Border Collie

Lisa · 3993493

Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #2370 : 04 Januar 2007, 21:38:27
Od Tine Mak grize v čevlje (ne vem, ali ko mu je dolgčas ali ko mu ne da žogice).

To Lyra tudi pocne.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2371 : 04 Januar 2007, 22:22:41
Ko sem imela leglo labradorjev mi jih je prišel cepit vet. Vidic (direktor policijske šole) in sva se pogovarjala o obrambi in napadu . Moja psica je imela opravljen izpit B (poslušnost, obramba,sled), po izpitu je norela na vse šepajoče,pijančke, prizadete, torej na vse,ki so se obnašali čudno. Po nekaj mesecih, ko nisva več delali obrambe se je umirila in ni bilo več problemov. Takrat mi je rekel (2O LET NAZAJ), da so ameriški policaji poskušali delati z labradorji obrambo in napad pa so psi tako "notri padli",da so skoraj postali kilerji in so morali nehat delat obrambo.

Tudi mi poznamo ščipanje naše Sky: ko se ni hotel kdo z njo igrati, ga je ščipala( to smo jo že odvadli), sedaj pa s tem poskuša pri agilityju, ko ji ni kaj všeč ali pa ko ni igre za nagrado.

 Sky  je bolj plašne in nezaupljive narave; tako zna nalajat in tudi narenčat vsakega,ki se ga boji (tudi čudnih stvari na poti).
Vendar pa ji je sedaj  postalo to tudi zabava, enako je opazila tudi Polona Bonač. Tako si sploh ne predstavljam z njo trenirat obrambo. Ona bi preveč "not padla" in mislim , da bi bila lahko že nevarna.

Obramba sigurno ni za vse pse. Zato pa tudi naj bi bili inštruktorji, da povedo za katerega psa je to, Pri nas na tečaju je takrat inštruktor točno povedal kateri psi ne bodo delali obrambe in so šli k A izpitu.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2372 : 04 Januar 2007, 22:47:56
Veni ta trenutek niti približno ni tip psa, s katerim bi se šla obrambo. Niti ni navdušena tako močno nad vlečenjem (vleče cof, ampak je bolj zanimivo prinašanje) in je prenežna. Bi verjetno šlo na rokavu, če bi ga imela za igro. Ampak v trenutku, ko bi prišlo do tistega, ko jo useka kdo po hrbtu (ne vem, kako se reče temu), bi padla dol in bi mislila, da je naredila kaj narobe (driskasta po deteljičino). Tako da, če bi se hotela ukvarjati z obrambo in napadom, bi si kupila malinovca.  ;D ;)


bosquito

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #2373 : 04 Januar 2007, 22:51:23
Citiraj
Prispeval: minči
Moja psica je imela opravljen izpit B (poslušnost, obramba,sled), po izpitu je norela na vse šepajoče,pijančke, prizadete, torej na vse,ki so se obnašali čudno.

No, vsaj veš kakšne markerje si imela! ;D ;D :P


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2374 : 04 Januar 2007, 23:13:13
Evo, nekaj naših fotk iz dopusta:

Veni spet prosi za nekaj (poglejte ta razgled  :o :o :o):


Skupinsko skakanje:


Ena od mojih bolj simpatičnih fotk - ritka:






malce poziranja:


Takole je imel težko glavo Ben:


Takole pa Veni (a uganete, kdo je najbolj užival  ;) ):






Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #2375 : 05 Januar 2007, 00:50:21
Pozdravljeni borderasi,
 
