Border Collie

Lisa · 3993201

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13080 : 29 Oktober 2009, 19:23:11
No pa ga le ima na fleksu, štrikcu. Samo še v kak tečaj se vpiše pa je zmagal. :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13081 : 29 Oktober 2009, 21:56:38
@agility loving girl
Kakšne nove kepice?

Mistine?  :D :D


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #13082 : 29 Oktober 2009, 22:18:54
Jaa, Mistine :) Bo Andrejina Meg babica..
ni vrag da bom skoraj vsak dan tam, ko bodo pa tako blizu mojega doma :D


Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #13083 : 30 Oktober 2009, 09:16:55
No, pa da dodam malo novih fotk mojih dveh pesjanov. Griff hitro raste, nagaja Niku, se izredno rad crklja in laufa kot zmešan.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13084 : 30 Oktober 2009, 09:23:38
 ;D Kakšen borec :)



Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #13085 : 30 Oktober 2009, 09:26:15
;D Kakšen borec :)

Ja, v amalih flaškah je strup  ;D



da boss

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
  • only border collie is a border collie
Odgovori #13086 : 30 Oktober 2009, 11:57:35
Sta pa ful luštkana...
...pa hotu sem vprašati koliko je star škot

My border collie is BLACK, WHITE & SMART.


da boss

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
  • only border collie is a border collie
Odgovori #13087 : 30 Oktober 2009, 11:59:58
Sta pa ful luštkana...
...pa hotu sem vprašati koliko je star škot

My border collie is BLACK, WHITE & SMART.


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #13088 : 30 Oktober 2009, 12:10:08
upam da nikec ne bo huda....škot je star 10let in pol



Bloom

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #13089 : 30 Oktober 2009, 16:30:38
Jaz sem lastnica 4,5 mesecev stare borderke.
In ker še niste odprli teme namenjene temu čudovitemu ovčarju,jo bom jaz.Torej,tukaj ste vabljeni vsi,ki ste ljubitelji ali lastniki te pasme,da poveste izkušnje ali kaj drugega v zvezi s to pasmo.

Lp,Lisa

Ravo to je pa starost sedaj moje Bloom ( border collie) vendar imava nekaj težav. zato prosim za nasvete.
Pozdravljeni. Rad bi vas vprašal glede vaših izkušenj z border colliji. Sem latnik psičke Bloom in je stara štiri mesece in pol. ker na našem malem vrtu ni prostora za ovčko se kratkočasiva s staro nogometno žogo.ko hodiva na sprehode jo naložin v avto in odpeljem na Sorško polje kjer je nekaj večjih travnikov ali pa kam drugam v naravo kjer ni prometa- kajti promet je njen problem. Po ulici ni sposobna hodit. Upira se z vsemi štirimi, boji se avtomobilov kolesarjev mopedistov ljudi v okolici. Ne zamoti je niti igrača, niti priboljški kot so sirčki slastni goveji briketi…. Mislil sem da bo strah postopoma izzvenel, pa se vse le stopnjuje. Na začetku je šlo nekako s skupinskem sprehodom ( imamo še pritlikavo šnavcerko) sedaj pa niti z njo noče več na okrog. Ne pridemo niti do konca domačega dovoza ko sliši kak avto , se vsede in se trese kot šiba na vodi.
Ko je v avtu je korajžna. Ni kaj. Laja na vse kar se premika mimo. Zunaj pa kot bi ji srce padlo v hlače.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13090 : 30 Oktober 2009, 19:00:26
A si prepričan, da se psica res boji avtomobilov in da ne gre samo za eno obliko paše?



Bloom

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #13091 : 30 Oktober 2009, 20:58:04
ja. če sva dlje od doma prav koplje po asfaltu . grabi jo panika, ko jo pripravim v položaj sedi da bi jo pomiril se trese kot šiba na vodi in ponavadi greva domov tako da jo nesem v naročju ker se mi zdi da bi si sicer šapke poškodvala z vlečenjem po cesti.
danes niti na sprehod nisva šla ker je nisem mogel pripravit niti do konca dovoza. ne na briket ne na sir ne na igračo.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13092 : 30 Oktober 2009, 21:13:42
Mogoče vam lahko z nasveti pomaga vzreditelj?

