Border Collie

Lisa · 3993176

moncy13

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
  • Sky <3<3
Odgovori #15480 : 01 November 2013, 19:55:25
Midve sva začeli z Bosch-em, ampak sva kar kmalu prešaltale na Arden Grange za mladiče, ker je imela po Bosch-u zelo mehek drekec.

Iz kje pa boš dobil borderčka?

Moncy in Sky


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15481 : 01 November 2013, 20:54:59
Mi priporočamo premium hrano, ki se jo da vedno da kupiti.
Ob taki hrni dodatkov ne potrebujete.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15482 : 02 November 2013, 09:48:19
Lahko pa dodajaš kako žlico skute, zelenjave, mesa, koščke sadja. Tako, da spozna različno hrano.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


amandaa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #15483 : 05 November 2013, 22:11:38
Zdravo,
mene pa zanima če kdo mogoče pozna psarno from Camilland's iz Madžarske?

Spletna stran: http://www.from-camillands.atw.hu/ :)

Hvala  :)



Anjica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #15484 : 29 December 2013, 15:25:53
Psarne sicer ne poznam dobro, se nisem nič pozanimala. Sem pa slišala da je baje dobra psarna, poznamo pa tudi enega mladiča od tam. Pa je lep border, se mi zdi tak "pravilen"  ;D in ima super karakter. Če te zanima kaj več, ti dam lahko kontakt (tudi FB) od lastnice, ti zna ona kaj več povedati.



Pippo

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #15485 : 05 Januar 2014, 12:18:01
Živjo!

Jst sem nov tukaj na forumu. To temo sem kar precej dal skozi, vendar je preveč, da bi vse prebral. Jst se zanimam za BC in ga imam namen imeti v bližnji prihodnosti(1-3 let). Me pa zanima koliko pridejo stroški, če lahko kdo podrobno pove, s dejanskimi številkami. To sprašujem predvsem zaradi tega, da ne bi "prehitro" kupil psa, potem pa bi imel težave s financami. Da ne bom sam kupil psa potem, pa bom trpel jaz in pes ker ne bom mogel privoščiti osnovnih zadev, ki jih pes potrebuje. Mal bom sam že poskušal načeti finance. Recimo da sem pripravljen dati za BC 700€-800€(je sploh realno?!), potem kakšne so cene pregledov kolkov in še tistih osnovnih zdravstvenih pregledov, katere je dobro da se jih izvede. No ovratnica in podobne drobnarije, se še nekako da izračunati, seveda hitro nanese lahko  čez 100€. In seveda ključen strošek-hrana, katero hrano uporabljate, koliko znese mesečno?! Kolikokrat mu daste "odpadne" hrane(na teden, mesečno), če sploh in seveda katere dodatke k prehrani, tu seveda če ni zadosti že osnovna prehrana.

Lp!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15486 : 05 Januar 2014, 15:26:47
Tako osnovna oskrba zdravega psa velikosti BCja.
Hrana te mesečno pride okoli 20-30 eur, za mladiča pride več cekinov (zdrav pes, ki ne komplicira), priboljški/žvake okoli 10€ na mesec, oprema in igrače-odvisno od tega kaj kupuješ, splača se investirat v sobni boks ali transportni boks okoli 100 eur).
Cepljenje cca 35eur steklina, kužne tudi približno toliko, razglistenje je v štartu pogostejše, pri odraslem psu pa 3-4x letno (še tanajmanjši strošek), tretiranje proti klopm (ampula na mesec cca 10 eur ali kaka ovratnica 6-8mesecev cca 30 eur). Tečaj v pasji šoli okoli 100-150eur.

Osnovni krvni pregled, ki je dobrodošel pri "seniorjih" vsako leto (od cca 6 leta naprej je okoli 15eur), hitri test za klopne okoli 17 eur (ja, to se ti hitro zna zgodit), slikanje kolkov (ne za vzrejno oceno) je okoli 40-60 eur pri nas v sg....
Ko pa pes zboli-ubibože maš hitro 200 eur samo za antibiotike + pregled, če ima kako alergijo, zdr. stanje in rabi posebno prehrano, te znajo priti stroški tudi 100 eur mesečno za hrano. Da rabi operacijo zaradi poškodbe pa 600+ eur.

