Border Collie

Lisa · 3992969

teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #12450 : 12 Junij 2009, 08:09:21
Ena mala pripombica. Tako Sky kot tudi Šuši se nista rodili, ampak kvečjemu skotili.  ;)  Drugače pa ful dobra stran.
Čisto tako - mimogrede: krava, pujsi in vse kar ima veze z živinorejo se ob porodu RODI (in ne skoti v kar sem bila jaz prepričana) - vsaj tako je razlagal profesor za živinorejo na biotehniški fakulteti  8) Tako da je čisto možno da se tudi psi rodijo.

Z drugim delom se pa strinjam - stran je zelo luštna  :P



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #12451 : 12 Junij 2009, 08:18:31
vidim, da ne smem nobene pripombe dat......  :-\  ::)
Ah, zarad mene, tud če so se iz jajc zvalili  ::)  ::)  ::)    p.s.: a je gospod prof. morda slavist?   :P  ::)


Kristinca & Florinca


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12452 : 12 Junij 2009, 08:49:50
Mišljeno je bilo zmagovalci po razredih (večina njih). Drugače bi napisala BOB pes. In uporabila ednino. Tudi sam si Shina, ki ni bil BOB uvrstil v njih. Jaz ga nisem.

Shine je bil CACIB, tako da...




Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #12453 : 12 Junij 2009, 09:18:58
Aja pa sem nočem rečt,da je grd vsak pes,ki je iz razstavnih linij. Zmagovalni samci pa skoraj obvezno  :-\

 :o :o Pol pa še dobro, da moj Bodri ni nikoli zmagal  :P :P :P - očitno je pravi border  >:D >:D
(razen, če je bil edini v klasi)

.lp
D



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #12454 : 12 Junij 2009, 09:19:45
 :-X :-X :-X


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12455 : 12 Junij 2009, 09:25:09
:-X :-X :-X
kaj se kremžiš  :D- Hit je izjema , ki potrjuje pravilo   ;)

Poleg tega je tolk simpatičen, da bi se ga splačalo tud obrit  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #12456 : 12 Junij 2009, 10:46:08
vidim, da ne smem nobene pripombe dat......  :-\  ::)
Ah, zarad mene, tud če so se iz jajc zvalili  ::)  ::)  ::)    p.s.: a je gospod prof. morda slavist?   :P  ::)


Pripomba je bila čisto dobro namerna - da zveste kaj novega tako kot sem jaz.  :( In ne ni slavist, ampak v strokovni literaturi je pač tako: Krava pri porodu rodi tele.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12457 : 12 Junij 2009, 10:54:18
Js sem bila do dons prepričana, da krava povrže  ;D



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #12458 : 12 Junij 2009, 11:25:36
jaz samo ugotavljam,da karkoli izvira iz avstalije razstavnega je nagnusno.

Bodi vesela, da avstralci tistih zate najbolj ogabnih borderjev sploh ne pustijo izvažat... oz. jih dobiš z veliko težavo.



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #12459 : 12 Junij 2009, 11:28:06
Že dolgo me ni bilo tu; pa vidim, da nisem nič zamudila.
Ja, SP (slovenski pravopis; ne svetovno prvenstvo npr. ;)) ima kar nekaj cvetk, o katerih tukaj raje ne bi. Konkreten primer za biologe: ali je razlika med rojstvom človeka in kakšnega drugega sesalca? Mislim, v samem procesu? Po mojem je ni; SP pa navaja, da se tele skoti. V isti sapi pa rastline spet rodijo :o >:D. Ne  me.... Jaz take primere pustim na miru in res upam, da jih tudi drugi "slavisti" v šolah. Je marsikaj pomembnejšega kot ta izraz, ki nekomu paše, drugemu pač ne - in tudi ni napačen.
LP, Mateja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12460 : 12 Junij 2009, 12:28:44
ja princ- dobra analiza. Meni se torej zdita pravilna oba izraza, ker pomenita isto  :) . Kot modra in plava barva. Ve sekaj je to, čeprav SK misli morda drugače  ;)
Ampak, če rečeš za eno žensko, da je breja so pa vsi užaljeni- kaj vem zakaj  :o ?
Sej ob današjem stanju duha večine ljudi je bolj žalitev za živali obkladanje s "homospiens variantami izrazov" kakor obratno  :P

Glede videza borderjev smo jih pa že veliko predebatirali. Enim pač eni ne sedejo, drugim so pa kjut. Vprašanje spoštovanja standarda, oz smisel njegove interpretacije, pa je nekaj kar ne bi smelo bit predmet diskusije, ampak bi moralo "oni tam zgoraj" kaj ukrenit. Samo ve se , da "oni tam zgoraj" iz vseh pasem uspejo naredijo spačke  >:( , če se jih le dovolj dolgo na razstavah selekcionira >:(
To je pač globalni problem , vezan neposredno na moj drugi stavek tega posta  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #12461 : 12 Junij 2009, 14:52:05
jaz samo ugotavljam,da karkoli izvira iz avstalije razstavnega je nagnusno.

