Border Collie

Lisa · 3993016

mist

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #13170 : 09 November 2009, 11:41:27
V bistvu je ena izmed psičk mišljena za Jana, ker si zelo želi tekmovati z lastno psičko in ne z Miss ki je preveč navezana na Iztoka, tako da mislim da je boljše da obdrži ravno majceno manj temperamentno psičko. Glede imena pa sta samo dve psički ena čb in ena trikolor in glede rodovnika imata obe psički že čisto določeno ime katera je katera prav tako trikolor samček.
Res da je bilo mišljeno da trikolorka ostane doma samo mislim da bo tudi temna psička vredu - je pa tako veliko odvisno od lastnika kakšnega psa vzgoji. ::)



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #13171 : 09 November 2009, 12:43:22
Citiraj
Raje izberem po slikah mladiča iz legla, ki mi je zelo všeč in kjer so mi starši in ostali potomci super, kot da jemljem pri vzreditelju, ki mi sicer odgovori na vse maile, mi pa niso všeč njegovi psi. In bolj kot je pasma redka, težje si izmišljuješ

He he, takih jaz že v osnovi ne gledam, zato  pri meni raznorazne barvne kombinacije razen ČB takoj odpadejo. Sem pa zdaj že tako daleč, da bi mogoče prebavila trikolorja ;D...jah ::) Pa konstitucijsko morajo biti tudi po mojem okusu, sigurno. O ostalem pa že težje preko interneta....

Citiraj
In bolj kot je pasma redka, težje si izmišljuješ
Jasno kot beli dan. Pri bordejih je to precej lažje. Pa kdo si (tvoji dosedanji rezultati, priporočila) in za kakšen namen kupuješ psa. In še vedno je veliko odvisno od sreče. Samo to sem hotela povedati.



zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #13172 : 09 November 2009, 12:55:44

V bistvu je ena izmed psičk mišljena za Jana, ker si zelo želi tekmovati z lastno psičko in ne z Miss ki je preveč navezana na Iztoka, tako da mislim da je boljše da obdrži ravno majceno manj temperamentno psičko. Glede imena pa sta samo dve psički ena čb in ena trikolor in glede rodovnika imata obe psički že čisto določeno ime katera je katera prav tako trikolor samček.
Res da je bilo mišljeno da trikolorka ostane doma samo mislim da bo tudi temna psička vredu - je pa tako veliko odvisno od lastnika kakšnega psa vzgoji. ::)

Ja za otroka je bolje, da psička ni preveč temperementna, ampak, kako veš kak temperement ima in da bo ostala majhna (med najmanjšimi iz legla), saj so stari šele en teden in mladički se spreminjajo iz tedna v teden, tako po karakterju kot po obliki.


npr. sestrica od Miss, ki je v Avstriji (Minn)je bila najmanjša iz legla, pa ima sedaj čist normalno velikost, je bila pa res zelo majhna
Evo, vidiš, jaz pa na tak način nikoli in pri nikomer ne bi kupila mladiča. Definitivno ne bi čakala do oddaje, da mi blagovolijo povedati, kateri bo moj, še manj pa tako, da bi se morala odločiti kar preko slik ali da bi mi en tuj, recimo renomiran vzreditelj, prodal to, kar mu pač ostane oz. po mojih navodilih, kaj jaz bi. Ampak očitno tudi tako funkcionira, hehe.

Če pa Iztok želi eno obdržati in kljub temu nudi možnost rezervacije, pač naj. Njegova odločitev. (Mogoče si bo pa še premislil...)

No potem pač ti ne bi izbrala mladiča pri meni, stvar odločitve posameznika. Ampak če imaš svoje leglo, si pač lahko dovoliš nekatera izstopanja, tudi drugi mladiči niso slabi, vsi lastniki so zadovoljni z njimi (govorim o drugem leglu).

* Če pa nebi obdržala nobenega mladiča (psičke), bi lahko vsi izbirali svojega novega kužka, samo svetovala bi jim (karakter itd..)

