Border Collie

Lisa · 3992975

isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #12270 : 13 Maj 2009, 11:42:30
Očitno se mnenja in izkušnje razlikujejo...  :P Čeprav mi je ostrižena Witch všeč, (najbrž sem ena redkih), svojega ne bi strigla, ker se mi pač zdi da je dlaka (kot pravi yo), dober izolator pred vročino, mrazom pa tudi pred klopi, saj se pomoje težje prebijejo čez vso poddlako.



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12271 : 13 Maj 2009, 11:50:26
Iz lastnih izkušenj  :P, definitivno pred vročino pomaga, če dlako ostrižete. Naša Witch se sedaj MNOGO bolje počuti. Sicer pa vsem, ki trdite, da dlaka ščiti pred vročino svetujem, da poleti nosite kak plašč iz pasje (ali kakršnekoli druge) dlake, da boste sprobali na lastni koži :o.
Moji psi, ki so ostriženi, mnogo lažje prenašajo vročino kot neostriženi (tudi teh imam kar nekaj)  ;)

Če pa so komu ostriženi borderji všeč ali ne, je pa jasno, popolnoma druga tema  ;)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12272 : 13 Maj 2009, 12:58:28
Če pa so komu ostriženi borderji všeč ali ne, je pa jasno, popolnoma druga tema  ;)

Meni se zdijo prekrasni.  :D :D >:D >:D


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12273 : 13 Maj 2009, 13:14:10
Mislim,da je precej odvisno od podlanke , ne samo od dlake pa od barve krovne dlake in od načina odlakanosti.
Po osebnih izkušnjah se kratka dlaka brez podlanke ne obnese (npr doberman).
Obenem je en od klasičnih nasprotovanj pretirane odlakanosti v razstavnih linijah z razliko od delovnih pri "uporabnikih in vzrediteljih" borderjev prav dejstvo, da se "heavy coated" psi prej in bol pregrevajo in zagotovo je npr pulijem z njihovim oklepom vroče- saj sem videla, da so primerki po striženju ponoreli od navdušenja.
Obenem bi rekla,da drži da dlaka tipa "samojed" ščiti tudi pred vorčino- ampak bistvena razlika je samo v primeru, da je pes izpostavljen soncu.
Če pogledamo vzporednice pri homosapiensu: arabci po puščavoi ne hodijo goli , ampak zaviti v bele rjuhe. Tradicija ima najbrž praktično uporabno osnovo v zgodovini. Ohlapna tanka, svetla oblačila so za bivanje na vročem soncu zagotovo najboljša. Vročina v gosti senci ali v zaprem prostoru, pa napeljuje na popolno slačenje.
Pomembno je tudi , ali ugotavljamo pregrevanje ob pasivnem  delovanju na soncu , ali pregrevanje med gibanjem. Zaradi gibanja se pes namreč pregreva od znotraj- torej izolacija vsekakor slabša hlajenje, čeprav se pes skozi dlako hladi manj kot mi , ki se potimo , pri pasivnosti pa se pes greje od zunaj- izolacija torej zmanjšuje pregrevanje.

Tako, da bi v skupnem rekla, po kmečki logiki, da je najbolša srednje dolga, ne preveč priležena in razpuščena  dlaka z malo podlanke.
Proti vročini je smiselno torej briti pse z veliko dlake predvsem veliko podlanke- ampak ne čist na nulo, kakšen cm dlake bi rekla da prej koristi izolaciji,kot pa škodi.

Kar pa se klopov tiče- zagotovo se lažje oprimejo dalše dlake in zagotovo se uspešneje skrijejo na kosmatih psih in zagotovo obilna dlaka prej škodi pravilnemu nanosu in učinkovitotosti sredstev proti parazitom. Obenem mogoče celo varuje ta sredstva pred izpiranjem,če pes plava.

Za moje lahko zatrdim,da kratkodlak ačrna Raa ni imela še nikoli nobenega klopa, kosmati  Day pa vsak dan kakšnega - ob enaki zaščiti.

 



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12274 : 13 Maj 2009, 13:37:43
Jaz bom kar pri polivanju z vodo in hlajenju v senci ostala.  :P  Border je pri meni z dlako in se kratkodlakih ne morem navaditi (čeprav moram reči, da Witch mi postaja čisto všeč). :-\ In si nekako ne predstavljam moje lepe Veni brez njene lepe dlake.  :D


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #12275 : 13 Maj 2009, 16:10:26
Jst sm pa slišala da polivanje z vodo ni ok... da lahko psu ta voda "zavre" pod dlako in posledično ga lahko kap... tako da jst psa ne polivam več... :-[ Bom pa hladne brisače po novem imela za psa ;)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12276 : 13 Maj 2009, 16:26:34
Ker alkohol hitro hladi lahko psu s hladnim malo "namažete" tačke ob vročini(samo potem je treba pazit da si ga ne zliže)



P.S. to sem gledala na Animal Planetu(živalska policija)



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12277 : 13 Maj 2009, 19:19:36
pri vročinskem udaru ali pri veliki vročini: BOG NE DAJ POLIVAT CELEGA PSA.
Poliva se mu le tačke in mogoče spodnji del trebuha.

