Border Collie

Lisa · 3993064

tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #10410 : 30 September 2008, 12:22:13
Kliker trening ali elektrika?  >:D >:D
Mislim, da je za kliker že prepozno, jaz bi ti kar teletakt nataknila...bzzzzzz >:D ;D ;D ;D :P


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #10411 : 30 September 2008, 12:25:50
Danes smo dobili DNA teste za Varvi - DNA CEA/CH normal. Jupi! Zdaj se mora pa samo še goniti, pa bo  :o


O super Varvi  :o!



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #10412 : 30 September 2008, 12:27:19
Mislim, da je za kliker že prepozno, jaz bi ti kar teletakt nataknila...bzzzzzz >:D ;D ;D ;D :P

Kakega te jaz rabim za tri???? >:D

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10413 : 30 September 2008, 12:36:05
Najprej cestitke za Varvi. ;)

A oziroma B pomeni vzrejno vrednost psa. A si bila na vzrejnem? Koliko si pa dobila?

Jaz cisto nic :) Blyth pa je dobil B, baje zato, ker se je eni od ocenjevalk zdel kot psica.
Pa me zanima zakaj je dobil B v resnici - ker dvomim, da je to dedna hiba in ker mi je rekla, da je boljse, ce se vrnem cez nekaj casa, ko bo bolj odrasel in bo bolj narejen samec. ???
Pa ce se ni dorasel, zakaj so mi dali vzrejno? In zakaj so oznacili njegovo neznost kot dedno hibo? ???
Ker v 12. clenu vzrejnega pravilnika pise, da:
-----
12. člen

SK ovrednoti primernost psa za vzrejo z naslednjimi ocenami:
A - PRIMEREN ZA VZREJO
B - POGOJNO PRIMEREN ZA VZREJO
C - VZREJNA PREPOVED
Oceno B dobi pes, ki odgovarja pasemskemu standardu, ima primeren značaj, ima pa morebitne dedne hibe, ki bi jih lahko prenesel na potomce. Psu z oceno B lahko SK podaljša vzrejno dovoljenje le na osnovi najmanj prav dobre ocene vsaj treh mladičev pri starosti najmanj 9 mesecev.
-----
Torej ima primeren znacaj, ko ga je ta druga gospa premerila in pretipala je bil odlicen (kar je tudi ocena iz zadnje razstave, kjer ga je sodnik Kerihuel oznacil kot "excellent type" in napisal, da ima "tres bon corp."), ampak ima neke dedne hibe, ki ne vem kaj so... ::)
In to taksne hibe, ki se lahko cez cas popravijo (po njihovih besedah). ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10414 : 30 September 2008, 12:43:32
Ah, pa zdaj vem uradne mere - visok 52cm, dolg 58cm. Tezek pa 19kg. :)

To je pa iz zadnje razstave v Portorožu http://umetnica.googlepages.com/blyth_galerija_140608

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #10415 : 30 September 2008, 12:51:06
Zakaj pa nisi vprašala?



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10416 : 30 September 2008, 12:54:14
Zato, ker nisem pricakovala :-[ in ker sem sturlasta :-\ in malo persa :-X

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10417 : 30 September 2008, 12:58:36
Sem pa pisala na SKBOP. ::)

Samo sem upala, da mi lahko ze kdo tukaj pove.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10418 : 30 September 2008, 13:01:26
A se nismo takrat menili, da je Blyth premlad za to vzrejno? Kako to, da vzamejo premlade pse in jim dajejo vzrejne?  ??? ???


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10419 : 30 September 2008, 13:05:16
A se nismo takrat menili, da je Blyth premlad za to vzrejno? Kako to, da vzamejo premlade pse in jim dajejo vzrejne?  ??? ???

Jaz sem pisala na britance in so odgovorili, da ni premlad.
Ne vem, kako to gre.
Zame je to prvic.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #10420 : 30 September 2008, 13:07:49
Hm, včasih je moral biti pes star najmanj 15 mesecev za vzrejno.    ???