* Tudi jaz Mawlch Meg nisem izbirala, ampak mi jo je Alen, ker jo je hotel obdržati za sebe, še vedela nisem kakšne barve je in kdo so starši. Ampak ker je takrat Antej zbolel za Erlihijo, sem si tako želela novega psa, da mi je bilo vseeno. Ker sem Alena poznala že vrsto let sem mu zaupala in sem zadovoljna z njo. Če vzreditelju zaupaš, je vseeno če izbere psa za tebe.

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13173 : 09 November 2009, 13:08:59
Meni se zdi izbira psa pri enem tednu zelo čudna, razen če ga kupuješ izključno za razstave in izbrani pes po obarvanosti tako odstopa od ostalih, da veš da bo to to. Ker pa večina ljudi pri nas, psov nima izključno za razstave niti izključno za športne aktivnosti ampak so po večini to še vedno tudi družinski člani se mi zdi karakter psa še kako pomemben faktor.
Je pa res, da nekaj je karakterja, veliko pa si psa tudi narediš po sebi. 



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #13174 : 09 November 2009, 13:33:22
No ja, tudi če kupuješ psa izključno za razstave ne vem kaj ti bo samo obarvanost pomagala...



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13175 : 09 November 2009, 13:38:22
Imaš prav, najbrž nič.  :-[  ;D
Vsekakor je pred 5-6 tednom težko videt karkoli, konstitucijo, karakter.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13176 : 09 November 2009, 13:43:22
se strinjam, da je najbolje, če ti ga izbere (ali vsaj priporoči) vzreditelj ( če mu je seveda v interesu, da ti da najboljšega psa  ;)) , ampak tudi on ti ga ne more izbrat zanesljivo starega manj kot vsaj 4 tedne. Še bolje pa, da se dokončno odloči tik pred oddajo  8).
legla so pa lahko zelo različna. Nekatera so precej izenačena, druga pa zelo raznolika (tako po zunanjosti, kot po delovnoh lastnostnih).

Glede vpliva lastnika je pa tako- kar pes ima lahko uničiš, kar pa nima pa ne moreš narest. Lahko sicer marsikaj bolj ali manj uspešno maskiraš in pometaš pod preprogo, ampak to so že druge zgodbe  ::).
Vedno mi je malo smešno, kako zunanjost, ki se pač ne da zanikat vsi lahko sprejmejo kot dejstvo . Da npr. če je en pes kratkodlak, ga nobena dieta, šampon, kratača ali masažane bo naredila dolgodlakega  :P . Če je dolgodlak, ga lahko pač briješ vse življenje, ampak še vedno je dolgodlak  :P. In kakor je razvidno, da dobiš predvsem v borderskih leglih zelo pestre zunanjosti (od geštela, barve , kvalitete dlake ipd), dobiš tudi eneko pestre kombinacije različnih osebnosti.

In ravno ko je bilo že omenjena primerjava Mist in Minn- sta sestri, pa si ne bi mogli biti manj podobni tako po zunanjosti kot značaju.
Torej mene ne bo nihče prepričal,da je pametno mladičem določiti lastnike pri enem tednu starosti. To je tako, kot bi v porodnišnici odločil, kdo bo v življenju računovodja, kdo skladatelj in kdo manekenka  :D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #13177 : 09 November 2009, 14:18:21
Citiraj
večini to še vedno tudi družinski člani se mi zdi karakter psa še kako pomemben faktor.
Tega nihče ne oporeka. Ampak nihče, še tako dober vzreditelj, ti pri 7.-8. tednov starih  mladičih ne more garantirat, da ne bo prišlo do odstopanj (tako v plus ali minus). Generalno gledano se res že loči hiperaktivca, zaspanca, navezanega na ljudi, streloplahega,... ampak marsikatera lastnost se lahko pokaže precej kasneje. In negativne tudi pri zelo izkušenih vodnikih. So mi povedali ;).

Saj jaz ne govorim, da je to dobro: pametno mladičem določiti lastnike pri enem tednu starosti.. Če pa kak posameznik to možnost ima in če se tudi vzreditelju zdi izbira dobra, ne vidim zadržkov. Pač moraš zaupati vzreditelju, da ve, kaj dela. In tvoja pričakovanja deteljica, so precej drugačna (višja) kot od povprečnega lastnika psa 8).



