Border Collie

Lisa · 3993134

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14070 : 11 Maj 2010, 23:00:10
Sibila, čestitam! A pridete v nedeljo v Grosuplje?

Ja, pridem z obema. Vidve tudi? :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14071 : 12 Maj 2010, 16:09:32
Sibila, tudi blue merle borderji imajo dilute flekce ;) Ta border je še vedno blue merle in ni slate, zato ker ima večino flekov črnih in črn smrček. Ima pač, tako kot praktično vsi, en razbarvan flek.
http://lh4.ggpht.com/_ZLemvnsp46g/S4zsQkOpu_I/AAAAAAAACB0/Dz-fWN9Q49M/s640/PICT0148.JPG
(vzeto iz: http://varvara.blog.siol.net/)

Primer sem dala zato, ker sem ga ravno našla, ko imajo tako fajn blog :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #14072 : 12 Maj 2010, 20:30:52
Za tiste, ki bi želeli preizkusiti pašni nagon, se lahko pridružite v nedeljo. Več info http://www.britanci.com/aktualno_pasnja.htm



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #14073 : 12 Maj 2010, 20:34:15
Za tiste, ki bi želeli preizkusiti pašni nagon, se lahko pridružite v nedeljo. Več info http://www.britanci.com/aktualno_pasnja.htm



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14074 : 13 Maj 2010, 14:06:54
Sibila, tudi blue merle borderji imajo dilute flekce ;) Ta border je še vedno blue merle in ni slate, zato ker ima večino flekov črnih in črn smrček. Ima pač, tako kot praktično vsi, en razbarvan flek.
http://lh4.ggpht.com/_ZLemvnsp46g/S4zsQkOpu_I/AAAAAAAACB0/Dz-fWN9Q49M/s640/PICT0148.JPG
(vzeto iz: http://varvara.blog.siol.net/)

Primer sem dala zato, ker sem ga ravno našla, ko imajo tako fajn blog :D

A si ziher? Ker tale je po mojih info blue merle tri... :) Poglej ga še pri gobčku. Ampak na mladičkih je težko, ko se 'še barvajo'.




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14076 : 13 Maj 2010, 14:20:51
Tisti sivi flek definitivno ni ozig, ce si to mislila ;)

5rca ja :)

battito animale


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14077 : 13 Maj 2010, 14:39:21
Tisti sivi flek definitivno ni ozig, ce si to mislila ;)


A pol je to diluted spot? ???
Pol sem v bistvu nekomu prej delno narobe odgovorila...Ker dilute gen v določeni meri razbarva določen predel in ni nujno, da 'deluje' na
celotni površini...odvisno od procenta prisotnosti gena. Ta kuža ga ima recimo 2 %, to se očitno kaže kot ta flekec, Mimi recimo pa ima 100 % diluted gen in ima cel kožušček 'razbarvan'. Svašta! No, pa spet vem kaj novega, hvala punce! :P ;D  Sem mislila samo, da je diluted gen ali  prisoten v polni postavi ali pa, da ga pač ni...
Torej je pri obeh pasmah v bistvu enako glede diluted... :)
Sem pa drugače res slepec, jaz vedno v sivi rjavo vidim. :P

Avstralcem pa se opravičujem za smetenje teme... :-[



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14078 : 13 Maj 2010, 14:42:44
Ma ne, ne verjamem, da ta gen deluje proncentualno :D za dilute spots se ne ve tocno, kako se dedujejo, nimajo pa veze s tem genom, ki diluira barvo po celem kozuhu :) tako da za tega drzi, al ga pes ima al pa nima.

Dilute spots so lahko tudi mal rjavkasti, samo ozigi se ne pojavljajo kar tako na sredi telesa :)

Genetika dedovanja barv je pa pri obeh pasmah enaka.

battito animale


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #14079 : 13 Maj 2010, 15:22:19
Ima slučajno še kdo katalog iz nedeljske razstave, da bi prepisal borderje in mogoče še rezultate, če jih ima? Kdo je bil CAC pri samcih v odprtem razredu?

Hvala!

Nič nima smisla. Smisel nastane.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14080 : 13 Maj 2010, 15:46:18
Ma ne, ne verjamem, da ta gen deluje proncentualno :D za dilute spots se ne ve tocno, kako se dedujejo, nimajo pa veze s tem genom, ki diluira barvo po celem kozuhu :) tako da za tega drzi, al ga pes ima al pa nima.

Dilute spots so lahko tudi mal rjavkasti, samo ozigi se ne pojavljajo kar tako na sredi telesa :)

Genetika dedovanja barv je pa pri obeh pasmah enaka.

