Border Collie

Lisa · 3993149

alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #9780 : 08 Avgust 2008, 22:46:30
Pa čestitke vsem za tekmovalne uspehe  :o!



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9781 : 08 Avgust 2008, 22:49:43
Glede Blytha bi res morala prej preverit. Sem verjetno prehitro govorila. Pa je kalahit res nasla najin pogovor.

OK, sem se zmotila. Zakaj ima pa moj brat modre oci? Ocitno pri tem ni tako kot pri barvi oci pri ljudeh. Ni me treba pojest >:(
Nekateri ste prave zverine. Cisto resno. Je tezko komunicirat s takimi ljudmi, ki se morajo znasat nad drugimi, da imajo lepsi dan.

Je res, da se se nikoli nisem globoko spuscala v genetiko, ampak po tem kar sem prebrala v Wikipediji o recesivnih genih, bi moral vsaj se moj oce prenasati gene za modre oci. Pa starsa od oceta imata oba rjave oci. Pa njuni starsi tudi. Je zanimivo, koliko stran sem imela sorodnika po ocetovi strani in da je to ostalo v krvi.  ;D

Clovek se vsak dan kaj nauci. 5rca hvala za poucen link.


Samo se eno vprasanje - ce je vse tako sigurno, potem zakaj se sploh trudijo ljudje pisat tested ali by parentage? ???

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9782 : 08 Avgust 2008, 23:02:39
Je pa cisto res, da sem absolutno prehitro "bleknila", preden sem se pozanimala, kaj normal pomeni. :-[

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9783 : 08 Avgust 2008, 23:55:36
OK. Zdaj sem pregledalala rodovnik, pa bom se sem napisala.
Starsa od Hita sta CEA/PRA free in starsa od Bee sta CEA/PRA neg.
Ce zapisi na rodovniku kaj veljajo, potem je (ce sem prav razumela) Hit cist in je Bea cista in seveda posledicno Blyth cist? Je tako? ::)

Torej nima smisla, da Blytha testiram za to?

Pa sem si tudi prebrala, kaj pomeni normal. In se opravicujem, ker sem si stvari kar razlagala, namesto, da bi si jih prebrala. Ce bi vedela, da normal ne pomeni, da ni bolan (kot sem si napak razlagala), ampak, da ni bolan IN ni prenasalec, potem bi se vzdrzala in se seveda strinjam, da bi lahko bili v tisti seznam vneseni tudi vsi potomci, ki so by parentage cisti.

Drugic bom bolj pozorna. :-\

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #9784 : 09 Avgust 2008, 00:29:31
Za nikogar ne moreš vedeti ali je normal, carrier ali affected če ni DNK testiran ali clear by parentage - torej potomec dveh normalov ali dveh clear by parentagov ali normala in clear by parentagea. Dostikrat imajo sploh na spletnih straneh napisano CEA neg., vendar moraš preveriti ali imajo to napisano zgolj na podlagi pregleda oči (kjer se itak ne da določit normal, carrier, affected) ali DNK testiranja. Blyth trenutno ni clear by parentage, ker Bea ni testirana. In zato testiranje vsekakor ima smisel. Sploh če misliš parit.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9785 : 09 Avgust 2008, 08:58:43
Stvari se razlicno dedujejo, z razlicnim stevilom genov, in ti geni razlicno vplivajo na izrazanje lastnosti (ni vse recesivno-dominantno). Zato ima tvoj brat lahko modre oci, ker se to deduje drugace kot CEA.

battito animale


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #9786 : 09 Avgust 2008, 09:11:18
Hay,
Zakaj ima pa moj brat modre oci? Ocitno pri tem ni tako kot pri barvi oci pri ljudeh.
zato, ker imata tvoja starša v genu za oči modro barvo. Kot sem zastopila imata rjave oči, rjava barva pa je pri očeh dominantna. Barve oči sestravljata 2 gena in če ima nekdo gen za rjave in modre bo imel rjave oči, ker je rjava dominantna, modra pa najšipkejša, tvoja starša pač imata v genih za oči še modro barvo in je gen nastal za modro barvo  ;)
Upam, da sem si prav zapomnila biologijo  :-[
lp,
Anja


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9787 : 09 Avgust 2008, 09:38:44
Hvala  :D

samo, alenkab
saj pravim, da v rodovniku pise, da sta Beina starsa negative, torej je Bea negative, a niste tako rekli nekaj postov prej? Kaj potem ne morem verjet rodovniku? Mislim, da vseeno ni isto, ce pise da ni prenasalec na spletni strani ali ce tako pise v rodovniku. Se motim? ???


