Border Collie

Lisa · 3993106

sračka

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 0
Odgovori #12780 : 27 Avgust 2009, 20:17:43
Res nisi nič govorila o svoji strokovnosti, v kar itak dvomim :-\
Petrca, sama imam slabe izkušnje glede informacij o leglih, ki jih dobiš tuki :-\
Ne bom se spuščala, kdo ima kakšne izkušnje glede legel, sama bila prisotna kar na nekaj razstavah, pa sem vidla, kako razstavljete svoje pse ;) Res žalostno :(



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #12781 : 27 Avgust 2009, 20:34:45
Ne vem tyna tudi, kaj tebi ni jasno. Moja psarna je SHADOW OF AIRE in na njej v rubriki legla piše, da prodajam mladiče izključno v delovne roke.

hvala na odgovoru  ;) , ker meni je vse jasno  ;) , jasno pa je tudi večini koliko imaš skupnega s psarno Spiridom  ;) , žalostno, da t.i. prodaje mladičev izključno v delovne roke ne svetuješ tudi njej  :-[ vsaj glede na to, kar piše na http://www.spiridom.si/?Mirjini_psi  pa še dodam:  Skupaj sodelujeva pri vzreji Borderjev , agilitiyu, sprehodih naših pesjanov...:-))) 

(se opravičujem zaradi navedka, ampak se dan danes internetne strani tako hitro spreminjajo  :o )



Lydia

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Tarin
Odgovori #12782 : 27 Avgust 2009, 20:43:44
Moram pohvalit Kinološko zvezo Slovenije - v 4 dneh so mi izdali potrdilo za mladinskega prvaka v lepoti!  :)



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12783 : 27 Avgust 2009, 22:39:10
hvala na odgovoru  ;) , ker meni je vse jasno  ;) , jasno pa je tudi večini koliko imaš skupnega s psarno Spiridom  ;) , žalostno, da t.i. prodaje mladičev izključno v delovne roke ne svetuješ tudi njej  :-[ vsaj glede na to, kar piše na http://www.spiridom.si/?Mirjini_psi  pa še dodam:  Skupaj sodelujeva pri vzreji Borderjev , agilitiyu, sprehodih naših pesjanov...:-))) 

(se opravičujem zaradi navedka, ampak se dan danes internetne strani tako hitro spreminjajo  :o )


Vidim, da maš dela z mano. No, da ti bo bolj jasno: lahko psarni Spiridom svetujem pri paritvah, kotitvah, razvoju mladičev (upam, da mi to dopustiš po 27 leglih izkušenj), sigurno PA NE PRODAJAM njenih psov. Ker jih ta psarna zelo uspešno sama prodaja. Kako, je njena stvar.  Ne napišem oglasa jaz. Torej mi ne podtikaj zadev, pri katerih nimam nič zraven. Vsakomur svetujem (tudi zgoraj omenjeni psarni), naj ne prodaja borderja v družinske roke, kar pa v resnici vzreditelji naredijo,na to pa res nimam vpliva. Na žalost.
In še enkrat te prosim, da svojo bujno domišljijo o meni in temu, kaj komu svetujem in kaj ne, zadržiš zase. Ker me tvoja domišljija o meni res ne zanima niti zabava (pa upam, da druge tud ne), branje po forumih o tem pa še bistveno manj.



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #12784 : 27 Avgust 2009, 23:50:35
Vidim, da maš dela z mano. No, da ti bo bolj jasno: lahko psarni Spiridom svetujem pri paritvah, kotitvah, razvoju mladičev (upam, da mi to dopustiš po 27 leglih izkušenj), sigurno PA NE PRODAJAM njenih psov. Ker jih ta psarna zelo uspešno sama prodaja. Kako, je njena stvar.  Ne napišem oglasa jaz. Torej mi ne podtikaj zadev, pri katerih nimam nič zraven. Vsakomur svetujem (tudi zgoraj omenjeni psarni), naj ne prodaja borderja v družinske roke, kar pa v resnici vzreditelji naredijo,na to pa res nimam vpliva. Na žalost.
In še enkrat te prosim, da svojo bujno domišljijo o meni in temu, kaj komu svetujem in kaj ne, zadržiš zase. Ker me tvoja domišljija o meni res ne zanima niti zabava (pa upam, da druge tud ne), branje po forumih o tem pa še bistveno manj.

