Border Collie

Lisa · 3993013

Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #540 : 17 September 2006, 20:17:44
o pa res..ful lepo  :-* in love...again..vsakič ko vidm mladička borderja  ;) :)

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #541 : 17 September 2006, 23:11:58
Lej ga Lok II.    :D


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #542 : 17 September 2006, 23:13:09
Lej ga Lok II.    :D


Lp

 :D
Jaz sem isto pomislila.  ;) 8)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #543 : 18 September 2006, 11:51:28
Nekaj slikc sorodnikov naše Buffy v ALBUMU


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #544 : 18 September 2006, 14:12:10
Mancs (na prvi sliki) mi je ful všeč  :o

Lp


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #545 : 18 September 2006, 14:32:53
Mancsa so ponovno videli po zelooo dolgem času (odkar je odšel v nov dom).
Lara je pa izmed najbolj buškastih (debelušnih) mladičkov postala najbolj delavna borderka. Sedaj pridno pase ovčke. Naredila je prvi izpit v paši  :o, v soboto pa se je udeležila tudi prve razstave.
Ostale slikce mladičev (bratcev in sestric) bom tudi kmalu dodala v album.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #546 : 21 September 2006, 02:36:28
Ko sem pregledoval slikce iz 4. srečanja sem našel tole-

Fedrca   ;D




Hja,naslednjo nedeljo pa na telesno oceno in vzrejni pregled,še prej pa seveda slikanje kolkov in komolcev.



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #547 : 24 September 2006, 18:17:50
No...danes smo bili na razstavi v Mariboru. Ocenjevanje je šlo zelo hitro skoz. Buffy je v razredu najmlajših dobila zelo perspektivno in bila prva v svoji skupini (od dveh  :D). Seznam prijavljenih borderjev pa je sledeči:

PSI

mladiči
Olympic At Real Pearl (SLO)

najmlajši
Flower of Old Hill Fellow (SLO)  --- bratec naše Buffy  ;D

mladi
Masyrra Mr Continental At Greenborder (A)
Frasier Fire Arrow (SLO)
Borderbay Other Sode of the Moon (I)

vmesni
Gingerbell Zio Frank (SLO)

odprti
Clayton Gentle Man of Green Borderline (A)
Masterstroke (I)
Arasmus of Irish Home (A)

PSICE

najmlajši
Gingerbell Fatal Attraction (SLO)
Flower of Old Hill Freezia (SLO)

mladi
Varvara Seta del Oro (SLO)

vmesni
McOven Obi Oksana (SLO)
Luna Rozenplac (SLO)

odprti
Aculsia Ocean Breeze at Greenborder (A)
Borderbay Livin Colours (I)

prvaki
CH-I Borderbay Limited Edition (I)


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #548 : 24 September 2006, 19:12:10
Zivijo,
a ima slucajno kdo tocne rezultate borderjev iz MB? Jaz sem samo odlaufala pa sla, tako da.. :-\
Hvala in lp, m.

Nič nima smisla. Smisel nastane.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #549 : 25 September 2006, 07:41:20
Jaz vem samo za naslednje:

mladiči
Olympic At Real Pearl - zelo perspektivno

najmlajši
Flower of Old Hill Fellow - zelo perspektivno
Flower of Old Hill Freezia - zelo perspektivno (1)
Gingerbell Fatal Attraction - zelo perspektivno (2)

mladi
Varvara Seta del Oro - PRM, BOB (se mi zdi)

vmesni
McOven Obi Oksana - r. CAC

Če je karkoli drugače, naj me ostali popravijo  ;)

popravljen rezultat, zoe


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #550 : 25 September 2006, 09:08:03
mladi ne morejo dobit CACIB- a  ::)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #551 : 25 September 2006, 09:11:54
lucky7, hvala za popravek. Varvara je dobila PRM  ;D


McOven

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Tulka Deabei - Uli & Celine Dream and Do Farm
Odgovori #552 : 25 September 2006, 09:43:38
Čestitke vsem lepotcem v MB.