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13093 : 30 Oktober 2009, 22:04:35
A ko je not v avtu pa laja ven? Meni je tudi tole čudno za takega mladička... :(

A je tudi drugače zelo prestrašene sorte ali samo na cesti?



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #13094 : 30 Oktober 2009, 22:32:57
Bloom, jaz ti priporočam, da sprehode opravljate samo stran od ceste, da tamala spet pridoibi samozavest in se znebi straha. Potem, pa počasi (pa res počasi) začnete sprehajat vedno bližje ceste. Avtomobili so za tako malega mladička preveliki in preglasni. Večina se jih boji. Za spoznavanje ceste  bo še dovolj časa.
Je pa pri mladičku, ki je bolj plašne narave( takih je  veliko) treba veliko potrpljenja in dela. Verjetno bo takšna ostala celo življenje.

Iz katerega legla pa je?


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13095 : 30 Oktober 2009, 23:44:06
Pa nagrajuj vsakič, ko bo šla mimo kolesa, tekača itd brez, da bi trznila oz se vstrašila. S seboj nosi hrano ali igračko za nagrado.
Drugače pa se tudi meni zdi čudno, da je psička tako prestrašena (očitno imam drugačne izkušnje kot mina), borderji sicer so bolj plašni psi ampak še nisem srečala niti enega, ki bi imel takšen paničen strah. Vzreditelji ponavadi poskrbijo za primarno socializacijo...



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #13096 : 31 Oktober 2009, 00:09:14
Pa nagrajuj vsakič, ko bo šla mimo kolesa, tekača itd brez, da bi trznila oz se vstrašila. S seboj nosi hrano ali igračko za nagrado.
Drugače pa se tudi meni zdi čudno, da je psička tako prestrašena (očitno imam drugačne izkušnje kot mina), borderji sicer so bolj plašni psi ampak še nisem srečala niti enega, ki bi imel takšen paničen strah. Vzreditelji ponavadi poskrbijo za primarno socializacijo...

Isla,  poznaš, poznaš. :P Naša Sky ni šla preko praga, na sprehodu ni hotela hodit,... bala se je vsega ( in se še vedno, a z leti je vedno lažje). Tukaj ne gre zato, ali je bila primarna socializacija primerna. Gre pač zato, da je psička zelo plašna. Sem srečala že veliiiiko plašnih borderjev, tako samcev, kot samic.


Bloom

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #13097 : 31 Oktober 2009, 08:23:06
Isla,  poznaš, poznaš. :P Naša Sky ni šla preko praga, na sprehodu ni hotela hodit,... bala se je vsega ( in se še vedno, a z leti je vedno lažje). Tukaj ne gre zato, ali je bila primarna socializacija primerna. Gre pač zato, da je psička zelo plašna. Sem srečala že veliiiiko plašnih borderjev, tako samcev, kot samic.

Takole stoji stvar. maldička sem dobil v Lj. stara je bila točno dva meseca. oddajali so jo ker je bil baje nekdo v družini " alergičen na dlako" Torej sem že drugi lastnik če ne štejemo vzreditelja.Iz legla so jo vzeli komaj pri sedmem tednu kar je verjetno tudi pustillo svoj pečat. V zakonu nekje piše da se lahko šele pri devetem tednu vzame psici mladička ( ostale iz legla je vzreditelj oddal že pri šestih tedenih).Kdo je vzreditelj mi nočejo povedat ali pa mogoče nisem dovolj jasno vprašal prejšne lastnice ( ker me ima da bi ga...) Nisem pa iskal kaj posebno razstavnega da bi potreboval papirje. Sicer pa prav vsi jo imamo srčno radi, meni travnik še bolj ustreza kot pa mestne ulice pa še kje kake ovčke srečava je pa še bolje. Hodiva v malo šolo v crngrob pri Škofjaloki in z ostalimi mladiči se prav lepo razume čeprav je bila na začetku precej zadržana. Pa še to- biva v hiši tako da nikoli ni sama,



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13098 : 31 Oktober 2009, 10:45:16
Iz legla so jo vzeli komaj pri sedmem tednu kar je verjetno tudi pustillo svoj pečat.