glede domišljije in svetovanj in dejstev, priznam, ti ne segam niti do kolen  :-[ , upoštevam, da je forum javen, in če lahko ti "svetuješ" lahko svetujemo tudi vsi ostali  ???

ali pač nismo dovolj pametni  :-[ , ali če govorimo resnico  :-[ , če ne govorimo z istim jezikom  :-[ , ne prikimavamo  :-[ , ali kaj te moti  :-[






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12785 : 28 Avgust 2009, 07:59:56
Mislim,da se nekateri posti odmikajo od teme.
Vsekakor so med posameznimi linijami borderjev velike razlike v značaju.
To je eden od razlogov zakaj mora človek pred nabavo imet zelo dobro sliko o tem kaj namerava z njim počet, ter vse potencialne vedenjske specifike pasme ( ki so iste, lahko prednosti ali pomanjkljivosti za kakšno rabo in posameznega vodnika).
Border ni borderju niti malo podoben, čeprav sta oba rodovniške FCI vzreje in imajo starši obojih I vzrejno vrednost - tako kot se že vidno razlikujejo po zunanjosti se tudi manj vidno ob nakupu po značaju. Vsi pa imajo neke svoje, čeprav različne "fore".

Če se torej vrnemo k začetku te debate:
Prav zaradi tega je pri tej pasmi ŠE BOLJ kot pri ostalih NUJNO, da pes ima rodovnik in da potencialni kupec tako lahko preveri značaj prednikov  za več kot eno generacijo.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12786 : 28 Avgust 2009, 08:31:54
glede domišljije in svetovanj in dejstev, priznam, ti ne segam niti do kolen  :-[ , upoštevam, da je forum javen, in če lahko ti "svetuješ" lahko svetujemo tudi vsi ostali  ???

ali pač nismo dovolj pametni  :-[ , ali če govorimo resnico  :-[ , če ne govorimo z istim jezikom  :-[ , ne prikimavamo  :-[ , ali kaj te moti  :-[





Ti zaradi mene piši, kar te je volja in svetuj, komorkoli hočeš. Zato je forum. Ni pa namenjen temu, da pišeš, komu jaz kaj svetujem, ker tega ne veš. Ali pač? Bo zdaj jasno?



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #12787 : 28 Avgust 2009, 09:39:05
Deteljica, to zelo drži, da je treba poznat značaj prednikov za več kot eno generacijo. Iz genetike je tudi znano, da so dostikrat potomci bolj podobni (ni važno ali po zunanjosti ali po karakterju in ostalih lastnostih kot npr. zdravje) starim staršem ali tetam in stricem kot pa staršem ::). To dobro vemo tudi tisti, ki imamo že malo starejše otroke, kaj vse se dogaja med odraščanjem. Malček je bil najprej "cela mamica", na začetku pubertete je postal "cel očka", glej ga zlomka, ko pa že takorekoč odraste, pa kar nalepem ugotoviš, da je po karakterju kot dedek in malo tudi kot teta, pa tudi po postavi se je čisto spremenil ???. To so vse geni :P.
Koliko pa v resnici naredi tukaj vzgoja (otrok ali psov, ni važno ;) ?? Nekaj že:pri ubogljivosti, spoštovanju avtoritete, gotovo, veliko pomeni tudi način življenja (aktivnosti, dnevna rutina), ampak ... Kaj mislite tisti izkušeni z vzgojo že več psov in obenem poznate več njihovih prednikov, koliko je res vzgoja in šolanje naredilo iz vašega psa in koliko lastnosti je prinesel s sabo in jih postopoma razvijal, tudi neodvisno od vašega vpliva ???. Mislim, da še izkušeni genetiki in vzreditelji težko zanesljivo in preprosto odgovorijo na to vprašanje :-\.
Čeprav nimam nič proti mešančkom, ga sama pač ne bi nikoli imela, ker je absolutno velika prednost za lastnika psa dober rodovnik, ampak res dober in pa dober vzreditelj seveda. Tudi, če psa ne razstavlja in ne vem kaj še načrtuje z njim ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12788 : 28 Avgust 2009, 10:38:03
Čeprav nimam nič proti mešančkom, ga sama pač ne bi nikoli imela, ker je absolutno velika prednost za lastnika psa dober rodovnik, ampak res dober in pa dober vzreditelj seveda. Tudi, če psa ne razstavlja in ne vem kaj še načrtuje z njim ;)

