Border Collie

Lisa · 3992981

SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #13410 : 07 Januar 2010, 13:37:43
Zivalsko ali clovesko?  :D :P ;)

Zakaj bi se omejevali na živalsko vrsto?  ;)



Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #13411 : 07 Januar 2010, 19:44:50
 ;D ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #13412 : 07 Januar 2010, 21:25:40
Ma kaksne lepe slikice! :D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #13413 : 08 Januar 2010, 09:05:08
Na splošno imam občutek, da imajo psice manj problemov z otroci kot samci, verjetno zaradi materinskega nagona. :-\

Sama tudi nimam borderja, vendar malo fobičnega terierja, ki mu sicer ni všeč, da se ga otroci pretirano dotikajo ima pa očitno toliko samo kontrole, da ne upa vgrizniti, pravo nasprotje je psica, ki naravnost obožuje otroke (domače in tuje). Mi Oscarja nikoli nismo pustili samega z otroci, ko so bili majhni, tudi cukanja in drugih stvari nismo pustili otrokom, pa se vseeno ne počuti prijetno v njihovi družbi. Kar se tiče lastnih otrok mu danes lahko 100% zaupam, za tuje pa ne bi dala roke v ogenj.

Stvar se je pa močno izboljšala, ko so otroci dopolnili nekje 4 leta. Do te starosti je pač treba imeti oči na pecljih. :)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13414 : 08 Januar 2010, 10:45:29
naša najmlajša psička zdaj stara 15 mesecev je bila, ko je bila stara 6-8 tednov in mladiček z dojenčkom, domačim super nežna, počasi se je približala, nežno dotikala, radovedno opazovala. Ko je dojenček zrasel in psička tudi, je drugače. psička ima 15 mesecev, punčka 1,5 leta , ena skoraj 3 leta. Če punčki pokličem, se psička v trenutku približa njima in če takoj ne ubogata, se postavi za njiju in če še ne gresta, bi  ju  uščipnila  in pognala naprej. Skratka - zganja ju kot ovce in pripravljena je takoj meni pomagati. Sicer ima zelo izražen pašni nagon.
Tako se je obnašal tudi pes, ki je sedaj star 7 let ampak je kmalu razumel, da otroci niso ovce. Samo na moj NE.
Druga psička, zdaj stara 7 let ni nikoli počela tega z otroci, mali je niso preveč zanimali, šele takrat, ko so ji metali žoge. Takšne od vedno obožuje. Tudi tuje. Ona je vedno razumela razliko med otroki in ovcami..
Še ena dveletna psička se pusti božati, sicer pa ne tišči v otroke.

Kričečih in otrok, ki brez cilja tekajo sem in tja načeloma psi, zlasti ovčarski ne sprejemajo najbolje.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #13415 : 08 Januar 2010, 11:06:26

Kričečih in otrok, ki brez cilja tekajo sem in tja načeloma psi, zlasti ovčarski ne sprejemajo najbolje.


No ne vsi ovčarski. :P Schapendoesi takšne obužujejo. Ker potem je žurka- norenje, igranje,... Šuši malim otrokom ( še posebej, ki so njene višine) hitro prilima kakšen liz.

Je pa res, da so imeli Schapendoese vedno pri sebi v hiši, medtem ko bordeje v štali pri ovcah. Borderji ne ljubijo otrok, prej nasprotno. Naša Sky jih še vedno ne mara.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13416 : 08 Januar 2010, 11:16:14
Joj Ruby je tudi hotela lupčke dajat, pa jo je  enkrat prevrnila..od takrat ne dela tega več - se vrže na hrbet, ko je v bližini.

Ampak nikoli jih ne puščam samih

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #13417 : 08 Januar 2010, 11:45:19
Ali kdo pogresa svojega borderja?
Ravnokar se po Gerbicevi na Vicu sprehaja border. Ni se odzival na klice...
Crno bel, lep...

Blumina



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #13418 : 08 Januar 2010, 11:49:47
Ta je pa kar s tistega konca, lastnik dela v trafiki, frajer pa se vmes sam malo sprehaja. Eva pravi, da je prava faca, :o Navajen mestnega življenja. :o


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #13419 : 08 Januar 2010, 11:56:14
Nisem vedela, da faconarski psi, ki sami šetajo po cesti spadajo pod "navajen mestnega življenja"  >:(


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13420 : 08 Januar 2010, 12:03:13
Ali kdo pogresa svojega borderja?
Ravnokar se po Gerbicevi na Vicu sprehaja border. Ni se odzival na klice...
Crno bel, lep...