Odpadne hrane se psom ne daje. Lahko pa mu sam, uravnoteženo kuhaš/pripravljaš.

Če nimaš na strani 500 eur za kake nujne primere ali pa nimaš družine, prijatlov, ki bi ti založili za stroške, potem raje ne imeti psa. je opcija posvojitev na daljavo, donacija zavetiščem....

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15487 : 05 Januar 2014, 17:31:05
Prvo leto lahko racunas nekje povprecno vsaj 100e na mesec (za opremo, cepljenja, igrace, tecaje solanja itd.). Tako na oko. Ce ne rabis slucajno veterinarja, potem je seveda vec...
Kasneje je manj, razen ce te ne potegne v kaksen pasji sport (kar se pri bc itak zgodi ;)), potem kr naenkrat stroski zacnejo narascat... ;)

battito animale


Anjica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #15488 : 05 Januar 2014, 17:43:01
Mislim da ti je čara super razložila, lahko ti pa jaz povem še malce detajlov..
mi hranimo s hrano Arden grange, ki jo kupimo kar v 12kg vreči in jo imamo za cca 40-50 dni. cena v mr.petu 58€.
kupujemo tudi ogromno žvečk itd, tako da prištej še 20€ na mesec. Da o igračah ne govorim, ker naš v 15 min zgrize vse, žog se pa na sprehodu kaj nekaj zgubi (ostane na drevesu, pade v visoko travo-je ne najdeš itd.)
Ko kupiš mladiča (povpr. 900€ če je iz slo) ima že narejene teste kolkov in oči, tako  da imaš pred tem nekaj let miru. Mislim da prvi veterinar pride s ceplenjem stekline in kužnih bolezni potem pa če se odločiš za kastracijo/sterilizacijo.
Se mi zdi da največji strošek je na začetku; cena mladiča + postelja, ovratnice, pas, posode, box (idhra 5-130€), razne krtače itd. Potem šola za mladiče in ker so borderji hiperaktivci potem kasneje še kak agility, pašnja ovc itd.

jah se kar nabere.. ampak ko ga imaš enkrat doma, pozabiš koliko (ogromno) je stal  ;D



sanch

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #15489 : 05 Januar 2014, 18:59:41
Moj border collie bo zdaj star skoraj 4 leta, ko sem se odločala za nakup, pa sem imela podobna vprašanja kot ti, poleg tega pa še pomisleke ali sem sploh primeren lastnik za tako aktivnega psa..
Večinoma so ti že ostali vse napisali. Predvsem je tako, da dokler je pes zdrav, stroški niso tako grozno visoki, ampak če se slučajno zgodi, da zboli/se poškoduje/dobi kronično bolezen/alergijo.. moraš imeti za takšne primere predvidene rešitve (prišparan denar, možnost izposoje, ..). Nekako tako, pripravimo se na najslabše, upamo pa na najboljše :)

Dodala bi še to, da so borderji res aktivni psi, ki potrebujejo veliko zaposlitve, zato že zdaj malo razmisli tudi o tem, kaj bosta s psom počela. Tečaj v dobri pasji šoli je za začetek ok, a z borderjem, da je srečen, je treba tudi kasneje kaj početi ;) To običajno pomeni še kar nekaj dodatnih stroškov. Jaz sploh ne upam zares izračunat, koliko zapravim za vse najine aktivnosti letno :-[ tako na hitro bi rekla, da zagotovo okrog 500€ (treningi, oprema, članarine, prevoz..). A ko imaš enkrat borderja, to postane tvoj način življenja ;)

If it's not a Border Collie it's just a dog ;)


Nes

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #15490 : 05 Januar 2014, 19:06:53
Jaz imam sicer nemškega ovčarja ampak sem šla sedaj računat ko sem prebrala ta post in me je številka kar presenetila :D okrog 900€ samo za veterinarja in hrano v 8 mesecih (brez cene samega psa in pribolškov/igrač/šolanja/ipd.) Imel je eno operacijo tako da smo še kar poceni skos prišli. Pomembno je da vedno računaš na več kot pa na minimum, ker se vedno lahko zgodijo kakšni nepričakovani zdravstveni problemi ;)
Je pa res da sploh ne porajtaš koliko denarja gre dokler takole ne začneš seštevati, vse za mojega pikija jaz pravim :D



