Border Collie

Lisa · 3992982

tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9750 : 08 Avgust 2008, 11:45:19
Pa še vpisujejo se lahko samo tisti, ki imajo direktno narejen test, ne sprejemajo pa "by parentage-ov".

Pa saj je prav tako. By parentage je samo ugibanje oz. predvidevanje - nic vec. Dokler nimas dokaza nisi cist. :)
Skoda pa, da se ne to belezi avtomaticno. :-\

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


evva

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #9751 : 08 Avgust 2008, 11:57:34
Mi smo spet par dni preživeli v Kranjski (so nam dona brusili parket). Sky je zelo uživala v vodi. Še ene par slikic.









Meni se zdi da je največja ralika med samcem in samico v tem, da so nekatere psičke lahko nezauplive in bolj plašne kot samci. Spol pa po mojem mnenju nima nobenega vpliva na voljo do dela.

LP Eva



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9752 : 08 Avgust 2008, 11:58:28
Pa saj je prav tako. By parentage je samo ugibanje oz. predvidevanje - nic vec. Dokler nimas dokaza nisi cist. :)

Kako ugibanje ??? ce noben od starsev ni niti prenasalec, od kje naj bi se to potem pojavilo pri mladicu ???

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9753 : 08 Avgust 2008, 12:03:03
Pa saj je prav tako. By parentage je samo ugibanje oz. predvidevanje - nic vec. Dokler nimas dokaza nisi cist. :)

 ::) ::) ::)

To je isto kot če bi rekla, da je ob tem, da pariš dva črnobela borderja, zgolj ugibanje ali predvidevanje, da bosta dala merla.


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9754 : 08 Avgust 2008, 12:07:28
Kako ugibanje ??? ce noben od starsev ni niti prenasalec, od kje naj bi se to potem pojavilo pri mladicu ???

Za zanesljivost je potreben znanstveni dokaz. 8)

In ce mislis, da je by parentage tako zanesljivo, potem zakaj se sploh se delajo testi?

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9755 : 08 Avgust 2008, 12:09:56
Za zanesljivost je potreben znanstveni dokaz. 8)

Ja, dednost ni dovolj znanstveno dokazana, da bi ji verjeli.  ::) ::)

Dva normal starša NE moreta dati nič drugega kot normal. Znanstvenih dokazov je čisto dovolj, samo kaj o tem je treba prej prebrati, da boš vedela, o čem se govori.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9756 : 08 Avgust 2008, 12:13:12
Za zanesljivost je potreben znanstveni dokaz. 8)

In ce mislis, da je by parentage tako zanesljivo, potem zakaj se sploh se delajo testi?

Testi se delajo tistim, ki niso by-parentage 8)

Znanstveni dokaz. Hmmm. Oce nima teh genov, mama nima teh genov. Geni se prenasajo iz matere in oceta na potomca, torej ce jih ni ???

battito animale


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9757 : 08 Avgust 2008, 12:17:30
Testi se delajo tistim, ki niso by-parentage Cool

Znanstveni dokaz. Hmmm. Oce nima teh genov, mama nima teh genov. Geni se prenasajo iz matere in oceta na potomca, torej ce jih ni ???

A res? :)
Potem zakaj so meni rekli, da je Blyth by parentage sicer OK, ampak ce ga bom parila pa je vseeno dobro, da opravim teste (zaradi mladickov)? ;)

In ce oce nima teh genov in mama nima genov, se ne pomeni, da jih otrok ne bo imel. Moj oce ima rjave oci, moja mama tudi in jaz tudi. Moj brat pa ima modre po maminem ocetu. ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9758 : 08 Avgust 2008, 12:18:47
A, pa da koga ne bo motila cloveska prispodoba.

Blythov brat Bolton je visji od oceta in matere. Je podedoval visino (morda se kaj) po dedku.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9759 : 08 Avgust 2008, 12:20:03
...

Barva oci in visina se deduje malo drugace. Blyth pa kolikor vem ni clear by parentage (bi morala oba starsa imet test, da nista prenasalca).

In ne, ce oce nima genov in mama nima genov, potem jih otrok ne more met! Od kje pa mislis, da bi nastali ???

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9760 : 08 Avgust 2008, 12:25:49
Kakor jaz vem, Bea nima narejenih niti testov, niti ni normal po starših... Vsaj jaz nisem nikjer videla tega podatka (na Bartolovih dvorih sicer piše, da sta starša CEA/PRA normal, ampak nikjer ne piše, da sta testirana). Tisti, ki ti je rekel, da moraš narediti teste tudi, če je Normal po starših, tudi ni vedel, o čem govori.

Daj preberi si kakšno knjigo o genetiki (osnove smo imeli tudi v sredni šoli) preden začneš bedarije pisat po forumih.  ::) ::)


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #9761 : 08 Avgust 2008, 12:28:26
In ne, ce oce nima genov in mama nima genov, potem jih otrok ne more met! Od kje pa mislis, da bi nastali ???