Še posebno pa Fly in Anji!  8) ;)

McOven


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #553 : 25 September 2006, 09:56:21
Anja in Fly sta se res dobro odrezali. Verjetno pa je Anja še danes malo jezna na Fly, saj ji je v ringu malo ponagajala. Več o njunem nastopu, pa naj kar Anja pokomentira  ;)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #554 : 25 September 2006, 10:35:03
Uspelo mi je naložiti vse slike. Najdete jih TUKAJ  :o


Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #555 : 25 September 2006, 14:22:12
Še enkrat hvala Mateja  ;)

Ja Fly...hm...Ko sva vadile mi je samo enkrat začela grizt vrvico, pa sva šle velikrat v ring. Ko se je šlo pa za res je bila pa druga pesem  ::)  Čeprav pa moram rečt da je od prvih nekaj razstav zelo napredovala in sem zelo ponosna nanjo. Še nekaj razstav in bo verjetno vse tako kot je treba.

p.s. Petrca, Fly ni dobila r. CACIB ampak r. CAC  ;)

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #556 : 25 September 2006, 17:22:15
Bi blo bolš, da nebi nič zraven pisala, pa bi potem vsak sam napisal  :D. Zjutri je blo mal prezgodi vse skupi zame. In pol je polno napak  :-[.


Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #557 : 25 September 2006, 18:04:48
ah ni problema  ;)

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #558 : 02 Oktober 2006, 07:26:56
No,pa smo opravili tudi vzrejni pregled-seveda ob zdravih kolkih in komolcih. :D

Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #559 : 02 Oktober 2006, 07:39:03
Čestitamo!!!



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #560 : 02 Oktober 2006, 07:50:46
Hvala!

Smo bili kar lepo pohvaljeni,razen tistega njegovega modrega učka(ki je pa men tolk simpatično :) ).


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Maja

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #561 : 02 Oktober 2006, 09:07:27
Jaz imam pa samo eno vprašanje... kako pa lahko črno-bel border z modrim očesom dobi vzrejno? Pa naj bo to nam še tako srčkano in simpatično!

Povzeto iz FCI standarda za Border Collie-je, ki je veljaven že od leta 1988, tako da bi ga v letu 2006 že lahko poznali: "The eyes are set well apart, of moderate size and oval in shape. The color encompasses the full range of brown eyes; dogs having primary body colors other than black may have noticeably lighter eye color. Blue eyes are fault except in merles where one or both, or part of one or both eyes may be blue."

LP

Maja



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #562 : 02 Oktober 2006, 09:35:52
Citiraj
Blue eyes are fault

So napaka,ampak ne diskvalifikacijska.
Je kar precej črno belih borderjev z modrim očesom,ki imajo vzrejno dovoljenje.

Drugače pa ima Klub za britanske ovčarske pasme tudi vzrejno komisijo in se lahko s svojim vprašanjem obrnete na njih.
Jaz sem samo lastnik enega takšnega borderja in se s takimi stvarmi ne obremenjujem-zaupam komisiji,da mi pove ali je moj pes za vzrejo ali ne.
In očitno da je.

Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #563 : 02 Oktober 2006, 09:45:20
Maja,
o tem so tekle debate že na drugih forumih. Standard border collija je zelo ohlapno napisan in diskvalifikacijskih napak praktično ni (razen tistih, ki seveda veljajo za vse pasme).
Druga stvar pa je, ali bi resni vzreditelji uporabili črno-belega psa z modim očesom za vzrejo. Verjetno ne - ker modra barva oči lahko za seboj potegne marsikaj in, ker je na razpolago toliko črno-belih psov z normalno obravanimi očmi - verjetno celo njegovih bratov (da o očetu in njegovih sorodnikih in maminem bratu ipd ne govorimo). Če pa ima pes kakšne izredne delovne lastnosti bi ga bilo pa seveda nesmiselno čisto izločiti iz vzreje...
Sky tudi ni napisal, kakšno vzrejno oceno je dobil (A ali B). Iz ocene se da potem tudi sklepati, kako ga vidi vzrejna komisija in pod kakšnimi pogoji bo priporočen/izbran. Od lastnikov samic in zgolj od njih je pa odvisno, ali bo kdaj uporabljen.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #564 : 02 Oktober 2006, 10:23:56
No,pa smo opravili tudi vzrejni pregled-seveda ob zdravih kolkih in komolcih. :D

