Border Collie

Lisa · 3993175

sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #630 : 18 Oktober 2006, 08:56:07
Odlično Kolibri - tale link mislim  ;)




Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #631 : 18 Oktober 2006, 08:58:27
A ja - Varvi in Vinny sta na pašnem testu dobili 9/10 in 5/5 točk, V skupnem seštevku pa imeli 21 od 25 točk, največ sta izgubili na splošni poslušnosti. V akciji jih pa lahko vidite v oktoberski številki Kinologa in Mojega psa.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


ewchy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #632 : 18 Oktober 2006, 10:25:57
5rca, border od te češke vzrediteljice (njena vzreja) je lani zmagal na svetovnem prvenstvu reševalnih psov in sicer v iskanju v ruševini.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #633 : 18 Oktober 2006, 11:27:14
Kolibri, lepo, da si se tudi ti vključila, ker vem, da veš o tem, kar jaz tukaj pišem, precej več kot jaz (in ostali, če smo že pri tem). Mi je pa ful žal, da nisva šle z Veni v Italijo takrat. Pa drugič.  :)

No, Zoran, pa imaš... razstavno linijo namreč.  ;) ;) 8)

deteljica, preden se bom odločila za še enega psa, me čaka še ogromno branja in raziskovanja kar se tiče samih kombinacij, barv in podobno. Se ne bom zaletela v nakup samo zaradi tega, ker mi je določena barva lepa. V bistvu sem imela pri Veni srečo, ker sem Barbko poznala in sem vedela, kako vzreja. Če ne bi imela ona takrat legla, bi se pa prej precej bolj pozanimala kar se tiče nakupa psa. 

ewchy, hvala za tale podatek.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #634 : 18 Oktober 2006, 11:42:43
5rca, dol gremo lahko kadarkoli. Samo poklicati je treba. Lahko celo začneš tam resno trenirati pašo in psa npr. pripravljati na delovni izpit. Zadnjič je samo bilo organizirano s strani kluba.

Kar se barv tiče - psi nekaterih barve imajo (lahko) več težav kot druge. Bolj kot so barve eksotične, več je možnosti za to. Australian red ni toliko kritična, ker gre v bistvu za poseben odtenek rdeče. Lani je bil na razstavi v Vrtojbi en australian red, ki ga imajo v Italiji, pripeljan pa je bil iz Nemčije. V živo je to res lepa barva psa. Lilac, taka, kot je pes na sliki, se mini osebno zdi mega lepa. Eden od kandidatov za očeta našega naslednjega legla jih je že kar nekaj dal v tej barvi. Mogoče še nam kaj uspe?  8)

A ja - ta viekdn je v Italiji velik raduno - specialka - za borderje. Poleg razstave bo tudi tekmovanje v paši, pa agility tekma, obidience in pa odvzem krvi za DNA teste. Vem za kar nekaj angleških vzrediteljev, ki bodo tam - kot gledalci! Škoda samo, da zaradi službe ne moremo tja dol. Zna biti velik žur.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #635 : 18 Oktober 2006, 12:40:08
5rca, dol gremo lahko kadarkoli. Samo poklicati je treba. Lahko celo začneš tam resno trenirati pašo in psa npr. pripravljati na delovni izpit. Zadnjič je samo bilo organizirano s strani kluba.

Ja, saj se moram res enkrat odločit pa iti nekam na pašo. Samo čas si moram najti.  :-\

Lilac, taka, kot je pes na sliki, se mini osebno zdi mega lepa.

Ja, meni tudi. Saj zato sem prišla do te psarne.  ;D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #636 : 18 Oktober 2006, 13:09:29
Še enkaj. Ta Lilac barva. Koliko je dejansko moznosti, da nastane taka barva? Kateri geni vplivajo na tako barvo? Ker starša od tega Lilac psa sta oba črno-bela in je bilo le 6% moznosti, da pride do take barve. Se moram enkrat vržt v to genetiko pa genotipe pa dominantne gene pa recesivne...  :-\ :-\ :)

Kakšna je pa Sable barva? Ker tukaj mi pa ni čisto nič jasno. Zakaj je Sable barve tale pes:

http://www.vomdaenischenwohld.de/img/wuerfe/Gwenn.jpg  in istočasno tale:
http://www.manderian.pwp.blueyonder.co.uk/Libby-3-web.jpg  in tale
http://www.ofmarannshome.be/gvk/spike_12.jpg

Ker mi niso nič podobni...  :-\


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #637 : 18 Oktober 2006, 13:22:12
LILAC BORDER COLLIES

First, let's define this most interesting color.