Mogoce so pa od postaja. :P :P :P



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9762 : 08 Avgust 2008, 12:29:59


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #9763 : 08 Avgust 2008, 12:34:37
Hay,
a ste pa prepričani, da ne more prit do spremembe gena? Kakor vem je to čisto možno v genetiki  :-\ Jaz bi rekla, da je prek parentage nekje 99% zanesljivo.to je moje mnenje pač
lp,
Anja


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #9764 : 08 Avgust 2008, 12:35:27
Jaz sem še preden so se skotili mladiči Bea x Hit govorila z Brankotov (Bartolovi dvori) in mi je sam povedal, da Bea ni testirana. On svojih psov ne daje testirat.
Zato Blyth ne more bit Normal po starših  :P. Hit je Normal po starših, ker sta oba njegova starša (dedek in babica od Blytha) testirana.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9765 : 08 Avgust 2008, 12:52:46
teyka_in Blyth

če se boš ukvarjala z vzrejo, bi bilo res fajn, da se malo poučiš..oprosti
Sicer pa v tujini to nalogo prevzemajo pasemski klubi.. vse informacije vzreditelji dobijo na seminarjih o vzreji.. če jih samo ne poiščejo.

pa še nakaj sem zasledila, da se zamenjuje:
preprosto povedano: če je gen recesiven, potem je za mladiče , da so neokuženi dovolj, da je eden od strašev testiran. Ampak - mladiči so lahko prenašalci, še vedno.Če sta oba clear testirana, so tudi mladiči clear by parentagge.

Popolnoma drugače je, če je gen dominanten: mladiči ne morejao biti clear in so lahko  tudi okuženi tudi, če je testiran in clear samo eden od strašev.
Toliko v vednost.
zato sen vprašala, če so vsi testi za recesivne gene..( se mi zdi da ne) In potem morata biti oba straša testirana..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #9766 : 08 Avgust 2008, 12:55:34
.... Ne pozabi, da bi Blytha bilo dobro testirati, saj mama nima testov in tudi njeni predniki ne (tudi Hit razen sklikanja kolkov nima opravljenih testov, vendar sta oba starša testirana, tako da so rezultati posledično pri njem znani). Torej priporočam, da preden razmišljaš o potomcih  Blytha razmišljaš o testiranjih in slikanjih kolkov....

nekaj smo o tem že govorili.... pa navajam citat


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9767 : 08 Avgust 2008, 13:49:34
Hay,
a ste pa prepričani, da ne more prit do spremembe gena? Kakor vem je to čisto možno v genetiki  :-\ Jaz bi rekla, da je prek parentage nekje 99% zanesljivo.to je moje mnenje pač
lp,
Anja

Teoreticno seveda lahko, samo je po mojem moznost zanemarljivo majhna...

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9768 : 08 Avgust 2008, 15:22:42
Matej in Mirja sta se javila iz Anglije. Witch je zmagala v agilityju, v jumpingu je bila osma (190 tekmovalcev).  :o :o :o Criss je dve porušila, Kal pa je imel po 5 pik v vsakem teku.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #9770 : 08 Avgust 2008, 16:16:36
Čestitke  :o


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #9771 : 08 Avgust 2008, 17:13:39
hej

Ko je ze bilo govora o split-facih.. Jaz sem danes nasla enega (meni) zelo vsecnega borderja  :o :D


Vir: http://myweb.tiscali.co.uk/borderstorm/ski.htm


Lp..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #9772 : 08 Avgust 2008, 17:29:46
Čestitke :o


Ewe

  • *
    • Prispevkov: 1.223
    • Točke: 1
Odgovori #9773 : 08 Avgust 2008, 18:01:07
Čestitke Mirji in Mateju, ter vsem pesjanom! Škoda ker je Crisska porušila 2 ovire.  :o :o :o


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #9774 : 08 Avgust 2008, 18:45:20
Uuuu, čestitke!  :o :o :o

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9775 : 08 Avgust 2008, 19:37:56
Mislim, da je to že višek. Da pišejo otroci z 8 leti neumnosti še razumem, ko pa začnejo odrasli ljudje pisat neke stvari, potem pa že ne morem biti tiho. Tejka, daj te prosim, kot so ti že povedali nehaj pisat neumnosti ali pa nas seznani s tvojimi rezultati raziskav ali boš sedaj povedala, da je tisoče ljudi po vsem svetu neumnih, ker verjamemo znastvenikom?

Minči, se spomneš najine debate v Portorožu?  ::) ;D

Martina, glede na tvojo razlago glede recesivnosti, potem so tej trije geni recesivni, saj če je en starš normal, mladiči ne morejo zboleti, če znastveniki ne lažejo  :P



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9776 : 08 Avgust 2008, 19:59:52
Nekaj o CEA (ter celo tabelca, kako se deduje), se lahko prebere tukaj

A kdo ve kaj več o tem: http://www.optigen.com/opt9_isdsregistrationceatest.html


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9777 : 08 Avgust 2008, 20:40:57
5rca
 jaz sem Ruby DNA testirala pri Optigenu   preko laboratorija na Nizozemskem ( izključno se testira kri in ne moreš direktno v ZDA pošiljati) in preko kode enega nemškega kluba zaradi popusta. Ampak gen za  CEA je pri aussijih recesiven, tudi pri borderjih je tako.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #9778 : 08 Avgust 2008, 20:45:40
Najbolje je s testi TNSja, ki jih je potrebno poslati v Avstralijo.  :)

A kdo pri ''naših'' slovenskih borderjih sploh testira TNS?

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #9779 : 08 Avgust 2008, 22:44:34
Mi smo poslali vzorce za TNS za naša dva približno tri tedne nazaj in čakamo rezultate.

Da pa ne bo dileme, kaj ti zagotovijo na Optigenu za CEA/CH oz. CL- prepisano iz Test reporta od Deepa ter podpisano in požigosano z njihove strani
Test Results: Genotype of your dog is Normal
Risk for developing CEA/CH: This dog will never develop CEA/CH
Significance for breeeding: This dog can be bred to any mate and will produce no pups affected with CEA/CH.