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #15491 : 25 Januar 2014, 09:54:17
DAISY je modro bela samička pasme border collie ki išče prav njen, aktiven in najvažneje ljubeč dom. Je iz kombinacije Zora x Borderwell charming capi. Je odlično socializirana, sobno čista, hodi na povodcu, zna osnovne ukaze in osnove kliker treninga, obožuje ljudi in druge pse in je predvsem izredno aktivna, hitro učljiva, kaže dober potenial za frisby, agiliti in ostale pasje športe, zato zanjo iščemo aktiven dom.
Je cepljena, čipirana in ima potni list. Za več informacij me kontaktirajete preko zasebnega sporočila ali na elektronski naslov [email protected] oziroma po telefonu na telefonsko številko 0038641 387 577 ali 0038640 911 896

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15492 : 26 Januar 2014, 12:50:09
Sporočila o Runotu sem prestavila v njegovo temo ;)
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=13762.0

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15493 : 06 Februar 2014, 15:33:12
Živjo!

Jst sem nov tukaj na forumu. To temo sem kar precej dal skozi, vendar je preveč, da bi vse prebral. Jst se zanimam za BC in ga imam namen imeti v bližnji prihodnosti(1-3 let). Me pa zanima koliko pridejo stroški, če lahko kdo podrobno pove, s dejanskimi številkami. To sprašujem predvsem zaradi tega, da ne bi "prehitro" kupil psa, potem pa bi imel težave s financami. Da ne bom sam kupil psa potem, pa bom trpel jaz in pes ker ne bom mogel privoščiti osnovnih zadev, ki jih pes potrebuje. Mal bom sam že poskušal načeti finance. Recimo da sem pripravljen dati za BC 700€-800€(je sploh realno?!), potem kakšne so cene pregledov kolkov in še tistih osnovnih zdravstvenih pregledov, katere je dobro da se jih izvede. No ovratnica in podobne drobnarije, se še nekako da izračunati, seveda hitro nanese lahko  čez 100€. In seveda ključen strošek-hrana, katero hrano uporabljate, koliko znese mesečno?! Kolikokrat mu daste "odpadne" hrane(na teden, mesečno), če sploh in seveda katere dodatke k prehrani, tu seveda če ni zadosti že osnovna prehrana.

Lp!

Lahko ti povem malo bolj konkretno za začetne/osnovne zadeve, ker mladička BC dobim čez 2 tedna. Za cepljenja in ostale zdravstvene stvari so ti pa že povedali.
Sam pes je bil 750€, za osnovne stvari pa smo v Mr. Pet-u zapravili (oz. se je splačalo, ker so imeli akcije) med 240-270€.. Ampak se da znižat - mi smo kupili:
  • Posteljo + odejo (za mladičke, zelo kosmata in zato podobna materi) = 90€, česar ne bi bilo treba, imaš tudi v Sparu tiste cenene flis odeje, ki so več kot dovolj, posteljo pa lahko narediš tudi sam
  • Hrana (3kg puppy) + vrečke s priboljški + kostke (skupaj približno 20€, pa imajo večje vreče in ceneje pride, jaz sem najprej 3kg kupila, da vidim, če bo sploh maral/prenesel)
  • Boks (Atlas Car 80, znižan, mislim da je bil okoli 100€ - računaj, da bo mogoče treba še 1 hišni boks, mi bomo za mladiča uporabljali tega in potem kupili novega, če ga preraste)
  • Povodci (en 120cm in fleksi)
  • Kliker, zobna ščetka, sprej za odganjanje psov & mačk
  • Vrečke za kakce (pridejo poceni in v večjih pakungah)
  • Kong (2, eden gumijast za maldičke, en rdeč ogromen - ti pridejo malo dražje), piskajoča žogica, prazna plišasta igračka, gumijast mali frizbi,... Te splošne igračke (razen kakšnih res kvalitetnih) pridejo dokaj poceni, žogice tudi v pakungah, če jih uniči, pliškote lahko kupuješ v Sparu, če jih ne bo takoj razmrcvaril in če nimajo očes in podobnih odpadajočih zadev,...
  • Smo pa pozabili taglavno - posodi za vodo in hrano, smo ju izbrali pa potem pozabili vzeti haha :D

