Border Collie

Lisa · 3993217

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12660 : 11 Avgust 2009, 09:17:09
Rezultati:

sobota

nedelja


Pri ekipah nam spet manjka Veni  >:( . Sem jim pisala naj popravijo.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12661 : 11 Avgust 2009, 09:58:40
Pri ekipah nam spet manjka Veni  >:( . Sem jim pisala naj popravijo.

Sem videla že včeraj. Sem jim tut pisala.  :)


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #12662 : 11 Avgust 2009, 11:33:50
Rezultati:

sobota

nedelja


Pri ekipah nam spet manjka Veni  >:( . Sem jim pisala naj popravijo.

Ja pa ufa no! >:(

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12663 : 11 Avgust 2009, 11:38:24
Še enkrat vas prosim za odgovore na moja vprašanja, saj me soseda že pošteno muči. Rad bi res iz prve roke izvedel čim več o življenju s collijem. Hvala.

Po mojem bi bilo prav, da se soseda sama pozanima o tej pasmi, ce jo zares zanima... (ce nima interneta, lahko telefonira ali gre na obisk h kaksnemu vzreditelju)
In meni osebno se zdi to, da je srednje velik in crnobele barve, zelo slab razlog za nabavo borderja :-\

battito animale


awinita

  • *
    • Prispevkov: 187
    • Točke: 0
Odgovori #12664 : 12 Avgust 2009, 08:33:33
Po mojem bi bilo prav, da se soseda sama pozanima o tej pasmi, ce jo zares zanima... (ce nima interneta, lahko telefonira ali gre na obisk h kaksnemu vzreditelju)
In meni osebno se zdi to, da je srednje velik in crnobele barve, zelo slab razlog za nabavo borderja :-\

Ja, to je meni vse jasno. Sem pa hotel izvedeti, kakšno je obnašanje, saj soseda ni internetni človek in tudi ne človek ki bi se na pasme spoznal. Ona se je zaljubila v Awi in sem ji strogo odsvetoval malamuta, ker pač ni pes, ki bi bil lahko odprt, oziroma brez nadzora. Kraševca ji ne priporočam zaradi napadalnosti (beri varovanja ozemlja), pa sem se pozanimal o tej meni zelo simpatični pasmi.

Hvala vsem za pomoč.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #12665 : 12 Avgust 2009, 08:58:03
Ja, to je meni vse jasno. Sem pa hotel izvedeti, kakšno je obnašanje, saj soseda ni internetni človek in tudi ne človek ki bi se na pasme spoznal. Ona se je zaljubila v Awi in sem ji strogo odsvetoval malamuta, ker pač ni pes, ki bi bil lahko odprt, oziroma brez nadzora. Kraševca ji ne priporočam zaradi napadalnosti (beri varovanja ozemlja), pa sem se pozanimal o tej meni zelo simpatični pasmi.

Hvala vsem za pomoč.

Oprosti, ampak se moram obregniti še ob en stavek, čeprav ne spada k borderjem... Miti o kraševcih, kot agresivnih psih so že precej zastareli. Res je, da imajo v sebi še čut za čuvanje, ki se ga da še vedno zelo učinkovito uporabit za čuvanje drobnice pred zvermi, vendar so v prvi vrsti to družinski psi. Ob pravilni vzgoji in socializaciji se do okolja obnašajo stabilno in preudarno v vseh situacijah in nikakor niso napadalni do kogarkoli (samci znajo sicer bit tečni do drugih samcev, samice pa so strpne in potrpežljive do vsakogar (samic/samcev/mladičev/drugih živali). Celo moj kraševec naše ozemlje varuje samo pred drugimi živalmi, pa še na to opozarja samo z laježem in ne z agresijo. Enkrat se je že zgodilo, da se je povzpel na ograjo in pač lajal na prišleka in ga je ta pobožal, kraševec, ki je bil od malega navajen da se ljudi nikoli in pod nobenim pogojem ne sme agresivno obravnavati, se je roke sicer otresel, vendar ni proti njej niti šavsnil niti poskušal ugrizniti. Prejšnji pes, nemški ovčar, se nikoli ne bi odzval s tako mero skuliranosti, v najslabšem primeru, bi prišleku falil prst ali roka.

In še nekaj. Gospa se je zaljubila v malamutko, ti ji svetuješ borderja, kje so se pa tu zraven vzeli kraševci? Saj so fantastični psi, vendar so si te tri pasme različne kot noč in dan, vsaka posebej, tako po aktivnosti, kot po prvotnih nalogah. Da ne govorim o karakterju, ki je pri vsaki od teh treh pasem poseben.