Oddaja pri sedmih tednih je zame čisto OK. Posebno, če mladič prihaja iz nezdravega okolja (šteparjem je pa itak vseeno, kje imajo mladiče in kaj se z njimi dogaja).

Kdo je vzreditelj mi nočejo povedat ali pa mogoče nisem dovolj jasno vprašal prejšne lastnice ( ker me ima da bi ga...) Nisem pa iskal kaj posebno razstavnega da bi potreboval papirje.

Žalostno, da se ljudje odločajo jemati mladiče pri šteparjih... Potem se pa čudijo, da je pes prestrašen in nič podoben pasmi, ki naj bi jo vzeli (pa govorim na splošno, ne zdaj prav za ta primer oziroma pasmo). Ni treba iskati razstavnega, da si kupiš psa z rodovnikom (rodovnik ti ponudi precej več kot samo udeležbo na razstavi - tako kar se tiče zdravja kot tudi samega karakterja psa).

Mogoče je imela pri "vzreditelju" ali prvih lastnikih kakšno res slabo izkušnjo pa ji je to pustilo posledice. Ali pa je, tako kot pravi minči, tako plašna že po naravi.

Kaj pa pravijo v mali šoli na ta problem?

Drugače pa svetujem isto kot minči in isla... Sprehajajte tam, kjer se ne počuti ogroženo. Na privajanju na avtomobile pa lahko začnete doma. Najprej pred hišo, potem pa, ko ji je to OK, vedno bližje cesti. Ne je siliti v nekaj, kar ji ne odgovarja, ker boste vse skupaj samo še poslabšali.


Bloom

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #13099 : 31 Oktober 2009, 13:38:37
Oddaja pri sedmih tednih je zame čisto OK. Posebno, če mladič prihaja iz nezdravega okolja (šteparjem je pa itak vseeno, kje imajo mladiče in kaj se z njimi dogaja).

Žalostno, da se ljudje odločajo jemati mladiče pri šteparjih... Potem se pa čudijo, da je pes prestrašen in nič podoben pasmi, ki naj bi jo vzeli (pa govorim na splošno, ne zdaj prav za ta primer oziroma pasmo). Ni treba iskati razstavnega, da si kupiš psa z rodovnikom (rodovnik ti ponudi precej več kot samo udeležbo na razstavi - tako kar se tiče zdravja kot tudi samega karakterja psa).

Mogoče je imela pri "vzreditelju" ali prvih lastnikih kakšno res slabo izkušnjo pa ji je to pustilo posledice. Ali pa je, tako kot pravi minči, tako plašna že po naravi.

Kaj pa pravijo v mali šoli na ta problem?

Drugače pa svetujem isto kot minči in isla... Sprehajajte tam, kjer se ne počuti ogroženo. Na privajanju na avtomobile pa lahko začnete doma. Najprej pred hišo, potem pa, ko ji je to OK, vedno bližje cesti. Ne je siliti v nekaj, kar ji ne odgovarja, ker boste vse skupaj samo še poslabšali.

Nikar tako zelo ne kujte rodovnika v zvezde kot da če ima rodovnik je pa pes imun na vse tegobe tega sveta. Ni to prva psička ki jo imamo. smo imeli Chow chowko prišla je iz celjskega, bila prvak razreda mladih poblela nekaj cac-ov in cacib-ov opravila vzrejni pregled, z nasveti vzrejne komisije smo ji poizkali ženina in prav vsi mladički so imeli prirojeno displazijo kolkov. Kronične težave skožo in odlakanostjo, evtanizirana ko je bila stara 7 let zaradi tumorja po treh operacijah.Rodovniku navkljub. naslednja chow chowka je prišla iz italije. zakonca smo poznali ker sta redno razstavljala. pri treh mesecih smo vedeli za displazijo slikali smo jo pri šestih.evtanizirana ko je bila stara 8 let ravno tako zaradi tumorja. rotvwailer: domači vzreditelj iz domžal, z vedenjskimi motnjami (nervozno leglo ( saj psica je bla čist o.k. sam fotr je bil kronično penast)) Noben od teh psov ni bil kupljen pri šteparjih tako da žalostno da danes ne veš kje boš potegnil ta kratko ali pri šteparjih ali pri priznanih vzrediteljih.

