Border Collie

Lisa · 3993209

Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13500 : 25 Januar 2010, 22:15:54
Meni pa zgleda malce čudno, da mladičem spodbujaš fiksiranje drugih psov (ker "down" je namenjen mami, ne mladičem).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13501 : 25 Januar 2010, 22:34:42
Poleg tega ženska ukaz ponavlja, kar je ornk kiks ...

Da o prometni cesti ne govorim.



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #13502 : 25 Januar 2010, 22:43:24
http://www.youtube.com/watch?v=k7olOMjoSG8&feature=channel

Čeprav v tem videu takoj na začetku se je mladič prej odzval na povelje kot mama..

(ker "down" je namenjen mami, ne mladičem).


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13503 : 26 Januar 2010, 09:40:50
Ja, ampak je cel čas fokusiran na mamo in ne na vodnico.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13504 : 26 Januar 2010, 09:57:17
http://www.youtube.com/watch?v=k7olOMjoSG8&feature=channel

Čeprav v tem videu takoj na začetku se je mladič prej odzval na povelje kot mama..


meni je tale "trening" čist brez veze. Itak jim je bistvo življenja, da se ob tla mečejo, zakaj bi to še spodbujal?  ::)
Meni bi bilo logično spodbujat tekanje za žogico in ignoriranje mame  8).
Če pa ima v misli na pašo ima pa napačne objekte v napačnem okolju  :D in tudi za tehniko je bolje, da mladič teče najprej okoli oz na drugo stan in da ostane aktiven in samoiniciativen v delu, ne pa da se zalima na tla takoj , ko se objekt paše upočasni in fiksira ko blazen. A ni v žargonu potem celo ocenjeno kot "too much eye" ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13505 : 26 Januar 2010, 10:04:56
Se čisto strinjam z deteljico. Zgleda atraktivno (relativno), a je total butasto in neuporabno  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13506 : 26 Januar 2010, 10:11:13
Se čisto strinjam z deteljico. Zgleda atraktivno (relativno), a je total butasto in neuporabno  ;)

še hujši kot to , sem pogledala še taprvi video ( ob kao cesti ).
Ne samo butasto in neuporabno ampak maksimalnio škodljivo. Takega zafuranga mladiča ne bi hotla, pa če mi da 3000 EUR sabo da ga odnesem  :-\.
Glede tega, kakšen majstr je, da je uspela to naučit pa: kakor da bi se hvalil, da si 1000 dodatnih  golobov u Benetke prinesel  :D
Če se že hoče hvalit s sposobnostjo vzgoje, naj raje pokaže, kako bo to kar je super zafurala do 8 tedna potem (če sploh    ??? ) odpravila do 18 meseca   :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13507 : 26 Januar 2010, 10:12:54
Mladiči posnemajo mamo, pojma nimajo, kaj delajo in zakaj. V drugem posnetku je sicer mladič že povezal besedni ukaz z dejanjem, ampak sprostitvenega povelja pa na primer ne prepozna, temveč vstane šele, ko mama pride do njega in se zapodi vanjo, ker ves čas fokusira mamo. Kaj pa bo, ko mame ne bo? Za moje pojme to ni učenje, temveč nastane iz tega eno skropucalo.




sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13508 : 26 Januar 2010, 11:02:52
Najboljši stavek pa je ta zgoraj v kotu: Trening je začela pri šestih tednih in do zdaj, do osmega tedna,  :o , ni bilo nobene nesreče!

In kaj jih trenira? Pasti mamo? Večina se nas trudi to omilit oz. psa preusmerit, ne pa to še vzpodbujat... :D

Če jih hoče naučit prostor v vseh okoliščinah, pa je tudi kak drug način. ::)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13509 : 26 Januar 2010, 11:05:45
pa kolk ploskajočih komentarjev je pod videom  ::)
mislim, Murphy je imel spet enkrat prav
"človeštvo narašča, količina inteligence pa je konstantna"  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13510 : 26 Januar 2010, 11:14:51
pa kolk ploskajočih komentarjev je pod videom  ::)
mislim, Murphy je imel spet enkrat prav
"človeštvo narašča, količina inteligence pa je konstantna"  :D

Važno, da kul zgleda. :D

Mi je žal, da nisem kaj takega z Mimi posnela, bi bilo še bolj atraktivno pri nas, ko imamo kao eno belo ovčko, bi še bolj kul zgledalo. :o :D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13511 : 26 Januar 2010, 12:37:29
Jaz se pa s klikerjem "matram".  :P :P