Upam, da nisem česa pozabila našteti.
Izbrano hrano pa lahko kasneje kupuješ prek zoohit.cz (s pomočjo Google Translate-a), te pride ceneje kot prek slovenskih strani. Seveda lahko daješ doma kuhano, ampak se jaz s tem ne bi igrala, ker moraš paziti, da je dovolj uravnotežena, kakšne stvari so strupene za pse in pomoje te pride dražje, če npr. vsak dan kuhaš piščanca za psa, kot pa če kupiš brikete.
Meni se ni zdel tako velik strošek (predvsem sta vzela postelja in boks), sem realno pričakovala veliko več.. Je pa res, da moram še videti, ali bo razčetvoril vsako igračko v 15 minutah (sem pa že kupila bolj trpežne, za vsak slučaj) :D
Sem pa gledala, že vzgoja mladega psa ali mala šola sta okoli 100€ (ali več), pa članarina v KD (nekje okoli 30€), nato še kasnejši izpiti, če bi še kaj opravljal (pri BCju se mi zdi, da kar moraš :D), računaj še, če greš na morje, pa nimaš nikogar, ki bi poskrbel zanj, boš plačeval hotele za pse ali pa ga vzel s sabo (je pa tudi treba doplačat psa/na noč, če nimaš lastnega apartmaja).
Seveda največ zavzamejo stroški na začetku, kasneje pomoje lahko vzdržuješ, če imaš redno službo in nekaj prišparanega za veterinarske nujnosti.



Pippo

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #15494 : 12 Februar 2014, 10:31:33
Hvala za vse odgovore! So v veliko pomoč.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15495 : 24 Februar 2014, 13:48:34
Zanima me, s kakšnimi igračkami se kaj vaši borderčki zaposlijo sami? Mislim konkretne (znamka, vrsta,...) igračke. Rabim še par idej, predvsem takih primernih za mladička - miselne igračke in take fajn za grizenje :) Lahko tudi kakšne doma narejene ideje :D Pa se priporočam tudi za imena trgovin, kjer ste jih kupili.

Mojemu dajem (seveda vedno vse pod nadzorom) piskajočo žogico iz gume (je ne razgrize tako kot penaste), in si jo sam meče po tleh pa jo lovi :P. Kosila dobi kar v Kong Wobbler-ju in je navdušen vsakič, ko ga samo zagleda, ima še en mali gumijast kong za mladičke (ga pa še nisva uspela sprobati), za grizenje pa stisnjene kosti iz goveje kože, ki so daleč njegove najljubše.



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #15496 : 17 April 2014, 15:28:35
Pri fantu imajo sosedje Charlija psa, ki je total nor name  :love:

Mislim, da je Charlie kar fejst nor na mene, ko ne dobi carte od mene zgleda tako.  :love:


Se trudi naprej da bi ga le opazila <3

jpg images

Ne dobim carte??? Prooosim :waw:

upload img


Bom kar ušel iz dvorišča za tabo VRNI SE! CARTO HOČEM  :love:

forum image hosting

Moje Nale v bistvu še pogledal ni  =)

image upload no resize


Bom kar ušel iz dvorišča za tabo VRNI SE! CARTO HOČEM :-*


Angye

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
  • Feel the freedom...
Odgovori #15497 : 11 Maj 2014, 15:50:28
Zdravo,

prvo naj povem, da sem nova na forumu. Sem sem prišla, ker imam tudi sama doma 4 mesece mladega psička Borderja Ollyja.
Vendar sem v zadnjem tednu pri njem opazila precej čudno hojo. Deluje podobno kot da bi mu desna noga rahlo zarotirala v kolku, ko hodi počasi. Ko hodi malo hitreje, tega ni tako videti, ko pa prične s tekom pa desno nogo nekoliko bolj dviguje k telesu kakor levo.

Kar me je to precej prestrašilo ker sem mislila, da je kaj narobe s kolki (displazija, čeprav je kuža res še precej mlad), zato sem šla takoj do veterinarja, kjer mu je poslikal kolke in
na srečo so bile slike ok, tako da kolki niso vzrok.

