Border Collie

Lisa · 3993003

Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #13050 : 25 Oktober 2009, 20:23:43
Tudi z naše strani čestitke vsem agilitašem in pastirčkom :)



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #13051 : 25 Oktober 2009, 20:51:38
Čestitke vsem!



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13052 : 25 Oktober 2009, 21:25:03
Čestitke!  :o


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #13053 : 26 Oktober 2009, 07:25:29
Se od nas cestitke vsem!!  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #13054 : 26 Oktober 2009, 07:30:38
Čestitke vsem agilitašem in pastirjem  :o


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13055 : 26 Oktober 2009, 09:13:00
Čestitke vsem,

Mi smo bili tudi v soboto na agility tekmi v Zagrebu, kjer je bila Meg grozna  >:( in zakaj ???, pred prvim agility tekom mi je v avtu pojedla burek in buhtelj in zato je imela slabo vest, da me še pogledala ni. >:( še dobro da ji ni želodec počil.


A veš zakaj je pojedla vse v avtu   :P
Ker je slišala, da sodnik ne bo dovolil hranjena na poligonu  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13056 : 27 Oktober 2009, 10:33:08
Ali ima kdo kakšno dobro idejo, kako zaposliti borderčka, ki se mu trga od dolgočasja. Po možnosti tako, da se bi lahko zabaval sam brez prisotnosti lastnika. Glede na to, da je vse več borderjev pri lastnikih, ki so prepričani, da je za psa povsem dovolj dvajstminuten sprehod na dan (če je lepo vreme in če imajo slučajno čas), bo verjetno koristilo še komu.
Problem: zdolgočasenemu borderčku je postala paša prava strast. Težava je v tem, da sem ovca jaz na mopedu, kraj dogajanja pa ni travnik ampak prometno območje okrog trgovskega centra. Smo se pogovorili z lastniki, obljubili so, da bo pes zaprt v pesjaku, ker ograja okrog vrta ne zaleže več. Kar sicer meni zadošča, psu pa se bo samo še bolj trgalo. Lastnikom sem povedala, da pes nujno rabi zaposlitev, ampak kaj konkretnega, s čim bi se lahko samozaposlil (razen z delanjem škode) pa nisem imela, lastniki pa še manj.
Ok, jasno je, da bi bila najbolj elegantna rešitev zamenjava lastnika. a to verjetno ni izvedljivo.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13057 : 27 Oktober 2009, 11:06:34
Jaz mojima vsako jutro preden grem od doma napolnim konge, v stare zokne in štunfe natlačim priboljške, iz starih rjuh naredim iste take vozeljčke s hrano,
na tla dam kartonasto škatlo in po tleh zmečkan papir za trgat, pa v plastenke namečem briketke. Pa še mala vseeno kdaj kaj uniči. :) Pa je kr lepo zaposlena vsak dan, ampak pri njej niti ni to problem, ker ni toliko povezano z daljšo odsotnostjo.

Moja rada grize tudi kake košare lesene :-[, seveda niso dovoljene, tako da če jih ravno ne skrbi preveč za zdravje psa, mu naj nastavijo kako ali pa kaj lesenega. :o
Drugače pa je pašnja motoristov in ostalega ziher zelo zanimiva, ko jo pes enkrat okusi. Dvomim da bi mu bilo tole grickanje tako zanimivo, vseeno mu naj preprečijo izhode.
Kolegica svojemu nastavi tudi plastične lončke od rož.
Najboljše da mu pripravijo tak poligon za zabavo vsak dan, ampak moraš malo menjevat, drugače jim ni več zanimivo, če je vedno isto! :D
Najbolj se zamotijo in zmatrajo, če morajo hrano iskati, po možnosti na nenavadnih mestih in stalno drugje.
Drugače pa mi nič ne pade na pamet s čim bi se pes sam zaposlil, pa da ni nevarno ali škodljivo.
Naj mu vsaj malo poklikajo zjutraj ali pa mečejo žogico ali frizbi par minutk.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13058 : 27 Oktober 2009, 11:40:58
Rabil bi nekaj za laufat. meni je na pamet padlo samo to, da bi ga naučili spuščat žogco po klancu, pa imajo na vrtu vse ravno.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13059 : 27 Oktober 2009, 11:57:53
Najbolj se zamotijo in zmatrajo, če morajo hrano iskati, po možnosti na nenavadnih mestih in stalno drugje.

Potem se pa čudiš, da ti krade s pulta.  :P

Kaj če najdejo koga, ki bi bil pripravljen s tem psom kaj delati? Ali naj najamejo kakšne sprehajalce...  :-\


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13060 : 27 Oktober 2009, 12:51:09
Potem se pa čudiš, da ti krade s pulta.  :P


 :o :D

Hahaha, pa res! Čeprav v lonce je nisem skrivala. ;D
Mimi misli, da je celo stanovanje en brlog, njena naloga pa izbezat hrano in jo delit! Vsaj kolegialna je in podeli z Lono naropano. ::)


Lananbela, še celo za borderja ne vem, če bi mu bilo tisto žogo sam lovit, bi se naveličal. :D
Lahko mu pa obesijo kaki štrik z žogo iz stropa boksa, pa naj lovi, samo ne previsoko, da si še kaj ne polomi. ;D


Meni je najbolj všeč Petrčina ideja, če nimajo časa, pa naj najdejo koga, ki ga ima...