Deteljica če pa zdaj ne vzameš besede nazaj, pol te pa res ne razumem  ;) :D  :D
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/44095000/jpg/_44095560_model.203.jpg

Well proportioned, smooth outline showing quality, gracefulness and perfect balance, combined with sufficient substance to give impression of endurance. Any tendency to coarseness or weediness undesirable.
Temperament
Keen, alert, responsive and intelligent. Neither nervous nor aggressive.
Head and Skull
Skull fairly broad, occiput not pronounced. Cheeks not full or rounded. Muzzle, tapering to nose, moderately short and strong. Skull and foreface approximately equal in length. Stop very distinct.
Eyes
Set wide apart, oval-shaped, of moderate size, brown in colour except in merles where one or both or part of one or both may be blue. Expression mild, keen, alert and intelligent.
Ears
Medium size and texture, set well apart. Carried erect or semi-erect and sensitive in use.
Mouth
Teeth and jaws strong with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. upper teeth closely overlapping lower teeth and set square to the jaws.
Neck
Of good length, strong and muscular, slightly arched and broadening to shoulders.
Body
Athletic in appearance, ribs well sprung, chest deep and rather broad, loins deep and muscular, but not tucked up. Body slightly longer than height at shoulder.
Feet
Oval, pads deep, strong and sound, toes arched and close together. Nails short and strong.
Gait/Movement
Free, smooth and tireless, with minimum lift of feet, conveying impression of ability to move with great stealth and speed.

Note
Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #12462 : 12 Junij 2009, 17:54:08
Hvala za pohvale spletne strani :o , Majchy si jih res zasluži. :o :P

Sem prav vesela, da pri vzreji "tapravih" Schapendoesov  ni in ne more bit takšne zmešnjave. :o :P

Do takih pogovorov sploh ne more pridet. :P


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12463 : 12 Junij 2009, 21:14:13
Sem prav vesela, da pri vzreji "tapravih" Schapendoesov  ni in ne more bit takšne zmešnjave. :o :P

Do takih pogovorov sploh ne more pridet. :P

Ha ha ha, Minči počakaj da bo pol šapijev kot je sedaj borderjev v Sloveniji pa boš videla kaj ne more pridet ;) Tudi v temi o Avstralcih so se smejali pred kakšnim letom, češ kako se pri borderjih kregajo, sedaj ko jih je imelo samo par leglo pa si malo preberi njihove strani. Konkurenca je huda zadeva... >:D :P ;D

Stran je pa res lepa.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #12464 : 12 Junij 2009, 21:16:08
...
Gait/Movement
Free, smooth and tireless, with minimum lift of feet, conveying impression of ability to move with great stealth and speed.
...

A potem free movement je dobra lastnost?

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #12465 : 12 Junij 2009, 21:57:09
Ha ha ha, Minči počakaj da bo pol šapijev kot je sedaj borderjev v Sloveniji pa boš videla kaj ne more pridet ;) Tudi v temi o Avstralcih so se smejali pred kakšnim letom, češ kako se pri borderjih kregajo, sedaj ko jih je imelo samo par leglo pa si malo preberi njihove strani. Konkurenca je huda zadeva... >:D :P ;D

Stran je pa res lepa.

Hvala. :o

Ni varijante :P, sem napisala pri "tapravih", to pomeni, da vzrejnega delaš pri vzrejnem sodniku NL kluba( ga ne dobijo vsi :P) in samca ti oni predlagajo oz. mogoče potrdijo tvojo izbiro. :P

Ostalo vzrejo pa tako ali tako ne sprejemajo v vzrejnih krogih in klubih. Poleg tega pa je izbira samcev(ki niso v klubu in so še po standardu) skoraj enaka nuli. Takšni vzreditelji si nabavijo še samca in parijo samo z njim. Ena iz med boljših psarn v Avstriji je čisto propadla, ker ni vzrejala več pod pogoji NL kluba.