Jao, jao, ja, včasih sem res majčkeno blont. ;D
Aha, ok, pol torej jaz s svojo logiko in znanjem genetike tega tako ne bom dognala, če se točno ne ve, se brezveze matram. :o :D
Ampak a veš, da na Anadune prikaže procentualno možnost za gen, torej ne pokaže 100 %, če ga pes ima in 0, če ga nima, kar bi po neki logiki moralo.
 Tole me je zmedlo.
Ker pokaže procentualne možnosti po procentih, da ga ima, prenaša in nima. In mladičkom istih staršev ne pokaže enako, kar bi bilo logično glede na genetski material staršev in na teorijo prisotnosti. Zdaj že malo bluzim, upam, da me vseeno razumeš kaj imam v mislih. :D



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #14081 : 13 Maj 2010, 15:48:32
Psi mladi: Borderline Country Leonardo

Psi vmesni: Montana's Spirit Backone Baxter

Psi open: Grizzly of Pinewood Country
              Olympic at Real Pearl

Psice mladi: Borderline Country Libertina
                Coffe Princess z Jasminovych Hor
                Eleath Breakfast at Tiffany's

Psice open:
               Phoebe of Pinewood Country

Rezultatov pa nimam :)




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14082 : 13 Maj 2010, 15:59:24
 ;D tisti procenti so verjetnost, da pes ta gen ima al pa nima oz. ga prenasa (ne pa, v koliki meri se bo izrazil na psu) ;)
A si ziher, da v istem leglu pokaze razlicno?

battito animale


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14083 : 13 Maj 2010, 15:59:33
Ima slučajno še kdo katalog iz nedeljske razstave, da bi prepisal borderje in mogoče še rezultate, če jih ima? Kdo je bil CAC pri samcih v odprtem razredu?

Hvala!

CAC je bil Olympic at Real Pearl.

J. BOB in BOB je bil Leonardo.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14084 : 13 Maj 2010, 16:01:49
Maša, a vaša Eleath Breakfast at Tiffany's je bila pa PRM? :)

Ker jaz poznam samo ostale rezultate iz FB, na razstavi me ni bilo. :D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14085 : 13 Maj 2010, 16:10:44
;D tisti procenti so verjetnost, da pes ta gen ima al pa nima oz. ga prenasa (ne pa, v koliki meri se bo izrazil na psu) ;)
A si ziher, da v istem leglu pokaze razlicno?

Ja, ravno to je čudno. Sem jaz tudi mislila, da je tako kot ti misliš. Ampak res pokaže različno, Mimi recimo kaže 100 %, njeni ČB sestrici pa procente carries in procente za no dilute. Tudi v tem drugem leglu mladičkom kaže različno, temu na slikici 2 % dilute, zato sem pomislila, da vseeno kaže izraženost in ne možnosti.
Ali pa preračuna možnosti glede na barvo in vzorec, ki jo pes dejansko ima, torej ali je itak blue, ali je merle ali ...To bi tudi bilo nekako logično.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14086 : 13 Maj 2010, 16:26:45
Hm, ne razumem tocno, kje ti to vidis, ne najdem... gremo na ZS :)

battito animale


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #14087 : 13 Maj 2010, 17:23:18
Siibila in gulu, hvala!  :)
Sibila, ja Lana je bila PRM, do ostalih rezultatov sem pa prišla tudi jaz preko Facebooka, samo CAC v odprtih mi je manjkal  :)

lp

Nič nima smisla. Smisel nastane.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14088 : 13 Maj 2010, 17:27:29
Siibila in gulu, hvala!  :)
Sibila, ja Lana je bila PRM, do ostalih rezultatov sem pa prišla tudi jaz preko Facebooka, samo CAC v odprtih mi je manjkal  :)

lp

Super, čestitke lepotički! Več kot zasluženo. :)

Ja, predvidevam, da je bil tale CAC, glede na to, da na FB piše, da je bil tadrugi exc 2 in R.CAC. ;D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14089 : 13 Maj 2010, 17:33:14
Hm, ne razumem tocno, kje ti to vidis, ne najdem... gremo na ZS :)

Ja, prav imaš! Drugače pa še boljša; pridi na kak RO oz. se kaj vidiva na agilityju, pa greva na kavo. :D



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14090 : 13 Maj 2010, 20:58:17
Baza se preračunava na podlagi potomcev in njihove obarvanosti. Verjetno zato, ker nekateri vpisujejo napačne barve.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14091 : 13 Maj 2010, 21:19:30
Baza se preračunava na podlagi potomcev in njihove obarvanosti. Verjetno zato, ker nekateri vpisujejo napačne barve.

Ja, naj bi se kao tudi glede na prednike, ki imajo genski test za barve res narejen in je pol verodostojno. Ampak to niti ni neka uganka.
Uganka se pojavi: poglej Deepovo leglo z Varvi in možnosti mladičkov za dilute. Tu sem se pa jaz čudit začela. :o :D
Ker dokler nismo tukaj debatirat začele, sem samo za Mimi to šnofala in valjda mi je bilo jasno, da je ona 100 %, če je plava, ampak, če pa gledam ostale...
mislim svašta, no. :o Tu mač zame zaenkrat, rabim dopust, da te barve enkrat naštudiram, ker sem mislila, da mi je vsaj približno jasno, pa vsake tolko me kaj preseneti, hehe. :D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14092 : 13 Maj 2010, 22:30:11
Ja, ravno to je čudno. Sem jaz tudi mislila, da je tako kot ti misliš. Ampak res pokaže različno, Mimi recimo kaže 100 %, njeni ČB sestrici pa procente carries in procente za no dilute. Tudi v tem drugem leglu mladičkom kaže različno, temu na slikici 2 % dilute, zato sem pomislila, da vseeno kaže izraženost in ne možnosti.
Ali pa preračuna možnosti glede na barvo in vzorec, ki jo pes dejansko ima, torej ali je itak blue, ali je merle ali ...To bi tudi bilo nekako logično.