Biti dobrr družinski pes je enako ali celo bolj zahtevna naloga kot biti tekmavalni pes.
Za odličnega tekmovanega psa so vodniki pripravljeni tolreriati cel kup motečih značajskih in vizualnih pomanjkljivosti , da je le pes v določenem delu res vrhunski :P. In kako so vsi človeški geniji po malem čudaški, velja to tudi za pse.
Družinski psi pa so velikokrat psihično enako ali bolj obremenjeni, njihovo vedenje je pogosto odvisno pretežno od genetike in manj od šolanja, nihče ne želi imeti za družinskega psa posebnega režima...
Zato  je enako pozornost in trud potrebno posvetiti izbiri družinskega psa, čeprav ne iščemo istih lastnosti kot z atekmovalnega, ravno tako moramo imeti jasno predstavo kaj bodo za psa v konkretni družini lahko posebni izivi (npr bolj dolgotrajna dnevna samota, majhni podivjani otroci, športni tip življenja laiuglajeni tip življenja, številna potovanja kakor bo pes šel zraven, ali pa kamor ne bo mogel zraven in bo torej  moral značajsko prenašati začasno ločitev od krdela, vselje ali neveselje do friziranja psov, oprema stanovanja in "čustvena navezanost" gospodinje na krhke predmete ali dragoceno pohištvo ipd cel kup specifik v vsaki družini, ki odločajo o optimalni pasmi in optimalnem psu).

Npr konkretno za borderje- mnogi ( ne pa vsi) so izjemno občutljivi na glasne zvoke. Taki res niso primerni za družine,kjer so navajeni burne komunikacije s kakšnim vpitjem in loputajem z vrati.
Večina borderjev iz pašnih linij lahko razvije čudno vedenje, če ima družina vrt ob katerem se podijo otroci ali vozi promet, da navedem dva možna primera nepotrebne napačne odločitve ob izbiri konkretnega mladiča, ki se jim da izogniti enostavneje s pametno izbiro kakor sofosticirano vzgojo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12789 : 28 Avgust 2009, 11:37:31
Moram pohvalit Kinološko zvezo Slovenije - v 4 dneh so mi izdali potrdilo za mladinskega prvaka v lepoti!  :)

Čestitke Tarinčki! ;D



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12790 : 28 Avgust 2009, 20:31:29
Da se še mal pohvalim  :-[

Danes je Witch na Hungarian open (hkrati tudi 1. državno prvenstvo Madžarske za boredr colije) zmagala v A3 teku, Polona s Šja je bila tretja, med njima pa bivša svetovna prvakinja Švedinja Jenny Damm.

Za ostale naše žal ne vem rezultatov, jih bodo prav gotovo sporočili kmalu!



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #12791 : 28 Avgust 2009, 20:42:21
Waaaaaaaaa bravo sestrica Witch :o :o :o :o :o :o :o



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #12792 : 28 Avgust 2009, 21:30:09
Čestitke vsem, še posebi Mateju z Witch  in Poloni s Šaj ( verjetno si njo mislila :-[)!!!!! :o :o :o


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12793 : 28 Avgust 2009, 21:59:45
Čestitke vsem, še posebi Mateju z Witch  in Poloni s Šaj ( verjetno si njo mislila :-[)!!!!! :o :o :o

itak....sem misnla Šaj :-[ :-[



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #12794 : 29 Avgust 2009, 09:41:46
Vsekakor so med posameznimi linijami borderjev velike razlike v značaju.
To je eden od razlogov zakaj mora človek pred nabavo imet zelo dobro sliko o tem kaj namerava z njim počet, ter vse potencialne vedenjske specifike pasme...

Po mojem predvsem, DA misli nekaj z njim pocet :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12795 : 30 Avgust 2009, 14:38:06
 8) Bravo naši agilitaši  :o  :)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #12796 : 30 Avgust 2009, 21:18:40
Če nam rjava ni bila naklonjena, se je izšlo za seal&white  :o

Neli (Gingerbell Zio Frank & Flamina Morning Sunshine)




lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12797 : 30 Avgust 2009, 22:00:55
No, Witch in Mateju je danes uspel na HO še en zmagovit agility tek, oba agility teka, kjer sta zmagala, sta odsodila sodnika letošnjega svetovnega prvenstva. Witch je bila danes v jumpingu tudi tretja, mislim, da je bila tretja tudi včeraj v enem jumpingu. Kal je bil danes v agilityju četrti, če sem prav slišala pa je bila včeraj Buffy tudi četrta v agilityju. Šja je baje skoz stala na stopničkah, ne vem pa točno rezultatov.