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13178 : 09 November 2009, 14:51:02
Ker govorimo o domačem leglu, predvidevam, da bodo bodoči lastniki šli večkrat pogledat leglo. Kaj pa če se izpostavi, da med psom in lastnikom ni "energije" oz, jo je več med lastnikom in kakšnim drugim malčkom iz legla?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13179 : 09 November 2009, 14:54:48
Garantirat seveda ne more nihče nič, ker pač poln razvoj traja do 2 leta, se pa vsekakor bistveno več da ocenit po 4 tednu, kakor prej, ko se ne da ocenit takorekoč nič  ::).
In pri terminu "najboljši pes"  je mišljeno najboljši za posameznega kandidata  ;).

Izven teme sicer ampak:
Moja pričakovnaja  so pa zelo skromna- bolj ko je nor, bolj mi je všeč  :P, vso ostalo popolnost z lahkoto pogrešam   :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #13180 : 09 November 2009, 15:06:03
Mene je pa Blyth izbral pri svojih 7-ih/8-ih tednih :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #13181 : 09 November 2009, 15:09:17
se strinjam, da je najbolje, če ti ga izbere (ali vsaj priporoči) vzreditelj ( če mu je seveda v interesu, da ti da najboljšega psa  ;)) , ampak tudi on ti ga ne more izbrat zanesljivo starega manj kot vsaj 4 tedne. Še bolje pa, da se dokončno odloči tik pred oddajo  8).
legla so pa lahko zelo različna. Nekatera so precej izenačena, druga pa zelo raznolika (tako po zunanjosti, kot po delovnoh lastnostnih).

Glede vpliva lastnika je pa tako- kar pes ima lahko uničiš, kar pa nima pa ne moreš narest. Lahko sicer marsikaj bolj ali manj uspešno maskiraš in pometaš pod preprogo, ampak to so že druge zgodbe  ::).
Vedno mi je malo smešno, kako zunanjost, ki se pač ne da zanikat vsi lahko sprejmejo kot dejstvo . Da npr. če je en pes kratkodlak, ga nobena dieta, šampon, kratača ali masažane bo naredila dolgodlakega  :P . Če je dolgodlak, ga lahko pač briješ vse življenje, ampak še vedno je dolgodlak  :P. In kakor je razvidno, da dobiš predvsem v borderskih leglih zelo pestre zunanjosti (od geštela, barve , kvalitete dlake ipd), dobiš tudi eneko pestre kombinacije različnih osebnosti.

In ravno ko je bilo že omenjena primerjava Mist in Minn- sta sestri, pa si ne bi mogli biti manj podobni tako po zunanjosti kot značaju.
Torej mene ne bo nihče prepričal,da je pametno mladičem določiti lastnike pri enem tednu starosti. To je tako, kot bi v porodnišnici odločil, kdo bo v življenju računovodja, kdo skladatelj in kdo manekenka  :D.


V vseh pogledih se strinjam z tabo Deteljica. Ja Minn in Mist si res nista podobne v vseh pogledih. Prvo leglo je bilo dokaj neenotno, kar ne bi morala reči za drugo leglo, kjer so si bratje in sestri podobni tako po značaju, kot po obliki, razen en samček odstopa, ker ima toliko pašnega nagona, da pase vse kar se giblje in ne morajo to odpraviti, da bi bil vsaj normalen.

* Ko sta psički rasli (drugo leglo), bolj se je videl njun značaj in ko sta bili odrasli za oddajo je bilo zelo malo odstopanja med njima, glede značaja, vendar je bil, čeprav čisto majhen. In do konca nisem vedela, katera bo ostala doma. To je pa tako, ko veš zakaj bo ostal kuža doma. In jaz kot vrhunska tekmovalka agility-a si nisem mogla privoščiti niti malo odstopanja. Vse ali nič.
Je pa res, da tudi lastnik naredi psa, ampak pes mora imeti tudi neko ozadje. Vsi BC radi in z veseljem delajo (pasejo, agility), vsaj večina, ampak samo en je zmagovalec.
 