lepa hvala pa za nasvete. ravnal se bom po njih in še naprej spremljal temo. čeravno je mala plašna jo imamo radi in verjamem da bo postala pravi pastirica. bolje da je plašna kot pa da spet zbiramo pogum kdaj jo odpeljati saj veš kam...



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13100 : 31 Oktober 2009, 13:51:29
Rodovnik sam po sebi ni garancija za zdravje, temveč omogoča, da preverimo prednike, njihovo zdravstveno stanje, značaj, videz. Če človek te možnosti ne izkoristi, je rodovnik prav malo vreden. Če pa se človek zaveda, kaj mu rodovnik omogoča, je pa to zlata vreden dokument, saj je samo z njim lahko nakup psa preudarno dejanje.

Pri pasemskih psih brez rodovnika pa možnosti preverjanja ni, ker predniki niso znani.

Glede displazije pri vašem leglu chow chowov, a psice in samca niste pregledali pred paritvijo?




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13101 : 31 Oktober 2009, 14:44:29
Nikar tako zelo ne kujte rodovnika v zvezde kot da če ima rodovnik je pa pes imun na vse tegobe tega sveta. Ni to prva psička ki jo imamo. smo imeli Chow chowko prišla je iz celjskega, bila prvak razreda mladih poblela nekaj cac-ov in cacib-ov opravila vzrejni pregled, z nasveti vzrejne komisije smo ji poizkali ženina in prav vsi mladički so imeli prirojeno displazijo kolkov. Kronične težave skožo in odlakanostjo, evtanizirana ko je bila stara 7 let zaradi tumorja po treh operacijah.Rodovniku navkljub. naslednja chow chowka je prišla iz italije. zakonca smo poznali ker sta redno razstavljala. pri treh mesecih smo vedeli za displazijo slikali smo jo pri šestih.evtanizirana ko je bila stara 8 let ravno tako zaradi tumorja. rotvwailer: domači vzreditelj iz domžal, z vedenjskimi motnjami (nervozno leglo ( saj psica je bla čist o.k. sam fotr je bil kronično penast)) Noben od teh psov ni bil kupljen pri šteparjih tako da žalostno da danes ne veš kje boš potegnil ta kratko ali pri šteparjih ali pri priznanih vzrediteljih.



Zakaj pa ste vzreli rotweilerja , če ste vedeli da je "oče bil kronično penast"  ??? ?
Ne zdej nakladat kako ni rodovnik nobena garancija. Seveda je- če ima pes v rodovniku penatega očeta je garancija,da bo penast,a ne?
In če imajo starši displazijo jo imajo najbrž trudi mladiči (in ne mi zdaj razlagat, da je starši čovi niso imeli, leglo pa čudo čudno, vsi displazični  ::) )
Dobili ste torej točno to kar ste si izbrali  8) .
Če pa pes nima rodovnika pa ne veš kdo je oče, niti kakšen bo pes- npr da bo preveč plašen  :-X .

Zgodbi o drugih lastnikih sicer ne verjamem, ampak ni bistveno  ::). Kar za naveličat se mladička traja navadno le več kot dva tedna do oddaje.

Glede plašnosti - eni psi so pač plašni  :-\ . So zanič  :(. Če imaš srečo gre z leti na boljše, čisto dobro pa ni nikoli . Sprijazni se, da imaš pač driskastega psa in upaj da se bo z leti čim bolj stabiliziral. Če pa hčeš to dosečt, jo ne rini tja kamor jo je strah in ne posvečaj njenim problemom prevelike pozornosti. V kolikor ima vsaj močne nagone, jo boš ščasoma lahko preusmeril v kaj njej zabavnega ob počasnem dodajanju motenj.

