Border Collie

Lisa · 3993192

uša

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #2460 : 08 Januar 2007, 20:15:26

Midve tud prideva na razstavo v Ljubljano! :)

A kdo ve kakšen bo program po ocenjevanju?

Ko sem jaz šla po psičko v psarno Real pearl sem imela občutek, da je to tej vzrediteljici samo biznis! :'(




Fly`s line

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 1
  • Fly's line-Border Collie kennel
Odgovori #2461 : 08 Januar 2007, 20:18:49
red-merlčki  :-* :-[ :-[ ... 100% me bo prjelo da enega odpeljem domov  ;D

Maša: ups?  :-[ Jaz sem že čisto vesela da pridem pogledat tamale. Bi že kar sedaj prišla ;D

Fly je danes dobila še en frisbi...tokrat od Aerobie-DOGOBIE...tisti ki naj bi zelo daleč leteli. Bomo jutri izvedeli koliko je kaj na temu  ;)



Lp

Fly's line border collies: www.armic.si/flys_line


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2462 : 08 Januar 2007, 20:21:05
Mi se pa menda spet gonimo, tako da Veni v nobenem primeru ne bo šla na razstavo, da ne bo ostalih kužkov nervirala. Če se je res začela, potem je malo več kot pol leta od zadnje/prve gonitve. Kar v redu se mi zdi.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2463 : 08 Januar 2007, 21:12:14
hej, ja bova in v soboto in v nedeljo tam, ampak se ne bo razstavljal. jst delam oba dneva pr haskijih.
Ste se vi prijavli?
upam, da se vidmo ;)

Eva je Sky prijavila na specialko. A mogoče veš, če bo še kdo iz legla?


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2464 : 08 Januar 2007, 21:12:30
Po informacijah, ki jih imam jaz, red-merl psička iz zgoraj omenjene psarne ne pride v Slovenijo.

Jaz sem bila v psarni real Pearl enkrat, praktično nenapovedano. Pri vseh pesjakih in izpustih, ki jih imajo (da o zaposlenih ne govorimo), je bilo leglo takrat 5 dnevnih škotsih ovčarjev, v dnevni sobi...

5rca, glej, da ne bo kakšnih malih venčik :)

Pa še nekaj, česar v Sloveniji še ne poznamo (ali vsaj ne v vseh pasmah). Kinologija, vzreja, je že dolgo biznis. Imeti eno, dve psički je - bodimo pošteni - potrata denarja. Če hočeš vzrejati, kolikor toliko kvalitetno, potrebuješ več psic in mogoče celo psov. Zato ima veliko vzrediteljev (tudi pri border collijih), posestva, ogromne naprave, veliko boksov, ta bogati celo zaposlene. Zato so hendlarji ipd.
Vseeno je, v katero veliko psarno boste šli. Tam , kjer imajo več psov, tam je ali profesionalizem, ali pa - norost.

Povprečno slovenskemu ljubitelju psov in povprečnemu "vzreditelju" je to težko razumeti.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2465 : 08 Januar 2007, 21:18:49
Nekaj sem še hotela dodati - pa :)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #2466 : 08 Januar 2007, 21:25:44



Ah,sem si premislil. 8)

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2467 : 08 Januar 2007, 21:49:11
Vseeno, Barbka, ne moreš opravičevati takega parjenja, kot je bilo sedaj v Real Pearlu. Ne bi temu ravno rekla profesionalizem.

Anja, ne se sekirat, da si mi povedala. Bi videla na strani prej ali slej (ker imajo že določen datum...)


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2468 : 08 Januar 2007, 22:39:47
5rca - so že imeli nek razlog. Jaz ga ne poznam ti tudi ne, zato nima smisla o tem razpravljati.
Sem pa prepričana, da jih veliko dela podobno (konec koncev - tudi v Sloveniji, tudi med borderji - Lokovi polbratci in polsestrice so tudi takoj za Lokom, brez pavze). Ampak, vsak vzreditelj ima za to svoj razlog. In jaz se v to ne bi več spuščala.
Za mene je pomembno, da jaz poskrbim za mojo psico in da poskušam pravilno usmerjati kupce mojih mladičev.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2469 : 08 Januar 2007, 22:46:54
A to pomeni, da, če imajo razlog, da je opravičljivo? Potem je opravičljivo tudi, da se štepajo nerodovniška legla, saj ima vsak razlog. To, da se nekaj dogaja tudi nekje drugod v Sloveniji (oziroma po svetu), še ni opravičilo, da delajo vsi tako.



