Cepljenje proti steklini

*LuNa* · 223232

srna

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #420 : 21 Avgust 2013, 17:02:12
http://www.zurnal24.si/psa-ne-bo-vec-treba-cepiti-vsako-leto-clanek-202996

pa nam je uspelo :D

Super! Jaz psa letos nisem cepila. Po zadnjem (letnem) cepljenju je imel reakcijo - omotičnost, zbeganost, hoja v krogih, skoraj do jutra je bil na nogah, strmel je po pol ure v steno in se smilil sam sebi, pa spet par krogov naokoli ...

Pa to super fit in zdrav pes. Ima sicer 8 let, ampak ljudje sprašujejo, "če bo ta mladiček še kaj zrasel" (ali pa, da smo mu ravnokar zamenjali baterije...).



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #421 : 21 Avgust 2013, 21:43:34
Fino, me pa zanima, če se bo dolgoročno to kaj pokazalo pri problematiki zapuščenih psov. Že zdaj, ko je cepljenje obvezno na vsako leto, je ogromno psov necepljenih in posledično nečipiranih. Mogoče pa se bo kaj premaknilo tudi pri službah, ki bi lahko izvajale kontrole na terenu.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #422 : 24 Avgust 2013, 21:18:03
A ima slučajno kdo informacijo kako dolgo drži Vanguard R cepivo? Iščem kot blazna in nič ne najdem o tem...



KatarinaS

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #423 : 24 Avgust 2013, 21:48:28
Najmanj 1 leto po prvem cepljenju in 2 leti po ponovnem cepljenju.
http://portal.dimdi.de/amispb/doc/pei/Web/2603624-palde-20120201.pdf



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #424 : 24 Avgust 2013, 21:55:34
V SPC-ju za Vanguard Rabies piše tole: Cats and dogs may be vaccinated from 3 months of age and should be re-vaccinated every three years.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #425 : 25 November 2013, 20:00:31
živijo
mene zanima kdaj se prvič cepi mladiča za steklino? moja cotonka ima sedaj 4 mesece...
je to cepljenje kaj nevarno? že kar nekaj let nazaj ko so pse cepili še po vaseh, je naš kuža po cepljenju poginil... :(



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #426 : 25 November 2013, 20:05:04
Pri treh mesecih. Prej se razglisti. Sicer bi ti moralo v potnem listu pisat.
Ja za imunski sistem je obremenitev. Ampak če je sicer OK, če ni neke zgodovine v sorodstvu z reakcijami-ne bi smelo biti nekih težav. Za vsak slučaj si lahko še ccca 20 min v bližini veterine.
Tisti dan naj bo brez naporov in naj ne bo tešča.

Zakaj je pes umrl je težko ugibat-lahko je bilo čisto slučajno in ni imelo povezave s cepivom, lahko je cepivo sprožilo alergično reakcijo in če se ni pravi čas ukrepalo bi mogoče znalo biti zaradi tega. Obdukcija bi dala odgovore.

V AU lekarnah obstaja Thuja d30- nek pripravek, ki bi naj ublažil, preprečil stranske učinke.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


nayaa17

  • Gost
Odgovori #427 : 25 November 2013, 20:14:32
ja cepljenja ima že vsa opravljena samo še za steklino je potrebno...kuža ki je poginil je bil tudi že star, to je bilo res veliko let nazaj ko so cepili še po vaseh, vem da takrat ni samo naš kuža poginil....




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #428 : 25 November 2013, 21:03:48
Psi so poginjali ali imeli hude posledice zaradi zemunskega zvarka, ki se ne uporablja že huhuhu let. Sedanja cepiva so neprimerljivo boljša in ni oprav nobenega izgovora za kršitev zakona (pes mora biti cepljen ko dopolni 3 mesece). Bolni psi pa se itak ne smejo cepit.


nayaa17

  • Gost
Odgovori #429 : 25 November 2013, 21:06:25
no super. hvala za razlago. jo bom sla še ta teden cepit.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #430 : 26 November 2013, 00:22:48
V AU lekarnah obstaja Thuja d30- nek pripravek, ki bi naj ublažil, preprečil stranske učinke.

