Border Collie

Lisa · 3993045

ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #10110 : 29 Avgust 2008, 10:44:31
Bravo maja72, sva že najmanj dva taka ::)

nasilje ničesar ne reši, lepa beseda in izobraževanje pa rešujeta...

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10111 : 29 Avgust 2008, 11:30:56
Ah, maja72 in ata, a ne štekata, da se je deteljica samo hecala.   ::)   ::)   Očitno ne zastopita njenega smisla za humor.  Joj, kok smo eni resni.  ::)

Kristinca & Florinca


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #10112 : 29 Avgust 2008, 11:38:59
Če ne bi bilo heca, ne bi bilo otrok (upam , da ne bom koga pokvaril... ::))

Da se vrnemo na temo o BOC:

Koliko vas ima opravljen COI test (če sem prav razumel) - koeficient inbridinga?

Je to pomembno, ali samo dobra volja vzreditelja...

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10113 : 29 Avgust 2008, 12:04:28
COI za vsakega psa in kombinacijo je izračunan avtomatsko v bazi Anadune.
COI je pomemben, ko načrtuješ paritev v toliko, da veš, koliko večja je verjetnost, da bo pes podedoval "nekaj" - eksterierne značilnosti ali pa bolezni. Od tega, kaj želiš se odločaš.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10114 : 29 Avgust 2008, 13:58:35
COI ni test, ampak matematicni izracun, ki ga lahko naredis za vsakega psa, samo njegov rodovnik moras imet. Odvisen je od tega, kolikokrat se nek isti prednik (ali vec njih) pojavlja v rodovniku tega psa v dolocenemu stevilu generacij za nazaj (recimo pri Berryinem leglu je COI za 10 generacij).

battito animale


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #10115 : 29 Avgust 2008, 14:11:14
Aha, pa smo spet pri pomembnosti rodovnika :).

Hvala za pojasnila.

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10116 : 29 Avgust 2008, 14:28:51
COI ni test, ampak matematicni izracun, ki ga lahko naredis za vsakega psa, samo njegov rodovnik moras imet. Odvisen je od tega, kolikokrat se nek isti prednik (ali vec njih) pojavlja v rodovniku tega psa v dolocenemu stevilu generacij za nazaj (recimo pri Berryinem leglu je COI za 10 generacij).

Zelo zanimivo. A je kaka formula ali rač. program po kateri izračunaš?

Kristinca & Florinca


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10117 : 29 Avgust 2008, 14:34:48
Gospod o katerem smo pisali je vzreditelj mame od tvojega Blytha  ;D. Njegova spletna stran: http://www.bartolovi-dvori-hr.com/ . Na tem forumu ga najdeš pod vzdevkom Campi.

V čem je razlika: pri njemu naj pes nebi krožil okoli ovc, ampak naj bi bil v poziciji 12. Kontaktiraj ga, pa ti bo razložil  ;)
Potem je v bistvu isto. Saj niti pri Martini ne krozimo (ce ne stejemo prve (uvodne) lekcije). ::)

mene tudi zanima kdaj naj bi bilo to, ker pri "nas" ni bilo nobenega takšnega mladiča kot ga ti opisuješ  ..?  ???
Ne razumem tvojega odgovora. :-\

In če je ena od parcialnih metod šolanja ignoranje, se tudi z ignoriranjem v človeškem svetu da veliko narediti - drezanje pa marsikdaj prilije samo olja na ogenj in na koncu je eno samo zafrkavanje gorpadol, brez kakršne koli možnosti, da bodo bad guysi kaznovani.
Se ne strinjam. Ce hoces kaj spremeniti, moras nekaj vloziti. Stvari se ne zgodijo same od sebe. Se pa strinjam, da je treba ljudi izobraziti in osvestiti o doloceni problematiki. Kar se vsekakor ne zgodi, ce se ze od zacetka obnasamo do sogovornika vzviseno in se nam ne zljubi se poglobljeno pogovoriti o necem samo zato, ker smo to sotorili ze N-krat in ni delovalo. Mogoce je problem v nas oz. v nasi metodi. Dejstvo je, da se ne ucimo vsi na enak nacin in ne dojemamo stvari enako. Potrpljenje in vztrajnost sta zelo vazna.
Ce nekdo ni pripravljen obdelati pogovor goboko, je boljse, da ga niti ne nacne.
Seveda je to samo moje mnenje.  ::)
-> Razen stvar o razlicnih nacinih dojemanja. To je dejstvo.