BCk

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #12798 : 30 Avgust 2009, 23:18:46
hej! zanima me kdaj so se vašim borderjem naravnali uhlji? moja psička ima že dober mesec enega polspuščenega in drugega dvignjenega - vendar ne popolnoma, vršiček vedno plapola :-D meni je sicer skrajno simpatično kako uhlji valovijo v vetru... ampal me zanima, če je bilo tudi pri drugih na začetku kaj zmede. stara je 5 mesecev...
kadar je zelo pozorna se dvigneta oba, vendar pade le eden

LP, m&k



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #12799 : 30 Avgust 2009, 23:34:16
Lapi,super novičke!!!! :o :o

Bravo!! :o Še enkrat čestitke vsem!!! :o :o :o

BCk, ušesa se "umirijo" potem ko se zobki zamenjajo. Je pa zmeda čisto običajna. :D


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12800 : 31 Avgust 2009, 09:51:03
Petrca, hvala za rezultate in čestitke vsem!

Sicer je bilo na tekmi prijavljenih 30 smallov, 28 mediumov in 104 largi, če sem prav videla po štartni listi.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #12801 : 31 Avgust 2009, 10:00:20
Če nam rjava ni bila naklonjena, se je izšlo za seal&white  :o


Super! Ena barva več pri nas.  :o Me pa zanima, kako to zgleda v Živo. ;D


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12802 : 31 Avgust 2009, 10:11:41
Petrca, hvala za rezultate in čestitke vsem!

Rezultate sem si prepisovala sproti. Drugi jumping large so bili samo rezultati borderjev, ker je tisti tek štel tudi za naziv BC Champion (kombinacija 2J in 4A). Tretji agility je imel podelitev CACIAG in res. CACIAG. Zmagovalec kombinacij 2A + 3J + 4J je dobil HP Photoprinter.

Prepisala sem si vse slovenske rezultate (razen 4. agility in jumping), vključno s časom in KT  :D.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12803 : 31 Avgust 2009, 10:52:40
Jaz za nedeljo sploh nisem šla gledat rezultatov tako da ne vem točno, kako smo se uvrstili, ko je petrca šla domov  :-[. Sva bili pa z Veni peti v agility teku popoldne (sem najprej mislila, da podeljujejo za jumping pa sem bila potem čisto presenečena, ko sem videla, da je agility - pa še cone niso bile takoj spuščene, tako da sem še bolj vesela).

Mislim, da sta bila v jumpingu Matej in Witch tretja (nisem sigurna). Prehitela sta ju dva Finca. En je bil ta, ki je vodil lani po prvem teku na svetovnem (je razturaval celo tekmo  :o).


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #12804 : 31 Avgust 2009, 11:06:55
Ja, v jumpingu sta bila tretja. V agilityju pa prva  :o



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12805 : 31 Avgust 2009, 11:13:37
Ja, v jumpingu sta bila tretja. V agilityju pa prva  :o

 :o :o Zakon...


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #12806 : 31 Avgust 2009, 11:15:55
Jaz za nedeljo sploh nisem šla gledat rezultatov tako da ne vem točno, kako smo se uvrstili, ko je petrca šla domov  :-[.

Sej bodo on-line rezultati  ;)


Se mi zdi, da smo Slovenci kar nekaj nagrad pobrali  :o.

ČESTITKE vsem  ;D


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12807 : 31 Avgust 2009, 11:19:42
Ja, v jumpingu sta bila tretja. V agilityju pa prva  :o


Ob pravem času u top formi , bi se reklo temu  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #12808 : 31 Avgust 2009, 11:24:28
Super! Ena barva več pri nas.  :o Me pa zanima, kako to zgleda v Živo. ;D

Temno rjavo s prelivanjem črne in malo svetlejših rjavih odtenkov  ;D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12809 : 31 Avgust 2009, 16:30:17
Temno rjavo s prelivanjem črne in malo svetlejših rjavih odtenkov  ;D


U, za tole barvo pa prvič slišim...Zanimivo...Kako pa je po slovensko?
Ja, le kako izgleda v živo, me matra firbec. :)

Pa čestitke vsem agilitašem! Bravo, super ste! ;D