Border Collie

Lisa · 3993500

isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11700 : 11 Marec 2009, 10:27:10
Pa je primarni glaukoma 100% dedni?

Pravijo, da je na to težko odgovoriti, so pa pasme, ki so k temu nagnjene in zato tudi mislijo, da ima dednost vpliv na to. Danes bom dobila tudi uradno pisno mnenje oftamologa iz Švice.
Sicer res nimam nič proti temu, da se na forumu objavljajo bolezni naših psov, je pa precej neugodno, če si neki veterinar diagnozo pravzaprav zmisli, potem pa želi na pregled ostale mladiče in potomce. Mi ne gre drugega po glavi kot to, da bi nekdo zelo rad zaslužil na ta račun....

Sicer ne vem kako so stvari potekale in kaj je rekla Čopova, ampak sama sem bolj dobila občutek, da so lastniki sami od sebe "zagnali paniko" še preden je sploh znana Kitina diagnoza.



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #11701 : 11 Marec 2009, 11:04:48
Isla, se strinjam
Vsekakor bi bilo potrebnih malo več preiskav kot le gledanje v knjigo in postavljanje diagnoz.Kajti pretirano več niso naredili, nato pa sporočili najbolj črnogledo diagnozo.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #11702 : 11 Marec 2009, 11:22:32
Pa je primarni glaukoma 100% dedni?

Glaukom je, kot je že Mirja napisala le določeno stanje - povečan pritisk v očesu.

Gonioskopija (to NI test za glaukom!) ti pove ali ima pes predispozicije za možnost nastanka glaukoma ali ne. Vsi psi s statusom affected imajo sicer možnost, da bi se lahko glaukom enkrat razvil vendar pa to ni nujno. In dejansko NIMAJO vsi psi testirani do sedaj s statusom affected glaukoma.

Status affected trenutno pomeni le, da je bilo pri psu zaznati določene spremembe v očesu.

Glede na baze BC-jev, ki sem jih pregledala ter posledično njihove rodovnike, zgleda kar verjetno, da je povezano z dednostjo.   



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11703 : 11 Marec 2009, 11:46:19
Glede na to, da je glavkom od vseh resnih očesnih bolezni najpogostejši in da je za nastanek 101 možni vzrok se mi zdi zganjanje panike (zlasti še preden je diagnoza dokončna) škodljivo. Sama imam kar bogate izkušnje z glavkomi (pri naših bivših  mešancih, da ne bo kdo po nemarnem brskal po rodovnikih mojih sedanjih psic). V enem primeru je bil vzrok udarec v glavo, v drugem je bil posledica luksacije leče (ki pa je dedna) in v tretjem ga je dobila stara psica, vzroka nismo ugotavljali.
In če enkrat veš, kako zgleda, ga ne zgrešiš več. Ko je očesni pritisk dovolj povečan, se to na očesu lepo vidi, ko posvetiš vanj.
Če se sumi, da bi šlo lahko za dedno obliko, preventivni pregled sorodnih psov ni brez veze - če bi našli več prizadetih, bi se pojasnil tudi vzrok za obolenje pri konkretni psici.
Objavljanje konkretnih podatkov na forumu pa se mi zdi v trenutni situaciji zelo neprimerno, zaradi paničarjenja in se bojim da tudi škodoželjnosti konkurence.


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #11704 : 11 Marec 2009, 12:12:07
Jaz bi pa takole rekla: Al objavis vse ali pa nic! Ne pa nekaj na pol, pol se pa vsi cudimo zakaj panika. ;)



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #11705 : 11 Marec 2009, 12:20:17
Jaz sem napisala zato, ker določeni ljudlje še bolj ponorijo, če izvejo od neke tretje osebe. Takoj znorijo, da se jim prekriva. Sem že doživela take stvari.

Sem pa že napisala, da pes ni moj in da ne morem pisat o tujem psu, še posebej, ker nisem bila na pregledu.