Tako pravijo veterinarji.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12278 : 14 Maj 2009, 06:11:16
Kaj potem tudi plavat ne pustite psom?  ???


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12279 : 14 Maj 2009, 07:01:18
Jaz sicer Bay v najbolj vročih dneh zmočim in je potem kot prerojena. Ni pa isto če psa zmočimo ali gre plavat, ker če ga zmočimo mu zmočimo tudi poddlako, če gre plavat pa si je ne zmoči.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12280 : 14 Maj 2009, 08:14:09
Prvič slišim, da se ne sme močit psa, če je vroče. To je čist skregano z logiko  :o.
Povzroči pa efekt "kuhanja" če psa zmočimo, preden ga damo npr v avto ali v drug zaprt prostor ( npr pokriti ali plastični boksi, mogoče po isti logiki, če bi ga privezal na žgoče sonce v brezveterju  ::) ).
Če pa se v celoti moker pes giba ne poznam variante, da bi zakuhal. Veterinar, ki to trdi naj mi  dokaže s fizikalno-termičnim izračunom kako bi to lahko bilo mogoče  ;) .
Sej spoštujem vse stroke, ampak če je nekaj skregano z osnovami znanosti se ne pustim kar tako nategnit niti prof. dr. emeritus XY  :D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12281 : 14 Maj 2009, 09:02:22
pes se hladi le preko tačk... najbrž je to zato. napisala sem pa pri vročinskem udaru ali hudi vročini, ko se pes ne počuti več dobro. pri vročinskem udaru tudi polivanje BAJE ni dobro za psa, ker je prevelika temperaturna razlika - voda:zrak. zato je najbolj primerno, če psa peljemo ali odnesemo v hladnejši klimatiziran prostor.
nisem napisala na sprehodu ali, ko je zunaj 28 C in gremo na bajer ali na morje...

toliko o tem... da ne bom preveč o vročinskih udarih pisala... tema je le o BCjih...

poznam pa že 2 borderja, ki sta zakuhala poleti v vročini - brez polivanja z vodo...  lastnika nista "znala" umiriti psa v vročem dnevu...



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12282 : 14 Maj 2009, 09:41:26
poznam pa že 2 borderja, ki sta zakuhala poleti v vročini - brez polivanja z vodo...  lastnika nista "znala" umiriti psa v vročem dnevu...

To baje sploh ni tako redko med borderji, tudi v Slo, pa ne samo v najbolj vročih dnevih.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #12283 : 14 Maj 2009, 10:38:42
Res ne paše v temo, ampak jaz sem psico hladila tako, da sem ji s hladno vodo zmočila tačke in gobček.   

Kristinca & Florinca


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12284 : 14 Maj 2009, 11:59:13
Jaz sicer Bay v najbolj vročih dneh zmočim in je potem kot prerojena. Ni pa isto če psa zmočimo ali gre plavat, ker če ga zmočimo mu zmočimo tudi poddlako, če gre plavat pa si je ne zmoči.

Ampak če plava ... a se ne zmoči cel? Mislim, na Lumu ni suhega predela, če se namaka v morju?  :-[



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12285 : 14 Maj 2009, 12:04:10
Seveda je cela mokra, ampak ne do kože: če Bay skopam se suši min. 5 - 6 ur, ko gre plavat je suha v 1 - 2.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12286 : 14 Maj 2009, 12:19:26
Aha. Sam Lum je do kože - sem preverila lani na morju, ko ga je zeblo  :-\ Posuši se pa v obeh primerih v manj kot pol ure ...  :-[



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12287 : 14 Maj 2009, 12:20:26
Ampak če plava ... a se ne zmoči cel? Mislim, na Lumu ni suhega predela, če se namaka v morju?  :-[