Čestitke tudi z naše strani  ;)


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #565 : 02 Oktober 2006, 10:42:08
Jaz itak nisem šel delat z Lokom vzrejnega,ker bi imel namen ne vem koliko spuščat-se dobro zavedam,da je pri nas to precej zaprto in že dovolj plemenjakov,ampak predvsem zaradi tega,ker če že imam rodovniškega,solidnega psa,si pač želim,da ima opravljene vse preglede.
Če bo pa kdaj kdo hotel parit z njim in če bo to solidna psica,bom pa seveda ustregel.


Citiraj
Druga stvar pa je, ali bi resni vzreditelji uporabili črno-belega psa z modim očesom za vzrejo. Verjetno ne -

http://www.bordercollie.hr/previous_litters.htm
Poglejte leglo 2002.Zame Alen ni ravno pojem neresnega vzreditelja.  ;)

Iz te strani pa tudi vidimo,od kod Loku njegova lepa modra učka.  ;)

Citiraj
Sky tudi ni napisal, kakšno vzrejno oceno je dobil (A ali B). Iz ocene se da potem tudi sklepati, kako ga vidi vzrejna komisija in pod kakšnimi pogoji bo priporočen/izbran

Lok je dobil telesno oceno prav dobro in B vzrejno-toliko da ne bo tistih,ki jim je ta novica dvignila krvni tlak slučajno kap.  :D



Lp Zoran


IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #566 : 02 Oktober 2006, 11:20:52
>Poglejte leglo 2002.Zame Alen ni ravno pojem neresnega vzreditelja.  ;)


 :)



Maja

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #567 : 02 Oktober 2006, 11:58:36

...ker modra barva oči lahko za seboj potegne marsikaj...

Kaj ni smisel vzrejnih pregledov ravno v tem, da naj bi se ohranjali samo res kvalitetni psi? Namreč vsi bi morali delati v dobro neke pasme in ne škodovati ji!!! In iz stavka zgoraj je razvidno, da se zavedamo dejstva, da pes z modrim očesom ni primeren za vzrejo.

...ali bi resni vzreditelji uporabili črno-belega psa z modim očesom za vzrejo. Verjetno ne...

Kaj torej ni smisel vzrejnih pregledov na nek način tudi, da selekcionira resne vzreditelje od neresnih. Zakaj bi torej dali vzrejno psu, za katerega se ve, da ne bo šel v "resno vzrejo"? Pravzaprav drugačne vzreje kot je resna, sploh ne bi smelo biti!!! Poslanstvo vzrejne komisije bi moralo po mojem mnenju biti, da podeljuje vzrejna dovoljenja samo psom, ki so dobri za nadaljno resno vzrejo.

SKY...
pa ne ni to napad direktno na vašega psa... samo ne strinjam se, še bolj pa mi je hudo, da se v vzrejo daje pse, ki imajo določene napake, pa četudi "diskvalifikacijskih napak praktično ni" - kar je pa zopet svojevrstna žalost!!!

Samo upam, da se bodo v bodoče te stvari popravile v dobro VSEH pasem!!!