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13061 : 27 Oktober 2009, 12:56:59
Ko postane border obseden s pašo nekih objektov po mojih izkušnjah ni dejavnosti,ki bi lahko konkurirala.
Pomagalo bi temu psu samo,da se mu prepreči vizualni stik s prometom oz gibanji, ki ga spravijo v pašno razpoloženje- se pravi boks mora biti pokrit, zaprt v smeri ceste. Če bo videl promet ni igrače, ki bi ga preusmerila s paše v drugo zaposlitev.
Seveda potrebuje pes dnevno tudi vsaj 2 x animacijo od tega enkrat cca min dobro uro ure dela dnevno. Bilo kakšnega . Ampak vsaj na začetku mora bit to stran od možnih pašnih objektov.
Ne bo pa niti 24, 50 ur dela ali tekanja zmanjšalo njegove obsedenosti s pašo kadar bo za to nastopila priložnost. Za ta del pa se da ščasoma vnesti disciplino,če vse drugo štima.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13062 : 27 Oktober 2009, 13:25:27
Kaj pa kak spring-pole?



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13063 : 27 Oktober 2009, 13:33:17
Ni nujno, da mu je dolgčas, da začne pasti avtomobile, motorje. Povej latnikom, da naj ga zaprejo not, ko se ne ukvarjajo z njim ker ga bo zbil motor.
Jaz sem svojega odvadila paše vsega razen motorjev, zvok mopeda jih tako ziritira, da si enostavno ne morejo pomagat.  ;D 



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13064 : 27 Oktober 2009, 14:20:30
Klinc, ko so pa taki povsem neborderski lastniki. Dalo se jih bo prepričati, da prekrijejo boks, to že. (hvala Deteljica). V hišo vzeli ga verjetno ne bodo, bom pa predlagala. predlagala jim bom, naj dobijo koga, ki bi se ukvarjal z njim, samo težko bodo dobili koga, ki bi mu bil kos - enkrat je menda nekomu že ušel. In enkrat ga je že zadel avto, ko je pasel kolesarje (potem je bil par mesecev mir pred njim, lahko je bil na neograjenem dvorišču in ni dal tace na cesto.) In res ga nič drugega ne vznemiri tako kot motor. za kolesarjem samo mogoče malo steče, avtomobili niso zanimivi, ampak ko sliši moped pade v trans, tako se skoncentrira ko leta okrog, da avtomobilov sploh ne registrira, sposoben je zaokrožit  čez cesto prav pred avtomobili, se uleči sredi ceste, če se ustavim.... V bistvu pase fenomenalno.
samo žal. Lastniki se dve + uri na dan z njim ukvarjali ne bodo, pes jih ne uboga že zdaj in  se  slabša...meni smrdi na bližnjo katastrofo.
Kaj je spring pole?


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13065 : 27 Oktober 2009, 14:25:49
Samo more bit ta pravi motor, da ga tako vznemiri! ;D Skuterji so najboljši, ker najbolj brenčijo, kakšen orenk motor jih sploh ne vrže s tira.

A je samec al samička?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13067 : 27 Oktober 2009, 16:31:26
http://www.youtube.com/watch?v=4PcL6-mjRNk

Lanabela-kaj pa če jim predstaviš nekaj borderskih lastnikov z njihovimi borderji in jim ti pokažejo kako animirajo svojega psa in jim povejo koliko dela na dan?...Ker če jim je kaj do psa, se bodo pomatrali in začeli delat...Če niso zmožni tega, ga bodo mogoče oddali, pa morali bi nekomu ki pasmo pozna.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #13068 : 27 Oktober 2009, 16:39:10
Na agility ali kaj takega verjetno ne bi šli, a ne?  :-\



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13069 : 27 Oktober 2009, 17:09:49
čara, saj so se občasno srečali na sprehodu in se pogovarjali, pa ni bilo nobenega haska. Na agility ne morejo, celo če bi hoteli, ker bi morali začeti od male šole naprej. Pa vozit bi ga morali nekam, kjer imajo vadbišče neprodušno zaprto, da ne bi stegnil na cesto. Če bi imeli čas seveda. Edina rešitev, ki jo vidim je, da skušajo oddati psa. tega pa zaenkrat nočejo niti slišati.