Liisa Sarakontu of Finland says that lilac is "'bb dd' [or] double dilute. It is brown and blue at the same time. That color is called 'silver' in Weimer[aners], 'isabella' or 'fawn' in Dobermans, ['fawn' in kelpies], 'blue bark' in Finnish Lapphunds, and 'lilac' in most other animal species (cats, rabbits, mice etc.)."

Linda Rorem, of Pacifica, California, says, "My understanding of lilac is that it is a dog who has the 'b' gene on the B locus from both parents (which dilutes or changes black pigment to chocolate), and also has the 'd' gene on the D locus from both parents (which dilutes or changes black pigment to blue (maltese), but acting on a dog that is chocolate produces 'lilac' (Weimaraner color)). Because these genes are on different loci, a dog can have both of them, rather than having to have one or the other. So the lilac dog is [genetically] bbdd and this causes a further dilution of the red (chocolate or bb) to that rather flat brownish/greyish color called lilac by some. Thus, it could be said to be both 'dilute red' (bb - chocolate) and 'dilute blue' (dd - blue)...A dog could also be a saddle-pattern and have a lilac saddle, just as it could have a chocolate saddle or blue saddle; or a sable and have chocolate-, blue-, or lilac-tipped hairs (that wouldn't be too noticeable on a lightly shaded sable); or be a chocolate, blue, or lilac tanpoint [tricolor]."

-------------------------------------------------

Sable barva - Irko od Sonje je sable. Sable pomeni, da je posamezna dlaka dvobarvna - torej, rjava osenčena s črno. Poleti sem srečala sable psico, za katero lastniki, ko je bila mladič, niso vedeli, da je sable. Šele, ko je odrasla, se je videlo.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #638 : 18 Oktober 2006, 13:36:09
Aha, hvala. Sable zdaj razumem. V Lilac se bom pa še zatopila pa pogledala malo primere Lilac barve, da mi bo bolj jasno.  :)


Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #639 : 18 Oktober 2006, 13:52:22
5rca-tale link ko si ga dala: http://www.bordercollie.cz/prvnien.htm  je ta levi-Grey men osebno fuul lep in se nebi branila takega psa. super link  ;)

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #640 : 18 Oktober 2006, 13:59:13
5rca-tale link ko si ga dala: http://www.bordercollie.cz/prvnien.htm  je ta levi-Grey men osebno fuul lep in se nebi branila takega psa. super link  ;)

Ja, to je ta Lilac pes, ki mi je po barvi ful všeč.  :)


Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #641 : 18 Oktober 2006, 14:02:30
ja. ampak če bi npr. hotla Fly parit z njim nebi šlo že zaradi višine...54 cm...je že Fly velika in potem bi bli mladički super veliki borderji. Pa tud take barve sigurno nebi dobili ven (samo 1% možnosti )


Lp from Fly's line  ;)

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #642 : 18 Oktober 2006, 14:10:29
Ma genetika je itak nekaj čudnega.  :) ;) Imata pa zgleda s to punco, ki vzreja gor isti okus (pod legla boš videla, da je parila s tvojim izbrancem). Pri tem psu mi je tudi to všeč, da dela (agility, paša in poslušnost) pa še glede zdravja se mi zdi, da ima dobre rezultate. Itak pa ne smeš gledati samo na barvo, ko iščeš izbranca za svojo psico. Grey je do zdaj imel samo enega modro-belega mladička (od 15ih). Ostali so črno beli


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #643 : 18 Oktober 2006, 14:27:06
Če bi Buffy parla s samcem Ghost of Pinewood Country "Grey" http://www.bordercollie.cz/prvnien.htm, je 1% šanse, da bi bil vmes lilac mladič.

Possible coat colours

Black & White   80%
Blue & White   15%
Chocolate & White / Red & White   4%
Lilac & White   1%




5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #644 : 18 Oktober 2006, 14:31:34
Lilac je potem najlažje dobiti, če sta oba starša vsaj prenašalca B in D gena... Najbolje, da sta kar oba Lilac. ;) Potem počakam, da bodo parili tega fanta z eno Lilac gospodično pa je. ;) Ker v tem primeru ni skoraj moznosti, da barva ne bi bila Lilac. Sem čisto noter padla.  :o

Pri Veni to izgleda takole:
Black & White        63%
Blue & White        22%
Chocolate & White / Red & White       9%
Lilac & White    3%
Black Tricolour    1%


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #645 : 18 Oktober 2006, 14:39:27
Poišči mu eno gospodično in probaj. Boš vsaj videla kako potem izgleda  :D


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #646 : 18 Oktober 2006, 14:46:39
Sem se zmotila v številu mladičkov, ki jih je že imel. Ni jih 15, ampak 21.