Thuja D30 je homeopatsko zdravilo, ki se dobi tudi v Sloveniji v homeopatskih lekarnah ali pri homeopatih.




Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #431 : 10 Januar 2014, 20:47:58
Zdravo,

mene pa zanima glede cepiva RABISIN - kdaj je potrebno ponovno cepljenje? V enem članku piše da po navodlih proizvajalca drži le 1 leto, na drugi strani da 3 leta? No mi bomo letos itak morali še 1 krat cepiti, ker bo to 3. cepljenje... Hvala za info!

Aja pa kako je s psi, ki tekmujejo v tujini? Verjetno je potrebno cepiti dodatno, če se hodi na tekmovanja v države, kjer je potrebno vsakoletno cepljenje.



Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #432 : 10 Januar 2014, 21:03:01
Če se ne motim Rabisin, ki je namenjen za naše tržišče "drži le eno leto", medtem ko tisti za ameriško tržišče "drži 3 leta".



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #433 : 10 Januar 2014, 21:36:38
Vem da se je že spraševalo, a nikjer nisem našla nekega sigurnega odgovora. Saj za na Hrvaško bo v redu (te bodo spustili čez mejo) če cepiš po slovenskih pravilih (torej še letos vsi, potem na 3 leta), ali moraš vsako leto po Hrvaških?  :) Saj po vsej logiki te spustijo čez če je pes cepljen po naših pravilih?



Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #434 : 10 Januar 2014, 22:09:50
...nisem vedela, da obstajate v 2 vrsti rabisin cepiva... na tej nemški strani, piše, da drži 3 leta...
http://de.merial.com/SiteCollectionDocuments/cats/Rabisin.pdf
sklepala sem, da v Evropi za vse države veljajo enaka cepiva...najbolje, da preverim pri veterinarju

kar se tiče tujine, sklepam, da ko vstopiš v določeno državo, veljajo pravila tiste države, v kateri si... pač dokler je vse ok, dokler ne pride do nobenega incidenta, v katerega je vključen pes, potem je vse ok... če pa pride do kakšnega neljubega dogodka in kuža ni cepljenen, potem pa po moje za lastnika ni tako fajn...  naj omenim, da se je lani v zavetišču v ZG pojavil primer stekline pri 1 kužku in potem je šla veterinarska inšpekicja po domovih posvojenih psov, ki naj bi bili v kontaktu s tem kužkom in so jih proti volji skrbnikov pred njihovimi očmi vse uspavali, čeprav so bili cepljeni proti steklini in kasneje niti pri 1 psu niso našli virus stekline... mislim, da je bilo 45 psov....pač tu je potrebno preštudirati zakone države, v katero se vstopa... z vstopom HR v EU ni več carine, ki je preverjala potne liste za hišne ljubljenče, tako da ti nihče ne more omejiti vstopa v državo... jaz s psičko vsak teden prestopam mejo in ni nobenega pregleda...



Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #435 : 10 Januar 2014, 22:13:21
Vem da se je že spraševalo, a nikjer nisem našla nekega sigurnega odgovora. Saj za na Hrvaško bo v redu (te bodo spustili čez mejo) če cepiš po slovenskih pravilih (torej še letos vsi, potem na 3 leta), ali moraš vsako leto po Hrvaških?  :) Saj po vsej logiki te spustijo čez če je pes cepljen po naših pravilih?
na HR je cepljenje obvezno vsako leto... glede na to, da so lani zabeležili 1 primer stekline v zavetišču, dvomim, da bodo kaj spremenili na tem področju... čeprav se tudi pri njih prebuja zavest, da je to popolnoma nepotrebno, če cepivo traja 2 ali 3 leta... tako, da upam, da bodo tudi to spremenili...