COI ni test, ampak matematicni izracun, ki ga lahko naredis za vsakega psa, samo njegov rodovnik moras imet. Odvisen je od tega, kolikokrat se nek isti prednik (ali vec njih) pojavlja v rodovniku tega psa v dolocenemu stevilu generacij za nazaj (recimo pri Berryinem leglu je COI za 10 generacij).
Kaj pa je to? Cemu to sluzi? :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #10118 : 29 Avgust 2008, 14:44:45
Zelo zanimivo. A je kaka formula ali rač. program po kateri izračunaš?

Članek na temo koeficienti - sorodstvo: http://ggorjan.blogspot.com/2008/03/koeficienti-sorodstva.html

Formula je v pripeti datoteki, ker jo sem ne morem kopirat.


Kaj pa je to? Cemu to sluzi? :)

Inbreeding je parjenje med sorodnimi vrstami.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10119 : 29 Avgust 2008, 14:49:09
tejka, kdaj se je skotil ta modrooki mladič? To zanima Zarjo.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10120 : 29 Avgust 2008, 14:53:25
petrca, hvala lepa.  :)

Kristinca & Florinca


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10121 : 29 Avgust 2008, 15:00:01
Inbreeding je parjenje med sorodnimi vrstami.

Ne, biolosko je to v bistvu je to parjenje med sorodniki (znotraj iste vrste) :)


battito animale


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10122 : 29 Avgust 2008, 15:00:39
Je kdo bral tole: http://coldwetnose.blogspot.com/2008/08/pedigree-dogs-exposed.html  

Kaže, kako je vzreja resna stvar.  ;)  Potem se pa najdejo pametnajkoviči, ki iščejo samico za parjenje, ker se njihovemu psu rola. Itak brez rodovnika.  >:(

Kristinca & Florinca


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #10123 : 29 Avgust 2008, 15:04:18
Potem je v bistvu isto. Saj niti pri Martini ne krozimo (ce ne stejemo prve (uvodne) lekcije). ::)

Najdla sem Brankotov e-mail, ko mi je razlagal o njegovem načinu:


Radi se ovako ;
- socijalizacija i disciplina psa u svakoj prilici,
- testiranje dali pas ima volju za rad i poticanje na rad ,
_____________________________ _____________________________ _____________________________ _______
Pas se postavi iza ovaca a vlasnik stane u 12 h prema psu iza ovaca.
1 zadatak ; dovođenje ovaca i pracenje prema vodicu ali u balansu. Kod te vjezbe ne govore se nikakove komande vec sa mjenjanjem kretanja (lijevo , desno ) , dovodi psa da je uvijek u polozaju 12h u odnosu vlasnik - pas. Pas pocinje razmisljati i pogledom prati ovce i vlasnika te ih dovodi uvijek vlasniku. Ta vjezba je temelj cijele skole. Treba da traje sve dok ne odradi dobro jer to je temeljna vjezba. Tu je najbitnije da se psu ne dozvoli priblizavanje ovcama da mu se neda prilika da ih ugrize ,
Ako pokusa da obiđe ovce u krug tada se plasi sa plasilicom da nastavi u smjeru kojim treba ici i da zauzme polozaj 12h u odnosu na vlasnika.
Kada to savlada - nauci , prelazi se na iduce vjezbe.
_____________________________ _____________________________ _____________________________ ________