Se opravicujem da se vmesavam v vaso temo, ampak mi tale debata res ne da miru. Preden zacnem pa se tole v vednost - nisem noben ekspert za obrambo.
Torej obramba in borderji. Ze deteljica je lepo razlozila, da se borderji obrambo lahko prav lepo igrajo. Ja, igrajo, ker je prava obramba borba v malem. Seveda vodena z strani vodnika. Za pravo borbo v malem mora biti pa pes seveda vsaj malo borben. Borderji pa niso. Ker so "driske". In s tem ni seveda nič narobe. Navsezadnje so jih stoletja selekcionirali tako, da prav fanaticno zelijo ugajati. Zato res mocno in iz srca dvomim, da se bo katerikoli border po solanju obrambe spremenil v posast. Pravzaprav se v posast nebi smel spremeniti prav noben za obrambo IZSOLAN pes, ker smo ga IZSOLALI. In izsolan pes je po moje bolj tezko neka neobvladljiva zver.
In tukaj se mi poraja prvo vprasanje... Kolibri, tvoje pisanje me je rahlo zmedlo. Te je pogrizel ovcar ali kuvas? Mislim da je primerjati borderja in kuvasa pri taki temi vec kot samo popolnoma nesmiselno. Ker sem do sedaj videla bolj malo pastirskih psov z izrazenim nagonom plena, si predstavljam da tvoje psice najbrz niste solali na plen. Potencirati obrambno vedenje, ki je kuvasu ze tako v veliki meri prirojeno in se solanja lotiti povrsno, napacno ali ga predcasno zakljuciti pa je vsekakor recept za katastrofo.
Ce govorim o obrambi na splosno se mi vsekakor zdi pomembno da se jo lotijo samo ljudje, ki imajo dovolj želje in znanja da bodo trening opravili pravilno in v celoti. In tako kot pri vsakem pasjem sportu se mi zdi pomembno da v njem uzivata obe polovici tandema.
 
Pa se nekaj mi ne da miru. Scipanje. Psi na obrambi grizejo, ne scipajo. Zato tukaj res ne vidim neke strasne povezave. In ce se prav spomnim borderji scipati sploh nebi smeli. Ali se morda motim?
 
Ob branju Mincijenega odgovora bi pa rada opozorila še na dejstvo, da se je pred 20timi leti obrambo (no ja, pa ne samo to) šolalo precej drugače kot danes, ampak upam da bo o tem več Deteljica. Sky je njeno "bevskanje" verjetno res že malo prešlo v navado, ampak mislim da to z obrambo še vedno nima prav veliko veze. Razglabljanja v stilu "kaj bi bilo če bi bilo" so po moje malo brezpredmetna. Solanju obrambe je ze tako prilepljenih prevec taksnih in drugacnih govoric. Ni vsaka zvita vrv kaca.
 
Lp, Polona

+1



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #2376 : 05 Januar 2007, 07:51:46
Sky  je bolj plašne in nezaupljive narave; tako zna nalajat in tudi narenčat vsakega,ki se ga boji (tudi čudnih stvari na poti).

Enako je delala Buffy - nalajala je vse, česar se je ustrašila. Sedaj je tega veliko manj, se pa občasno še vedno pojavlja  :( :-[.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2377 : 05 Januar 2007, 08:25:26
Polona,
mene je pogrizel lasten, obrambno (narobe) izšolan kuvasz (ki tudi ne sme kar napasti človeka). To, da je bil moj prvi rodovniški pes in da sem z njim eksperimentirala, itak nima smisla izgubljati besed (krivda je bila zgolj in izključno na moji strani!). In iz tega razloga sem proti vsem šolanjem obrambe katerihkoli pasem psov, ki
1. niso bile že v startu namenjene tudi obrambi
2. s katerimi človek ne bo zares, kot si tudi sama rekla, pravilno, 100 % in dokončno (ter seveda na dolgi rok) delal vaj obrabme.
3. Večina ljudi na tem svetu v življenju s psom pride do situacije, ko mora psa zaradi različnih razlogov dati (večinoma začasno, neakteri za stalno), na stranski tir in takrat zdolgočasenemu psu hodijo po glavi različne stvari. (in po forumih lahko beremo najrazličnejša vprašanja, odgovore in zgodbe, kajv se so psi uničili, storili ipd). In - zakaj mu ne bi padlo na pamet, malce skakati v roko - ker je takrat tako užival, tisti človek tam pa podobno počne, kot je njegov šef?

Zato sem mnenja, da je samo hecanje zaradi hecanja najbolj nevarno.

