Border Collie

Lisa · 3993003

sariChka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #14970 : 19 April 2011, 23:02:05
jap od Zonya in Face! :Dkomaj čakam :-[ kaj poznaš psarno?



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #14971 : 19 April 2011, 23:19:21
To bo moja tut, tam k bom jst bo ona, sam me je skrbel kaj pa ko ne bo mogla polek kaj pa takrat, pa sm razmišlala o zunanjem boksu, kak bi se kaj tam obneslo!? :-\

Pri nas se je pesjak super obnesel za navajanje sobne čistoče in preprečevanje uničevanja... Je pa po mojem mnenju gradnja pesjaka predraga samo za to prehodno obdobje... mi imamo zdej notr kure :P Se pa lahko dobi/naredi ogrado za mladička, kar sredi dnevne sobe... v nebenem primeru pa ne more zadržati urina več kot par ur in je posledično daljše navajanje na sobno čistočo... najbolj praktično je zato na začetku aktivirati vse babice, sosede in ostale znance za varstvo v času, ko vemo, da bomo odsotni dlje časa :)



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14972 : 20 April 2011, 06:19:55
jap od Zonya in Face! :Dkomaj čakam :-[ kaj poznaš psarno?

Kolikor vem gre za Szilviino prvo leglo, Zony-ja pa že od rojstva naprej vsake toliko malo pogledam  :D Face je vnukinja od Cody-ja, očeta našega A-legla, ki prav tako vnaša v rodovnik stare avstralske linije. Meni osebno zelo všečno  ;) Se že priporočam za kakšen skupen sprehodek!  :D




sariChka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #14973 : 20 April 2011, 10:00:46
mi imamo zdej notr kure :P
torej menišm, da je samo prehodno obodbje, da pol ko pa je odrasel kuža ga pa ne potrebuje!
Kje pa vaš kuža preživi čas ko vas ni, v stanovanju? pa ni nobenih težav nikoli?
Se že priporočam za kakšen skupen sprehodek!  :D
Z veseljem, se ga boma udeležili  ;) :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14974 : 20 April 2011, 10:41:34
Ko je bila ravno debata, o tem koliko časa je mladiček lahko sam.... Kaj pa če bi imel zraven še enega psa pač za družbo bi potem lažje potrpel to "samoto"?
Čeprav imam vedno več psov in so odrasli skupaj oz kjer hočejo ko meni, mladičev nikoli ne puščam samih v krdelu. Prvič zato ker mladiče moraš za čas odstotnosti omeji na varen prostor in drugič zato ker nočem , da se naveže na druge pse, še manj pa , da ga ti v času moje odsotnosti po svoje vzgajajo. Njihovio vzgojni cilji namreč nikoli ne sovpadajo z mojimi  :P
Vsi moji psi imajo prvo leto neugodne pogoje- ker sem v službi, kar pomeni odsotnost cca 9 ur dnevno skupaj s potjo- od prvega dne dalje. To pomeni, da traja navajane na čistočo malo dlje in da kletka običajno ne pride v poštev. Izjema so bili mladiči v času moje porodniške.
Zadevo rešujem različno glede na trenutne okoliščine v času posameznega mladiča.
1)Mladiče sem imela včasih v času službe v zunanjih boksih. Hišne čistoče in vedenja so se učili kadar smo bili doma oz na vikendu. Ta sistem je krasen, mora pa bit pravi letni čas in zame je pomenilo veliko vozakajna sem in tja, ker boksov nimam na kraju bivanja  :-\
2) Mladič je bil doma v enem prostoru ( sobi) ali
3)v ograjenem delu enega prostora (ograjica za mladiče ali lesena pregrada). Pri puščanju v eni sobi se zna zgodit kakšna manjša škoda, ker čist vsega ne moreš umaknit- je pa bistveno da umakneš čim več, zaščitiš kable itd. Večina ni uničevala, en border pa je pogrizel nekaj vogalov pohištva in pregriznil nekaj žic od tipkovnce in tedaj še ožičenih stacionarnih telefonov. Jaz puščam pleničke za nujne potrebe ker 9 ur mladič ne more bit brez WC ja. Se pa navadijo oz zdržijo ves čas odsotnosti nekje med 5 in 8 mesecem. Pri ogradi je to enako, samo škode pa nimaš nobene ker pohištvo varuje ograjica.
Prosto po mojih izkušnjah lahko puščaš psa v stanovanju po enem letu oz letu in pol, če ni kakšen poseben primerek  ;).
V kletki sem tudi že imela  mladiče ampak potem moraš zorganizirat,da je na vsake 3 največ 4 ure nekdo pelje psa ven za pol ure.
Ni bilo opazit nobene razlike v razvoju ali značaju glede na način namestitve noben odrasel pes ne uničuje (pa nimamo pospravljeno) in vsi so sobno čisti, nobenih težav tudi pri 10 urni odsotnosti. Znajo bit sami doma, skupaj, posebaj, v kletki, v boksu, na postelji,...