Če ne bi bila v NL klubu, bi imela možnost parit samo s parimi samci iz Belgije in Madžarske.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #12466 : 13 Junij 2009, 15:50:11
free movement je pozitiven izraz. Pomeni, da je izkorak psa dovolj dolg, gre v pravo smer, ni težav s komolci ali šapami med gibanjem, ima dovolj moči, ne dviguje previsoko nog ipd.. Sodniki včasih rečemo "free movment in all directions".

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12467 : 13 Junij 2009, 17:42:58
Minči, upam za vas da je tako, čeprav dvomim. Vedno se najdejo različna mnenja in potem iskrice. Je pa šapijev malo in zato pride do trenj manjkrat verjetno. Po drugi strani je konec koncev enako pri vas kot pri nas: ti boš vzrejala po pravilih NL kluba nekdo drug pa ne, jaz vzrejam po pravilih SKBOP nekdo drugi po ISDS. Katero je tisto pravo? Je prava pot nekje vmes ali čisto drugje?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #12468 : 13 Junij 2009, 17:54:42
Vzreja se po standardih...

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #12469 : 13 Junij 2009, 20:13:38
Vzreja se po standardih...

Res je. Ampak kateri je tapravi?

Sej je bolje da nehamo, hotel sem samo Minči reči, naj se ne veseli, ker ko se pasma razširi pride do trenj, včasih ni potrebno niti čakati da se preveč razširi.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #12470 : 13 Junij 2009, 20:23:26
Vzreja se po standardih...

Pri schapendoesih imaš na spletni strani NL kluba  (http://www.schapendoes.nl/ ) ,Breeding rules

Schapendoesi imajo mednarodno zvezo ( http://schapendoesfederation.nl/cms/), v kateri so klubi iz 9 držav ( http://schapendoesfederation.nl/cms/general/members.html). V vseh teh državah, dobijo mladiči rodovnike SAMO, če so vzrejeni po njihovih pravilih. Ostali ne dobijo rodovnikov. Vse države se držijo njihovih pravil.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #12471 : 13 Junij 2009, 20:40:35
Res je. Ampak kateri je tapravi?

Sej je bolje da nehamo, hotel sem samo Minči reči, naj se ne veseli, ker ko se pasma razširi pride do trenj, včasih ni potrebno niti čakati da se preveč razširi.

 :o 8)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #12472 : 13 Junij 2009, 20:47:24
free movement je pozitiven izraz. Pomeni, da je izkorak psa dovolj dolg, gre v pravo smer, ni težav s komolci ali šapami med gibanjem, ima dovolj moči, ne dviguje previsoko nog ipd.. Sodniki včasih rečemo "free movment in all directions".

Hvala Kolibri :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Dedee

  • *
    • Prispevkov: 207
    • Točke: 0
  • rockin' all over the world.
Odgovori #12473 : 15 Junij 2009, 19:28:47
chezo: Danes sem se pogovarjala s Taro in pravi, da s Hope pridno trenirata agility in mislim, da kmalu načrtujeta tudi prvo tekmo.  ;D



chezo

  • *
    • Prispevkov: 95
    • Točke: 0
  • Flower Of Old Hill Hemp
Odgovori #12474 : 16 Junij 2009, 00:47:12
chezo: Danes sem se pogovarjala s Taro in pravi, da s Hope pridno trenirata agility in mislim, da kmalu načrtujeta tudi prvo tekmo.  ;D

Ola super, se bomo končno kaj videli  :o



Dedee

  • *
    • Prispevkov: 207
    • Točke: 0
  • rockin' all over the world.
Odgovori #12475 : 16 Junij 2009, 13:43:49
No, danes sem je celo videla in je zeloooo zeloooo mala. Mislim, da se zna zgodit, da bo tekmovala v M.  :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12476 : 16 Junij 2009, 13:49:32
No, danes sem je celo videla in je zeloooo zeloooo mala. Mislim, da se zna zgodit, da bo tekmovala v M.  :)

Ja, saj v Sloveniji je kar nekaj borderjev, ki so v svetovnem merilu za M.  ::)  Že "mojo" Didi bi lahko stlačili v M po teh kriterijih.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12477 : 16 Junij 2009, 14:19:00
Buffy gre tud kmal v M  :D


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12478 : 16 Junij 2009, 14:27:50
A pol lahko neham mucit Vapko s 65 cm ;D

battito animale


Dedee

  • *
    • Prispevkov: 207
    • Točke: 0
  • rockin' all over the world.
Odgovori #12479 : 16 Junij 2009, 16:32:02
Ma ne noo, ona je res zelo mala.  :P Poznam eno borderko, ki bo ravno prišla v L (44-45cm) in Hope je zelo nižja od nje...