* Vsak bodoči lastnik psa mora vedeti zakaj kupuje kužka. In jaz glede na to, da bo ali da tekmujem z mojimi psi agility in glede na to. da sem parila Meg & Antej načrtno z namenom, da bom obdržala psičko, sem seveda jaz prva izbirala, kar bi bilo neumno, da ne bi, saj sem zato parila.

* deteljica tudi jaz imam rada nore pse  :P ampak po pameti, nore in pametne

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13182 : 09 November 2009, 15:30:24
Mene je pa Blyth izbral pri svojih 7-ih/8-ih tednih :)
Potem pa ne veš vsega. Tudi Blyth je bil pri manj kot enem tednu že rezerviran, ampak so kasneje odpovedali rezervacijo  ;).
Sem gledala takrat to kombinacijo, ampak ko sem izvedela, da imajo rezervacije z aposamezne pse pri tej starosti, me je kar minilo  ::).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Zarja

  • Gost
Odgovori #13183 : 09 November 2009, 19:17:39
Hehe, to me spomni na čas ko sem jaz izbirala - edino pravilo ki sem si ga postavila je bilo: "joj, kateregakoli, samo Darwina ne, tale bo zaj#!!" ... no, in je "usoda" hotela drugače :D 



In sem vesela, da se je tako izšlo, sem dobila točno to kar sem hotela. :)





kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #13184 : 09 November 2009, 20:35:20
Potem pa ne veš vsega. Tudi Blyth je bil pri manj kot enem tednu že rezerviran, ampak so kasneje odpovedali rezervacijo  ;).
Sem gledala takrat to kombinacijo, ampak ko sem izvedela, da imajo rezervacije z aposamezne pse pri tej starosti, me je kar minilo  ::).

Ni bilo ravno tako... ;)

...ni bilo v manj kot enem tednu. Namesto njega so pa vzeli samičko.  :) In super, da je Blyth počakal na Tejko....  :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13185 : 09 November 2009, 22:06:26
sej nisem rekla,da ni super,da je Tejko počakal. Prav krasno pašeta (in paseta  ;)) skupaj, torej se vsi strinjamo,da je to super, a ne  8).
Je pa bilo pač povedano,da je rezerviran- pri tisti starosti  ::). In ja potem so se premislili (in vzeli samičko=odpovedli samčka), kar pa ne spremeni dejstva, da je bil do takrat rezerviran  :P.
Kdo pa ve, mogoče si bo tale novo pečena lastnica zaradi katere smo sploh začeli debato tudi še premislila. Ampak očitno je potem to stvar tistega , ki je rezerviral in nadaljnji kandidati torej ne morejo izbirati med celotnim leglom, oz vzreditelj ne more razporejati prosto, ker je neumestno špekulirati ali si bo kdaj kdo premislil  :-\.
Sicer pa imajo različni vzreditelji različne sisteme. Neketeri kdo več plača, drugi kdor prej plača, tretji po drugačnih ključih. In ker smo v tržnem gospodarstvu pač vsak lahko prosto kupuje in prodaja po svojih zamislih.
Res ni moj namen, da bi se  vtikala v to kaj kdo dela, trdim pa, da s strokovnega stališča ni pametno razporejati mladičev dokler nimaš največ možnih podatkov, kar je vsekakor čim kasneje :).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mist

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #13186 : 09 November 2009, 22:50:27
zelo pomembna mi  je  misel ,ki sem jo prebral v reviji Horses Slovenija: Pomembno je, da ti je konj  na prvi pogled ušeč ,da mu kasneje lažje oprostiš njegove muhe v šolanju.
 Pomembno je kdo pride po mladička in kakšen utis (zaupanje) naredi.Važno mi je da pridejo vsi kužki v primerne roke ,karakter in konstitucija pa se v veliki meri oblikuje šele ob novem lastniku.
Verjetno bo držalo kot ste brali .      LP    Jelena Poljanšek