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #2470 : 08 Januar 2007, 23:57:28
Eva je Sky prijavila na specialko. A mogoče veš, če bo še kdo iz legla?

ooo kulsko :o
mislim pa da bo sky edina iz našega legla ;) Bode in Bri bosta sam navijala, ostali pa pomoje niti to ne ;)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2471 : 09 Januar 2007, 09:46:08
5rca - če je sistem tak, da to opravičuje, dopušča in naredi za legalno, je pač tako.
Pa če se ne vem kako razburjaš na tem forumu - ne bo nič drugače.

Moj moto: naredi dobro za sebe in za svoje pse - tako dobro, da boš lahko s tem živel.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #2472 : 09 Januar 2007, 09:51:45
Moj moto: naredi dobro za sebe in za svoje pse - tako dobro, da boš lahko s tem živel.

Se popolnoma strinjam. Na forumih sodelujemo vec ali manj isti ljudje, tako da od razburjanja na forumih ni kaksnega velikega "efekta".




petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #2473 : 09 Januar 2007, 10:05:32
petrca, daj mi povej, ti verjetno veš, kaj je fora, da je šla tvoja vzrediteljica dvakrat v isto paritev? Je kakšen izjemen predstavnik pasme v prvem leglu ali gre za "domačega" psa pa ga je najlažje uporabiti?

Sama odgovora ne vem. Sem pa vprašala prijateljico (Bianko - lastnico sestrice) in vzrediteljico. Vse kar vem, je to, da Fanta živi v bližini in sta z njegovo lastnico prijateljice. Mogoče je kak razlog v tem, da so ji mladiči, ki jih daje, všeč  :-[. Ne vem...sedaj lahko samo ugibam. Bom kaj več o tem napisala takrat, ko dobim odgovor.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2474 : 09 Januar 2007, 10:13:29
5rca - tole te pa nekaj muči vidim :)
Pa sej ne parijo vsi vsakič z drugim psom. In to, s kom bo kdo paril, je itak samostojna odločitev.
Eni imajo pač en sistem, drugi drugi - vsak vzreditelj pa že zase ve, kaj je naboljše.
Res nima smisla, da se razburjaš za to.
Meni osebno se zdi "dolgočasno", da bi isto psico parila ves čas z istim samcem. Bi pa zagotovo premislila, ali bi šla na sever Danske, če bi bil Storm takrat spet v Sloveniji. Pa se mi zdi, da ne bi nič narobe ali slabo za pasmo naredila, če bi ponovila paritev, a se strinjaš?

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2475 : 09 Januar 2007, 11:57:38
Ne, me ne muči. Sploh ne. isla, tudi razburjam se ne. Mislim, da me ne bi rada videla razburjene.  ;)

Gre za to, da trenutno "iščem" vzreditelja za naslednjega psa in me zanimajo vzroki za ponovitve paritve. Vem, da so pri Granting Pleasure ogromnokrat ponovili isto kombinacijo (zadnjič celo časovno isto skupaj kot na Madžarskem s ful staro psico pa nisem nikjer napisala, kako sem navdušena nad tem), ker so se psi izkazali za odlične agilitaše. Pa me zanima, kako je s tem pri Buffyini vzrediteljici. Glede na to, da imajo bolj razstavne pse gor in da so psi iz prvega legla dobili kar nekaj lepotnih naslovom, potem je verjetno to to. Nisem pa nikjer napisala, da je to narobe. Samo zanima me. Ne vem, kaj je narobe s tem, da se po forumih sprašujejo take stvari.

Citiraj
Moj moto: naredi dobro za sebe in za svoje pse - tako dobro, da boš lahko s tem živel.

Veš kaj je pa moj moto, glede na to da nisem vzreditelj: Vzemi psa pri takem vzreditelju, za katerega si 100%, da s svojimi psi dela tako kot mora. In pri takem, ki pari svojo psico na pol let, ne bi vzela. Legalnost gor ali dol.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2476 : 09 Januar 2007, 12:17:15
Aja, še nekaj... Isto vprašanje glede ponovitve paritve bi lahko vprašala tudi deteljico pa mislim, da ne bi vzela vprašanja kot kakšno razburjanje.

Me pač zanimajo stvari...  8)


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #2477 : 09 Januar 2007, 12:58:14

Gre za to, da trenutno "iščem" vzreditelja za naslednjega psa in me zanimajo vzroki za ponovitve paritve.