Ampak OK, tole verjetno "funkcionira" samo v primeru prostora in odpoklica (če psica uboga recimo). Me zanima, kako psa nauči vse ostalo in isto me zanima, kako pes dela v primeru, ko zraven ni psice.  :-\


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13512 : 26 Januar 2010, 13:04:03
Ampak OK, tole verjetno "funkcionira" samo v primeru prostora in odpoklica (če psica uboga recimo). Me zanima, kako psa nauči vse ostalo in isto me zanima, kako pes dela v primeru, ko zraven ni psice.  :-\
Funkcionira v primeru odpoklica- ja tako,da se ti tak pes bliža zelooo počasi in te pri tem fiksira kot da si ena zblojena ovca :D
Kako pa drugače dela tak pes pa tudi (žal  :() lahko povem iz osebne izkušnje ( ne da bi to učila ali psopeševala, samo odpravit nisem nikakor mogla  pri moji psihopatki >:( ) , ker mi kar slabo pride ob spominu ko vidim takle video :-X.
Torej sicer tak pes dela za en k-u-r-a-c!  :P. Edino kar sploh lahko dela talo, da je čemu podobno je paša, pa še to je pri moji prve parkrat zgledalo tako , da je popolnoma ignorirala ovce in pasla psa (nepremično strmela v njegove noge) , ki je bil tam, da bi pomagal ovce namestit v pravi položaj  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13513 : 26 Januar 2010, 13:47:38
Najboljši stavek pa je ta zgoraj v kotu: Trening je začela pri šestih tednih in do zdaj, do osmega tedna,  :o , ni bilo nobene nesreče!


Tole piše za navajanje na hišno čistočo :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13514 : 26 Januar 2010, 14:59:14
Verjetno so psi samo zunaj; ker ni šans, da bi leglo 6 tedenskih mladičev bilo sobno čisto  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13515 : 26 Januar 2010, 15:21:03
Tole piše za navajanje na hišno čistočo :)

Pa res, ja. Sem površno brala in sem videla Potty, pa sem razumela na hitro kot da je psica to. :-[
Čeprav nimam pojma s čim v tem videu ima vezo kako mali lulajo in zakaj gre to pisat pod tale video... :o



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13516 : 26 Januar 2010, 21:04:37
Verjetno so psi samo zunaj; ker ni šans, da bi leglo 6 tedenskih mladičev bilo sobno čisto  ;)

Asha smo dobili med 7 in 8 tednom in se je doma polulal vsega skupaj 3x, pokakal pa se ni nikoli v stanovanju. Alenka in Maša sicer res živita v atrijski hiši, ampak psi so bili večinoma notri.
Je pa res, da smo ga zelo pogosto nosili ven (po hrani, po igri itd)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #13517 : 26 Januar 2010, 21:55:59
isla - seveda, en sam, ko ga odvajaš. Ampak leglo, pri 6 tednih... Nope.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #13518 : 26 Januar 2010, 22:57:35
hej

Samo en komentar na tole lulanje.. Preko interneta z live sliko ze en mesec redno spremljam leglo aussiejev iz amerike. V nedeljo so bili stari 30 dni, vceraj sem pa z zacudenjem ugotovila, da prav vsi zelo pridno hodijo lulat na en prostor, ki jim ga je v "kotilnici" namenila za lulanje. Spodaj papir, cez umetna trava, in prav vsi hodijo tja lulat  :o Ok, to sicer se ni sobno cist pes, ampak ce sedaj pri stirih tednih obvladajo in da imajo eno mesto za to, ni hudic da ne bojo pri sestih/sedmih/osmih tednih hodili in prosili za ven.  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13519 : 26 Januar 2010, 23:21:15
To ni nič kaj takega - da hodijo na eno mesto lulat. Tako je v vseh leglih, za katere je ustrezno poskrbljeno. Da bi pa pri šestih, sedmih, osmih tednih celo leglo hodilo prosit pred vrata za ven, je pa precej utopično. Se jim preveč dogaja in prevečkrat jih pritisne.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13520 : 26 Januar 2010, 23:22:27
Tisto zeleno so žive rastline :) Mislim, da ni prav trava, ampak so pa prave rastline, tako da ni umetna trava. Podobno so imeli Blumini tamalčki. Ne vem pa ali so bili prav sobno čisti. Je bila pa Ginny praktično sobno čista, ko sem jo dobila, ampak kot je že rekla Kolibri, ni nujno, da je bilo sobno čisto celo leglo.
http://www.mojalbum.com/blumina/blumini-mladicki-3-teden/foto/4402066
http://www.mojalbum.com/blumina/blumini-mladicki-3-teden/foto/4402132