Pas i vlasnik su jedan pored drugog - uz nogu.
2 zadatak ; vodic i pas su udaljeni od ovaca 50 m ili vise , pas na komandu odlazi iza ovaca i mora legnuti i ceka komandu za dovođenje ovaca. Obicno ide sa desne strane ako to nije bitno (kada si na pasi). Nikada nesmije krenuti desno a ispred ovaca skrenuti lijevo.
To je velika greska (kretanje u " S ") , koja se nesmije dozvoliti jer ce to i ubuduce raditi. Pas treba da ide u velikom luku oko ovaca a ne da naglo skrati put ravno u njih. To nije dobro i pruza mu se sansa da ih ugrize ili rastjera. Kod obilazenja , ni prepreka ga nesmije skrenuti sa linije obilazenja. To se prepusta njemu da odluci kuda ce ici ali da dođe u polozaj iza ovaca.
Kod pracenja ovaca u pravcu vlasnika mora biti udaljen 10 - 15 metara od ovaca. Kod svakog blizeg dolaska zaustavlja se i ceka da ovce odu dalje od njega a zatim mu se komanduje da nastavi.
Vjezba se ponavlja promjenom mjesta vlasnika da pas uvijek dovodi ovce k nama.




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10124 : 29 Avgust 2008, 15:15:58
Kaj pa je to? Cemu to sluzi? :)

Ce se parijo bliznji sorodniki, je dosti vecja moznost, da se izrazijo nekateri recesivni geni (=psi imajo podedovane zdravstvene napake ali tezave), pa tudi genetski pool se manjsa. Bolj natancno bo pa znal razlozit kaksen vzreditelj, ki je to nastudiral, jaz vem samo bolj splosno.

battito animale


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10125 : 29 Avgust 2008, 15:21:06
tejka, kdaj se je skotil ta modrooki mladič? To zanima Zarjo.
Bom vprasala Martino.

A, ja. Se ne spomnim vec, kdo je vprasal za test pasnih sposobnosti - lahko se zmenite tudi mimo kluba SKBOP z Martino in ga opravi, ko ustreza vam.

Inbreeding je parjenje med sorodnimi vrstami.
Vem, kaj je inbreeding. Sem ze brala na forumu pa nekaj na Wiki. Rada bi vedela, kaj pomeni kratica COI, ker mi Google vrne marsikaj, pa bi si rada malo pobrskala. Samo, ce ne vem kaj iscem ne morem.

Je kdo bral tole: http://coldwetnose.blogspot.com/2008/08/pedigree-dogs-exposed.html 

Kaže, kako je vzreja resna stvar.  ;)  Potem se pa najdejo pametnajkoviči, ki iščejo samico za parjenje, ker se njihovemu psu rola. Itak brez rodovnika.  >:(
Ravno sem hotela reci, kako krasno spletno stran ima vzreditelj nase mamice.
Toliko informacij!
Hvala za povezavo, petrca!

Najdla sem Brankotov e-mail, ko mi je razlagal o njegovem načinu
Uh! Hvala!
Si mi prisparala potovanje ;)
Potem je to dejansko isto kot pri Martini. Stvar je samo v temu, da ta gospod to dela zelo "splosno". Ne vem kako naj boljse razlozim...
Martina ima malo bolj dodelan program od "pes prinasa ovce" in "jih ne grize" in "ne tece na S". ::)

Ce ste bili pri Martini na krozenju, niste doziveli nic. :D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10126 : 29 Avgust 2008, 15:22:37
Meni se pa danes smeji  :o. Mislim, da že štiri leta sanjam o tem, kako bi dobila "eno linijo" oziroma enega psa v rodovnik "mojih" psov. Najbližji mi je bil ufff - zelo daleč stran. Do danes! Ko sem našla sina v razumni vozni oddaljenosti in pes je še mlad, tako, da mi ne bo ušel do drugega leta  :o  :P. Kaj naj rečem - razen - kolk je to lepo  :o.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10127 : 29 Avgust 2008, 15:23:04
Coefficient Of Inbreeding

battito animale


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki

tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10129 : 29 Avgust 2008, 15:24:50
Coefficient Of Inbreeding
:D Hvala. Cisto logicno, ampak ne bi nikoli pogruntala  :D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #10130 : 29 Avgust 2008, 15:26:53
Ce ste bili pri Martini na krozenju, niste doziveli nic. :D

