Border Collie

Lisa · 3993115

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14760 : 17 December 2010, 17:58:14
ziher že - ampak jaz tudi +/+ ne bi dala ivermectina

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14761 : 17 December 2010, 18:20:52
Se mi zdi ta MDR1 med bolj pomembnimi za lastnike. Ne toliko za samo vzrejo, ker pes z - - je tudi čisto OK. Če veš, da je - -. Ker recimo CEA za ljudi, ki ne vzrejajo, ne igra nekega pomena. Tisti, ki so normal ali carrier, so OK. Tisti, ki so pa affected pa - kaj lahko narediš, ko veš, da je affected? Verjetno omiliti ne moreš razvoja bolezni? Na te teste morajo biti pozorni vzreditelji. Potem, ko je pes že na svetu affected, je prepozno za lastnike. Pri MDR1 pa smo lastniki tisti, ki potem lahko pazimo na zdravila, ki niso OK za MDR1 - -.  :-[

Martina, jaz tudi ne bi dala, če ne bi bilo nujno. Samo včasih je treba na hitro kaj dati psu pa se vseeno bolje počutim, če vem, da je MDR1++. Recimo AC, ko jo je pičila čebela. Jaz se ne spoznam na zdravila, upam samo, da se moj veterinar (glede na slabe izkušnje, sem precej skeptična kar se tega tiče). V tistem ni časa, da razglabljaš z vetom ali ima zdravilo kakšne sestavine, ki niso ok za MDR1- - . In da sem potem vsa živčna, ko ne vem, ali bo vse OK ali ne... Ne hvala.  ;)


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #14762 : 18 December 2010, 11:58:20
Vse najboljše za drugi rojstni dan Maverick, Mairin, Mindy, Mirai, Magena in Modra SDO  :o


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14763 : 18 December 2010, 16:59:53
Vse najboljse M leglu!!  :-* :-* :-*

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14764 : 18 December 2010, 19:51:43
Mirai-Mimi se zahvaljuje za čestitke! Danes je tudi osebno voščila sestrici Luni in dan preživela kot se spodobi-na agility tekmi.  :)

Joj, kako čas hiti, te male kepe imajo že dve leti! :o



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14765 : 18 December 2010, 20:11:09
Kolk so bili tasivi svetli  :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14766 : 18 December 2010, 23:41:57
Jooooooooj, jaz sem vam pa pozabila v živo čestitat.  :-[ :-[ Se oddolžim naslednjič. Če ne pozabim spet.  :-[ :-[

Vse najboljše!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14767 : 19 December 2010, 16:54:40
Kar se tiče psov iz Bartolovih dvorov: prost je samo še 10-mesečni samec. Alen pravi, da je najboljši od teh treh mladičev. Ful pripravljen na sodelovanje z ljudmi. Še posnetek: http://www.youtube.com/watch?v=G66PK-nW21w


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #14768 : 23 December 2010, 11:43:06



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14769 : 23 December 2010, 20:45:30
Spet sem naletela na en border collie film  :o Ocitno je res cedalje bolj popularna pasma tole, tudi v svetu..  ::)

Evo link ce koga zanima..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #14770 : 24 December 2010, 21:33:37
Kdo je pa še testiran?  ??? :-[

Nia je bia +/+, Phoebe je +/+...

Tudi meni so rekli, da pri borderjih niti ni panike glede defekta MDRja, bolj je kriza pri vseh ostalih collie-jih...

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


ewchy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #14771 : 27 December 2010, 09:31:38
Tudi Hill je +/+.