 Beina starsa pa sta Hope of Ridgmont VDH 5159 in Mawlch Cal HR 10011 BOC (pa Cal-ov tata je tudi bil negative).

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9788 : 09 Avgust 2008, 10:13:51
Bay - ne vem, kaj te moti??Povej
Če se dedna bolezen deduje dominantno, morata biti testirana oba starša, če hočeš clear =normal/ not affected mladiče.
Kot je rekla Lilit, nekater bolezni/ napake se dedujejo poligenetsko ( se ne more ugotoviti gena, ki to prenaša) n.pr. HD, ugrzi itd.

CEA se deduje recesivno kar pomeni, da je dovolj, da je eden od staršev DNA testiran in clear - mladiči ne morejo biti affected so pa lahko prenašalci. In pri CEA je še tako: da je mladič affected, se lahko ugotovi DO 8 tedna starosti, kasneje ne ( s pregledom pri oftalmologu ) - to ni DNA test !!! Zato pregledujemo oči pri 7-8 tednu. Pa so še druge napake, ki jih je treba pogledati - iris coloboma, distichiasis, coreneal distrophy.. Šele tako dobiš not affected mladiča. Ki pa ni DNA testiran!!!

Kako se posamezna zadeva prenaša pri BC morate vedeti vzreditelji BC.. jaz vem za svoje. alenkab sigurno ve

Kaj je vpisano v rodovnik, je pa druga zadeva - jaz dam vpisat samo DNA teste in HD, ED in stvari ki so jasne. Ne vpisujem , da so starši clear za neko bolezen, ki se lahko pojavi kasneje..In CEA neg pomeni, da so bili tetsirani kot mladiči in niso imeli tega .. to ne pomeni, da niso prenašalci in niso DNA clear.

Je pa o tem dosti napisanega na netu- bo šlo laže kot na forumu
LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9789 : 09 Avgust 2008, 10:36:34
Mogoče še tole:
za clear/normal by parentage MORATA biti DNA testirana oba starša. Ne glede na  to, kako se bolezen prenaša.dominantno ali recesivno.
Bye

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9790 : 09 Avgust 2008, 12:13:28
Hvala martina. :o
Enkrat sem ze sprasevala, kaj vse pomenijo te kratice v Blythovem rodovniku, pa nisem kdo ve kaj izvedela.
Sem zelo vesela, da zdaj vem, da neg. pomeni, da ni testireno po DNA.

Kaj free je isto kot clear? :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9791 : 09 Avgust 2008, 12:24:03
Bay - ne vem, kaj te moti??Povej

Moti me pisanje nekaterih drugih, ne tvoje. Pred nekaj dnevi si vprašala če so geni recesivni in sem ti napisal:
Ne, če nista oba starša normal, lahko mladiči prenašajo, zboleti pa ne morejo. => Potem pa si napisala kaj pomeni recesivnost in sem samo popravil prvi del stavka, da potem pa so geni za CEA, CL in TNS recesivni, kot pa vidiš iz drugega dela stavka vem kako se tej geni dedujejo ;) za razliko od nekaterih, ki te obtožijo da lažeš.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9792 : 09 Avgust 2008, 14:21:57
itak nja bi se vsi kaj naučili - ampak včasih se dosti stvari narobe razume

tejka_in_blyth - ja to so ponavadi oznake za isto zadeva
normal=clear=free pač ni dogovorjeno, kaj naj se uporablaja

Sicer je pa najbolje, da dobiš od vzreditelja pri nakupu mladička vse kopije pregledov in testov strašev - potem pa ni težav.

In nekateri testi so bolj pomembni, če gre pes v vzrejo, sicer sploh ne( n.pr. potomec strašev,kjer je eden testiran za CEA in drugi ne - pa tudi če je drugi nosilec - mladič ne more biti affected - lahko je preanašalec - kar je pomembno izključno za vzrejo - da se poišče pravega partnerja). če je le pet dog ni nič pomembno za lastnika.
In podobne variacije na temo..
LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #9793 : 09 Avgust 2008, 14:22:32
Tejka priporočam ti, da se vržeš na računalnik in splet , kjer boš dobila vse informacije. Je pa res treba nekaj stvari prebrati. Moraš tudi razumet, da je nekaterim že dolgčas ponovno razlagat iste stvari.

