Border Collie

Lisa · 3993156

Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10440 : 30 September 2008, 16:08:59
Kar se tiče vzrejnega, se strinjam s Kolibri. Ne vozit premladih psov na vzrejnega, potem se pa jezit nad oceno.  ???  

Dobro leto star pes pač še ni razvit in tudi pes bi naj zgledal kot pes in ne kot psička (moje mnenje).  ;)

Jaz sicer nimam BOC, ampak setra in tudi te pasme pozno dozorijo. Moja je bila stara dobri dve leti, ko sem jo peljala na vzrejnega. Pa se mi še vedno zdi, da ima še rezerve, da se bo še "naredila".

Če ti je tako zelo do ocene A, počakaj še eno leto in ga pelji ponovno na vzrejni pregled.

Kristinca & Florinca


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10441 : 30 September 2008, 16:11:54
.... Glede na to, da se samci razvijejo kasneje, bi jaz dvignil starost za opravljanje vzrejnega.
...

Ne glede na to, da sem bila s Hitom zgodaj na vzrejnem se strinjam s tem. Ne bi bilo nikakršnih cirkusov.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10442 : 30 September 2008, 16:15:17
Včasih psi pri 15 mesecih izgledajo super, pa so pri treh letih "katastrofa" (pretežki, premočni...), in seveda tudi obratno.
Tisti, ki se je odločil, da bo z Blythom paril že sedaj (glede na to, da si šla na vzrejnega tako zgodaj, si verjetno imela resna povpraševanja) - bo itak paril.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10443 : 30 September 2008, 16:16:14
Vsak bi moral biti dovolj samokritičen in ocenit, kdaj je njegov pes oz. psica ravit/a in primeren/primerna za odhod na vzrejnega.  ;)  Psi se različno razvijajo. Eni so pač bolj pozni. V izogib nejevolji pa bi bilo res pametno dvignit starostno mejo.

Kristinca & Florinca


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10444 : 30 September 2008, 16:31:42
No, meni se zdi, da je omejitev postavljena z razlogom. To, da je par tednov premlad je isto kot, da je "par" centimetrov prevelik za medium.  >:D >:D >:D Meja je meja.

Na Finskem je bila na svetovnem tudi Gingerbell Tatoo. Sem ju slikala skupaj z Veni. Fotka je v priponki.


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10445 : 30 September 2008, 16:41:55
Nismo vsi tip top vzreditelji / lastniki plemenjakov, najboljši  in vsevedi. Mamo pa to srečo, da se nam po spletu okoliščin v rokah znajde dober pes.

Govorim za sebe - Hita sem iskala po Kalini poškodbi, operaciji,.... želela sem le zdravega psa, pa če bo najgrši na svetu, le da bo zdrav. Najdem leglo, se posvetujem z večimi ljudmi tudi Kolibri med njimi (še enkrat hvala) in grem po to malo navihano čudo.
Moj namen je bil kupiti psa za agility, nisem razmišljala o razstavah, kaj šele o paritvah.
Darja me je našuntala da gremo na razstavo v MB, pa da ne bomo le gledali gremo probat. In takrat se je začelo, dobil je ZP, še eno in še eno in še druge dobre ocene, do evr. jun. ch.... in ker je bil lep, ker so to opazili tudi drugi, ker sem imela povpraševanja za paritev, me je v bistvu vse to pripeljalo da sem vanj vložila toliko kot sem.

Torej ker je to moj prvi plemenjak, prvi pes ki ima veze z vzrejo, sem se držala pravilnika SKBOP in starostne meje, ki jo določa in verjela da je ta starost, ki jo navajajo že ta najboljša za oceno psa.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10446 : 30 September 2008, 18:18:01
Si pozabila napisati, da smo na agi tekmah trenirali "za razstavo"  :o.

Itak, da vsak ve, zakaj kupi takega psa, kot ga kupi. Ti veš, da si imela izbiro in si se odločila tako, kot si se. Verjamem pa, da četudi ne bi bil evropski ml. prvak, bi bil še vedno tvoj.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10447 : 30 September 2008, 18:23:52
Na Finskem je bila na svetovnem tudi Gingerbell Tatoo. Sem ju slikala skupaj z Veni. Fotka je v priponki.

 :o :o :o :o zrcalna slika! :D

battito animale


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10448 : 30 September 2008, 18:30:17
Si pozabila napisati, da smo na agi tekmah trenirali "za razstavo"  :o.

