Border Collie

Lisa · 3993202

yaya

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
  • L like Love - L like Luna
Odgovori #12690 : 22 Avgust 2009, 19:51:44
o lepo ;D  ko boš pa borderja (in jaz svojega drugega psa)dobila pridem pa kaj na obisk-živiva zelo blizu ;D  odgovorim ti lahko edino glede tega: rodovniški borderji stanejo ravno toliko kot vsi ostali rodovniški psi, torej okoli 1000evrov ;)
aja, razlika med border colliji in tako imenovanimi mešančki je ogromna.  mešančki so mešašančki borderji pa borderji. ::)

Ni si nam potrebno zaslužiti njegove zvestobe in prijateljstva. Rojen je za to, da bo naš prijatelj. Ko so njegove oči še vedno zaprte, že verjame v nas. Še preden se je rodil, se je že predal človeku. - MAURICE MAETERLINCK -


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12691 : 23 Avgust 2009, 10:22:59
Mislim, da se to še en čas ne bo zgodilo, ker (na žalost) ni vse odvisno od mene, saj veš...starši. Ampak vseeno hvala za info. Zanima me tudi h katerim boleznim so nagnjeni? Predvsem kolki  :'(

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


yaya

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
  • L like Love - L like Luna
Odgovori #12692 : 23 Avgust 2009, 11:18:58
jah, pri meni enak razlog-starši ::) ampak počasi se daleč pride :)

Ni si nam potrebno zaslužiti njegove zvestobe in prijateljstva. Rojen je za to, da bo naš prijatelj. Ko so njegove oči še vedno zaprte, že verjame v nas. Še preden se je rodil, se je že predal človeku. - MAURICE MAETERLINCK -


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12693 : 23 Avgust 2009, 11:37:56
CEA, MDR, kolki-na to je treba biti pozoren. Pri CEA in MDR je merodajno DNK testiranje.  Vprašanje za vzreditelje: Ali se pse, ki imajo rezultat MDR -/+ lahko pari?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12694 : 23 Avgust 2009, 12:09:08
Lahko se tudi -/-, samo moras potem parit s +/+. Ceprav - koliko borderjev v Sloveniji je sploh MDR testirano ???

battito animale


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12695 : 23 Avgust 2009, 12:30:18
Mja saj jaz že imam enega psa, že za tega sem moledovala 10 let hehe  ;) zato mi niti na misel ne pride, da bi omenjala še enega  :-[ saj veš kako je to. Nočem se kregat, mami pomoje nebi bla za to.
Glede kolkov me je predvsem zanimalo, a je bistveno a je rodovniški ali ne?

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


yaya

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
  • L like Love - L like Luna
Odgovori #12696 : 23 Avgust 2009, 12:43:07
ne velja samo za BCje, ampak za vse pasme : če je pes nerodovniški ponavadi nima slikanih kolkov, displazija pa je dedna tako, da je veliko možnosti, da dobiš psa z slabimi kolki. skratka, plagam ti na srce, da si prebereš kaj o nerodovniški in rodovniški vzreji, tako da boš videla, da rodovnik ni le list papirja. ker veliko pasem mora za vzrejno dovoljenje it slikat kolke, kako je za BCje ne vem.

Ni si nam potrebno zaslužiti njegove zvestobe in prijateljstva. Rojen je za to, da bo naš prijatelj. Ko so njegove oči še vedno zaprte, že verjame v nas. Še preden se je rodil, se je že predal človeku. - MAURICE MAETERLINCK -


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12697 : 23 Avgust 2009, 12:47:22
V bistvu lahko tudi -/- pariš z -/- samo potem moraš spejeti dejstvo, da bodo vsi mladiči -/- :-\

Psi, ki so MDR1 -/-, imajo lahko popolnoma normalno življenje, le pri določenih zdravilih je treba pazit. Problem je, če je -/- pes hudo bolan in ni drugega zdravila kot tako, ki ga ne prenaša.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12698 : 23 Avgust 2009, 12:50:14
V bistvu lahko tudi -/- pariš z -/- samo potem moraš spejeti dejstvo, da bodo vsi mladiči -/- :-\

Psi, ki so MDR1 -/-, imajo lahko popolnoma normalno življenje, le pri določenih zdravilih je treba pazit. Problem je, če je -/- pes hudo bolan in ni drugega zdravila kot tako, ki ga ne prenaša.

Sem že veliko prebrala o rodovniški in nerodovniški vzreji vendar pri vseh pasmah to ni tako bistveno in zato raje povprašam, ker se za borderja šele zanimam.