Panik bo pa tako ali tako naredil paniko iz vsake stvari.

Nisem pa za skrivanje zdravstvenih problemov. Še posebej ne pri psih, ki naj bi šli za nadaljno vzrejo. Kar je pa za našo Slovenijo zelo značilno.

Če bom vzrejala s Šuši, jo bom morala peljati na pregled v Avstrijo. In glede na to, da je bila narava pri Sky zelo "šlampasta", da je BC, da ima Kita težave in da bom tam, se mi zdi čisto logično, da jo bom dala pregledat. Pri njej se je še vedno pokazalo, da ji je moja previdnost zelo koristila.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #11706 : 11 Marec 2009, 12:40:15
Malo izven trenutne teme:  ;D

Kateri črno bel BC je danes okoli 11 lovil frizbije na travniku med parlamentom in narodno galerijo v LJ?


darrcha

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #11707 : 11 Marec 2009, 13:26:31
ojla

jaz po pravici nisem imela pojma kaj je glavkom. Zato nisem takoj objavila novico. Vendar ko sem pa začela prebirati vsebino poslanih postov,sem se odločila da je javim.
Podatkov res nimam veliko, ker nisem bila zraven, ko so Kito pregledovali. Mi je pa prišlo na misel, ko so rekli, da ima probleme s očesom, da je možno, da je to posledica nesreče, ko jo je zbil avto.

Bomo šli tudi še na pregled v Ljubljano, kot je svetovala Mirja, da dobimo še kakšen odgovor.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11708 : 11 Marec 2009, 13:36:17
Če jo je zbil avto, potem je skoraj zanesljivo to to. Vem za španjela, ki je dobil glavkom, ker mu je priletela v glavo žogica za tenis. niti ne tako strašno močno.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11709 : 11 Marec 2009, 14:06:54
Malo izven trenutne teme:  ;D

Kateri črno bel BC je danes okoli 11 lovil frizbije na travniku med parlamentom in narodno galerijo v LJ?

To je border od enga "strica"  :), ime mu je pa mak, mac, mirk al neki tacga... ne vem točno mislim da je od mawlich al pa od bartolovih dvorov, uglavnem hr vzreje. Vsaj mislim, da govoriva o istem.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11710 : 11 Marec 2009, 14:09:39
ojla

jaz po pravici nisem imela pojma kaj je glavkom. Zato nisem takoj objavila novico.

Iz vse zmede prejšnjih postov, mi še zmeraj ni jasno ali ima psica glaukom ali ne? A je zdaj že potrjeno, da gre za glaukom?




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11711 : 11 Marec 2009, 14:13:44
Po kolkem času se pa glavkom pokaže, če je posledica udarca v glavo?



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11712 : 11 Marec 2009, 14:41:01
Pomoje bi bilo najboljše pod temo zdravje oči in ušesa odpreti temo o glaukomu, ker sem prepričana da to ni samo borderski problem in da je na forumu še kdo, ki kaj ve o tem pa mogoče ne prebira te teme.



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #11713 : 11 Marec 2009, 17:18:45
Živjo.

Mi smo iz pregleda pri dr.Čopovi. Njej sem razložila, da je to vnuk psice, pri kateri naj bi odkrila ona glaukom. No ko sva se pogovarjali, se je spomnila na to psico in mi rekla, da Kita nima glaukoma, ampak neko rakavo obolenje in da zaradi tega obstaja možnost da se ji glaukom razvije (vsaj tako sem jo jaz razumela, ker sem jo res veliko spraševala).
Nato sva opravili pregled pritiska ti Bodeju in je vse OK. Pregledala je tudi žilice v očesu (ki pri glaukomu popokajo in kažejo druge nepravilnosti) in je vse OK. Pregled me je stal manj kot 15€ (vse skupaj).
Ne morm rečt, da sem delala sama paniko, sem vesela da sem naredila ta pregled (ker je pogledala tudi za sivo mreno in če je nasplošno ok vse) in moj pes ima zdrave oči in sem sedaj vesela in še bolj mirna (čeprav nisem mislila da ima glaukom, nisem pa bila 100%).