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10421 : 30 September 2008, 13:12:43
Hm, včasih je moral biti pes star najmanj 15 mesecev za vzrejno.    ???


Lp Zoran

Ja. 7.10.bo star 15 mesecev, pa so odgovorili da teden gor ali dol ni taka stvar...

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10422 : 30 September 2008, 13:46:44
Hitu je manjkalo nekaj dni do dopolnjenih 15 mesecev in so prav tako rekli, da lahko pride na vzrejnega. :-\ Če ne bi šlo ne bi bil problem, kot tudi pri Tejki ne. Bi pač prišli drugič.  ;)

Sem pa bila zelo presenečena nad oceno B pri Blythu.  :(Glede na to da je po njunem mnenju "dobrih mer", okotenosti, dobri ugriz, skratka vse Ok, razen, da je videti punčkast.

Meni se zdi to preslab argument za oceno B. Če pa pogledamo kaj piše v pravilniku kdo dobi oceno B:

Oceno B dobi pes, ki odgovarja pasemskemu standardu, ima primeren značaj, ima pa morebitne dedne hibe, ki bi jih lahko prenesel na potomce. Psu z oceno B lahko SK podaljša vzrejno dovoljenje le na osnovi najmanj prav dobre ocene vsaj treh mladičev pri starosti najmanj 9 mesecev.

Torej mene zanima le kakšne dedne hibe ima Blyth, da je dobil B. To, da je po mnenje ene izmed članov komisije punčkast???

Pa tudi odlične ocene iz razstav brez smisla nosiš s sabo na vzrejnega, pa potrdila o preizkusu pašnih zasnov....

Seveda ne morem biti ravnodušna v tem primeru, ker je Hitov potomec, bi se mirno strinjala s tako oceno, če bi bili podani neki argumenti. Ampak...



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10423 : 30 September 2008, 14:15:22
Pred kakšnim letom me je ena od forumovk privatno spraševala, ali bi šla na vzrejnega ali ne. Kuža je bil mlad. Osebno sem ji odsvetovala - ravno iz razloga, ker je bolje, da psi odrastejo in se šele takrat, kot so "narejeni" pokažejo.
Glede na to, da je v Sloveniji populacija borderjev ekstremno velika, se mi zdi v redu, da so se pogoji za pridobitev vzrejnih zaostrili.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10424 : 30 September 2008, 14:22:12
To pomeni, da bodo lahko metali z razlogom - preveč punčkast.  :D :D

Če so nekdaj dali preveč vzrejnih jih bodo pa sedaj manj, pa bo.  >:D

Tejka tukaj odgovora ne boš dobila. 8) 8)


Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #10425 : 30 September 2008, 14:35:15

 8) 8)

Bodri je pa blond  :P :P :P :P :P

.lp
Darja



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10426 : 30 September 2008, 14:44:41
Zagotovo odgovora na forumu ne bo dobila - vzrejna komisija pač ni dolžna na to odreagirati in tudi upam in verjamem, da bo tako ostalo.

Drugače pa - zadnjič je bila v eni drugi temi pri eni drugi pasmi, ravno tako debata o oceni, ki sem jo dala enemu psu na razstavi.
Lastnica je izpostavila samo eno hibo, ki sem jo napisala, pa še to "iz konteksta". Tako ne verjamem, da je samo zaradi šibke konstitucije dobil pogojno vzrejno dovoljenje. Čeprav je pri šibka konstitucija resna napaka (in seveda je tudi napaka, če pes že "na oko" ne daje vtisa, katerega spola je). Ampak - kot ponavadi - kaj pa vzrejna komisija ve (kot vedno pravite).


Sem pa - iz radovednosti - preverila, kakšne ocene so bile dane na vzrejnem. In so bile tudi "A" in to tudi psom, ki niso "razstavni". Torej...