Nočem biti nič tečna  :), ampak sem že malo naveličana raznih stereotipov o kraševcih, ki res ne veljajo in so psi samo za klanjat se... Pa tudi border collieji  :P



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #12666 : 12 Avgust 2009, 09:00:22
Kateri pes je pa lahko zunaj, odprt, brez nadzora?
Border ji bo v najboljšem primeru samo preuredil vrt, začel pasti avte ipd.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12667 : 12 Avgust 2009, 11:04:17
Noben pes ne sme biti zunaj sam, brez visoke ograje oz. nadzora. Nikoli in nikdar. Je neodgovorno in tako pride do pobegov za mačko, divjadji, mimoidočimi ki so takrat veeeeliiiiko bolj zanimivi in posledično lahko pride do hudih poškodb, smrti. Česarkoli. Lahko mimoidoči dražijo psa-jaz se tega ne grem. Pes je v moji odsotnosti v hiši (če bi bil hud demolator, bi imela v bloku kletko, če bi živela v hiši pa dober boks, zavarovan pred pobegi in kamero.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


awinita

  • *
    • Prispevkov: 187
    • Točke: 0
Odgovori #12668 : 12 Avgust 2009, 15:45:57
Oprosti, ampak se moram obregniti še ob en stavek, čeprav ne spada k borderjem... Miti o kraševcih, kot agresivnih psih so že precej zastareli. Res je, da imajo v sebi še čut za čuvanje, ki se ga da še vedno zelo učinkovito uporabit za čuvanje drobnice pred zvermi, vendar so v prvi vrsti to družinski psi. Ob pravilni vzgoji in socializaciji se do okolja obnašajo stabilno in preudarno v vseh situacijah in nikakor niso napadalni do kogarkoli (samci znajo sicer bit tečni do drugih samcev, samice pa so strpne in potrpežljive do vsakogar (samic/samcev/mladičev/drugih živali). Celo moj kraševec naše ozemlje varuje samo pred drugimi živalmi, pa še na to opozarja samo z laježem in ne z agresijo. Enkrat se je že zgodilo, da se je povzpel na ograjo in pač lajal na prišleka in ga je ta pobožal, kraševec, ki je bil od malega navajen da se ljudi nikoli in pod nobenim pogojem ne sme agresivno obravnavati, se je roke sicer otresel, vendar ni proti njej niti šavsnil niti poskušal ugrizniti. Prejšnji pes, nemški ovčar, se nikoli ne bi odzval s tako mero skuliranosti, v najslabšem primeru, bi prišleku falil prst ali roka.

In še nekaj. Gospa se je zaljubila v malamutko, ti ji svetuješ borderja, kje so se pa tu zraven vzeli kraševci? Saj so fantastični psi, vendar so si te tri pasme različne kot noč in dan, vsaka posebej, tako po aktivnosti, kot po prvotnih nalogah. Da ne govorim o karakterju, ki je pri vsaki od teh treh pasem poseben.

Nočem biti nič tečna  :), ampak sem že malo naveličana raznih stereotipov o kraševcih, ki res ne veljajo in so psi samo za klanjat se... Pa tudi border collieji  :P


Vem, da so vsi psi pri pravi socializaciji normalni (neagresivni). Se opravičujem! No želja sosede: Prijazno kot Awi, se pravi, da lahko vsak krade pa še polizala ga bo :P, pametno kot njihov zdajšnji NO (ne pohaja, se ne "goni", uboga, npr. pride potrkat k nam s plastenko po oknu, ko imamo kosilo, se ve zakaj :o, varuje samo svoj teritorij in to samo s svojo postavo in kratkim laježem) in še mora biti manjši (okoli 20kg) in ne navit bevskač, saj ga bom jaz poslušal  :D >:(. Kraševec pa je prišel vmes, ker so varuhi, pametni in še na krasu smo. Aja pa, ker naj ne bi imeli lovskega nagona Kraševce mislim ????

Ja vem robot na telekomando.   Aja, zaljubila v malamutko, jo pride pogledat vsak dan, ampak malamut, ki ni na vrvici je na lovu. Zaprt mora biti zaradi sebe, sosedovega vrta, kokoši, srn in lahko še in še naštevam.

Zato me je zanimalo, kako je s ostalimi borderji, saj tistega, ki poznam je zelo prijazen do ljudi, se ne oddaljuje od hiše, samo ob spremstvu papige mačke in seveda gospodarja :D So prav ena fletna skupinca :-* .


awinita

  • *
    • Prispevkov: 187
    • Točke: 0
Odgovori #12669 : 12 Avgust 2009, 15:58:32
Noben pes ne sme biti zunaj sam, brez visoke ograje oz. nadzora. Nikoli in nikdar. Je neodgovorno in tako pride do pobegov za mačko, divjadji, mimoidočimi ki so takrat veeeeliiiiko bolj zanimivi in posledično lahko pride do hudih poškodb, smrti. Česarkoli. Lahko mimoidoči dražijo psa-jaz se tega ne grem. Pes je v moji odsotnosti v hiši (če bi bil hud demolator, bi imela v bloku kletko, če bi živela v hiši pa dober boks, zavarovan pred pobegi in kamero.