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14975 : 20 April 2011, 11:29:07
Prosto po mojih izkušnjah lahko puščaš psa v stanovanju po enem letu oz letu in pol, če ni kakšen poseben primerek  ;).

Še dobro da si dodala leto in pol - sem se že mal zamislila, ker mi je tazadnjič preštimal omaro pri starosti leto in par dni  >:D  :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14976 : 20 April 2011, 11:59:39
Tam okol enega leta so bli moji kar zanesljivi je pa odvisno od posameznega pesa, vsak svojega pozna najbolje, pa kolk hoče tvegat.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sariChka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #14977 : 20 April 2011, 12:05:05
huh, jst  to lih neb rada tvegala, sma si s fantom lih kar nardila novo dnevno sobo, in me je kr mal strah  :D bom upoštevala vaše nasvete, če bo še pa kej vmes zanimivga pa vas bom tak zagnjavla  ;) :)
še eno vprašanje mam a ktera ve kje se da dobit v slo kakšna knjiga o borderjih, ker v tujini oz avstrija jih ma velik, sam nemške izvode, to pa mi najbolj ne leži  :-[



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14978 : 20 April 2011, 12:23:56
Meni do tistega dne ni uničil nič, vendar sva bila več ali manj od dne ko sem ga dobila, pa do starosti enega leta cel dan skupaj. Se je pa to zgodillo po enih parih dneh, ko sem šla spet v službo za 8 ur. Verjetno v znak protesta  :D

Tamalo 7-mesečno psico bomo še nekaj časa zapirali v največji box, ki ga imamo (veličine Clipper 6). Pa nič ne zgleda da bi jo kaj motilo, ker gre zdaj , ko vidi, da se odpravljamo od doma sama vanj. 



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14979 : 20 April 2011, 12:28:34
Tamalo 7-mesečno psico bomo še nekaj časa zapirali v največji box, ki ga imamo (veličine Clipper 6). Pa nič ne zgleda da bi jo kaj motilo, ker gre zdaj , ko vidi, da se odpravljamo od doma sama vanj. 

Isto pri nas. S tem, da Veni ostane prostovoljno v boksu, tamalo pa še zapiramo. Ker ji je hitro dolgčas pa si najde kaj pametnega za počet.  :-[


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14980 : 20 April 2011, 13:03:55
Meni se za mladega psa hišni boks al pa kletka zdi premajhna, če gre za cel delovnik. Odrasli pa itak ne rabijo bit omejeni v prostoru. Čeprav Day itak spi ves dan in vso noč v odprtem boksu, ga moraš za lase ven zvlečt, če ni u boksu je pa pod nizko mizico. Dami pa isto ves čas spita, ampak v posteljah ( pa ne svojih). Edino v času gonitve zapiram gonečke v kletke. Pa včasih Raa zaprem v boks za dopoldne, če je zjutraj blatna in je nimam časa prat pred odhodom. Preureja noben stanovanja po svojem okusu. Tudi malček najbrž ne bi, ni nikol pokazal take namere. Ampak bi pa znal kakšno lužico al pa kupček pustit kje, pa ko moj VD pusti vhodna vrata odprta ko hodi ven in not me skrbi, da bi šel neopažen ven.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14981 : 20 April 2011, 13:29:58
Mi smo poskušali z ogrado samo jo je precej hitro preplezala. Sem pa imela res malo nižjo sposojeno, ker se je v naši kakor vem komotil Pitardo s kompanijo  :o :D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14982 : 20 April 2011, 13:30:55
Meni se za mladega psa hišni boks al pa kletka zdi premajhna, če gre za cel delovnik.