frekje

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #13187 : 09 November 2009, 23:24:09
Pozdravljeni!
Vsi ti negativni komentarji , ki jih vsekakor nisem pričakovala, so me res prizadeli. Nisem si mislila, da se celotna zgodba začne tako žalostno. Mislim, da se je imel lastnik legla  možnost izčrpno pozanimat kaj sem in kdo sem in tudi sama sem imela priložnost izvedeti kaj več o psički pa o očetu pa kakšni mladički se  pričakujejo... Lastnik se je odločil na podlagi slišanega in videnega, če pa pozitivni vtis o bodočem lastniku ni dovolj potem vam dam vsem prav, in bi se morali drugi odločiti namesto mene kateri pes meni pritiče. Na tem mestu bi se rada iskreno opravičila Iztoku, lastniku legla, da sem sprožila tak plaz opazk na njegov račun, češ kako lahko kaj takega sploh dopusti, res sem verjela v to da bodo komentarji po večini pozitivni... Kar se pa tiče živali, menim da vem kaj pomeni biti si različni po karakterju saj imam skorajda dnevno opravka s sedemnajstimi konji, ki so si, predvidevam, kot psički, preseneto različni po karakterju, pa se vendarle najde za vsakega prava pot do medsebojnega razumevanja in sodelovanja.
Po vsej verjetnosti je to zadnji komentar, ki sem ga tu objavila. Zdelo se mi je prav da se oglasim po vseh teh kometarjih, takšnih in drugačnih.
Lp 



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13188 : 10 November 2009, 07:37:02
kakšna drama  ::).
komentarji so bili predvsem "začudeni"  :o ,
Sledila pa je splošna debata kakšno je mnenje posamzenikov o temi kdaj naj bi se odločali ( potencialni lastniki in vzreditelji) o tem kateri mladič iz določenega legla je najprimernejši za posameznega kandidata.
Torej nikakor ne ocenjevanje uspešnosti konkretne odločitve, ker kaj takega itak ni mogoče  ??? . Sicer pa je z uspešnostjo tako, da so večinoma kandidati itak prepričani, da je bila dobra, ker pač nikoli ne spoznajo druge opcije  ;) . Zato ne dvomim, da bosta tako frekje kot Iztok zadovoljna s svojo zbiro   :)
In ja, seveda obstaja tudi impulzivna odločitev, ker je nekomu iz kdovekakšnega razloga simpatičen točno določen mladič in noben drug in v takem primeru se je še vedno izkazalo kot modro, da ga vzame  8). Ampak trenutno nismo razpravljali o tem  ;)

By the way  ;)
Primerjati nakup psa z nakupom konja pa ni mogoče, ker se konje skoraj brez izjem kupuje odrasle izjemoma kot že precej razvita žrebeta pri katerih lahko ocenimo vse od gibanja do značaja.
Me zanima kateri konjenik si bi izbral nekaj dni staro žrebe, ker mu je bilo "na prvi pogled tako všeč"   ???
Avkcije za prodajo konj (in žrebet) so še najbolj podobne "koerungu"  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #13189 : 10 November 2009, 10:09:16
Mislim, da tukaj nobeden, nobenega napada. Ampak se samo pogovarjamo, kdaj se mladičku določi lastnika.

in frekje to ni napad nate, ker verjamem, da si se z veseljem in po tehtnem premisleku odločila za mladička  BC in ga tudi z veseljem čakaš.

ampak je predvsem začudenje nad Iztokom :-\, katerega dobro poznam, glede na to, da ima dve psički in glede na to da bo eno obdržal doma, in glede na to da bo to agility pes (kdor koli bo pač tekmoval z njo),  odločil za oddajo ene psičke, preden spozna njen karakter itd.. Res je da lastnik, lahko veliko vpliva na karakter psa, če zna, ampak na konstitucijo pa nima vpliva in na dedne zasnove tudi ne.

no ampak odločil se je tako in to ne moremo spremeniti  in verjetno bosta oba zadovoljna, vi kot lastnik psičke in on kot vzreditelj. Glede na to, da sem mu svetovala drugače, sem malo začudena  :( nad njegovo odločitvijo.

ampak na koncu je odločitev njegova.

