naslednjo temo http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,6215.0.html

lp



tessa

  • *
    • Prispevkov: 363
    • Točke: 0
Odgovori #9083 : 13 Junij 2008, 15:12:30
Jaz sem pa mislila da je pašnja samo za BC-je :-[

Živali ne znajo povedati, znajo pa pokazati...zato se moramo toliko bolj potruditi da jih razumemo


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #9084 : 16 Junij 2008, 22:55:57
V dveh stavkih o borderjih, videnih v Nemčiji.
Zelo simpatični psi, tako "bolj delovne" kot razstavnih linij. Nič "težkih medvedjih glav" (proti pričakovanju!), samo en zares prevelik (za info - večji od Shepa), ostali super - ne preveliki, ne pretežki.
Različnih barv - prvič v življenju sem v živo videla blue-trikolor psičko. To je nekaj tako lepega, da bi človek prijel in odnesel (pa še tak "živosrebni" hudiček je bila). Razstavljali so še črno bele, rjavo bele, rjave trikolorje, australian red, blue merl  in blue pse. Prava paša za oči! Nekaj "split faceov", nekaj skoraj črnih. V glavnem - navdušena!

BOB je bil modro-bel pes, vzrejen v Angliji (ameriško-angleških prednikov).


Še slikica modre trikolorke


vir: http://kuhaylans.homestead.com/Paige.html


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #9085 : 17 Junij 2008, 08:00:24
Koliko borderjev pa je bilo skupno? Je bilo torej užitek soditi ali je ravno zaradi pestrosti bila bolj težka naloga?


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #9086 : 17 Junij 2008, 09:16:30

vir: http://kuhaylans.homestead.com/Paige.html

S te psarne mi občasno pošiljajo novice in slikice mladičkov  :o. Z vzrediteljico sva bili enkrat v kontaktu in sedaj sem na njihovi e-mail listi.


Še ena novica... V nedeljo je v Slovenijo prispel polbratec od Buffy in Hit-a (fantek iz H legla).


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #9087 : 17 Junij 2008, 09:17:52
... in polsestrica  ;) Hope


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #9088 : 17 Junij 2008, 09:35:12
Hope je tudi v Sloveniji?  :o Kam je pa ona šla (kateri del SLO)?


chezo

  • *
    • Prispevkov: 95
    • Točke: 0
  • Flower Of Old Hill Hemp
Odgovori #9089 : 17 Junij 2008, 10:54:10
Hemp vam posilja pozdrave  :P