Blumina


Bo kar držalo, kar pravi mina.. To je pes od trafikanta in se vedno tam sprehaja sam. Drugače pa so borderji itak taki ignoranti, da se slabo odzivajo na klice tujcev.



Zarja

  • Gost
Odgovori #13421 : 08 Januar 2010, 12:37:29
Borderji ne ljubijo otrok, prej nasprotno.

Ne vem, jaz ne bi posploševala, bolj se mi zdi odvisno od izkušenj. Moj recimo je samec, pa je obseden z otroci (no evo, mene pa moti to pretirano navdušenje  ::)).

Ampak vem zakaj in kako - prijateljica ima sina, ki je približno pol leta starejši od Darwina. Torej sta se spoznala ko sta bila dojenček in mladiček in s pogostim druženjem je ta ljubezen samo še rasla in rasla. Mali mu meče žoge, palice, ga boža in hrani, skratka "cel žur". Zdaj je sploh fino, ker sta približno isto visoka in lahko Darwin zelo hitro doseže lica za kakšnega "lupčka".  ::) (Da ne bo pomote, voziček ni bil nikoli ovira za "lupčke"). Je pa res, da tega pri tujih otrocih ne pustim ("lupčke" namreč, kako žogo seveda lahko vržejo, če me prej prosijo), kot tudi prijateljica tega ne bi pustila kakšnemu neznanemu psu. Čeprav je res izredno prijazen pes, verjetno brez te izkušnje ne bi šlo v to skrajnost. Predvidevam pač, vedet itak ne morem.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #13422 : 08 Januar 2010, 12:56:04
Sam Darwin tud Luma skoz lupčka, tko da bi se jst mau zamislila, kakega psa maš doma  :P  >:D Hec!



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #13423 : 08 Januar 2010, 13:04:35
Ne vem, jaz ne bi posploševala, bolj se mi zdi odvisno od izkušenj.

Naša je imela več kot dovolj možnosti  za nabiranje pozitivnih izkušenj pa jih še vedno ne mara. In poznam kar nekaj BC, za katere lahko rečem, da niso navdušeni nad otroci.


Zarja

  • Gost
Odgovori #13424 : 08 Januar 2010, 13:35:23
Sam Darwin tud Luma skoz lupčka, tko da bi se jst mau zamislila, kakega psa maš doma  :P  >:D Hec!

Haha, ja lej, očitno se rad lupčka, ane!  :o ;D



No, očitno je res vsak pes "zgodba zase". :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13425 : 08 Januar 2010, 14:35:41
Naša je imela več kot dovolj možnosti  za nabiranje pozitivnih izkušenj pa jih še vedno ne mara. In poznam kar nekaj BC, za katere lahko rečem, da niso navdušeni nad otroci.
Pes je lahko čist navdušen nad otroci, pa zato še vedno ni zanesljiv. To sta dve različni stvari.
Da je pes optimalen za otroke mora bit nad njimi zmerno do raje manj navdušen in imet visok prag vzdražljivosti, visoko toleranco za nepredvidene dogodke, visok bolečinski prag in v primeru preseganja česarkoli obrambo reakcijo poudarjeno usmerjeno v umik in prilizovanje.
Borderje pa bi težko označili kot robustne pse z visokim pragom vzdraženja in visokim bolečinskim pragom (saj je cenjena pasemka predispozicija ravno občutljivost in "driskavost" čemur se strokovno reče vodljivost  :D ). Manjka potem samo še "kozmetični dodatek" , da je njihova rakcija na obremenitev ščipanje ali šavsanje (kar pri vseh pašnih psih ni redkost, saj se ve da ukrepajo, če ne deluje fiksiranje tudi s ščipanjem) in že je potreben poostren nadzor  :-\
Tudi pretirana kao "priaznost", je dejansko zgolj navadno prilizovanje in je prav tako posledica občutka obremenjenosti.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Zarja

  • Gost
Odgovori #13426 : 08 Januar 2010, 14:48:34
Obremenjenosti v kakšnem smislu?  :)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13427 : 08 Januar 2010, 14:49:50
Uf, se mi je porodilo eno vprašanje! deteljica bo ziher vedela ;D

A je povečini obrambno vedenje ali 'fight' ali 'flight' že pri mladičku nekako določeno? A se spreminja s časom? Pa ne mislim zaradi slabih izkušenj, ampak recimo zaradi okrepitve samozavesti...
Ali bo pes nagnjen k enemu ali drugemu načinu nekako vedno odreagiral na ta njemu bolj primaren način?