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


yaya

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
  • L like Love - L like Luna
Odgovori #12699 : 23 Avgust 2009, 12:56:23
mislim, da je kar pri vseh pasmah bistveno ;)

Ni si nam potrebno zaslužiti njegove zvestobe in prijateljstva. Rojen je za to, da bo naš prijatelj. Ko so njegove oči še vedno zaprte, že verjame v nas. Še preden se je rodil, se je že predal človeku. - MAURICE MAETERLINCK -


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12700 : 23 Avgust 2009, 13:07:18
Zoe sploh ne pride v poštev, da bi se namenoma naredila kombinacija kjer pridejo potem vsi psi MDR -/-.  Potem ne bi spraševala če se -/+ lahko pari.  Mislim, da je za lastnika super vedeti, če je njegov pes MDR -/-, da ne pride potem do komplikacij pri zdravljenju z napačnim zdravilom.
No, dispilazija se lahko tudi pridela, če je pes, sploh mlad, ki se še razvija predebel in se ga preveč obremenjuje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12701 : 23 Avgust 2009, 13:30:27
OCD, epilepsija (čeprav pri teh dveh itak ne vejo, ali je genetsko ali ne)...


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12702 : 23 Avgust 2009, 13:42:09
Ne ni pri vseh pasmah bistveno, manjše pasme nimajo težav s kolki in so lahko tudi nerodovniški kar precej zdravi.

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #12703 : 23 Avgust 2009, 14:18:00
Vsaka pasma je podvržena določenim boleznim, naj bodo to ogromni ali pa majhni psi. Če bi rada imela zdravega in karakterno dobrega pradstavnika pasme, ga kupi z rodovnikom in od staršev, ki imajo narejene teste ter so karakterno vredu in pika.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #12704 : 23 Avgust 2009, 14:27:44
Ne ni pri vseh pasmah bistveno, manjše pasme nimajo težav s kolki in so lahko tudi nerodovniški kar precej zdravi.

Ne govori neumnosti. "Moja" pasma je shih tzu. So majhni in žal ena od glavnih tržnih niš šteparjev in preprodajalcev. Nerodovniška populacija šicujev v Sloveniji je nekajkrat večja od rodovniške in nerodovniški šicuji so neprimerno manj zdravi od rodovniških. Zelo pogosto umirajo še ne eno leto stari zaradi odpovedi ledvic ali pa imajo celo življenje kronične težave s prebavili. Takšnih težav med rodovniško populacijo pri nas ne poznam.

Rodovniške šicuje se pregleduje za PRA, pregleduje se jim tudi kolenske pogačice, žal pa kolkov ne. Žal zato, ker se v zadnjem času pojavljajo šicuji s hudo kolčno displazijo. Kljub temu, da so majhni in tehtajo povrečno 7-8 kg, te reveže prej ali slej čaka operacija, ko se bo njihovo stanje tako poslabšalo, da ne bodo več mogli normalno hoditi.

Če si še vedno prepričana, da lahko majhni psi brez problema živijo z displazijo, se pogovori s katerim od lastnikov teh šicujev.




shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12705 : 23 Avgust 2009, 14:47:26
Ne govorim neumnosti in vem kaj govorim. Ko sem kupovala svojega pudlja sem se namerno odpovedala rodovniškim, ker so le-ti množično parjeni s parimi samci s hrvaške in imajo potem ti psi mnoge težave- imajo preveč hormonov in beljakovin in so posledično tarča mnogih bolezni. Ostalih pasem ne poznam, vem pa, da se je rodovniška vzreja pudljev pri nas močno poslabšala in da je marsikateri mladič, ki sicer ima rodovnik, mnogo manj po standardu kot tisti brez rodovnika. Nočem se kregat, ima pač vsak svoje mnenje. Povedati le želim, da na žalost zaradi neprimernega ocenjevanja, dandanes rodovnik ni vse.

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12706 : 23 Avgust 2009, 15:07:00
Ne govorim neumnosti in vem kaj govorim. Ko sem kupovala svojega pudlja sem se namerno odpovedala rodovniškim, ker so le-ti množično parjeni s parimi samci s hrvaške in imajo potem ti psi mnoge težave- imajo preveč hormonov in beljakovin in so posledično tarča mnogih bolezni. Ostalih pasem ne poznam, vem pa, da se je rodovniška vzreja pudljev pri nas močno poslabšala in da je marsikateri mladič, ki sicer ima rodovnik, mnogo manj po standardu kot tisti brez rodovnika. Nočem se kregat, ima pač vsak svoje mnenje. Povedati le želim, da na žalost zaradi neprimernega ocenjevanja, dandanes rodovnik ni vse.

