Border Collie

Lisa · 3993423

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15510 : 21 Avgust 2014, 14:35:06
Pa dobro, ne štekam. A je delitev na razstavne in delovne BC zdaj nekaj novega ali se vse delovne pasme delijo na razstavne in delovne?

Nic novega.

Glede vseh delovnih pasem pa ne vem... po mojem da ja, vsaj pri vecini, razen tiste pasme, ki so res bolj redke in imajo malo predstavnikov.

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15511 : 21 Avgust 2014, 15:12:30
To j ezgolj in samo zaradi vzrediteljev, ki jim ni pomembno, da delavci to tudi ostanejo in se odmikajo. Sicer pa uradno NI delitve. In je tudi v realnosti ne bi smelo biti. Če se me razume.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15512 : 21 Avgust 2014, 15:35:39
Mah, meni se pa to vec ne zdi nic kaj takega. Moti me sprenevedanje, da kao razlike ne obstajajo in stalno bockanje, kateri tip je bolj "pravi". Vsi so pravi :) standard je vecinoma precej elasticen in interpretacija subjektivna. Se sodniki ne sodijo identicno ampak vsak po svojem okusu, s kaksno pravico pol ti na splosno dolocas, kdo je pravi in kdo ne? Pac izberes vzreditelja, ki vzreja pse po tvojem okusu, in to je to.
(Mislim seveda na odgovorne vzreditelje, ne steparje in kvazi-steparje.)

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15513 : 21 Avgust 2014, 19:38:13
Do ekstrema na sme prit. Tako kot pri nekaj pasmah, če smo v FCI I recimo nemški ovčarji, škotski ovčarji. Tam je res ogromna razlika v linijah, tipih. To se mi pa spet ne zdi prav. Upam, da pri BCjih ne pride do tega. Da bodo tile lepotci še vedno tudi dobri delavni, agilni psi in ne brezobličen kup dlake z ogromno težo. :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15514 : 21 Avgust 2014, 20:04:32
Joj, koliko se jih trenutno prodaja brez rodovnika :-\

http://www.bolha.com/iskanje?q=border+collie



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #15515 : 22 Avgust 2014, 19:36:19
Pa saj bolha je ves čas polna nerodovniških, to ni nekaj novega.


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15516 : 23 Avgust 2014, 01:14:35
Vem, ampak kar redno spremljam pa se mi zdi da je ponavadi manj takih oglasov.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #15517 : 25 Avgust 2014, 10:08:07
Eden najboljših delovnih psov kar sem jih kdaj videla pri delu, z dejansko uporabno vrednostjo na kmetiji je bil brez delovnega rodovnika, precej odlakan in težak 20+ kg  ;D

Dela borderja ne gre ocenjevati glede na njegovo zunanjost, pač pa glede na njegov nagon, zaželjena je vsekakor čimboljša struktura.

Glavna razlika je in bo ostala v stilu dela, ta bo vedno na strani ISDS psov. Dejansko uporabnih za delo na kmetiji pa je še vedno ogromno FCI psov. Od cca. 300 psov, ki sem jih sama videla pri delu sta bila samo dva taka, s katerimi si ne bi imel kaj pomagat.

Se pa definitivno strinjam z Urško- pac izberes vzreditelja, ki vzreja pse po tvojem okusu  :)



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #15518 : 25 Avgust 2014, 10:55:10
Letošnji English National Champion, vsaj meni eden najlepših ISDS psov

http://dumfandgalwy.files.wordpress.com/2013/11/stoneyhill_wisp_1.jpg



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15519 : 25 Avgust 2014, 11:00:46
Pri skotih je problem, da je zelo tezko najt psa, ki bi bil podoben staremu tipu a la Lassie. Je pa tudi res, da so skoti ze desetletja samo razstavna pasma.
Pri nemcih pa, kolikor mi je sicer grozno gledat plazenje kripljastih psov :-\ se vedno obstajajo tudi normalni, strukturno in nagonsko funkcionalni predstavniki. Dokler se bo s pasmo delalo, bo potreba po funkcionalnih psih in jih bo nekdo vzrejal, ce ne drugo za svoje potrebe. Pri borderjih isto, in zaenkrat jih angleski in skotski kmetje se rabijo... kaj bo pa potem, ne vem....