Ker baje se nekako delijo v ti dve skupini...Predvidevam, da je večina borderjev vseeno bolj nagnjena k 'flight'... :)



Lydia

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Tarin
Odgovori #13428 : 08 Januar 2010, 15:53:13
Moje izkušnje s Tarin in otroci so do zdaj pozitivne. Je pa res, da nihče v ožji družini nima malih otrok ali dojenčkov tako da nisem čisto sigurna kako bi bilo, če bi se s katerim veliko družili. Na sprehodih, če kakšen otrok prosi, če jo lahko poboža, se Tarin ponavadi priplazi k njemu po trebuhu in mu ovohava čevlje in gležnje in se potem vrže na hrbet, da bi jo čohali :). Če je s kom v isti višini, jih liže kjerkoli je kaj kože :). Se je pa enkrat zgodilo, ko je bila prijateljica s svojim enoletnim sinčkom pri nas, da ga je Tarin ful lizala - mali se ji je nastavljal in se glasno smejal in ji je bilo ok. Ampak, ko sem ga pa jaz vzela k sebi na kolena in sva bolj na glas nekaj vzklikala pa je takoj pridrvela in zacvilila in sprednje tace dala k meni na kolena od strani, kakor bi se hotela vrinit med naju. Mali je k sreči navajen na psa in ni reagiral. Kakor sem rekla - z malimi otroci je nikoli ne bi pustila brez nadzora, tudi na kratko ne. 



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13429 : 09 Januar 2010, 00:11:07
Ash tudi lupčka Martina, kadar ve, da je mali kje privezan (voziček, avto sedež, stol za hranjenje) ali pa, ko od kje pridemo domov, ampak ravno tako ga je pripravljen tudi šavsniti če se bo počutil ogrožen. Problem je v tem, ker njegove stopnje fobije njihajo in tako težko oceniš, kdaj se bo počutil preveč ogroženega, včasih mirno leži in gleda, ko mali divja po stanovanju, včasih pa se takoj začne umikati in panično gledati ter iskati zasilini izhod.



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #13430 : 09 Januar 2010, 15:05:25
Moj tud ne kaže nobene agresije pri otrocih. Ima zelo rad otroke. 8)



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #13431 : 09 Januar 2010, 17:29:03
Pri nas smo šele za novo leto videli, kako Buffy in Gia reagirata na plazeče in kričeče otroke. Obe sta uščipnili. Ko pa je malček sedel na tleh in se sam igral, pa mu je Buffy pritisnila lupčka.
Ko smo npr. zunaj za blokom jima otroci mečejo žoge, frizbije, žogice, ... , se igrajo, lovijo, božajo, ... Zaradi tega pa ne morem rečt, da sta prijazni do vseh otrok.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #13432 : 09 Januar 2010, 20:31:45
Na specialko v ljubljani je prijavljenih 15 borderjev, 7 samčkov in 8 samic.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13433 : 09 Januar 2010, 21:15:09
O - to je pa malo. Se mi zdi, da najmanj v zadnjih letih, a ne?

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13434 : 09 Januar 2010, 23:17:27
No, mi sodelujemo pri tej številki. ;D

Sem pa tudi jaz pričakovala višjo številko. Škoda.

Upam, da še koga znanega srečamo in da pride kakšna izmed sestric ali bratec kaj pofirbcat. Kolibri, a veš kaj, pridejo vsaj kot obiskovalci?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13435 : 10 Januar 2010, 16:49:01
Sibila, jaz pridem pogledati.

Evo, tri fotke od danes - Oli in Tiwlip






Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13436 : 10 Januar 2010, 17:19:31
Super! Vem tudi, da pride Varvi. :D

Kako je pa Tiwlip lepa :-*, pa snega tudi imate fajn. :o
Pri nas ga je tudi kar nekaj, babnici uživata sto na uro, ko se lahko podita po njem. ;D



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13437 : 10 Januar 2010, 19:09:17
Ashu so se pa ušesa čudežno dvignila  >:D






Lydia

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Tarin
Odgovori #13438 : 10 Januar 2010, 22:05:03
Jaz bi šla pogledat v LJ popoldan pa potem na specialko. Bi se kdo peljal z mano tko za družbo? Grem iz Celja.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13439 : 10 Januar 2010, 22:13:36
Jaz bi šla pogledat v LJ popoldan pa potem na specialko. Bi se kdo peljal z mano tko za družbo? Grem iz Celja.

Lahko te jaz zraven vzamem, če hočeš. Jaz grem samo na specialko popoldne z Mimi. :)