LP

Maja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #568 : 02 Oktober 2006, 12:08:54
jaz sicer ne mislim,da bi morali bit vsi borderji ko huskyji, ampak definitivno se vse barvne napake za moj okus malenkostnega pomena, pa naj si gre za barvo oči ali pa barvo kužuha, v primerjavi z značajskomi , zdravstvenimi ali pa konstitucijskimi napakami.
In barva oči pri borderjih s sabo ne nosi čisto nič drugega ,kot..... barvo oči.
Ne PRA ne CEA ne katerakoli druga barva ni bil pogosta na plavih, zelenih , rumenih , svetlorjavih ali bilo kakšnih očeh. Če ima kdo drugačne podatke naj me prosim razsvetli
je pa napaka  seveda- zato pes ne dobi odlično.
Grifov brat v Avstriji,ki ima isto eno plavo oko pa je celo dobil enkrat odlično I, a zaradi očesa ne CAC- čudna odločitev, a pač taka. Običajno dobi prav dobro.
V tujini parijo precej modrooke oz to ni nek faktor, ki bi psa izločil iz vzreje. Izjema so čisti "lepotni" vzreditelji- taki , ki na vsak način hočejo imet tud "škotske uhlje"  npr in so "fani" avstralskega tipa psa, ti res ne bi parili modrih oči- (oni raje parijo C kolke in pse podobne basetom/joke).
Sicer pa stanje tako, da idealen pes ne obstaja- prav vsak pes ima kakšno vidno ali /in zamaskirano napako (v zunanjosti tudi, da ne govorimo o drugih področjih). Umetnost vzreje pa je, da skombiniramo pse, dajo na potomcih čim boljši rezultat oz čim bolj v skladu z vzrejno politiko psarne.Seveda se vsak pameten vzreditelj trudi, da bi bili psi čim bolj v redu, pri rodovniških pa ima kupec možnost precej potencialnih latnosti predvidevati in izbrati po svojem okusu.

Kar se tiče barve oči pa sploh ni problema glede kupcev, saj se ta lastnost (Napaka" po standardu) jasno vidi ob času izbire mladča. Za razliko od ostalih možnih napak, se torej kupec zavestno dloči , da ga ta ne moti oz da mu je všeč.
Celo pri obarvanosti kožuha stvari niso tako jasno videne ob času nakupa. Pikice v beli barvi se npr pokažejo kasneje. Tudi osatale pogoste napake -tudi  če se omejimo samo na zunajost ob izbiri niso nujno vidne (npr slaba podlanka, nadgrajenost, čudni koti nog, neproporcionalnost, manjkajoči zobje) da o zdravju in značaju raje ne bi.

Zato mi je čisto presnečenje, da se zaradi možnega dedovanja neke tako jasno vidne lastnosti v času izbire sploh dviga prah.

Sicer pa ble merli majo lahko modre oči- kaj pa če bo paril samo blue merl psice ;-)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #569 : 02 Oktober 2006, 12:10:31
Na vsa ta vprašanja bi morala vedeti odgovor vzrejna komisija.Kot sem že rekel,jaz sem samo lastnik enega takšnega psa.

Citiraj
Kaj ni smisel vzrejnih pregledov ravno v tem, da naj bi se ohranjali samo res kvalitetni psi?

Tu se mi pa postavlja vprašanje,kaj je kvaliteta?
Pa izvzemimo mojega psa in recimo,da pač ni primeren za vzrejo.

Ampak ali je kvaliteten border tisti velik,košat,črno beli pes,z veliko glavo in rjavimi očmi,ki se pojavlja po razstavah in ki ima v sebi življenja za enega novofundlandca na vroč poletni dan,ki se boji poka,beži od ovc in ostalih živali,....?

Še enkrat,ne navijam za svojega psa,ker sem rekel,da pač recimo,da ni primeren za vzrejo.
Ampak,če gledamo borderje-kaj je bolje vzrejat-temperamentne,živahne,samozavestne,inteligentne pse,ki imajo pač pokonci ušesa,malce krajšo dlako,ki nosijo rep pokonci ali bog ne daj imajo eno modro oko ali košate,ljubke,medvedkaste predpražnike?


Naj se na tem mestu opravičim vsem lastnikom,ki svoje pse razstavljajo ali imajo pse razstavnih linij-nikakor ne mislim,da so vsi ti psi takšni.Ampak ravno vi veste,da pa se takšni še kako pojavljajo,osvajajo naslov,veselo in veliko parijo in prenašajo svoj d*****t karakter naprej na potomce.

Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!