A ja - mene na vzrejnem ni bilo, sem bila na Finskem.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10427 : 30 September 2008, 14:57:34
8) 8)

Bodri je pa blond  :P :P :P :P :P

.lp
Darja

Kar tiho boj -  si lahko srečna da ma Bodri vzrejnega ko pa ga večina ima za avstralca in to nežnejšega spola. ;D :D :o :o :P


Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #10428 : 30 September 2008, 14:58:53
Kar tiho boj -  si lahko srečna da ma Bodri vzrejnega ko pa ga večina ima za avstralca in to nežnejšega spola. ;D :D :o :o :P

 :P :P :P >:D :P :P >:D >:D

Ma pa zato velka jajca  >:D >:D

.lp
D



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10429 : 30 September 2008, 14:59:17
Zagotovo odgovora na forumu ne bo dobila - vzrejna komisija pač ni dolžna na to odreagirati in tudi upam in verjamem, da bo tako ostalo.

Tega ni nihče pričakoval.  :P


Border Collie Lover

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #10430 : 30 September 2008, 15:00:00

kaj pa pomeni punčkast? :P



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10431 : 30 September 2008, 15:01:09
Vprašaj SKBOP


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10432 : 30 September 2008, 15:04:38
kaj se sekirate zaradi ocene B na vzrejnem ::).
Glavno,da lahko pari a ne ;).
Kdor ga bo izbral bo že vedel zakaj in ga ne izbral zaradi A ali B vzrejne ocene 8).

Čist osebno pa- hvala bogu,da je "punčkast" in ne "medvedast"  :D.
samo držite pesti,da se z leti ne bo pomedvedil  :P
Sicer pa vzrejnei in standardi....


Pa čist čist mimogrede iz druge pasme, za ilustracijo.
NLT velikost po standardu 33- 40 za samce in samice.
Moja žvau 34 cm- opis na vzrejni vse ekstra super, samo premajhna ? (no tako sem pač iskala ;) ) :o in zato zunajnost II vzrejni razred za zunanjost ;D  (in seveda I za oceno delovnih sposobnosti  8). Pri tem v matični Nemčiji mrgoli samcev s 33 cm višine in I vzrejno skupino po zunanjosti  :o) . Pa bodi pameten , če si lahko, jaz nisem- in se tud ne trudim. Samo kot zanimivost pač  ;) )

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10433 : 30 September 2008, 15:08:45
Z malo zamude čestitam 5rci in Veni :-* Kr tko naprej :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10434 : 30 September 2008, 15:13:09
Zagotovo odgovora na forumu ne bo dobila - vzrejna komisija pač ni dolžna na to odreagirati in tudi upam in verjamem, da bo tako ostalo.

Ampak - kot ponavadi - kaj pa vzrejna komisija ve (kot vedno pravite).



Točno tako - in dokler dajejo A pa B pa pogjno in brezpogojno  pa karkoli si pač želijo- welcome  :).
Oz " vsak tele ma svoj vesele" so rekli včasih  :D

Ko pa bodo začeli neki samooklicani komisijci dajat vzrejno prepoved psom, katerih mladiče si bodo ljudje želeli, bomo pa v resnih težavah.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10435 : 30 September 2008, 15:36:30
Zagotovo odgovora na forumu ne bo dobila - vzrejna komisija pač ni dolžna na to odreagirati in tudi upam in verjamem, da bo tako ostalo.

Upam, da je tu misljeno samo odgovarjanje na ta forumu in ne utemeljevanje ocene npr. na stiri oci. Ker, ce ne ne, vidim pametnega razloga, da ljudje ne bi mnozili zdravih borderjev brez rodovnika. >:D Ker nekaterim je dejansko pomembno, da je njihov pes zdrav in dober predstavnik svoje pasme - ovcar - in ne, ali je videti punckast. >:D

Drugače pa - zadnjič je bila v eni drugi temi pri eni drugi pasmi, ravno tako debata o oceni, ki sem jo dala enemu psu na razstavi.
Lastnica je izpostavila samo eno hibo, ki sem jo napisala, pa še to "iz konteksta". Tako ne verjamem, da je samo zaradi šibke konstitucije dobil pogojno vzrejno dovoljenje. Čeprav je pri šibka konstitucija resna napaka (in seveda je tudi napaka, če pes že "na oko" ne daje vtisa, katerega spola je). Ampak - kot ponavadi - kaj pa vzrejna komisija ve (kot vedno pravite).