lp Andreja

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13190 : 10 November 2009, 10:17:16
Pa ne no.. Jaz z svojim komentarjem nisem mislila nikogar prizadet, le izrazila sem začudenje nad določanje mladičev lastnikom pri enem tednu. Vse kar je šlo naprej pa je bila splošna debata in hvala bogu, da se tukaj sploh še o čem debatira, ker vglavnem forum služi zadlnje čase samo še za bralci čestitamo in pozdravljamo.
Frekje upam, da te z tole debato nismo odgnali z foruma, saj ni letela nate in z moje strani ni bilo mišljeno niti kot kritika vzreditelju, le slišala še nisem za to, da se tako kmalu določa lastnike.
O tem ali boš primeren lastnik ali ne pa sploh ni bilo govora in zato tudi ne vem čemu taka užaljenost. Jaz se še enkrat opravičujem če sem z svojim postom, povzročila slabo voljo.



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #13191 : 10 November 2009, 10:26:51
Če so si želeli trikolor psičko, in je bil to edini faktor izbire, potem dobro da so jo že rezervirali ;). Sicer pa sama nebi izbrala mladička že pri tej starosti (oz. mladosti ;)).
Tukaj pa še malo slik naše zverine. Za nami je prva razstava. Obnašanje je bilo temu primerno, Zipka je namreč, sploh v začetku, želela vse prej kot stat v stoji, ampak se še malo vreč na hrbet in podobno  :-[, ampak se je potem proti koncu unesla, in za finiš stala skoraj kot profi :D. Dobila je izredno lep opis ter oceno zelo perspektivno, na koncu pa jo je več kot upravičeno premagal samček, ki je bil res čudovit  :-*. Pozitivno ma je presenetilo tudi njeno obnašanje, saj je bila prvič v taki množici ljudi in psov, pa je bila vseeno tako živahna in firbčna kot doma, :)
Malo slikovnega materiala: (slikala Mojca Furlan)
na začetku ni in ni šlo stat :S


tečemo






 ::)


in končni stoj :)





...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13192 : 10 November 2009, 10:41:50
Čestitke za ZP!  :) Katera razstava je to?



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #13193 : 10 November 2009, 10:43:36
Cacib Vrtojba, v soboto

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #13194 : 10 November 2009, 11:25:12
O, bravo Zipka! In seveda hendlerka!

Koliko je stara zdaj? A to je leglo Lili x Izi? Izi producira res čudovite borderje, po videzu kakor po karakterju.  :-*



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #13195 : 10 November 2009, 12:27:55
Fajn je že, če stvari niso zabetonirane ;). Se zgodi (vsaj meni se je že, ko spremljam določena legla, tudi pri moji psici), da vizuelno po štirih, petih in... tednih zgleda čisto drugače kot takoj po kotitvi ali prvi teden. In velika večina lastnikov pač pada na to - pa saj gre tudi vedno več borderjev v "nedelavne" (v smislu, da nimajo posebnih zahtev kot npr. nekdo, ki bi delal npr. agi ali pasel) roke. Včasih gre pač za ljubezen na prvi pogled - takrat pa itak vsa pamet odpove :D ; pa tudi, če se izkaže, da izbira nikakor ne bo dobra. Kot pri ljudeh >:D.

Na forumih se je pa potrebno navaditi na vse možne komentarje ;), saj so v večini dobronamerni. Tudi, če se kdaj ne strinjamo.

Ta debata mi je kar všeč. Sploh, ker lahko prebereš, kakšne izkušnje imajo drugi. Še vedno se mi pa zdi to boljša varianta kot nakup (borderja) pri renomirani psarni, po sistemu "TorL" ali po par mailih, kjer napišeš, da bi rad imel takega pa takega psa (za agiliti bi verjetno vsi ali pa velika večina imeli hitre pa nore pse) in potem seveda točno takega dobiš ;). Vpogleda na vzrediteljevo presojo pa nimaš in pojma nimaš, kaj si (mogoče) zamudil oz. kaj bi -morda- lahko sam izbral. Pa tudi, če bi to bila druga ali tretja možnost izbire. Kakšna garancija, da je tako "boljše" kot v primerih frekje  ???, kjer vsaj obstaja možnost, da skozi spremljanje legla svojo odločitev spremeni? Zaupati popolnemu neznacu izbiro je (za mene!) prevelika loterija - izjema so vzreditelji, s katerimi se res dobro poznaš.