http://dumfandgalwy.files.wordpress.com/2013/11/stoneyhill_wisp_1.jpg

Uau :o

battito animale


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #15520 : 25 Avgust 2014, 16:52:55
Glede vseh delovnih pasem pa ne vem... po mojem da ja, vsaj pri vecini, razen tiste pasme, ki so res bolj redke in imajo malo predstavnikov.

Med prinasalskimi pasmami sta le dve pasmi, ki nista dual purpose (zlati prinasalec in labrador). Med lovskimi pasmami je kar vecina pasem dual purpose (izjema so tudi spanjeli, kjer je razlika ocitna).


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15521 : 26 Avgust 2014, 21:22:24
Kaj je dual purpose? Dvojni namen, dve liniji?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #15522 : 27 Avgust 2014, 01:23:08
To je pes vse v enem: in lep in delaven - narejen za oba namena, ne le za razstave (razstavna linija) in ne le za delo (delavna linija). Skratka pes, kjer dobis vse v enem (dvojni namen bi bil dober prevod).


doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #15523 : 21 September 2014, 18:23:29
Mene nekaj zanima, pač kot sem napisala sem lastnica malega borderja (3-4 mesece). Me pa zanima, kdaj bo izgubil puh in dobil dlako?

LP



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15524 : 21 September 2014, 19:47:12
Takole je šla dlaka pri mojem in baje pri 9 mesecih še zmeraj nima celega kožuha :) Če se prav spomnim jo je najprej začel menjati na hrbtu pri repu, tam je že postajala taka resasta in "zvita", medtem ko je bila na zadnjih tacah še zmeraj čisto puhasta, je hecno izgledalo xD Drugega pa sploh opazila nisem, te spremembe bolj opazijo tisti, ki psa 1 teden ne vidijo :-\

3 meseci:


5 mesecev:


7 mesecev:


9 mesecev:


9 mesecev:



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15525 : 21 September 2014, 21:26:07
Jooj, kako ne more skriti očeta  :o.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #15526 : 22 September 2014, 18:52:58
Jooj res je lep border <333 Jaz imam zdejle enega podobnega borderčka kot tvoj pri treh mesecih :) Tako da hvala za odgovor.
Bi pa še nekaj vprašala glede stopnic in skakanja. Nekateri mi govorijo, da pes ne sme sam po stopnicah do pol leta, drugi pa so rekli, da ni potrebe po tem. Kaj je zdaj  prav? Zaenkrat ga še nosimo (a nam je kdaj tudi sam ušel gor :I)

LP



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15527 : 01 Oktober 2014, 16:52:45
Hvala. :D Upam da mu še zrastejo tačke (da se potegne v višino), tako kratke ima, da izgleda cel poklapan, ko sedi, pri križ/kraž trikcu, ki se ga sedaj učiva, pa ne more prekrižati ene čez drugo ne da bi se zraven prekucnil na bok. ::)

Jaz sem ga nosila dokler ni postal prevelik, mislim da do nekje 5. meseca. Če redkokdaj uide verjetno ne bo tako velik problem, pazite na skakanje (z zadnjih parih šteng, s postelje itd). Verjetno je bolje če ga pač nosite, to mu ziher ne bo škodilo, hoja pa stopnicah pa mu mogoče bo.. preventiva :)



friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #15528 : 03 Oktober 2014, 09:29:33
26.09.2014 se nam je v psarni Doggone Jolly's skotilo 7 mladičkov pasme border collie (3 psičke in 4je samčki).