LP, Eva


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14772 : 30 December 2010, 18:11:25


friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #14773 : 31 December 2010, 16:42:24
Evooo, jaz sem nazaj iz belgije! (: Bilo je suuuper, bocekov na pretek! :)
Imam nekaj novic glede Tie, če se je še spomnete. Namreč, naj ne bi bilo logično da je sable, ker noben njen prednik ni sable. edino če se pač ta barva kako drugače deduje, ampak nevem, vrjetno je logično da je vsaj eden od prednikov sable da lahko prenese sable na potomce..Kakorkoli... Ta barva naj bi se med tricolour psi izničila, torej še bolj ni možno da bi prišla sable, saj ima večino prednikov tricolourjev...
Zdaj je vzrediteljica od Bryning border collies (ona je povedala vse kar sem napisala...) rekla, da je blue merle tricolour z veliiiko tana. Tako nekako kot so saddle tricolourji = tricolourji z velio tana, tako da pride cela glava rjava...
Tako sem zdej slišala, ampak pojma nimam če je karkoli od tega dejansko res. Mi pa Tia drugače zgleda res čisti sable. (:



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #14774 : 31 December 2010, 16:57:00
Evooo, jaz sem nazaj iz belgije! (: Bilo je suuuper, bocekov na pretek! :)
Imam nekaj novic glede Tie, če se je še spomnete. Namreč, naj ne bi bilo logično da je sable, ker noben njen prednik ni sable. edino če se pač ta barva kako drugače deduje, ampak nevem, vrjetno je logično da je vsaj eden od prednikov sable da lahko prenese sable na potomce..Kakorkoli... Ta barva naj bi se med tricolour psi izničila, torej še bolj ni možno da bi prišla sable, saj ima večino prednikov tricolourjev...
Zdaj je vzrediteljica od Bryning border collies (ona je povedala vse kar sem napisala...) rekla, da je blue merle tricolour z veliiiko tana. Tako nekako kot so saddle tricolourji = tricolourji z velio tana, tako da pride cela glava rjava...
Tako sem zdej slišala, ampak pojma nimam če je karkoli od tega dejansko res. Mi pa Tia drugače zgleda res čisti sable. (:

Po preštudiranju barv pri BCjih ti z gotovostjo povem, da tale vzrediteljica nima prav. Trikolor in sable gen gresta skupaj in sta v bistvu en gen, ki ga ima vsak BC. Pri tistih, ki imajo dominantno črno belo, se pač ne pokaže, nosijo pa jo vsi. Tudi zato se je sable pokazal pri Didi in Oriu, čeprav v bistvu noben od njiju kar daleč nima nobenega sable prednika (ali pa ga sploh nima). Lahko, da ima Didi 2 trikolor gena, Orio pa enega trikolor in enega sable, pa je to dovolj, da pade ven sable mladič....tako, po domače. Kateri od njiju (ali pa pač oba) imata sable gen, pa je nemogoče reči, dokler ne data sabla še ven s kako drugo kombinacijo...če te še kaj podrobno zanima, pa ti lahko še privat napišem.



friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #14775 : 31 December 2010, 17:03:55
Ja prosim, bi res rada malo več vedla. :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14776 : 31 December 2010, 17:23:41
Lahko se meni prosim :)

battito animale


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #14777 : 31 December 2010, 18:11:17
Bom kar tukaj, da lahko še kdo kaj pripomni  ;D:
1. vsak BC ima ali gen za trikolor ali gen za sable
2. sable gen je dominanten nad genom za trikolor
3. če imata oba starša sable gen- dobiš ven clear sable, če ima sable gen le en, pa shadded sable
4. potem imajo BCji še gene, ki govorijo, da se ta 2 gena (trikolor in sable) ne bosta izrazila- ti geni so dominantni , zato ven dobimo črnobele, modre in rjave pse (črna je dominantna proti ostalim barvam)- vsak pes ima 2 ta gena- recimo Kal (naš trikolor) ima 2 gena, ki dovoljujeta sable in trikolor pse, če ga pariš s clear sable psico dobiš ven celo leglo shadded sablov, če ga pariš s sable shadded psico, dobiš ven polovico trikolorjev in polovico shadded sablov, če pa ga pariš s črno belo psico, ki ima 2 gena, ki ne dovoljujeta sablov in trikolorjev- dobiš ven same črnobele mladiče
5. potem je naslednji gen gen za delucijo (ni nujno, da jih ima)- ta spremeni pse, ki bi bili v osnovi črnobeli v modre, rjave pa v lila,
6. naslednji gen, ki ga imaš ali nimaš je merle gen
7. gen za austalian red- če ga ima, je ne glede na to, kakšen bi bil sicer pes- rdeč (ta barva povozi-izniči vse barve)
8. potem imaš še gene za razporeditev barv- gen za malo beline, geni za veliko beline (glava)....
9. geni za flekavost (pikčasti BCji)
10. gen za tigravost (se ne spomnim točno, kako gre)

takole, še vedno po domače, pa upam, da vsaj malo logično ::)
Če imate še kaj vprašanj, bom (če bom znala) z veseljem odgovorila nanje.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14778 : 31 December 2010, 18:51:52
Jaaa, hvala, ful zanimivo 8)