V bodoče pa kupi raje spet psa z rodovnikom in za spremembo pred nakupom rodovnik tudi preberi  ;) in se pozanimaj o zdravju in vedenju napisanih prednikov- kajti temu rodovnik služi.To ni garancjski list ampak zbirka podatkov za lažjo odločitev o primernem leglu  :P.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bloom

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #13102 : 31 Oktober 2009, 16:51:31
kolko je blo meni znano glede paritve tako chow chowke kot kot rotwailerje je le to nekdo odobril. mi nismo samo poiskal kar enga samca ampak smo dobili predlog ta in ta samec za to samico s strani vzrejne komisije. za to mi ne bulat neki  ker je šlo vse po proceduri tudi obvezno slikanje kolkov.
sem pa prašal za nasvet. kako naj moji psički najbolj pomagamam ker je takšna kakršna je ( mnenje o rodovnikih ne štejejo ker nazaj časa ne morem vrtet). tako da če ma kdo kak nasvet ga rad sprejmem, komentarje na račun rodovnika pa obdržte zase. vzreja nerodovniških psov ravno tako košta kot rodovniških in ne vem zakaj bi bili psi brez rodovnika slabše tretirani kot ostali plemenjaki?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13103 : 31 Oktober 2009, 17:03:42
Bulat si sam začel in trosiš takšne neumnosti, da ni čudno, če se kotijo rodovniški psi s kupom genetskim napak, saj se vzreditelji kot si med drugim tudi ti ne pozanimajo dovolj, da bi zagotovili zdravje potomcev.

Paritev je še kaj več kot psico in samca skupaj dat. Na osnovi rodovnika je treba prej dobro preštudirat linije prednikov, njihovo zdravje, izbrat najboljšo možno kombinacijo glede na zdravstveno stanje psice.

Prelaganje odgovornosti na vzrejno komisijo tukaj ne zdrži. Vzreditelj je tisti, ki nosi vso odgovornost za mladiče, ki jih sproducira, zato si mora on sam nabrati dovolj znanja in poznavanja pasme ter njenih predstavnikov, da na svet spravi zdravo leglo. To pa mu omogočajo v prvi vrsti rodovniki posameznih psov.

Ampak enim ljudem seveda ni pomoči.

Veliko sreče z vzgojo male borderke.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13104 : 31 Oktober 2009, 17:53:59
vzreja nerodovniških psov ravno tako košta kot rodovniških in ne vem zakaj bi bili psi brez rodovnika slabše tretirani kot ostali plemenjaki?

Prosim če hočeš še kakšen nasvet ne klati takšnih neumnosti. Vzreja nerodovniških psov, ponavadi košta samo hrano in če je veliko sreče še eno cepljenje, vzreja rodovniških pa veliko več ampak teme o rodovniški in nerodovniški vzreji so odprte drugje, tako, da dajmo se raje pogovarjat o tvoji borderki. Super bi bilo, če bi zvedel v kakšnih razmerah je "gor zrasla" preden je prišla k tebi in kaj je vzrok njenega strahu, ali gre pač le za plašno psičko. Mogoče bi uspel, najti kakšnega lastnika sester in bratov tvoje psice in se pozanimati kako je z njimi.
Drugače pa se za enkrat drži zgoraj navedenih nasvetov.

lp



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #13105 : 01 November 2009, 16:45:12
Missi se je odločila za en dan prej, tako da prva punčka je že na svetu :o prihaja drugi..
ima pa kar širok bel ovratnik, kljub temu da sta starša bolj črna..

 ;D jeeii :D


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #13106 : 01 November 2009, 16:58:36
Ooooo.....
Čestitke...pa, da bodo vsi zdravi :-*



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13107 : 01 November 2009, 18:36:59
Čestitke! Kepice pa naj bodo zdrave in vesele! :D :)



Ewe

  • *
    • Prispevkov: 1.223
    • Točke: 1
Odgovori #13108 : 01 November 2009, 19:26:40
wiiiiiii. čestitke za male kepice.  :-*


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #13109 : 01 November 2009, 19:49:20
Iii čestitke!  :-* :)