Ej Gaja, a ves da sem ravno to opazila ta vikend na morju pri Kozmicu? Ok, saj nima isto strukturo dlake kot borderji, ampak nima veze, imajo isto podlanko. In on je plaval kot budala v morju skoraj dve ure, cofotal, lovil aport, ampak ko je prisel ven iz vode, sem mu razgrnila dlako, in pri kozi je imel podlanko 1-2cm cisto suho!!  :o :o Vse smo bile fuuul presenecene.. Ravno zato se pomoje tudi brez problema kopajo v tako mrzli vodi, ker jim voda sploh do koze ne pride, in ne obcutijo mraza..  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12288 : 14 Maj 2009, 12:25:07
Ej Gaja, a ves da sem ravno to opazila ta vikend na morju pri Kozmicu? Ok, saj nima isto strukturo dlake kot borderji, ampak nima veze, imajo isto podlanko. In on je plaval kot budala v morju skoraj dve ure, cofotal, lovil aport, ampak ko je prisel ven iz vode, sem mu razgrnila dlako, in pri kozi je imel podlanko 1-2cm cisto suho!!  :o :o Vse smo bile fuuul presenecene.. Ravno zato se pomoje tudi brez problema kopajo v tako mrzli vodi, ker jim voda sploh do koze ne pride, in ne obcutijo mraza..  ;D

Ja, čisto verjamem, samo presenečena sem  :D Bom letos še enkrat preverila  8)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12289 : 14 Maj 2009, 12:31:59
Tisto pregrevanje, ki nastopi pogosto pri nekaterih borderjih pa nima posebne povezave z zunanjimi temperaturami, še celo z obremenitvijo ne, ampak je predvsem psihičnega izvora.
Npr pes ,ki je k temu nagnjen lako teče ob kolesu ali rolerjih po vročini eno uro, pa mu bo samo vroče, če pa počne kaj, kar ga razburi ali v skrajnem primeru samo gleda kaj takega ( npr agilty), lahko zakuha že na privezu, tudi če ni vreme zelo toplo.
In za te primere sem videla že,da so jih hladili s polivanjem v celoti, pri čimer seveda tac in gobca niso izpustili- in se je obneslo, vsaj kot opazovalcu mi je bilo tako videti, ker so psa uspešno ohladili.
Za "klasični" vročinski udar pa je logično neka vzporednica (obratna seveda ) z ozeblinami - počasi , če ima kdo možnost pa tudi z infuzijami.
 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #12290 : 14 Maj 2009, 12:36:30
Jaz sem Blytha lani celo poletje vsako popoldne peljala kopati se v Rizano, ki je bila precej mrzla. Prvo je namocil samo tacke, potem sem se vanjo spustila jaz in nato je lepo priplaval do mene ali pa lovil zogico, ki sva jo vedno imela s sabo.
On je uzival in vsak dan skakal v vodo.
Ko sem ga videla, da se trese (kar se je kar redno dogajalo mojemu norcku :) ), sem ga pa prisilila, da se je segrel v senci.

Ne razumem, zakaj bi se pes hladil samo skozi tacke. Skozi to se hladimo, kar "diha". Tudi oci. Tako kot tudi clovek.
Naravno se pes hladi (hitreje) skozi vse, kar ne pokriva dlaka. Ce pa skoci v vodo, ga seveda ta hladi, ce doseze kozo.
A ni to logicno?

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #12291 : 14 Maj 2009, 14:33:10
Tisto pregrevanje, ki nastopi pogosto pri nekaterih borderjih pa nima posebne povezave z zunanjimi temperaturami, še celo z obremenitvijo ne, ampak je predvsem psihičnega izvora.

Pri nas je definitivno psihičnega izvora, samo da vidi sonce (že marca) ima jezik do tal in išče senco.  :D



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12292 : 14 Maj 2009, 16:02:12
pia me je prosila, če lahko napišem torej:

Danes ima Darky rojstni dan :o :-* :-*

Vse naj naj Darky :-*


Vse naj naj tudi ostalim iz legla D.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12293 : 14 Maj 2009, 16:09:51
Vse najboljše Spiridom D-jčki  :o


Zarja

  • Gost
Odgovori #12294 : 14 Maj 2009, 19:37:02
oo, pa nč povedala na treningu  ;D  Vse naj naj Darky!  :-*



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12295 : 14 Maj 2009, 20:36:59
oo, pa nč povedala na treningu  ;D  Vse naj naj Darky!  :-*

Nisi bila dovolj blizu, ko sem mu voščila?  :D

Vse najboljše D-jčki (posebno Darkyju seveda  :-*).


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #12296 : 14 Maj 2009, 20:53:07
Vse najboljše D-jčki!  :o :-*




gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12298 : 14 Maj 2009, 22:58:29
Vse naj naj Darky  :-*



Daissy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #12299 : 15 Maj 2009, 09:13:53

Naši D-jevčki so včeraj 14.5.2009 praznovali svoj 2. rojstni dan.  :o

Mama Luya in oče Izi jim želita vse najboljše in najlepše, ter da bi še veliko in dolgo tekali in uživali s svojimi domačimi! ;D

Čestitkam se pridružujemo tudi vsi ostali iz družine - psarne Spiridom.  :-* :-* :-*

Darkyju pa 1000  :-* :-* :-* :-* :-*...



http://www.spiridom.si/images/vsocilnca.jpg