In zato je lažje vzeti mešanca in podpirati preprodajalce kot pa poiskati mladiča z dobrim rodovnikom (in podpreti dobrega vzreditelja)?  ::) ::)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12707 : 23 Avgust 2009, 15:14:48
5rca, to stane  ::)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12708 : 23 Avgust 2009, 16:43:23
OCD, epilepsija (čeprav pri teh dveh itak ne vejo, ali je genetsko ali ne)...


Glede OCDja so meni štirje veti rekli, da je genetsko, čeprav ... nihče pa ne trdi tega javno. V bistvu so mi vsi reklu nekako tako, da ni direkt, ampak da ima kuža kao malo slabši hrustanec in da je to v bistvu dedno, okruški pa pač posledice tega. Ampak to je v bistvu tako, kot na primer potem vpliv glukozamina itd. na izboljšanje stanja - ni dokazov (baje), ampak priporočajo pa vsi in po izkušnjah ljudi je učinek velik (pri Lumu, ki glukozamin jemlje zdaj že več kot leto in pol je zadnji rentgen pokzala, da je hrustanec v rami spet gladek, medtem ko je bil prej nazobčan - še eno leto po operaciji). Po moje mora bit vsaj deloma dedno (čeprav gotovo vpliva še kaj drugega - debelost, poškodba ...), ne vem pa, kako se prenaša - ampak itak o genetiki ne vem nič, o ocd-ju sem pa tudi prebrala že vse živo.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12709 : 23 Avgust 2009, 16:45:39
In zato je lažje vzeti mešanca in podpirati preprodajalce kot pa poiskati mladiča z dobrim rodovnikom (in podpreti dobrega vzreditelja)?  ::) ::)

Ma ne, ni bilo lazje vzet mesanca, je blo tezje, ampak ona se je zrtvovala, zato ker so rodovniski tako degenerirani (ker jih parijo v sorodu pa to) :P

battito animale


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12710 : 23 Avgust 2009, 17:17:57
Kdo pravi da je kdo žrtev?

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12711 : 23 Avgust 2009, 17:49:13
Ma ne, ni bilo lazje vzet mesanca, je blo tezje, ampak ona se je zrtvovala, zato ker so rodovniski tako degenerirani (ker jih parijo v sorodu pa to) :P

aaaaaaaaa... Štekam.  8)

gulu, meni se zdi ta razlaga čisto logična.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #12712 : 23 Avgust 2009, 18:01:16
gulu, meni se zdi ta razlaga čisto logična.

Hehe, glede na to, kako sem nabluzila, me veseli, da se vsaj približno razume, kaj sem napisala  ::)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #12713 : 23 Avgust 2009, 21:27:33
Ne govorim neumnosti in vem kaj govorim. Ko sem kupovala svojega pudlja sem se namerno odpovedala rodovniškim, ker so le-ti množično parjeni s parimi samci s hrvaške in imajo potem ti psi mnoge težave- imajo preveč hormonov in beljakovin in so posledično tarča mnogih bolezni. Ostalih pasem ne poznam, vem pa, da se je rodovniška vzreja pudljev pri nas močno poslabšala in da je marsikateri mladič, ki sicer ima rodovnik, mnogo manj po standardu kot tisti brez rodovnika. Nočem se kregat, ima pač vsak svoje mnenje. Povedati le želim, da na žalost zaradi neprimernega ocenjevanja, dandanes rodovnik ni vse.

Ah, ja, s tem, kar si napisala tu, avtomatično zanikaš svoj prvi stavek.

Rodovnik je dokument o poreklu psa. Ko izbiraš rodovniškega mladiča, se lahko glede na rodovnik odločaš, kje ga boš kupila, če znaš rodovnik brat, seveda. V rodovniku imaš napisane prednike, kar ti omogoča preverit zdravstveno stanje in pasemsko tipičnost legla. To omogoča vsak rodovnik, podatki, zapisani v rodovniku se pa seveda razlikujejo od psa do psa. Sam rodovnik ni dokaz za vrhunsko kvaliteto, temveč govori o poreklu psa.

Tebi seveda to še zdaleč ni jasno, saj potem ne bi kar vseh vzrediteljev in legel metala v isti koš, še manj pa bi kupila nerodovniškega psa, se pravi mačka v žaklju. S tem si podprla šteparja in vzela psa z neznanim poreklom, kar pomeni, da se ti sanja ne o zdravstvenem stanju njegovih prednikov, o njihovi pasemski tipičnosti, pa tudi o tem ne, v kakšen sorodstvu so bili parjeni.

