Border Collie

Lisa · 3993290

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14100 : 14 Maj 2010, 12:08:31
Tole kar pišete velja najbrž za borderje - da se neki % preračunavajo. Se mi zdi čisto nepotrebmo , ne vem sicer, kdo je avtor teh %, vsekakor za to ni znansvene osnove ampak statistika.

Kaj pa je statistika drugega kot znanost? ???
Pa to ne ravno enostavna...ne vem, če bi bili statistiki veseli tega stavka, hihi. :o



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14101 : 14 Maj 2010, 13:50:31
5rca, kaj pa praviš na tak kožuh? ??? :o :D


A nas lahko admin preseli med borderje? :-[



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #14102 : 14 Maj 2010, 14:19:27
Hrvaški ovčar z napako...

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14103 : 14 Maj 2010, 14:51:18
Hrvaški ovčar z napako...

Baje je rodovniški border... ;D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14104 : 14 Maj 2010, 17:13:46
Zdaj ste pa čist zasmetili temo :P

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14105 : 14 Maj 2010, 18:35:45
Emmm...Različno je zato, ker:
eno je rjava, brown, chocolate, včasih ji rečejo tudi red...eno pa je tista australian red barva, torej golden, yellow. In to sta različna gena, ampak očitno pač prihaja malo do zmešnjav, ker včasih obe poimenujejo red, ker je tudi rjava lahko dokaj rdečkastega odtenka, odvisno. In sta dve barvi v bistvu, rjava in zlata. :)

Ma, ne... Australian red je golden red in je tudi ločena. Psi chocolate in red imajo isto gen za rdečo/čokoladno barvo 100%. Tukaj ni nobenega golden/australian red gena.

Primer (poglej si v bazi)
Rdeč: Goytre Prince Of Dreams: http://www.champdogs.co.uk/stud-dog/4194.html
Čokoladni: Bayshore's Count Chocula: http://www.realpearl.hu/choco_en.htm

sori za OT...  :-[ :-[ Dajte prosim prestavit v borderje.  :-[



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14106 : 17 Maj 2010, 10:33:45
5rca, menda se ne razumeva dobro. :-[
Jaz sem mislila, da ti praviš, da je pomanjkljivost baze, da ne ločijo čokoladne(rjave, rdeče) in australian red(golden red).
Ampak meni prikaže ločeno ta dva gena:
 
E gene (Golden Red)   
 
B gene (Chocolate)   
 
Torej E je za australian red, B pa za rjavo. Ali pa sem se že čist zgubila in sploh več ne vem kaj je bilo mišljeno. :)

Ja, no, baza je pač kot je, čisto ok za določene stvari, ziher pa se ni ravno samo na bazo za zanašat. Saj barva je po moje še najmanjši atribut, ko izbiraš paritvene kombinacije. Je pa meni pač zanimiva ta barvna genetika pri borderjih, ko je toliko raznolika. :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14107 : 17 Maj 2010, 10:41:58
5rca, menda se ne razumeva dobro. :-[
Jaz sem mislila, da ti praviš, da je pomanjkljivost baze, da ne ločijo čokoladne(rjave, rdeče) in australian red(golden red).

Ne, ne... Austalian red je OK. Ločijo pa potem po barvi še na rdeče in čokoladne borderje (poglej si ta dva primera, ko sem ju dala). Torej B gen ločijo na rjavo in čokoladno barvo.  ???



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14108 : 17 Maj 2010, 12:23:21
Ne, ne... Austalian red je OK. Ločijo pa potem po barvi še na rdeče in čokoladne borderje (poglej si ta dva primera, ko sem ju dala). Torej B gen ločijo na rjavo in čokoladno barvo.  ???



A v Anadune to? Sem ju vnesla pa nič ne vidim, da bi kaj ločili... ??? :-[



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14109 : 17 Maj 2010, 12:27:48
Goytre Prince Of Dreams: Colour: Red & White (Chocolate/red coat - 100%)
Bayshore's Count Chocula: Colour: Chocolate & White  (Chocolate/red coat - 100%)

Zakaj ločijo na red in chocolate, če je menda barva ista?  ??? ??? Naj bi dali menda barvo tako kot gen (Chocolate/red barva), ne pa da se ločuje...  :-[  Menda nista barvi ločeni na čokoladno in rdečo?


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14110 : 17 Maj 2010, 12:46:47
Vidim, ja, čeprav v opisu genetike imajo zapisano:
Red & White 
 
Red and chocolate are genetically identical, and require two Chocolate genes.