No, ta gospa, ki ji je Blyth punckast, pa je ga. B. Kremser, po podpisu, in se ni Blytha niti dotaknila, da bi preverila njegovo konstitucijo. Ne vem kako jo je ocenila na oko, z njegovo dlako. Ne recem, da je Blyth kot Zulu, ampak...
In ce hoces, ti povem, kaksno drugo hibo je izpostavila. Pred tem je rekla, da ima prekratko spodnjo celjust, ko ji je pa Oklescenova (mislim, da je bila ga. Oklescen, ne bom trdila za sigurno, ker imam samo en podpis) odvrnila, da ni tako, in se je nato tudi prepricala sama, da ni (beri - je vrgla en uc na gobec)... No, potem pa mi je (se vedno brez vsakrsnega merjenja ali pretipavanja) se povedala, da se ji zdi prevec punckast. Dobesedno citirano iz video posnetka "ja, gospa, veste, on daje vtis kot da je psica"...(nerazumljivo zaradi lajeza)..."on ima zelo lepo telo in zelo lepo glavo, ampak tako"..."ce bi me kdo vprasal, kaj je, bi rekla, da je psica" potem je se rekla, da se bo do 3. leta on se razvil in, da "on za vzrejo vsekakor je primeren" pa da "on je zdaj se mlad in je zelo tezko zdaj" pa se potem v videu sicer ne razloci, ampak je rekla oceniti.
Ne vem, koliko je stvar iz konteksta, zato sem pa prosila SKBOP za vec informacij. Upam, da bodo kmalu odgovorili.

Mene je takrat malo presenetilo, ampak sem mislila, da pac tako je. Ko sem pa prebrala ze omenjeni 12. clen vzrejnega pravilnika, pa mi ta ocena ni bila vec vsec, ker se mi je zdela malo za lase privlecena.
Ne bom trdila, da imam nujno prav, ampak povem pa, da mi stvar malo smrdi.

kaj se sekirate zaradi ocene B na vzrejnem ::).
Glavno,da lahko pari a ne ;).

Ne. Ni glavno, da lahko pari. Zakaj bi to bilo glavno? Lahko bi se s katerokoli v vasi sparil, toliko ga mece vcasih. Ampak ni "point" v tem, da ima mladice, ampak kaksni bodo mladici.
Zakaj bi delala B mladice? Tako kot ne razumem, zakaj bi parila carrier pse?
No, mogoce pa mi lahko kdo razlozi. ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10436 : 30 September 2008, 15:51:21
Ce je v te starosti tezko oceniti - zakaj je potem spodnja meja 15 mesecev. ???

Jaz sem prevozila pot od Kopra do Slovenske Bistrice in nazaj in placala vzrejni pregled - zakaj? >:(
Bi mi rekli - obstaja moznost, da pes se ni dokoncno razvit, pridite (kadarkoli ze).

Pa drugim sodnikom ni bil videti kot samica... ???

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10437 : 30 September 2008, 15:57:10
Izraz, ki ga je uporabila ga. Kremser, je strokovni termin, katerega razlago lahko najdeš v FCI slovarju strokovnih kinoloških terminov (večjezični je).
In "psičje" ni "punčkasto".

Ne. Ni glavno, da lahko pari. Zakaj bi to bilo glavno? Lahko bi se s katerokoli v vasi sparil, toliko ga mece vcasih. Ampak ni "point" v tem, da ima mladice, ampak kaksni bodo mladici.
Zakaj bi delala B mladice? Tako kot ne razumem, zakaj bi parila carrier pse?
No, mogoce pa mi lahko kdo razlozi. ::)

Samo vprašam - ali Blyth ima opravljen DNA test oči ali pregled v starosti 7 tednov (pri dr. Čopovi, ki edina v Sloveniji lahko izda veljavno potrdilo)?