Mama legla je Jolly Vicky from Doggone Borders pripeljana iz Belgije ki aktivno tekmuje v agilityju v kategoriji A3, oče pa je At your Service Diabolic Bazooka, samček pašnih linij ki živi na Nizozemskem.
Oba starša imata kolke testirane A/A in komolce 0/0 ter opravljen pregled oči. Vicky je CEA carrier, TNS normal in CL normal, Bazooka pa CEA normal in TNS normal.

Videoposnetek staršev: http://youtu.be/JYmTfq6-Mxk
Videoposnetek mladičkov: http://youtu.be/5uwjh_Db3fs

Mladički bodo primerno socializirani, cepljeni, čipirani, veterinarsko pregledani in pripravljeni za odhod v nov dom konec novembra.



Eden izmed samčkov še vedno išče aktiven dom. Več info na [email protected]



animallover-collie

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #15529 : 06 Oktober 2014, 14:56:32
Mene pa zanima koliko je dela z borderjem. Zelo si želim psa in borderji so vsekakor favoriti <3 sem si prebrala že veliko člankov in v vseh piše da imajo borderji veliko energije in da se moraš veliko z njimi ukvarjati... me pa zanima od enega lastnika borderja kako je živeti z njim, kaj se zgodi če se ne giblje dovolj in koliko truda je treba vložiti v učenje trikov.
Aja pa še eno vprašanje: če treniraš agility z borderjem, ali to pripomore k izgubi neznanske količine energije? Hvala za odgovore :D



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15530 : 04 November 2014, 04:45:47
Sam potem se pa tudi vprašaš, koliko je za zaupati KZS, če dela takšne osnovne napake ???:

http://www.kinoloska.si/predvidena-legla

Citiraj
BORDERSKI OVČAR
At Your Service Diabolic Bazooka, db.    Jolly Vicky from Doggame Borders, pd.    24.9.2014
Mawlch Warp, pd.    Adorable, Quick & Black Julia, odl.    24.9.2014
Pitlochry`s Uncle Sam, opr.    Pitlochry`s Mathilde, opr    4.10.2014
*Doggone
*Tole sta Border Terrierja

Pa mimogrede, na bolhi so trenutno 3 oglasi nerodovniških psov (2 sta od ene in iste osebe), ki so označeni kot rodovniški in se prodajajo po rodovniški ceni, niso pa prijavljeni na KZS in torej ne bodo imeli rodovnika. Opozorilo, če kak novinec slučajno ravnokar išče leglo...



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15531 : 05 November 2014, 22:29:39
Blackswan,
Da se nebi komu zgodila krivica - mladički z rodovnikom razstavnih linij, ki so no bolhi, so rodovnißko leglo  ;).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15532 : 05 November 2014, 23:43:07
Potem se pa iskreno opravičujem lastnikom (torej je samo 1 oglas z nerodovniškimi, oglaševan kot rodovniškimi?) :-\


Zakaj jih ni napisanih na KZSjevi strani (glede na kraj in obe telefonski številki)? ??? Neposodobitev strani ali kaj drugega?
(no, sem potem vsaj opozorila na napako, gotovo bo še kdo mislil, da niso rodovniški, kar jim samo škoduje)



Friese

  • *
    • Prispevkov: 385
    • Točke: 0
Odgovori #15533 : 06 November 2014, 00:03:22

Zakaj jih ni napisanih na KZSjevi strani (glede na kraj in obe telefonski številki)? ???

Na KZSjevi spletni strani so običajno napisana legla, ki se bodo/so se tekoči mesec skotila (danes je sicer še vedno za oktober). Rodovniški borderji na bolhi pa so sedaj že za oddajo, torej so bili na spletni strani avgusta/septembra. Če pa se pogleda v revijo kinolog v avgustovsko ali septembersko številko pa se jih verjetno najde.