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #436 : 10 Januar 2014, 22:20:44
na HR je cepljenje obvezno vsako leto... glede na to, da so lani zabeležili 1 primer stekline v zavetišču, dvomim, da bodo kaj spremenili na tem področju... čeprav se tudi pri njih prebuja zavest, da je to popolnoma nepotrebno, če cepivo traja 2 ali 3 leta... tako, da upam, da bodo tudi to spremenili...
Ampak ali zadostuje za vstop na Hrvaško cepljenje po slovenskih pravilih (3 leta) ali te spustijo čez samo če je po hrvaških? :P
To da ne pregledujejo več (pa tudi prej mislim da niso ravno redno) pa se sploh nisem spomnila, no potem pa ni panike. :)



Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #437 : 10 Januar 2014, 23:01:21
Ampak ali zadostuje za vstop na Hrvaško cepljenje po slovenskih pravilih (3 leta) ali te spustijo čez samo če je po hrvaških? :P
To da ne pregledujejo več (pa tudi prej mislim da niso ravno redno) pa se sploh nisem spomnila, no potem pa ni panike. :)

...prej je to preverjala carina, tako da je od 1.7. 2013 pot na HR popolnoma za kužke prosta ... dokler se nič ne zgodi, vse cool, če pa pride do kakšnega incidenta (ugriza, napada itd), pa zares ne vem... če na primer nekdo razstavlja psa v tujini mora biti vsakoletno cepljenje
http://www.kinoloska.si/dogodki/veterinarska-dolocila
kako pa je v primeru, če greš s psom samo na dopust, pa ne bi vedela...



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #438 : 10 Januar 2014, 23:10:00
Moj pes in dihurji so cepljeni z Rabisinom ce se ne motim. Pri vseh velja tri leta.



Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #439 : 10 Januar 2014, 23:57:52
Prilagam pravilnik, ki po novem velja pri nas http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=201398&stevilka=3493

in še pravilnik, ki velja na HR http://www.mps.hr/UserDocsImages/zakoni/Pravilnik_o_mjerama_za_suzbijanje_i_iskorjenjivanje_bjesnoce_kod_zivotinja.pdf

na veterinarsko upravo RH sem poslala tudi email z vprašenjem, ali bo sprememba cepljenja psov v Sloveniji, kaj vplivala na vstop psov v HR...

ko človek prebere pravilnik stvari niso tako nedolžne... je lahko kar veliko sitnosti... tako, da v vsakem primeru, je dobro pridobiti vse informacije in presoditi, kaj je najboljše za naše kosmatince

LP



Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #440 : 14 Januar 2014, 10:53:21
Zdravo,

ravnokar sem dobila odgovor iz veterinarske ambulante... letos bodo cepljeni proti steklini vsi psi... potem pa tisti psi, ki imajo v zadnjih 3 letih opravljena cepljenja v pravem roku (torej kuža je bil cepljen 27.4.2012, 26.4.2013, 22.4.2014 - pomembno je, da je cepljenje znotraj 1 leta - torej če je kuža cepljen 27.4.2012, 28.4.2014, 27.2.2015 - to ne velja, ker smo l. 2014 zamudili za 1 dan) se cepi po navodilih proizvajalca. Za RABISIN je po navodilih proizvajalca potrebno cepiti na vsake 3 leta :)

Kako je za vstop v HR mi tehničarka ni znala povedati in bi se morala osebno oglasiti pri veterinarju. Od hrvaške veterinarske uprave še nisem dobila odgovora, kako je s tem. Tako, da bom poskusila pridobiti vse informacije pri svojem hrvaškem veterinarju... 