Mislim, da ti je deteljica že povedala - tisti, ki se bo odločil, da bo paril s tvojim psom, bo paril ne glede na to, kakšno vzrejno oceno imaš. Tisti, ki ga ne bo uporabil, ga pa tudi A s plusom, vejico in še čem ne bo prepričala, da bi ga uporabil. Vsak lastnik samice "zasleduje" nek cilj v vzreji. In če bo tvoj pes "sedel" v kontekst, ga bo uporabila, drugače ga pač ne bo.
Jaz imam tudi psa doma (ki je imel veljavno vzrejno dovoljenje, ko je bil mlajši), ki so ga drugi uporabili (celo iz Italije so prišli k njemu pariti), jaz ga nisem pa nikoli. Ker mi ne "paše" v kontekst.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #10438 : 30 September 2008, 16:03:13
Zakaj bi delala B mladice? Tako kot ne razumem, zakaj bi parila carrier pse?

Mislim, da si spet malo zabluzila...


To sicer pišem iz glave, bolj kot nepoznavalec: če še ni »narejen« ne moreš govoriti v kaj se bo razvil. Glede na to, da se samci razvijejo kasneje, bi jaz dvignil starost za opravljanje vzrejnega.

Deteljica,
po tvoji oceni bi po mojem vseeno padel v medvedkaste ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10439 : 30 September 2008, 16:04:52
Ne. Ni glavno, da lahko pari. Zakaj bi to bilo glavno? Lahko bi se s katerokoli v vasi sparil, toliko ga mece vcasih. Ampak ni "point" v tem, da ima mladice, ampak kaksni bodo mladici.
Zakaj bi delala B mladice? Tako kot ne razumem, zakaj bi parila carrier pse?
No, mogoce pa mi lahko kdo razlozi. ::)

Hm - a nisi šla na vzrejnega zato da bi lahko paril?
Preberi moj post do konca- lastnik psice, ki s  ebo odločil za določenega psa se bo odločil, ker bo ocenil, da točno ta pes paše na njegovo psico. Gre za njegovo odločitev. Dvomim, da pri resnem vzreditelju mnenje nekoga iz xy komisije ali je pes A ali B  ::) odločilno vpliva. Resen vzreditelj ima svoje mnenje o tem kakšen samec je lep in katere "napake" so primerne in katere dobre lastnosti odločilne. Zelo natančno pogleda psa in rodovnik in po možnostti sorodstvo in se odloči po lastni pameti.
S takim,ki ga bo zanimala predvsem vzrejna ocena raje ne pari.

In nikjer ne piše,da ima B pes B mladiče, ali da ima A pes A mladiče.
Kakšni bodo mladiči je odvisno od kombinacije in seveda vzrejnega cilja vzreditelja- če ga ima oz naj bi ga vsak imel.

Npr, če je nek pes lahke konstitucije(in zato B ) je lahko za pretežke psice še primernejši kot "molosoidni tip" (ki jih tudi imamo v sloveniji nekaj).
Mnogi vzrediteljiin kupci sploh NOČEJO psov z močno konstitucijo in jih prav nič ne moti, kaj si o tem misli vzrejna komisija ali sodniki na raszstavah.

Pa kje je meja optimalne konstitucije, lahke ali težke je itak tudi precej osebna ocena.
Tako na oceno povprečja se sicer meni zdi 19 kg za 52 cm ravno prav, tudi 17 ali 18 bi bilo čist v redu. Nikakor premalo. Očitno pa se določenim zdi bolj prav 50 cm in 25 kg in tretjim 53 cm in 17 kg...  ne razumem zakaj te to toliko vznemirja, ker res ocena A ali B nima čist nobenega vpliva na nič , razen na tvojo slabo voljo.
Osebnega okusa ocenjevalca ne boš spremenila, na razlago zaman čakaš.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!