CEA/PRA neg ali free ali... pomeni, da je pes imel samo pregledane oči s strani vet. in, da ni bilo znakov bolezni
CEA/PRA DNA  ali CEA/PRA Gen-Test ali CEA-Genotyp... pa pomeni, da je bil pes gensko testiran, za kar je bilo treba poslati kri v analizo

clear/normal by parentage  naj bi se upoštevalo samo eno generacijo, nato pa naj bi se spet testiralo mladiče. Pri schapendoesih se PRA gensko testira vsakega psa, ki se ga uporabi za vzrejo, ker upoštevajo, da testiranje ni 100%.

Ja Simon se spomnim najine debate in na žalost slovenska faušija in blatenje nimajo meja. >:( >:( Nekateri pač poskušajo na vse možne načine, da bi ti škodili in odgnali kupce od Bayinih mladičev. Samo dejstvo vedno ostane :o- in to je, da tako perspektivnega legla po merilih FCI pri nas še ni bilo. :o :o

Čestitke vsem za SUPER REZULTATE v Angliji. :o :o




martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9794 : 09 Avgust 2008, 14:49:11
Naj dodam še eno misel/ali dve
glede na pogostost določenega problema pri posamezni pasmi, se pasemski klubi odločajo, kateri test ali pregled je obvezen. In naprej: glede na pogostost določenega problema pri predinkih psa/psice, ki ga želi vzreditelj uporabiti za vzrejo, se odloči še za dodatne teste.
Ampak za to je treba kar nekaj vedeti in poznati rodovnik svojega psa.

Še en problem: testov DNA in pregledov je na voljo vedno več. Prav gotovo vseh ne moreš narediti - ker - kateri kupec bi to plačal - ko vemo, da nekateri še rodovnika ne rabijo.. kajne??

In kljub vsem testom, takim in drugačnim - se lahko pripeti še kaj tretjega.

Bay, sem prepričana, da za svojim leglom stojiš.. ko bi le vsi..

Zdaj pa res lp in upam, da se vse, kar smo povedali ne bo izgubilo..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9795 : 09 Avgust 2008, 17:41:19
clear/normal by parentage  naj bi se upoštevalo samo eno generacijo, nato pa naj bi se spet testiralo mladiče

 ??? Kaj zdaj?  ???
Torej tudi ce bi bila oba starsa negativna pri psicki in psu, ki ju parimo, bi potem morali testirat mladica, da bi bili sigurni?


Zdaj pa je kar prevec vsega  :(

Ali sem spet narobe razumela? Ali je to samo za schapendoese?  :-\

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #9796 : 09 Avgust 2008, 18:15:52
To za borderje sem nekje prebrala.

Za schapendoese je laboratorij (neke nem. med. univerze) sam povedal, da njihovi testi niso 100%; mislim, da mi je vzreditelj rekel, da so okoli 70%.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9797 : 09 Avgust 2008, 18:18:14
no no
clear by parentage je toliko časa, dokler so generacije testirane DNA ( in SO clear) brez prkinitve!!

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #9798 : 09 Avgust 2008, 18:31:23
Nič no no. :P

Martina to so dejstva. Pač eni laboratoriji povedo koliko procentni so. Danes ni nič 100% , razen smrt.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9799 : 09 Avgust 2008, 19:03:00
Naj najprej popravim - sem zgoraj nejasno napisala
torej:
clear by parentage je vsaka genercija, katere starši so bili ali DNA testirani in so clear ali pa so ti starši clear by parentage.

Mina - potem pa tega testa ne uporabljajo in ga razvijajo do večje zanesljivosti..
Ja nič ni 100% še smrt ne, eni so se že zbudili in prišli nazaj  :P :P

Zdej pa neham, ker se mi zdim da so stvari kolikor toliko jasne..

Mina, kje pa si bila v KR gori, te nisem nič vidla, Tina je vidla drveti Evo in Sky na rolerjih, pa sta šli prehitro mimo ..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9800 : 09 Avgust 2008, 19:41:53
Naj najprej popravim - sem zgoraj nejasno napisala
torej:
clear by parentage je vsaka genercija, katere starši so bili ali DNA testirani in so clear ali pa so ti starši clear by parentage.