Pri Martini (še) nismo bili.
Smo bili v Belgiji na "kroženju" pri Giinem vzreditelju  ;D . Sicer bolj na hitro, ampak vseen dovolj za pse  :D. 2 posnetka z Belgije sta na moji spletni strani  ;)


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10131 : 29 Avgust 2008, 15:31:30
Pri Martini (še) nismo bili.
Smo bili v Belgiji na "kroženju" pri Giinem vzreditelju  ;D . Sicer bolj na hitro, ampak vseen dovolj za pse  :D. 2 posnetka z Belgije sta na moji spletni strani  ;)
Emm... ::)

The requested URL /Movie_0137.wmv was not found on this server.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Za Giin posnetek.

Tole z Buffy pa je bilo zelo lepo.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #10132 : 29 Avgust 2008, 15:52:00
Bom za Gio doma še enkrat pogledala. Lahko da sem se zatipkala pri povezavi  :-[. Sem ga pa že prej dala tudi na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=upF3dkA4ypw


Tole z Buffy pa je bilo zelo lepo.

Buffy je v bistvu tukaj šele pokazala "zanimanje" za ovce  :D.


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10133 : 29 Avgust 2008, 16:08:36
Bom za Gio doma še enkrat pogledala. Lahko da sem se zatipkala pri povezavi  :-[. Sem ga pa že prej dala tudi na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=upF3dkA4ypw

Hehe. Gia bi se pa rajse igrala.  :D
Dejansko je lazje s palico...

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10134 : 29 Avgust 2008, 18:35:18
"Izijev oglas" so umaknili (sem dobila od bolhe nazaj, da se zahvaljujejo, da smo jih opozorili).


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10135 : 30 Avgust 2008, 00:31:02
"Izijev oglas" so umaknili (sem dobila od bolhe nazaj, da se zahvaljujejo, da smo jih opozorili).
Bravo! :-*

“Vse kar je potrebno za zmagoslavje slabega je, da dobri ljudje ne storijo ničesar.”
(Edmund Burke)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10136 : 30 Avgust 2008, 09:21:22
“Vse kar je potrebno za zmagoslavje slabega je, da dobri ljudje ne storijo ničesar.”
(Edmund Burke)


Še kako res!

Bravo!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10137 : 30 Avgust 2008, 09:57:04
Evo. To pa sva midva v cetrtek 28.8. z Martino.
Prigon ovc, dovod in krozenje okoli palice (nismo imeli palice, pa smo postavili kantico). Mislim, da je to nasa zadnja lekcija, nisem pa sigurna.
Ona predvideva, da bomo pripravljeni za izpit v novembru. :)

http://www.youtube.com/watch?v=jRMugS72lyg
( Ker YouTube se obdeluje video, obstaja moznost, da povezava se ni aktivna. V teku dneva bo delujoca. Ta cas lahko pogledate ostale posnetke ;) )

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #10138 : 30 Avgust 2008, 21:13:18
ej Tejka jst sem te vprašala za test..bom se zmenla z martino itak zdej 6.9. ko grem gor..vseeno hvala ti


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10139 : 30 Avgust 2008, 21:28:42
:D
Ce ima kdo kaksne tezave z italijanscino, lahko pomagam. Tako s kontaktiranjem z Martino kot s simultanim prevajanjem njenih navodil ;D
Vazno, da se prej zmenimo.

Lahko pomagam tudi za kaksne zadeve, ki nimajo veze s pasnjo, seveda. :D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!