Mogoče pač dajo več barv na izbiro, ker pač različni viri različno poimenujejo barve? To mi je edina logična razlaga...
Pa da se pač loči, da gre za rdečkast in bolj rjav odtenek...Genetsko je to res isto, ampak barvni odtenki pa so cela paleta vmes...rjava, čokoladna, rdeča, jetrna,...
To se mi zdi najbolj logično. :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14111 : 17 Maj 2010, 12:54:01
Ja, saj to. Da ločijo glede na različno poimenovanje oziroma "odtenke" (kaj je potem poleti pes čokoladen, pozimi pa rdeč  ::)). Bedarija. Če je barva ista, je isto ime. To bi bilo isto, kot bi modro barvo razdelili na par različnih odtenkov.  ::) Še večja bedarija je "medium" dolžina dlake. Če ni pes kratkodlak, je dolgodlak. In potem greš kao parit dva mediuma in ti da možnost kratkodlakega mladiča?  ??? ??? Saj baza je drugače super, ampak tole je pa res malce mim (še bolj super bi bila, če bi vsi vpisovali noter legla/zdravstvene teste itd...).


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14112 : 17 Maj 2010, 12:55:58
Ja, saj to. Da ločijo glede na različno poimenovanje oziroma "odtenke" (kaj je potem poleti pes čokoladen, pozimi pa rdeč  ::)). Bedarija. Če je barva ista, je isto ime. To bi bilo isto, kot bi modro barvo razdelili na par različnih odtenkov.  ::) Še večja bedarija je "medium" dolžina dlake. Če ni pes kratkodlak, je dolgodlak. In potem greš kao parit dva mediuma in ti da možnost kratkodlakega mladiča?  ??? ??? Saj baza je drugače super, ampak tole je pa res malce mim.

Aja, 5rca, našla nekaj na spletu. V USA baje rečejo čokoladni red/white, od tukaj po moje razlika.
Jap, imajo tudi champagne/white in wolf grey/white.  :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14113 : 17 Maj 2010, 12:57:08
Ma ja, "malce" pretiravajo s temi barvami.  :-\ Naj bi se odločili za eno ime in je to to.  ;)


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14114 : 17 Maj 2010, 12:58:01
Aja, temu čemu pa mi rečemo red/white, torej kao australian red, pa oni rečejo yellow/white. :)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14115 : 17 Maj 2010, 12:58:33
Ma ja, "malce" pretiravajo s temi barvami.  :-\ Naj bi se odločili za eno ime in je to to.  ;)

Hja, pol pa ameriški vzreditelji ne bi znali not vnest pravih barv. >:D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14116 : 17 Maj 2010, 13:04:21
Aja, pri dolžini maš pa na voljo rough, smooth, medium in celo bearded ter other... :)

Za ziher, če jim kaj posebnega še ven udari, tako kot oni na zgornji slikici. :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14117 : 17 Maj 2010, 13:05:05
Hja, pol pa ameriški vzreditelji ne bi znali not vnest pravih barv. >:D

 :D :D :D

Itak vnašajo pse noter zgleda sami pa bi popravili barvo na prvo, če bi napisali po svoje.  :)

Pa se mi zdi, da je vedno slabše kar se tiče teh barv in dolžine dlake.  :-\ :-\ :-\


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14118 : 17 Maj 2010, 13:05:50
Genetsko pa imajo spet tipe dlak dobro razložene:
Border Collies can disply two types of coats: smooth or rough. The smooth coat is dominant over rough, so once a rough coat is bred to a rough coat, there is no chance of getting a smooth coated puppy. A smooth coated dog can carry the rough gene, see below for breeding probabilities. Both coat types vary in textures and lengths: all rough coated Border Collies have some trimming around their ears, legs and tail, but aside from that they vary greatly in the amount of undercoat, coat length and coat density. Smooth coated dogs vary in the amount of undercoat and the length of the topcoat hairs.

Po moje je spet ista razlika zaradi podobnih razlogov kot zgoraj...



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14119 : 17 Maj 2010, 13:17:59
Ja, saj to imajo OK. Ampak daj pari skupaj:
Even Sweets Granting Pleasure in (recimo) Glen Granting Pleasure. Oba označena kot "medium" tip dlake. Za prvo vemo, da ni kratkodlaka, drugi pa tudi ni. PA dobiš tole ven:
Rough (long) coat       75%
Smooth (short) coat       25%

Isti % dobiš, če zamenjaš samca za dolgodlakega.

Me tiste barve v bistvu ne motijo toliko, ker genetsko na koncu pride OK ven. Tukaj pa... Če je zadeva v tem, da pač pse, ki imajo krajšo dlako kot je običajno, vpišejo z srednje dolgo dlako, OK. Dokler ne moti to pri genetiki. Ker vsaj jaz razumem, da mora biti vsaj en od staršev kratkodlak, da dobiš kratkodlake mladiče in ta medium je genetsko dolgodlak pes in paritev dveh takih ne bi dala kratkodlakega psa.  ???