Se pravi glede na vse, bi rekla da zaenkrat je bil to lažni alarm (da je ta omenjena linija okužena).

lp ;)



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #11714 : 11 Marec 2009, 20:01:50

Se pravi glede na vse, bi rekla da zaenkrat je bil to lažni alarm (da JE ta omenjena linija okužena).


Cacy, nikoli nisem napisala DA JE, ampak, da obstaja možnost. In drugo,  s tem se ne moreš okužit.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #11715 : 11 Marec 2009, 20:19:26
Joooj Mina, sej nism napisala, da si ti kej napisala al pa kej... Sam dejansko je bil preplah in napisala sem da je bil očitno lažni (na srečo), ni pa mišljeno da je kdo lagal kaj tukaj. Si me malo narobe razumela...
Okuženo pa tudi dejansko ni bilo miššljeno dobesedno... bom drugič napisala omadeževana linija :D

lp



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11716 : 12 Marec 2009, 08:08:32
Po kolkem času se pa glavkom pokaže, če je posledica udarca v glavo?

To pa tudi mene zanima. Prosim za odgovor, če kdo ve. Lanabela?

Kristinca & Florinca


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #11717 : 12 Marec 2009, 08:59:20
Mi smo pa srečkoti danes. Dobili smo rezultate TNS testiranja za Mišo - in je DNA TNS normal  :o

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #11718 : 12 Marec 2009, 09:09:07
Kolibri, lepe novice. Take rabimo!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11719 : 12 Marec 2009, 11:25:46
Citiraj
Po kolkem času se pa glavkom pokaže, če je posledica udarca v glavo?

Različno, lahko šele po par letih


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #11721 : 12 Marec 2009, 12:13:25
Mi smo pa srečkoti danes. Dobili smo rezultate TNS testiranja za Mišo - in je DNA TNS normal  :o

A Miša je že testirana? Pa super rezultat, bravo Miša! :o ;D



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #11722 : 12 Marec 2009, 18:45:16
Ja, za TNS rabiš samo par kapljic krvi in so ji jih vzeli ob cepljenju. In - ja - zelo sem vesela!  :o

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11723 : 12 Marec 2009, 20:00:40
Barbka, super.

Mi smo pa delali za MDR1 in smo +/+, tako da je tudi drugo leglo +/+ po starših.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #11724 : 12 Marec 2009, 22:54:58
Naša družina se je pred kratkim povečala za enega člana.  Inroducing Bamm Bamm (hvala BORA za slike):



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11725 : 13 Marec 2009, 07:58:54
Jean, končno si še tukaj objavila.  :o :o

Res komaj čakam, da ga spoznam.  :D :D


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #11726 : 13 Marec 2009, 08:01:21
Ja, nisem imela prej slik, ki  bi jih lahko prilepila. Pa tudi časa ne, da razlagam celo zgodbo po slovensko. :D No ja tudi zdaj nimam, zato zgodba bo ostala malo skrivnostna še naprej.  :P



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11727 : 13 Marec 2009, 08:04:15
Ja, nisem imela prej slik, ki  bi jih lahko prilepila. Pa tudi časa ne, da razlagam celo zgodbo po slovensko. :D No ja tudi zdaj nimam, zato zgodba bo ostala malo skrivnostna še naprej.  :P

Saj mislim, da lahko napišeš po angleško.  :D


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11728 : 13 Marec 2009, 10:24:59
To se pravi biti hiperaktiven, ne pa border. Še med spanjem ne more bi pri miru http://patrz.pl/filmy/pies-ktory-biega-przez-sen  ;D



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #11729 : 13 Marec 2009, 17:13:37
Tale pa je dobra!!!  ;D ;D