A ni logično, da je Mimi 100% dilute, njeni ČB bratci pa 100% carrierji (tisti 1% je po mojem zanemarljiv oziroma gre za napako :-[)? Pri leglu Deep in Varvi imajo merli iste procente in nemerli iste.Tukaj je po mojem napaka v bazi? Čeprav je baza fajna, ima nekaj napak (mene moti različno poimenovanje rdeče barve (ker rdeča in rjava sta menda ena in ista zadeva  ???) in kar je še huje to, da imajo možnost "srednje dolge dlake" in parjenje dveh takih privede do kratkodlakega mladiča, kar naj ne bi bilo mogoče  ???).


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14093 : 13 Maj 2010, 22:33:28
Cudno je, da imajo merli iz legla Deep x Varvi 2% moznost, da je izrazen dilute gen... kdo je prenasalec in kdo je cisto kul, sam zakaj je pri merlih ta moznost, niti meni ni jasno... pa niti nimajo vsi merli enako, recimo Deep 0%, Ice in merli iz Criss x Ice pa 1% ???

Ne razumem, kaj pomeni ta procent.

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14094 : 14 Maj 2010, 06:44:20
A misliš, da napaka pa ne bi bila možna?


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14095 : 14 Maj 2010, 07:44:20
Deepu se je npr. po leglu z rjavo psičko možnost, da je red carrier zmanjšala na 1%, ker v leglu ni bilo rjavih mladičev. Vendar statistično gledano minimalna možnost še vedno obstaja, enako je bilo z dilute, vendar so procenti višji - 7%, ker Varvi zgolj prenaša dilute, ni pa tako obarvana.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14096 : 14 Maj 2010, 08:02:06
Tole kar pišete velja najbrž za borderje - da se neki % preračunavajo. Se mi zdi čisto nepotrebmo , ne vem sicer, kdo je avtor teh %, vsekakor za to ni znansvene osnove ampak statistika.

Preračunavat % se mi zdi popolnoma nepomembno in nepotrebno in nesmiselno, ker dejansko se nikoli ne skotijo mladiči po % poredvidevanja. % je zgolj statistična vrednost, ki se  v praksi  nikoili ne zgodi ( če že, pa zgolj slučajno) Ne glede na dedni material, ki se ga obravnava.


Tako nikoli ne bomo dobili potomcev upoštevaje  neke  druge genetske lastnosti  po nekem % ampak narava naredi svoje, statistika je pa ćloveški izum. ker potem bi ponovljene paritve vedno dale enake potomce. Kar seveda ni res.

Znan je primer paritve na primer  nosilca CEA x clear CEA, ki sta dala v prvi in  ponovljeni paritvi različno število nosilcev.

Upam, da je razumljivo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14097 : 14 Maj 2010, 08:11:29
Saj ti % niso stvar tega, da bi pa recimo v primeru paritve merle in črnobelega psa, dobil 50% merle mladičkov. Ampak, da je za vsakega mladiča 50% možnosti, da bo merle barve. Lahko so vsi merli ali pa noben.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14098 : 14 Maj 2010, 08:23:52
5rca saj sem napisala
Saj ravno o statističnih predvidevanjih govorim, ki se v dejanski situaciji ne zgodijo ali če se, je to zgolj slučajno.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14099 : 14 Maj 2010, 12:06:15
Čeprav je baza fajna, ima nekaj napak (mene moti različno poimenovanje rdeče barve (ker rdeča in rjava sta menda ena in ista zadeva  ???)

Emmm...Različno je zato, ker:
eno je rjava, brown, chocolate, včasih ji rečejo tudi red...eno pa je tista australian red barva, torej golden, yellow. In to sta različna gena, ampak očitno pač prihaja malo do zmešnjav, ker včasih obe poimenujejo red, ker je tudi rjava lahko dokaj rdečkastega odtenka, odvisno. In sta dve barvi v bistvu, rjava in zlata. :)

No, kakorkoli, Anadune očitno ne izračunava samo statističnih možnosti, ampak napiše dejansko stanje glede na barvo, ki jo pes ima. Ker drugače ni logike, da imajo psi v istem leglu različne številke, če se pa še kao njihove barve ne ve, če se samo statistika. Oz. kaže statistične možnosti, ki jih ima omenjen pes, da prenaša določen gen, ne pa podedovanih od staršev. :P
Baza bi se pa naj računala na osnovi dejansko opravljenih genetskih testov za barve, natančna je torej toliko, koliko ima določena veja te teste res opravljene.
Kakšne natančno statistične metode pa uporabljajo za izračun pa tudi ne vemo...Saj ta baza ni ravno namenjena izračunavanju barvnih kombinacij, zanimiva je predvsem zaradi vnešenih zdravstenih testov itd., tole je pa pač malo dodatek za poigrat se. ;D