Ja na kmetiji pa na ketni  >:D Vem, zakon je enak za vse, ampak oddaljeni smo 1km od glavne ceste, ki ni najbolj prometna, ljudje v vasi so vsi zaenkrat prijazni do psov, seveda do nekaterih renčačev ne. In od zmeraj so bili v naši vasi prijazni kužki odvezani na dvoriščih in v vinogradih z gospodarji. Prva privezana v vinogradu je prav naša Awi, ker nam drugače pobegne na obiske k svojim prijateljem, ali pa na kakšno testiranje srninih zmožnosti povezovanja nog in pameti. Ena je že bila negativna, no saj za eno vemo >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(  Tako je na žalost zdaj tudi v moji odsotnosti zaprta v pesjaku na dvorišču. Mimoidočih pa niti ne pogleda, če ni znancev vmes


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12670 : 12 Avgust 2009, 16:02:44
Ma, "vsak lahko krade pa se polizala ga bo" in "cuva svoj teritorij", ne vem, ce gre to ravno ful skupaj ;)

Po mojih izkusnjah je iskanje pasme za druge zelo nehvalezno delo ;)

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12671 : 12 Avgust 2009, 16:04:40
Ne, vem če tole še sodi v tole temo. Srednji koder, srednji šnavcer. Kaj takega. Pa obvezno kastriran, sterelizirana-brez vzgoje pa noben pes ne bo priden in oh in sploh. Lahko pa se temeljito posveti k proučevanju mladičkov in izbere takega, ki ni bevskač etc in je bolj mirne sorte-kar ni pravilo, da bo tak tudi ostal. Vsi psi so pametni, le vprašanje je, če so njihovi skrbniki dovolj pametni zanje in jih znajo zaposliti, motivirati etc.

Border rabi DELO. Zaposlitev psihično, fizično prav vsak dan.

Zunanjega priveza ne odobravam, ker je nevaren za psa (napad drugih psov-ne nujno vaških, ampak kakih potepuhi). Na naši vasi so tudi spuščeni psi in mi gre to blazno na živce, ker se podijo za avtom, kolesom...če je spuščen naj ignorira vse kar gre mimo, brez dovoljenja skrbnika.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


da boss

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
  • only border collie is a border collie
Odgovori #12672 : 12 Avgust 2009, 20:30:51
Vem da bo spremenil temo vendar me nekaj zanima. Imamo borderja in smo dobili tudi mačka ki ima garje( maček se zdravi). Malo me je strah de se pes ne bi nalezel od mačka garij in me zanima če je kaj možnosti da se pes naleze od mačka garij. Prosim če odgovrite.

Lp D.L.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12673 : 12 Avgust 2009, 22:23:04
Še jaz bi dodala nekaj na temo iskanja psa za sosedo. Napisal si, da išče nekaj podobnega NO, ki čuva samo svoj teritorij.
Borderji načeloma niso čuvaji, tudi z laježem povečini ne opozarjajo.
Borderji spadajo med t.i. športne pse, mislim, da to kar nekaj pove o tipu psa, ne vem če je to ravno preprost spremljevalec, ki bo poležaval okrog hiše
in malo hodil za lastniki naokrog po posestvu. Si bo najverjetneje hitro našel 'službo', kdove kakšno. :D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12674 : 12 Avgust 2009, 22:26:38
Še nekaj o značaju: skopirno iz www.spiridom.si

Značaj

Border Collie s svojo zunanjostjo sicer ne vzbuja posebne pozornosti, vendar je izjemen pes in zlahka odlično opravi vse preizkušnje na tekmovanjih pastirskih psov ali v tekmovanjih na spretnostih (agility). Border Collie je značilen pastirski pes. Spada med ovčarske pse.
Je izredno poslušen, gibčen, vzdržljiv, neutruden pri delu in vsestransko uporaben. Redno zmaguje na vsakoletnih tekmovanjih ovčarskih psov. Izjemno je vdan svojemu gospodarju, ki mu želi v vsakem trenutku ustreči; poskuša uganiti njegove želje in je zanj pripravljen storiti vse, samo da bi mu ustregel. Za lastnika pa je zelo pomembno, da mu nakloni veliko časa in pozornosti, ki jo ta pasma potrebuje.
Značilen je živahen prisrčen pogled, ki govori o veliki naravni inteligenci predstavnikov te pasme, ki je znana kot ena najbolj učljivih pasem in lahko služi oz. se ga uporablja kot reševalca, spremljevalca, iskalca drog, eksploziv itd. Predvsem pa je zelo uspešen v agilityju, poslušnosti in ostalih kinoloških disciplinah, ker je zelo spreten. Lahko pa ga tudi razstavljamo.
Border Collie ni pes, ki bi cele dneve samo poležaval in se dolgočasil. V tem primeru, si sam poišče zaposlitev, ki je lahko tudi uničevalne narave, lahko postane nevrotičen, zato ga mora lastnik dovolj zaposliti, da ne pride do nezaželjenih psihičnih motenj.