PS: Bu sem dala samo kot primer, ker sem vedela, da je označena kot medium. Isto tega samca.  :-[ Se mi ni dalo kaj drugega iskat.  :-[ :-[


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14120 : 17 Maj 2010, 13:19:48
Pa sploh kaj se tolk dramatizira o barvah pa opisu barv?
kake veze ima to z delavnimi predispozicijami?
Bi moralo veljat kot pravi tisti rek o moških:
"Poznamo 6 barv in to je to. Če ženske  opisujete nekaj z kožna, bež, jagodna ipd vedite ,da to NISO barve!"

Pri borderjih so dovoljene vse barve. Če črni in rjavi in eventuelno sivi dodamo še opis merl, pa svetlo temno je to to.
Vse ostalo je preseravanje tistih, ki pri psu ne vidijo  dalj od barve.

 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14121 : 17 Maj 2010, 13:35:56
Pa sploh kaj se tolk dramatizira o barvah pa opisu barv?
kake veze ima to z delavnimi predispozicijami?
Bi moralo veljat kot pravi tisti rek o moških:
"Poznamo 6 barv in to je to. Če ženske  opisujete nekaj z kožna, bež, jagodna ipd vedite ,da to NISO barve!"

Pri borderjih so dovoljene vse barve. Če črni in rjavi in eventuelno sivi dodamo še opis merl, pa svetlo temno je to to.
Vse ostalo je preseravanje tistih, ki pri psu ne vidijo  dalj od barve.

 

Ne nama jemat veselja, če nama je pa v službi malo dolgčas, no. :P ;D

Jaz si izpolnjujem svoje neizpolnjene sanje, da bi bila kdaj genetik. :))



Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #14122 : 17 Maj 2010, 14:19:54
Goytre Prince Of Dreams: Colour: Red & White (Chocolate/red coat - 100%)
Bayshore's Count Chocula: Colour: Chocolate & White  (Chocolate/red coat - 100%)

Zakaj ločijo na red in chocolate, če je menda barva ista?  ??? ??? Naj bi dali menda barvo tako kot gen (Chocolate/red barva), ne pa da se ločuje...  :-[  Menda nista barvi ločeni na čokoladno in rdečo?

Mislim, da je to med opcijami, ko vnašaš kerega psa. Za nekatere je njihov čokoladni, za nekatere pa rjav ali celo rdeč. I think  :-\

.lp
D



Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #14123 : 17 Maj 2010, 14:28:24
Ne nama jemat veselja, če nama je pa v službi malo dolgčas, no. :P ;D

Jaz si izpolnjujem svoje neizpolnjene sanje, da bi bila kdaj genetik. :))

Madona  :o Iste sanje sva imeli/imava  :o  :o

.lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14124 : 17 Maj 2010, 15:14:51
HE he, sej vam privoščim tele igrice  :D. Mena na sudoku spominjajo  ;).
Zaskbljujoče postane, ko kakšen sodnik za zunajost pol urce študira kako bi barvo opisal pri tem pa vse bolj bistvene zadeve spregleda  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #14125 : 17 Maj 2010, 15:25:43
Petrca, a ti veš mogoče kaj uradno bi bil rjav border od Jenny Damm? Ogin, če se ne motim. Črn smrček, črne konice dlak. Pravzaprav dosti blizu te kodrlajsaste dlake, ki jo ima Pje.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14126 : 17 Maj 2010, 15:30:46
Petrca, a ti veš mogoče kaj uradno bi bil rjav border od Jenny Damm? Ogin, če se ne motim. Črn smrček, črne konice dlak. Pravzaprav dosti blizu te kodrlajsaste dlake, ki jo ima Pje.

Nisem petrca, pa vseeno. ;D Ogin je sable&white... :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #14127 : 17 Maj 2010, 15:51:18
O, hvala :)) meni je seveda Ogin zelo lep, ker mi malo vleče na to, kar sem navajena pri svojem zgemištanem šeltiju:)))
Ma prav res mi je Ogin osebno eden najlepših borderjev, kar sem jih videla... (čeprav seveda gledam z drugačnimi očmi kot vi, eksperti).



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14128 : 17 Maj 2010, 16:05:58
O, hvala :)) meni je seveda Ogin zelo lep, ker mi malo vleče na to, kar sem navajena pri svojem zgemištanem šeltiju:)))
Ma prav res mi je Ogin osebno eden najlepših borderjev, kar sem jih videla... (čeprav seveda gledam z drugačnimi očmi kot vi, eksperti).

Meni je tudi ful všeč, saj zato pa vem s katere psarne je pa barvo in vse. :D
Je pa sin od Elvisa... ;D
Pa ravno prav dlake mi ima, Anadune pravi, da je to medium. ::) :P



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #14129 : 17 Maj 2010, 17:48:25
Ja, da je očka Elvis vem. Iz katere psarne pa je Ogin? Ker vem, da eeden izmed njenih dveh mladih je od Mie Lamanen, a ne? Kvarkin al kako se že reče... No, povej psarno:))
Za količino dlake se tudi strinjam, da je ravno pravšnja. Meni je cel všečen, konstitucija, glava, celo oči.