Kar se tične nepopadljivih/neagrisivnih/nenevarnih borderjev. Velika verjetno je, da bosquitov pes to ne bo nikoli - ker izhaja iz "linij", ki so tozadevno neproblematične - vsaj mamina stran. Je pa v Sloveniji kar nekaj "problematičnih" borderjev - ki so že nevarni tudi ljudem (Polona, mislim, da bi morala ti poznati vsaj enega, ker ste ga imeli tudi v Iliriji - mislim pa, da ni bil pri tebi oziroma Sii).

Border mora biti pri delu z ovcami biti brezkompromisen a, iz praktičnih razlogov, ovc ne sme gristi kar za zabavo. Iz istega razloga sem mnenja, da border ne sme gristi, ščipati človeka. Za mene je to prej star dominance nad človekom oziroma poskusa prevzemanja vloge šefa. Začne se z manjšimi stvarmi (če hočete tudi s tistimi - božaj me, pa stalnim dajanjem tace ipd). Če imaš borderja v pesjaku, da ni ves čas s teboj, do takih faz mogoče sploh ne pride. Res je, da nekateri toliko "notri" padejo, a kljub vsemu - ne smejo.


In še za konec- med mnogo pasmami, ki so primerne za agility in s katerimi se da delati tudi "klasiko" se mi zdi, da čisto zares ni treba obrambe delati z borderjem.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2378 : 05 Januar 2007, 08:30:43
5rca - super fotke!
Mi smo tudi ujeli čez praznike malce snega - fotke še "obesim" :)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2379 : 05 Januar 2007, 09:30:11
5rca - super fotke!

Da boste vedeli, kaj zamujate, ko ostajate v dolini.  ;)


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2380 : 05 Januar 2007, 09:35:37
Še nekaj sem hotla reči :)

Naslednjo soboto, na specialki britancev, bo razstavoljenih do sedaj največ border collijev :) - mislim, da celo največ do sedaj v Sloveniji na enem mestu :) Bo vredno ogleda.

Če pa koga še zanima kakšna specialka


http://www.szilvasvaradcacib.hu

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #2381 : 05 Januar 2007, 10:19:35
Naslednjo soboto, na specialki britancev, bo razstavoljenih do sedaj največ border collijev :) - mislim, da celo največ do sedaj v Sloveniji na enem mestu :) Bo vredno ogleda.

Koliko jih pa bo? Je že kaj znano število prijavljenih (po spolu, razredu, ...)?


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #2382 : 05 Januar 2007, 11:11:53
Kolikor vem naj se teh podatkov pred samo razstavo nebi dajalo oz. se jih ne sme dajati.

Ve kdo kaj več o tem?


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2383 : 05 Januar 2007, 11:18:28
A niso na eni razstavi (Maribor  ??? ???) dali ta podatek ven?


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2384 : 05 Januar 2007, 11:56:05
Natančne številke nimam, imam samo informacijo, da jih je največ do sedaj. Za spol pa jamčim za dve psice in enega psa  v razredu mladih. Pa enega prvaka, enega zrelega in eno zrelo psico. Najmanj  ;)

Kar se tiče informacij "vnaprej".
V Sloveniji ni navada, da bi "vnaprej" objavili, koliko bo psov in koliko bo psic ter kdaj bodo psi na vrsti. V tujini, posebej v skandinaviji, pa je to praksa - iz čisto praktičnih razlogov. Na razstavah, kjer je razstavljeno nekaj tisoč psov se na tak način prihodi psov razporedijo čez ves dan. Lahko si zračunaš, kdaj boš na vrsti (ponekod pa to napiše že organizator, in pred to uro ne smeš biti ocenjen, lahko si kasneje), kdaj moraš pripraviti psa, če imaš več psov različnih pasem pa ugotoviš, ali boš pri razstavljanju potreboval pomoč. Prav tako na marsikateri razstavi ni potrebno ostati ves dan.
Pred leti smo to naredili na razstavi na Hrušici in se je dobro obneslo.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #2385 : 05 Januar 2007, 12:06:03
Jaz lahko rečem še za dva samčka - eden razred mladih, drugi razred najmlajših.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2386 : 05 Januar 2007, 12:16:11
kalahit - ali je najmlajši res izgubil "partnerja" pri igri čez praznike?