Nato je rekel, da so najverjetneje potem vnete ali nategnjeni vezi. Dobila sva zdravilo Rycarfa (protibolečinske in protivnetne tablete), ki naj mu jih dajem 10dni, ter ga vseskozi spremljam, kako se bo odvijala situacija. Prepovedani so tudi daljši sprehodi, max. do 10min, na vrvici.

Kuža je več ali manj v stanovanju z mano, po stopnicah ga nosim, ter poskušam ga tudi čimbolj pazit da mi ne skače na ter z postelje in kavča...vendar mi včasih pobegne...
Ali bi bil mogoče lahko vzrok parket v stanovanju? Da bi se zaradi tega nategnile vezi, ker mu je rahlo spodletavalo?
No, sedaj sem povsod položila tepihe, tako da to je sedaj rešeno, ampak upam, da ni prepozno....

Zanima me, če bi slučajno kdo od vas imel kakšne podobne izkušnje in bi jih želel deliti z mano...
Ali pa bi mogoče kdo celo vedel kaj drugega bi še lahko bilo...

Sama sem tudi že malo brala o nategnjenih kolenskih vezeh, tako da za to se moram še pozanimati pri veterinarju, sicer pa ne vem kaj drugega bi še lahko bilo.

Že vnaprej se zahvaljujem za vse odgovore.

lep pozdrav,

Anja

Anya


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #15498 : 13 Maj 2014, 20:17:03



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #15499 : 13 Maj 2014, 21:31:11
Pač nerodovniško leglo. Jih je toliko, da smo se eni nehali s tem obremenjevati. žal...  ::) Glede na to, da obe babici po mojih info (popravite me, če se motim) nista testirani za CEA (in imata starša 50% možnosti, da prenašata CEA) , je že tukaj dovolj velik razlog, da se iz takega legla ne jemlje.  ::)  ::) Da o drugih zdravstvenih testih ne govorim.  :-\ Ampak glavno, da bodo merli. Pa da "pasejo na ukaz".

Angye, pri mišicah je problem, ker je tako poškodbo težko diagnosticirat. Poleg tega zna biti rehabilitacija dolgotrajna, poškodba se lahko vrne. Mogoče obisk fizioterapevta, znajo bolj ocenit, kje je problem.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #15500 : 14 Maj 2014, 20:39:40
Glede na to, da sta sliki obeh (celo slo) rodovnikov, bi se dalo ukrepat, ali ne?
Jaz bi, če bi to bili psi iz moje vzreje.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15501 : 14 Maj 2014, 21:20:57
Se strinjam, prav bi bilo, če bi oba vzreditelja ukrepala.  Še posebej, če sta bila psa prodana s pogodbo, v kateri jasno piše, da se ne sme jih uporabljati za nerodovniško vzrejo brez zdravstvenih testov, vzrejnega dovoljenja itn.



Angye

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
  • Feel the freedom...
Odgovori #15502 : 18 Maj 2014, 20:35:42
Hej,

evo mi smo bili spet na obisku pri še enemu veterinarju, ki pa je pogruntal,
da je Olly doživel travmo oz. nek udarec v desni bok - kolk, in da se mu tako šiv ki je na čašici pri kolčnem sklepu ni še zarastel, oziroma je še odprt...(verjetno se je kam butnil  med igro ali med norenjem :S , samo čudno se mi zdi, ker ni nikoli nič pošepal ali zacvilil ali karkol drugega ki bi pokazalo, da je bil tako hud udarec)

torej navodila so počivanje, krajši sprehodi, protibolečinske tabletke ter čakanje, da se stanje izboljša.
Po domnevah veterinarja naj bi se izboljšalo v cca 3 tednih...

Zdaj pa samo upamo in čakamo, da se bo vse super zacelilo in da bo kasneje spet normalno lepo hodil kot prej.