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15534 : 06 November 2014, 00:15:23
Na KZSjevi spletni strani so običajno napisana legla, ki se bodo/so se tekoči mesec skotila (danes je sicer še vedno za oktober). Rodovniški borderji na bolhi pa so sedaj že za oddajo, torej so bili na spletni strani avgusta/septembra. Če pa se pogleda v revijo kinolog v avgustovsko ali septembersko številko pa se jih verjetno najde.

Res? :o Sicer se ne spoznam, ampak sem pričakovala, da bodo vpisani dokler ne dobijo novih lastnikov oz. vsaj 2 meseca po skotitvi ali kaj takega, da zagotavlja pregled.. No, se pravi, če bom kdaj komu dajala nasvete glede nakupa, da naj raje pogleda v Kinolog kot pa dejansko na KZSjevo stran, ker bo bolj ziher :/

Drugače sem pa še malo špijunala.. naokoli.. pa ugotavljam, da je mogoče ISDS registrirano?

No, kot sem rekla, sem vsaj opozorila, da delujejo sumljivi oglasi (mogoče je pa seveda to namen, da kličejo res samo resni, ki bi dejansko plačali takšno ceno in se osebno in odgovorno pozanimali pri lastnikih) :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #15535 : 06 November 2014, 09:54:29
Katera kombinacija pa so ti iz bolhe?

ISDS bolj težko, da so registrirani. Že tako ali tako pri nas ISDS legel praktično ni, tile imajo pa še razstavni rodovnik, tako da je možnost še manjša. So pa poceni glede na trenutne cene.



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15536 : 08 November 2014, 08:37:43
Pojma nimam, saj zato mi je bilo med drugim sumljivo, ker ni objavljenih imen..

Razmišljala sem o ISDS, ker glede na ime (predvidevam) lastnika (glede na email objavljen v enem izmed oglasov) so enkrat parili s samčkom, ki je ISDS registriran (ne vem pa, če je šlo za isto samičko itd., je bilo leglo objavljeno tu nekje na forumu + še par drugih legel z istega profila, kar potem moram reči da že daje več kredibilnosti :P samo je treba pa kar googlat do te točke :P)

Piše v oglasu da se da več "izčrpnih" informacij dobiti na telefonski številki - domnevam da je pomanjkanje informacij v oglasih potem le varovalka, da preverijo, kakšni ljudje nameravajo kupiti mladičke in če so resni kupci. Če to ni namen, je pa potem bolj slab marketing..

Mene sicer eno leto nazaj ne bi dobili, pa sem bila prvič kupec rodovniškega psa, ker grem po principu, da če ni vsaj že nekje na (kolikortoliko) zaupanja vredni spletni strani (KZS, Anadune, informacije o tekmovanjih,... - ker se je dandanes težko skriti online :P), potem se sploh ne splača klicat oz. emailat, raje počakat na drugo leglo :P

V oglasu na neki drugi strani je cena 800 :) Kar se spomnim, da sem brala par let nazaj, nekateri vzreditelji včasih malo znižajo ceno bolj perspektivnim kupcem?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15537 : 08 November 2014, 08:50:04
V oglasu na neki drugi strani je cena 800 :) Kar se spomnim, da sem brala par let nazaj, nekateri vzreditelji včasih malo znižajo ceno bolj perspektivnim kupcem?

Kaj drugače so dražji?



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #15538 : 08 November 2014, 09:34:48
Kakor sem razumela naj bi šlo le za nižanje, če se jim zdi kupec perspektiven (mislim, da sem v konkretnem primeru prebrala, da se je malo znižala cena, ker je bodoči lastnik tudi nameraval razstavljati?), ostali kupci pa pač po tisti prvotni ceni. Verjetno tega ne dela veliko lastnikov, glede na to da je kriza :P



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15539 : 08 November 2014, 09:50:51
Cena borderjev me zanima, a je 800 normalna ali je to že znižano?