V petek pride v slovenijo "mlajša sestrica" , iste barve, kot je fant iz najmlajših  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #2387 : 05 Januar 2007, 12:26:58
žal je res ostal brez prijatelja :'( :'( :'( zgodilo se je na sprehodu... :'(

glede sestrice sem slišala, baje ima malo več rjave barve kot on, no bomo videli v soboto kako zgleda.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #2388 : 05 Januar 2007, 13:03:21
žal je res ostal brez prijatelja :'( :'( :'( zgodilo se je na sprehodu... :'(


Sicer ne vem o čem govorita, ampak zveni žalostno ...  :'(



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #2389 : 05 Januar 2007, 13:22:05
Kolikor vem naj se teh podatkov pred samo razstavo nebi dajalo oz. se jih ne sme dajati.

Ve kdo kaj več o tem?

SKVPM je letos prvič objavil tabelo s št. prijavljenih psov in razredi! Pohvalno!!!



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #2390 : 05 Januar 2007, 13:39:25
A niso na eni razstavi (Maribor  ??? ???) dali ta podatek ven?

Jp...za CACIB Maribor so bili zunaj podatki o številu prijavljenih psov in psic posamezne pasme. Za specialke pa ne vem  :-[


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #2391 : 05 Januar 2007, 17:00:38
Danes sem izvedela, da na ljubljansko razstavo pride tudi vzrediteljica Buffy in Hita. Zaenkrat še ne vem, če bo tudi sama razstavljala, vem pa, da se bo razstavljala vsaj ena sestrica iz istega legla, ter ena psička in pes iz predhodnega legla.


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #2392 : 05 Januar 2007, 17:51:12
Da odgovorim še na tole o obrambi... Barbka, približno vem, kakšne izkušnje si ti imela, pa vem, da primer še zdaleč ni osamljen, zato pa pravim, da so posledice zafuranja psa na obrambi lahko zelo zelo resna stvar - za psa tudi 'dokončna'. Zato sem mnenja, da se ni nič narobe, če je Bosquito s svojim psom delal (ali še dela) obrambo, ker, prvič, je sam marker, torej naj bi bil strokovno podkovan, drugič, ker je pes njegov in si ga verjetno želi še toliko manj zafurat kot kakšnega drugega; tretjič, ker imam o njem dobre reference s strani prijatelja, ki deli moj pogled na (kinološki) svet in mu torej verjamem, da Bosquito ima tako znanje kot občutek. Nenazadnje pa se mi zdi pomemben faktor prav to, da se to dela za zabavo - pa bom to malo parafrazirala, da se res ne bo slišalo, kot da če imaš 5min preveč časa, greš malo obrambo sprobat. Torej, da se dela iz užitka, vodnikovega in predvsem pasjega. Zakaj se mi zdi to pomemben faktor - zato, ker imamo ljudje to veliko napako, da smo skrajno egocentrično in egoistično naravnani. Zato sem morda še manj skeptična do takih ljudi, ki se (seveda z znanjem in občutkom) lotijo stvari za zabavo, ker to pomeni, da bo delo sicer resno in pravilno, temeljilo pa bo na tem, da bo to vedno nekaj pozitivnega za oba. Medtem ko če se nekdo namensko loti šolanja obrambe za izpite in tekme, zna kaj hitro prevladati človeška pre-ambicioznost, kar pomeni željo po doseganju čimboljših rezultatov, v zameno za to pa magari žrtvovati pasjo dobrobit. Jaz sem se za obrambo odločala dolgo - najprej me sploh ni zanimala, potem me je zanimala, pa sem se jo bala, no potem sem pa ugotovila, da mi določen marker ustreza in sem mu pripravljena zaupati in sem začela. Iz radovednosti, zanimanja, tudi zaradi kančka egoizma (ker je znano, da pasje dolgolaske z blond vodnicami pač ne znajo delat  ::) ), predvsem pa iz želje po delu s psom.