LP



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #441 : 14 Januar 2014, 13:17:16
Načeloma je treba upoštevati pravila države, v katero vstopamo.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #442 : 14 Januar 2014, 20:47:29
To kar piše zgoraj NI RES, ker je pred tednom dni prišli do spremembe, in sicer kot sem napisala že v drugi temi sedaj velja:

Nova zakonodaja pravi takole :):

Psi, ki so bili v 2012 in 2013 cepljeni (datum ni pomemben, le letnica-NOVO navodilo UVHVVR) in bodo v 2014 cepljeni PRAVILNO (pred potekom veljevnosti cepljenja), se od tega cepljenja naprej cepijo po navodilih proizvajalca (večinoma na 3 leta).


Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #443 : 15 Januar 2014, 07:31:50
Se je tale UVHVVR kar izkazal  :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #444 : 15 Januar 2014, 08:37:25
Načeloma je treba upoštevati pravila države, v katero vstopamo.
Torej bo priližno 3/4 slovenskih psov še vedno cepljenih letno  :D izvzeti tisti, ki niso cepleni niti enkrat

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #445 : 15 Januar 2014, 10:28:09
Glede nha to, da lahko organizatorji prireditev postavijo strožje pogoje od uradno veljavnih, bi jih znalo biti kar precej.


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #446 : 15 Januar 2014, 10:45:34
To kar piše zgoraj NI RES, ker je pred tednom dni prišli do spremembe, in sicer kot sem napisala že v drugi temi sedaj velja:

Nova zakonodaja pravi takole :):

Psi, ki so bili v 2012 in 2013 cepljeni (datum ni pomemben, le letnica-NOVO navodilo UVHVVR) in bodo v 2014 cepljeni PRAVILNO (pred potekom veljevnosti cepljenja), se od tega cepljenja naprej cepijo po navodilih proizvajalca (večinoma na 3 leta).


Še dobro, ker tole glede ostajanja znotraj točnega datuma je totalno fu*njeno.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #447 : 15 Januar 2014, 11:22:15
Sploh ne. Če si pri cepljenju na eno leto za kakšen mesec ali dva zamudil, ni bilo frke. Če zamudiš pri cepljenju na tri leta pa zna biti. Poleg tega je prav, da se točnost in odgovornost nagradi, malomarnost pa kaznuje.


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #448 : 15 Januar 2014, 11:28:16
To kar piše zgoraj NI RES, ker je pred tednom dni prišli do spremembe, in sicer kot sem napisala že v drugi temi sedaj velja:

Nova zakonodaja pravi takole :):

Psi, ki so bili v 2012 in 2013 cepljeni (datum ni pomemben, le letnica-NOVO navodilo UVHVVR) in bodo v 2014 cepljeni PRAVILNO (pred potekom veljevnosti cepljenja), se od tega cepljenja naprej cepijo po navodilih proizvajalca (večinoma na 3 leta).



Bi lahko dala povezavo do tega. Sem bila na njihovi strani pa se ne znajdem. Hvala!

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #449 : 15 Januar 2014, 12:06:35
Sploh ne. Če si pri cepljenju na eno leto za kakšen mesec ali dva zamudil, ni bilo frke. Če zamudiš pri cepljenju na tri leta pa zna biti. Poleg tega je prav, da se točnost in odgovornost nagradi, malomarnost pa kaznuje.

Strožje pogoje na tri leta oz. posledice za neupoštevanje bi sprejela brez ugovarjanja, samo na eno leto lovit točen datum se mi zdi pa mimo, če je vsem jasno, da cepivo drži dlje. Sama sem bila enkrat na kliniki dobre 3 tedne pred datumom zaradi drugih zadev, pa sem rekla, če bi jo še cepili zraven, da ne hodim še enkrat. Pa je vet pogledal v knjižico in rekel, da je še "zgodaj" in da lahko kasneje pridem (v smislu, "raje ti jo cepim malo kasneje, kot prej"). Takrat je potem nisem cepila, ampak točno na datum pa tudi nisem prišla nazaj. In tudi naslednje leto ne..