Mina - potem pa tega testa ne uporabljajo in ga razvijajo do večje zanesljivosti..
Ja nič ni 100% še smrt ne, eni so se že zbudili in prišli nazaj  :P :P


Zdej pa neham, ker se mi zdim da so stvari kolikor toliko jasne..

Mina, kje pa si bila v KR gori, te nisem nič vidla, Tina je vidla drveti Evo in Sky na rolerjih, pa sta šli prehitro mimo ..

Glede 100% :P tole kopiram iz enega tujega foruma ;)
"and about mutations, I have experienced that aslo. Once I had a litter, where I put by accident the wrong father on the birthdeclaration. I was honest and told the kennelclub I made a mistake. So to be prove I was right I had to do an DNAtest on all the puppies. The results... 6 of 7 puppies where from the same father and mother (I proved i was right), but one of the puppies .... didn't was a child of his mother Roll Eyes They did the test twice, Ed Gubbels knows about it and he told me If I had done the lotery, I had won it, because it's a very very small change to get such a result. I was at the birth of all puppies and saw them all come out this mother, and still according to the DNA, it wasn't from this mother Roll Eyes"

 8)

Lp, nina



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #9801 : 09 Avgust 2008, 19:59:32
Martina vsak dan smo se nekam odpeljali, tako, da ni čudno da nas nisi videla.Malo po hribih, malo po jezerih, malo po Soči,...


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #9802 : 09 Avgust 2008, 20:44:24
Ta pogovor me je pustil malce negotovo. :-\
Mhh...


Kakorkoli - Blyth bo testiran.
BTW - koliko pa to stane?

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9803 : 09 Avgust 2008, 21:12:06
Če sem prav razumela, je Witch prišla v finale, kjer je zmagala!!!

In mi smo imeli lep dan na Madžarskem.  :D


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #9804 : 09 Avgust 2008, 21:14:42
5rca, kako je bilo???  :o :o :o Kdo vse je bil na Madžarskem?

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9805 : 09 Avgust 2008, 21:21:00
Od borderčkov smo bili na Madžarskem Darja, Sandra, Zoli, petrca in jaz. Sandra in Hit sta dobila nagrado za najhitrejšega psa. Bafka je imela 10 pik in sta bili deseti. Midve sva imeli dva čista teka (sem jo pustila ful čakat na conah) in bili drugi.  :o :o Za ostale pa ne vem točno.  :-[ :-[

Glede tega CEA pa to... Po mojem so ti psi, ki imajo na strani napisano, da so CEA neg. bili pregledani pri veterinarju in pač so negativni za CEA. Lahko ga pa še vedno prenašajo. Samo to si jaz to razlagam.  :-[ :-[  Torej, nikjer ne piše, da so CEA normal, ker testov ni. CEA neg. lahko napišem tudi jaz na stran, ker je Veni lahko ali čista ali pa prenašalka, ni pa affected... A si jaz to prav razlagam?  :-[ :-[


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #9806 : 09 Avgust 2008, 21:23:27
Čestitke!!!  :o :o :o

V katerem kraju je bila tekma?

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9807 : 09 Avgust 2008, 21:27:02


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9808 : 09 Avgust 2008, 21:33:02
Danes je bil prav dan za slovenske agilitase :o :D bravo vsem!

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #9809 : 09 Avgust 2008, 21:44:41
Jaz sem bila ful zadovoljna danes z nama. Sem šla na tekmo zato, da potrenirava te cone na tekmah in je morala čisto v pozicijo (kar nama odnese ogromno časa), poleg tega je imela v prvem teku skoraj izogibanje (zavila že skoraj na most) pa sva bili še vedno drugi z drugim časom (prvi je bil Josh - je bil na IABCju - pobrit trikolor). V drugem teku sva imeli en ogroooooomen ovinek pa še upočasnila sem jo pred daljincem, da je poravnala pa sva prišli četrti v cilj (spet Josh in dva bratca od Bu) in mislim, da tudi četrti čas. Tako da sem precej zadovoljna.  :D :D

Videli smo mladičko od Elite. Red merle psičko.  :o :o