Sicer pa opažam, da se stanje že rahlo izboljšuje, juhej, le tako naprej :)

Pa lep pozdrav vsem,

lp ;)

Anya


Odinko

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #15503 : 22 Maj 2014, 10:49:34
Pozdravljeni,

evo še mene, sicer nisem čist nov je pa res, da prvič pišem v to temo, ker je prej nisem našel... :P

Imam pa doma, sedaj, že 6 mesecev staro red-merle barabo, ki nikoli ne neha grizti, skakti, renčati, igrati ter crkljati... :P

Sicer sem bil skozi navdušenec labradorcev, ker sem ga "imel" (bil je pri stricu) ko sem bil mlajši. In sem že dolgo časa kolebal ali ja ali ne. Ko pa sem se z Borderji srečal prvič lani poleti sem bil čisto paf in kar naenkrat sem se odločil, da pa tega psa moram imeti...v roku slabe pol leta sem prebral veliko gradiva o pasmi, pregledal xxx ur posnetkov prebral cezarjeve knjige in seveda !najbolj pomembmo! rezerviral psa! Letos konec januarja pa sem ga končno dobil in od takrat naprej se imamo eXXXtra fino!

Uživajte s svojimi indijanci! :D :D

Lp



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15504 : 03 Junij 2014, 00:15:31
Moj mali Nils :D







Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #15505 : 14 Avgust 2014, 20:27:54
Lep pozdrav vsem!

Minilo je že precej časa od zadnjega sporočila na forumu, sedaj pa imam pomembno novico! Z mojo Lex namreč pričakujemo mladičke  ;D

Več informacij v temi ''legla''

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=14122.msg544019#msg544019

Lp, Maruša



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #15506 : 16 Avgust 2014, 11:28:41
Heii!
Joojj, jaz obožujem borderje. Doma imam dva meseca pa pol starega samčka <333
Je raztavne linije, in mi je to tok bol ušeč ker je puhaast pa to. Pa nima takega pašnega nagona (Npr. poznam lastnika borderke, ki je pasla ljudi).
Mi je pa zelo všeč pri borderjih, da ne lajajo pogosto, so prijazni do drugih živali (moj se takoo razume s mucko <3) in do ljudi, pa nimajo tako izrazitega vonja.
Skratka men se popolna pasma, čeprav je delo z njimi :)

Lp



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15507 : 20 Avgust 2014, 02:56:55
Heii!
Joojj, jaz obožujem borderje. Doma imam dva meseca pa pol starega samčka <333
Je raztavne linije, in mi je to tok bol ušeč ker je puhaast pa to. Pa nima takega pašnega nagona (Npr. poznam lastnika borderke, ki je pasla ljudi).
Mi je pa zelo všeč pri borderjih, da ne lajajo pogosto, so prijazni do drugih živali (moj se takoo razume s mucko <3) in do ljudi, pa nimajo tako izrazitega vonja.
Skratka men se popolna pasma, čeprav je delo z njimi :)

Lp

Mladičkast puhek izgine, je pa res da so potem načeloma bolj odlakani kot iz delovne linije (moj zaradi vse dlake izgleda kar malo čokat, ko plava se vsa dlaka raztegne po površini in izgleda kot da bi plavala preproga, ko pride ven zgleda pa suh ko podgana :D). Vonj se pa tudi pojavi šele kasneje, ko zamenjajo dlako (moj ga tudi pri 2,5 meseca ni imel, sedaj ima, res pa je da ne preveč močan in se itak privadiš).

Pašni nagon se lahko pojavi tudi pri razstavnih in tudi ne pri vseh mladičih ob isti starosti ali na isti način, je odvisno od individualnega psa (moj je pri 5 mesecih začel pasti avtomobile, drugega pa zaenkrat nič).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15508 : 21 Avgust 2014, 09:46:11
V splošnem pa je to delovna pasma in taka mora ostati. Fizionomija in karakter, z nagoni etc. Nekatere "razstavne linije" BC so že skoraj brezoblični kupi dlake in težki prek 25kg.  Pasma mora ostati funkcionalna za namen, za katerega je vzrejena, edino to bo ohranilo zdrave, normalne pse. In sem sodijo agilni psi, z normalno dlako in ne kupom dolge, bujne dolake, z lažjo konstitucijo in ne preveliki, s pašnim nagonom.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #15509 : 21 Avgust 2014, 13:14:22
Pa dobro, ne štekam. A je delitev na razstavne in delovne BC zdaj nekaj novega ali se vse delovne pasme delijo na razstavne in delovne?

Meni, kot laiku, se zdi besedna zveza "razstavni BC"  :'( :-X - BRUH, skratka.. glede na to, kaj se dogaja s pasmami v teh linijah.