Nekateri Border Colliji (predvsem je to pogostejše za psice)so lahko tudi bolj zadržanih, občutljivih, nezaupljivih in manj temperamentnih značajskih potez, kot je sicer za to pasmo značilno. V teh primerih je potrebno veliko delati na primerni socializaciji in na zaupanju med lastnikom in psom. Le s primernim in vztrajnim spodbujanjem in kvalitetnim šolanjem lahko dosežemo željene rezultate, cilje oz. socializiranega in normalno vodljivega Border Collia.

Življensko okolje

Rad živi na prostem, najbolj pa si želi biti čim bližje gospodarju - ponavadi je to ena oseba v družini. Je izredno prilagodljiv in se dobro počuti tudi v malem stanovanju; seveda pa moramo poskrbeti, da bo imel dovolj možnosti za tekanje in gibanje na prostem ter za njegovo prepotrebno uporabo razmišljanja - poslušnost, agility, reševanje itd.
Ker ga delo veseli in zabava ga moramo čim bolj zaposliti!!!



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #12675 : 13 Avgust 2009, 04:26:03
Vem da bo spremenil temo vendar me nekaj zanima. Imamo borderja in smo dobili tudi mačka ki ima garje( maček se zdravi). Malo me je strah de se pes ne bi nalezel od mačka garij in me zanima če je kaj možnosti da se pes naleze od mačka garij. Prosim če odgovrite.

Lp D.L.

Psu daj ampulo Strongholda. Nič panike.



da boss

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
  • only border collie is a border collie
Odgovori #12677 : 14 Avgust 2009, 10:26:40
5rca  vse najboljše!! :o :o :-*


5rca vse najbolše :o

LP D.L.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12678 : 14 Avgust 2009, 11:32:03
Hvala!  :-*


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12679 : 16 Avgust 2009, 22:04:09
Fotke z letošnjega BCC v Bettembourgu: KLIK



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12680 : 16 Avgust 2009, 22:05:42
Pokali pa medalje se pa bolj slabo vidijo.  :-\ :D



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12682 : 17 Avgust 2009, 12:01:28
Pokali pa medalje se pa bolj slabo vidijo.  :-\ :D

Zato je pa povezava do fotk, kjer je to čist posebej slikan  :P

Slike so pomanjšane, pol jih pa še v albumu na netu pomanjša in na koncu pride tole ven  :-[


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12683 : 17 Avgust 2009, 12:07:58
Joj sploh se ne morem navadit na pobrite borderje :-[ so kot kaksni vesoljcki s tistimi usesi :D

battito animale


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12684 : 17 Avgust 2009, 12:18:10
 :D :D Jaz sem pa mislila, da imamo zda v slo. že toliko kratkodlakih  :-[



BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #12685 : 17 Avgust 2009, 22:54:21
::)

Meni se tudi dozdeva, da sem nekaj takega že nekje brala  :P



Večkrat na LETO :-[

Na kaj namigujete s tem da ste mogoče že brali?

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #12686 : 17 Avgust 2009, 23:00:37
Ja Matej in Witch sta res super odtekla finale :o Imam jst vse posneto :D
Vse SLO nastope iz finala +  nekaj zanimivih tujcev ;D Sam rabim še kak dan da te posnetke uredim 8)

5rca, vse najboljše z malo zamude :-*



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12688 : 17 Avgust 2009, 23:09:21
5rca, vse najboljše z malo zamude :-*

Hvala.

Dobrodošla nazaj.


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12689 : 22 Avgust 2009, 14:18:19
Sem nova v vaši skupini na forumu, saj imam sama pudlja  ;). Se pa vedno bolj navdušujem tudi nad to pasmo in vedno bolj razmišljam o tem, da bi si morda tudi sama omislila še enega, morda čez kakšno leto. Zanima me, kolikšne so približno cene pravih rodovniški borderčkov? Katere psarne imamo v Sloveniji ali v sosednjih državah? Kakšne so razlike med rodovniškimi in tako imenovanimi križanci?

Najlepša hvala.

Anja

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.