Aja novega psa kupujes  :). Spol, barva?  :D



uša

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #2478 : 09 Januar 2007, 14:14:31

Nisem hotla nikogar užalit z mojo izjavo ("biznis") :-[, vendar sem dobila tak občutek, vse je bilo bolj hladno!
Kot, da bi gospa samo čakala, da plačamo in gremo!
Ko pa sva komunicirali preko maila je delovala povsem drugače (mogoče je imela slab dan) ;)

Ima pa gospa res veliko posestvo in veliko delovnih border colliejev!
V tem času je imela isto brejo psičko v hiši! ::)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2479 : 09 Januar 2007, 14:22:03
Jaz sem jo srečala v Lausanni, v Švici. Bila je samo gledalka.
Tudi tam je bila taka , kot doma :) Zgleda, da je v direktnem kontaktu bolj - zadržana. :)
Kaj hočeš, taka je (sej sem jaz tudi v živo hujši zmaj kot po mailu :).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #2480 : 09 Januar 2007, 14:33:40
Kaj hočeš, taka je (sej sem jaz tudi v živo hujši zmaj kot po mailu :).

Eh, Kolibri, ne govori neumnosti.



Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #2481 : 09 Januar 2007, 14:39:24

No tudi vsi psi niso enako prijazni do vseh ljudi. Jaz imam z njo zelo dobre izkušnje in se mi nikoli ni zdela zadržana. Ima ogromno izkušenj v kinologiji in lahko rečemo, da je kinologija za njo biznis. Jaz bi bila srečna če bi moj hobi (psi) bila moja služba in služba moj hobi. Žal je to bolj redkost.

Mimogrede - sem lastnica red-merlčka iz njene vzreje, s katerim sem zelo zadovoljna ima hkrati umirjen in temperamenten karakter, čisto nič histerije in živčnosti ni v njem, kot se opazi pri marsikaterem borderju, zato sem tudi mnenja, da je njena "kombinatorika" zelo dobra.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #2482 : 09 Januar 2007, 14:54:10
Mimogrede - sem lastnica red-merlčka iz njene vzreje, s katerim sem zelo zadovoljna ima hkrati umirjen in temperamenten karakter, čisto nič histerije in živčnosti ni v njem, kot se opazi pri marsikaterem borderju, zato sem tudi mnenja, da je njena "kombinatorika" zelo dobra.

Nihče ni rekel, da njena kombinacija ni dobra. Bolj je šlo za to, da je tako hitro ponovno parila.


Aramis E

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
  • Aramis, Bodri ... pa še nekaj čornobejloga
Odgovori #2483 : 09 Januar 2007, 15:04:39

Saj ni edina, ki to počne, le na tapeti je sedaj ona. Jaz tudi nebi imela tako hitro še drugega legla, ampak na svetu se psom dogajajo še hujše stvari ob katerih marsikdo žal zamiži.

Meni se ta tema ne zdi sploh zanimiva. Bolj me zanima, zakaj se ne daje večji poudarek preverjanju CEA/PRA genetiki staršev. Ne le v Sloveniji, tudi širše.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2484 : 09 Januar 2007, 15:07:09
Aja, še nekaj... Isto vprašanje glede ponovitve paritve bi lahko vprašala tudi deteljico pa mislim, da ne bi vzela vprašanja kot kakšno razburjanje.

Me pač zanimajo stvari...  8)