Seveda, saj je bilo treba odprte stvari še zaključiti. ;) Tudi sedaj ne rečem, da ne bom šla na nobeno razstavo več, še vedno pa rečem, da sem nabavljala psa za agility.  :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10449 : 30 September 2008, 18:31:11
:o :o :o :o zrcalna slika! :D

Ma, škoda, k Veni ni imela uhljev gor. Bi izgledali še bolj podobni. Čeprav razen v glavo, si nista podobni. Tatoo je nižja in močnejša od Veni.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #10450 : 30 September 2008, 18:35:18
Ma, škoda, k Veni ni imela uhljev gor. Bi izgledali še bolj podobni.

Ravno to sem pisala, pa si me prehitela  :o :D :D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10451 : 30 September 2008, 18:35:50
Ah, ze tako sem ju najprej zamenjala - pa se potem sem prepoznala Venko zaradi oprsnice :-[ ;)

battito animale


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #10452 : 30 September 2008, 18:37:11
Ah, ze tako sem ju najprej zamenjala - pa se potem sem prepoznala Venko zaradi oprsnice :-[ ;)

tudi jaz  :-[


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #10453 : 30 September 2008, 18:47:19
Kaj pa če je 5rca oprsnice in povodce zamenjala  :P ;)?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #10454 : 30 September 2008, 18:49:48
Če bi bila še Lovrotova Vena zraven, bi bilo pa že težko ločiti, who is who :-).
Jaz sem tudi v živo videla Tatoo in se čist strinjam s 5rco

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10455 : 30 September 2008, 18:51:24
Kaj pa če je 5rca oprsnice in povodce zamenjala  :P ;)?

 :D :D :D :D

Hihihihi... Saj dejansko so ju vsi, katerim sem pokazala fotko, zamenjali oziroma so potem šele opazili oprsnice.  :D :D Sem se prepozno spomnila na povodce. Pa že tako ta italijanka ne zna angleško pa me je čudno gledala, ko sem prinorela s psom in fotkičem v njihov "camp".  :D :D


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #10456 : 30 September 2008, 18:58:26
Čakte mal... a Veni je taleva ???  :D :D :D
Jst sm pa mislila da je tadesna, ker mi deluje taleva širša :-[
Sta si pa res podobne ;D



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10457 : 30 September 2008, 19:09:04
OK. Bom ponovia se enkrat, ce se je kje vmes izgubilo.
Pred pregledom sem pisala na SKBOP. Sem uprasala, ce je starost OK. So mi odgovorili, da je. Zato smo na pregled sli.
Ce bi mi rekli, naj pocakam, bi tudi pocakala.

@Kolibri
Kaj torej pomeni, da izgleda kot psica?
Optigen in TNS test bomo opravili po novem letu. Moram dat denar na stran.
Mogoce nisem bila dovolj jasna. Vseeno je lahko, ce si je Blyth zasluzil B oceno. Ce si ni, pa mi ni in ne bom pustila, dokler ne bo prav.
In kolikor vem (ceprav to ni veliko), dobijo A samci vec paritvenih povprasevanj, in so tudi veckrat predlagani za paritev.
Seveda bo lastnik samice na koncu izbral, kaj zeli.
Ampak glede na to, da se tu toliko govori o standardu sem in standardu tja... nisem pricakovala, da bom dobila odgovore "vazno, da lahko pari". Mislim, da je vazno tudi, da se kakovostno pari.

@Bay
Ce pes se ni zrel oz. narejen in ne mores reci, v kaj se bo razvil, potem kako mu lahko das vzrejno?

@deteljice
Verjami, da preberem do konca. Ce sem kaj spregledala, sem samo spregledala.
Ne vem kako naj bi lastnik psice bolje vedel, kateri pes pase zanjo, od vzrejne komisije. A ni temu namenjena? A niso vsi ti pregledi namenjeni ohranjanju nekih standardov kakovosti?
Ne vem kako lahko reces "neka xy komisija". Zakaj potem sploh imamo neke xy komisije? Naj se vsak sam odloci in pari, ce to res ni pomembno... In po mojem se ne more it na "osebni okus ocenjevalca". Ce so ocene, potem naj bi bile objektivne.
Ne bom trdila, da je tako, ampak mislim, da mora vzreditelj vseeno slediti nekim smernicam.
Blyth ima 19kg ampak je suh. Ko je imel pol kile manj je bil presuh (po opisu, ki sem ga nekoc prebrala). Komot bi dal gor se pol kile, mogoce celo. Je zelo misicast. Ne nabit, ampak sportno.
Ponudbo za parjenje imamo in ni problem v tem.
Hocem samo, da je korektno. Zato zelim razlago. Morda bom en dan zelela vedeti in bom iskala A psa. Druge stvari me spravijo v slabo voljo.