Ponavljam, obramba ni hec (no, je, za pse je to megažur, ampak kljub vsemu je resno delo s potencialno groznimi posledicami), zato je zelo pomembno, kateri elementi ga sestavljajo. Za moje pojme je skoraj še najmanjši delež 'krivde' na psu. Več je je na vodniku, predvsem pa markerju, ki usmerja oba. Polovičarsko ali nestorokovno narejena obramba je recept za katastrofo pri mnogo psih, dobro narejena obramba pa v najslabšem primeru prinese dobre rezultate, v najboljšem pa celo popravi psa - moj 'sošolec' na obrambi je eden redkih psov, s katerim nisem želela prav nobenega kontakta, pa se je po pridnih treningih tako stabiliziral, predvsem pa prišel pod vodničino kontrolo, da precej lažjega srca pridem v njegovo bližino.

Malo sem bila dolga, a hotela sem opredeliti par stvari, da si ne bi kdo napačno razlagal, da je obramba 'pis of kejk' in se je lotil na horuk, pa čez 2 meseca nehal. Za obrambo je potrebno mnogo dela pod nadzorom dobrega markerja; dokler je temu tako, bo z malo sreče psu to v užitek in igro - in njegovo življenje bo še za kanček lepše. Niso pa vsi psi za obrambo, predvsem pa ne vsi vodniki. V tem primeru se silit v to se mi ne zdi smiselno. Če pa se nekdo v to poda iz zanimanja in užitka, pa - more power to them  ;). Samo še komentar na Barbkino izjavo - Sambo sicer res ni manijak na obrambi, jo je pa res vzljubil in jo rad dela, pa vseeno v zimski ali poletni pavzi ni kazal nobenih nagnjenj, da bi koga šel revirat ali da bi izvedel samostojni napad na pobeg provizoričnega markerja. Kdor ga je videl na agiju pa verjetno lahko potrdi, da agi obožuje, pa vseeno ne skače čez plot  ;) ali kaj drugega. Je pa res, da je precej zaposlen pes in morda zato nima posebnih želja, da bi se lotil kakih čudnih fakultativnih dejavnosti. Zavedam se, da ni primerljiv z enim kuvašem, a mislim, da se je vajina zgodba končala slabo predvsem zaradi napačnega dela, kot praviš tudi sama, šele potem zaradi neprimernega psa. Iz napak se učimo, žal so nekatere precej bolj resne kot druge...

Sem že nehala  :-[ ::). Carry on. 

+1



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2393 : 05 Januar 2007, 18:12:55
kalahit - ali je najmlajši res izgubil "partnerja" pri igri čez praznike?

V petek pride v slovenijo "mlajša sestrica" , iste barve, kot je fant iz najmlajših  ;)

Madona sta bedne s tem šifriranjem...  >:(  Tale mlajša sestrica mislim, da vem, katera je, ostalo pa...

Vseeno se sliši žalostno.  :'(


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2394 : 05 Januar 2007, 18:15:36
Aramis je poginil, na sprehodu, pri igri z Bodrijem.


Bambi: vdam se  ;)
Če pa si še ti mnenja, da za borderja obramba paše, potem pa ni več kaj  :o  :P
Sam - iz naše psarne majo pa prepoved. Egoizem vzrediteljice  :o

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2395 : 05 Januar 2007, 18:22:09


eh - deteljica - sej veš, da si že velikokrat napisala v različnih temah na različnih forumih, da si mogla drima imeti pod kontrolo, da se kaj ne bi zgodilo.  ;)
To, da border marsikaj dela na svojo roko in da vedno znova dobi nove fiksne ideje pa tudi veš, a ne?
Če se tvoji še ne plazijo po ceveh je to zato, ker cevi ni v bližini  :o Ko boš kakšno našla pa poskusi, boš vidla, kako grejo z veseljem notri, če rečeš "tunel"  :P