Naši nista nikoli sami za več kot kakšne 3-4 urce.  :P 8)


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14983 : 20 April 2011, 13:37:44
Naši nista nikoli sami za več kot kakšne 3-4 urce.  :P 8)

Naši tudi ne  :P



neyci

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #14984 : 21 April 2011, 12:35:50
Js pa čakam malčka od elaeth.  :D  Bo pa to poletni čas tk da bo kr nekaj prostega časa in upam da ne bo kdaj toliko časa sam. Se pa nekak odločam med clipperjem ali pa platnenim, tako da bi vseeno imeli nek prostor če bo potrebno kdaj za kakšno uro kam brez njega



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14985 : 21 April 2011, 12:47:10
Js pa čakam malčka od elaeth.  :D 

 :o :o :o

te pa tudi jaz komaj čakam  :D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14986 : 21 April 2011, 13:55:44
Se pa nekak odločam med clipperjem ali pa platnenim, tako da bi vseeno imeli nek prostor če bo potrebno kdaj za kakšno uro kam brez njega

Jaz predlagam Cipperja. V platnenem lahko precej hitro kakšno luknjo naredi...  :-\


neyci

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #14987 : 21 April 2011, 14:01:42
alenka še dober mesec dni... 45 dni že odštevam  :o
ja sej verjetno bo kar clipper kolk sem brala o izkušnjah s platnenim, čeprav so mi pa velik bolj "domači" tile platneni 



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #14988 : 21 April 2011, 15:20:20
Platnenega ti za mladiča nikakor ne priporočam, v najboljšem primeru se bo naučil, kako se ga odpre in te lahko potem počaka nekaj takega:

   :P 




5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14989 : 21 April 2011, 15:35:27
A zdaj boš pa pse krivila, da nimaš pospravljeno?  8) 8) :D


neyci

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #14990 : 21 April 2011, 17:09:48
Mislim da je odločitev kr padla, bo clipper  :o



tommylee

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
  • Nebraska _ Nerry
Odgovori #14991 : 21 April 2011, 17:42:01
Zivjo!
a se bo v kratkem organiziral kak border sprehod?če bo,bi se ga z veseljem udeležili.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #14992 : 25 April 2011, 21:29:31
Ena z Barja:



evva

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #14993 : 25 April 2011, 21:34:46
No da nalimam še eno fotko mojih mladičkov:



Pridno rastejo in vsak dan deljo večjo štalo. Pa še dva filmčka:
http://www.youtube.com/watch?v=oKBc_Kb5Yus
http://www.youtube.com/watch?v=orsR1rpTn0Q



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #14994 : 25 April 2011, 21:37:02
Evva čudoviti so. ;D
Imajo že vsi nove domove?  :)



evva

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #14995 : 26 April 2011, 20:31:38
Hvala, ja vsi že imajo nove domove.



Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #14996 : 27 April 2011, 22:56:18
ABBY LABRADOR: O, našo Shimmy si ujela :o Hvala za slikico!

Da še tukaj objavim:
Ker sem danes na srečanju dobila odlične povratne informacije in ogromno interesa za knjigo Border Collie od Judith Gregory ter informacijo, da je na Amazonu razprodana, mi lahko vsi, ki bi bili za nakup knjige še zainteresirani, pišete na PM, da jih naročim zadostno število :)


Lp, Maša

Nič nima smisla. Smisel nastane.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14997 : 29 April 2011, 18:49:56
Eva, a so vsi mladički kratkodlaki?

Se mi zdi, da ste nekaj časa nazaj pisali o borderjih, ki imajo težave z aktivnostjo, zato prilagam tole obvestilo:

Exercise Induced Collapse (EIC) Research
Goal: To identify genes responsible for causing EIC in Australian Shepherds and Border Collies and develop a DNA screening test.
 
Conducted by: Dr. Ned Patterson
University of Minnesota
 
Samples needed from purebred Australian Shepherds and Border Collies that have exhibited an episode of collapse during exercise.
Sample type: Blood preferred.
 
Contact: Eva Furrow, VMD
 
University of Minnesota
C339 Veterinary Teaching Hospitals
1352 Boyd Ave.
St. Paul MN 55108
612-624-5322
[email protected]

EIC zgleda takole: http://www.youtube.com/watch?v=A_5u-BeaF9M

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #14998 : 29 April 2011, 20:57:23
Maša

a se bo dalo knjigo kaj videti, preden se naroči?

Pa še slikica babice Oli in vnukinje Xanny Seta del Oro... Da se ve, zakaj so babice  ;)


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14999 : 29 April 2011, 22:52:51
Tole knjigo se da drugače dobiti tudi tukaj:
http://www.bookdepository.co.uk/Border-Collie-Best-Breed-Judith-Gregory/9781906305185

Je pa brez poštnine po celem svetu, tudi v Slovenijo. Preverjeno, sem že naročala. ;)