Mislim, da se s takšno odločitvijo ni za hvalit, še manj pa z njo dokazovat, da ne govoriš neumnosti.

PS: Če se ti zdi, da je pri nas vzreja kodrov tako zanič, bi še vedno lahko kupila psa v tujini, rodovniškega seveda.



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #12714 : 24 Avgust 2009, 00:37:46
Ne govorim neumnosti in vem kaj govorim. Ko sem kupovala svojega pudlja sem se namerno odpovedala rodovniškim, ker so le-ti množično parjeni s parimi samci s hrvaške in imajo potem ti psi mnoge težave- imajo preveč hormonov in beljakovin in so posledično tarča mnogih bolezni. Ostalih pasem ne poznam, vem pa, da se je rodovniška vzreja pudljev pri nas močno poslabšala in da je marsikateri mladič, ki sicer ima rodovnik, mnogo manj po standardu kot tisti brez rodovnika. Nočem se kregat, ima pač vsak svoje mnenje. Povedati le želim, da na žalost zaradi neprimernega ocenjevanja, dandanes rodovnik ni vse.

na žalost je to za pudlje res veljalo še ene par let nazaj, sedaj pa ti lahko zagotovim, da so tudi za pudlje uvedli obvezne zdravstvene teste, in določene preglede  :-[ , kar za vzrejo borderjev še ne velja, stvar je vzreditelja, ali bo te teste naredil, ali ne, pa tudi slikal kolke, ali ne, ...  :-[

PS: Če se ti zdi, da je pri nas vzreja kodrov tako zanič, bi še vedno lahko kupila psa v tujini, rodovniškega seveda.

ali pa katerokoli drugo pasmo, vedno imaš izbiro doma ali v tujini  :-[




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12715 : 24 Avgust 2009, 08:41:29
Meni so pa take izjave nekaj totalno butastega... Nerodovniški sami po sebi itak ne morejo obstajati in se že po eni ali dveh generacijah "izgubijo" - beri: niso ničemer več podobni. Plus, da se v večini oglasov bere mladiči brez papirjev in vsaj eden od staršev jih pa ima. Tako da so večinoma nerodovniški psi mešanci z rodovniškimi in ne razumem kako bi sploh bili lahko bolj zdravi!?  :o ::)
Dober vzreditelj bolne pse ne pari, če je test obvezen ali pa ne. Štepar pa vse kar leze in gre in na nekaj spominja. In ljudje, ki imajo zdravega psa iz takih legel se lahko zahvalijo vsem svetnikom in vsem bogovom od pantiveka dalje.
Je pa žal velikokrat tako, da se takim ljdudem še do veta ne da, čeprav bi morali in je pes "zdrav" do smrti pri sedmih ali osmih letih od starosti...  ::)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


shinegirl

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 1
  • Poodles bring happines :)
Odgovori #12716 : 24 Avgust 2009, 11:04:20
S tem se popolnoma strinjam. Ko sem kupovala psa sem imela možnost videti oba starša in tudi njun rodovnik. Sem pa hotela reči da rodovnik ni garancija za zdravje saj ni dokazov, da so skozi življenje rodovniški bolj zdravi od nerodovniških, kaj šele od mešancev. Res je, da morda nimajo nekaterih dednih bolezni, so pa lahko ravno tako podvrženi drugim.

Dan se nasmehne tistemu, ki se mu zna nasmehniti.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12717 : 24 Avgust 2009, 11:36:19
Ko sem kupovala psa sem imela možnost videti oba starša in tudi njun rodovnik.

Verjetno so zraven dali še DNK test mladiča, da je dejansko potomec omenjenih staršev?  ???


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12718 : 24 Avgust 2009, 11:40:45
S tem se popolnoma strinjam. Ko sem kupovala psa sem imela možnost videti oba starša in tudi njun rodovnik. Sem pa hotela reči da rodovnik ni garancija za zdravje saj ni dokazov, da so skozi življenje rodovniški bolj zdravi od nerodovniških, kaj šele od mešancev. Res je, da morda nimajo nekaterih dednih bolezni, so pa lahko ravno tako podvrženi drugim.

Aja. Se pravi ce ima rodovnik, je velika verjetnost, da ima tezave, ce pa je sicer potomec dveh rodovniskih, ampak sam brez rodovnika, bo pa najbrz vse uredu ??? al v cem je razlika ???

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12719 : 24 Avgust 2009, 11:51:34
Svašta...  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P