In... Pravzaprav sem kar dobre volje :) Blyth se je naucil slalom! :D In od nase Mase sva dobila kup pohval na zadnjem treningu. ;D
Komaj cakam vse te izpite in tekme  :o

Zal je to moja prva izkusnja s pasemskim psom in se s temi recmi prvic ubadam, tako da sem tezko samokriticna. Veliko stvari odnasam prav s foruma, s pogovori, z branjem. Do pred kratkim je bilo moje znanje pod nulo, ne samo na nuli.
Tudi jaz sem kot kalahit zelela samo zdravega psa za agility. Na zacetku.
No, ne bom lagala - sem zelela, da mi je tudi po videzu vsec.
V resnici, ko sem sla k Heleni po psa, sem imela v glavi tipicno obarvanega crno-belega, ampak ko je Blyth pritekel k meni, sem brez pomisleka vzela njega. (To so pac eni osebni razlogi, zakaj.)
In vec sem spoznala o pasjem svetu, bolj me je zanimalo in bolj sem se spustila vanj. Rekla sem si, da bova vse poskusila (pa ne vse na 1x), da se bova lahko odlocila, kaj nama je vsec.
Nikoli si nisem predstavljala, da bom vlozila toliko denarja ali casa v psa. Zdaj pa je tako. ::)

Jaz pa bom se kar cakala na odgovor. :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #10458 : 30 September 2008, 19:19:44
Tejka,

Kaj pa ce cez 1/2 leta (ali kasneje) ponovis vzrejni pregled? Da se pes naredi?



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10459 : 30 September 2008, 19:52:51
Tejka,

Kaj pa ce cez 1/2 leta (ali kasneje) ponovis vzrejni pregled? Da se pes naredi?

Pa, ce je dovolj pol leta, seveda.
Ceprav zna bit, da rabi vec casa.
Kako naj vem?

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10460 : 30 September 2008, 20:55:01
Tejka- nimajo v vseh državah vzrejnih komisij, ponekod niti vzrejnih pregledov nimajo  ;)
če ti to kaj pomaga :D

In te slavne vzrejne komisije sicer včasih res predlagajo paritveno kombinacijo, ampak vsak, ki ni ravno "nedeljski vzreditelj"  ima svoje cilje in svoje poglede na stvar in le ti se redkokdaj ujamejo z mnenjem komisije  ;) .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #10461 : 30 September 2008, 20:58:52
Nas je zdaj star 20 mesecev oz. leto in 8 mesecev in se je v zadnjih 6 mesecih še dodatno ojačal. Čeprav garancije, da se bo tvoj pes še naredil pa ti nemore dati nihče. Res je, da obstaja standard ampak ocene bodo vedno delno subjektivne, eni imajo radi medvedke drugi spet bolj kratkodlake eni suhe drugi bolj močne....



tanita

  • *
    • Prispevkov: 114
    • Točke: 0
  • Love dogs
Odgovori #10462 : 30 September 2008, 21:21:53
joj 5rca, veni in tatoo sta si pa res čist podobni  :o :o :D

Kako majčken in kako običajen kuža. Brez rodovnika, tudi na pogled ni ne vem kaj. Je pa bitje, polno življenja in ljubezni. (Pamela Dugdale)


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #10463 : 01 Oktober 2008, 01:01:26
Mh...
Meni se zdi to ena velika zmesnjava. :(
Ce je tako kot pravite, potem sem brez veze dala denar za tank in vzrejno, ki bi lahko sel v Blythovo hrano, preglede ali cepljenja. >:(

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #10464 : 01 Oktober 2008, 06:09:59
Če bi bila še Lovrotova Vena zraven, bi bilo pa že težko ločiti, who is who :-).
Jaz sem tudi v živo videla Tatoo in se čist strinjam s 5rco

Mr. Theech pa ni imet težav z ločevanjem  :P :P :P :P

.lp
D



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #10465 : 01 Oktober 2008, 08:23:03
Mh...
Meni se zdi to ena velika zmesnjava. :(
Ce je tako kot pravite, potem sem brez veze dala denar za tank in vzrejno, ki bi lahko sel v Blythovo hrano, preglede ali cepljenja. >:(

Nisi! Dobila si trenutno oceno.. Lahko naredis kot ti svetujejo tule, pocakas se nekaj casa in gres ponovno na vzrejni ali pa pac paris z B vzrejnim.