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13521 : 27 Januar 2010, 08:23:32
To ni nič kaj takega - da hodijo na eno mesto lulat. Tako je v vseh leglih, za katere je ustrezno poskrbljeno. Da bi pa pri šestih, sedmih, osmih tednih celo leglo hodilo prosit pred vrata za ven, je pa precej utopično. Se jim preveč dogaja in prevečkrat jih pritisne.

V atrijskih stanovanjih lahko "izkoriščamo" to, da hodijo lulat na eno mesto in jim samo vrata odpremo  ;D
Ker imamo to možnosti, jim nikoli ne polagamo papirja ali trave v stanovanju, če se zgodi luža jo pobrišemo, vendar se v večini primerov pri taki starosti dejansko že začnejo postavljati pred vrata.
Smo imeli pa med skupaj 12 mladiči primer, da je pri 5 tednih in 4 dneh prvič ne samo postavil ampak celo praskal po vratih za lulat. Najprej se mi je zdelo nemogoče, samo je za naslednje lulanje zadevo ponovil  :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13522 : 27 Januar 2010, 08:37:21
Od Dore pudli so bili "sobno čisti "takorekoč čist od začetka- pri 6 tednih pa čist zagotovo  :). Ampak ni težko bit mladičem "sobno čist", če jih nekdo magari na pol ure lulat daje, ko vidi, da se pripravljajo  :P.
Vprašanje pa je, kdo je v tem primeru tisti, ki je sobno čist- vzreditelj oz skrbnik ali mladiček? Meni se zdi da prvo  ;).
Seveda že samica nauči mladiče, da hodijo ven iz gnezda in z lahkoto se jih nauči na določen prostor, ki je v bližini tudi med igro v bližini- če le imajo pogoje, kot je bilo že omenjeno.
Vseeno pa je mladič zame dejansko sobno čist šele takrat, ko je tudi fizično sposoben zadržat potrebo tudi če ga tišči, več ur, če je sam doma in seveda zna jasno in vztrajno kazat da mora ven, kadar je kdo doma, kar pa je stvar fizičnega razvoja in se ne da pospešit z nobenim fensi treningom.
Trenutno obstaj acelo npr celo moda, da dojenčkom nekateri ne dajejo plenic in jih že od rojstva dalje nosijo lulat nad umivalnik  ::). Baje gre brez problema- razen da moraš ves čas ko ris pazit kadaj bo mali lulal. Lula pa seveda prav tako pogosto kot tistis pleničkami   :P. Menda sicer celo že prve tedne najavijo kdaj bodo lulali oz kakali in tulijo, če niso dovolj hiter in celo malenkost (par sekund) počakajo  :-\. Torej se očitno vse da- najbrž tudi pri pasjih mladičih  ;D.
Je pa spet vprašanje- zakaj neki si zakomplicirat življenje, delat dramo, nucat čas in travnmatizirat sebe in dojenčke oz mladičke zaradi ene brezveznosti ? Kaj si pridobil- razen da se lahko hvalisaš okoli, da je tvoj dojenček/mladiček sposoben lulat  tako in tako malenkost prej kot bo itak vsak drugi , samo pač malce kasneje  ??? ?