In kot si zvezdica napisala (vsaj jaz tako razberem), tudi ti nisi znala za enega mladiča poiskati primernega lastnika, tako da... Da pa zase zadržiš "najboljšega" psa iz svojega legla, pa je popolnoma normalno. Jaz bi ga tudi ;) , če bi s tem namenom parila.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13196 : 10 November 2009, 12:51:22
Vpogleda na vzrediteljevo presojo pa nimaš in pojma nimaš, kaj si (mogoče) zamudil oz. kaj bi -morda- lahko sam izbral. Pa tudi, če bi to bila druga ali tretja možnost izbire. Kakšna garancija, da je tako "boljše" kot v primerih frekje  ???, kjer vsaj obstaja možnost, da skozi spremljanje legla svojo odločitev spremeni?

Prav o tem tudi jaz govorim, če se frekje vmes premisli, se lahko zgodi, da bo tudi novi pes, ki ji je všeč al pa se z njim dobro ujeme že rezerviran. Tukaj v tem leglu prav velike izbire ni, saj sta le 2 psici, edino če si premisli tudi glede spola.
Ko sem jaz kupovala psa, mi je bila tudi važna obarvanost predvsem pa mi je bilo važno, da pes ni čisto nor in naspidiran, ker je šlo za mojega prvega borderja in po vsem prebranem o pasmi, sem se tega kar malo bala. Imela sem prvo izbiro in do 6 ali 7 tedna sem si ene trikrat premislila. Če bi se zabetonirala že pri prvem tednu, bi mi bilo pri 5-6 tednih najbrž žal, da si ne morem premisliti.
Potem pa se je takole zalepil zame  :)



Na koncu imaš sveda najraje vsakega psa, ki ga izbereš oz ti je dodeljen in verjameš, da je bil namenjen prav tebi. Ampak debata je pa znimiva.



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #13197 : 10 November 2009, 20:39:02
Hvala za čestitke!
Zdaj pa ima že 6 mesecev (na slikah pa 5 :)). In ja, je kombinacija lili/izi, in se strinjam, super tako po izgledu kot karakterju ;)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #13198 : 10 November 2009, 20:47:28
Potem pa ne veš vsega. Tudi Blyth je bil pri manj kot enem tednu že rezerviran, ampak so kasneje odpovedali rezervacijo  ;).
Sem gledala takrat to kombinacijo, ampak ko sem izvedela, da imajo rezervacije z aposamezne pse pri tej starosti, me je kar minilo  ::).
Ni bilo ravno tako... ;)
...ni bilo v manj kot enem tednu. Namesto njega so pa vzeli samičko.  :) In super, da je Blyth počakal na Tejko....  :)

Vem, vem. Saj mi je Helena povedala. Ampak kljub vsemu je Blyth mene izbral.
Prvi dan, ko sem prisla pogledati psicke, ker sem zelela bordercka, je veselo pritekel k meni se cartat.
Cisto nic se nisva poznala in sploh nisem vedela, ce je kateri ze rezerviran, pa me je vseeno vzel :)
To da sem jaz potem odstela iz zepa pa itak nima veze... :P
Se spomnem, ko je rekla Helena: "Ja Blyth-i, pa ravno ti!" in mi je potem razlozila kako je on "mali Hit", ker mu je bil po izgledu najbolj podoben ipd. Tako, da mi je mogoce zdaj jasno zakaj je rekla "pa ravno ti"  :D
Lepo, da je izbral ravno mene :D

In se danes ziviva srecno skupaj ;D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #13199 : 10 November 2009, 20:54:55
Hvala za čestitke!
Zdaj pa ima že 6 mesecev (na slikah pa 5 :)). In ja, je kombinacija lili/izi, in se strinjam, super tako po izgledu kot karakterju ;)

Je mala malo stricu podobna.  ;)



Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!