A ze imas ponudbe za parjenje?

Meni se je tudi pred kaksnim mesecem zdelo brez veze, da sem pri urologu (ledvicni kamni) dala 80eur zato, da mi je povedal da mi ne more pomagati. To bi mi lahko povedal tudi zastonj, pa mi ni. Taksna je bila pac tarifa za nasvet strokovnjaka.  ;D



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #10466 : 01 Oktober 2008, 08:37:06
Hm tudi jaz sem mislila, da je Veni tista, ki ima uhe gor  :-[. Sem vidla košček beline na ušesku in rekla eto ta desna je.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Leangi Pima

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 0
Odgovori #10467 : 01 Oktober 2008, 10:14:34
tejka_in_blyth, berem tole o vajinem vzrejnem. Žal vse skupaj ni zmešnjava, samo malo preveč idealno si predstavljaš kinologijo.
Dotična sodnica je pač dotična sodnica, ki ve o pasmi kolikor pač ve. Ampak je tam v komisiji za vzrejne. In njeno znanje in mnenje je pomembno, ni pa pomembno ali je čisto pravilno. Žal. Ko si plačala vzrejni, si se z organizatorjem dogovorila, da komisija oceni tvojega psa. In da se boš z oceno strinjala. Žal tako je.

Seveda lahko vprašaš za mnenje in prosiš za pojasnilo, ampak to ocene ne spremeni. Je tudi ne sme. Seveda bi ti lahko rekli, da pridi kasneje, ampak potem zdaj ne bi mogla pariti. Vzrejni pa služi prav temu. Da lahko pariš. Ocena na vzrejnem ne spremeni kvalitete tvojega psa. Isto je z razstavo. Seveda da se lepo vidijo vsi ti ch ob imenu, ampak bodimo iskreni da ne zmaga vedno najboljši pes in da tudi tisti ki zmaga ni vedno brez napak.

Pomembne dedne napake bi po mojem mnenju morale biti sankcionirane z vzrejno prepovedjo, ne glede na število predstavnikov pasme. Ampak potem je tu spet problem nerodovniških psov. Vsi ostali psi, ki teh velikih hib nimajo, so potencialno primerni za vzrejo. Ob pravi psici.

Kinologija je živa stvar. Ker so psi pač živa bitja. Bolj kot greš v skrajnost popolnosti, manj narediš. Lepo ti je rekla deteljica, moraš videti katere napake so ti sprejemljive in katere kvalitete te prepričajo. Ampak ne glede na oceno, pes je isto kvaliteten. Ker sigurno nisi šla na vzrejni, da bi ti oni rekli, kakšen je pes. Ampak samo, da bi ti dali dovoljenje, da lahko pariš. Enkrat prej si se zanimala za psičko in seveda si imela že takrat izdelano idejo, kako kvaliteten je Blyth.

Ne rečem, da je ta komisija kar nekaj. Strinjam se samo, da dober vzreditelj izbere psa, ki paše na psico in ki ima smisel v njegovi vzreji. Vsi tisti, ki parijo tam daleč nekje v tujini verjetno vedo kaj delajo bolj kot komisija. Komisija verjetno sploh ne ve, da ta pes obstaja.

Še enkrat poudarjam, da ocena ne more spremeniti kvalitete tvojega psa. Če je njegova največja napaka, da je podoben psički, pač počakaj. Ni konstitucija toliko povezana s tem, ali ima pes pol kile več ali manj, kot izgleda na prvi pogled. Veliko psov pozno dozori in tja do 3 leta nekateri niso ničemur podobi. Potem pa pride njihov čas. Ampak tu nimaš kaj hiteti, pusti naravi da naredi svoje. V tem času v psa vlagaj, delaj z njim, naredi teste ki jih hočeš narediti. In potem, če se ti bo zdelo potrebno, pojdi še enkrat tja, po možnosti pred drugo sodnico. Čisto te razumem, da si razočarana. Ampak ne pusti, da to spremeni tvoj odnos do tvojega psa.  ;)



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #10468 : 01 Oktober 2008, 10:55:00
Pa na en tuj forum sem morala, da sem videla zakaj Leangi Pima  :P. Super  :o!



Leangi Pima

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 0
Odgovori #10469 : 01 Oktober 2008, 11:37:49
Pa na en tuj forum sem morala, da sem videla zakaj Leangi Pima  :P. Super  :o!


Ja hudiča, kje si pa to našla ??? A lahko link, ker me res zanima, kaj piše. Ne spomnim se, da bi to kdaj objavila  :-[