Drim je bil zelo nevaren- pa ne zaradi obrambe, kajti kot mladič preden je bi šolan v obrambi je bil bistveno bolj nevaren , predvsem pa manj predvidljiv in brez  kontrole v nagonu.
Več ko je delal obrambo, bolj varen je postajal. Tako v sami obrambi- v prvem letu je imel marker za učenje oblajana zanj poleg vse opreme še gozdarsko masko za obraz, čelado in policijski prozorni ščit, kasneje pa ni nikoli niti piknil v rokav in lahko so mu markirali v trenirki  :P, kakor tudi v vsakdanjem življenju.
Njegova dva brata npr, ki nista bila nikoli šolana obrambe sta bila usmrčen pri dveh letih oz treh ,ker sta imela že celo kartoteko napadov na ljudi.
Dejstvo je ,če pes ni odločen po naravi tega tudi z obrambo ne boš naredil. In mislim ,da z nobeno obrambo iz boredja n eboš uspel narest obrambneg apsa za praktično uporabo. Če pa je pe spo naravi nagnken k napadanju lahko to stabiliziraš in spraviš pod kontrolo.
Nevarno je edino, če imaš koleričnega psa,ki nagiba h grizenju iz strahu, pa ga šolaš na sistem obrambnega nagona. Samo z ato mor aimet vsaj brambni nagon. Borderji pa se mi zdi ,da so pacifisti ,ki bi prej crknili kot se borili. Pač luzerji, zato niso primerni za šolanje s silo niti za šolanje s psihičnim pritiskom.Mogoče j ekje kakšn aizjema, ampak jaz je še nisem srečala.

Ja glede cevi- zagotovo bi šli notr, ampak jaz tega ne bi nikoli rekla, ker se mi ne zdi varno in ker s tem res sprožiš samodejno odhajnje v raznorazne luknje.

tako kot je neodgovorno, da psu šolanem ali ne za obrambo naročiš (oz ga spodbujaš) naj ugrizne človeka izven poligona v civilu.
Oboje je neodgovorno.
Prvo samo do psa, drugo do okolice. In ko enkrat psu pomešaš pojme kaj in kje se kaj dela, potem imaš res eno totalno zbrko.
Nasprotno pa, če ima pes čiste slike kaj ,kje in kdaj se dela se s tem drastično zmanjša možnost ,da bo delal neprave reči ob nepravem času. Zmanjša se 10 x bolj kakor če nekaj sploh ne delaš, a ima pes naravno predispozicijo, ki išče svojo priložnost.

Kar pa se tiče borderjev in obrambe- za borderja je lahko obramba le igra. Vodena igra, ki sicer na zunaj lahko izgleda tehnično lepo, z lepini ugrizi in celo točkami na izpitih in tekmah , kjer marker sodeluje. Po vsebini pa to nikoli ni obramba v pravem pomenu besede.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #2396 : 05 Januar 2007, 18:27:56
Sky  je bolj plašne in nezaupljive narave; tako zna nalajat in tudi narenčat vsakega,ki se ga boji (tudi čudnih stvari na poti).

to dela tudi moja....ampak se je že malo umirila, na srečo....ker je potem zvečer naprimer ko je renčala v temo še mene prestrašila  :-[

pa imam eno vprašanje.....je možno da bi šepala tudi zaradi teže???....je na hujšanju...pa tudi šepa mi, eni pravijo da lahko eni pa da nemore...tako da sedaj nevem več

LP
Kaja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2397 : 05 Januar 2007, 18:33:44
aha še nekaj glede pasem oz psov,ki niso za šolanje obrambe. To so vsi psi ,ki nimajo nagona plena in imajo nagon čuvanja oz ojačan obrambni nagon že v genetiki. Sem vsekakor sodijo tudi vse pastirske pasme - tudi kuvaš, pa šarplaninec in vsi kavkaški, po moje tudi naš kraševec.
Ti psi ne poznajo igre za predmet oz športne obrambe. Oni poznajo samo mehanizem čuvanja,ki jim je prirojen.
Nobenega psa ,ki ga moreš aktivariti skozi igro plena se ne bi smelo šolati obrambe, kajti če nima plena to pomeni,da bo aktiviran negpov obrambni nagon, kar pa je neuporabno za šport in nevarno za okolico.
Čuvajo pa psi s takimi lastnostmi tako in tako brez šolanja (v smislu grizenja).
 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2398 : 05 Januar 2007, 18:55:32
Aramis je poginil, na sprehodu, pri igri z Bodrijem.

dobermanček? Ja, madona, kaj se mu je pa zgodilo.  :'( Z


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #2399 : 05 Januar 2007, 19:02:46
Sicer ne poznam, pa vseeno - moje sožalje! Grozno  :( :'( :'(