hehe , mene sploh ne razburja tako vprapšanje.
Tudi se mi ne zdi slabo ponavljat kombinacijo,ki se je dobro iztela. Jaz zase imam najraje ponovljeno kombinacijo- ker tako vseeno najbolj veš kaj lahko pričakuješ od naraščaja  :).
Konkterno kombinacijo pa se je lastnica psičke odločila ponoviti z Griffom, ker ima psička sicer mladinski šampionat,a so ji pred prvo paritvijo podeili le pogojno vzrejno (je nekoliko dlajša v križu). Zdaj so bili ocenjeni vsi mladiči iz prvega legla in več kot pol jih je dobilo odlično oceno (celo nazive), ostali prav dobro. Hrbet je pri vseh v redu. Poleg tega je bilo celotno leglo popolnoma zdravo in psihično stabilno ter vedenjsko neproblematično (kot sta tudi oba starša), obenem zelo dobro za delo -beri pašo, ker to pač delajo .
Pravzaprav ni izključeno,da bo paritev spet ponovila čez dve leti, ker razmišlja, da bi si takrat pustila psičko zase.
Obenem napr dobivam maile, v katerih si mnogi želijo ponovitev kombinacije Griff x Kena in bi kar rezervirali  ::), kljub možnosti modrih oči  ;). No meni je vseeno, ampak če bi si Kodelja zaželel ponovitev(kar pa ne verjamem) mene tudi ne moti kakšno plavo oko, leglo pa mi je bilo všeč- zakaj torej ne, če bi bilo razprodano že ob paritvi?
Se pravi,da je več kupcev, ki prav z veseljem vzamejo ponovljeno kombinacijo na podlagi videnih starejših bratov.
Ponavljanje kombinacij se mi zdi nesmisleno le , kadar dobimo ven rezultat , ki ni v redu. Pa v primeru,da imamo samo eno psico določene linije ali pa malo predtavnikov iste pasme na nekem območju (npr prvi vzreditlej BC jev v Sloveniji bi res lahko paril psico še s kakim drugim samcem, ne pa izključno s svojim, kajti psica v tej kombinaciji zagotovo ni pokazala vseh svojih vzrejnih potencialov).
V primeru legla z Nikito, pa je te linije v Sloveniji precej. Tudi sestre so parjene z drugimi samci, legli pa nista bili veliki (če bodo npr tri , bo to komaj za eno leglo kot se je skotilo pri cane corso pred kratkim  ;)).
Torej povzetek mojega mnenja o ponavljanju : za uporabo psov je vse v redu,če se ponavlja kombinacijo, ki je uspešna oz zaželjena in zdrava, za vzrejo pa je to lahko slabo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #2485 : 09 Januar 2007, 15:11:13
Citiraj
Obenem napr dobivam maile, v katerih si mnogi želijo ponovitev kombinacije Griff x Kena in bi kar rezervirali  , kljub možnosti modrih oči 

 :) :)

To so verjetno isti ljudje,ki tudi mene večkrat sprašujejo,če bom paril Loka in da moram v tem primeru takoj povedat. ;)
Ampak glede na to,da imam samca,to pač ni v mojih rokah.  ;)


Sicer sem pred kratkim dobil ponudbo za paritev,ampak sem jo precej grobo odbil.  8)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #2486 : 09 Januar 2007, 16:26:44
Bolj me zanima, zakaj se ne daje večji poudarek preverjanju CEA/PRA genetiki staršev. Ne le v Sloveniji, tudi širše.

... se strinjam ;)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2487 : 09 Januar 2007, 16:40:34
Saj ni edina, ki to počne, le na tapeti je sedaj ona. Jaz tudi nebi imela tako hitro še drugega legla, ampak na svetu se psom dogajajo še hujše stvari ob katerih marsikdo žal zamiži.

Na tapeti je ona, ker se je govorilo o njenih mladičkih. Če bi se govorilo o Bu in njenih mlajših bratcih in sestricah, bi se govorilo o njih. Če bi se govorilo o Lokovih mlajših bratcih sestricah, pa o njih. Pa če bi kdo dal podatje o kakšni drugi psarni kjerkoli po svetu, bi imela isto mnenje. Zame pač ta podatek, kako hitro se pari samico, dosti pove o samem vzreditelju. Če pa ostali mislijo, da je to v redu, potem je to njihova stvar.

In, če se dogajajo hujše stvari po svetu, to zame ni opravičilo za manjši "greh" (ukradeš čokoladko in si rečeš: saj drugi pa kradejo avtomobile...).

Meni se ta tema ne zdi sploh zanimiva. Bolj me zanima, zakaj se ne daje večji poudarek preverjanju CEA/PRA genetiki staršev. Ne le v Sloveniji, tudi širše.

Trenutno me pač to zanima. Če ostale zanima ali ne, me pa ne zanima.  ;) 8) Na CEA/PRA genetiko pa še pridem, nič bat.  ;)

Hvala, deteljica, za odgovor. Več me ne zanima.  :) 

Aja, mi smo skoraj 100%, da bo Veni po tej gonitvi šla na sterilizacijo.  :-\


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #2488 : 09 Januar 2007, 16:49:54

Aja, mi smo skoraj 100%, da bo Veni po tej gonitvi šla na sterilizacijo.  :-\

No, pa si ubila Lumovo upanje!  :P ;D ;)




5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2489 : 09 Januar 2007, 17:06:50
No, pa si ubila Lumovo upanje!  :P ;D ;)



Pa Macovo pa Grinovo. Z njimi sem bila že zmenjena, da bomo imeli mladičke.  :P :P :P