Če povem svojo izkušnje- pri zadnjih mladičih nisem nobenega vodila ven ponoči, niti iz službe domov med malico- nastavila sem jim papir. In npr terierka , ki je živela v boksu do prevzema ( 10 tednov) se ni doma nikoli polulala, ko je bila sam ali ko smo spali niti dopoldne niti čez noč, zato pa vse do leta starosti,če se je razburila- to se ji še zdaj občasno zgodi če npr ne sme lovit sesalca. Border pa je lulal na papir redno  ponoči do cca 7 meseca, tudi občasno če je bil dolgo sam doma, ampak, ko je dovolj odrasel in se očino tudi mišično okrepil je prenehal to sam od sebe, ne da bi jaz s prstom mignila za odvajanje. In kaj pol ? V prevem primeru smo luže pač pobrislai, v drugem pa zmenjali podlogo. What a big deal  ::) In zdaj ko sta odrasla oba lahko ob prostih dnevih spita z mano do 11 dopoldne pa se nobenemu ne mudi lulat.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13523 : 27 Januar 2010, 09:28:33
Zanimivo, tole z dojenčki, da je prišlo tudi na zahod. Namreč, v manj razvitih državah (Azija, Afrika) tudi ne uporabljajo plenic. Ko sem enkrat v Indiji neko mamico spraševala, kako ji znese z dojenčkom, ki nima pleničk, kako jih naučijo, da se ne podelajo v hlačke (teh dojenčkov in majhnih otrok sem videla cel kup, vsi so imeli na sebi samo hlačke, pa noben ni bil podelan), mi je povedala, da skrb za dojenčka že takoj po rojstvu prevzame babica (razen dojenja), ki ima pač več časa. Nonstop ga ima v naročju in se ukvarja samo z njim, tako da takoj opazi prve znake, da se bo dojenček podelal in poskrbi za to, da se ne podela v hlačke. Ampak babica ima otroka v naročjo res non stop, razen takrat, ko ga mama hrani ali ko ima mama čas, da pazi nanj poleg svojih drugih obveznosti. Če ima kdo na zahodu čas prvo leto ali dve samo otroka opazovati, kdaj se bo podelal, super, samo jaz ga nimam.

Fajn je, če imaš atrijsko stanovanje, pa da lahko samo vrata odpreš. Če pa ga nimaš, potem pa, kot je rekla Deteljica, big deal, če mladiči lulajo na papir ali podlogo, ko te ni. Imam enako izkušnjo. Dve mladički v stanovanju v Ljubljani, kup dela, pa tudi stopnic do dvorišča. Sprva sem imela namen jih navajat na čistočo, kot bi z enim mladičem, pa ni bilo šans, ker se jima je preveč dogajalo in bi se lahko kar na dvorišče preselila. Kar pa seveda ni bilo mogoče, saj je treba tudi delat. Tako sem preprosto mladički vodila ven štirikrat na dan ob istih urah, za vmes je bil pa papir. Obe sta bili pri meni pol leta, ena je ostala, druga je pri pol leta šla. Obe sta brez težav postali popolnoma sobno čisti. In sta še zdaj. Vmesno opravljanje potrebe na papir je postajalo vse bolj redko in kmalu smo potrebo opravljali samo še zunaj.




alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13524 : 27 Januar 2010, 09:48:32
Kakšne posebne razlike med tem ali je navajen lulat v stanovanju na papir ali zunaj, tako ali tako ni. Morda imaš nekaj dela le s tem, da ga kasneje odvadiš od podloge. Gre se bolj zato, kaj je komu bolj priročno in jaz raje odprem vrata kot pospravljam polulane podloge. Iz nadstropja nosit mladiče vsakič ven lulat se mi zdi pa itak neizvedljivo in bi v tem primeru tudi sama podloge uporabljala  ;)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #13525 : 27 Januar 2010, 10:01:19
Iz nadstropja nosit mladiče vsakič ven lulat se mi zdi pa itak neizvedljivo in bi v tem primeru tudi sama podloge uporabljala  ;)

Veš, kolk kondicije dobiš v tistih par tednih, če ni lifta pa si v kakem 4. štuku  :o

No, mi smo pri Lumu delali oboje - ko smo bili doma, smo ga nosili, ko nas ni bilo, je bil pa papir. Tega sicer ni maral in ga je vedno, ko se je "moral" polulat gor, potem zbasal pod omaro  ::), ampak funkcioniralo pa je. Pri rodezijki smo jo pa samo ven nosili, ker mo pač v prvem štuku, pa je tudi vse ok.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13526 : 27 Januar 2010, 19:50:26
Veš, kolk kondicije dobiš v tistih par tednih, če ni lifta pa si v kakem 4. štuku  :o

Ja v tem primeru jo dobiš že s prenašanjem podlog  ;D :D



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13527 : 28 Januar 2010, 09:41:35
Vse najboljše moji črno beli pošasti in ostalemu Elaeth A leglu!  :-*  :-*



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #13528 : 28 Januar 2010, 10:18:15
Vse najboljše moji črno beli pošasti in ostalemu Elaeth A leglu!  :-*  :-*

Vse najboljše Ajčki! :o ;D
Koliko pa so stari sedaj?



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #13529 : 28 Januar 2010, 10:31:33
Vse najboljše Ashu, Artu, Aji, Suri in ostalim k jih ne poznam ali pa sm jih pozabila  :-* :-* :-*