Je pa seveda odvisno tudi od genov gospodične. Če je Lilac, potem mladički Lilac bodo. Potem je pa odvisno, če je Lilac merle, kakšen procent B in D gena nosi... Vsekakor pa Lilac barva skoraj mora iz take kombinacije priti.  ;D

PS: odkar vem za uno bazo borderjev, gledam samo še različne kombinacije psov.  :o :o


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #647 : 18 Oktober 2006, 14:49:56
Da boste videli razliko - kako zgleda, ko je naštimana za razstavo in kako, ko dela.

http://www.borderbay.it/nike.htm



kje so  slike , ko dela ? (za videt razliko istega psa  mislim?)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #648 : 18 Oktober 2006, 14:52:59
kje so  slike , ko dela ? (za videt razliko istega psa  mislim?)

spodaj imaš slike med agilityjem.  :)

Če primerjaš to sliko: http://www.borderbay.it/img2/nike2b.jpg

in to: http://www.borderbay.it/img2/per-davide-nike-sedutaSITO.jpg

je kar vidna razlika.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #649 : 18 Oktober 2006, 15:03:32
PS: odkar vem za uno bazo borderjev, gledam samo še različne kombinacije psov.  :o :o

Jst sm zdej kr nekajkrat stisnila refresh in se je šele po 16. poskusu vmes pojavil en lilac mladič.
Pod slikcam "staršev" je 6 "mladičev", ki so različno obarvani. Meni se največkrat pojavi 5 črno belih in en modro bel. Na vsake toliko časa modro belega zamenja lilac, nekajkrat pa je vmes prišel tudi rjavo bel. Vedno pa so vsaj 4 črno beli.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #650 : 18 Oktober 2006, 15:39:24
Samo da vas pozdravim in se pohvalim, da bom enkrat do spomladi (upam), tudi sama postala lastnica bordercka  :o



Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #651 : 18 Oktober 2006, 15:45:29
živjo!

imaš že izbrane starše? Kakšne barve pa bo? ime? agility, razstve? vse nas zanima  :o

lp

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #652 : 18 Oktober 2006, 16:07:09
Hmm ja mama je ze izbrana ampak imena se kaksen dan ne bom izdala  :). Drugace pa, sigurno agiliti ampak bolj rekreativno (no ja mogoce kasneje tudi zares),  pa tudi kaksna razstava. Pes bo najbrz razstavno-delavna linija mogoce pa tudi 100% razstavna, tega se ne vem zagotovo, ker ocka se ni sigurno izbran.   ;D



Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #653 : 18 Oktober 2006, 16:45:51
Hej,
mi gremo na Raduno. Ampak, ker nekaj more iti narobe - po zadnjih podatkih, ki sem jih dobila ne bo odvzema krvi za Optigen :-\
Bo treba letos se veckrat v IT..
No, pa se to.. ce bo vse v redu(srcno upam da bodo vsi testi pravocasno narejeni in OK in, da bom razresila trenutne tezave s samcem) isla spomladi pricakuje puppija iz mojega legla ;)
lp

Nič nima smisla. Smisel nastane.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #654 : 18 Oktober 2006, 17:37:40
Kako 100% razstavna? A ni Lynn pol-pol?

Maša, imaš kakšnega samca že v ožjem izboru?


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #655 : 18 Oktober 2006, 17:41:34
Ups  :-[ Mas prav 5rca  ;D



Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #656 : 18 Oktober 2006, 18:25:51
Kako 100% razstavna? A ni Lynn pol-pol?

Maša, imaš kakšnega samca že v ožjem izboru?

Recimo, da je Lynn 2/3 :D razstavnega psa, ce gledamo po rodovniku.
Racunam, da bo isto parjena sicer z bolj razstavnim samcem, ampak se vedno s precej izrazenim nagonom, tako da puppiji ne bodo ravno kavc psi brez border karakterja ;)
Drugace pa imam ze narejen ozji izbor, ja.

lp

Nič nima smisla. Smisel nastane.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #657 : 18 Oktober 2006, 18:42:21
Recimo, da je Lynn 2/3 :D razstavnega psa, ce gledamo po rodovniku.
Racunam, da bo isto parjena sicer z bolj razstavnim samcem, ampak se vedno s precej izrazenim nagonom, tako da puppiji ne bodo ravno kavc psi brez border karakterja ;)
Drugace pa imam ze narejen ozji izbor, ja.

lp

Izdala ga pa še ne boš a ne?  ??? :-\ Saj veš, da smo firbčni.  ;)


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #658 : 18 Oktober 2006, 19:12:31
5rca,
saj bi, a ne morem, ker se ni 100%. ;)
Se bo vedelo cez par tednov, zaenkrat pa naj povem le, da upam na psa iz Anglije, uvozenega iz ZDA. :)
lp

Nič nima smisla. Smisel nastane.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #659 : 18 Oktober 2006, 19:16:37
Bayshore?  ;)  No, saj bom počakala še ta mesec.  :)