Glede na to, da je bil v leglu shaded sable in tudi trikolorji, imata po mojem tako Orio kot Didi gen za oboje (oz. bi bila shaded sable, ce ne bi imela tistega gena, zaradi katerih se to ne izrazi).

Se pravi Kk ayat.

battito animale


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #14779 : 31 December 2010, 18:59:22
Srečno naj bo večno,
Novo naj bo noro,
Leto naj bo lepo.
2011.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #14780 : 31 December 2010, 19:56:05
Jaaa, hvala, ful zanimivo 8)

Glede na to, da je bil v leglu shaded sable in tudi trikolorji, imata po mojem tako Orio kot Didi gen za oboje (oz. bi bila shaded sable, ce ne bi imela tistega gena, zaradi katerih se to ne izrazi).

Se pravi Kk ayat.

Ni nujno. Lahko ima samo en od njiju gen za sable, glede na to, da je bil mladič shadded in ne clear, če bi ga imela oba, bi bil clear, glede na to, da je sable dominanten nad trikolorjem. Vsaj meni se tako zdi ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14781 : 31 December 2010, 20:07:56
Aja, v bistvu imas prav :-[ ne znam vec dobro kombinatorike ;)

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14782 : 01 Januar 2011, 15:04:15
Na Jesenicah se je izgubila blue-merle borderska ovčarka, ki sliši na ime Gia. Če jo kdo vidi, naj prosim pokliče Petro na 041 314 127.



PS: Lahko objavi kdo še na drugih forumih?


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14783 : 01 Januar 2011, 15:05:45
Ojej, a Gia... :'(

Upam, da jo čimprej najdejo/te! A daš še na FB, da lahko sharamo?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14784 : 01 Januar 2011, 15:08:55
Drzimo pesti da se cimprej najde :-\

battito animale


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14785 : 01 Januar 2011, 15:17:29
Tako nekako kot so saddle tricolourji = tricolourji z velio tana, tako da pride cela glava rjava...
Saddle tricolour = saddle sable in je genetsko pes, ki prenaša hkrati tricolour in sable. Sicer ugibam, samo po mojem je skušala Nat razložiti, da ne more biti clear sable, ker pri njej sem imela občutek, da ji je barvna genetika precej jasna.

Bom kar tukaj, da lahko še kdo kaj pripomni  ;D:
recimo Kal (naš trikolor) ima 2 gena, ki dovoljujeta sable in trikolor pse, če ga pariš s clear sable psico dobiš ven celo leglo shadded sablov, če ga pariš s sable shadded psico, dobiš ven polovico trikolorjev in polovico shadded sablov, če pa ga pariš s črno belo psico, ki ima 2 gena, ki ne dovoljujeta sablov in trikolorjev- dobiš ven same črnobele mladiče
Pri trikolorju lahko z gotovostjo trdimo, da direktno ne more prenašati sable (ker je sam že atat), ampak lahko da edinole shadded sable potomce ob kombinacijah, ki si jih opisala.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14786 : 01 Januar 2011, 15:18:25
Tudi mi držimo pesti, da se Gia čimprej najde!  :(



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14787 : 01 Januar 2011, 15:39:16
Petra - daj mi na ZS kaj več podatkov

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #14788 : 01 Januar 2011, 16:16:03
Upam, da bo imela srečo kot moj Magi in jo boste čimprej našli  :-[.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #14789 : 01 Januar 2011, 16:57:26
PS: Lahko objavi kdo še na drugih forumih?

Sem dala na mojpes net forum.