Filmček je pa... :D Nekaj takega bi bilo za cucka super.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #13070 : 27 Oktober 2009, 18:02:07



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #13071 : 27 Oktober 2009, 20:07:54



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13072 : 27 Oktober 2009, 21:20:26
Če bi obstajala enostavna rešitev, kako borderje odvadit paše razno raznih premikajočih se predmetov, najbrž ne bi imelo toliko lastnikov problemov z tem. Če pa je problem le v tem, da se lastnikom ne da ukvarjat z psom pa itak ni pomoči. Zelo čudno se mi zdi, da pes kar beži, jaz mojega lahko pustim pred hišo, ki nima ograje pa ni še nikoli nikamor šel, ko prevoha vse vogale, se vsede pred vrata in čaka, da ga bo kdo spustil not.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13073 : 27 Oktober 2009, 21:29:43
Sicer ni fino pse oddajat, ampak v tem primeru bi biloto najbrž najboljša rešitev- če bi le našli koga z več entuziazma, kot so sami.
V nasprotnem primeru bo nekega dne končal precej ploščat. Zadovoljen pa s takim tipom življenja (boks in sprehod al pa minimum zabave) itak ne bo nikoli.
Kakor je to res ena simpl pasma za vse, ki vsaj nekaj delajo, bo vedno več problemov zaradi naraščoječe popularnosti ( in dvoriščne vzreje).
Dodatna težava je,da večina šteparjev,ki proizvajajo nerodovniške pse ima osnovno vzrejno bazo oplemeniteno z original delovnimi psi - večinoma takimi, ki so jih nabavili direkt pri angleških živinorejcih in imajo poudarjen nagon paše.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #13074 : 27 Oktober 2009, 21:41:35
Se mi zdi, da tole:
http://www.youtube.com/watch?v=4WBxBtM9q34
Ena neumesna... Tole je napačna uporaba spring pola, pes mora imeti zadnji dve nogi na tleh. ;)  Če bo pesjak pokrit se psu komot namontira en spring pole notri. Na strop pritrdiš vzmet, na vzmet pa igračo in to je to. Poznam nekaj borderjev, ki ga obožujejo samo ne najdem slik ta moment. Vredno je vsaj probat, je poceni, pes se pa lahko sam zabava z njim.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13075 : 28 Oktober 2009, 12:18:21
Lahko mu pa ovce kupijo :P :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13076 : 29 Oktober 2009, 11:55:13
Hvala. Zaenkrat je rezultat tak: pes je zaprt, pesjak so tam kjer se vidi na cesto pokrili, obesili so mu not igračo. Če bodo naredili še kaj drugega od predlaganega pa ne vem.
Isla, saj pes je ostal na dvorišču, če ni bilo na cesti nič zanimivega. sam od sebe se ni šel potepat in kar nekaj časa je "pasel" samo v mejah svojega vrta in dvorišča - tudi na neograjenem delu. Enkrat ga je zadel avto, potem je bil pa priden. Pred kakšnimi 14 dnevi pa je spet začel uhajati in potem je bil vsak dan hujši. Nazadnje je ušel tudi, ko je bila lastnica zraven. Jo sploh ni več registriral.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13077 : 29 Oktober 2009, 12:07:09
Ravno včerej zvečer sem srečala enega strica z borderjem na fleksu,ki me je vprašal, če jaz mojega tudi ne morem nikol spustit. Daya namreč imam zdaj ves čas na štriku,da ne divja po gozdu, ker je šepal.
Mi je zaupal,da mu ga neštetokrat odpeljejo na gmajnice, ker takoj ko ga spusti teče do najbližje ceste- lahko tudi več kot  km stan od njega in tam pase avte (po robu cestišča). Pogostose najde "dobra duša", ki ga proglasi za igubljenega in odpelje v zavetišče, še preden ga on dohiti(baje sicer pozna njegove najbolj pribljubljene točke in če ni predaleč se vse v redu konča- ga pravočasno najde in ga sploh ne bi motilo  ::)).
Zdaj se je baje naveličal hodit na gmajnice in plačevat, pa ga ne spušča več.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #13078 : 29 Oktober 2009, 16:23:34
Še malo, še par dni...do novih borderskih kepic ;D se bom potrudila in objavila kakšno slikico tamalih :-*


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13079 : 29 Oktober 2009, 19:15:53
Ravno včerej zvečer sem srečala enega strica z borderjem na fleksu,ki me je vprašal, če jaz mojega tudi ne morem nikol spustit. Daya namreč imam zdaj ves čas na štriku,da ne divja po gozdu, ker je šepal.
Mi je zaupal,da mu ga neštetokrat odpeljejo na gmajnice, ker takoj ko ga spusti teče do najbližje ceste- lahko tudi več kot  km stan od njega in tam pase avte (po robu cestišča). Pogostose najde "dobra duša", ki ga proglasi za igubljenega in odpelje v zavetišče, še preden ga on dohiti(baje sicer pozna njegove najbolj pribljubljene točke in če ni predaleč se vse v redu konča- ga pravočasno najde in ga sploh ne bi motilo  ::)).
Zdaj se je baje naveličal hodit na gmajnice in plačevat, pa ga ne spušča več.

Ha, ha tega sem tudi jaz enkrat skoraj odpeljala! Na pst se sprehajam in vidim en border divja proti cesti z maretom oba na enkrat zavpijeva prostor in pes se je res dal na prostor, potem pa počasi puzal do roba ceste in tam obstal in čisto divje spemljal promet. Tace je imel na cesti! Pogledam okrog in vidim da z hitrim tempom prihaja en prešvican tip in ga vprašam če je pes njegov pa mirno pravi, da ja, da on vedno tako ureja promet.  ::) Baje ga je kupil na neki kmetiji.

@agility loving girl
Kakšne nove kepice?